Sc producten en moet elk -verroer dc/er grond stoffen gedekt zijn door iovengcnoemd be wijs, dan wel door een geleibiljet, door het ït, V. A. P. afgegeten. Voorts blijven gehandhaafd de voor was vastgestelde maximumprijzen, n.l. voor zui vere gele bijenwas: groothandelprijs 5, tas- ^chenhandelprijs f- 5.50, kleinhandelprijs if 6.25. Dc Min. verzoekt den burgemeesters op de ■naleving van de verbodsbepalingen op den 'verkoop, de aflevering, en het vervoer van Ifwassoorten wel nauwlettend opmerkzaam te Willen blijven. Centrale keuken gesloten. Wegens te weinig belangstelling zal de Centrale Keuken te Oldenzaal de volgende week voorloopig gesloten worden. Een reis van vijf maanden van Indië naar Nederland. De „O. H. Ct." heeft een onderhoud ge lhad met een stadgenoote. die na een reis van vijf maanden uit Tndië te Haarlem was aan gekomen. Van Soerabaja ging het naar Makassar, B&- likpapan werd aangedaan, toen Manilla. Ilicr werd de boot door dc Amcrikaansche regeepng aangehouden, de passagiers er af gezet. Allerbeleefdst, allervriendelijkst werden wij bejegend, voegde mevrouw X hieraan toe. Er werd voor logies gezorgd in een first class hotel, en hetgeen de reis thans per Japansche hooi meer kostte werd ook door de Ameri- ksansche regeering betaald. Na een kort oponthoud voer men uit naar Shanghai, deed Kobe aan. Yokohama, toen koers zettend op Victoria, ging het vandaar Tiaar Vancouver, naar San Francisco. De Hollandia, van de Zuid-Amerika-lijn bracht de reizigers naar Halifax. Na 10 dagen oponthoud verder naar Holland. Geen duikboot, geen beangstigend „iets" werd door de reizigers ontdekt den tijd, dat het schip door de gevaarlijke zone voer. Het was een prachtige reis, maar hun. die in Indië kunnen, blijven, zal ik steeds raden: ga niet naar Holland met verlof. Immers de reis is enorm kostbaar en bij de rust cn betrekke lijke welvaafrt in hel oosten vergeleken is dc toestand hier allesbehalve rooskleurig te noe men. Velen zijn hel met me eens en brengen hun vrijen tijd thans in Australië door. waar het klimaat frisscher is of zij. die hun schaap jes op het droge hebben, slaan hun tenten op in de bergen. Op de vraag, of dan in Indië absoluut niets te bemerken viel van de oorlogsellende, was bet antwoord: "Weinig; vlecscli, groenten, vruchten zijn er immers in overvloed, evenzoo melk en wat vroeger aangevoerd werd uit Holland, ver schaft thans Australië als blikken boter en groenten. Katoen is slecht te krijgen en wollen stoffen eveneens ziju schaarsch, maar dat is alles. Een logger over tijd Naar de directie van de Exploitatie- en Administratie Maatschappij Shamrock te Umuiden meldt, maakt men zich ongerust over haar zeillogger Centrum, die 23 Juni is uitgevaren en, naar eer anderen logger gerapporteerd heeft. Maandag 8 Juli het laatst gezien. Wel had schipper J. van Es te kennen gegeven, nog één paar dagen te willen blijven visschen, doch men had den logger thans reeds binnen verwacht. Behalve de schipper J. van Es, die een IJmuidenaar is, zijn alle andere opvarenden herkomstig van Vlaardingen. De reederij zal heden naar de buitenlandsche visscherijhavens telegra- feeren om te vernemen of de logger soms opgebracht is. De logger Centrum is een voormalige logger Noordzee V van Katwijk. .In beslag genomen. Door den, distributiedienst te Rotterdam zijn in ver- schillende veemen in die stad in beslag ge- nomen 12.000 K G. teerolie en 55.000 K.G. cerboüneum. Bij een vleeschhouder aan den Binnenweg werd 2000 K.G. zeep in beslag genomen die in strijd met het ministerieele besluit, was gefabriceerd met te gering vetzuurgehalte. Smokkelen. Een troep smokke laars uit Oude-Pekela (Gr.) is aangehouden. Het is gebleken, dat ze voor pl.m. 17.000 smokkelgoed over de grens hebben gebracht Zekere E. K., die medesmokkelde, is over de grens