Politieke rede van m r. Troel stra. Voor een dichtbezette zaal heeft mr. VTroelstra gisteravond in het Concertgebouw te Amsterdam een politieke rede gehouden. Na een bestrijding van de regeeringspoli- tiek, die, volgens spreker, niets begrijpt ven hetgeen er in het volk omgaat, van de syn dicalistische beweging en van de politiek der groot-ondernemers (gepaard aan een 6neer jegens het Kamerlid Nierstrasz, die, volgens mr. Troelstra, zijn „politiek idea lisme" nog niet behoeft te laten varen, ge zien de lijst der scheepvaarttantièmes), ge centraliseerd in den Economischen Bond, 'besprak mr. Troelstra de buitenlandsche po litiek. We hebben hier het Duitsche zwaard het meest te vreezen. Spr. is pro-Duitsch, zegt men. Dat is hij niet, hij is ook niet pro- Entente. Hij beschouwt zich als vertegen woordiger van het Nederlandsche volk, en wel van het deel dat is gekant tegen den oorlog. Hij is dus pro-Nederlandsch. (Ap plaus). Rekenende met het groote gevaar voor 'den vrede dat ons het meest uit het oosten bedreigt, heeft hij daar naar zijne houding ingericht, meenende daardoor een tegen wicht te vormen contra het rampzalig drij ven van een bepaalde pers die onze neutra liteit in de waagschaal stelt. Ten slotte den eventueelen uitslag der a.s. verkiezingen besprekende, gaf hij als zijn meening te kennen, dat de Roomsch-Katho- iieke partij en de S. D. A. P. het sterkst uit den strijd zouden te voorschijn komen. Ove rigens valt over den uitslag weinig te zeg gen. Toen mr. Troelstra zijn rede had beëin digd, werd door eenige personen, in een groepje bij elkaar op het podium gezeten en blijkbaar tot de vrije socialisten behoonende, luide om debat gevraagd. De voorzitter, de heer Bern. van Praag, zei toe, dat het nog resteerende kwartier tusschen hen die eenige opmerkingen wenschten te maken, zou worden verdeeld. Na deze mededeeh'ng ontstond een hekch lawaai. Uit het groepje op het podium werd ge schreeuwd: „Lafaards, lafaards!" Een aantal ,S. D. A. P.'ers drong op de schreeuwers in met de bedoeling hen te verwijderen; een algemeen gevecht was daarvan het gevolg. Er werd geweldig op los geslagen zoo lezen we in het Hbl'd. en terwijl mr. Troelstra het spectakel kalm aanschouwde en perstafeltjes omgesmeten en gillende vrouwen en jongens van het anarchisten- groepje van het podium werden gedrongen, Verscheen een inspecteur en eenige agen ten, wien het gelukte "het podium te doen antruimen. De vergadering ging onder algemeene opschudding en zonder te zijn gesloten uit een. Inspectrices der directe be lastingen. Met ingang van 1 Juni is tot tijdelijk adjunct-inspectrïce der directe be lastingen enz. aan de inspectie Veendam be noemd mej. mr. T. Hooites Veenhuizen. Met haar zal de eerste vrouw haar intrede do*jn in het corps hoofdambtenaren der belnstin- J h r. M. J. Huy decoper. t Te Den Haag is op 58-jarigen leeftijd overle den jhr. M. J. Huydecoper, rentmeester van Kroondomein Ln het rentambt Schiedam. De heer Huydecoper, vroeger particulier secretaris van nu wijlen Z. M. Koning Wil lem ITL werd ongeveer 25 jaar geleden be noemd tot rentmeester van het Kroondo mein in het rentambt Tholen en ging latfer van daar over naar Schiedam. Voorts heeft de overledene, die der bad plaats Scheveningen een warm hart toe droeg, in verschillende functies de belangen dier badplaats helpen bevorderen. Sedert 1903 fungeerrde hij als gedele geerd commissaris van het Zeebad. Zijn begrafenis is bepaald op Vrijdag a.s. op Oud-Eik-en-Duinen, om 11/4 uur van het Sterfhuis. W. J. H.Timmermans.