BINNENLAND KOLONIËN. ïront te verhinderen. De organisatie stond jinet generaal Alexejew in nauwe relatie en 'iwerd door diens instructies geleid. De opstand was aanvankelijk voor den Ben Augustus beraamd, maar werd door de plotselinge registreering der officieren en door de verordening over de strategische bezetting van talrijke woningen verijdeld. Bij de gearresteerde Witte Gardisten werd een nauwkeurig uitgewerkt plan van een ge- .wapenden opstand gevonden. In de eerste plaats zouden de gebouwen der buitenge wone commissie en het arsenaal bezet wor- 'den, waarna het vuur op het Kremlin ge opend zou worden. De geheele stad was in 'districten verdeeld, waarin de huizen ge merkt waren, waar mitrailleurs opgesteld zouden worden. Ook op kerken en in de 'dakgoten van hooge huizen zouden machi negeweren en zelfs kanonnen opgesteld wor den, die bestemd waren tot beschieting van het Kremlin/zbo b.v. op den toren van de Allerheiligenkerk en de Nicolaikerk. -Acht leiders der organisatie werden gear resteerd en doodgeschoten, waaronder de voornaamste leider, Polsjanski, en de voor malige commandant van het 86e regiment fuseliers Astrajew. De organisatie bestond uit afzonderlijke groepen van 10 man, zoodat geen lid meer ^an 10 deelnemers kende. De geldmiddelen werden in grooten omvang door de Entente verschaft, zoodat de soldij van een gewoon soldaat tot 500 roebel per maand bedroeg. De buitengewone commissie stelde nu in alle stadswijken sub-commissiën in, terwijl in alle gouvernementen en districts-hoofd- Bteden, zelfs in de afzonderlijke kantons bui tengewone commissiën eorganiseerd wer- 'den. D? bladc-n brengen voorts berichten over poê ir-.gen tot opstand in de gouvernemen ten Wologda, Wladimir, Wjatna, Orel, die 'bloedig onderdrukt werden. In Livno (gouv. OrjQ leden de Sovjetr^pen zware verlie zer., maar er werden ruim 300.Witte Gar- 'dister gedood. Te Petersburg werden 20 man gefusi- leeru, waaronder officieren van een in Kras- Iioje Selo staand regiment, benevens drie .Omgekochte volkscommissarissen van het commissariaat van Buitenlandsche zaken, i In een hoofdartikel eischt de Prawda, dat J de geheele bourgeoisie in de gevangenis zal .worden geworpen N e w-y o r k, 2 4 Aug. (R.) Hoove, de controleur van de voeding, heeft heden ver klaard, dat de Vereenigde Staten de opoffe ringen der geallieerden ten opzichte der le vensmiddelen evenzeer zullen deelen als de Offers aan bloed voor de zaak der democra tie. Hij verzekerde dat hij de gedane beloften ral houden en dat Amerika de geallieerden het volgend jaar zal voorzien van vier milli- oen pond vet, 900 millipen pond vleesch- producten, 500 millioen bushels graan en 1500 millioen pond suiker. Hij voegde hieraan toe dat het na 1 Sep tember niet noodig zal zijn drastische rant* foer.eeringsmaatregelen in de geallieerde landen te nemen, behalve ten opzichte van suiker en vleesch. De oogst is in Engeland, Frankrijk en Italië beter dan kon worden verwacht, gezien het gebrek aan mannelijke werkkrachten. Dit was te danken aan den ar beid der vrouwen. Het huis van vertegenwoordigers van het Amerikaansche congres heeft het wetsont werp tot uitbreiding van den dienstplichti gen leeftijd met op twee na algemeene Stemmen aangenomen Lima (Peru), 2 4 A u g. (R.) Het garnizoen van Ancon is aan het muiten geslagen en éfschte de onmiddellijke oorlogsverklaring aan Duïtschland, de overdracht der geïnter neerde Duitsche schepen aan de Vereenig- ^de Staten en het zenden van Peruaansche troepen naar Frankrijk. Washington, 24 Aug. (R.) Lansing Ishii onderteekende eene overeenkomst waarbij het tusschen Amerika en Japan be staande Arbitrageverdrag voor vijf jaren ver lengd wordt. München, 25 