1 BINNENLAND J- De Staatscourant "van 13 Juli bevat o. a. 4e volgende Kon. besluiten: G. Rookmaker benoemd tot burgemeester jder gemeente Adorp; met ingang van 1 September 1918 benoemd }lot leeraar aan de rijks boogere burgerschool te Goes H. Zuring te Oostzaan; j lo. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te .Utrecht, om onderwijs te geven in de sociale .en gerechtelijke geneeskunde dr. J. M. Baart de la Faille, controlecrend geneeskundige der 'rijksverzekeringsbank te Utrecht; dr. C. Eijkman, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te JJtrecht, ontheven van het geven van ondef- wijs in de gerechtelijke geneeskunde; j benoemd tot leeraar der Rijks hoogere bur gerschool te Coevcrdcn: lo. met ingang van 1 September 1918 R. E. Holtofen en A. J. van der Laan. beiden thans lijdelijk leeraar aan J die school; j. 2o. voor het tijdvak van 1 September 1918 lot en met 31 Augustus 1919 F. J. J. Driesens en L. J. de Langen, beiden tijdelijk leeraar aan deze school; met ingang van 1 Juli 1918 benoemd lot ad- i junct-commies bij het college van Bijstand be doeld bij art. 35 der Woningwet J. M. Har deman te 's Gravenhage, thans klerk; benoemd lot leeraar aan de Rijks Iloogere Burgerschool te Middeiharnis: le. met ingang van 1 September 1918: L. C. Buurveld en (Lr. P. Mulder, heiden thans Lijdelijk leeraar aan die school; voor het tijdvak van 1 September 1918 tot en met 31 Augustus 1919: W. F. de Jong, P. C. Kappetcin en L. E. de Vries, allen lijdelijk leeraar aan die school; met ingang van 1 Augustus 1918: lo. be noemd tot inspecteur van de Volksgezondheid A- M. Kuysten, c. i., Rijkslandhouw-ingenieur Én lector aan de Landbouw Hoogeschool te AVageningen en F. B. J. M. Moubis, c. L, inge nieur van den Provincialen Waterstaat in Bimburg te Maastricht; 2o. als ambtsgebied aangewezen van cerst- genoemden inspecteur der provincie Limburg; van laatstgenoemden inspecteur de provincie Gelderland; met bepaling dat zij binnen hun ambtsgebied in het bijzonder belast zullen zijn met het toezicht op de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende de volkshuis- Vesting; tijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der genie, tot jeserve-kapitein voor speciale diensten, de commies der telegrafie le klasse M. de Zoete, toegevoegd aan hel algemeen hoofdkwartier; is, met afwijking in zooverre van de bestaan de organisatiën, benoemd bij hel wapen der artillerie, bij het personeel der magazijn meesters, tot majoor, de kapitein H. J. L. C. Bax, van dat personeel; benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, lot reserve-2e luitenant: a. bij het _wapen der infanterie, bij hun tegenwoordig korps, de vaandrigs E. H. Bis schop Boele, van het 20e regiment; C. Groene nwegen, van het 12e regiment; P. van Raams- donk, van het 20c regiment; C. A. H. Regout, Van het 13e regiment; A. B. Wegener Slees- TBiilr V»pf 99p T^rrÏTYjonl- Q -ff; straten, van net 8e regiment; C. J. Hoekstra, ■van het 12e regiment; K. F. J. Wijsmuller, van Bet 18e regiment; W. H. Meursing. van het 22e regiment; M. G. Huizer, van het 4e regi ment; P. H. Coorens, van het 13e reg.; B. J. v. Maare, van het 5e reg.; L. Berkhout, van Bet 15e reg.; b. bij het wapen der artillerie, bij de vesting artillerie, bij zijn tegenwoordig korps, de ■vaandrig K. J. H. Verschoof, van het 2e regi ment; c. bij het wapen der genie, bij zijn tegen woordig korps, de vaandrig J. A Moll, van het regiment genietroepen; B. tijdelijk benoemd, hij het reserve-perso neel der landmacht, tot reservc-tweedc-luilenant, bij het wapen der infanterie, bij zijn tegenwoordig korps, de .vaandrig P. L. Ruijters, van het 22e regiment; meft ingang van 1 Augustus 1918 J. C. J. van Schagen, doctorandus in de rechtswetenschap le Amsterdam, benoemd tot commies-redav- Icur bij de