1 den reserve-tweede-luitonant P. J. Defesclie, (tan het 13de regiment infanterie ter zake van ngeschiktheid voor de eerdere waarneming an den militairen dienst wegens lichaams- cbreken, een eervol ontslag uit den militairen ïenst verleend. benoemd tot tijdelijk adjunct accountant bij Ben dienst der directe belastingen te Utrecht mej. E. C van Slogleren. leerares M. O. Boek houden ie 's Gravenhage. Z. K. H. de Prins vertoefde gisteren te fs Gravenhage o a. in verband met Roodc iKruis-aangelcgenheden. Bij resolutie van den minister van ko loniën zijn A. A. de Haas, te Amersfoort, !en F. Lubberink, te Utrecht, gesteld Ier be schikking- van den G.-G. van N.-I. om te wor- idcn benoemd tot veearts bij den burg. vee- ertsenijk. dienst. t Tot onderwijzer aan eene openbare la gere school te Hilversum is benoemd de heer J. G. van Etlengen, alhier. 1 Te Amsterdam is" geslaagd voor het examen hoofdacte de heer G. H. Paris, te Breda de heer A. de Vries, beiden van hier. Bij beschikking van den Minister van Koloniën is F. Lubberink, alhier, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot veearts bij' den burgerlijken eeartsenijkun- Uigen dienst Minister van Karnebeek. Men meldt ons uit den Haag: !n de Raadszaal, vóór de opening der ge meenteraadszitting. wend gisterochtend de •burgemeester, jhr. rar. dr. van Karnebeek, door ongeveer alle raadsleden gelukge- iweuscht. klaarblijkelijk in verband met zijn eventueel ministerschap, dal in dagblad-be richten als vaststaand werd gemeld. Hei Biecwc kabluet. De Haagsche redacteur van het Hbl. ver neemt, dat Maandag een bijeenkomst heeft plaats-gehad van aanstaande leden van het ministerie, waarin gebleken is, dat de €ischen van eenige departementen, vooral die van Oorlog en Marine, onvereenigbaar waren met het financieele program van den heer Trip, waarop deze voor de porteleuille ven Financiën heelt bedankt. Voorts is de heer Al ting von Geusau wel hereid de portefeuille van Oorlog te aan vaarden, doch niet tevens die van Marine, ïoodat naar een minister van Marine thans nog wordt gezocht. En eindelijk zou niet de heer De Geer, doch dr. De Visser hoofd worden van het nieuwe ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. iUmerclub van Keu&ralea. Op initiatief van den heer H. J. Ter Hall ■van de Neufrale Partij kwamen na eenige schriftelijke en mondelinge gedachtenwisse-, ling de a s. Kamerleden F. Bos, van den Plattelandsbond, W. H. Buisonjé, van den Economisch en Bond, L. de Groot van den Economischen Bend, H. J. ter Hall, van de Neutrale Partlf, Abr. Staalman, van de Mid denstandspartij, mr. M. W. F. Treub, van den Economischen Bond en W. Wijk van het Verbond tot Democratiseering der Weer macht tot de slotsom, dat er tusschen hen genoegzame punten van overeenstemming bestaan om samenwerking gewenscht te doen zijn. Zij besloten daarom, zich te vereenigen in een Kamerdub van Neutralen, met behoud -ven volledige vrijheid voor elk der partijen, ■om bij verschil van oordeel over speciale punten van staatsbeleid een. eigen standpunt in te nemen en om bij het zich openbaren van diepgaand"verschil van inzicht omtrent onderwerpen van algemeen politiek beleid rich van de club'af te scheiden. De chib heeft zeven leden. Tot voorzitter werd ge- fcizen de heer mr. M. W. F. Treub. Salaris burgerlijke rijks- ombtenaren. Naar wij vernemen kan het Koninklijk besluit tot regeling van de salarissen der Rijks burgerlijke ambtenaren «erstdangs verwacht worden. De militaire pharmaceuti- srhe dienst. De Minister van Oor log. jhr. mr. de Jonge, heeft gister ochtend in zijn departement geïnstalleerd de door ■hem dezer dagen ingestelde commissie, wel- Ice een onderzoek zal instellen naar de orga nisatie cn de werking van den militairen pocrmaceutischen