„DE EEMLANDER" IBDRNEMENTSPRliS SL? 77^ Z BUITENLAND BINNENLAND 16© Jaargang, No. 250 jmv post f 2-00. per week (met gratis verzekering legen ongelukken) f 0J4, afzonderlijke nummers f (105, Wekelijksch b|)Toeg*e) *D* Holhndsch» /foésrroczvs (onder redactie van Tbftrèse Hoven) p*g 3 maanden 50 cent Wekelijkse* bijvoegsel ïWmldrmmm per 3 maanden 60 cent. AMERSFDORTSCH DAGBLAD HOOFDREDACTEUR! M.. D. J, VAN SCHAARDENBURO UITGEVERS! VALKHOFP A C. BUREAU: ARNHEMSCHEPOORTWAL,HOUvtrrhthchutr, INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 613 Vrijdag 17 Mei 1918 dienstaanbiedingen 1—3 regeb f 0.50. groote letter* naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeellge bepalingen tot bet herhaald advc» teeren In dit Blad, by abonnement Eene drmlalra, bevattende de voorwaarden, toegezonden. op aanvraag Vrijzinnigen, organiseert nl Men vraagt ons waarom wij m onze op- wekkii^ aan de vrijzinnigen om zich te or- ganiseeren, slechts den Bond van Vrije Li beralen en den Vrijzinnig-Democratischen Bond aanbevolen hebben en niet de Lib. Unie en Econ. Bood. Als m^n^toch aan het vragen was, waar om dan meteen niet de Alg. Staatspartij, Bet Dem. Verb., Unionisten Liga enz. enz. •er aan toegevoegd Die hadden wij immers evenmin genoemd. Wat nu de opmerking betreft, de E. B. 3can terstond uitgeschakeld worden. Want el blijkt uit het antwoord, dat de heer Oos- terman op zijn vragen in de jongste verga dering ontving, dat deze partij gerekend mag worde op vrijzinnig standpunt te staan, in hare schoone leuzen verheft zij zich verre ïboven de drié bestaande vrijz. organisaties, terwijl onder hare leden ook mannen van xechtschen huize zijn. Waarom wij de Lib. Unie ndet aanbevolen hebben, is nogal logisch. Van meet af heb ben wij tegen de oprichting eener afdeeling Blhier gewaarschuwd. Er zijn onder de vrij zinnigen twee duidelijk gescheiden stroo mingen, 'n democratische en 'n liberale. Beide hebben hier hun bedding in 'n afd. van den Vrijz.-Dem. Bond en den Bond van Vrije Lib. Wat moest de Lib. Unie hier nog ibij komen doen? Het is immers slechts 'n schoone illusie dat de beide vrijz. stroo- mingen nog in één Unie te vereenigen zou den zijn. Zij die deze illusie nog koesteren, sullen misschien spoediger dan zdj wel ver moeden, inzien dat zij te kiezen hebben tus- schen radicaal of liberaal. De Lib. Unie be staat uit 2 elementen, waarvan het eene thuis behoort bij de Vrijz. Dem., het andere hij de oud-liberalen'n event, derde element van twijfelaars zou natuurlijk het voortbe staan niet wettigen. Ziet daar, waarvan wij ons niet verant woord achten om d* vrijzinnigen te advise e- ren zich in de Lib. Unie te organiseeren. „Wij zouden daardoor de verbrokkeling in da hand werken, de zuivere groepeering af breuk c'cen en de menschen zelve aan te- 8eurstc!!irg bloot stellen. Politiek Overzicht De Entente en de vrede van Bukarest. n De wijze waarop de vrede van Bukarest in de Ententelanden beoordeeld wordt, geeft geenszins den indruk, dat de vredesgedachte daar vorderingen maakt. Veeleer krijgt men den indruk, dat in de kringen, die nog steeds in de Entente den toon aangeven, die gedachte zoo ver mogelijk op zijde wordt ge zet. Men is daar nog steeds in de stemming, die zich over alle bezwaren en teleurstellin gen, die de oorlog tot dusver in telkens klim mende mote heeft gebracht, heenzet in de hoop, dat in het einde toch nog de overwin ning zal worden bevochten en met de onder werping van den tegenstander vergoeding zal brengen voor al de gebrachte offers. In die stemming neigt m ener toe ieder, die het