visscherij-inspectie; met ingang van 9 Juli benoemd tot assistent bij het Nijver- heidslaboratorium te Delft, met standplaats Groningen, de heer F. J. C. van Essen, tot 'dusverre tijdelijk als zoodanig werkzaam en lot amanuensis le klasse bij genoemd Nijver- Beidslaboratorium de heer G. J. van den Berg, lot dusverre tijdelijk aldaar werkzaam als fwerkmeester; benoemd tot notaris le Bussum G. H. van Meer, candidaat-notaris Le Heemstede. yizr. Nolcn» kablnetsiormmleor. Men meldt ons uit Den Haag: Op heden 13 Juli 1918 heeft H. M. de Koningin nun Mgr. Dr. W. H. Nolens, lid .van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, opdracht gegeven tot samenstelling van een nieuw ministerie. Met nienwe ministerie- Het Centrum weet te melden, dat voor ihet departement van. Financiën met name nu\ dr. Kooien in aanmerking komt. Als opvolger van Minister Posthuma noemt men den heer H. A. van Usselsteyn, Directeur-Generaal van den Arbeid. Of er een afzonderlijk Departement van Onderwijs zal worden ingesteld, daarover wordt nog overleg gepleegd. De eenige Minister in het Kabinet, niet Behoorende tot de Rechterzijde, zal wellicht die van Buitenlandsche zijn. Audiënties. De gewone audiëntie ran den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zal op Woensdag 17 Juli a.s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 18 Juli niet plaats hebben. Do opperbevelhebber. F Men meldt ons uit Den Haag; De Maasbode deelt in haar ochtendblad ban 13 dezer mede, dat generaal C. J. Snij ders, opperbevelhebber van Land- en Zee macht, die binnenkort gedurende vier jaar deze functie heeft waargenomen, den dienst eerlang met pensioen verlaten zal. Op onze navraag bleek dat aan het De partement van Oorlog daarvan niets bekend is. Dienstplichtigen met er kende gewetensbezwaren. De Minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat voor dienstplichtigen met erkende gêwetensbezwaren, die de reeds vroeger vermelde vrijwillige verbintenis slui ten, voorshands beschikbaar zijn per militie lichting a. 106 plaatsen bij de administratietroe pen; de voor deze plaatsen te bestemmen personen moeten geschikt zijn voor een der functiën van bakker, slager, kleermaker, schoenmaker, blikslager of magazijnknecht; b. 20 plaatsen voor den' dienst van cor- veeër in militaire hospitalen; c. 10 plaatsen voor verpleger in militaire hospitalen. Over dr p.aatsen, bedoeld onder, a, wordt door den hoofdintendant, over die onder b en c door den inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht beschikt. In verband hiermede richten de commandee- rende officieren der korpsen in voorkomend geval de desbetreffende aanvragen tot die autoriteiten. De onder a, b en c bedoelde personen behooren een algemeene en een, ieder voor zijn functie, bijzondere opleiding te ontvan gen, in dier voege, dat zij volkomen bekend zijn met en geschikt zijn voor de hun in de militaire organisatie toegewezen taak. Zij worden vrijgesteld van oefeningen met de wapens, voor zoover zij daartegen be zwaar hebben. De algemeene militaire opleiding duurt 1 maand en heeft plaats bij het korps. Denieuwe zilverbon. Het Hbld. schrijft Gisteren kregen wij een der eerste nieuwe zilverbons van 2.50 in handen; 't eerste wat ons opviel is de meer dan buitengewone leelijkheid. Wij willen er liefst naar niet al te veel van zeggen de dingen moesten wel licht een beetje haastig gemaakt worden, en ter voorkoming, althans ter bemoeielijking, van namaak was een uiterst ingewikkelde structuur van het ornament vereischte. Maar tóch, zóó had het niet behoeven te ziin 1 Men kan uitgaan van net standpunt, dat een dergelijk papiertje niet mooi behoeft te zijn, niet versierd behoeft te worden. Soit. 