+ Te Roer mond is overleden de beer W. J. H. Timmer mans, gepensionneerd officier van gezond heid le kl., ridder in de Militaire Willems orde. Te Dinther is op 55-jarigen leeftijd overleden de heer J. G. Jansen, sedert 1895 ''burge'meester dezer gemeente. W. C. S w a f r i n g. f Te Middelburg is ;»p 62-jarigen leeftijd overleden de heer {W. C. Swafring, bibliothecaris der Provin ciale Bibliotheek en gemeente-archivaris al daar. Nederland en de oorlog Verklaring va» dei» opperbevel hebber. ^t volgende schrijven wordt ons ter pu blicatie toegezonden: ..Na-ar aanleiding van eene mededeeling ar De Telegraaf" Yan Zondag 19 Mei 1918, ■Tv.ode Blad, verklaart de ondergeteekende, dat uit de archieven van het algemeen hoofdkwartier geen geheime stukken zijn vermist of ontvreemd geworden. 's Graver.hage, 21 Mei 1918. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, w.g. C. J. SNIJDERS". Naar aanleiding van de tegenspraak van Hen opperbevelhebber, dat uit de archieven van het algemeen hoofdkwartier geen ge heime stukken zijn vermist of ontvreemd. Schrijft de Telegraaf: „Wij hebben de ons verstrekte gegevens pver deze opzienbarende spionnagezaak ter- Inzage verstrekt aan den hoofdcommissaris Van politie te 's-Gravenhage en aan overste Merens, die beiden de juistheid beves tigden. Overste Merens verzocht ons bij de pu blicatie niet te vermelden, ten behoeve van welke mogendheid de spionnage geschiedde en bovendien te verzwijgen het karakter der stukken, die vermist werden. We zijn benieuwd te vernemen op welke spitsvondige gronden de tegenspraak van den opperbevelhebber berust. Want op fei telijken grond berust die niet." De onderhandelingen met Dullschland. De Berlijnsche correspondent van de Kölnische Zeitung meldt, dat de onderhande lingen tusschen Duitschland en Nederland nog niet tot de onderteekening van de overeen komst hebben geleid. Ten aanzien van het vraagstuk van den doorvoer bestaan nog kleine moeilijkheden. GeMnakte scheepvaart. Men seint ons uit Den Haag: Wij vernemen dat de vaart uit de Neder landsche havens van Nederlandsche sche pen is stop gezet, uitgezonderd voor zeil- en kustvisschers-vaartuigen. Volgens de Tel. is het uitvaarverbod uit gevaardigd in verband met het herhaaldelijk opbrengen van schepen zonder geldige re den. Aangebonden treilers. Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent de redenen voor het opbrengen door Engelsche zeestrijdkrachten van de Nederlandsche treilers „Derika" enz. was ter bevoegder plaatse, waar wèl ambtelijk be- rioht omtrent de aanhouding was ingeko men, heden in den loop van den dag niets bekend. Schip una Swlïsemüode opgebracht Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, is nu zelfs epn schip, de Megrez, van de fir ma Van Nievelt, Goudriaan Co., dat door onze Regeering was opgevorderd, om in Zweden een lading hout te halen en dat in ballast daarheen voer, naar Swinemünde op gebracht. Als reden van de opbrer ging geldt, dot het schip geen Geleitschein had. Doch Geleit- scheinen worden, gelijk bekend is, den laat- sten tijd door de Duitsche autoriteiten niet meer afgegeven. Niet opgebracht. De stoomtreiler Pax is te IJmuiden aange komen en blijkt dus niet naar Engeland op gebracht te zijn. Lading s.s. C e 1 e b e s. De directie van dé Stoomvaart Maatschap- pij Nederland ontving van hare agenten te New-York een telegrafisch bericht, dato 17 dezer, omtrent de lading van het stoomschip Celebes, waaruit blijkt, dat het departement van Scheepvaart, met het oog op den toe stand, waarin de lading verkeert, op deskun dig advies het beschadigde deel zal doen verkoopen