Aug. (W. B.) De Cor- respondenz Hoffmann bericht, dat de koning aan het heden gehouden familiediner ter eere van zijn naamfeest de verloving bekend heeft gemaakt van kroonprins Rupprecht met prinses Antonia van Luxemburg. Oost-lndlf Cholera. Het departement van Koloniën bericht ons: De onder leiding van den-Jngenieur van Eelde staande wetenschappelijke expeditie, waarbij zich ook mr. Beucker Andrae, vroe ger persoonlijk secretaris van den gouvr- neur-generaal heeft aangesloten, en die ten doel heeft, bronnen voor waterkracht in de Noord-Borneosche rivieren op te sporen, is wegens het heerschen van cholera onder de inlandsche bevolking van de Keleï-rvier, in het landschap Beraoe, naar Tandjong Redeb, standplaats van den controleur, terug gekeerd. Geen der Europeanen is door cholera aan getast. Den 19den dezer zou de expeditie weder van Samarinda vertikken, om nu over Tand jong Seilor (hoofdplaats van Boelongan) de Kajan-rivier op te gaan. Uit dt J*ers. Antwerpen en ttatlerdani. In de Toorts komt een artikel voor, waarin de mededeeling besproken wordt van 1\n- visten Holland's gebrek aan belangstelling in de activistische Vlaamsche politik op re kening schuiven van vrees voor de mede dinging van Antwerpen ten aanzien van Rotterdam, die sterker zou worden, wanneer Vlaanderen economisch zeer nauw aan Duitschland werd verbonden. Deze schrijver meent, dat de redenen van Holland s afzijdigheid andere zijn, en be toogt, dat een bloeiend Antwerpen voor Hol land allerminst een nadeel is. De schrijver wijst op Rotterdam en Amsterdam, die ook tot hoogeren bloei zijn gekomen naast elkaar. Doet het Merwedekanaal Rotterdam schade? Is integendeel niet uit de samen werking van Amsterdtfmsche en Rotterdam- sche handelslichamen veel goeds geboren? Zeker, er bestaat nog een zekere naijver; maar die is natuurlijk tusschen krachtige organen. Zij belet niet het samengaan, waar het geboden is en in ieder geval denkt we- derzijdsch niemand er aan den ander de voorwaarden voor ontwikkeling te misgun nen. De ontwikkeling van elk dier beide steden leidt in \risselwerking tot grooteien bloei van et Hollandsche en vreemde handels gebied. dot door de beide Hollandsche ha vens zijn producten kan spuien. En wanneer nir»de overheid en de bur gers der sleden energie genoeg bézitten om van de nieuwe .toestanden gebruik te maken en elk naar eigen aard en geschiktheid zich het hun passend deel van den handel aan te trekken, is voor beiden gewin mogelijk gebleken. Een gezonde naijver, die niet tot kleingeestige uitsluiting heeft geleid, komt beide steden ten goede." Vervolgens maakt de schrijver de gevolg trekking ten opzichte van Antwerpen. „Wanneer Vlaanderen een Nederlandsch cultuurland wordt,, zal daarvan het volstrekt zeker gevolg zijn: meerdere betrekkingen met Holland. Op den duur zullen de verhoudingen tus schen Antwerpen eenerzijds en Rotterdam- Amsterdam anderzijds zich wijzigen. Antwerpen wordt tot nog toe beschouwd als vreemd land, evengoed als Hamburg of Londen. Geestelijke en nationale factoren doen zich in den handel evenzeer gelden als op elk ander gebied van menschelijk stre ven, al gelieft men soms te beweren dat in den handel alles gaat volgens de logica van zuiver materialisme. Amsterdam en Rotterdam zullen tegen over een Antwerpen, dat in cultureel op zicht een Nederlandsche stad genoemd kan worden, anders staan dan tegenover een franskiljonsch Antwerpen. Is eenmaal deze toestand geschapen, dan zal het waarschijnlijk worden, dat evenmin als Rotterdam er aan denkt om, wanneer slechts de Staat haar ook naar vermogen helpt in haar ontwikkeling, om Amsterdam diezelfde hulp te misgunnen, Rotterdam en Holland in het algemeen er bezwaar tegen kan