't Is een standpunt; zij 't ook een aanvecht baar standpunt. Maar blijkbaar is men er bij het maken van deze zilverbons niet van uit gegaan. Althans het papiertje vertoont al lerlei pogingen tot ornamentatie. Welnu, dan kan* toch voor hetzelfde geld een ornament gemaakt worden, dat inderdaad een oma- ment is, d. w. z. een versiering. Op den nieuwen rijksdaaldersbon is het „ornament" een hevige ontsiering f 't Is niet veel meer dan een chaotische dooreenhasoeline* van blauwe en cre'o waarin getracnr cenige toekemng te brengen door het blauw en het geel nu en dan om te wisselen, en, waar dit nog niet voldoende effect had, zwaardere blauwe lijnen aan te b/engen. Het ergst is de keerzijde, met een vorm loos medaillon als middenstuk, welke een staal van drukwerk vertoont, die op iedere drukkerij als misdruk terzijde zou worden gelegd. De gebruikte letters, zoowel op de voor als op de keerzijde, zijn van de leclijkste die wij kennen. Zou er geen bekwaam kunstzinnig orna- mentalist te vinden geweest zijn, die in staat is een beter moeielijk namaakbaar biljet te maken, dan deze heel leelijke bon Wij zijn overtuigd van wel. JBij beschikking van den Minister van Buitenlandsche Zaken is aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, referendaris aan het de partement van buitenlandsche zaken, lid en secretaris der commissie van advies voor den dienst der economische voorlichting in het buitenland, eervol ontheven van zijn functie van secretaris dier commissie en is als zoodanig in zijn plaats aangewezen mr. dr. P. C. Witte, commies aan het departe ment van buitenlandsche zaken. Bij resolutie van den minister van Fi nanciën is, met ingang van 16 Augustus 1918, mr. D. Jonker, op zijn verzoek, eervol ontheven van de tijdelijke werkzaamste!!ing als adjunct-inspecteur der directe belastin gen aan de inspectie Tilburg, 1ste afdeeiing. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is benoemd tot secretaris van de Commissie van advies voor de vakafdeeling van de Centrale Rijksarbeidsbeurs voor de Arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers tot 1 Juni 1921 J. E. van Riet, directeur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam. Nederland en de oorlog De Dnitsch-^Tederlandsche onderhandelingen. Naar aanleiding van het door de TeL ge geven lijstje van Duitsche eischen merkt bet Hbld. op dat de bewuste cijfers op het oogen- blik der openbaarmaking, al niet juist meer waren, als gevolg van de, door de Tel. zelf geconstateerde, nadere matiging der gestelde eischen. Het Hhld. kan hieraan toevoegen, dat zij met één uitzondering (beenderenvet) ook nooit juist geweest zijn. Over boter- en eieren- uitvoer wordt in het geheel niet onderhan deld: de andere quanta zijn zonder uitzonde ring te hoog genomen. Aan den eisch van uit voer van 60.000 koeien is niet vastgehouden door de Duitsche onderhandelaars: die eisch is nooit gesteld. Het* heeft natuurlijk geen beteekenis, de juiste getallen die morgen reeds onjuist kunnen zijn wanneer de besprekingen loo- pen mede le deelen: men dient niet uit het oog tg verliezen, dat hét thans nog slechts gaat om het vinden van een basis voor de over eenkomst. Het lijkt niet zoo zonderling, dat men wederzijds zooveel mogelijk wenscht te bereiken. Ten slotte dit: de crcdielvraag is nog in het geheel niet Ier sprake gekomen. Het convooi. Naar alle waarschijnlijkheid zal thans niet zoo spoedig bericht te verwachten zijn omtrent het zich op weg naar Indië bevin dende convooi. De eerste haven toch welke, na het vertrek van Thorshavn vermoedelijk wordt aangedaan volgens het reisplan zal Las Palmas op de Canarische eilanden zijn, waar de aankomst dan niet dan tegen de laatste dagen dezer maand zou kunnen ver wacht worden, b.v. 25 of 26 dezer. Men seint uit Londen aan de Tel.: De „Times" zegt dat Lord Beresford de regeering a.s. Dinsdag: verdere bijzonderhe den zal vragen over de prijsgeving