STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK V- Oase IeveDsmlddelea-vooralenlng. In vervolg op de besprekingen, welke de heeren Ed. Fimmen en J. van Rijsewijk in hunne kwaliteit van toegevoegde adviseurs aan het Rijks Centraal Administratiekantoor op 16 en 29 Juli met den minister van Landbouw, Nijverheid en»Handel hadden .over de voedselvoorziening in de eerstko mende maanden, vond Dinsdag 20 Augustus jl. wederom eene conferentie plaats \an de beide arbeidersvertegenwoordigers, ditmaal, wegens afwezigheid van den minister, met den heer mr» Schim van der Loeff, directeur- generaal van de afdeeling Crisiszaken van bet departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. De stand van de vooruitzichten van de voornaamste levensmiddelen hebben sedert de publicatie van het laatste onderhoud vrij wel geen wijziging ondergaan. Brood. De broodvoorziening blijft bij voortduring zorg baren. De aanvoer van graan uit Amerika heeft weliswaar geleide lijk plaats, blijft echter te gering, dan dat aan verhooging van het broodrantsoen zou kunnen worden gedacht. Pogingen, om groo- tere hoeveelheden naar Holland verscheept te krijgen, hadden tot nog toe geen resul taat. De eigen graanoogst laat zich niet ongun stig aanzien, kan evenwel eerst definitief worden vastgesteld en beoordeeld, als het graan geschikt is. Daar bij de vanuit Ame rika verscheepte hoeveelheden echter reke ning wordt gehouden met de opbrengst van eigen oogst, zal deze, ook wanneer zij zeer .gunstig uitvalt, Ijeen verhooging van het broodrantsoen tengevolge kunnen hebben. Vet. Niet minder zorg blijft de vetvoor- zienmg geven. Weliswaar blijft de productie van boter in zooverre op peil, dat nog weke lijks een gedeelte in de koelhuizen als re serve voor den komenden winted kan wor den opgeslagen, hier staat echter tegenover, dat de vetpositie in haar geheel van week tot week achteruitgaat, doordat de voorraad grondstoffen, benoodigd voor de vervaardi ging van margarine, wekelijks met ruim 750.000 KG. afneemt, waar geen aanvoer van nieuwe grondstoffen tegenover staat. Bij voortduring wordt gepoogd, hetzij uit de eigen Oost-Indische koloniën, hetzij uit Amerika vetten naar Holland verscheept te krijgen. Van het al' of niet slagen dezer po gingen hangt het af, of het huidige rantsoen gehandhaafr^al kunnen blijven, dan wel zal moeten worden verminderd. Onjuist zijn in elk geval reeds in de pers verschenen mede- 'deelingen, dat binnen enkele dagen tot ver mindering van het vetrantsoen zal worden overgegaan. Er is ter zake. nog niets beslo ten, daar, zooals reeds vermeld, alles afhangt van de vraag, of het alsnog zal gelukken vetten of grondstoffen voor margarine naar Holland verscheept te krijgen. V1 e e s c h. Met de beschikbaarstelling van goedkoop rundvleesch, welker voorbe reidingen werden vertraagd, zal thans spoe dig een aanvang worden gemaakt. De tel ling van den veestapel, runderen, varkens, paarden, schapen en geiten, is beëindigd en heeft geen ongunstig resultaat opgeleverd. Behalve voor de geregelde verstrekking van versch vleesch, zullen een groot aantal runderen en schapen worden geslacht, inge vroren en in koelhuizen worden opgeslagen, teneinde ook in de komende wintermaanden met de beschikbaarstelling van vleesch te kunnen voortgaan. De gelegenheid, om vleesch en boter te conserveeren en te be waren is sedert den vorigen winter aanmer kelijk vergroot. Er wordt daaraan nog steeds gearbeid, zoodat de regeering hoopt, de be schikking over voldoende ruimte te verkrij gen om de hoeveelheid vleesch te bergen, noodig om op den grondslag van het vast gestelde rantsoen de bevolking gedurende den winter van vleesch te voorzien. Door de beide arbeidersvertegenwoordi gers werd aangedrongen op verhooging van het vleeschrantsoen, waarbij verwezen werd naar het feit, dat in