gevlucht. Gcdenkteeken Frans Naere bout Dit jaar zal hel een eeuw geleden zijn, dat Frans Naercbout. de vermaarde Ylissing- sche loods en heldhaftige redder vaiÊ schip breukelingen, overleed. Éen comité wil deze 'gelegenheid aangrijpen, om zijn nagedach tenis te eereD. Het is goed, dat een volg zijn helden eert: Frans Naerebout behoorde tot de helden van Nederland, Geen held van het zwaard was hij. Maar evenals deze waagde hij zijn leven om zijn vaderland te dienen. Op den honderdjarigen gedenkdag van zijn sterven wil men Frans Naerebout ccren. In Zeeland, waar bij dc zeelieden en loodsen anaar ook bij het volk zijn naam nog voort leeft, en wel tc Vlissingen, waar hij leefde en arbeidde, wenscht men een gedenkteeken te zijr.er eere op tc richten. Dit zal geschieden, wanneer het comité, het welk zich voor dit doel heeft gevormd, tot verwezenlijking van zijn plannen door rui men geldelijken steun hiertoe in staat wordt gesteld. oornoemd comité bestaat uit: J. Stampc- rius, Arrond.-Schoolopziener, Middenweg 12, te Hilversum, Voorzitter; P. J. Jager, luitenant ter zee lc klasse, commandant van de batterij Berkenbosch" te Oostkapelle (Walcheren); mevr. M. \V. J. Tegel—Naerebout; "W. Chr. Tegel, J. J. Gremerpl. 58, Amsterdam, Secre taris; J. J. Roest, Zecloods 6e district, Presi dent Sociëteit Nedcrl. Loodswezen te Vlissin- geu, Kasteelstraat 66. Een groot aantal personen, met name uit b&Luigd^1"in^en' ^lce^ mc* ^et plan instemming De Raad van Wageningen heeft be sloten ter uitbreiding van het marktplein aan 'f koopen een drietal perceelen, voor resp. f 4620; 9000 en 7000 en ter zijner aid den opstand voor afbraak te verkoopen. Legaat. Wijlen jkvr. E. L. D. M. ven Nispen tot Sevenaer, te Nijmegen over leden, heeft aan het R.-K. parochiaal arm bestuur aldaar, vermaakt 1500 en aan de afdeeling der vereeniging van den H. Vin- centius 5 Paulo aldaar 2000. Dure pruimen. Baron van Voorst tot Voorst te Elden heeft uit de hand ver kocht een boomgaard blauwe Eldensche pruimen voor de aanzienlijke som van 10.000. De opbrengst van de pruimen is nog grooter dan de geheele waarde van den grond. Verlichting ten plattelan- de. Nu men ten plattelande in Friesland gaat beseffen, dat men het in den a.s. winter zonder petroleum moet stellen en men zich wil vrijwaren tegen het getob met kaarsver lichting, gaat men carbid inslaan. Per 100 K.G. betaalt men 170 a 180 gulden. Ingezetenen van Achlum, Welsrijp en Bayum hebben vergaderd om deze dorpen van electrisch licht te voorzien in den a.s. winter. Medegedeeld werd, dat de Electri- sche Centrale te Leeuwarden plan heeft de kabel nog voor den a.s. winter tot die dorpen door te trekken. Waarom betaling uitblijft. In den Geld. Achterhoek werd bij herhaling door de- veehouders geklaagd, dat ze zoo lang moesten wachten op betaling van aan het Rijk geleverd vee. Het is thans geble ken, dat de bewijzen van het door de vee houders te Lichtenvoorde op 5 Mei gele verd vee, te 's Gravenhage zijn zoek ge raakt. De moordaanslag in de Pala- medesstraat. Zooals men zich zal herin neren, werd in den avond van 25 April dc heer Raat, boekhouder van het Noord-Hollandsch Begrafenisfonds, bewusteloos in zijn kantoor aan de Palamedesstraat te Amsterdam gevon den. Hij had verschillende ernstige hoofdwon den, die er op wezen, dat de aanslag op hem had plaats gehad mei een houten hamer, die op hei kantoor werd gevonden en daar niet thuis behoorde. Nasporingen der politie leidden tot de ver denking van zekeren A. J. Optcn, ccn zoon van de hospita van den heer Raat. Oplen had dienzelfdcn avond een afspraak mei den heci» Raai gemaakt. Opten zou n.L brandhout ko men halen, dat Raat in voorraad had. Het was natuurlijk Oplens doel, he? geld van het begrafenisfonds -machtig te worden, te meer daar hij wist, dat dien avond veel geld