tuwenlngen, thans notaris te Wieringer- ard; tot idem te Zevenhuizen R. Gallas, kandidaat-notaris; benoemd tot tweeden luitenant van het In- Ölsche leger bij de infanterie de cadetten |W- Lessers, M. C. Maas, J. C. C. W. van fcJootij, J. K. Meijer, A. W. M. Jordans, A. Visser, N. J. W. van Straten, J. G. Boon van Ochsee, W. P. Rodenburg, E. N. J. Hoorweg, B. C D. Dreijer, N. T. E. Jansen, F. N. Wensel, C. J. M. de Vlaming Pleysier; bij de cavalerie de cadet B. J. Lambers; bij de artillerie de cadetten H. W. Tersteege, A. van Oosten, E. Engnes, L. E. Lanjouw, C. G. van Mourik, H. W. J. J. S avail e; bij de genie de cadetten J. Ph. van Extor, O. J. L Herbeler, G. W. J. van Walraven, W. J. van Glukig, J. C. Travel; benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Halfweg (N.-H.) E. Fliek, thans commies der posterijen en telegrafie 2e klasse; bevorderd tot officier bij de administratie 2e klasse idem 3e klasse A. J. Poll, A. Lens- velt, H. Rademaker en A. A. C. Bol. 0 Per trein van 9.47 u., waaraan verbon den de Koninkl. Salomvagen, arriveerde gistermorgen te Apeldoorn H. M. de Ko ningin met gevolg. Dit bestond uit de dames iTir. dr. baronesse Van Verschuere en jonkvr. de Marees von Swinderen, benevens de hee- ren jhr. C. Hooft Graafland, adjudant, jhr. von Heyden, ordonnans-officier en jhr. mr. T. J. R. Stoop, referendaris van Hr. Ms. Kabinet. Na den salonwagen verlaten te hebben, begaf de Koningin zich te voet naar het eerste perron, waar aan den. ingang der Ko ninklijke wachtkamer ter begroeting en ver welkoming aanwezig was de burgemeester van Apeldoorn, mr. W. Roosmale Nepveu. Vervolgens na een korten tijd in de wacht kamer te hebben vertoefd, nam H. M. in de gereedstaande victoria plaats, waarmede naar het Paleis het Loo werd gereden. Het publiek, da't zich in talrijke menigte op het stationsplein had geschaard, jubelde luide, toen de vorstelijke rijtuigen passeer den, terwijl bij aankomst op het Loo even- «eense een talrijke menigte H. M. toeriep. De Kabinetscrisis. Volgens een mededeeling zou onze ge zant bij het Vaticaan, jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer aan H.M. de Koningin hebben meegedeeld, dat een hartgebrek hem belet de zware taak van minister van buitenland sche zaken te aanvaarden. Ook zouden zich nog andere moeilijkheden bij de samenstel ling van het kabinet hebben voorgedaan. Naar wij vernemen, heeft mgr. dr. W. H. .Nolens aan H.M. de Koningin verzocht ontheven te worden van de vorming van een ministerie. H.M. heeft den 19en dezer op het paleis Het Loo ontvangen den Minister van Staat, jhr. mr. A. F. de Sovornin Lohman, die op het oogenblik in Gelderland vertoeft. De majoor D. A. v. d. Wedden van het 10e reg. Inf. is overgeplaatst naar Harder wijk en ter beschikking gesteld van den commandant van het Interneeringsdepot aldaar. Cadettenschool. De Minister van Oorlog brengt ter kennis, dat, ten ge volge van "den uitslag van het toelatings examen aan de Cadettenschool, voor eene plaatsing als cadc-t in aanmerking komen To. voor den dienst hier te lande F. Kap- teijn, J. Th. Winkel, C. van Boven, J. J. Fens J. L. Paardekooper, G. Lantzendörffer, F. F. van der Molen, L. C. Cnopius, L. N. van der Minne, D. Croll, G. R. Haanebeek, L. J. A. Schoonenberg, H. J. de Vries, P. J. Bou- dewijns 2o. voor den dienst in Nederl.-IndiëJ. N. Swaan, L. J. Prummel, A. W. van de Logt. W. C. A. van Beek, B. R. Kampman, N. Tou wen, Raden Mas Soedjono, L. A. Vellenga, C. Valkenburg, J. Adriaans, C. M. Jansen, J. W. Stemfoort, S. H. A. Begemann, H. A. Denninghoff Stelling, J. Klein, W. Ot, A. M. J. Roelofsma, S. H. Spoor, H. E. E. La- gerweij, J. Hoste, J. L. Graven, Ch. Diepen- broek. („St.