van het recht van onderzoek naar aanleiding van het vertrek van het Nederlandsche convooi naar Oost-Indië. Lord Beresford is voornemens op één punt voornamelijk de aandacht te doen vallen. Hij zal n.l. de vraag stellen of het convooi door gewapende schepen wordt begeleid en of de orders, aan de comman- deerende officieren gegeven, aan hét Huis kunnen worden medegedeeld. Archibald Hurd zegt, naar Reuter seint, in de Daily Telegraph, over het Nedérland- sche convooiEen dramatische handeling in de reëele politiek is dikwijls een dwaze daad. Dat kunnen de Nederlanders uit hun eigen ervaring weten. Afgezien van de poli tieke resultaten, moet het aan het Neder landsche volk veel geld kosten, in tijd van ontbering. De reis zal op zijn minst een half millioen pond, misschien wel haast een mil- lioen kosten. De kolen, die gebruikt zijn, zullen misschien Duitsche kolen zijn. Er is zwart op wit niets gezegd aangaande de eigenaars der drie koopvaardijschepen. Zijn zij volkomen Nederlandsch bezit of gedeel telijk Duitsch? Een zeeman zou botweg ge weigerd hebben, maar Balfour heeft tot een compromis besloten. De Nederlandsché* antwoord-nota was ver ward en niet overtuigend, daar die niet ver klaarde het inconsequente van het begelei den van onschuldige schepen door oorlogs schepen en het aldus vermeerderen van den kolennood, waarop de Nederlandsche minis ter van Marine zelf wees in de eerste phase van dit onverklaarbare en dure avontuur. Binnen weinige maanden zullen de Neder landers kou lijden door kolengebrek. Wij, op de Britsche eilanden, zullen met levendige belangstelling de ontwikkeling van een ge beurtenis, zonder voorbeeld in de Britsche annalen, toezien. Teruggave der lo beslag genomen schepen Naar aanleiding van de te hervatten eco nomische onderhandelingen tusschen Neder land en de geassocieerden, deelt men ons van welingelichte zijde mede, dat, nu Ame- -iB-a zijn eigen viuol qqi> rtarr not «fln- gToeien en de grootste scheepvaartmoeilijk heden te boven is te Washington de mogelijkheid overwogen wordtbinnen afzienbaren tijd ons een gedeelte der gerequireerde vloot terug te geven. Het spreekt vanzelf, dat onder deze om standigheden er geen vrees behoeft te be staan, dat Nederlandsche schepen, die thans nog naar overzeesche havens vertrekken, door de geassocieerden vastgehouden of ge- requireerd zullen worden. (Mnd. Ochtendbl.). D« „Prins Hendrik". Men meldt aan het Hbld. uit Hamburg, dat het „Priscngericht" Vrijdag de zaak behan delde van de Nederlandsche mailboot „Prins Hendrik", die ded 19en Januari 1917 naar Zee- brugge werd opgebracht en nadat de waarden en de pakketpost van boord waren gehaald, weer losgelaten werd. Het „Gericht" besliste, dat de zich aan boord bevindende goederen deels moesten worden in beslaggenomen, deels vrijgegeven en dat ook voor een deel de waar de moest worden vergoed. Opheffing ultraarlvertiod. Men meldt uit Rotterdam aan het Hbld Wij vernemen dat een opheffing van het uitvaartverbod te verwachten is voor zoover de vaart op Zweden betreft. Het is intus- schen de vraag of dit tot een wederopl'e-" ving van de scheepvaart zal leiden, omdat, zijn wij wel ingelicht, Zweden zich tegen over Engeland heeft verbonden om al wat van daar naar Nederland wordt uitgevoerd, te consigneeren aan de N.O.T., terwijl daar tegenover de Duitsche regeering als dit lichaam niet erkennende, niet bereid is om aan onze aldus geconsigneerde goederen een „Geleitschein" te verstrekken. Practisch zou het heropenen der vaart dus neerkomen op uitvoer van onzentwege, terwijl wij heel wat meer belang hebben op het oogenblik bij invoer. Kolentreinezi alt DnitscislaRd. Van heden af loopen dagelijks twee kolentreinen van Emmerik, bestemd voor Rotterdam en Amsterdam. Uitvoer uit de geallieerde landen naar Nederland. Bij de N. O. T. is