aanwezig zou zijn. Inderdaad stal hij dan ook f 450 aan geld. Eerst medio Juni werd Opten te Arnhem door de politie gearresteerd. Dinsdag stond hij te Amsterdam terecht. Beklaagde bekende volledig. Hij heeft den houten hamer meegenomen in een taschje cn hij heeft met den hamer Raat eenige slagen op het hoofd toegediend. Nadat de heer Raat uitvoerige verklaringen omtrent hel gebeurde had afgelegd en nog enkele andere getuigen waren gehoord, wor den op verzoek van den verdediger, mr. Pau wels, 3 getuigen décharge, met gesloten deuren gehoord. Deze getuigen legden verkla ringen af omtrent bekl.'s sexueele verhouding tot den getuige Raat. Bij hervatting der openbare zitting was het woord aan den officier van justitie, mr. Luy- ken Glashorst. Deze wees er op, dat bekl. reeds eerder te recht heeft gestaan en dat er daardoor reeds een psychiatrisch rapport omtrent hem be staat. Er blijkt uit dat rapport, dat bekl. een psvehonaat een phantast is. Bekl. phanlasecrl van alles en spr. is dan ook overtuigd, dat het geen bekl. omtrent een sexueele verhouding tusschen hem en den heer Raat beweert, lou ter phonlnsie en niets anders is. Spr. hecht niet de minste, w aarde aan dc verklaringen der getuigen a décharge, vooral niet aan die van den hoofdgetuige a décharge, dien spr. uit de rechtszaal kent als een nog grooter phantast dan beklaagde. Maar ook al bestond er een zekere ""erhouding tusschen bekl. en den heer Raat, dan nog zou de misdaad, door beklv begaan, niets minder erg er om worden. Spr. wijst er op, dat de bekl. weliswaar iyrce keeren voor den militairen dienst is af gekeurd, maar dat de deskundigen toch, bij een vorigen diefstal van bekl. het er volkomen over eens waren, dat hij toerekenbaar was. "Spr. meent dan ook. dat het onnoodig is, een nieuw psychiatrisch onderzoek in te stel len. Het is noodzakelijk, dat bekl. eoruirren lijd onschadelijk wordt gemaakt. Mocht blij ken, dal deze bekl. niet geschild is voor dc ge wone gevangenis, dan kan hij nog altijd naar de bijzondere gevangenis te Scheveningen worden getransporteerd. Spr. eischt ten slotte 5 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. F. Pauwels, ging het ge beurde na en meent, dat men uit alles den in druk krijgt, dat niet in hoofdzaak diefstal, maar de idee van revanche, van wraakneming het motief van bekl.'s daad is geweest. Waar om bekl zich wilde wreken, kan pl. niet met zekerheid zeggen; het staat natuurlijk aan de rechtbank, welke waarde zij aan de verkla ringen van de getuigen k décharge wil hech ten. Pl. schildert bekl. als een diep beklagens waardig menscb. Zijn vader is aan herscnver- weeking gestorven; beid. zelfheeft verschillen de pogingen tot zelfmoord gedaan. Hij is voor den dienst afgekeurd, omdat hij tegennatuur lijke neigingen had. In huis had hij een on draaglijk leven. Pl. hoopt dan ook dal de rechtbank, de uiterste clementie tegenover dezen bekl. zal betrachten. Uitspraak over 14 dagen. De moord te Crailo. Mevr. de Steenhuizen, die gewond werd bij den moordaanslag in de Crailosche bosschen op 30 Juni j.L, en sedert dien tijd ten gevolge der bekomen wonden is verpleegd in de St.- Margaretha-stichting, te Bussum heeft Dins dag hersteld het zikenhuis verlaten. De gemeentepolitie te Hengelo heeft aan gehouden een zekeren dokter Hollweg, Duitsch geneesheer, wonende aldaar, die aan den rechtercommissaris, belast met de in structie in de moordzaak, en aan den bur gemeester van Huizen brieven heeft ge schreven, waarin wordt medegedeeld, dat verder onderzoek betreffende den moord in de Crailosche bosschen onnoodig is, wijl de dader de overleden postambtenaar ïs, die zelfmoord pleegde. Dit wordt naar het N. v. d. D. meldt, als geheel onjuist beschouwd door degenen, die mevr. de Steenhuysen en den heer Boom gekend hebben. Bovendien is dadelijk geble