BINNENLAND KOLONIËN. van Siberië van de bglshewiki, vermijding van •vreemde tusschenkomst, algemeen stem recht, instelling van provinciale raden, werk- toureaux, Iandverdeelïng, voortzetting van 'der. oorlog tegen de centrale mogendheden Londen, 10 Juli. (R.) Het joodsche persbureau in Stockholm bericht, dat de jo den in Finland een beroep hebben gedaan op den steun van de beschaafde wereld om een einde te maken aan de uitlegging, die de senaat van Finland geeft aan de wet tot emancipatie van de joden. De senaat vat de emancipatie op als een persoonlijk recht. De naturalisatie zal zoo worden toegepast, dar zij verleend wordt aan de weinige joden, die in de gelederen van de witte garde heb ben gestreden. De regeering heeft bevolen, dat alle joden vóór 30 September uit het la- moeten worden gezet en heeft de ge meentebesturen aangeschreven, 'dat zij na dien datum aan de joden voedsel moeten weigeren, Konstantinopel, 3 Juli. (Milli). Het Kaukazische comité heeft een protest gepubliceerd tegen de verklaringen van den gevolmachtigde van Georgië te Berlijn Bern stein over de noodzakelijkheid, waarin de Ceorgiërs waren om de Duitsche kolonisten in de provincie Azerbeidsjan te verdedigen ten gevolge van de daar heerschende on lusten. Het comité zegt, dat Bernstein slecht op de hoogte is van den toestand in Aser- beidsjan. Zoolang Duitschland de vriend en bondgenoot van het kalifaat blijft, is het on mogelijk dat er een Turk zal zijn, die een niet vriendschappelijke houding aanneemt te genover de Duitschers. Washington, 11 Juli. (R.) Met de voltooiing van 23 schepen in de eerste week van Juli zijn 223 nieuwe schepen, metende 1.415.022 ton, onder directie van de Shipping Board gebouwd. Londen, 10 Jxili. (R.). Op de ont- werp-agenda van het vakvereenigirtgscon- gres te Derby, dat ruim 00 punten bevat, komt geen enkel punt voor, dat handelt over de voedselprijzen en de voedselvoorziening. Dit is de eerste maal sedert het uitbreken van den oorlog, dat de agenda door het ont breken van voorstellen getuigt van eene zoo bijzondere eenstemmigheid betreffende de werkzaamheden van het regeeringsoorlogs- departement. Oost-lndli Oppositie (eeeo de Indische militie. Uit Batavia wordt geseind: Onder de leden van den Volksraad, ook onder de Europeesche, is een groeiende op positie waar te nemen tegen den militie- dienst, voornamelijk veroorzaakt, omdat de meening van den Raad niet vooraf ge vraagd is. Hoogstwaarschijnlijk zal de desbetreffen de post op de begrooting worden afgestemd. Kameroverzicht Tweede Kamer In de zitting van Woensdag was aan de orde het wetsontwerp in zake het Scheuren van grasland. De heer De Wijkerslooth acht dit ontwerp niet voldoende ter bevordering van vrijwiüig scheuren, dat z.i. moet voorop staan Hij wil verder verbetering van productie, vooral door heide-ontginning. Het mest- vraagstuk moet daarbij worden opgelost door doelmatige distributie van mest, waarvan zeer veel verloren gaat. De Heer Van Rappard is 't grooten- deels met den vorigen spreker eens. Hij ver wacht van scheurdwang weinig nut. De heer Teenstra zal voor het ont werp stemmen, al heeft hij groote bezwaren tegen den vorm van het voorstel. Beter zou z.i. zijn geweest inbezitneming van den noo- digen grond door den staat voor een bepaald aantal jaren. De heer Schaper is bereid geheel met den min. mee te gaan. Het is noodig, dat krachtig wordt opgetreden. De heer De Monté Verloren acht den tijd voor het bevorderen alleen van vrij willig scheuren voorbij. Het is daarom be reid tot scheurdwang mee te werken, mits de schadevergoeding beter worde geregeld en betere waarborgen