voor rekening van de eigenaars. Nederlandsche credieten aan Engeland. Er worden thans onderhandelingen ge voerd met Engeland omtrent een crediet van 1 mülioen per maand, ten einde de verre keningen met de scheepvaart maatschappij en te kunnen doen plaats hebt en en de ren ten van vroeger credieten, alsmede sommi ge invoeren te betalen. Naar de Tel. aan dit bericht toevoegt, be staat er in bankierskringen geen bezwaar om deze credieten te verleenen. De oorlojswlnaibelaatlai. Het centraal-comité inzake de oorlogs winstbelasting, gevormd door de heeren W. van der Hilst, mr. H. Blaupct ten Cate, Hen ri M. J. Blomjeus, J. van Dijk, Martin Frank fort, Chr. Houtman, Corn. Immig Jr., Ge rard van Loon en H. J. Kerner, te dezen op tredend ingevolge opdracht van het alge meen comité van afgevaardigden van een 50-tal Nederlandsche fabrikantenorganisa ties, beeft aan den minister van financiën een adres gericht met bezwaren tegen de voorgestelde verhooging der oorlogswinst belasting. Daarin wordt o.a. aangevoerd: dat wel dient overwogen in hoeverre niet het huidig stelsel van belastingheffing radi caal ware te herzien, met invoering o.a. van een progressieve Rijksinkomstenbelasting een verplichte leening op langen termijn; dat naar hun overtuiging het thans gel dend stelsel onvermijdelijkerwijze tot een economische inzinking zal moeten leiden; dat waar alle lasten op den onderne mingsgeest worden gelegd, daarbij de pro ductie in de eerste plaats steeds zwaarder wordt getroffen en het totaal der belastin gen tot drie kwart van de uit voortbrenging verkregene inkomsten wordt opgevoerd aldus alle gezonde verhouding tusschen ri sico en winstkans wordt opgeheven; dat onder deze omstandigheden en zulks terwijl daartegenover het groot-kapi taal zorgvuldig wordt vrijgelaten de on dernemingsenergie tot het aanvaarden van nieuwe risico's ten eenenmale wordt ver lamd. Heel uit Agentisalë. Naar het N. v. d. D. verneemt, is het stoomschip „Hollandia'' van de „Kon. Holl. Lloyd", Zaterdag 18 dezer van Buenos Aires naar Amsterdam vertrokken. Zooals bekend moet de „Hollandia" onge veer -1 500.000 K G. meel mede brengen. Omtrent de verwachte stoomschepen „Java" en Stella" was heden nog geen bericht van vertrek bekend. ï>e eenfteiiïsworat. Op vragen van den heer De Kanter be treffende de distributie van eenheidsworst en vleesch heeft de Minister van Landbouw het volgende geantwoord: 1. Het is niet juist, dat, wanneer uitslui tend eenheidsworst van runderen en varkens wordt gemaakt, een groot deel van wat hier van afvalt niet in de consumptie komt. Dit deel is integendeel zeer gering. 2. Het is inderdaad juist, dat distributie vsa het slachtvee als versch vleesch ia plaats van eenheidsworst aanzienlijk minder kosten zou meebrengen. 3. Distributie in den vorm van versch vleesch komt ondergeteekende op dit oogen- blik niet aanbevelenswaardig voor. Bij de geringe quantiteiten vleesch, die thans be schikbaar zijn, zou het niet mogelijk wezen, deze in verschen toestand regelmatig over het geheele volk te verdeelen; bovendien zijn de verschillende soorten ezer afwisse- land van qualiteit. Daarenboven is gebleken, dat een beperkt slachtverbod niet de ge- wenschte resultaten opleverde. Het was niet mogelijk plotseling een zoodanige controle te doen uitoefenen, dat niet meer geslacht werd dan waartoe vergunning kon worden gegeven. Een tijdelijk geheel stopzetten van het slachten door de gewone slagers was de eenige weg om tot afdoende resultaten te komen. 