hebben om Antwerpen in de verwezen- king der voorwaarden van haren vooruit gang te gemoet te komen, voor zoover dit van Holland afhangt. Ik bedoel liiermede, dat Holland dan kan overwegen zijn bezwaren tegen het kanaal van den Rijn naar Antwerpen, dat Hol- landsch Limburg moet snijden, te laten varen. De taart waarvan de beide Hollandsche en de Vlaamsche handelsstad willen eten, is groot genoeg voor drie; wanneer de oor log niet door zijn langen duur alles on derstboven keert. Zij is voor onbeperkte vergrooting vatbaar. Bovendien zou de Belgische Maas in aan sluiting met de Hollandsche gekanaliseerd kunnen worden; het Belgische industrie- en kolengebied zou dan zoowel naar Rotter dam als naar Antwerpen een uitweg vin den. Het komt mij voor dot reeds nu dit vraag stuk een onderwerp van studie in Vlaam sche en Hollandsche kringen zou kunnen uitmaken. Wanneer het ongeluk mocht willen dat België niet ongerept zelfstandig blijft, dan zal het Antwerpen-Riinkanoal er komen of niet komen buiten België's eigen invloed De Deensche zaakgelastigde de heer Bigler is Zaterdag voor 'n maand met verlof naar zijn vaderland vertrokken. De consul-generaal van Denemarken te Rotterdam, de heer Borregaard, is belast met de waarneming van de zaken van het gezantschap. Prof. dr. Bbsenick, die tijdelijk belast was met het Duitsche consulaat te Rotter dam, heeft de zaken van het consulaat over gedragen aan dr. Heinburg. De heer Bosenick vertrekt naar Berlijn, waar hij wordt werkzaam gesteld aan het ministerie van buitenlandsche zaken. De kabinetskrlfeia. De Limb. Koerier schrijft: Het heeft de aandacht getrokken, dat tot dusver bij de naajnliistjes, die gepubliceerd zijn omtrent de samenstelling van een.,nieuw kabinet, de vermoedelijke titularis voor het departement van Financiën oonvermeld is gebleven. Naar wij vernemen, zou de oorzaak hier van gelegen zijn in de omstandigheden, dat daarvoor in politieke kringen in aanmerking komt de heer Slotemaker, directeur der be lastingen, tijdelijk werkzaam gesteld aan het departement, en dat men diens kansen heeft willen openhouden, zoowel voor een rechtsch als voor een zaken-kabinet. De heer Slotemaker is n.l. persoonlijk den rechtschen beginselen toegedaan, doch heeft als adviseur van minister Treub dezen groote diensten bewezen. En daar Finan ciën een departement is van niet principi- eelen aard, zou de leiding er van in alle om standigheden kunnen zijn toevertrouwd aan iemand, wiens kansen niet door opneming in een rechtsche groepeering zouden zijn uitgesloten voor elke andere combinatie de door de Nederlandsche regeering in de Britsche regeerhvg, dat haar striidkracK- Zweden bestelde viegmachines via Duitsch-jten mijnen binnen Nederlandsch zeegebied land te Soesterberg aangekomen. Donder-zouden hebben gelegd, zij achtte het waar-< j - - - n - dag werden reeds proefvluchten gemaakt. Teylèr's Stichting. Mr. P. Dozy I heeft wegens gezondheidsredenen bedankt als directeur van Teyler's stichting. Als zijn opvolger is volgens het Hbld. gekozen mr. \V. Knoop Koopmans. Th. J. van Haren Nomanf De heer Th. J. van Haren Noman, oud-directeur van de Ned.Jndische Handelsbank, is Vrij dag te VoorBurg overleden op den leeftijd van 65 jaar. De heer Van Haren Noman was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. W. A. Brugman, t In den ouderdom van 86,jaar is te Amsterdam overleden de heer W. A. Brugman, gep. lüit.-kol. der art. van het O.-I. leger. Nederland en de oorlog De Enjelsche regeeriac aansprakelijk. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken i iiiHiiJSuiorueuen zijn van meening deelt officieel mede, dat onze gezant te i dat de omstandigheden, waaronder de mij- Londen aan de Engelsche regeering heeft nen zijn aangetroffen, het hoogstwaarschijn- doen wetpn rtof rla. -V o OV.UUC uei waar* schijnlijk, det Britsche tnijnen, buiten de territoriale wateren gelegd, daarbinnen wa ren gedreven tengevolge van hét mijnen vegen door de Nederlandsche oLde Duitsche '•marine of tengevolge van de uiroefening van de vischvangst ter plaatse door treilers. De Britsche regeering, hoewel de ongevallen met twee Nederlandsche schepen en het daardoor veroorzaakte verlies van men- schenlevens diep betreurende, kon zichzelve daarvoor niet aansprakènjk houden. Naar aanleiding van dit antwoord heeft Hr. Ms. gezant te Londen, in opcfracht van' de Nederlandsche regeering doen weten: Het antwoord van de Britsche regeering is voorgelegd aan de bevoegde marine-autori teiten, opdat dezen konden nagaan, of de mogelijkheid bestond, dat, zooals de Brit sche regeering opperde, de aangetroffen mij nen oorspronkelijk buiten de Nederlandsche territoriale wateren waren gelegd en daar later tengevolge van mijnenvegen of de uit oefening van de vischvangst ter plaatse, bin nen waren geraakt. De marine-autoriteiten zijn van meening. De gewone audiënties van de minis ters van Landbouw en van Oorlog zullen op Woensdag 28 en Donderdag 29 Aug. a.s. niet plaats hebben. -v H.M. de Koningin heeft benoemd tot adjudant-generaal en chef van het Militair Huis der Koningin den gepensionneerden vice-admiraal F. Bauduin, adjudant in bui tengewonen dienst en sous-chef van het Mi litair Huis. Maar wanneer België, in welken staats rechtelijken vorm ook, onafhankelijk uit den strijd te voorschijn komt, dan zal de ver binding van Schelde en Rijn zonder twijfel een punt van overleg tusschen dit land en Holland moeten vormen. Onder alle voorbehoud dot ik als Hol lander tegenover België in acht neem, meen ik dat een krachtig Vloanderen een Bel gisch belang geacht kon worden: een Hol- landsch belang is het evenzeer. Een economisch en cultureel ontwikkeld Vlaanderen is een ruggesteun voor Hol land., Zou daarom een Vlaamsch-Hollandsche studie-commissie het probleem van het Rijn-Scheldekonaol niet eens onder de oogen kunnen zien? Bench ten De Staatscourant \an Zaterdag 24 Augustus bevat o. m. de volgende Kon. besluiten en ministerieele beschikkingen: is aan den heer C. L. S. Cramer, directeur bij het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen; op zijn verzoek een eervol ontslag uit genoem de betrekking verleend; de luitenant ter zeer le klasse P. Haver kamp eervol ontheven van de betrekking van officier instructeur bij hel Kon. Instituut van de Marine te Willemsoord, en de luitenant ter zee 2de klasse S. Visman belast met de betrek king vna officier-instructeur bij die inrichting; de luitenant ter zee 2de klasse R. M. Res. J. W. de Rover geplaatst in de rol van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Jhr. mr. van Nispen tot Seve- naer in audiëntie ontvangen. H. M. de Koningin, die Zaterdagavond 11 uur van uit Den Haag te Soestdijk aankwam, ontving Zondagnamiddag in audiëntie jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer, gezant bij het Vaticaan en keerde hedenmorgen 7.52 van de halte Soestdnk naar Den Haag terug. Onze gezant bij het Vaticaan jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer vertoeft thans te 's Her togenbosch en is voornemens In September ia» Qomo iAOia t-A Trnnrfln Voor lidmaatschap der Tweede Hi ai» er bedankt. De voorzitter van het Centraal Stem bureau, overwegende, dat de heer mr. Th. Heems kerk te 's Gravenhage zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet heeft aangenomen; gezien art. 129 der Kieswet; maakt bekend, dat de in dit wetsartikel bedoelde, voor de kiezers toegankelijke, zit ting