dienst. De minister hield daarbij de volgende rede Mijne Heeren, Ik stel het op hoogen prijs, u van deze plaats mijne erkentelijkheid te kunnen betui gen voor uw bereidheid om zitting te nemen dn de commissie, welke een onderzoek zal Instellen naar de organisatie en de werking •van den militairen phaimaceutischen dienst, ïn het bijzonder breng ik u, generaal Quan- ijer. mijn dank voor het feit dat u, naast het ïidrr.aatschap, tevens het voorzitterschap van Ideze commissie hebt v.illen aanvaarden. De militaire pharmaceutïsche dienst vormt thans een ongetwijfeld belangrijk onderdeel van den militairen geneeskundigen dienst in het algemeen. Als onderdeel is de pharroa- ceur.sche dienst dan ook behandeld door de commissie tot onderzoek naar de werking van den geneeskundigen dienst der land macht. W ii zien echter uit het rapport dezer com missie, dat zij op grond van de door haar geroemde redenen, haar taak ten deze be perkt heeft opgevat en dan ook slechts een Oordeel over de werking van den pharma- teutischen dienst heeft uitgesproken voor soover deze dienst verband houdt met de be handeling van den zieken soldaat. Dat daar nevens een ruim terrein voor nader onder zoek overbleef, gaf de commissie zelve reeds te kennen. Immers zij swak als haar akce- meen oordeel uit, dat van de chemische ken nis der militaire apothekers in ons leger on-1 voldoende gebruik wordt gemaakt. Met het uitspreken van dit oordeel formu-I leerde de commissie tevens den eisch waar-; aan de pharmaceutische dienst moet vol-J doen en gaf zij dus tegelijk uw taak aan opj een w ijze, w aarmede ik .geheel accoord gar nJ. nagegaan moet worden hoe de mil. phar.1 dienst, evenals ieder onderdeel van het le ger dat behoort te doen, hef grootst mogetijk j nuttig effect kan hebben. In verband daar-| mede was de commissie van. meening, dat de vraag onder de oogen gezien zou moeten j worden of een reorganisatie van den dienst noodzakelijk was te achten; dat wanneer die vraag bevestigend beantwoord w;erd, tevens de recruïeering en de opleiding der militaire pharmaceuten en de regeling van de positie van dit personeel tot onderwerp vsn over weging zou moeten worden gemaakt. Het ligt, dunkt mij, voor de hand dat gij, mijne heeren, in de eerste plaats uw aandacht wijdt aan de door de hiervoren genoemde com missie op den voorgrond gebrachte punten. Aldus zal uw werk op de beste wijze aan het hcjre aansluiten. Doch het spreekt vanzelf dat het u zal vrijstaan den kring van uw on derzoek en van uw beschouwingen op het gebied van den militairen pharmaceutischen 'dienst zoo ruim uit te strekken, als u in het legerbelang nuttig zal voorkomen. Het leger belang zie ik hier als de combinatie van de belangen van den soldaat, van den pharma- ceut en van 's Rijks schatkist. Bij verkrijging van het hoogst mogelijke rendement van den pharmaceutischen dienst rullen rl deze be langen het best behartigd worden. De samenstelling,van uv. commissie draagt in zich de waarborgen voor waardevollen 1 arbeid, waarvan de uitkomsten rvet bijzon dere belangstelling zullen tegemoet gezien mogen worden. Ik heb de eer uw commissie bij deze te installeeren. De rede des ministers werd door generaal Quanjer als voorzitter der commissie be antwoord. Demonstratie in 1 i c li a n m s- oefeningen voor-legeren vloot. De demonstralie in lichaamsoefeningen voor leger en vloot, uitgeschreven op last van den. opper bevelhebber van land- en zeemacht, zijn gister- namiddag geopend met een militaire wande ling door den Haag. Een 1600 deelnemers had. den zich daartoe tegen half één verzameld op het Malieveld, waar de stoet door kapitein Bierman en zijn medewerkers werd opgesteld. Begeleid door 4 muziekcorpsen en omstuwd door een groote mcnschenmassa, trolPde