woord vrede op de lippen neemt, als een misdadiger, een landsverrader aan de kaak te stellen. De Daily News gewaagde er onlangs van, dat de vrede het toppunt van afschrik is van den oorlog. Het zal misschien niet mogelijk zijn hem duurzaam te ontgaan. De uitwis- schende werkingvan den tijd en de uitputting van eene in hare grondvesten geschokte we reld zullen samenzweren om ten slotte, on danks alles, den strijd te doen eindigen. Maar er kan veel gedaan worden om dien dag des oordeels te verschuiven. Het blad neemt hieruit aanleiding om de pogingen te brandmerken, die men in de laatste weken meermalen aan 't werk heeft gezien om, voor het geval dat over den vrede mocht worden gesproken, dat streven bij voorbaat verdacht te maken en voor te stellen als iets wat ge doemd is te mislukken. Men heeft dat ge zien na het laatste Duitsche offensief, aan de Somme en bij Armentières, dat aan de Britsche wapenen eene zeer zware nederlaag heeft toegebracht. Dot heeft de vrees opge wekt, dat het Engelsche volk, onder den in druk van de slagen, die het leger hebben ge troffen, geneigd zou kunnen worden aan vre desvoorstellen het oor te leenen. Om dat te verhoeden, heeft een lid van de Engelsche regeering, lord Robert Cecil, zich er toe ge leend, eene waarschuwing te laten hooren tegen een „vredesoffensief", dat waarschijn lijk zou worden ondernomen en dat vooral tegen Groot-Brittannië zou zijn gericht; het zou aanbiedingen inhouden, die volgens de Duitsche opvatting zeer aantrekkelijk zouden zijn voor Engeland, maar die toch niets kon den inhouden wat de moeite waard was om er naar te kijken. Een dergelijke ondervinding heeft men ook in Frankrijk opgedaan. Clemenceau dacht door de onthullingen, die hij heeft gedaan over de vredespoging van Keizer Karei in den bekenden brief aan zijn zwager prins Sixte de Bourbon, een twistapel te werpen tusschen Duitschland en Oosten rijk. De mijn scheen echter verkeerd te zul len springen; er was in de Fransche Kamer een stroorning, die 't den minister-president kwalijk nam, dat hij van deze gelegenheid om met Oostenrijk van gedachten te wisse len over den vrede, geen behoorlijk gebruik had gemaakt. Om dat gevaar af te wenden, is de commissie van de Kamer voor biriten- landsche zaken bewerkt en met succes, want zij is tot het besluit gekomen, dat door den brief van keizer Karei en de daarmee sa menhangende vredesbesprekingen geene ernstige mogelijkheid om tot onderhandelin gen te komen is gebleken. De Times heeft zich op dat besluit beroepen om, naar aan leiding van de gister door ons vermelde ver klaring van graaf Burian, dat Oostenrijk steeds bereid is in de eene hand het zwaard, in de andere den olijftak te houden, op te merken, dat naar de meening van de ge allieerden het zwaard van de Habsburgs evenmin deugdelijk is als de olijftak. De eenvoudige waarheid is, volgens het Lon- densche blad, voor hen die willen zien en den toestand van Oostenrijk-Hongarije be grijpen, dat er nooit de geringste kans is geweest om met Oostenrijk-Hongarije vrede te sluiten op de eenige voorwaarden, die voor de geallieerden aannemelijk zijn. Er is reden om er aan te twijfelen of de stemming, die nu nog bovendrijft in de lan den der geallieerden, overeenstemt met de ware stemming ondeT het volk, dat lijdt on der de lasten van den oorlog en met iede- ren dag den druk daarvan zwaarder voelt. De Daily News maakt eene scherpe onder scheiding tusschen een politiekers-vrede en een volksvrede. Die staan scherp tegenover elkaar. Zij verwacht, dat er vrede zal komen, als een militaristische