BINNENLAND h mode In Duitschland door Parijs beheerscht 'iwerd, bebben de Berlijrvsche modelhuizen gedurende den oorlog zich op eigen voeten geplaatst. Graan als brandstol Argentinië, het graanland bij uitnemendheid, heeft te veel ^raan thans en kan het niet kwijt. Er is op 't loogenblik een overschot van 2.500.000 ton mais. Daar er voor dit overschot geen andere-be stemming bestaat, zooals bijv. het maken van •lcohol zou zijn, waarvan op bet oogenblik iroldoende voorbanden is, terwijl er voor de voeding van varkens en ander vee niets ge- fcraagd wordt omdat varkensfokkerij niet voor tkomt en de voedering van vee met graan baar kosten niet opbrengt, wordt in Argentinië bet graan thans gebruikt als brandstof voor de Spoorwegen, omdat er aan brandstof een tekort is. Dit komt bet land op een verlies van Ï00.000.000 dollars te staan. Krakau, 4 Aug. (W. B.) De bladen be- lichten Bij Oswieqim had in den afgeloopen nacht «en zwaar spoorwegongeluk plaats. Op de Spoorwegbrug bemerkte de machinist van «en gemengden trein voor zich uit een an- öeren trein. Hij gaf uit alle macht tegen- BtoortL Maar terwijl de 13 personerrwagons, öie zich vlak achter de locomotief bevonden, remden, liepen de daarachter gekoppelde, met verouderde remmen voorziene, goede renwagens door. De druk van deze goederenwagens perste de personenwagens omhoog, waarvan er 5 van de brug in de Weichsel stortten, terwijl er 2 aan het brughoofd bleven hangen. Er zijn hulptreinen naar de 'plek van het Ongeluk vertrokken. Reeds zijn 36 licht- en 5 zwaargewonden gevonden. De Minister van Koloniën zal op Vrij dag 9 Augustus audiëntie verleenen. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat en «die van den Minister van Oorlog ad interim minister van Marine, zul len op Vrijdag 9 Augustus a.s. niet plaats hebben- De kabinetsformatie. Naar aanleiding van een vorig bericht over den stand der kabinetsfrmatie schrijft men nader aan het Handelsblad: Naa!r het schijnt, heeft de zaak reeds we ider een ander aspect gekregen. De heer No- lens, geen prémier voor zn kabinet kunnen de vinden de heer Idenburg heeft defini tief geweigerd is verplicht geweest, ten slotte toch in contact te treden met den heer Heemskerk. Het zal hem zeker zwaar zijn gevallen en den ouden heer in „Der weisze Hirsch" allesbehalve aangenaam stemmen, maar er scheen toch ten slótte niets anders over te blijven, tenzij men de formatie "wil de opgeven. Hoe nu het verdere verloop der zaak zal zijn, valt niet te zeggen. Het berichtje, de zer dagen door het Persbureau verspreid, waarin „men" mededeelde, dat wanneer de heer Nolens niet slaagde in de formatie van een kabinet, H. M. zou overwegen een an deren persoon de opdracht daatioe te ver strekken, zal niet zonder invloed blijven. „Men" verwacht dus blijkbaar van den heer Nolens óf wel een kabinet öf wel, dat hij zijne taak neerlegt, niet dus een voordracht voor een anderen formateur in zijne plaats. Tenzij dus een ministerie Heemskerk zou op treden, waarvan de heer Nolens als de for mateur zou gelden, wat weinig waarschijnlijk lijkt, is de kans groot, dat hetiritloo pt op een neerlegging door den heer Nolens van zijne •opdracht. Men zal in dat geval hebben af te wachten, of H. M. eigener beweging den heer Heemskerk in zijne plaats de opdracht zal geven. Mutatie consulaire examen commissie. Bij Koninklijk besluit is jhr. mr. B. de Marees van Swinderen, gezant te Londen, op zijn verzoek eervol ontslagen als voorzitter der commissie belast met het af nemen van het examen voor den consulairen dienst en zijn benoemd tot voorzitter het lid der commissie dr. H. F. R. Hubrecht, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, en tot lid der commissie jhr. mr. dr. W. J. M. van Ey- singa, hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden. Aangezien het is voorgekomen dat vaandrigs, die reeds waren voorgedragen voor een Lenoeming tot reserve-luitenant, in middels door hun gedrag of