stoet daarna door de stad, naar Hou trust, waar generaal-majoor Kleinbcns ter begroeting aan wezig was. Hier werden den deelnemers hun kwartieren aangewezen. Gisteravond is in de groote zaal van den Dierentuin in Den Ilaag een feestavond aan geboden aan de deelnemers van de demon stratie in lichaamsoefeningen. Dc zaal was geheel gevuld met officieren en minderen. Generaal-majoor Kleijnhens, hoofd der afdee- ling ontwikkeling en ontspanning, had m dc zijloge plaats genomen. Nadat het strijkensemblc onder leiding van sergeant Roos eenige nummers ten beste had gegeven, nam kapitein Bierman het woord om allen welkom te heelen, in het bijzonder de militairen, die uit alle declen van het lar.<l naar 's-Gravenliage waren gekomen om te demonstrceren. Het is de propaganda voor de groote zaak, aldus spreker, die wij van u vragen, en Spr. hoopte, dat allen zich daarvan bewust zouden ziju. Ook hoopte hij, dat onder de demonstran ten de goede toon zou heersehen, die reeds bleek in den toon, toen de militairen spontaan ccn lied aanhieven, geen straatdeun, die zin gen de soldaten niet meer, rriaar een vader- landsch lied. Spr. wensehte verder alien een genoeglijken avond. Hierna werd het rijk. va: icerend program ma, beslaande uit schermen, illusionisme, bok sen cn muziek, vlug en accuraat afgewerkt. J. F. Heemskerk Kamerlid? De heer J. F. Heemskerk te Middelburg heeft aan vertegenwoordigers der pers in antwoord op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat hij nog geen beslissing heeft genomen over het al of niet aanvaarden van het Kamerlidmaat schap. Stormtroepen. Met intrekking van het vroeger bepaalde wordt de opleiding van stormtroepen thans als volgt geregeld. Ie. Ten dienste van de opleiding van stormtroepen bij de onderdeelen van het leger worden ingesteld a. Een centrale stormschool le 's-Gravenhage (Waalsdorp); h. groepsstormscholen op verschillende plaatsen, waartoe het leger in.6 groepen is verdeeld. 2e. Op de cursussen aan de Centrale Stormschool, die telkens 14 dagen duren (heen- en terugreis inbegrepen) worden de olficieren-instructeurs gevormd, die aan de groepsstormscholen onderwijs zullen geven.- Bij de aanwijzing van deze officieren zul len de autoriteiten, die met het toezicht op de groepsstormscholen zijn belast, hunne keuze vestigen op officieren van wie met grond wordt verwacht, dat zij in allen deele geschikt en ook beschikbaar zullen zijn voor de hun wachtende taak. Met in achtneming hiervan wijze men zoo mogelijk jonge kapiteins of oudere eersie- iuitenants aan, opdat het onderwijs aan de Groepsstormscholen in handen kome van officieren, die in staat zijn, de oefeningen behoorlijk te leiden. Vallen, wat de luitenants betreft, daarvoor officieren in de termen, die reeds tot storm- sectiën behooren, dan verdient het aanbe veling, hen in de eerste plaats aan te wijzen. Voorts moet bij de aanwijzing der offi cieren in aanmerking worden genomen, dat zij na aanstelling tot commandant van- of instructeur bij een groepsstormschool van andere functiën dienen te worden ontheven; zij moeten zich geheel aan het onderricht kunnen wijden. 3e. De cursussen aan de jzroeotstormscho- en vangen aan zoodra wordt beschikt over 1 officier-commandant en off.