4. Bijzondere maatregelen worden van re- geeringswege niet genomen om de gevolgen van het uitsluitend beschikbaar stellen van eenheidsworst voor hen, die in het slagers- bedrijf werkzaam zijn, te verzachten. Twee omstandigheden werken er echter toe mede, dat die gevolgen minder drukkend zullen zijn. In de eerste plaats hebben in eenige ge meenten de slagers zich gecombineerd om met goedvinden van het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten en den veeartsenijkun- digen dienst gezamenlijk eenheidsworst te fabriceeren, zoodat een groot deel der sla gers aan het werk is gebleven, terwijl elders dé vischverkoop door hen is ter hand geno men. In de tweede plaats kan de verkoop van nuchter kalfsvleesch en van eenheids worst door de gemeentebesturen aan de slagers worden opgedragen. Ten slotte mag verwacht worden, dat binnen niet al te lang tijdsverloop de werkloosheid ,voor dit perso neel weder een einde zal nemen. Paardevleesch. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 25 Mei e.k. voor paardevleesch de volgende maximum prijzen vastgesteld: Biefstuk 1.60 per K.G. Roastbeef 1.20 per K.G. Lappen, gehakt en bouillonvleesch 0.70 per K.G. Afval 0.15 per K.G. Beenderen ƒ0.06 per K.G. Bepaald is dat genoemde prijzen voor paardevleesch gelden voor paardevleesch zonder been. Verboden is de verkoop en de aflevering van paardevleesch onder andere benamin gen dan vorengenoemde. Slach-t paarden. De Minister van Landbouw heeft voor slachtpaorden vastgesteld een maximumprijs van zestig cent per kilogram slachtgewlcht. Ben g emeentelijk land- bouwbedrijf. Uit goede bron verneemt het Volk, dat ten Stadhuize te Rotterdam de plannen om een gemeentelijk landbouwbedrijf te begin nen, reeds vrij vasten vorm aangenomen hebben. Burgemeester Zimmerjnan moet een sterk voorstander van deze zaak zijn en het college van B. en W. hoeft zich reeds uitge sproken voor het in rechtstreeksch gemeen- tebeheer nemen van het nieuwe bedrijf. DeNoordzeevisscherij. In een te IJmuiden gehouden algemeene vergadering van reeders van visschersvaar- tuigen heeft het bestuur mede deelingen ge daan omtrent de onderhandelingen over het contract De Boer-Meeuwenoord me de En gelsche regeering en het stilleggen der stoomtreilervloot. De pertinente verklaring is afgelegd, dat nooit van Nederlandsche zijde is aangedrongen op het stilleggen der vloot of de bestendiging van het uitvaar- verbod. Een gunstige beslissing is te wachten ten aanzien van de tweede 21 treilers en er was bericht ingekomen, dat de kol en voorziening voor de 42 treilers en de sleepboottreilers voor de maand Juni verzekerd kan worden geacht. Besloten werd een commissie te be noemen om te onderzoeken door wie en op welke wijze het uitvaarverbod van 15 Novem ber j.l. is uitgelokt en welke invloeden thans nog werkzaam zijn om de uitvoering van het contract De Boer-Meeuwenoord met behoor lijke compensatie, te verhinderen. Aan deze compensatie van vijf reeders werd toege voegd mr. Andreae, rechtskundig adviseur der Reedersvereeniging. Met 5/6 van de uitgebrachte stemmen werd aangenomen het voorstel van het be stuur om te trachten het getal der varende booten per 1 Juni van 21 op 42 te brengen. Met ongeveer gelijke stemmenverhouding werd verworpen een voorstel om de dan va rende 42 booten bij loting aan te wijzen zon der recht van substitutie. Het voorstel van het bestuur om de aanwijzing te doen ge schieden pondspondsgewijze en voor zoover dit onmogelijk is, bij groepsverdeeling, wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aange nomen. (N. R. Ct.) Smeerolie. TeOldenzaal is uit Duitschland een extra- trein met 36 groote