door hun optre den aanleiding gaven hen voorloopig voor bevordering \,\i te sluiten, is thans bepaald, dat betredende zoodanige vaandrigs, die eene bènoeming tot verïofsofficier voorloo pig althans onwaardig zijn, onverwijld be richt moet wo;den gezonden aan den inspec teur def infanterie, welk bericht door een gemotivcf) d \oorstel langs den hierarchie- Jcen weg moei worden gevolgd. op 't Indische publiek was het voor een niet gering deel te danken, riat de rrJava-Bode" zoo groote vlucht heeft genomen, en te Ba tavia stond Boshouwer dan ook bekend als een buitengewoon bekwaam man van za ken. Een verlofreis bracht hem in 1909 in Eu ropa en na een verblijf in Italië, Frankrijk en Engeland in ons land. De kennismaking met het moederland was van dien aard,^iat hij er naar verlangde hier een werkkring te vinden. Bij de Nieuwe Courant zou dpor het vertrek van den heer Fabricius naar Indië het directeurschap vaceeren en April 1910 zag hem als directeur van dat blad verbonden. Sedert heeft hij zich met een ijver, die van rust niet hooren wilde, aan de exploitatie van dat blad gewijd en met stijgend succes. Nederland en de oorlog Aanbod van <l€ .luierikaansc^e regeering. De Amerikaansche gezant heeft 30 Juli een nota tot den minister van Buitenlandsche Zaken gericht met het aanbod tot verruiling en verbetering van de reeds gedane aan biedingen met betrekking tot de vergoeding voor gerequireerde schepen, ingeval van verlies of naar keuze ter vervanging in na- tura. Bij betaling in geld zal de helft van het gele' /eaurende 2 jaar in Amerika blijxen liggen; de andere helft wordt betaald in dol lars. Onder die voorwaarden is de Ameri kaansche regeering bereid aan de Neder- landsche schepen de volgende waarden toe te kennen: voor schepen tot 10 jaar ouderdom 75 pond sterling; tot 30 jaar ouderdom 60 pd. st.; tot 39 jaren ouderdom 52 p. st. 10 shilling, alles per ton bruto. Ten aanzien van de vervanging zal de keuze tusschen betaling in geld en vervan ging in natura aan den eigenaar worden gelaten, 30 dagen na verlies van het schip. Intrest of waarde van verlies tot vervan ging zal 10 per jaar bedragen. De regeering der Vereenigde Staten zal wilde booten vervangen binnen 12 maanden na het sluiten van den vrede; de lijnbooten binnen 18 maanden. Voor betaling in geld zullen de eigenaars toestemming van dé Nederlandsche regee ring moeten hebben. Denzelfden dag heeft de Britsche gezant vrijwel hetzelfde voorstel namens zijn regeering gedaan. De 3Vieav7-Aru9teriï»ra. eveneens eenige maanden geleden naar eene Britsche haven waren opgebracht, te IJmniden teruggekeerd. Aan boord van het Zondagmiddag den Nieuwen Waterweg in convooi hinnengeloo- pen stoomschip „Tervaulx Abbey" bevonden zicb de kapitein en 11 man van de „Mercater" en de kapitein en 13 man van de „Otis Tetrax", welke beide schepen in Engeland waren gerequireerd. Hulde aan Nederlandse he zeelieden. Als een hulde aan de Nederlandsche bemanningen, die, toen op hun schepen door Amerika beslag werd gelegd, geweigerd heb ben onder vreemde vlag te varen, welke mooie aanbiedingen hun ook werden ge daan, zal naar het orgaan van „Onze Vloot" mededeelt, aan boord van het s.s. „Nieuw- Amsterdam", met welk schip de bedoelde bemanningen naar Nederland werden terug gevoerd, een gedenkplaat met inscriptie wor den aangebracht. Deze pleat is daartoe door de Vereenigin- gen „Het Nederl. Zeewezen" en „Onze Vloot" aangeboden aan de directie der Hol- land-Amerika Lijn, welke dit aanbod welwil lend heeft aanvaard. Uitwisseling van krijgsge- vangenen. De uituisesling van gevangenen wordt, naar de N. R. Ct. meldt, hervat. Behalve de burgers en de gewonden, zul len volgens de nieuwe overeenkomst allen, die gedurende 18 maanden of langer in krijgsgevangenschap hebben doorgebracht, worden uitgewisseld. Het aantal van hen, die daarvoor in aan merking komen, zou aan eiken kant pl. m. 120.000 bedragen. Dlstrlbnt!