bericht ontvangen, dat met ingang van 25 Juni jl. een gewijzigde lijst van vrijstellingen van het embargo op de uitvoeren naar Nederland in de geallieer de landen in werking is getreden. Deze lijst bevat de volgende artikelen: Tel- en rekenmachines; albast voor beeld houwwerk; schildersbehoeften behalve oliën en terpentijn; artikelen voor athletiek, die geen rubber of leer bevatten; personen auto's en onderdeelen daarvan, uitgezonderd banden of toebehooren; rijwielen en onder deelen daarvan maar geen banden of toebe hooren; beenen of hoornen knoopen; kost bare Oostersche tapijten; kasregisters; por selein; porseleinaarde; klokken met inbegrip van controle-klokken; zijden, of halfzijden kleeding; koraal; geneesmiddelen, nl. arseno- mobilon, acetylsalicylzuur, amidol en surro gaten daarvan, broom, kamillen, digitalis, cocaïne, ijzerverbindingen, hydrobroomzuur, kharsevan, metol, zilvernitraat, opium, alka loïden, salicylzuur, broomnatrium, tandheel kundige boren, tandvulmateriaal, dat geen platina of andere zeldzame metalen bevat; diamanten, behalve industrie-diamanten; ver ven en verfstoffen; electrolitisch verzilverde artikelen en zilverwerk, dat niet meer clan *5 pet. nikkel óf koper bevat; aardewerk; kost bare veeren; bioscoopwilms onder bepaalde voorwaarden; kunstbloemen; niet-oliehou- dende bloemzaden; vulpenhouders; kostbaar bontwerk; peilglazen; glaswerk; haarsieraden en kammen, behalve die welke vervaardigd rijn van caseïne of corozo; klein ijzer- en staalwerk voor het bouwbedrijf; opgemaakte hoeden, gereed voor gebruik; stroohoeden; meubelen, stoffeering en verdere benoodigd- heden voor de inrichting van een huis, in dien deze uit hout, ijzer of staal zijn vervaar digd; kunstjuweelen; kant (handwerk) b.v. Malthezerkant; losbladige kantoorboeken en dergelijke kantoorbehoeften; monteeringen voor verlichting van ijzer of staal; machines voor de katoenindustrie; machines voor de wasscherij, die geen rubber of koper bevat ten; machines voor de suiker-raffinaderij on der bepaalde voorwaarden; onderdeelen of reservestukken van machines onder speciale voorwaarden; marmer voor beeldhouwwerk; medische toestellen, welke geen rubber be vatten; kleine fantasie-artikelen van maro kijnleder; motorrijwielen en onderdeelen zonder banden en toebehooren; muziekin strumenten, behalve wanneer rij geheel of hoofdzakelijk van metaal zijn vervaardigd; kantoormeubilair, -inrichting en -benoodigd- heden; schilderijen in olieverf, tooneelkij- kers; phonografen; phonograafrollen en pla ten; photografieartikelen; piano's; pennen; parfumerieën met uitzondering van etheri sche oliën, reproducties van schilderijen; echte en namaak-edelgesteenten; drukper sen, die geen overmatige hoeveelheid koper, nikkel of antimonium bevatten; veilïgheids- scheertoestellen en -mesjes, die geen nikkel of tin bevatten; rijden linten; zoutkoelers on der bepaalde voorwaarden; sanitaire artike len; loodgietersartikelen van ijzer, staal of aardewerk; moersleutels voor rijwielen; naai machines; weegschalen en balansen maar geen gewichten van rood of geel koper; heesters; brillen, chirurgische toestellen welke geen rubber bevatten; kunsttanden welke geen platina, iridium of andere zeld zame metalen bevatten; tandenborstels; toi letmiddelen (met uitzondering van zeep) niet in tinnen of lood en verpakking, en nie t meer dan 1 pet glycerine bevattende; zijden gar neering; speelgoed; versche of geconser veerde truffels; zet- en lettergietmachines, uitgezonderd letterspecie; schrijfmachines en onderdeelen en toebehooren met uitzon dering van schrijfmachinelinten, die niet voor gebruik ziin qesneden of van linten, die j5 oM. breed zijn; nenangseiptipier en wijnen. Hieraan dient toegevoegd, dat geen ver gunning voor uitvoer naar Nederland zal worden gegeven ten aanzien