Duischland het vleésch- rantsoen het dubbele bedraagt van hetgeen in Nederland.zal worden verstrekt- De heer Schim v. d. Loeff, die uit den aard der zaak geene beloften kon of wilde doen, zegde echter toe, deze aangelegenheid on der de aandacht van den minister te zullen brengen, en verklaarde de mogelijkheid van inwilliging van het gevraagde ernstig te zul len nagaan. Aardappelen. De inventarisatie van den aardappeloogst, hoewel thans afge- loopen, staat nog niet vast. Vermoedelijk zal de opbrengst echter niet geheel beantwoor den aan de aanvankelijk gekoesterde ver wachtingen, zoödat aan verhooging van liet aardapeplrantsoen tot 5M<g. niet zal kunnen worden gedacht. Ten aanzien van de vraag, of opslag van aardappelen door particulieren al dan niet zal worden toegestaan, is door de regeering Hog geen beslissjng genomen. Suiker en jam. Naar aanleiding van de gepubliceerde brieven van burge meester en wethouders van Rotterdam over den uitvoer van suiker, verwerkt in jams, en het daarop gevolgde, eveneens bekend ge maakte, antwoord van den minister, werden door de arbeidersvertegenwoordigers nog ee *.ige vragen gesteld en inlichtingen ont vangen, naar aanleiding waarvan door hen op nog verdere verduidelijking werd aange drongen. Deze werd toegezegd en is spoedig te verwachten. Erkenning der arbeider s-o r~ ganisaties. Ingevolge het desbetref fende verzoek der arbeidersvertegenwooidi- gers is door den minister aan de regeerings- commissarissen, belast met de Rijksgraan- verzi .;eyng, een schrijven gericht, waarin zij werden uitgenoodigd in de plaatselijke land- bouwcommissies, belast met de inventarisa- .tie, inzameling en opslag van graan, peul- Vruchten, zeden en aardappelen, vertegen woordigers der moderne en confessioneele organisaties op te nemen. Daarnaast is door den minister besloten, in elke provincie een provinciaal comité in te stellen, bestaande uit een drïe-_of viertal personen, vertegen woordigers van genoemde organisaties. Verschillende kl achten. Een aantal klachten, bij de beide arbeidersverte genwoordigers van hunne respectieve orga nisaties ontvangen over ontduikingen van ministerreefè voorschriften en besluiten door producenten en handelaren en door som- mfge gemeentelijke dfabtiteiten, werden ten slotte nog ter kennis gebracht van den heer Schim van der Loeff, die zich bereid ver klaarde, deze en alle verdere door de arbei dersvertegenwoordigers te zijner" kennis te brengen gedocumenteerde klachten te zullen doen onderzoeken, en toezegde, bij juistbe- i vinding-de meest strenge maatregelen te zul len nemen tegen overtreders der op de le vensmiddelenvoorziening betrekking heb bende bepalingen. Meel uit Amerika. De Hector uit New-York te Amsterdam aangekomen, heeft 2065 ton maismeel en 1720 ton roggemeel in. Voedselnèod. Burgemeester en Wethouders van Leeu warden hebben bij den Minister van Land bouw er op aangedrongen het rantsoen aardappelen zoo spoedig mogelijk te ver- hoogen, of, indien dit niet mogelijk mocht blijken, een extra rantsoen gort, havermout, rijst of peulvruchten beschikbaar te stellen. Voorts is gevraagd het rantsoen suiker te verhoogen met I ons bijsoortën per hoofd en per week. Vrijdag had, volgens de N. R. Ct. een betooging plaats voor het stadhuis te De venter. Een deputatie der vrouwen werd door den wethouder van sociale aangele genheden ontvangen. Als gevolg van dit onderhoud werd toegezegd, dat Maandag zou begonnen worden met een klein kwan tum zeep en denzlefden dag nog een kwan tum boonen te distribueeren en dat boven dien in de algemeene -keuken 500 extra porties zouden bereid worden. Na afloop van deze bespreking trok de menigte naar een vergaderlokaal, waar ver slag werd gedaan van het onderhoud. De Deventer correspondent van de Tijd heeft op uitnoodiging van de Vrouwenver- eeniging in een vergadering