«aaatreielen. In de Maandag jl. 29 Juli gehouden con ferentie van den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel met de heeren Edo Fimmen en J. van Rijzewijk, toegevoegde adviseurs aan het Rijks Centraal Administratiekantoor, resp. voor het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen en de Permanente Commissie in zake crisismaatregelen uit de Christelijke Werklie denbonden in Nederland, ter bespreking van ver schillende in het belang der volksvoeding te treffen maatregelen, werden van de zijde der arbeidersvertegenwoordiging wederom enkele wenschen en grieven der bevolking ter kennis van den minister gebracht en in verband daar mede verschillende wenken en adviezen gegeven. Rundvleesch-distributic. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over verschillende onderdeelen van de binnenkort te verwachten beschikbaarstelling van versch J h r. J. A R e 11 Donderdag 8 Augustus zal de oud-minister van marine, vice-admi- raal jhr. J A. Röell, adjudant i. bAd. van de Koningin, zijn tachtigslen verjaardag vieren. A V. Boshouwer. Wij lezen in de Nieuwe Ct.: Onze directeur, de heer A. V. Boshouwer, is overleden. Vrijdag van den Haag vertrok ken om gedurende een paar weken te rus ten van zijn zeer druk en met volle toewij ding gedaan werk, is hij Zondag te Vlissin- gen de eeuwige rust ingegaan. Alexander Victor Boshouwer was nog in de volle kracht van zijn leven. In 1867 te Soerakarta geboren bracht hij het grootste deel van zijn leven in Indië door en werkte daar o.a. jarenlang bij de rma H. M. van Dorp te Batavia. Als procuratiehouder de- ter firma occupeerde hij zich niet slechts met den boekhandel en de drukkerij, maar wijdde zich in 't bijzonder aan de exploita tie van dp bij deze firma verschijnende „Ja- ve-Bode". Aan Boshouwer's energie en kijk De Nieuw-Amsterdam is Zondagmiddag 41 rOTdv]eesch. Door de o'rboidersverteenwoordi- uur Doggersbank Noord gepasseerd. De scheepvaart op Skandloavië. Volgens het HblcL is het tot stand komen van een overeenkomst met Duitschland be treffende het verstrekken van vrijgeleiden voor de vaart op Scandinavië thans verze kerd. Vermoedelijk zal de regeling dezer da gen onderteekend worden. Tegen consigna tie van alle goederen aan de N. O. T. be staat geen bezwaar, daar de Duitsche regee ring dit lichaam erkennen zal. Dit is moge lijk geworden door het uitschakelen van de schikking tusschen de Engelsche regeering en de N. O. T. aangaande hier te lande aan gevoerde contrabanda, die tot dusverre door de trust voor het Engelsche prijzenhof moest worden gebracht. Voorts zal de N. O. T. be halve de Engelsche ook de Duitsche zwarte lijsten erkennen. Naar de Tel. verneemt is te Rotterdam voor 40 vaartuigen, die in de haven te Rot terdam beladen liggen voor de Scandinavië, verlof tot uitvaren door de regeering ver leend. Dezp vaartuigen zijn alle beladen met aan bederf onderhevige artikelen en het is daar voor dat de toestemming is gegeven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat daarmede niet gezegd zou zijn, dat de vaart" van Nederland op Scandinavië weer defini tief is geopend. Ladingen van in beslag ge nomen schepen. Zondag zijn hier te lande uit Engeland aangekomen de „Markelo" van de Stoom vaartmaatschappij Noordzee en de „Eem- stroom" van de Holl. Stoombootmaatschap pij, welke een deel van de ladingen van de door Engeland in beslag enomen schepen medebrachten, hoofdzakelijk uit de „Rhea" en de „Tellus". De lading van de „Markelo" bestaat voor namelijk uit koffie, wijnen, amandelen, kurk- afval enz., terwijl de „Eemstroom" wijn, hars, terpentijn, kurkafval, kurkpapier en stukgoederen, waaronder teztielgoederen aan boord heeft. Deze goederen zijn geadresseerd aan de firma Hudig, Veder en Co. te Amsterdam. Verkeer met Engeland. Gisteren zijn te Hoek van Holland van Engeland aangekomen 20.897 zakken bui tenlandsche en 312 zakken binnenlandsche post en 1412 zakken mail aan boord. Twee zeilschepen getor. p e d e erd. gers