van in deze lijst opgenomen artikelen, indien zij een overmatige hoeveelheid rubber, tin, koper of lood bevatten. Geen groentenaankoop voor Duitsche rekening. Naar de Rotterdamsche correspondent van het Hbld. verneemt, ontvingen de Ne derlandsche groentenveilingen van het Cen traal Bureau van Veilingvereenigingen tele grafisch bericht, dat voor Duitsche rekening op de groentenveilingen voorloopig niet meer gekocht zal worden. Men meent, dat financieele verwikkelingen oorzaak van "dit besluit zijn. Yervoerverbod van tn inbouw zaden De minister van Landbouw heeft het ver voer van alle tuinbouwzaden verboden. Onder tuinbouwzaden worden verstaan: a. groentezaden, b. bloemzaden, c. zaden van wortelvruchten (knollen, koolrapen, wortels, mangelwortelen, voeder en suikerbieten). Onder tuinbouwzaden worden niet ver staan: zaden van peulvruchten, welke in het algemeen worden verbouwd, om in rijpen toestand te worden gegeten. Het verbod is niet van toepassing op het vervoer van: A. tuinbouwzaden van den handelaar naar den detaillist of agent, en van deze naar den directen verbruiker, indien de te ver zenden hoeveelheid niet zwaarder is dan 10 KG., wanneer het betreft zaden van peul vruchten, mangelwortelen, voeder- en sui kerbieten, niet zwaarder dan 5 KG.; wanneer het betreft zaden van spinazie, knolrapen, koolrapen en wortelen, en niet zwaarder dan 2 KG., wanneer het betreft bloemzalen en alle hierboven niet genoemde groentezaden. Echter moeten bij de verzending van deze hoeveelheden enkelevoorwaarden in 3cht worden genomen. De aardappelprijs. B. en W. van Groningen hebben een dringend verzoek gericht tot de regeering o mde thans geldende maximumprijzen voor nieuwe aardappelen te verlagen en een re geling te treffen welke zal leiden tot een verlaging der prijzen van groenten. Levering van gewassen aan de regeering. De Minister van Landbouw, heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat de na volgende gewassen van den oogst 1918 aan de regeering-commissarissen geleverd moe ten worden: Winter- en zomertorwe, rogge, vierzijdige zomergerst, tweezijdige zomergerst, koolzaad (raapzaad, boterzaad, dederzaad), lijnzaad, haver, velclboonen, erwten, stamboonen, boekweit, karwijzaadt blaumaanzaad, geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, kon~rie< zaad, win tergerst, rood klaverzaad. Voor zooverre deze producten behouden| de bij latere beschikking te laten hoeve el< heden niet vrijwillig aan de Regeeringsconv< missarissen, belast met de Rijksgraanverza< meling, worden geleverd, wordt den burge* meesters opgedragen, tot inbezitneming dW zer producten, zoodra zij in gedorschten toe< stand bij de landbouwers aanwezig rijn, ovef te gaan. Voorts vestigt de Minister er de aandacht op, dat voor de na te noemen producten dq volgende maximumprijzen zijn vastgesteld! Roge 26, wintergeerst en vierzijdige zo mergerst 20, tweezijdige zomergerst 21, boekweit 35, koolzaad (raapzaad, boter zaad, dederzaad) 45, karwiïzaad 45, alles per 100 K.G. De arbeiders ia het bakkersbedrijf De minister van Landbouw heeft een cir culaire gericht tot de burgemeesters, waarin hij er op wijst, dat gedurende de laatste maanden in verschillende plaatsen van het land meelprijsverlagingen rijn tot stand ge komen, zonder dat daarna de loonen der ar beiders verbetering hebben ondergaan, ter wijl een gemeentebestuur als zijn gevoelen kenbaar maakte, dat de nieuwe meelprijs- verlaging voor een groot deel daartoe zou moeten strekken, om het den patroons mo* gelijk te maken ook hun niet strikt nood zakelijk personeel het gecontracteerde loon te blijven uitbetalen. Een en ander heeft den minister aanlei ding gegeven de vraag, in hoever verlagin gen van den meel- of bloemprijs afhankelijk behooren te worden gesteld van het tot stand komen van loonregelingen