-Ct.") Bezoldiging commissaris sen van politie. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft de Gedeputeerde SStaten der provincies mededeeling_gedaan van een brief van zijn ambtgenoot van jus titie betreffende een verzoekschrift ven de broederschap van commissarissen van poli tie in Nederland omtrent hun bezoldiging. Den minister komt het aanvankelijk voor, «dat het niet op zijn weg ligt om, zonder dat deswege voor een bepaald geval een voor stel of een verzoek wordt gedaan, na te gaan, in hoever er termen zouden kunnen bestaan, dat bezoldiging van eenigen commissaris van politie worde herzien. Daar het den mi nister bekend is, dat Gedeputeerde -Staten van de onderscheidene provincies op eigen initiatief de noodige stappen hebben ver richt, om een menig geval tot verbetering van de salarissen van burgemeesters secre tarissen en ontvangers te geraken, zou hij het op prijs stellen, lettende op de omstan digheid, dat die colleges bij de vaststelling van de salarissen van commissarissen van politie betrokken zijn krachtens art. 191 der Gemeentewet, en in aanmerking nemende, dat de politieautoriteiten gerekend kunnen worden ongeveer op de ijn testaan met an dere hoofdambtenaren, alssecretarissen en ontvangers, te vernemen, of Gedeputeerde Staten wellicht ook termen hebben gevon den of zullen vinden om te bevorderen, dat van de zijde der betrokken gemeentebestu ren de noodige stappen worden gedaan om, waar noodig, tot verbetering van de sala rissen van de commissarissen ven politie te geraken. Salariscomm issie-Stork. Men deelt ons mede, dat het Koninklijk be sluit regelende de nieuwe salarieering van de burgerlijke rijksambtenaren eerst over een 14 dagen verwacht mag worden. Ten opzichte van den aftrek van 4, 8, 12 en 16 pet. voor de gemeenten, resp. in de 2e, 3e, 4e en 5e klasse gerangschikt, wordt mee gedeeld, dat de aftrek voor alle categorie ën, dus ook voor de verplaatsbare, is be houden, doch een vast percentage voor sommige categorieën, dat niet mag worden overschreden, is vastgesteld. Zoo is de maximum aftrek voor de ingenieurs van den Rijkswaterstaat bepaald op 8 pet., voor de commiezen-titulair bij den post- en telegraaf dienst op 4 pctc., enz. Overigens zijn er weinig correcties aangebracht in de aan vankelijke cijfers der commissie, bij het le rapport gepubliceerd. Zij betreffen hoofd zakelijk zeer enkele groepen bij het post-, telegraaf- en telefoonbedrijf o.a. dë direc teuren, wier tractementen thans op meer bevredigende wijze zijn geregeld. Wet op de oorlogs winst belasting. Het bestuur der Vereeni- ging van Nederlandsche Werkgevers heeft in overleg met het Hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid een commissie inzake de Wet op de Oorlgswinstbelasting samengesteld. In deze commissie hebben de volgende heeren zittingmr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, oud-thesaurier-genercal van het Departement van Financiën, voorzitter, te 's-Gravenhage, dr. J. A. Carp, te Hel mond J. van Gelderman, te OldenzaalH. C. Honig Mzn., te OverveenP. H. van Groningen, te Deventer; P. J. van Omme ren, te Rotterdam; A. H. Verkade te Zaan dam Joh. Ketjen, te Amsterdammr. G. L. A. van Dijk, adviseur, te Rotterdam. Staatsraad S t r uy c k e n Staats raad Struycken ft, naar wij vernemen, ern stig ongesteld. Journalistiek. Na een verblijf van ongeyeer zeven jaar in Indië, vertoeft thans de heer H. Tersteeg, hoofdredacteur van het Soerabayasch Handelsblad v/eer tijdelijk in Amsterdam. Naar men zich herinneren zal is tegen den heer Tersteeg in Indië een vervolging ingesteld wegens een persdelict, die met zijn veroordeeling eindigde. H. Kol ff Te Scheveningen, waar hij tot