werd hierbij stelling genomen tegen het in sommige kringen tot uiting gekomen streven, om de arbeiders voor het rundvleesch den kos ten den prijs te laten betalen en in verband daar mede den prijs, die volgens de reeds bekend geworden ontwerp-distributieregeling voor 75 der bevolking op 0.75 per pond werd gesteld, verhoogd te krijgen tot ƒ1. Uit .de mededeelingen van den minister bleek, dat zijnerzijds een toegeven aan dit streven niet is te venvachten en dat voor verhooging van den voorgestelden vleeschprijs niet behoeft te worden gevreesd. Aangedrongen werd voorts door de erbeidersvertegenwoordiging op het treffen van zoodanige maatregelen, dat ook het Joodsche deel der bevolking, dat slechts ri- tueele spijzen nuttigt, vcrsch rundvleesch zal kunnen worden verstrekt. De minister verklaarde zich bereid de gemeentebesturen uit te noodigen in overleg te treden met de ter zake bevoegde Joodsche autoriteiten, ten einde te trachten de ten aanzien van de verstrekking van vleesch van ritueel geslachte runderen bestaande bezwaren uit den weg geruimd te krijgen, opdat ook de Israëlieten voor de beschikbaarstelling van versch rundvleesch in aanmerking zullen kunnen komen. Voorts werden den Minister enkele aanwij zingen gegeven nopens de technische zijde der distributie-regeling, welke aanwijzingen door den Minister in overweging worden genomen. Ten slotte-werd er door de beide arbeiders- vertegenwoordigers op aangedrongen, dat in het vervolg bij de vaststelling van maatregelen, be trekking hebbende op de vleeschdistribcrtie, be halve met de werkgevers-vereenigingen, ook voeling zal worden gehouden en overleg zal wor den gepleegd met de organisatie der slagersge zellen. De minister verklaarde zich hiertoe be reid en zeide het gevraagde overleg voor het vervolg toe. Melkrantsoeneering. Eveneens hadden uitvoerige besprekingen plaats in verband met de noodzakelijk geworden invoering eener. melkrantsoeneering. Deze nood zaak vindt haar grond eenerzijds in het feit, dat de melkproductie dit jaar, als gevolg van het gebrek aan krachtvoeder voor het vee, aanmer-" kelijk minder is, dan in voorafgaande jaren/ an derzijds in den misstand, welke bij niet-ront- soeneering der melk wordt geschapen en besten digd, dat zij, die daartoe materieel in staat zijn, belangrijke hoeveelheden melk aan de consum- tie onttrekken, ten einde er voor eigen gebruik boter uit te vervaardigen. De maatregel der rantsoeneering beoogt de beschikbare melk zoo rechtvaardig en economisch mogelijk over de bevolking te verdeelen en daarnaast de beschik king te krijgen cn ie houden over een zoo groot mogelijke hoeveelheid melk, ten behoeve der boterproductie, niet voor enkelen, maar ten bate van de vetvoorziening der geheele bevolking. Suiker. Naar aanleiding van de geruchten, als zou de invoering der suikerrantsoeneering te wijten zijn De Nederlandsche zeilschepen „Flevo enaan eene schaarschte aan suiker, die het gevolg „Remkp Zaterdag van Rotterdam naarvan grooten uitvoer van genoemd artikel, Londen vertrokken, respectievelijk met ven- deelde de minister mede, dat deze geruchten vol- sterglas en Philipslampen, zijn getorpedeerd, strekt onjuist zijn. j Tot rantsoeneering der suiker is overgegaan r. „11 F cru i\n Vtoni a0 i Bij wijze van voorzichtigheidsmaatregel. Als re- t^>er Q gel is de suikeroogst ruim voldoende, om de reeden) Albert de Jong te Schevemngen, welk d l(md te dekken Vermoedelijk vaartuig 17 Juli van IJmuiden (er uitoefening t, oo]c de campQgne van dit jaar voldoende van het bedrijf „om den Noord vertrok is tot su^ker opleveren voor een normaal gebruik in op heden nog niet in één onzer havens terug- bomende jaar. Absoluut vast staat dit echter gekeerd van zijn reis. nog niet. Ten einde nu op alle gebeurlijkheden In visscherijkringen vreest men, dat het I v00rbcreid te 2ijn is besloten het verbruik, dot schip naar een vreemde haven is medegevoerd 1 b, de laatste velen' abnormaal hoog