zijn houding verdedigd en verklaard, dat het geenszins zijn bedoeling was geweest het publiek te benadeelen. Zooals bekend is, heeft men van hoogerhand, als gevolg van zijn artikel over overvloed van aardappelen, het rant soen vérminderd tot op vier kilo. De jour nalist heeft zijn spijt betuigd over het artikel en daarbij verklaart!, dat, mocht een com missie worden aangewezen om naar Den Haag te gaan ter bespreking van de voedsel- schaarsohte, hij bereid was op eigen kosten mede te gaan, om daar dan de belangen zijner stadgenooten te bepleiten. Met deze schuldbekentenis werd genoe gen genomen en besloten om zich verder van rancune-maatregelen te onthouden. Nog antwoordde het Rijksbureau voor groenten en fruit den Dev#nter correspon dent van de Tijd op zijn desbetreffend te legram: „Op spoedige aflevering van aard appelen voor Deventer aangedrongen. Wa gons reeds onderweg." Vrijdagmiddag laat zijn eindelijk 3 wa gons aardappeen Van de 10 toegezegde aan gekomen. De uitvoer van jam. Naar aanleiding van de vele opmerkingen in de bladen, gemaakt naar aanleiding van den uitvoer van jam, wijst men er de Tel. van bevoegde zijde op, dat deze uitvoer in geen enkel opzicht noch onzen suikcrvoofraad, noch de vruchtenoogst benadeelt. Bedoelde jam toch is door de fabrieken vervaardigd van suiker van den oogst 1916 en pulp van deb oogst 1917. Van de groole voorraden suiker en pulp zijn destijds reserves gemaakt, welke in tijden van nood aan de fabrieken zouden kunnen worden verstrekt, om deze zoodoende voor stopzetting te behoeden en op die wijze een groot aantal werklieden voor werkloosheid te vrijwaren. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling van minister Posthuma reeds toen drze grondstoffen voor uitvoer vrij te geven,, w elk voornemen echter nog te rechter tijd, dank zij deskundige voorlichting, niets is uitgevoerd. Een protest De Prov. Veilingscommissie in Zeeland en .afgevaardigden van Zeeuwsche Veiling-be sturen hebben bij het Rijkskantoor voor groenten en fruit geprotesteerd* tegen de willekeurige wijze waarop d.d. 15 Aug*, zon der voorkennis van de veilingen een aard appelhandelaar te Goes tot tijdelijk veiling meester werd benoemd, terwijl aardappelen absoluut niet meer geveild worden. Ge noemde organisatie wenscht beslist geen verantwoordelijkheid op zich te nemen voor den tegenwoordigen gang van zaken, waar door de belangen van producent en consu ment op diverse plaatsen worden,geschaad. - In 't donker. Wegens gebrek aan kolen moest de gasfabriek te Coevorden Donderdag het be drijf staken. De geheele stad zit in 't duis ter. De door het Rijkskolendistributiebureau toegewezen Augustus-levering is reeds eeni- ge dagen onderweg, doch nog niet aangeko men Hnlrte ann Frankrijk. Voor eenigc weken werd door eelT 60-tal vooraanstaande Hollanders een Verdun-comité opgericht, hetwelk zich ten doel stelde in a 1 kringen van ons volk bijdragen te innen voor de oprichting van een grootseh monument, hetwelk aan Frankrijk zal worden aangebo den als uiting van eerbiedige hulde en be wondering voor Frank rijk's schitterende ver dediging van zijn N. O. front en speciaal van de vesting Verdun, waarbij nog verder het feit vermelding verdient dat voor dit monument door den Grootmeester dar naars, August Rodin, nog kort vóór zijn dood, op initiatief eu verzoek van mr. J. B. de la Faille te Amsterdam, de maquette werd ver vaardigd. Thans heeft lot voormeld doel evenals zulks reeds le Amsterdam en Rotterdam het geval is, ook le 's Gravenhage zich een comité ge vormd. beslaande uit de navolgende heeren: Mr. M. Rijke, voorzitter; dr. A. J. Barnouw, H. Dunlop, II. J. J. Knibbeler, J. van der Kraan, \V Graaf -van Limburg Stirum, dj*. F. van Loon, mr. C. H. Roosegaarde Bisschop, jhr. O. Repelaar tot Molenaarsgraaf, C. Roovers, mr. Th. Schullz van Ilaegen