tegen willekeur worden vastgesteld. De heer S me enge wenscht op zand grond weinig of niet gescheurd te zie», om dat daardoor het veen en daarmede de daar onmisbare mest te veel zou verminderen. De heer Snoeck Henkemans dringt aan op samenstelling van de scdieurcommis sies uit deskundigen, die de omstandigheden in de betrokken streek goed kennen. Minister P.osthuma betoogt, dat de boeren steeds zijn behandeld, in overeen stemming met de wenschen hunner organi saties. De ontginning'' van heidegronden moet afstuiten op gebrek aan künstmest- stoffen de samenstelling der commissies zal plaatselijk geschiedende zandgrond zal na tuurlijk zooveel mogelijk ontzien worden. De heer Van Veen licht een amende ment oe om belanghebbenden beroep te ge ven bij een commissie van. 3 leden, voor; leder geval door de Rechtbank te benoemen, j De heer Teenstra verdedigt een amen- dement om beroep te geven bij de vaste pro- j vinciale commissie van beroep. De heer Van V e en trekt zijn amende ment in, ten gunste Tan het amendement Teenstra, dat door den Minister wordt over- genomen. De heer T eenstra licht zijn amende ment toe, om niet aan 4e paohters doch aan den eigenaar de verplichting tot scheuren op te leggen. De heer Wijkerslooth verdedigt zijn amendement om eigenaar en pachter volle dige schadeloosstelling te geven, doch ook nimmer meer dan de werkelijke schade te vergoeden. Het amendement Teenstra wordt ver worpen met 53 tegen 4 stemmen. Het amen dement De Wijkerslooth aangenomen met 43 tegen 15 stemmen en het ontwerp aan genomen met 48 tegen 8 stemmen. Hierna ging de Kamer uiteen tot nader© 'bijeenroeping. Benemen Aan de Staatscourant van Dinsdag ont- leenen wij nog de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de Ongevallenverzekering te Brielle, mr. H. P. Hermans aldaar, thans plaatsvervangend voorzitter, en tot plaats vervangend voorzitter dier commissie, G. Koop Vos, te Brielle benoemd tot lid en secretaris der Rente commissie in het district Schoonhoven, A. C. Bogaart, secretaris der gemeente Schoon hoven, thans nog te Sliedrecht woonachtig; benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Koninklijke marine-reserve L. Stobbe, J.' Ossewaarde, H. V. Hemmes, F. Ekamp, R. J. L- Brouwer en S. E. Schippers op haar verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leerares bij. het landbouwhuis- houdonderwijs, aan mej. _N. de Zeeuw, te Zwolle. Geen sociaal-democraten in een Zaken-Kabinet. De heer A. B. Kleerekooper heeft in eene te Arnhem gehouden vergadering pertinent verklaard, dat de sociaal-democraten er niet aan dach ten deel te nemen aan een nationaal kabi net, omdat ze dan mede de verantwoording zouden dragen en dit wenschte ze niet. Al leen op het soc.-democratisch program is de S. D. A. P. bereid mede de verantwoor delijkheid te aanvaarden. Mutatie bij de marine. Naar wij vernemen zal eerlang eenige mutatie plaats hebben onder de commandanten van Hr. Ms "schepen. Onbepaald klein verlof. (Officieel). Behoudens onvoorziene om standigheden zullen in het genot van onbe paald (klein) verlof worden gesteld: op 28 September 1918: e. de onderofficieren, korporaals en man schappen van de militie-lichting 1913 der be reden korpsen, die zijn ingelijfd in het tijd vak vnn 1—5 October 1913; b de paarden-oppassers en paarden-ver- irrge^s van de militie-lichting 1914, die bi de cavtrerie zijn ingelijfd in het tijdvak van 16-20 Maart 1914; op 1 November 1918: de onderofficieren, korporaals en man schappen van de militie-lichting 1915 der genie en bestemd voor opleiding tot m:li- cien- telegrafist of -telefonist, die zijn inge lijfd in het