was, een Zeep. In aansluiting met hetgeen reeds bij de voor afgaande bespreking door de vertegenwoordi gers der moderne en christelijke vakorganisaties in verband met het bestaande zeepgebrek werd betoogd en voorgesteld, werd door hen gewe zen op den nood en het gevaar voor de gezond heid, welke door het gemis aan deugdelijke zeep in het bijzonder ontstaan voor zieken, kraamvrouwen en jeugdige kindaren. Aangedrongen werd op de verstrekking in dergelijke gevallen, zoowel van grootere hoe veelheden zeep, dan het vastgestelde rantsoen, als op de verstrekking van zeep van betere hoedanigheid. Blijkens mededeelingen van den Minister is reeds thans zoowel het eene als het andere mo gelijk, indien de behandelende geneesheer de verstrekking noodig acht. Dit geldt niet slechts voor de verstrekking van zeep, maar voor die van alle artikelen, wel ke vallen onder de distributie van regeerings-- wege. Extra rantsoenen. In verband met de wenschelijkheid om bepaal de categorieën der bevolking extra-rantsoenen boven de algemeen geldende te verstrekken, werd aangedrongen op het beschikbaar stellen van grootere hoeveelheden van bepaalde arti kelen, zooals rijst, gort, havermout enz. voor kinderen. Met name werd verzocht deze artike len geheel voor kinderen, zieken en zwakken te reserveerèn, als de beschikbare voorraden eene algemeene distributie op eenigseins beteekenen- de schaal niet meer mogelijk mochten maken. De minister zeide overweging van het ge vraagde toe, deelde echter mede, dat de nieuwe oogst van gerst en haver zoodanig belooft te worden, dat ook voor den komenden winter waarschijnlijk rantsoenen gort en havermout aan de geheele bevolking zullen kunnen worden ver strekt. Verbouw in eigen stadstuintjes. Naar aanleiding van eene desbetreffende vraag der beide arbeidersvertegenwoordigers deelde de Minister mede, dat het niet in de bedoeling ligt, om houders van stadsvolkstuintjes enz. die op bescheiden schaal groenten en aardappelen voor eigen gebruik verbouwd hebben, van dis tributie van de met door hen geteelde artike len overeenkomende regeeringsgoederen uit te sluiten. Zij zullen het doo hen vebouwde boven de vast te stellen rantsoenen mogen behouden. LijnoKc voor het schildersbedrijf. Naar aanleiding van de vrees, welke in schil- deiskringen wordt gekoesterd, dat met de be schikbaarstelling van lijnolie voor hun bedrijf in verband met het feit, dat de lijnolie als grondstof voor de vervaardiging van margarine moet worden gebruikt zal worden opgehou den, waardoor de bedrijven voor een groot deel zouden moeten stopgezel, drongen de arbei dersvertegenwoordigers er bij den Minister op aan, deze beschikbaarstelling, indien ook maar eenigszins mogelijk, te blijven voortzetten. Huns inziens woog de besparing ten bate der vetvoor ziening, welke de stopzetting der beschikbaar stelling van lijnolie voor het schildersbedrijf zou opleveren, niet op tegen het tengevolge dier stopzetting broodeloos worden van ongeveeT 25000 arbeiders en kleine werkgevers met hunne gezinnen. De Minister gaf te kennen, dit gevoelen to deelen en zeide toe, in verband met den voor de margarine-bereiding aanwezigen voorraad lijnolie zoodanige maatregelen te zullen treffen, dat ook het schildersbedrijf zooveel mogelijk op gang gehouden zal kunnen worden. Banketbakkersbloem. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening bericht, dat de aan banket bakkers te verstrekken bloem voortaan zal be staan uit100 tarwebloem, waarvan een deel Amerikaansche bloem. De verlichting. Aan het overzicht betreffende de vetzuren ontleenen wij nog Hoewel het belang van de verlichting door den minister niet onderschat wordt, zal men zich moeten voorbereiden op een uiterst spaarzaam lichtrantsoen. Alle pogingen, wel ke aangewend worden om lichtlooze gezin nen op gas of electrischen stroom aan te sluiten, zullen derhalve krachtig bevorderd moeten worden. De schaarschte aan de hier voor noodige