en mr. J. Rajmaakers, de laatste als secretaris-penningmeester. aProf. S. Rocheblave, die door zijn lezin gen den band tusschen Nederland en Frank rijk krachtiger heeft aangehaald, is aldus meldt De Tel." op den terugweg naar zijn vaderland, veilig te Havre aangekomen. De Ned. A n t i-0 o x 1 o g s Ra a-d. Onder het opschrift „Het Vredesoffensief van den N. A. O. A-" bevat de Tel. het volgen de bericht: Zooals bekend is, heeft de Ned. Anti-Oorlog- Raad in den laatslen tijd, in aarfeluiting aan dö „verklaring" van de heeren Dresselhuis, Koo ien en Rutgers, ijverig propaganda gemaakt voor het donkbeeld, dat de Nederlandschc Re geering bemiddelende stappe zou doen bij de oorlogvoerende mogendheden. n Ide openbare vergaderingen te Amster dam. 's Gravenhage en Rotterdam, op 31 Juli gehouden, werd dan ook een motie in dien zin aangenomen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den N. A. O. R. in een dezer dagen gehouden bestuursvergadering ernstig de vraag overwo gen, of en zoo ja, op welke wijze deze ac tie ten gunste van bemiddeling door de Ncder- landsche Regeering zou moeten worden voort gezet. Het bestuur was van mecning, geen defi nitieve beslissing te moeten nemen, alvorens het advies te hebben ingewonnen van een aantal vooraanstaande personen bier te lande. Daartoe schreef het op Donderdag 22 Aug. le 's Gravenhage een zeer vertrouwelijke bijeen komst uit. waarvoor de volgende heeren wer den uitgenoodigd: Prof. mr. P. J. M. Aalberse, C. J. K. van Aalst, J. W. Alberda. G- G. van Aa, prof. dr. H. Bavinck, mevr. II. v. Bieman-IIijmans, mr. J. G. Blink, mr. G. H. B. van den Boom, dr W. G. C. Bfjvanck, dr. H. T. Colenbrander, luit.- gencraal P. P. C. Collctte, IT. Colijn, ds. dr. J. A. Cramer, J. Douwes, S. P. van Eeghen, prof. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, prof. dr. D. P. D Fabius. mr. D. Fock, prof. mr. dr. A. van Gijn, mr. Th. Heemskerk. Douarière Gravin P. A. M. van Heerdi tot Eversbcrg, N. Hendrix, N. van Hinle, L. Hoejenbos", mr. G. G. van der Hoeven, mr. S. van Houten, F. W. N. Hugen- holtz. .V W. F. Idenbürg, A. Jonkman, prof. mr. D. Josephus Jitta. jhr. mr. A. P. C- van Karnebeek, F. M. Knobel, prof- dr. Ph. A. Kohnstamm, H. II. van Kol. "W. O. A. Koster, prof. dr. P.. Kranenburg. A. G. Kröller, dr. A. Kuyper, mr> J. Limburg, mr. B. C. J. Loder, mr. J. A. Loeff. prof. mr- J. de Louter, mr. H. P. Marchant, luit-gen. W. A. T. de Meester, mgr. prof dr. "W. H. Nolens, prof. mr. J. Op- penheim, F. L. Ossendorp, mr. J. Plantenga, ror. .T. L. Plemp van Duiveland, prof. dr. J. "W. Pont, kolonel N. J. J. v*n Rijn van Alkemade, J. J. de Pioode, J. van Rijzewijk, jhr. mr. A. F. de Savornin Loman, J. H. Schaper, J. H. Scheltema, prof. mr. D. Simons, prof. dr. J. R. Slotemaker -de Bruine, mr. H. Smeenge, C. Smeenk, generaal C. J. Snijders, prof. mr. dr. A. A. IT Strnycken, mr. dr. H. .T. Tasman, dr. J van der Valk, mr. J. A. Veraart, dr. .L Th. dc Visser, prof. mr W. van der Vlugt, D Voer man, prof. mr. C. van Vollenhoven, J. D. van der Voorden, W. Westerman. F. M. Wibaut, mr *J. Wolterbcek Muller, J. A. van Zutphen. Daar het meerendeel der gevolmachtigden uïtstedïg bleek te zijn, kon de vertrouwelijke bespreking op 22 Augustus niet doorgaan. Het bestuur van den N. A. O. R. hoopt het advies van dc heeren thans op een bijeenkomst in de tweede helft der maand September te kunnen inwinnen. Witte Bank. De commissie voor het „Huldeblijk Witte", indertijd gevormd op initiatief van het hoofdbestuur der NecL Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bennekom, heeft besloten om op een van de fraaiste en Witte's meest geliefde plekje te Bennekom waar de oud-hortulanus van Leiden zoo gaarne toefde een sierlijk betonnen bank met opschrift te plaatsen, waarvan de overdracht aan het gemeentebestuur van Ede zal plaats