herstel zijner gezondheid in den laatsten tijd woonachtig was, is op 63-jari- gen leeftijd overleden de heer H. Kölff, se dert 1898 een der directeuren van de Dis conto-maatschappij te Rotterdam, commis saris van de Spaarbank Het Blauwhoeden veem, van verschillende stoomvaartmaat schappijen onder directie der firma Erhardt Dekker, e.a. De heer Kolff was lid van den Rotterdamschen gemeenteraad van 1896 1899. Nederland en de oorlog De rtleuw-A ajsiorcia ai. Volgens een gistermiddag ontvangen telegram is het stoomschip „Nieuw-Amster- dam" te New-York aangekomen. N. R. Ct. De Rijnstroom. Het stoomschip Rijnstroom van de Hol- landsche Stoomboot Maatschappij is heden van Londen te Amsterdam aangekomen. Het schip is geladen onder meer met kurk, alsmede met koffie, het laatste afkomstig uit het opgevorderde stoomschip Lombok van de Stoomvaart Maatschappij Nederland. S.s. Maasland. Het vrachtschip Maasland van den Kon. Holl. Lloyd is vertrokken van Amsterdam naar Zuid-Amerika. Hout. De Vrijdag van Amsterdam vertrokken Nederlandsche stoomschepen „Calypso", „Iris „Mars", „Oberon" en „Titan" waren ledigscheeps. Zij worden met hout terug verwacht uit Zweden en Noorwegen. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt In verschillende dagblpdbeschouwingen wordt nog steeds de voorstelling gewekt, als zou de schaarschte van aardappelen die zich op dit oogenblik voordoet, verband houden met den uitvoer van jonge aardappelen, die heeft plaats gehad. Zoodanig verband bestaat niet. Uitvoer van aardappelen is geschied op een oogenblik, toen er meer aardappelen werden geproduceerd dan hier te lande wer den verbruikt. Deze uitgevoerde aardappe len konden niet worden bewaard Bovendien behoorden zij tot de soorten die men in het buitenland zeer veel gebruiken kan, maar die in het binnenland nooit zijn geconsu meerd en alleen in geval -van groot aardap pelgebrek, dat op dat tijdstip allerminst be stond, zouden worden aanvaard. Deze zeer beperkte uitvoer, nauwelijks 1/a van dien van het vorig jaar uitmakend, heeft de binnenlandsche consumptie in dien tijd niet geschaad en evenmin invloed geoefend op de voorziening met aardappelen thans of in de komende maanden. Boonenoogst 1918. Ter aanvulling van de regeling om trent de boonen getroffen, is nader vastge steld dat van het kwamtum boonen voor de zouterij bestemd, zal worden toegewezen 60 pet. aan de Vereenigde Groentenzou- ters en 40 pet. aan de Nederlandsche Ver- eeniging van Groentenzouters. De betaling van het door aankoopers der Ned. Vereen, van Groentenzouters gekoch te, geschiedt niet meer door de fabrikanten zeiven, maar door het kantoor van deze ver- eeniging. De toewijzing van boonen voor de droge rij geschiedt uitsluitend door het Bureau der veilingen vla de organisatie van zouters. Op de veilingen mogen dus aan geen en kelen aankooper, die voor de drogerij komt, boonen worden toegewezen. Behalve voor de conservenfabrieken, waarvoor nog 'n andere regeling zal worden getroffen, mag op de veilingen uit het z.g. fabriék6gedeelte alleen gekocht worden door de aankoopers van de beide zouters-organi- saties. H t nutwo«rd Tan minister Posthuin» aun <len burgemeester thu Rotterdam. Minister Posthuma heeft d.d. 17 Au gustus een zeer uitvoerig schrijven gericht aan den burgemeester van Rotterdam, waar van de aanhef als volgt luidt: „Ik heb de eer u de goede ontvangst te be richten van nevenvermeld schrijven, waar van ik niet zonder leedwezen heb. kennis ge nomen, en zulks niet om de schampere wijze waarop u zich uitte, omtrent een bepaalden distributie-maatregel, doch wijl in uw gehee- len brief doorstraalt een toon van moeizaam bedwongen ontstemming en verholen af keuring over