diplomatie in Groot- Brittannië en een militaristische diplomatie in Duitschland tot overeenstemming zijn ge komen over den vrede. Inmiddels worden de volken en hunne parlementen afwisselend bedrogen en overgoten door verheimelijkin gen en halve onthullingen, die erger zijn dan zelfs de geheime diplomatie. Men kan aan deze klacht van de Daily News nog toe voegen, dat er nog andere middelen zijn, waarvan de heerschende kringen zich be dienen om te verhinderen, dat de stemming van het volk zich kan doen gelden. Uit Pa rijs komen klachten over het bedrijf van heimelijke en, onverantwoordelijke verklik kers, die een waar schrikbewind voeren en fatsoenlijke menschen als „défaitistes" in de gevangenis brengen. Ook in Engeland wordt Jan Rap in beweging gebracht om hen, die zich verstouten van den vrede te reppen, den mond te snoeren. Misleiding, dwang en g«weld zijn de middelen, waar van de kringen, die het gezag in handen hebben, zich bedienen om de politiek te handhaven, waarvan zij tegen heter vreten in nog altijd verwachten, dat zij hun de overwinning zal brengen. De oorlog. Van de oorlogstooneelen geen nieuws. Aan den Kemmel is de Duitsche linie ge heel hersteld; het eene punt van de voorste linie, waar de geallieerden voet hadden ge kregen, is weer in Duitsch bezit. Weenen, 16 Mei. (Corr.-bur.) De mi nister van buitenlandsche zaken, Burian, heeft aan den Weenschen correspondent van de As Est de volgende verklaring over de besprkingen in het Duitsche hoofdkwartier hebben tot volle overeenstemming geleid over den grondslag eener versterking van het Duitsch-Oostenrijksche verbond. De noodzakelijkheid van de volle ontwikkeling van het verbond was reeds in vredestijd diep in het bewustzijn der beide volken doorgé- drongen. In dé moeilijke uren, welke wij be leven, heeft het verbond de vuurproef door staan. Het verbond is een histórisch gewor den noodzakelijkheid, want Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zijn opgesloten door een ring van vijanden, zoodat zij slechts door onverbrekelijk sagiengaan hieraan weerstand kunnen bieden. Ook beantwoordt het aan de behoefte van allen, die zuiver over onze toe komst denken. Oostenrijk-Hongarije en Duitschland willen hun bondgenootschap niet vernieuwen en uitbreiden mét het doel aanvallend op te treden, doch alleen om elkaar heden en in de toekomst bij te staan bij de verdediging van hunne belangen. Het nieuwe bondgenootschap is een defensief verbond en wil den vrede in de toekomst vej-zek^Ten. Het zal aan de wereld toonen, dat het niet mogelijkis Oostenrija-Hongarije en Duitschland te overwinnen en zal onze tegenstanders door de sterkte van onzen vredeswil tot den vrede bekeeren. Het broodmeelrantsoen in. Duitschland is met een vijfde verminderd en van 200 op 160 gram gebracht. Deze vermindering gaat in op 16 Juni en zal duren tot den nieuwen oogst of zooveel korter als de uit de Ukraine te verwachten aanvoer zal toelaten. Bukarest, 16 Mei. (W. B.) De Stea- gul, het officieuse orgaan van de regeering van Marghiloman, heeft den verkiezingsstrijd geopend met een scherpen aanval tegen den gewezen minister-president Bratianu. Herin nerende aan de verklaringen van de offi cieuse organen van Bratianu Miscarea en In- dépendance roumaine, dat „deze regeering voor hare handelingen verantwoordelijk is", constateert het blad, dat de tegenwoordige regeering geen andere keus heeft gehad dan de door -het kabinet-Averescu aangenomen vredesvoorwaarden aan te nemen, om het land voor nog grooter onheil te bewaren, en komt het er tegen op, dat Bratianu nu eene