hebben op Woensdag 4 September, des na middags te 2 uur. Door de welwillendheid van het gemeen tebestuur var^Ede werd een stukje grond beschikbaar gesteld en zal een plantsoentje om de bank aangebracht worden. De weg waar de bank geplaatst zal worden zal in het vervolg den „Heinrich Witte-weg" heeten. De Blinden in de Maat schappij. Dr. A. H. J. Bellzer, directeur van het Instituut tot Onderwijs van Blinden te Amsterdam heeft een brochure gepubli ceerd over De Blinden in de Maatschappij. Hij betoogt daarin, dat aari de blinden ook in onzen tijd nog niet de. sociale plaats inge ruimd is, die hun toch toekomt en die meer in overeenstemming zou zijn met het vele, dat door de bestaande blindenpaedagogiek en blindenzorg verricht is; men kan in tal rijke gevallen nog spreken van een sociale uitbuiting der blinden. „Zij, die de blinden kennen in hun wer ken en streven, kunnen met volle recht zeg gen dat het verschaffen van de sociale ge lijkstelling van de blinden met de zienden er moet komen en niet mag rijn een gevolg van menschlievendheid en medelijden, maar een daad van noodzakelijkheid en gerechtig heid". De schrijver wijst er op, dat veel tot de opheffing der blinden kan bijdragen een leer-systeeiv in de blindenschool, dat zich aanpast aan den aard der blinden. Door de bestudeeiing van dien aard moeten de psy chologische grondslagen van de blinden paedagogiek ontstaan. „De sociale plaats der blinden zou verder veel verbeteren, indien de blinden-inricK- tingen ophouden uitsluitend weldadigheids inrichtingen te heeten. Dit is een eisch der gerechtigheid, die door de gemeenschap ver vuld moet worden. De blindenscholen moe ten inrichtingen zijn, die door de blinde kinderen verplicht bezocht moeten worden, evenals alle andere scholen voor ziedde kin deren; immers de geschiktheid en de nood zaak om onderwezen te worden met de nut tige gevolgen daarvan zijn ook bij blinden duidelijk ben e zen. Niet langer mag het uit sluitend aan de philantropie overgelaten worden uit medelijden te zorgen voor hen, die in duisternis leven en naar licht verlan gen, niet langer mag aan hen het leeren en uitoefenen van nuttige levensarbeid onthou den worden. Ais de blinde kinderen, even als hune ziende leeftijdgenooten, verplicht zijn de school te bezoeken, als de opleiding der blinden tot eene nuttige beroepsbezig heid éen maatschappeelijk gergeld verschijn sel wordt, dan moet deze gang van zaken den blinde vlugger en zekerder tot sociale opheffing brengen dan de mooiste en pak- kendste redevoeringen over menschenlief- de, barmhartigheid en het lot der misdeel- den. Laat ons daarom hopen dat de Regee ring, die veerleden jaar een Staatscommis sie ter-overweging van hetgeen gedaan kan worden to verbetering van het lot der blin den ingesteld heeft, binnen niet te langen tijd niet alleen voor de blinde kinderen leer plicht zal invoeren en zal zorgen dat de on- derwijs-inrichtingen, die bestaan of opge richt zullen worden, aan alle eisch en vol doen, maar ook de oudere blinden zal hel pen aan een menschwaardig bestaan, zoo wel hén, die kunnen werken als hen, die op armenzorg zijn aangewezen." Dr. Belzer besluit zijn brochure aldus: „Veel is»er te veranderen en te verbete ren in het blindenwezen; dankbaar moeten wij blijven voor de~particuliere liefdadigheid, die met de blindenzorg begonnen is en die, voor zoover de krachten toelieten, gedu rende ruim eeen eeuw getracht heft te vol doen aan de gestelde eischen, maar de tijd van uitsluitend liefdadigheid moet nu voor bij zijn: „de Staat zij zich van rijn plicht bewust en brenge krachtdadige hulp tot op heffing der blinden, bedenkende dat dit niet alleen ten voordeele der blinden zelf is, maar ook ten voordeele van de gemeen schap". De nood onder de blinden is, voor al in de laatste jaren, zeer hoog; door veel vuldige