van het CentTaal Stembureau, tot het benoemd verklaren van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van den heer mr. Th. Heemskerk, zal worden gehouden op Vrijdag 30 Augustus, 's namid dags te half drie uur, in het lokaal in het gemeentehuis te 's Gravenhage, voorheen voor de vergadering van den Raad bestemd. Bij beschikking van den minister van Oorlog, a. i. minister van Marine, ziji\ de jongelingen G. van Beusekom en L. Lange- veld benoemd tot adspirant-adelborst voor ht korps mariniers, bij de Adspirantenschoól der marine te Dordrecht. Eindexamen hoordcursus Kampen. Geslaagd: infanterie hier te lande: P. A. van Akerlaken, J. Baarschers, H. E. A. ter Beek, J. D. J. Couvée, N. W. L. Everts, G. Florschatz, H. J. Groenewegen, J. F. Havelotte, B. F. C. de Hosson, G. D. Ketting, J. H. W. Koevoets, J. Kroon, W. Langeraar, J. E. Leezer, H. M. van Oorschot, W. L. J. Pothast, H. Slager, C. Walraven. Infanterie N. O.-I. L.: H. Ackermann, G. J. Bekkers, F. J. Bussing, M. Dijkstra, A. Gottschal, G. Kemper, F. B. E. Schilmoller, C. C. de Vries, J. de Vries. Administratie hier te lande: P. Bersma, G. Bijlenga, J. Hoitzing, S. Lijten, W. C. J. Pera, W. J. Pluijm, A. Schurink, L. van Wakeren, F. Wijnman. Administratie N. O.-I. L.: G. J. van Leeu wen, R. G. van Wieden. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de gelegenheid om zich aan te melden voor het toelatings-examemvoor het reserve-kader bij dê bereden artillerie is verlengd tot 15 Sept. e.lc. Zoo noodig zal voor hen, die zich alsnog aanmelden, het examen op een Iateren da tum dan 3 September e.k. worden gehouden. De aanmelding moet geschieden bij den Commandant van de School voor Verlofsóf- ficieren der bereden artillerie te Ede. Overigens wordt verwezen naar de desbe treffende mededeeling in de Nederlandsche Staatscourant van Zaterdag 4 Mei 1918. Reizen in burgerkleeding. Naar het Alg. Mil. Weekblad verneemt, zal binnenkort aan de onderofficieren die bur gerkleeding mogen dragen, worden vergund in die kleeding gebruik te maken van het Militair Tarief voor de Spoorwegen en van een vervoerbewijs, mits zij in het bezit zijn van een verlofpas. Bij de mobilisatie zou dan voor hen, even als voor de officieren, een legitimatiebewijs worden ingevoerd. Bij de Kol. reserve worden op 30 Aug. a.s. beëedigd en in functie gesteld 26 bij het leger in Oost-Indië benoemde 2e luite nants, waaronder 14 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 6 voor de artillerie en 5 voor de genie/ VUeetnlgen alt Zweden. Naar het Maandagochtendblad ver neemt, zijn dezer dagen een twintigtal van - —O""5 "cc" doen weten, dat de Nederlandsche regee ring haar aansprakelijk blijft stellen voor het verlies van de torpedoboot G 11 en den mijnenlegger „Frans Naerebout", ten gevol ge van Engelsche verankerde mijnen, welke zich in onze territoriale wateren bevonden voor het StortemeDc ter hoogte van Ter schelling. Vier vlsseheriacliepen In den grond geboord. Naar wij vernemen is van de hospitaal schepen „Sindoro" en „Zeeland", welke Za terdag naar Engeland vertrokken zijn, een draadloos bericht ontvangen, dat zif hun reis hebben moeten onderbreken om de be manningen te redden van 4 in den grond geboorde visschersschepen, te weten de „Katwijk 125", „Katwijk 26", „Katwijk 169" en de „Katwijk 175". De bemanningen zija allen gered en ongewond. Zeven vlssoherssebepeii getorpedeerd Zondagmorgen werden door den logger K. W. 102 te IJmuiden binnengebracht de scheepsboot en de bemanning van den log"- ger Neerlandia 2, K. W. 134 en even later werden door den logger K. W. 145 de scheepsbooten en de bemanningen "aange bracht van de loggers Neerlandia 5 K. W. 38 en Stella Um. 23; alle geredde