-instructeur, die met goed gevolg een cursus aan de cen trale stormschool hebben doorloopen. De cursussen duren ieder 14 dagen en worden telkens gevolgd door officieren, kader en manschappen van een nader te be palen aantal stormsectiën. Dit aantal moet zóó worden genomen, dat de stormsecliën van alle tot de groep be- hoorende compagnieën binnen den kortst mogelij :n tijd een cursus hebben doorloo pen. Officieren, kader en manschappen, die een cursus asn de Groepsstormschool zullen volgen, vertrekken daarheen in volledig veld- tenue, waartoe ook te rekenen de uitrusting stukken dve gedurende de mobilisatie als be- hoorende tot de velcltenue zijn uitgereikt (bijv. stalen helmen, dolken, gasmaskers enz.). Noderland en de oorlog Het couvooi* (Officieel). Het departement van Marine deelt mede: t Het trekt de aandacht dat dén laatsten tijd herhaaldelijk niet-controleerbare berichten in de pers verschijnen, omtrent goederen die door H. M.'s hulpkruiser „Tabanan" uit Indië zouden worden overgevoerd. Deze berichten missen allen grond. Omtrent de thuisvaart en de wijze, waarop deze geschieden zal, is nog niets bepaald. Ooze schcepmart. Reuter heeft den 29en Augustus uit Parijs bericht, dat een decreet zou zijn uit gevaardigd ter regeling van de neutrale scheepvaart onder Duitsche vrijgeleide. Bui tengewoon aantrekkelijk zagen de bepalin gen, waarvan het pers-agentschap repte, er niet uit. Er schijnt intusschen alle aanleiding te bestaan om te gelooven zoo meldt het H.bld. dat Reuter's meaedeelïng minstens zeer voorbarig is geweest. Daarop wijst in de eerste plaats, dat de Ver. Staten tot dusver den Nederlandschen schepen, die met een vrijgeleide Amerikaansche havens hebben bereikt, geen stroobreed in den weg hebben gelegd, terwijl er geen enkele omstandig heid kan worden aangeduid, die en op wij zen zou, dat men bezwaren zou koesteren tegen deze vaart. Een plotselinge frontver andering zou, zoo al niet onmogelijk, toch zeer onwaarschijnlijk zijn. Voorts is van bef eekenis, dat de regee ring tot dusver geen mededeeling schijnt te hebben ontvangen, die duidt op de uit vaardiging van een decreet als waarop Reu ter doelt. Officieel noch officieus. Tenslotte mag er in dit verband nog op gewezen worden, dat het arrangement tus schen de Nederlandsche en de Duitsche regeering betreffende de verstrekking van vrijgeleiden aan schepen in de vaart op Geassocieerde havens nooit is onderteekend. Opgebracht. Bij het departement van Buitenlandsche zaken is bericht ontvangen, dat de,Neder- landsche tjalk „Ebenhaëzer", eigenaar de Vries te Hilversum, welk vaartuig van een Deensche haven op de thuisreis was, is op gebracht naar Cuxhaven, omdat het in het versperde gebied was aangetroffen. Spersic- eu prouéeboonen. Hét Bureau voor Mededeelingen inza ke de Voedselvoorziening meldt: Van verschillende zijden bereikten het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit klach ten over het veilen van rijpe specieboonen, welke hier en daar zelfs geheel geel en zwart werden aangevoerd. Ook worden te zware pronkboonen aangevoerd geheel in strijd met de vroeger gegeven voorschriften, terwijl eveneens het veilen van afwijkende soorten stekboonen voot de zouterij voor komt. Naar aanleiding hiervan wijst het Rijks- kantoor nadrukkelijk op de verplichtingen der Veilingsbesturen er voor zorg te dra gen: lo. dat te rijpe spersieboonen in geen ge val voor het buitenland of fabrieken worden geveild en dat gele boonen in 't geheel niet ter veiling worden aangevoerd. 2o. dat te zware pronkboonen niet voor het buitenland of verduurzaming worden ge veild. 5. dat afwijkende stekboonen niet voor zouterij worden geveild. 4o. dat de aanvoerders worden gewaar schuwd, dat geen gele boonen mogen wor den aangevoerd, en dat de vorenbedoelde andere afwijkende qualiteiten uitsluitend voor het binnenland zullen worden geveild. Tengevolge van het veilen op gewicht, plukken sommige telers, naar gebleken is hun pronkboonen niet op tijd waardoor ten slotte boonen worden aangevoerd, welke veel te dik zijn én waarvan door de zoute rij én nooit een goed product gemaakt kan worden. De veilingbesturen zijn aangeschreven hiertegen ten strengste op te treden. Veilingen welke niet stipt overeenkomstig de voorschriften van het Rijkskantoor han