aanraking met de blinden heb ik de vaste overtuiging dat het leven van verre weg de meesten diep treurig is; was het be staan vóór den oorlog reeds moeilijk, tij dens den oorlog is het nog veel zwaarder geworden en nergens vinden zij voldoenden steun. Vandaar dan ook dat de Amsterdam- sche Blindenvereeniging „Caecitas" In den uitersten nood zich gewend heeft tot de ge meente Amsterdam met het verzoek gelde lijke toelagen aan de blinden te geven. Met belangstelling zie ik het antwoord van het gemeentebestuur tegemoet. Ik hoop ven har te dat de gemeenteraad het adres in goed gunstige overweging zal nemen. Het is imers diep treurig dat een groote categorie van onze medemenschen 3000 in Nederland) voor zeker 90 pet. in diepe armoede leeft, zonder veel hoop op een be tere toekomst, terwijl zij toch al zooveel moeten missen. Laten de gemeenten toch de behulpzame hand bieden aan deze men- schen, tot de Staat zich mede met de zorg gaat belasten." Ten bate van de Ned. ambu lance. Ten bate der Nederlandsche am bulance te £elle (voorheen Gleiwitz) wordt 7 September een groot buitenconcert geor ganiseerd met talrijke attracties op het uit gestrekte landgoed Oude Scheveningsche- weg 98, voorheen bewoond door de familie Van Hattum en wijlen Mesdag. Een protest der tabakshan delaren. Vrijdag vergaderden te Amster dam weder de houders van ruwe tabak, on der voorzitterschap van Mr. L. van Gigch Jr. De vergadering was druk bezocht. De nieuwe circulaire van het Rijksbureau voor Tabak werden besproken en vonden algemeen ern stige afkeuring. Besloten werd, dat men zich wendol zou tot het Bestuur van de Veree- niging voor den Tabakshandel, teneinde, een spoedvergadering te belegggen. In afwach ting daarvan zou men geen door het Bureau gevraagde verklaringen teekenen en op Vrijdag 30 Aug. weder bijeenkomen. Met algemeene stemmen werd de volgen de motie aangenomen „De vergadering van belanghebbenden, bonaföde handelaren in en houders van ta bak, gehouden te Amsterdam op 34 Aug. in Krasnapolsky, overwegende, dat het Rijksbureau voor Tabak circulaires verzonden heeft, waarbij gevoegd waren formulieren ter onderteeke- ning en terugzending aan het Bureau, waar in o. m. de jiouders van tabak zich reeds thans verplichten met allerlei maatregelen van het Bureau genoegen te nemen en ver schillende andere verplichtingen op zich te nemen; dat door het Rijksbureau maatrege len genomen zijn, waarbij de houders van tabak gedelle van hun voorraad moeten afstaan legen prijzen die nog niet bekend zijn, evenmin als de maatstaf, waarnaar rij berekend zuilen worden;z dat voorts het resteerend -A gedeelte de verplichtng opgelegd is, de voorraad vóór I Oct. verkocht te hebben tegen prijzen niet hooger dan 30 boven inkoop; dat belanghebbenden tegen deze maatre gelen geprotesteerd hebben, doch het Rijks bureau zelfs niet bereid was in eenig over leg te treden; dat bovendien het Rijksbureau voor tabak gedreigd heeft met inbezitneming als een soort strafmaatregel, als de houders van tabak zich niet onvoorwaardelijk en blinde lings aan dze maatregelen onderwerpen; overwegende, 'dat deze vergadering nadtf aanleiding van het bovenstaande* bijeenge^ roepen» van meening Is, dat hetgeen ha Rijksbureau verlangt, een immoreele eisch ii? dat de genomen maatregelen indruischea tegen de klaarblijkelijke «bedoeling van ók distributiewet; dat immers de inbezitneming van L ge< deelte van den voorraad tegen op dit oogeiw' blik nog niet bekende prijzen, terwijl evern min omtrent tijdstip en wijze van betaling iets bekend is, een ongehoorde aanslag is oft den handel; dat inbezitneming bedoeld is als maat* regelen tegen opdrijving van prijzen en ket< tinghandel, doch niet toegepast behoort W worden tegen bonafide-handelaren; dat immers een doelmatige distributie al lerminst medebrengt, dat bonafide-handela ren