materialen, zooals kabels, transformatoren enz. zal een economisch verbruik van deze artikelen en wellicht re- geeringsbemoeienis in deze 2aak met zich mede moeten brengen. Op medewerking van den minister, om door uitbreiding van electrische verlichting, daar waar gasverlichting bestaat, het ge bruik van gaskolen te beperken, kan dan ook niet gerekend worden, indien deze uitbrei ding met een te belangrijk kabel- en trans- formatorengebruik gepaard gaat. Op het oogenblik toch is het niet meer de vraag huisgezinnen, welke gasverlichting hebben en misschien door gebrek aan voldoende ko len met een gering gasrantsoen dezen winter zullen moeten doorkomen, van electrisch licht te voorzien, doch wel om huisgezinnen, welke van den winter nagenoeg geen ver lichting zouden .hebben door gebrek aan kaarsen en petroleum, een zij het matig gas- of electrisch rantsoen te bezorgen. Wat nu de voorziening in de verlichting betreft, moet deze zorg zich tot nu toe nog uitstrekken over 700.000 lichtlooze gezin nen. Wordt aan deze gerinnen gedurende de maanden September tot en met April gemid deld verstrekt één pak kaarsen per maand per gezin, «en uiterst bescheiden rantsoen, dan is, met inbegrip van de noodzakelijke verlichting voor industrieele doeleinden (stal len, enz.), noodig 2800 ton kaarsen, waar voor, Op deze wijze heeft de minister derhalv* in het voorjaar van 1919 een reserve ho« veelheid cocos- en palmpitvetzuren te® grootte van 1900 ton, waaraan de bestem* ming kan worden gegeven, die dan ter tijdö het meest gewenscht zal blijken te ujn. Hiesjj bij is geen rekening gehouden met de hoen veelheden afval vetzuren, welke de marga* rinf-fabrieken na 1 Augustus jJ. zullen pro* duceeren en die derhalve nog bij de vetzuw renreserve gevoegd zal kunnen worden. In verbond hiermede wijst de minister eij op, dat de vetzuurreserve. welke op dez$' wijze verkregen -wórdt slechts voor eeer kor*, ten tijd kón dienen om In den nood. welke dan bij het uitblijven van aanvoer uil het buitenland zal heerschen. te voorzien De aardappelmeel Industrie. In een brochure uitgegeven romrege derf Bond van Boerenaardapipelmselfabrianten te Sappemeer, over de aardeppefkwestfe fri verband met de broodvoorziening, word» dei. dringende noodzakelijkheid betoogd van een spoedige en goede inventarisatie. Vóór alles is noodig te werer de Juiste opbrengst aan aardappelen, verdeeld over de verschillende streken ran ons land- «n inge deeld in aan de eischen der practtjk vol doende rubrieken, opdat die opbrengst tijdig kan worden bestemd a. voor de consumptie, b. voor de aardappelmeelfabrieken, c. voor de drogerijen. Wil men geene herhaling van de treurige ervaringen verleden jaar opgedaan, toen' minstens 1,000,000 H.L. aardappelen zijn verrot, dan is het, met het oog op het ontij dig afsterven der aardappelen noodzakelijk' vóór 20 Augustus te beslissen of en zoo ja, hoeveel H.L. de aardappelmeelfabrieken kun nen verwerken, opdat men de aardappelen met b.v. meer dan 5 pet. rot van de verbou wers opvordert voor de aardappelmeelfabri- catie, want dit laatste zal noodig blijken te zijn, zoolang de regeering verzuimt een be hoorlijken garantieprijs ook voor fabrieks aardappelen vast te stellen, aangezien de verbouwer vreest, dat hij het kind van de re kening zal worden, indien hij zijne aard appelen stuurt naar de door de regeerin? blijkbaar als „parasieten" beschouwdp aar. appelmeelfabrieken. Aan het slot der Jirochure v.ordt c-i no - maals op gewezen, dat voor alle product oogst 1918, garantieprijzen zijn vastgesteld, doch nog altijd is het niet bekend, wat de verbouwer van fabrieksaardappelen zal ont vangen. Waarom wordt de fabrieksaardappel van die prijsbepaling uitgesloten? Kon de minister dat niet evengoed terzelfder tijd doen dan verbouwer daaromtrent in het on zekere te laten? Het is een feit, dat de fa- brieksaardapapel toch per H.A. het groot ste rendement aan voedsel geeft. Kan het volk de melk missen? Een