drieste poging waagt om de verant woordelijkheid van zich te schuiven. Br 1 ijn, 16 Mei. (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung schrijft; Geene onlusten in Moskou! Volgens een bericht van Reuter, zou het in Moskou tot hardnekkige gevech ten tusschen bolshewiki en anarchisten zijn gekomen. Naar wij van bevoegde zijde uit Moskou hooren is dit bericflt geheel on juist. Er heerscht volkomen rust in Moskou. Stockholm, 16 Mei. Hufvudstads- bladet te Heisingfors verneemt uit Peters- burg, dat de lieders der Roode Gardisten de tusschenkomst van de Bolshewiki-regeering verlangden om gunstige vredesvoorwaarden te verkrijgen. Te Moscou verklaarde men echter, dat men niets anders kon doen dan asyl verleenen. Men gaf zelfs te verstaan, dat de Roode Gardisten de wapens moesten neerleggen, als de Finsche regeering niet bereid was tot concessiën. Volgens een bericht aan Svenska Dag- bladet ontruimen de Russen de vesting Ino. Kameroverzicht Tweede Kamer Na eenige discussie wordt in de zitting van Donderdag z. h. s. aangenomen een voorstel-Troelstra, om het voorstel tot be noeming van een vaste commissie voor bui tenlandsche zaken, alsnog aan de agenda toe te voegen. Hierna kwam aan de orde het wetsont werp tot oproeping van eenige landweer- lichtingen en de motie-Ter Laan om niet daartoe over te gaan. De minister verklaart, dat de oproeping noodzakelijk is voor de paraatheid van het leger. De heeren Duymaer van Twist en Eland zullen stemmen vóór de motie- Ter Laan. De Minister houdt vol, dat de oproe ping noodig is; juist met het oog op de economische belangen, is de oproeping tot een minimum beperkt. De motie wordt aangenomen met 38 tegen 17 stemmen. Verschillende kleinere wetsontwerpen worden z. h. s. aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot verlenging en wijziging van het Octrooi der Ned. Bank. De heer Boissevain betreurt de in diening kort vóór het uiteengaan der Kamer; uitstel tot het najaar was gewenscht ge-' weest. Hij wijst verder op verschillende bezwa ren o.a. schrapping der bepaling dat de looptijd van de te disconteeren wissel, niet langer mag zijn dan 6 maanden en dat geen grens in het octrooi is gesteld van het be drag dat aan schatkistpapier in disconto ge geven mag worden. De heer Gerhard zal thans niet het idee staatsbank besprekenzulks zou den gang van zaken in de waj^ sturen. De heer Limburg zou ook gaarne dit idee hier behandeld hebben, maar erkent dat de tijdsomstandigheden hier van invloed zijn geweest. De Minister van Financiën verdedigt de houding van de regeering tot de Ned. Bank en systeem der winstverdee- ling. Hij staat niet vijandig tegenover een staótsbankdoor verlenging van het oc trooi tot 5. jaar is er tijd van voorbereiding tot instelling eener staatsbank. De heer Koster verdedigt het amende ment der commissie van rapporteurs, om de bonk wel te belasten met het te gelde maken van coupons en dividendbewijzen van in bewaring genomen effecten. De heer Boissevain verdedigt het amendement om voor de in buitenlandsche papier belegde gelden nooit langer dan 14 dagen het bedrag van het beschikbaar me taalsaldo der bank te doen te boven gaan. De heer P a t ij n steunt gaarne het amen- dement der commissie van rapporteurs en komt krachtig op tegen het verzilverings- verbod. De Minister ontraadt beide amende menten. Het amendement van de commissie van rapporteurs wordt aangenomen met 49 te gen 7 stemmen. Het amendement-Boissevoin wordt ver worpen mét 50 tegen 6 stemmen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan vulling der loodspensioenen. De