tijdvak van 1620 Juli 1915; in het tijdvak van 812 October 1918: de onderofficieren, korponaals en manschap pen van de landstormjaarklasse 1915, die rijn in dienst gesteld in het tijdvak 24- 23 Augustus 1915 bij de infanterie, de wielrij ders en de genie. Legerdag te 's Hertogen bosch. Naar aanleiding van het feit, dat in het legeringsgebied van de IVe divisie wed strijden in sport- en schermen zullen plaats hebben, zal de vereeniging „Ons Leger" te 's Hertogenbosch een legerdag organisee- ren. De demonstraties zullen plaats hebben op 25, £4 en 25 Juli a.s., waarvan de laatste dag als de eigenlijke Legerdag is te beschou wen. De schermwedstrijden zullen worden ge houden in de groote zaal van het Casino. In de manege, naast de H. B. S., zal een tentoonstelling van moderne strijdmiddelen 'worden georganiseerd, waaraan voordrach ten zullen worden verbonden. Op het gemeentelijk sportterrein zullen sport- en athletiek-wedstrijden worden ge- houden. Op ditzelfde terrein zal des Donder- dagsmiddags het programma van den Leger- i d~g worden afgewerkt, terwijl des avonds van den tweeden en derden dag een con- eert zal worden gegeven door de zangers- 1 propagandisten van de afdeeling Ontwikke ling en Ontspanning, van het Algemeen Hoofdkwartier onder leiding van den heer Van Trigt. Vermoedelijk zullen eene installatie voor d^aaclooze telegrafie en eene zoeklichtinstal latie en wellicht eenige vliegtuigen demon straties geven. Nederland en de oorlog Het conrooi. Op vragen van den heer Van Hamel, betreffende de uitvaart van het convooi naar Ned.-Indië, hebben de Ministers de Jonge en Loudon geantwoord, dat de rede nen, waardoor het uitzenden van het con vooi en de daaraan verbonden kosten wer den gerechtvaardigd, naar het voorkomt, ook thans nog blijven gelden. De ingeslagen weg is zeker de eenige, die in de gegeven om standigheden zou kunnen leiden tot een rechtstreeksch e gouvernementsverbinding met de koloniën. Reuter seint uit Londen Heden is de over het Nederlandsche con vooi gevoerde correspondentie openbaar gemaakt. Het voornaamste document is het memorandum van Balfour aan den gezant in den Haag, Sir Walter Townley, dat melding maakt van een vertrouwelijke mededeeling, welke op Balfour's verzoek den 7en Juni door Lord Robert Cecil aan den Nederland- schen gezant te Londen is gedaan Hei memorandum zegt vervolgenster- zelfdertijd dat de Nederlandsche regeering in de pers mededeelde dat de gezagvoerder van het convooi niet zou toestaan dat de schepen zouden worden onderzocht, verkon digde zij tevens, dat het niet in haar voor nemen lag om onder bescherming van haar strijdmacht eenig handelsverkeer in te stel len, dat zonder zulk eene bescherming door de oorlogvoerenden niet geoorloofd zou lijn, in verband met hun opvatting van de han delsvrijheid der neutralen. De voorwaarden voor een vrijgeleide, waarop de Nederlandsche autoriteiten voor nemens waren aan te dringen, werden aan geduid. Uit de berichten is afgeleid, dat de Nederlandsche regeering, deels door beper king van het onderzoek naar den aard der passagiers en ladmg, deels door het onder werpen aan een onderzoek door de oorlog voerenden van de scheepspapieren en an dere documenten vóór het uitvaren, feitelijk dezelfde waarborgen voorstelde voor de middelen van onderzoek dan die, welke de oorlogvoerenden zich anders zelf hadden verschaft door het recht van onderzoek uit te oefenen'. Terwijl dit de indnïk is, die men bij nauw keurige lezing van de gepubliceerde verkla ringen verkrijgt:, is het eenigszins moeilijk, dezen te vereenigen met het heele plan van het convooi. Indien de oorlogvoerenden