delen zullen onmiddellijk worden geschorst. Hetzelfde zal geschieden met verduurza- mingsinrichtingen die met de wenschen van het Rijkskantoor te dezen aanzien geen re kening houden. De controleurs van het Rijkskantoor zijn bevoegd tot het aanwijzen van partijen wel ke naar hun meening uitsluitend voor het binnenland moeten worden geveild of voor wat betreft de gele boonen, van de veiling moeten worden verwijderd. Appelen en peren. Het Bureau voor Mededeelingen inza ke de Voedselvoorziening meldt: Volgens een dagbladbericht zouden alle appelen op de veilingen bestemd moeten worden voor de f»hii*/-A^ra van «nm Fw» niet juist. En. is een vervoerverbod voor ap pelen uitgevaardigd, waardoor, voor hoe veelheden boven 10 K.G., vervoer van ap pelen alleen geoorloofd is ven. den boom gaard naar de in dezelfde of in de aangren zende gemeente gelegen woning of opslag plaats van verbouwer, pachter of verkooper, en vandaar naar de ingeschreven veiling, en verder alleen met een veilingsverklaring of een door het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit af te geven vervoervergunning. Van de appelen, die op de veilingen wor den aangevoerd, zoowel zure als zoete, moet 60 pet. geveild worden voor 't binnen land en 40 pet. voor de jamfabrieken. Te genover een partij zure appelen voor het binnenland moet een gedeelte staan voor de jamfabrieken, dat eveneens uit zure appe len bestaat Bii zoete appelen voor het bin nenland daarentegen mag het fabrieksge- deelte zoowel zure als zoete appelen bevat ten. De voor de fabrieken bestemde appelen v. orden tegen TO cent per K.G. afgenomen door het Inkoopbureau van de Nederland sche Vereeniging van Fruitverwerkers. Het fabrieksgedeelte van alle appelen moet vóór I December 1918 worden ge veild. Wat peren aangaat, deze worden geheel voor het binnenland geveild. Tegen de lev ens middelenpol i- tiek der regeering. Het revolutionnair socialistisch comité te Amsterdam is gisteravond een -nieuwe actie begonnen met een openbare vergadering in de Beurs voor den Diamanthandel tegen de docr de regeering gevoerde levensmiddelen- politiek. De vergadering was druk bezocht De sprekers, de heeren Nieuwenhuizen en Wijnkoop, formuleerden de arbeiderseischen als volgtDistributie van alle aanwezige voorraden, ook van de particuliere en de militaire, en oen algeheel uitvoerverbod. De heer Wijnkoop drong er opnieuw op aan, „dat het volk de georganiseerde misda digheid der vorige regeering, waarin zij bij gestaan werd door de „sociaal-patriotten", zal straffen, door haar leden voor een volks rechtbank te sleuren." De vergadering is kalm verloopen en ging ook kalm uiteen. Tan Kot naar België. Reuter seint ons uit Londen: Wij vernemen dat het Nederlandsche Eerste Kamerlid van Kol binnen kort het Belgische front zal be zoeken, met machtiging van de Belgische re geering. Daar hij, om het Belgische front te bereiken, over Engelsch gebied moet gaan, is het denkbeeld geopperd, dat zijn eigenlijke doel is conferentiën bij te wonen, waartoe hij door Engelsche arbeidersorganïsatiën zou zijn uitgenoodigd. Wij zijn gemachtigd tot de verklaring, dat die onderstelling ge heel onjuist is en dat noch de Labour Party, noch de parlementaire commissie van het congres der vakvereenigingen (Trades Unions) met van Kol in eenige betrekking zijn geweest. De crULs in <Ie sigarett-indnztrie. In verband met de geruchten, die in de pers rondgaan over algeheele stopzetting van de sigaren-industrie, verneemt de Tel. van bevoegde zijde het volgende: Door de Patroonsbonden in de sigaren-in dustrie, n.l. het Verbond van Vcreenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, en de R.