vrijwel het geheele complex maatregelen van Regeeringszijde getroffen ten aanzien van de belangrijkste voedings middelen voor het volk: de aardappelen, het vet, de suiker, en de melk. De bij u in deze bestaande opvatting zal, naar het mij voor komt, niet zonder invloed kunnen zijn geble ven bij het onderhoud door u met vrouwen uit de volksklasse inzake de levensmiddelen voorziening gevoerd, zoodat u dezen vrou wen niet het besef zult hebben kunnen bij~ brengen hoe zwaar zulks ook te dragen mo ge zijn, deze en de eerstkomende maanden noodwendig tijden van groote ontbering moeten zijn, waarin elke overheid schier machteloos staat; dat het ondoenlijk is het komende leed van de bevolking af te wen den doch hoogstens een en ander tot ver zachting kan worden verricht. Slechts wan neer u er in had kunnen slagen dit besef bij de vorenbedoelde vrouwen te doen door dringen en naar mijne meening is het de plicht van eiken magistraatspersoon om mee te werken, dat dit besef zich vestigt en ver sterkt wordt slechts dan zou het naar mijn meening mogelijk geweest zijn,, dat bij de bevolking een stemming werd gewekt, welke in staat zou sijn haar op den duur te weerhouden van het zich in daden uiten van bij haar aanwezige diepe ontevredenheid over den gang van zaken bij de levensmid delenvoorziening. Waar bij u zelf zulk een groot wantrou wen gevonden wordt in de juistheid van het regeeringsbeleid, det u, om geen sterkere uitdrukking te bezigen, u de redeneeringen van de groote massa, die niet beter weet noch weten kan tot de uw e maakt don moe ten ook, naar het mij voorkomt, de door u in gehoor ontvangen vrouwen wel den indruk hebben ontvangen, dat inzake het distribu tiebeleid de burgemeester van Rotterdam niet staat aan de zijde der Regeering, en indien iets, dan is het juist de wetenschap van de aanwezigheid van het-gemis aan over eenstemming tusschen de vertegenwoordi gers der overheid, die naar mijne overtui ging van heilloozen invloed moet zijn op de stemming der bevolking, en er méér dan eenige andere factor toe zal kunnen bijdra gen dat die stemming zich zal uiten op een wijze, die ook u ontoelaatbaar acht. Dit alles doet mij te meer leed, wijl uit uw schrijven niet met volle klaarheid blijkt, dat u gepoogd heeft met onbevangenheid u op de hoogte te stellen van de genomen maatregelen, alvorens u daaromtrent een oordeel te vormen. Ik kan mij b.v. niet voor stellen dat iemand die op de hoogte is van onze gewone productie van aardappalen, er zich rekenschap van geeft, hoe de aardap pelen op dit oogenblik niet alleen moeten dienen om in de gewone behoefte van dit voedingsmiddel te voorzien, doch tevens moeten aanvullen wat er te kort wordt ont vangen aan brood, rijst, gort, havermout, al- lerhand andere meelspijs, vet, vleesch e.a. wat leidt tot een zeer verhoogd gebruik van dit voedingsmiddel, die niettegenstaande gelijk u doet zal wagen, te verklaren „dat ieder weet dat de goede soorten aardappelen in voldoende mate op eigen bodem worden voortgebracht" zoodat het onverklaarbaar is, waarom een deel der bevolking geruimen tijd aardapelen heeft moeten nuttigen, „zoo- als hier nimmer door menschen genuttigd zijn." Een en ander, alsmede het bericht in de dagbladen, dat door u terzake een ernstig vertoog tot de regeering gericht is welk" bericht wel niet zonder uw mede-weten ge publiceerd zal zijn geeft mij aanleiding meer in den breede op uw schrijven in te gaan ten einde dusdoende te pogen het bij u bestaande misverstand uit den weg te ruimen en volle klaarheid te scheppen. Mochten ook na de gegeven uiteenzetting bij u nog vragen over zijn gebleven en u omtrent eenig punt nog nadere inlichting wenscht, dan ben ik