tanks smeerolie aange komen, afkomstig uit Oostenrijk-Hongarije en bestemd voor Vlissingen. De Inzamelingen ten plattelande De voorzitter van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij heeft onderstaand tele gram verzonden aan den Minister van Landbouw Een contróle, die, zooals mij is beloofd, alleen bij landbouwers zou plaats hebben, welke op de zwarte lijst staan, blijkt in de practijk moeilijk toe te passen, daar vol doende gegevens ontbreken. Het resultaat is, dat thans vrijwel allen gecontroleerd worden. De verbittering en verontwaardi ging stijgen ten top, goedwillige landbou wers weigeren beslist accoord te gaan met den ondervonden smaad van een bezoek van militairen, ^aar thans is aan te nemen, dat werkelijk verdachten zijn bezocht en de controle zich uitsluitend zal bepalen tot af werken van alle boerderijen, doe ik thans een ernstig beroep op Uwe Exc. om nog he den de militairen terug te roepen. Zaterdag hebben in de gemeente Biels- wijk, zonder voorafgaande kennisgeving aan den burgemeester, enkele huiszoekingen plaats gevonden door groepen militairen, on der leiding ven drie controleurs der cultuur commissie te 's Gravenhage. Daar den bur gemeester bleek, dat niemand van hen in het bezit was van eenige schriftelijke mach tiging, zegde hij hun aan, dat er direct pro ces-verbaal zou worden opgemaakt, als het betreden van een erf geschiedde tegen den wil van den bewoner, doch dat hij in alle opzichten aan de regeering medewerking wensohte te verleenen, wanneer hij dit als verantwoordelijk ambtenaar vermocht te doen met handhaving van de wettelijke voorschriften. Toen vervolgens van de zijde der boeren tegenkanting werd ondervonden (ophalen van bruggen, enz.) staakten de controleurs het onderzoek en deden zij ten gemeentehuize verslag van hun bevindingen. Het bleek hun onmogelijk, de hun gegeven instructies uit te voeren wegens het niet in bezit hebben van de vereischte machtigin gen. Controleurs en militairen verlieten daarop de gemeente. Mr. Monnig te Haarlem heeft namens een handelaar te Bloemendaal, een actie inge steld tegen den Staat der Nederlanden, we gens inbeslagneming van 13.000 K.G. Rie» senboonen, die de handelaar met toestem ming van de Zaaicentrale verkocht had aan een Zwitsersche firma. De in beslag geno men boonen waren reeds door de Zwitser sche firma betaald. Mr. Monnik zal een particuliere audiëntie bij den minister van landbouw aanvragen, ten einde in de zaak der inbeslagnemingen tot een schikking te kunnen geraken. (N. R. Ct.) Soldaten aan deifdorsch. Bij de laatst gedane huiszoekingen door de militairen, naar aanleiding van de nog bij de landbouwers aanwezige rogge, is bij een boer te Oirsbeek zooveel ongedorschte rog ge gevonden, dat de soldaten er 6 dagen werk aan hebben om het koren uit te dor- schen. Koppige boeren gestraft. Twee 'boeren te Broek in Friesland weiger den toegang tot hun boerderijen aan de commissie, belast met de vee-inventarisatie, in verband met de verordering van Regee- ringswege. Per telegraaf gelastte de minister, dat van deze onwillige boeren direct elk een •koe moest worden gevorderd. 