medicus schrijft aan de N. R. Ct.: Niet zonder verbazing las ik in het Och tendblad van Vrijdag 2 Augustus de nieu we bepalingen omtrent meikverbruik er. da daaraan voorafgaande toelichting. Terecht constateert de minister, dot de schaarschte aan tal van voedingsmiddelen tot een zeer verhoogd gebruik van melk aan leiding heeft gegeven en dat hierdoor de boterproductie verminderd is. Ter wille van de handhaving van het vetrantsoen moet nu echter volgens den minister de consumptie van melk beperkt worden. Het komt mij voor, dot deze onjuiste ge volgtrekking een groot gevaar voor de'volks voeding doet ontstaan. De melkverkoop is niet gestegen, omdat men stilletjes thuis boter maakt; maar uitslui tend omdat de andere voedingsmiddelen on toereikend waren. Mijn ervaring is, dat de onvoldoende voeding vooral in den arbeiden den stand werd goedgemaakt door het ge bruik van volvette melk en van daarmee L - reide pap en ik vraag mij af waarom dit langrijk en gemakeklijk verteerbaar vo nu den werkman ook nog onttrokken r worden. De redeneering van den Minister r zijn, als het voor «de voeding beter vet als boter dan als volle melk te ge. een ieder kan toch begrijpen, dat e den maatregel geen vet gewonnen wc ik vrees zelfs dat er vet aan de arbc gezinnen zal wrorden onttrokken. Zonde fel zal een werkmansgezin meer vet v zen, als het geen melk meer krijgt, dan in den vorm van boter of margarine terug- kan koopen. Andere bezwaren zijn, dat het verwerken van de melk steenkolen kost, waarschijnlijk ook veel onnoodig vervoer naar en van cen trale fabrieken, veel werk en veel administra tie, ën dat de kwaliteit van de regeeringstop- temelk en regeeringskarnemelk wel niet best zal zijn. Voor de volksvoeding zou *het beter zijn den overgang van industriemelk tot con- sumptiemelk in den komenden winter te be- vorderen! Rijkskantoor voor Pluimvee en eieren. De Minister van Landbouw heeft goed« gevonden: lo. Met ingang van 1 Aug. op te heffen; na aftik van de 700 ton kaarsen enl de Rijkscommissie van Toezicht op de Eie- of op de Noordzee is verongelukt. weinig te beperken. Hiertoe bestond te meer Bemanningen va-n gereqnir eerde reden, daar belangrijke hoeveelheden van de schepen. Behalve de bemanning van den sleep- booilrawler IJ-M. 362 (Elisabeth), zijn ook de opvarenden van de stoomtrawlers HAL 125 (Derika XII) en IJ-M. 331 (Holland V), welke voor gewone consumptie bestemde suiker haar weg vinden voor industrieele doeleinden, naar verschillende fabrieken. Verhooging van het sui kerrantsoen binnen afzienbaren tijd is in dit verband niet uitgesloten. 100 ton parafine welke nog in voorraad zijn, noodig is 2000 ton stearine. Waar de beschikbare voorraad stearine slechts 500 ton bedraagt, zal er derhalve nog in een tekort van 1500 ton moeten worden voorzien. Ten eerste zal de beschikbare hoeveelheid van 500 ton oleine op stearine gehard moe ten worden en daarnaast zal in hët dan nog bestaande tekort van 1000 ton voorzien moeten worden door verwerktng van cocos- en palmpitvetzuren op stearine en oleine, welke laatste dan wederom gehard zal moe ten worden. Ter verkrijging van 1000 ton renvereeniging en op de Pluimveevereeni- ging, onder toekenning van eervol ontslag! aan voorzitter en leden van die commissie! en onder dankbetuiging voor de door hen iri «die commissie aan den lande bewezen dien* sten; 2o. in te stellen een Rijkskantoor vooii pluimvee en eieren, hetwelk gevestigd zal zijrt te 's Gravenhage, en van dat kantoor te noemen tot directeur H. van den Bosch Mj 's Gravenhage, en tot onder-directeuren Aè heeren: B. van Asperen Vervènne te 's Gra venhage, in 't bijzonder belast met de zotf voor de eieren, en F. C. Gies, te Zutpheiv, IC1I VlUlUClU I Cl I tIRI \'3ïl U11 stearine op deze wijze is het noodig 1200' in het bijzonder belast met de zorg voor rv* I ton coces- en palmpitvetzuren te verwerken.pluimvee en het wiW;(

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2