heer Oud klaagt over de onvoldoen de regeling dezer wet, welke zeer onvol doende ishij bepleit terugwerkende kracht en dient daarvoor een amendement in. De heer J. ter Laan (Rotterdam) be pleit betere pensioenvoorwaarden. De vergadering wordt verdaagd lot Vrij dag half één. Berichten De Staatscourant van 16 Mei bevat o.a. het volgende Kon. besluit: benoemd tot belasting-ontvanger te 's Hee- renberg E. Neuteboom, thans te Roden. II. M. de Koningin-Moeder heeft Woens dagmiddag ontvangen den nieuw benoemden Commissaris der Koningin in Limburg jhr. mr. Ch. J. M. Buys de Beerenbrouck. Gisterenvoormiddag na afloop van de be- eediging door II. M. de Koningin werd jhr. Ruys de Beerenbrouck door Z. K. H. de Prins in particuliere audiëntie ontvangen, De kamerTerkleelnseo. Ingevolge de bevoegdheid hem verleend In art. 15, derde lid, van de s'atuten der Antl- Revolutionnairc Partij, heeft de voorzitter van het Centraal Comité onder medewerking van hel College van Gemachtigden en na consul tatie* van den betrokken groepsvoorzittcr, in de rangschikking van de candidaten der derde groep alsnog zulk een wijziging aangebracht, meldt De Standaard. De lijst luidt nu als volgt: Groepslijst III: 1- A. F. W. Idenburg, 2. C. van der Voort van Zijp, 3. J. van der Molen, 1 F. H. de Montë verLoren, 5 dr. E. I- Beu- mer, 6. mr. V. II. Rulgcrs, 7. mr. J. A. de Wil de. 8. mr. A. A. de Veer, 9. L. F. Duymaer yan Twist, 10. J. Schouten. In de lijsten van groep I en II werd geen wijziging gebracht. T egemoetkoming in onder houd. Bij Kon. besluit is de Minister van Marine gemachtigd aan de officieren en mi litairen beneden dien rang bij de zeemacht, die wegens scheepvaartmoeilijkheden ten ge volge van den oorlogstoestand hun bestem ming naar Oost-Indië op den aanvankelijk voor vertrek vastgestelden datum niet kun nen volgen, van dien datum af tot den datum waarop het vertrek plaats heeft of de bestem ming wordt ingetrokken, als tegemoetko ming in hun onderhoud een schadeloosstel ling toe te kennen voor buitengewone uitga ven door onvoorzien verblijf hier te lande. Dit besluit wordt geacht 9 Februari 1.1. in werking te zijn getreden Officieren onderofficie ren aan den wol. Bij Kon. be sluit is bepaald dat, naar door den minister van marine vast te stellen regelen, aan offi cieren en onderofficieren der zeemacht bij plaatsing aon den wal zonder vrije woning, welke niet* als van tijdelijken aard is te be schouwen, over een tijdvak van ten hoogste 90 dogen een toelage kan worden toege kend voor het geval de betrokkenen op hun nieuwe standplaatsen, ten gevolge van wo ningnood, niet dadelijk de beschikking over een woning kunnen erlangen. Deze toelagen zullen niet meer mogen bedragen dan die, welke bij tijdelijke plaatsingen boven de ge wone bezoldiging wordt genoten. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden 1 Januari 1.1. Opleiding beroepsofficie ren. Dezer dagen zullen mededeelingen, be treffende de opleiding tot beroepsofficier bij het leger hier te lande en bij het leger in Nea.