ken, dat de wond, waaraan het slachtoffer 'overleden is door een ander toegebracht is geworden. Nader wórdt gemeld dat dr. Hollweg giste ren naar Amsterdam overgebracht is. Hij deelde bij zijn verhoor mede, dat hij bij het lezen van het verslag varr den moord tot de overtuiging kwam, dat er zelfmoord is ge pleegd door den postambtenaar en dat hij deze meening per brief (ongeteekend) heeft medegedeeld. Om pakjes cacao gevoch ten. Gisteren zouden te Leiden van ge meentewege 8000 pakjes halve kilo's cacao in het Waaggebouw op een levensmiddelen kaart worden verkocht, tegen 35 cent per pak. Te vier uur in den morgen stonden reeds duizenden vrouwen en kinderen in een lange file op straat vóór het gebouw: de stroom werd steeds grooter. Men drong zóó op, dat de verkoop moest worden stopgezet. Er werd zelfs met messen gevochten, en de politie moest van den gummistok gebruik maken. Zilvergeld in beslag geno me n. De politie te Leiden heeft bij een particulier voor 2500 aan guldens en rijksdaalders in beslag genomen op het oogenblik, dat zij met 50 pet. winst zouden worden verkocht. Tegen de o o r 1 o g s h a a i e n Het zuiden des lands werd en wordt hoe lenger zoo meer overstroomd door allerlei i ooilogshaaien. Onder die soort zijn er, die vooral hun werk er van maken om kleine neringdoenden allerhande ondeugdelijke koopwaren in de handen te stoppen. Vele van die kleine winkeliertjes hebben op die manier een deel hunner -handelsduitjes in geboet, want de heeren leveren contant of onder rembours. Om nu dit bedrijf in te per ken hebben een aantal -dier kleine winkeliers te Maastricht, zich coöperatief verbonden voor gemeenschappelijken inkoop der arti kelen die buiten de distributie vallen. Avontuur van een varken. Op den Schalkwijkerweg bij Haarlem werd Zaterdagnacht een geslacht varken op ver voer naar Haarlem; in beslag genomen en door de politie tijdelijk bij een aldaar wo nenden.veehouder in den gesloten stal gebor gen; toen zij het later naar de plaats van bestelling wilde transporteeren, was er in middels ingebroken en het varken gesto len. 0 De Spt&anache Kiekte. Door den commandant van het veldleger is bepaald, dat de periodieke verloven voor officieren van gezondheid, hospitaal-soldaten en ziekendragers meefen worden geschorst in verband met het voorkomen van de Spaansche griep in verschillende garnizoe nen. De Spaansche ziekte grijpt in de leger plaats bij Oldebroek snel om zich heen; er doen zich op het oogenblik reeds om streeks 300 ziektegevallen voor. Eén der barakken is tot ziekenzaal inge richt. In verband met de Spaansche ziekte in de Duitsche kolendïstricten ondervindt naar de Tel meldt de toevoer der voor ons land bestemde 7000 ton steenkolen, op aflevering der toegezegde 50.000 ten, ver traging, zoodat de aanvoer per dag belang rijk minder zal zijn, dan aanvankelijk is over eengekomen. In het garnizoen Ede zijn onder de mi litairen reeds ongeveer 30 gevallen van Spaansche ziekte geconstateerd; uitgebreide maatregelen worden genomen om de zie ken te isoleeren. In het garnizoen Assen zijn thans vol gens de Tel. honderden militairen aan deze ziekte lijdende. Door den geneeskundigen dienst is lich- tne dienst bevolen, terwijl aan de menschen veel rust moet worden gegund. De reveille, aanvankelijk gesteld op 5 uur, is thans be paald op 7 uur v.m. Ook is bevolen, dat de verschillende ver trekken, vooral de soldatenkamers, iederen dag grondig gereinigd moeten worden. Op verzoek van de vereeniging van mi litaire artsen, om op 47 dezer toestemming te verleenen aan de officieren van gezond heid tot het bijwonen van eene vergadering te Utrecht, werd op 21 Juni 1.1. door den op perbevelhebber goedgunstig beslist, onder bepaling, dat alle officieren van gezondheid deze vergadering zoo mogelijk kon den bijwonen en dat aan de