aan groote verliezen blootgesteld wor den; dat dit te meer klemt, nu voor het resteer rende 'A gedeelte een maximum-winstmarge is vastgesteld; dat deze geheele regeling even willekeu rig als onpractisch is; dat het Rijksbureau^ abnormale bevoordeeling en benadeeling van verschillende groepen van belangheb benden teweeg, brengt dat uitermate bevreemding wekt, dat de bedoelde maatregelen worden doorgevoerd in dezen crisistijd, nu een beroep op den' Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del vermoedelijk weinig baten kan protesteert met klem tegen de door hef Rijksbureau voorgestelde en genomen maat regelen en geuite bedreigingen; verklaart dat rij die handelingen onrecht matig en onbillijk acht handhaaft de in de vergadering van 2 Juli 1918 benoemde commissie, ten einde even tueel overleg met autoriteiten te plegen. Besluit deze motie ter kennis te brengen 'van Z. Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van het Rijksbureau voor Tabak en door middel van de pers aan deze motie publiciteit te geven. - Een reu s-v. orstelaar gestor ven. Te 's Gravenhage is^ eenige dagen ge leden de Servische worstelaar AntonitscK overleden. Haganus schrijft over hem in de Rsb.: Geruimen tijd heeft deze man van reus- achtige gestalte hij mat niet minder don 2 M. 37 de aandacht getrokken wanneer hij zich in de Haagsche straten bewoog. Hij was *in zijn goeden tijd een geduchte kam pioen, met ijzeren spieren onoverwinlijk voor zijn kameraden. Om het enorme lichaam in stand te houden, moest hij onge looflijke hoeveelheden voedsel verzwelgen, en had dan nog altijd honger. Toen brak de oorlog uit. Hij was gelijk met zoovele „reuzen" 't geval is reeds lij dend, door tuberculose aangetast. Het mon ster der ondervoeding waarvan nu zóó- velen slachtoffer worden! begon hem te bedreigen. De arme reus vermagerde, zag er schrikwekkend lijdend uit. Hij leed honger schrikkelijker dan wij, niet-reuzen, kun nen begrijpen. Zijn worstelaarskracht ont zonk hemHij en zijn trouwe gade voch ten samen tegen de ellende. Ver van hun vaderland poogden zij het hoofd boven water te houden, 't Moet erkend dat vrienden en kameraden den armen, hongerenden ver- kwijnenden reus Antonitsch tot het laatste toe hebben bijgestaan op een wijze, die warme hulde verdient. De moord te Tilhurg. De vrouw van den vermoorden korporaal W. en de moordenaar zijn naar Breda vervoerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Inbraak. Vrijdagavond is tijdens af wezigheid van den eigenaar ingebrokei in den goudsmidswinkel van den heer woud aan de Broederenstraat te Devenr-. Ontvreemd werd een aantal gouden rin^ ten bedrage van ongeveer 1000. De heer G. was niet tegen inbraak verze kerd. Diefstal van een porte feuille. Van een reiziger op de boot Sta vorenEnkhuizen is een portefeuille gesto len, inhoudende vrijtien duizend gulden aan chèques en baar geld. Hoewel de trin te Enkhuizen en te Hoorn werd gecontroleeerd mocht het niet gelukken den dader te snap pen School- en Kerknieuws Ne<L Herv. Kerk. Beroepen te SchermerhornG. B. Krui- zinga, te Akersloot. Geref. Kerken. Bedankt voor Wolfaortsdijk, R. de Jager te Kamerik. Zuilen. Tot directeur van het levens- middelenbedrijf alhier is benoemd do heer J. C. Sweers, te Amsterdam. Het doorgangshuis Hoenderloo heeft van N. N. te Arnhem een gift van 4000, van N* N. te N. een gift van T000 en van mevr. H. M. R. te A. een gift van 1000 ontvangen. Nieuw feuilleton. Wij beginnen dezer dagen mei een nieuw feuilleton, het jongste werk van Mevr. The- rese Hoven. Geertruida Carelsen schreef over dezen roman in de Groene Amsterdammer. Wie, op een afgelegen woonplaats, zich niet recht kan verbeelden wat e* al zoo in het grootsteedsche leven voorvalt, leze eens den pas verschenen, geestigen, in hooge

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3