15.0 0 0 K.G. aardappelen, zoek. Te Voorburg zijn spoorloos verdwe nen 15.000 K.G. aardappelen, den handela ren ten verkoop gegeven. Deze kunnen niet aangeven, waar zij ze gelaten hebben. Men vermoedt, dat ze zonder bons verkocht zijn. Indien 's Rijks distributie niet te hulp komt, loopt de aardappelendistributie te Voorburg daardoor geheel vast. De vleeschvoorziening. De Veevorderingscommissie te Groningen heeft gisteren op de veemarkt aldaar in be zit genomen 69 runderen, 197 nuchtere en 110 vette kalveren, alsmede ten behoeve der varkensfokkerij 4 vrouwelijke varkens. Het hoofdbestuur van den Bond van paar- denslagers en paardenvleeschhouwers heeft bij den minister van landbouw geprotesteerd tegen den voorgenomen uitvoer van 8000 veulens. Zachte zeep D'. Minister van Landbouw maakt be kend, dat me. ingang van 15 Juni 1918 door hem 'zijn ingetrokken alle krachtens artikel 12 der distributieregeling voor zeep door hem verleende -toestemmingen om andere zeep te fabriceeren, in den handel le bren gen en ten vei koop in voorraad te hebben dan de zachte zeep, die door de leden der Vereeniging van Fabrikanten van Zachte Zeep wordt vervaardigd en die wordl gedis tribueerd volgens de aanwijzingen van het Rijks Centra» l Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen. Dure paarden. Op de Meikoopdagen in Zeeuwsch-VIaan- deren worden hooge prijzen betaald voor paarden. Te Clinge is voor eenige paarden meer dan 4000 betaald; te IJzendijk heb ben 17 paarden meer dan 40.000 te zamen opgebracht. In duren tijd. De directie der Kon. Stoomweverij te Nijverdal schonk de zer dagen aan haar gehuwde arbeiders 20 el katoen en een klos garen. Bovendien aan alle, ook ongehuwde, arbeiders een bedrag in geld. De werkzaamheden zijn voor de volwas senen geëindigd. De mannen werken thans op de gronden, door de directie aangekocht ter ontginning. Ook de gemeente Hellen- doom verschaft aan vele arbeiders werk in de veenderijen. Bommen op Nedorlandaolie grondgebied. Maandagavond omstreeks 11 uur zijn ver moedelijk door een Engelschen vlieger 3 bom men geworpen op Sas van Gent. Deze kwa men op een veld terecht, doch richtten geen schade aan. Op Belgisch gebied werden 4 bommen geworpen. Nader vernemen wij nog uit Zeeuwsch- Vlaanderen: Gisternacht omstreeks hall twaalf zijn bij een luchtaanval op België uit een vliegtuig, zwevende in de richting Sas van Gent naar Assenede bij het gehucht Staakje zeven bom* men geworpen. Drie kwamen neer op Neder- landsch grondgebied in een klaverveld en ont ploften, zonder nadeel te veroorzaken. Aan dc andere zijde der grens kwamen vier bom men neer en werd een Duitsch militair door een achexi vrij ernstig aan de zijde >er_v.ond- Om half twee werden een aantal borameif# minstens zes. geworpen op de .gemeente Koe* wacht. Een kwam neer op de schuur van deU landbouwer Pijl, in de huurt van St. AndrieS» De schuur is erg beschadigd, terwijl van d< woning de ruiten zijn verbrijzeld. Persoonlijk^ ongelnkken rijn niet voorgekomen. De overigs bommen kwamen neer in het weid. Reeds zijrf twee ontplofte bommen gevonden, zoodat hel wel geen moeite zal kosten, de nationaliteit vast te stellen. Gisternacht omstreeks half 2 hebbeö eenige vliegers 8 bommen geworpen op Koe wacht, waarvan 2 niet ontploften Deze zijd onder militaire'hewaking gesteld. Een huis etf een stal werden ernstig beschadigd. Persoon lijke ongelukken zijn niet voorgekomen., Smokkelaar doodgeschoten» Men meldt ons uit Weert- Zondagmorgen goed half vier zagen 2 sof* daat-kommiezen uit de „Kempen" 2 perso nen, die een pak smokkelwaar vervoerden in of bij de verboden strook pl.m. 1500 M. van de Belgische grens. Op hun haltgeroep gin gen ze aan den haal, waarop hun een paar schoten werden nagezonden, 't Weer was eenigszïns mistig. De kommiezen naderden en vonden een pak met 120 stoffen. Een. kwartiertje later kwam één der smokkelaars/;, zekete Hubert Schumann, eens polshoogte^ nemen. Hij werd weer aangeroepen om halt td houden, doch zette 't weer op een loopem Thans