deelnemers vrij vervoer kon worden verleend. Dit verlof is thans in verband met het heerschen van de Spaansche griep inge trokken. In de Kloosterkazerne te Breda, zijn 16 gevallen van de Spaansche ziekte voorgeko men. De Spaansche ziekte heerscht ook onder militairen te Gennep. Een 25-tal is in het ziekenhuis opgenomen. Te Zeven aar doet zich in vele gezinnen de Spaansche ziekte voor. Ook te Gorinchem doen zich enkele ge vallen van Spaansche griep voor. Daar met het oog op het geregeld grens verkeer de Spaansche griep meer en meer ook aan deze zijde van de grens voorkomt, wordt door de burgemeesters van Enschedé en Lonneker, volgens schrijven van den inspecteur der volksgezondheid, dr. D. J. Hols- hoff Pol, ter openbare kennis gebracht, dat lijders aan genoemde ziekte worden aange maand onyerwijld bedrust te nemen en ge neeskundige hulp in te roepen. Te Glanerbrug kwamen reeds enkele geval len met doodclijkcn afloop voor. Ook in Delft zijn een aantal gezinnen door deze ziekte aangetast; in één gezin 7 personen. Ruim 200 militairen te Roermond lijden aan de Spaansche griep. Ook het aantal aange taste burgers is vrij groot. Een 1S-jnrig meisje is gisteren- aan de ziekte overleden. In verschillende dorpen langs dc Duitsche grens is de ziekte overgebracht door inwo ners, die in dc kolenmijnen werken. Naar dc Tel verneemt, heeft zich te Amster dam heL eerste geval van Spaansche ziekte voörgedaan. De patiënt, een militair, is ter verpleging in hel hospitaal opgenomen. Over de waarschijnlijke oorzaak van de Spaansche griep maakt dr. Georg Bernhardt in de Medizinische Klinik een mededeeling openbaar, volgens welke het hem in al de 47 gevallen, die hij tot dusver onderzocht heeft, gelukt is, in de „Abstrich"-preparaten in groot aantal een diplo-streptococcus te vinden, terwijl de influenza-bacil van Pfeiffer in geen enkel geval aangetoond kon worden. Hij heeft dien strptokok ook in ontzaglijke hoeveelheden kunnen kweekën, ook in de inwendige organen van vier patiënten, die aan de ziekte gestorven waren. De cultures zeiven hebben heel weinig weerstandsver mogen. Een etmaal nadat zij uit de bloedstof waren genomen, stierven ze bij diffuus licht en kamertemperatuur. De voedingsbouillon met de diplococcen bleek voor muizen zeer besmettelijk. Verder kon aangetoond worden dat de verspreiding van de ziekte door de lucht geschiedt, maar alleen zoo lang de pa tiënten nog koorts hebben. Hiermee in over eenstemming is de klinische waarneming, dat de besmettelijkheid van reconvalescen ten verminderd is. Zich verh a nee p. In een woning aan de Burgemeester de Roosstraat te Rotterdam heeft een kind van drie jaren spelenderwijs, terwijl de moeder even te bed lag, zich een gordijnkoord om den hals gedraaid en is toen van een stoel gevallen cn gestikt. Toen de moeder opstond vond ze het kind opgehangen. De onmiddellijk tc hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constaleeren. Vliegongeluk. Dinsdag is <door een hijschklok en een sleepboot een water vliegmachine boven water gebracht, waar mede de bestuurder nabij Diemerdam in zee gestort was. Deze was over een grooten af stand naar den dijk gezwommen en heeft zich aldus weten te redden. Het vliegtuig, waarvan verschillende deelen waren afge broken, is naar de vliegloods te Schclling- woude gesleept. Ternauwernood den dood omkomen. Het zeilvisschersvaartuig „Johanna Lydia" uit Noordwijk, hetwelk gis teren van de visscherij te LJmuiden aan de markt kwam, rapporteerde op ongeveer acht mijlen Noordwest van Zandvoort een mijn in het net te hebben opgehaald. Men was reeds eenige uren bezig deze mijn weer kwijt te raken, toen men tot de minder aan gename ontdekking kwam een geheele ka bel met mijnen beet te hebben. Het kappen van het geheele vischtuig was toen het werk van een oogenblik. Op die wijze