visscherslie- den waren ongeveerd. De K.W. 34 en K.W. 38 behooren aan de reederij M. den Duik, de Um. 237 aan de visscher-maatscheppij Bes teva er, directeur de heer C. van Wienen Jr. Deze loggers werden door de zelfde duik boot vernietigd, die t>ok de vier schepen tot zinken bracht, waarvan de opvarenden zijn opgenomen op de hospitaalschepen Sindoro en Zeeland. Naar men meldt heeft de ver nietiging plaats gehad Zaterdagmorgen tus schen 6 en 9 uur ter hoogte van het Haaks- vuurschip. De vernietigde schepen hadden zich al visschende enkele mijlen in het ver sperde gebied begeven. De duikbootcom- mandant had aan andere loggerschepen een lijstje getoond van de door hem vernietigde schepen: Men meende er 8 of 9 op te lezen. De mogelijkheid bestaat dus dat nog meer dan de genoemde 7 schepen vernietigd zijn. Van een opgebracht schip. Met het te Hoek van Holland aangeko men Engelsche convooi is meegekomen de uit 11 man bestaande bemanning van de op 18 Mei naar Harwich opgebrachte stoom- treiler IJ.M. 155. Een reliefschip op een mijn. Van den vice-consul te Haugesund is bij het Departement van Buitenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat de volgende Neder landers, allen van de „Gasconier" (een reliefschip dat bij Udsire op een mijn is ge- loopen) zijn gered P. Walraven, stoker; de Bruin Freter, ma troos; Anthonius B. Butmann, matroos; O. G. W. Wiens, stoker; Albert Groot, stoker; Theodor van den Braak, matroos. Omgekomen zijn de matrozen Joseph Lof- fen en Albert Schroeder. Mijnengevaar in het Kattegat. De Consul-Generaal te Kopenhagen seint aan liet Ministerie van Buitenlandsche Zaken dat het Deensche Ministerie van Marine den indruk heeft, als zonden de gezagvoerders van Nederlandsche schepen, bestemd voor Dene marken, niet op de hoogte zijn -\an het gevaar van mijnen in het Noordelijke gedeelte van het Kattegat. Het Deensche Ministerie waarschuwt de gezagvoerders dat zij goed zullen doen ken nis te nemen van de inlichtingen dienaan- gaade voorkomende in de Deensche en Zweed- sche „Efterretning for Sefarende". Het moet in het bijzonder worden afgeraden om koers te zetten van Skagen naar Laesoet- rir.del, terwijl de vaart door het Laesoekanaal of de Loesoeloop (Deensche naam: Locsoe Rende) moet worden aanbevolen. Er wordt aangeraden om een loods te nemen bij Skagen- Britsche verankerde m ij nen binnen de Neder 1. territo riale wateren. (Officieel). Het ministerie van Buitenland- scl\e Zaken deelt het volgende mede: In de tweede helft van Juni deed het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken mede deeling van het protest, dat het gericht had tot de Britsche regeering naar aanleiding van het feit, dat in het zeegebied voor het z.g. Stortemelk (ter hoogte van het zeegat van btortemelk (ter hoogte van het zeegat van vliegers waren slechts gewapenci met een Terschelling) binnen de Nederlandsche tem-1 revolver. De daling geschiedde wegens eeni torinlo watprpn RriterhA vprantprd#» miinpn rVoF<w+ iMimmaS. lijk maken, dat de mijnen door verplaatsing van haar oorspronkelijke ankerplaats binnen Nederlandsch-gebied zijn gekomen. De mij nen toch zijn alle aangetroffen binnen een betrekkelijk klein gebied; het is nu bijkans ondenkbaar, dat een geheele groep van ver ankerde mijnen ?ich door welke omstandig heden ook, tegelijk gaat verplaatsen, en de mijnen dan in eikaars nabijheid blijven. In dit verband verdient nog de aandacht, dat men, behalve de vroeger reeds vermelde mij nen, in de nabijheid van het wrak van Hr. Ms. Frans Naerebout nog twee mijnen aan trof, waarvan men kon vaststellen, dat het Britsche mijnen waren en dat ze verankerd waren. Een dier mijnen is het anker opgevischt. De marine-autoriteiten