gaarne bereid zooveel in mijn vermogen is bedoelde vragen te be antwoorden en de gewenschte inlichtingen te verschaffen. Wat de aardappelen betreft, merkt de minister dan allereerst op, dat van vroe ge aardappelen in normale jaren 10.000 a 12.000 wagons geoogst worden, waarvan 5000 a 6000 wagons plegen uitgevoerd te worden. De cultuur er van is in hoofdzaak beperkt tot drie gebiedenNoord-Holland, het Westland en Friesland. Op de Zuid- Hollandsche eilanden, die in normale jaren Rotterdam van aardappelen voorzien, wor den de eigenlijke vroege soorten slechts in geringe hoeveelheid geteeldde soorten, die in normale jaren van daar omstreeks half Juli aan de markt worden gebracht, zijn „vervroegde eigenheimers" en behooren dus feitelijk ook tot de late soorten. Met cijfers betoogt de minister, dat hel onmogelijk is geweest, dit jaar de uit Neder- landsch oogpunt goede soorten aardappe len op groote schaal uit te voerende plaats gevonden uitvoer toch is zeer aanzienlijk kleiner dan het verbruik hier te lande niet alleen, doch' de uitvoer is in verhouding tot de productie en tot den uitvoer in andere jaren zeer gering geweest. Uit de cijfers blijkt, dat de aflevering van vroege aard appelen in 1918 zooveel langer heeft ge duurd dan in 1917, zulks in verband met het systeem om zoo laat mogelijk de vervroeg de eigenheimers te rooien; zoo werden in begin Augustus 1917 in hoofdzaak reeds late soorten gegeten, terwijl op het over eenkomstige tijdstip van 1918 de afleve ring van vroege soorten waaronder ver vroegde eigenheimers in vollen gang was. Ten slotte merkt de minister ter zake van de vetvoorziening nog op, dat een organi satie in voorbereiding is, die ten doel heeft de inzameling van beukenootjes zooveel mogelijk te bevorderen. De minister wijdt nog aandacht aan de vroag of de inperking van het gebruik van volle melk noodzakelijk moet leiden tot het beschikbaar ziin van minder voedsel. Naar zijne meening kan deze vraag ontkennend beantwoord worden. Weliswaar wordt het vetverbruik geremd, doch daartegenover staat, dat een grooiere hoeveelheid eiwit verkregen kan worden. Op de vraag van den burgemeester, of de suiker niet beter ,besteed had kunnen wor den voor directe voeding, dan thans in ge condenseerde (tapte)melk te verwerken, ant woordt de minister ontkennend. Indien het gecondenseerde product hier te lande niet noodig mocht zijn, zou dit 'n zeer waardevol ru>lartikel blijken ter verkrijging uit het bui tenland van ten onzent zeer noodige goe deren. Evenmin is er verspilling van suiker door deze in jams te verwerken. Nu het vet schaarsch is, is het noodig een product in groote hoeveelheid beschikbaar te hebben, hetwelk althans eenigermate het vet kan vervangen. De minister vertrouwt, dat ook de burge meester zal toegeven, dat als zoodanig al lereerst jams in aanmerking komen. In dit verband is het ook niet ondienstig er op te wijzen, dat de jamfabricage thans uitsluitend voor hef binnenland geschiedt, en dat aan den suikeroogst 1917 in het geheel geen uitvoer plaats gehad heeft, noch in natura, noch in den vorm van suikerhoudende goe deren. Voor zooveel noodig teekent de minister hierbij nog aan, dat het totale suikerverbruik hier te lande voor den oorlog d.i. dus met inbegrip van alle suiker, in de industrie ge bezigd circa 15 K.G. per hoofd en per jaar bedroeg. Met dit cijfer voor oogen kan er, naar het hem voorkomt, kwalijk sprake van zijn, dat het huidige rantsoen van 10" K.G. per jaar uitsluitend voor huishoudelijk gebruik onredelijk laag is te noemen. Hij meent reden te hebben om aan te nemen dat het gebruik van suiker bij de arbeiders klasse over het algemeen ook thans nog beneden het gestelde rantsoen