had men wel groote financieele schade door het ver lies van het vischtuig, doch redde zich het leven. Een brandspuit in brand. Te Schiedam kwam men tot de ontdekking, dat de autobrandspuit van de gemeente, ge borgen in het voormalig Waaggebouw aan de Groote Markt, in brand was geraakt, ver moedelijk door een lek in het oliereservoir. De brand was spoedig gebluscht, doch de aan de spuit veroorzaakte schade is vrij be langrijk. Gevaarlijk zuur voor limona des. Het is den Ccntralen Gezondheidsraad, die reeds eerder heeft gewezen op het gevaar voor de gezondheid, dat gelegen is in het ge bruik van limonades, bij de bereiding waar van iöstede van citroen- en wijnsteenzuur, an dere, schadelijke, zuren zijn gebezigd, ge bleken, dat door een handelaar te Leiden wordt voortgegaan met het in den handel brengen van oxaalzuur (zuringzuur), met het kennelijk doel, dat dit zuur bij de bereiding van voedings- 'of genotmiddelen de plaats van citroenzuur zal innemen. De Centrale Gezondheidsraad acht zich ver plicht ten ernstigste tegen het gebruik van oxaalzuur (zuringzuur) voor die be reiding te waarschuwen, aangezien het een be paald vergift voor het menschelijk lichaam is. School- en Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Papendrecht, J. II. van der Wall to Woubru-zee. Te Zuïdzaudo (toez.) B. ter Haar Romeny te Deurme. Bedankt voor Sleeuwjjk, P. van der Kooy to Reeuwijk. Voor Driozum (toez.) P. Zandt te Ede. Aangcuouien naar Eonkuni on Heelsum, P. de Loozo te Barneveld. Gercf. Kerken. Beroepen to Giossen Oud- en Nieuwkerk, "W. L. Korfker lo Goënga c.a. Aangenomen naar Batavia, J. C. Aaldors to Bunschoten. Red. Here. Kerk. Berooucn te .^ijbekarspel (N.-H.) K.Bover* sluis, cand. to Zuidwolde. Te Stolwijk. H. W Bloemhof! tc Kedichera. Te 's-Hoerouborg (toez. W. A. Zeydner, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Ooslhuizon, door F. W. J. Bnümmer, cand. te Leiderdorp. Geref. Kerken. Beroepeu to Vrijhaeve-Capello, J. J. Koop man, te Raamsdonkveer. Doopsgezinde gemeente. Beroepen te Zuid-Zijpe, J. L. Wagemaker fo Den lip. Ds. M. Mooy. Te Ermelo is in den ouderdom van 68 jaar overleden ds. Maririus Mooy, voorganger der zendingsgemeente al daar Chr. Gymnasiastenbond. Van 1520 Juli wordt te Ermelo de conferentie ge houden van den Chiisten-Gymnasiasten-Bond<^ Sprekers zijnProf. Dr. J. R. Slotenmaker da 1 Bruine van Utrecht over „De Gymnasiast en toekomDr. A. C. J. A. de Vrijer van Odifk ever ,.Dc gymnasiast en zijn omgang met leeraren en Ds. J. B. Netelenbos van Middel- burg over „De Gymnasiast thuis". Vijfde Conferentie voor InweAdige Zending. Te Doetinchem werd Maandag de vijfde Con ferentie voor Inwendige Zending geopend. Nadat de gasten eerst op „Ruimzicht" ver welkomd waren, kwam men om 7 uur samen in dek apel der Ned. Herv. Zendingsgemeente. Daar werd de Conferentie geopend door den voorzitter, dr. L. Heldring van Amsterdam, die na gemeenschappelijk gezang voorlas Mattheus 20 2028 en voorging in gebed. Het bestuur, zegt Spr., had zich afgevraagd, of dc Conferentie wel zou doorgaan. De tijden zijn zoo uiterst moeilijk. Doch toen dc eerste 50 deelnebers zich aanmeldden, heeft men door gezet, en nu mogen we ons verheugen in zeer 1 ruime deelname. Spr. legde in het vervolg zijner rede nog eens den nadruk op het speciefiek Christelijke van de Inwendige Zending. Dinsdagmorgen werd de Conferentie voort gezet. Ds. J. Gouverneur van Zierik.zee leidde de morgengodsdienstoefening en sprak naar aan leiding van T Sam. XV 30, 31. Daarna hield dr. J. H. Gunning J.Wz. van Hilversum een Tefereat over Iets over de men taliteit en de behandeling der riioere jeugd." Kunst en Wetenschap Henri Viotto. Mr. Henri Viotta is Dinsdag 70 jaar geworden. Zijn „meester schap" zit niet in den rechtsgeleerden titel voor zijn naam, maar in zijn een