trof hem een kogel in de zijde, waan* aan hij na een kwartier overleed. Schumann is dezelfde, die eenige jaren ge« leden zijn broer doodstak. Hij laat een vrouw met drie kinderen acKw ter. Ten bate van Het Natio naal Zeemansfonds heeft de firma W. H. Miiller en Co. een bedrag van 500Ö geschonken en de Koninklijke Hollandscho Lloyd een bedrag van 2500. Pinksterdrukte. De HaagscKe Tramweg Maatschappij vervoerde geduren de belde Pinksterdagen op hare verschillen de lijnen niet minder dan 502.000 perso nen. Een vierling. In een woonschip te Groningen is de vrouw van schipper Been moeder geworden van 2 jongens en 2 meis* jes, die kort na hun geboorte of reeds voor-/ dien zijn overleden. Kattenliefhebbers, in Friesland reizen tegenwoordig „kooplieden'' rond orrt katten op te koopen, om de velletjes en mis-» schien ook wel om het vleesch. Te Valond werd voor een poes f 6 geboden doch dö boerin-eigenares wou het dier daar voor nieti missen. Den volgenden d*3 was de poes spoor.-' loos verdwenen. De poes ln het eksternest. Eeil kat te Beets (Fr.) heeft haar jongen in eelt eksternest gelegd, hoog in de kruin van een boom. Een stadje met veel licht. Uit Vlissingen wordt aan de Tel. gemeld: In deren tijd, nu 't gasrantsoen weer ver minderd wordt, moeten de Sluizenaren zich wel zeer begunstigd gevoelen. Ze stoken en branden gas zooveel ze willen, voor negen cent den meter. Sluis kringt zijn gas van de Vlaamsche stad Brugge, 't Gas wordt geregeld aange voerd en prijs blijft gelijk. Maar tegehover dat voordeel van Brugge's nabijheid staat het nadeel van angstige nachten, als de vliegers boven Vlaanderen kruisen en de militaire werken tot hun doel wit kiezen. Frambozen. De frambozenstrui- ken in verschillende deelen van Noord-Bra bant zijn boven den grond geheel doodge vroren. Gevolg zal zijn een zeer, zeer ge* ring gewas. Woningnood. Te Druten was een gehuwd onderwijzer benoemd. Hij heeft moeten bedanken, omdat in heel het dorp geen woning was te vinden. Gevaarlijk werk. In de voorstel ling van Zaterdagavond in het circus Hagen beek is bij Richard Sawode's tijgernummer een ongelukje gebeurd. Een der tijgers, die een grooten sprong over het hoofd van dert temmer maakte, had zijn sprong te kort ge- genomen, en sloeg onder het springen zijn klauw uit, waardoor twee nagels in het voorhoofd van den heer Sawade drongen. De heer Sawade behield zijn kalmte en werk te onder daverend applaus zijn schitterend dressuurnummer af. D« wend bleek niet ern stig. S t a k 11; 3 - -e staking uitgebroken bij de in aanbouw zijnde 115.; woningen voor de Woningbouwvereniging, Vèlsen aan de Corverslaap te Wijkeroog, wegens loongeschil. Een conferentie met' den aannemer gaf nog geen resultaat. Zijn kinderen vergiftigd?^ De strafzaak tegen B. J. H. Vlek, den bewo-v' ner van de Lauriergracht te Amsterdam, die eenigen tijd geleden ln hechtenis is geno-: men, verdacht van vergiftiging van zijn; beide zoontjes, zal 12 Juni voor de rechtbank te Amsterdam in behandeling komen. Er zijn 38 getuigen gedagvaard, onder wie eenige deskundigen. Aan den beklaagde wordt in de dagvaar ding ten laste gelegd, dat hij, op 31 Januari jJ. zijn beide 9- en 10-jarige kinderen roet opzet en voorbedachten rade van het loven heeft beroofd, door hun jam met phosphor vermengd toe te dienen> aan de gevolgen waarvan zij zijn overleden. Men herinnert zich zegt het N. v. r D. dat als drijfveer voor het misdrijf wore aangenomen, de begeerte de begrafenispen ningen tot een bedrag van ongeveer 15'. machtig te worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2