blijft. Ten aanzien 's burgemeesters opmerkin gen over de zeepvoorziening, verwijst de minister naar zijne uiteenzetting daarom trent in de St. Ct. van 3 Aug. Standaardschoenen. Het Rijkskantoor voor Huiden en Leder heeft het volgende bepaald Met ingang van 15 Augustus a. s. wordt de fabricatie van vrij schoenwerk 1 1A der toegestane productie verboden. Hiermede wordt dus niet bedoeld de fabricatie van schoenwerk geheel zonder leder. Bovenbe doeld verbod sluit in zich, dat met ingang van genoemde datum uitsluitend leder mag worden verwerkt aan de fabricatie van Standaardschoenwerk en militair schoen werk. Inkomende ontheffingsaanvragen voor af levering van ledersoorten, die nóch voor Standaardschoenen nóch voor militaire schoenen geschikt zijn, worden dus in den vervolge geweigerd. Ten einde de fabrikan ten verder in staat te stellen, het vrije schoenwerk, dat thans eventueel in bewer king is, af te leveren, kunnen tot 26 Sep tember a. s. ontheffingsaanvragen tot afle vering van vrij schoenwerk in behandeling genomen worden. Na dezen datum worden deze aanvragen onherroepelijk geweigerd. Alle aan fabrikanten van standaardschoe-- nen verleende bijzondere vergunningen tot het fabriceeren van mijnsdhoenen, ortho- paerisch maatwerk als anderszins, blijven nlechts van kracht tot 30 Augustus a. s. Fabrikanten, die vermeenen, op hernieu wing van een hun verleende bijzondere ver gunning te mogen aanspraak maken, kun nen zich daartoe tot 20 Augustus a. s. schriftelijk wenden tot het Kantoor voor Huiden en Leder, Afd. Regeling II. Voorts wordt aan fabrikanten van standaardschoenen, klasse A en B, in over weging gegeven, den aanmaak van schoen werk zonder leder zooveel mogelijk ter hand te nemen, teneinde hun bedrijf in gang te houden. Het is namelijk noodzakelijk ge bleken, van de beschikbaar komende hoe veelheden zooileder een aanzienlijk deel af te zonderen voor reparatiedoeleinden gedu rende den uanstaanden winter, tengvolge waarvan de aanmaak van standaardschoe nen, klasse A. en B. verder zal moeten worden ingekrompen. Het maken van bruinkoolbri ketten. De Minister van Financiën heeft mede gedeeld, dat er voor do toepassing van de wetten op de oorlogswinstbelasting en de in komstenbelasting geen bezwaar bestaat, dat de machinerieën, welke dienen voor het ma ken van bruinkoolbriketten voor brandstof- fencommissies, in een jaar tot op afbraak- waarde worden afgeschreven. Dit geldt in het bijzonder voor de persen, waarvoor bij SS verbetering van de brandstoffenpcsltö naar het zich laat aanzien, geen redefl meer zal bestaan. Een afschrijving van 10(1 op gebouwen en drijfwerk is niet ger.chtj vaardigd, al zal in het oog moeten word» gehouden, dat de gemaakte briketteerinsts]) laties over een jaar hare waarde als zooda nig geheel verloren zullen hebben. De eenheidssiyaar. De sigarenwinkeliers te Amsterdam he& ben thans formulieren ontvangen ter invuK ling voor het betrekken van sigaren van hef algemeen Sigaren-Syndicaat, de eenh ;ds< sigaren. Een groote teleurstelling aldus Da Tel. zal het voor alle rookers me.t kleine beurzen zijn, dat niet meer dan d r-i e sigai ren tegelijk per dag aan' één persoon mogetf worden verkocht. De A. S. S.-sigaren mogen niet wordeif verkocht dan aan de vaste afnemers vo persoonlijk gebruik, in geen geval aan nieti vaste afnemers, zoowel om opkoopen te( voorkomen als in het belang Var. winkd liers, ten einde hun eigen vaste klanten t3 gerieven. De prijs van de eenheidssiga?