leven lang gekweekte en onder alle omstandigheden trouw gebleven brandende liefde voor de muziek. Zoo zeer was hem de kunst lief dat hij zelfs aan zijne juridische studiën, die val len tuschen de jaren 1871 én '77, de kroon opzette door ze te eindigen met het schrij ven van een proefschrift over: „Het auteurs- werk van den componist." Slechts een jaar lang is de heer Viotta ad vocaat geweest. Reeds als knaap had hij aan zijn vader, den bekenden dr. Viotta, op diens sterfbed beloofd zich in zijn muzikale studiën door niets te laten afleiden en hoe weinig zijn vlijt aansporing noodig had be wijst wel het succes waarmede hij het Keulsch conservatorium verliet, waarvan hij óp 16-jarigen leeftijd, in het bezit van twee diploma's, in het Vaderland terugkeerde. En zoo ging 't ook voor, tijdens en na zijn bemoeiingen met de rechtsgeleerde practijk. Hij bereidde zijn Lexicon der toonkunst voor en componeerde zijn liederen en opera's en ging daarmede voort totdat omstreeks 1876 te Bayreuth de grondslagen gelegd werden voor zijn groote vereering voor Wagner en diens in die dagen nog slechts toV<ie har ten van weinigen sprekende kunst. Viotta is in ons land de apostel en de vertolker van Wagner geweest, waarvoor hij in 1883, niet velen weten onder welke moeilijkheden en met hoe groote tegenwerking vaak, de Wagner-Vereeniging oprichtte. Voor dezen grooten omkeer in zijn kunste naarsleven was de heer Viotta te Amsterdam dirigent van de zangvereerriging „Excelsior" en van de Caecilia-concerten geweest. In 1896 vestigde hij zich in Den Haag om Nicolaï op te volgen als directeur van de Koninklijke Muziekschool. Zoo heeft deze veelbegaofde uitgeblonken als componist, di rigent, docent en schrijver in dienst van de kunst Zijn werken en bijdragen in periodie ke over muziekgeschiedenis nemen een niet minder eerbiedwekkende plaats in als zijn muzikale scheppingen. Viotta —„aldus het N. v. d. D. behoort tot onze eerste toon kunstenaars en op den dag van heden is het aantal groot van hen, die hem loewenschen dat hij nog vele jaren blijven moge. "Üif~DEN OMTREK"" In de Dinsdag gehouden «zitting van de Prov. Staten werd een subsidie van 200 toegekend aan mr. P. C. Bloys yan Treslong te Utrecht ter tegemoetkoming in de kosten van de irfgave van een werk over genealo gische en heraldische gedenkmerken in de kerken van Utrecht. Subsidie werd verleend: 2000 aan het Ned. Gasthuis voor behoeftige en minver mogende ooglijders te Utrecht; 1550 aan de Handelsschool te Amersfoort en omstre ken en 3200 aan de Provinciale Regfr- lingscommissie voor de Paardenfokkerij, 2000 aan de Provinciale Utrechtsche Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose. Op de begrooting voor 1918 werd 5000 gebracht ter bestrijding der tuberculose en op die van 1919 5000 voor dat doel. De rekening over 1916 werd goedgekeurd op een bedrag van 559.904.25 aan in komsten, 526.143.41 Yi aan uitgaven en 'het batig saldo van 33.760.83Yi. Subsidie werd toegezegd 5050 aan de Industrie- en Huishoudschool te Amersfoort en 3550 aan de Ambachtsschool aldaar en de laatste 1500 ajs bijdrage in de in richtingskosten van een nieuw schoolge bouw. Aan de gepensioneerde prov. ambte naren en beambten of hunne weduwen en wezen zal een gratificatie over 1918 en zoo noodig ook over 1919 op de pensioenen worden toegekend. Vervolgens werd op voorstel van Gede puteerde Staten de reeds gepubliceerde loonregeling voor het provinciaal personeel aangenomen. Tot buitengewoon b'd van Ged. Staten werd benoemd mr. G. H. van Bolhuis. Subsi die werd voorts verleend1880 aan de Centrale PatTonaatscommissie „St. Bonifa- cius"; 200 aan het Nationaal Congres voor vakonderwijs. De jaarwedde van den Griffier werd in gaande 1 Januari 1919, bepaald op 4500 -ƒ 6000.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3