-K. Zuidelijke Bond van Sigarenfabrikanten, is tot nu toe nog geen enkel definitief besluit genomen om de sigaren-industrie stop te zet ten; in de jongste vergaderingen van deze or ganisaties is er zelfs nog niet over gesproken. Intusschen kan men een eventueele stopzet ting van deze belangrijke industrie niet tot de onmogelijkheden rekenen, zoolang het beken de conflict tusschen de Nederlandsche Uit- voermaalschappij en de Vereenigde Expor teurs nog niet tot oplossing is gebracht. Wal deze eischen der N. U. M. aangaat, ver nemen vrij, dat van den export van sigaren door dc N. V. M. ongeveer f 9 per K.G. ge- eischt wordt. Wanneer men hierbij in aanmer king neemt, dat de fabrikanten op de een heidssigaren een verlies lijden van f 72 per mille, dan kan men zich een voorstelling vor men van de moeilijkheden, waarin zich mo menteel de sigaren-industrie bevindt. Van de zijde der fabrikanten verzekert men ons, dat bij deze eischen de export geheel on mogelijk wordt gemaakt. In dit laatste geval blijven dc fabrikanten met hun enorme voor dén export bestemde voorraden sigaren zitten; er zijn fabrikanten, die maanden en maanden gewacht hebben op consenten en intusschen de fabricatie voortzetten, zoodat sommigen meer dan 10 millioen sigaren in hun pakhuizen hebben opgeslagen Wanneer de N. U. M. nu niet haar eischen aanzienlijk vermindert, zul len al deze voorraden voor het binnenland van de hand moeten worden gedaan. De voorraden exportsigaren zijn nu zoo enorm groot, dat men daaraan voor jaren ge noeg heeft voor speciaal binncnlandsch ge bruik. In dit geval zou noodzakelijk stopzetting der industrie moeten volgen. Een bewijs, dat de fabrikanten hiermede wel degelijk rekening houden, is het feit dat de patroonsbonden besloten hebben te confe- reeren met de organisatie der gezellen, waar bij ongeveer 50.000 arbeiders zijn aangesloten, om dezen de situatie uiteen le zetten. Betere sigaretter. Naar de Tel. verneemt, heeft het Rijks bureau voor Tabak aan de fabrikanten mede gedeeld, dat in het vervolg de Indische ta bakken niet meer mogen worden gebruikt voor de fabricatie van sigaretten, daar de voorraden van Indische tabakken zullen wor den aangewend voor de sigarenfabricage. In het vervolg zullen dus alleen de Orïen- taalsche, Turksche en Chineesche import- fabrikaten worden gebruikt voor de sigaret- tenfabricatie. De meeste fabrieken beschik ken nog over voldoende voonaden. Door dezen maatregel zal de productie wel verminderd worden, maar een kleine pro ductie van goede kwaliteiten zullen velen prefereeren boven een massa-productie van Tabak. Van Londen zijn te Rotterdam per stoomschip „Maasstroom" aangevoerd 747 pakken tabaV afkomstig uit het In beslag genomen stoomschip Lombok. Eetbare vetten. De Minister van Landbouw heeft opge heven de Commissie van Advies in zake het gebruik van eetbare vetten voor technische doeleinden; aan den voorzitter en de leden dier commissie eervol ontslag verleend on« der dankbetuiging voor de in die functies be^ wezen diensten; bepaald dat de aanvragen om ontheffingen van de bij beschikking van 20 April 1917 gestelde verbodsbepalingen op het gebruik van eetbare oliën of vetten en/of oliën of vetten, welke eetbaar gemaakt kunnen worden voortaan zijn te richten: voor. ricinuolie tot het Rijksdistributiekantoor voor Geneesmiddelen enz. Heerengracht 523, Amsterdam; voor alle overige oliën en vetten tot het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten (afd. Vetten) Stadhouderslaan 102, 's Gravenhage, welke Rijkskantoren zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden ontheffingen van deze verbodsbepalingen kunnen -verleenen. Aan de Commissie van. Advies voor het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten, inge steld bij beschikking van 17 Juni, zijn toe gevoegd de heeren: F. Begemann w.i. Rijks- nijverheidsconsulent te 's Gravenhage; dr. G. L. Voorman, directeur van het Rijksbu reau tot onderzoek van Handelswaren te Lei den; dr. H. Th. van Sillevoldt, directeur van het Rijkszuivelstation, te Leiden, welke heeren. meer in het bijzonder de directie van het Rijkskantoor voor Vleesch en Vetten (afd. Vetten) van advies zullen hebben te dienen in verband met de taak aan dit kan< toor opgelegd. 