volkomen zijn tevreden gesteld omtrent het onschuldig ka rakter yan schepen, passagiers en ladingen, kan er geen noodzaak bestaan, zulke sche pen die aldus voor onschuldig zijn ver klaard een bizondere bescherming mee te geven. Als men van de veronderstelling uit gaat, dat de geconvoieerde schepen in eenige transactie met de oorlogvoerenden zouden moeten worden beschermd, kan de uitzending niet als wettig worden be schouwd. Maar wellicht mag men aanne men, dat de autoriteiten zich geen reken schap gaven van de logische conclusie, die een oorlogvoerende uit hunne bekendma king zou moeten trekken en de-regeering van Zijne Majesteit is geneigd te gelooven, dat het aanbod van de waarborgen werd ge daan te goeder trouw, in de verwachting, dat het hen zou bevredigen en dat, in ver band met deze bizondere reis een onder zoek ter vaststelling van feiten, die de Ne derlandsche regeering langs een anderen weg voorstelde bloot te leggen, niet noodig was. Een zoodanige redeneering kan tot de overtuiging hebben geleid, dat de Britsche regeering geen moeilijkheid zou vinden om van de uitoefening van haar recht af te zien en dat dus de publicatie kon plaats vinden zonder gevaar voor internationale verwikke lingen van den ernstigsten aard. Z. M.'s regeering, welke het oprecht be treurt, dat de Nederlandsche regeering han delwijze meende te moeen aanvaarden, welke hun een gebrek aan hoffelijkheid en voorzichtigheid toeschijnt, staat er niettemin op om met de feitelijke positie rekening te houden, waarin de Nederlandsche regeering zich thans zelf door haar openbare verkla ring heeft geplaatst. Z. M.'s regeering kan niet toestemmen m een vermindering van het recht, hetwelk zij eischt om schepen in convooi te onderzoeken, contrabanden te verhinderen en de blokkade te versterken, hetwelk in het volkenrecht is vastgelegd. Deze fundamenteele beginselen is Groot- Brittannië vastbesloten met al de kracht, die ter zijner beschikking staat, te handhaven. Het is van belang, dat er bij de Neder landsche regeering geen misvatting bestaat over dit punri Indien er echter door de thans aanwezige voorstelling van zaken in de nota van den heer Van Swinderen van 29 April en de me- dedeelingen in denzelfden geest een over eenstemming tusschen de beide regeeringen mocht worden verkregen, waarbij aan de rechtmatige eischen der oorlogvoerenden zou worden voldaan, zal Z. M.'s regeering voor deze gelegenheid afzien van een for- meele uitoefening van haar recht van onder zoek. Zij wenscht door het aannemen van deze verzoenende houding een verder praktisch bewijs te geven van haar voortdurende zorg om haar betrekkingen met de Nederlandsche regeerip op den meest vriendschappelijken voet te handhaven en aan te toonen hoe ver zij inderdaad bereid is van haar weg af te wijken, ten einde de gevoeligheid te sparen, welke de officieele Nederlandsche verkla ring, naar men berekende, zou teweeg bren gen en op deze wijze een daad van de Ne derlandsche regeering te voorkomen, die ten slotte een toestand zou scheppen, welke de vriendschappelijke betrekkingen der bei de landen in gevaar zou brengen. Doch in dien Z. M.'s regeering om deze redenen en in deze omstandigheden van haar recht van onderzoek in dit bizondere geval afziet, als een daad van hoffelijkheid, moet zij den na druk leggen op den bizonderen aard van zulk een concessie, welke niet als een ante cedent kan gelden voor dergelijke conces sies in de toekomst, noch Z. M.'s regeering in eenig opzicht er toe kan verbinden haar rechtvaardige eischen bij andere gelegenhe den prijs te geven. In dien zin is Z. M.'s regeering bereid de voorwaarden