-Ii\dië in 1918 aan de Koninklijke Mili taire Academie te Breda en bij de Cadetten school te Alkmaar, worden bekend gemaakt. Een wijziging in den bestaanden toestand van de opleiding aan de Kon. Mil. Academie is deze, dat te beginnen met den nieuwen cursus 19181919 de cadetten in het eer ste jaar zullen worden opgeleid tot vaandrig. Alvorens tot dien rang te worden benoemd worden zij in den rang van sergeant geduren de een maand bij het wapen, waarvoor zij worden opgeleid, gedetacheerd. De cadetten, bestemd voor het wapen der artillerie worden in het eerste jaar gereed gemaakt voor eene detacheering bij het be reden gedeelte van het wapen. Tusschen het tweede en derde cursusjaar worden de cadetten in den rang van vandrig bij hun wapen gedetacheerd. Salaris ver betering commis sarissen van politic. De Minister vair Justitie heeft naar aanleiding van een verzoek schrift van de Broederschap van Commissaris sen van flolitic bericht, dat het, naar hel hem aanvankelijk voorkomt, niet op zijn weg ligt. om zonder dat deswege voor een bepaald ge val een voorstel of een verzoek wordt gedaan, na te gaan in hoever cr termen zouden kun nen bestaan, dat dc bezoldiging van eenigen commissaris van politie worde herzien. Waar het den Minister echter hekend is, dat Gcd. Stalen van de onderscheidene provin ciën op eigen initiatief de noodigc stappen hebben verricht, om in menig geval lot ver- beterng van dc salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers te geraken, zou hel door hem wel op prijs worden gesteld lellende op de omstandigheden, dat die colle ges bij de vaststelling van de salarissen der commissarissen van politic betrokken zijn krachtens art. 191 gemeentewet en in aanmer-, king nemende, dat die politic-autoriteiten ge rekend kunnen worden ongeveer op één lijn te staan met andere hoofdambtenaren eener gcmecte .als secretarissen en ontvangers, te vernemen, of Ged. Stalen wellicht ook termen hebben gevonden of zullen vinden om te be vorderen, dal van de zijde der betrokken ge meentebesturen dc noodige stappen worden gedaan, om vaar noodig tot verbetering der salarissen van dc commissarissen van politic tc geraken. De nieuwe Commissaris der Koningin in L iTn burg. De nieuw benoemde commissaris der Koningin in Limburg, jhr. mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck heeft gisteren zijn ambt aanvaard. Van alle openbare^ en vele particuliere gebouwen wapperde de driekleur. In het gouverne mentsgebouw hielden de heer Croute, grif fier der Staten, en daarna de heer Hüngens, hoofdingenieur van den Provincialen Water staat, een welkomstrede, die door den Com missaris der Koningin beantwoord wèrif. Daarna werden de verschillende ambtenaren aan Zijn Excellentie voorgesteld. De kennis making droeg een hartelijk karakter. Heden zal de Commissaris voor het eerst de zitting van Gedeputeerde Staten voorzitten* -i De raad van Delft heeft benoemd tol adjunct-directeur van de gemeente-reiniging den héér P. Miedema te 's Gravenhage. j V. J. M. van Half. Op 65-jarigen leeftijd is te Teteringvm bij Breda overleden de heer V. J. M- van Hal, advocaat, voor zitter van den Provincialen Raad der Provin cie Antwerpen, burgemeester der stad Turn hout (België), lid van het officieel Belgisch' Comiteit voor Nederland. Nederland en de oorlog Oo/.c verbinding met Amerika. Naar aanleiding van de laatste aanvu'ling der Duitsche Prisen Ordnung verneemt het Persbureau Vaz Dias van bevoegd Dui.sche zijde: Het nieuwe voorschrift van artikel 55 der Prisen Ordnung is noodzakelijk geworden door de requisitie en hef zich op andere wij ze in bezit stellen van neutrale scheeps- ruimte door de geassocieerden. Het doel er van is te verhinderen, dat nog meer neu trale scheepsruimte, die zich thans in neu trale havens bevindt, onder de controle der geassocieerden geraakt. Duitschland zal er echter gaarne toe medewerken, dat een op lossing bereikt wordt, waarbij de Nederland- sche schepen in staot worden gesteld, gere geld uit te varen. Het heeft daartoe een mo dus aan de hond gedaan, welke in het kort op het volgende neerkomt: Duitschland