4 De broodbakkers te Haarlem. Bij de Kaarlemsche bakkerspatroons is. van het Rijksgraanbureau bericht ontvangen, dat de meelprijs 2.50 per 100 Kilo ver laagd is. Dit is geschied op hun aandrang en de mededeeling, dat bij niet-verlaging er kans bestond, dat met 15 dezer zij hun zaak zouden sluiten. Daartegenover wordt ge* ëischt overlegging van hun exploitatiereke ning. Daaraan zal gevolg worden gegeven. Aardappelen. De burgemeester van Amsterdam heeft, naar in het Gemeenteblad wordt gemeld; den 29sten Augustus aan den minister van! Landbouw geseind Er komen thans in belangrijke proportie tot geheeie voorziening Drentsche zandaard- appelen. In de- periode 23 tot 28 Augustu* was deze proportie reeds 40 procent van ge* hede hoeveelheid aardappelen, die werd ontvangen. In aansluiting aan onze missive dato 10 Juli veroorloof ik mij uwe excellentie dringend te verzoeken, thans onverwijld tot verlaging van den prijs voor aardapelen over te gaan. De prijs yan 9 cent, die thans voor deze aardapelen betaald moet worden, ia ■buitensporig. Ik vertrouw, dat u thans weder de prijzen zult vaststellen, als in het vorige seizoen 6% cent per kilogram voor klei- aardappelen en 5 lA cent voor zand- en veeiv aardapelen- ,<v Maximumprijs Distributie-aardappelen. De Minister van Landbouw' heeft met in gang van 2 September vastgesteld den vo&» gender, maximum kleinhandelsprijs voor con sumptie-aard appelen Zand- en veenaardappelen 5Yt cent; klei- aardappelen 9& cent per K.G. Broodbon3. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat zal worden verstrekt: voor 100 K.G. wit* tebroodbons 75 K.G. regeeringsbloem of 70 K.G. roggevoor 100 K.G. brui n'brood bons 69 K G. Regeeringsmeelvoor 100 K.G. rog broodbons 75 K.G. rogge. Deze bepaling treedt in werking met in gang van 5 Sept., met dien verstande dat zij voor het eerst van toepassing zal zijn op de bons der broodkaarten, gemerkt 65e tijd vak. Po o t u i e n De Minister van Landbouw heeft vastge steld een maximum Ideinhandelpriis van pootuien van 10 cent per K.G. Veeverroer. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire ge-' richt Van het Rijkskantoor voor Vee en Paar den bereiken mij voortdurend berichten, dat telkenmale vee vervoerd wordt zonder dat daarvoor de benoodigde vervoervergunnin-' gen zijn verstrekt. De zoo noodfge controle op den veestapel kan derhalve niet of slechts op gebrekige wijze plaats .vinden. Tevens zou door onvoldoende politietoezicht tegen overtreders van het vervoerverbod geen pro ces-verbaal worden opgemaakt. De Minister verzoekt met nadruk de poli tie streng te doen toezien op strikte hand having van het vervoerverbod van alle soor ten vee, waaronder ook te verstaan zijn var kens en biggen boven 25 K.G. gewicht, te gen overtreders proces-verbaal op te ma ken en de desbetreffende dieren in beslag te nemen. Z.Exc. zal hèt op prijs stellen, van ieder zulk een geval onmiddellijk te worden ingelicht, met opgave van de namen der overtreders. Melkbussen. De Minister van Landbouw heeft vastge steld de volgende maximum-prijzen voor* melkbussen in den kleinhandel (levering door winkeliers, tusschenhandelaar of fabrt kant auA verbruikers)voor bussen van. L. inhoud 19; 20 L.: 23; 25 L'«- /25f 30 L.: 27; 40 L^ ƒ31; 50 L.: ƒ35. Deze maximanvprijzen zullen gelden af maaaziin van den verkoooer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2