uiteen te zetten, waarop het convooi van schepen, waarvan de namen zijn opgegeven, zonder bemoeiing door de Britsche patrouilles zal mogen passeeren op haar voorgenomen reis van Rotterdam of Amsterdam naar Nederlandsch Oost-Indïë. Deze voorwaarden blijken, in hoofdzaak over een te stemmen met de door de Nederland sche regeering gegevén aanduiding. Daarom zullen zij gemakkelijk door haar worden aan vaard. Het einde van het memorandum bevat de voorwaarden, gisteren door Lord Robert Ce cil genoemd. In de mededeeling aan Balfour, d.d. 10 Juni, merkte de heer de Marees van Swin deren op dat de voorwaarden, welke in de correspondentie zijn vermeld, nagenoeg eensluidend zijn aan die vermeld in zijn nota van 29 April. Hij zet het denkbeeld van het convooi uiteen en besluit dat de Nederland sche regeering er zich ten voile van bewust is dat de Britsche regeering het recht van onvooi niet erkent, hetwelk door eerstge noemde regeering ten opzichte van alle an dere naties is gehandhaofd. Volgens haar manning echter kan dit punt van het volken recht in het huidige geval buiten rekening blijven, indien dit bijzonder soort convooi slechts voor het transport is bestemd tus schen het moederland en de koloniën van goederen in dienst der regeering en van re- geeringspassagiers met hun gezinnen. Reuter seint uit Londen: In zake het recht van de Engelsche regee ring tot onderzoek van het Hollandsch con vooi, merkt de Manchester Guardian op: Aan een marine, die veel te doen heeft, is een werk bespaard, dat overgedragen is aan de Hollandsch e regeering, wier goede trouw in aangelegenheden van dit soort aan genomen kan worden. Het recht van onder zoek is een onschatbaar wapen van maritie me kracht, maar als een achtbare neutrale* regeering specifieke waarborgen geeft zoo als Holland gedaan heeft, wordt het recht een onbeteekenend doch tot prikkelbaarheid aanleiding gevend stuk wetgeving. Een bijzondere correspondent der Tel. seint uit Thorshavn d.d. 10 Juli: De „Tabanan" arriveerde te Thorshavn. Acht mijlen verder ankerde de „Hertog Hen drik" en de „Bengkalis" om bunkerkolen in te nemen. Tegen den avond werd aan de passagiers vergunning verleend om aan land te gaan, wrat hun stemming wat opvroolijkte. Daar alle klassen klaagden over het on voldoende eten, kwam de bekende commis sie in actie. De eerste dagen was het aan boord beter gesteld met de voedselvoorzie ning. Thorshavn leverde ons versche visch; de visch, die wij uit Nederland medenamen, was bedorven. Tot nu toe was het weer uitstekend. De reis langs de kust van Noorwegen was zeer schoon. De gouverneur van Thorshavn heeft de officieren van de „Tabanan" tot een feest maal uitgenoodigd. De gezondheidstoestand aan boord van de „Noordam" is goed. t Daar gaan oase schepen Blijkens hier te lande ontvangen be richt is het stoomschip „Rhea" van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij, een der Indertijd door Engeland gerequireerde schepen, gezonken. Schade door mijnen. Op de vragen van den heer De Visser, be treffende het toekennen eener schadever goeding aan opvarenden van dooi1 mijnen verongelukte Kafwijksche schepen of %an hun nagelaten betrekkingen en betreffende het opruimen van mijnen in de vrije vaar geul heeft de Minister van Landbouw geant woord, dat nimmer de Regeering het gebied van de zoogenaamde „vrije vaargeul" voor niet gevaarlijk heeft verklaard. Maar los van deze overweging kan er van het toekennen van een bijzondere schade loosstelling aan opvarenden van de door oor logszeerampen verongelukte Katwijksche visschers of hun nagelaten betrekkingen geen sprake zijn, omdat zoodanige