Ti bereid van elk schip, dat een Nederlond- sche haven verlaat, een geleibrief uit te rei ken, zoo het geen contrabande vervoert, geen vijandelijke onderdanen aan boord heeft en indien een gelijkwaardig schip daar voor in de plaats naar Nederland terugkeert. Deze beurtvaart zou kunnen, geschieden op de basis van „final clearonce", d. w. z. dal zoo het ruilschip in de overzeesche haven is uitgeklaard, het uitgaande schip de Neder- landsche haven, kin varlaten, niet dien ver stande echter, dat -. geassocieerde zijde de zekerheid inoet zijn verschaft, dot het overzeesche schip niet «zal worden opgehou den en het alle noodige faciliteiten zal wor den verleend, terwijl het vanzelf spreekt, dat deze verzekering niet afhankelijk mag wor den gemaakt van eenige beperkende bepa lingen of bijzondere voorwoorden, waardoor de geassocieerden opnieuw zouden worden begunstigd. Voor elk uitgaand schip, in ieder afzonderlijk geval opnieuw, zou dus door Duitschland een geleibrief worden verstrekt. Dit is noodig, omdat slechts op deze wijze ongehinderde vaart kan werden verzekerd. Het H b 1. meldt, dat onderhandelingen over eene regeling met Duitschland betref fende 't waarborgen eener veilige vaart aan onze schepen, voorloopig rneer in het bij zonder van die, welke in ruil voor de in Amerika gereedliggende graanschepen zul len vertrekken, thans te 's-Gravenhage plaats hebben. De besprekingen te Berlijn hebben ertoe geleid, dot aan onze regeering nieuw€ voorstellen zijn gedaan. 'O yieiiwAinMordaui. Naar wij vernemen is van de Ameriknan- ;>che Regeering de toezegging verkregen dat het stoomschip „Nieuw Amsterdam" na nan.- komst in de Vcrccnigde Staten weder naar Nederland zal mogen terugkceren met een lading grondstoffm voor broodhereiding. Oaze rljal.scliepon in Sulu'ou. (Officieel). Volgens een bij het depar tement van koloniën ontvangen telegram heeft de consul van Frankrijk te Batavia me degedeeld, dat onze rijstschepen te Saigon uitklaring zullen ontvangen. De FrlNlM Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal het stoomschip „Frisia" van den Kon. Holl. Lloyd 8 Juni vertrekken van Am sterdam via New-York, naar Pernambuco, Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos- Aires. De Zaanland'' geronken. Reuter seint uit Londen: Een Lloyd's bericht meldt, dat de „Zaan land" na aanvaring met een ander stoom schip, gezonken is. (Het s.s. „Zaanland", van den Kon. Holl. Lloyd, groot 5417 br. ton, gebouwd in 1900, was door de Amerikaansche regeering op gevorderd.) Aardappelen. Men meldt ons uil dey Haag: Er blijken geruchten le loopen. dat het nard- appelranlsoerf wederom zal worden vermin derd Verzekerd kan worden, dat dit niet het geval is. In verhand met de nog beschikbare hoeveelheid winteraardappelen het rant soen door de Regccring geleidelijk terugge bracht van 4 op 3 cn thans op 2 K G. per hpofd en per weck. Ter aanvulling v.ordt echter een rantsoen rijst van 2J-i ons per hoofd en per weck verstrekt cri bovendien is bet rantsoen peulvruchten lot 2J-4 ons per hoofd en per week verhoogd Nieuwe aardappelen. De maximumprijzen zullen niet gelden voor vroege aardappelen, welke vóór 1 Juni 1918 in den handel worden gebracht. Het vervoerverbod betreffende nieuwe aardappelen is niet van toepassing op vroege aardappelen, welke vervoerd1 worden vóór 1 Juni. c Uitvoer van bloemkool. Voor de e. k. periode is bepaald, dat van eerste soort bloemkool voor export mag worden geveild 75 pet.; 25 pet. mo^} voor Set binnenland beschikbaar blijven. De ex-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 1