opperen de moge lijkheid, dat het Britsche vaartuig, dat de mijnen gelegd heeft, zich in de juiste plaats bepaling vergist heeft en zoo onwillens mij nen 'binnen de Nederlandsche territoriale wateren gelegd heeft. In aanmerking geno men de zeer noodlottige gevolgen van deze vergissing, lag een ernstig protest van de zijde der Nederlandsche regeering voor de hand, ook al tfil zij gaarne aannemen, dat van een opzettelijke daad dn- Britcrhe ma rine hier geen sprake is De Nederlandsche regeerin/ vraagt aan de Britsche regeering hare strijdkrachten, naar aanleiding van het gebeurde bij het Stortemelk, de gTootste omzichtigheid in te prenten bij het leggen \an mijnen, in het bijzonder in de omgeving ven de Neder landsche territoriale wateren. Zij kan in verband met het boven mede gedeelde geen aanleiding vinden, de Brit sche regeering niet langer aansprakelijk te stellen voor het verlies G 11 in de Frans Naerebout Duitsch stoow»v lj kust, Zaterdagmiddag is le-^v.ievmiiigen een diepliggend en dus waarschijnlijk zwaar bela den Duitsch stoomschip waargenomen. Eenige vliegtuigen koersten in dezelfde richting ais het schip, terwijl twee Nederlandsche patrouillevaartuigen volgden. Men veronder stelde altijd „Het Yad.' dat de vliegtui gen behoorden tot de Inchlstrijdkrachten der geallieerden en dat de Nederlandsche sche pen den Duitschen sloomer volgden om tegen schending van ons gebied in de territoriale wateren tc waken. De vergoeding der in beslag genomen schepen. Uit reederskringen \erneemt men, dat onze regeering haar antwoord aan de geas socieerde regeeringen afhankelijk stelt van het door de Reedersvereeniging op de no ta's der gezanten van Engeland en .Amerika in te dienen rapport. De Reedersvereeniging kan zich .n hoofd zaken met die nota's vereenigen, maar de onderhandelingen, welke de afgevaardigden zullen voeren, betreffen den prijs welke per bruto ton zal worden vergoed, die naar men meent te laag is, daar voor nieuwbouw, in dien mogelijk, meer dan 1000 per ton w?ordt gevraagd, terwijl teruggave van rem- placeerende schepen direct nadat de vrede is geteekend, zal worden geëischt. De heeren Ruys en Van Hasselt zijn, zoo als bekend, naar Londen vertrokken, ten einde aldaar aan de onderhendelingen deel te nemen. Eveneens zal worden aangedron gen op een geleidelijke teruggave der in'be- slaggenomen schepen. In de kringen van den Amerikaanschërt Board of Trade zou men niet ongeneigd zijn. ons terwille te zijn, doch men moet in Enge land een andere meening zijn toegedaan. Vreemde vliegtuigen. Tusschen Zuidzande en Nieuwvliet, bij de hofstede van Cysouw, is een Engelsch vliegt tuig neergekomen. De twee inzittenden, een Schot en een Amerikaan, zijn geïnterneerd en naar Oostburg gebracht. Het vliegtuig! was boven Brugge aangeschoten. Op een welland nabij de spoorbrug te Bug- genuro (Limburg) Is een Duitsche tweedek ker neergekomen. De inzittenden, een offi* cier en een mindere, werden door de mill* taire wacht van de brug geïnterneerd. De vliegers waren slechts gewapend met eert _in. J..-ominc PPII tonale wateren Britsche verankerde mijnen waren aangetroffen, aan de ontploffing van hoedanige mijnen, naar men dus kon aan nemen, de ondergang van Hr. Ms. torpedo- boot G 11 en die van Hr. Ms. mijnenlegger Frans Naerebout binnen Nederlandsch ge bied waren te wijten. In haar antwoord op dat betoog ontkende defect aan het kompas. Zaterdagavond vlogen 5 Duitsche vlie^ machines van Noord tot Zuid binnen het ter- ritoriaal gebied langs ome kust In de buut van IJmuiden werden zij door de kustwacht I beschoten. De machines werden niet getrof. i fen, dodr vlogen terstond meer westwaarts.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2