tusschen patroons en arbeiders in het bakkersbedrijf, of van maatregelen om te voorkomen dat deze ar beiders tengevolge van de crisis buiten ver diensten geraken, opnieuw te doen onder zoeken. Dit onderzoek heeft hem tot de overtui ging geleid, dat een aan de patroons op te leggen verplichting, om meer personeel in dienst te houden dan zij voor den goeden gang van zaken in hun onderneming noo- dig oordeelen, geen aanbeveling verdient Hierdoor toch worden in vele ondernemin gen de productiekosten van het brood te hoog opgevoerd, hetgeen weder, tot nadeel van Rijk en gemeenten, zal leiden tot vast stelling van den meel- en bloemprijs op een lager bedrag dan noodig is om het bakkers bedrijf in doorsnede een behoorlijke winst te verzekeren. Tot de bedoelde conclusie is de minister niet gekomen, tlan nadat hem gebleken is, dat het Koninklijk Nationaal Steuncomité bereid is voor een belangrijk' aandeel bij te dragen in steunregelingen, welke plaatselijk worden getroffen ten be hoeve van de werkloozen in het brood-, koek- en banketbakkersbedrijf, waardoor aan deze personen een uitkeering wordt gewaar borgd, welke ten hoogste 70 pCt van de gemiddelde verdiensten per laatste 6 volle werkweken kan beloopen. Verlagingen van den meel- en bloemprijs zullen dan ook niet meer dienstbaar mogen worden gemaakt aan maatregelen, welke ten doe! hebben ontslag van personeel te voorkomen. Daarentegen acht de minister het ge- wenscht, dat daar,, waar daaraan behoefte blijkt te bestaan, de verlaging van den meel- of bloemprijs afhankelijk worde gesteld van het tot stand komen van een plaatselijke loonregeling voor het bakkersbedrijf. Zoodanige prijsverlaging behoort aan het bedrijf in zijn geheel ten goede te komen en heeft dus in den regel niet alleen ten doel den toestand der bakkerspatroons te verbe teren ,maar ook aan de arbeiders ^en rede lijk loon, dat rekening houdt met de prijs stijging van bijna alle levensbehoeften, te verzekeren. De minister is voornemens bij een verdere verlaging van den meel- of bloemprijs, welke vermoedelijk binnenkort in overweging zala moeten worden genomen, in overweging zal moeten worden genomen, afhankelijk behoort te worden gesteld van het tot stand komen van een plaatselijke loonregeling. De loonregelingen, welke aldus of bij ver dere verlagingen van den meel- of bloem prijs door de bemoeiing der overheid tot stand mochten komen, kunnen ook bepalin gen bevatten omtrent andere arbeidersvoor- waarden dan het loon, met name betreffen de den arbeidsduur, de rusttijden en de vrije dagen, doch een beperking van de vrij heid van den patroon om zijn overtollig personeel te ontslaan mag daarin niet opge nomen worden, In elke loonregeling behoort de bepaling te worden opgenomen, dat zij, behalve door het verstrijken van den daarin gestelden eindtermijn, ook vervalt, indien opnieuw wijziging in den meel- en bloemprijs wordt gebracht De Barneveldsche eiermarkt. Men meldt uit Barneveld aan de N. R. Ct.: Onze voorheen zoo bloeiende markten zijn eensdeels door de tijdsomstandigheden en anderdeels door de genomen regeerings- maatregelen, duchtig in de klem geraakt. Zoo lag ook heden de groote eierhal weer stil en verlaten, wijl alle eitjes bij de ingaiv- gen van ons dorp door nieuwbakken eier- kooplui de bona fide koopers wenschen niet boven maximumprijs te besteden te gen 1718 per 100 stuks werden op gekocht. Deze verkeerde toestand heeft dan ook tengevolge gehad, dat het stempelhuis Bar neveld, waar voorheen 40 50 personen een hoog weekgeld verdienden, is opgehe ven. Thans worden de ruim 6000 kisten, die voor de verzending der gestempelde eie ren noodig waren, van de hand gedaan, zoo dat alle kans op heropening van het stenv» pelhuis wel voorgoed verkeken zal zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2