feijslag op de wettelijke uitkeeringen niet beperkt zou mogen worden tot een enkele categorie van zeevarenden, doch eventueel voor alle op varenden van Nederlandsche koopvaardij en visschersschepen zou moeten gelden. Een wetswijziging in dien zin meende de Minis ter echter niet ter hand te mogen nemen vermits de tot dusver gehandhaafde over eenstemming met het stelsel van de Onge vallenwet 1901 zijns inziens niet behoort te worden prijs gegeven. Daaraan werd door hem nog toegevoegd, dat een en ander niet wegneemt, dat er naar andere dan wettelijke maatregelen kan worden gezocht om het be drag der uitkeeringen te kunnen verhoogen en dat de belanghebbende reederijen er wel licht toe zullen willen overgaan een bijslag op het wettelijk vastgestelde bedrag uit te keeren. In dit verband kan worden medege deeld, dat tot dusver voor één categorie van zeevarenden, n.L die in dienst bij aangeslo tenen bij de Groote Vrachtvaart Onderlinge, aanvullende regelingen zijn tot stand geko men, krachtens welke bijslagen op de wet telijke uitkeeringen worden verleend. Met betrekking tot het vraagpunt, of de Regeering bereid zou zijn de mijnen, die zich in de vrije vaargeul bevinden, te doen op ruimen, heeft de Minister overleg gepleegd met zijn ambtgenoot van Marine en van de zen bewindsman vernomen, dat zoodra be richten inkwamen omtrent het onveilig zijn van de zoogenaamde vrije vaargeul door mij nen, aan zijn Departement een onderzoek werd ingesteld, door het hooren van de be trokken gezagvoerders doch dat niet met vol doende zekerheid is kunnen worden, vastge steld waar zich verankerde mijnen in de vrije vaargeul bevonden, onder welke omstandig heden het ondoenlijk was om deze mijnen te gaan visschen en de Minister zich heeft moeten bepalen tot de mededeeling in een Bericht aan Zeevarenden, dat de route in het noordelijk deel van de vrije vaargeul bij voorkeur genomen moest worden langs de boeienlijn of daar bewesten. De Duitscii-Xeiferlancisclie onrierhftnrieliu&eu. De Tel. is in staat het bescheiden lijstje te geven van hetgeen ons land volgens de Duitsche heeren aan Duitschland ken leve ren, zonder dat we zelf daarbij nog in al te groote moeilijkheden zouden geraken. Hier volgt het: 60.000 koeien; 5.000 voljarige paaide 8.000 één-jarige paarden: 5.000 ton boter; 11.000 ton kaas; 2.000.000 eieren; 150.000 K.G. beendervet; 3.000.000 K.G. pluimvee; 13 OOO.OOO K.G. suiker; 200.000 huiden. Benevens zekere hoeveelheden zaden on tabak, tenvijl de Tel. nog als curiosum kan mededeelen, dat de heeren on§ ook de ver plichting wilden opleggen kinine uit Indië te halen, buiten N.O.T.-verband, ten einde het door te kunnen zenden naar Duitschland. Eit als slotgift een crediet van 7.000.000 gul den per maand. Dit zouden dan de z.g. Nederlandsche „contra-prestaties" zijn, welke ingewilligd behoorden te worden, alvorens van Duitscha prestaties sprake kon zijn. Deze „bescheiden" eischen zijn gesteld^ en desandanks, ondanks ook enkele late»" aangebrachte matigingen, wilden de onder handelingen onzerzijds niet vlotten, hoewe men onzerzijds op het gewaagde crediet vai 7.000.000 per maand schijnt te willen in gaan. Yervoei vroeg© aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, vestigt in een rondschrijven aan de Gemeentebesturen er nogmaals de aandachi op. dat vroege aardappelen niet anders mogen worden vervoerd dan naar de veiling of naar de woning van den verbouwer Aardappelen, die doorgaans lafer m den handel komen, maar vervoegd zijn, zooals eigenheimers, in dustries enz. mogen voorloopig in 't geheel niet vervoerd worden. -- Het is de bedoeling, dat allereerst