- i> 5 cer.b De winkelier mag" daarvóór geer. and ren prijs vragen en in ziin winkel moet een loot het A. S. S. gewaarmerkte „v.irkelkaartï worden opgehangen. De arbeiders aan de textiel:abrieke e tfl Aalten en Bredevoort die in de steunrega ling voor werkeloozen waren opgenomen] hebben bericht ontvangen, dat deze steun.'] regeling is gestaakt doordat de fabrikantelf niet verder in de kosterr wensch.en bii U{ dragen. Buitenlandsche kinderen. De Minister van Binnenlandsche Zake* heeft bepaald, dat ook de reeds voorbereide transporten van buitenlandsche kinderen! niet meer in ons land mogen worden .oe* gelaten. Indien een zoodanig transport zicS aan een grensstation aanmeldt, wordt he/ afgewezen. Onverschrokken molenaars, j De molenaars uit de omgeving van Budet (bij Weert) hebben besloten zich niet aait het maalverbod te storen., en zij zullen dun het graan blijven malen, alsof er geen wel of gebod bestaat. Onwillige boeren. Terwijl de rijkscontroleurs Brörmann en De Bont, vergezeld van den burgemeester en een veldwachter, te Lage Mierde een molen wilden binnendringen om er de acfü tergehouden 5000 K.G. granen in beslag te nemen, werden ze door een groot aantal boeren van uit den molen zoodanig met steenen en allerlei vuil geworpen, dat zij noodzaakt waren de vlucht te nemen eit den regeeringscommissaris" telegrafisch an den tegenstand der boeren kennis te geven, De heer Van Kol naar Engeland. Het lid der Eerste Kamer de heer Van Kol heeft aan hei Vadêrl. medegedeeld, dat de datum van zijn reis naar Engeland no* niet vaststaat en dat het doel is, opnieuw in aanraking te komen met sociaal-democrati sche leiders in de entente-landen. Een Duitsche v, acht over de grens. Men meldt uit Bergeijk: Na' de eleo trische draad stroomloos te hebben ge< maakt, is hier een heele Duitsche wacht ovet de grens gekomen. Niets gevonden. In verband met het door den schipper van de H. D. 355 gerapporteerde, n.l. dat hij o" geveer 8 mijlen beoosten het lichtschip Haaks een duikboot met het achterschip on der water heeft zien drijven, hetgeen zeef hinderlijk is voor de scheepvaart, heeft de stellingcommandant van Den Helder Zater-| dagochtend jl. een sleepboot uitgezonden(| die Zaterdagavond weer is binnengekomen en meldde niets te hebben gevonden. Spionna'ge te Vlissjngen. De rechtbank te Middelburg heeft rechts ingang verleend met bevel tot gevangen houding in de zaak tegen een Belgischen zeeloods en een bootsman van de Neder landsche marine, beiden gedetineerd els verdacht van spionnage te Vlissingen. Spionnage. De telegrafist F. L. F. P. en de koopman C. H., verdacht van diefstal en heling va Engelsche regeeringstelegrammen en in verband daarmede tevens van spionnage^ worden ter beschikking der justitie, naar hef huis van bewaring gebracht. De telegrafist J. F. is na verhoor op vrije voeten gelaten. Smokkelen. In verband met de laatste smokkelaffair* te Beek bij Nijmegen, waarbij een soldaat- smokkelaar, die met een bende smokke laars voor eenige duizenden guldens choco lade over de grens trachtte te brengen en bij die gelegenheid word doodgeschoten, een inval gedaan bij een winkelier in de Hertogstraat te Nijmegen, waar voor ettelijke duizenden guldens rubber in .beslag geno men werd, aldus meldt'de Msb. De stille sluikersbenden tieren nog wd'l in Nijmegen en naastbijgelegen grens-' dorpen. Het werd deze week te Groesbeek zelf' als een unicum beschouwd dat op een dag geen smokkelwaar werd in beslag nomen. Te Enschede zijn twee bestellers van he post- en telegraafkantoor aldaar gearresteef els verdacht van medeplichtigheid in he smokkelen van tandrubber. Een nieuwe s m o k k el t r u Men schrijft van de Belgische grens aan e „Msbde." Dezer dagen kwam alhier een heersc P op zijn dooie gemak naar den draad -> kuierd. Ook es kijken hoe die er uitzag Toen hij de versperring goed bekeK

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2