de vroege soorten aardappelen in consumptie komen. Degenen, die dus latere soorten te velde heb ben staan, mogen deze nog niet rooien. Mocht het rooien in verband met een 2don verbouw van den grond noodig zijn, dan mo gen deze aardappelen nog niet afgeleverd worden, maar moeten ze bewaard blijven. Vervoer anders dan naar dc opslagplaatsen is ook dan derhalve verboden. TleesclidistritintL. Naar Het Volk verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van Landbouw einde Juli weer met de distributie van versch rundvleesch te doen beginnen. Is het blad wel ingelicht, dan zal 75 pCt. van dit vleesch moeten worden verkocht voor T.40 per K.G. en 25 pCt., het zooge* naamde fijne vleesch, voor 3 per K.G. Do fabricage van eenheidsworst zal wor den beperkt. Zeer waarschijnlijk zal slechts aan twee slachtplaatsen met de vervaardi ging worden voortgegaan. De aardappelen distributie. Te Culemborg, waar volop aardappelen ver bouwd worden, waren ze Dinsdag niet ver krijgbaar; ze moesten eerst van buiten de stad aangevoerd worden I Distributie van zeep. In verband met den zeepnood vernemen wij, dat de gerroeente 'sGravenhage ven de N. O. T. voor de maand Juli een hoeveelheid van 40.250 K.G. zeep zal ontvangen, in stukjes van 125 gram. Deze zeep, welke van hoog vetztrur- gehalte is, wordt door 8 fabrieken geleverd, door de N. O. T. aangewezen, en zal uitsluitend in de groote zaken verkrijgbaar worden ge steld. Van de aan deze gemeente toegewézen hoe veelheid zeep mag deze 8 pet. gebruiken voor het vervaardigen van toilet- en scheerzeep, waarvoor geen maximum-prijzen zijn gesteld de rest moet uitsluitend voor huishoudelijk ge bruik bestemd worden. Verder vernam het Corr.-Bureau, det de toe stand, wat de zeep betreft, allesbehalve roos kleurig is, zoodat het leng niet uitgesloten is, dat de distributie van zeep over een 4-tal maan den geheel moet worden gestaakt. Daar het rantsoen vet weer verminderd is er binnenkort waarschijnlijk op 14 dagen zal wor den gebracht, zal het niet meer mogelijk zijry vet voor de bereiding van zeep af te staar., welke, zooals men weet, hoofdzakelijk bestaa' uit vet en loog De Spaansche ziekte. „British News" verneemt, dat de Spaan sche ziekte, of een ongesteldheid die er heel veel op lijkt, in het Engelsche interneerings- kamp te Groningen heerscht. Bijna het derde deel van de geïnterneerden lijdt er aan. Tot nog toe zijn geen bijzondere maatregelen genomen om de besmetting te voorkomen en het is te vreezen, dat de ziekte het g'eheele kamp rond zal gaan. Te Losser zijn 38 personen door de Spaansche griep aangetast. Te Dalen zijn drie gevallen van de Spaan sche griep geconstateerd. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn ook te Rotterdam enkele gevallen van Spaansche griep geconstateerd. Personeel s-reorganisatie bij Poster ij en enTelegrafin. Een aan tal vokvereeriigingen bij Posterijen en Tele grafie zijn op Maandag 22 Juli aan het hoofdbestuur uitgenoodigd, ten ein 'c voor- loopige besprekingen te houden met den directeur-generaal omtrent een ni^uw reor ganisatieplan. Het ligt in het voornemen vaiv Z.H.E.G. om het resultaat dezr besprekingen neer te loggen in een uitgewerkt reorganisatieplan, dat ter beoordeeling aan de Bonden zal wor den voorgelegd, alvorens bij den Minister te worden ingediend. i\eiierl. Aaanemersbond. De algcmecne vergadering van den Nc- dfrlandschen Aannemersbond is gistere i voortgezet. Dc voorzitter, de heer J. N. Kcndfiv., stvlt onmiddellijk het volgende voorstel van hot hoofdbestuur aan dc orde: Dc algemeene vergadering machtige 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2