UIT DEN OMTREK A. J. H. Hameiers, R. Maathuis, jhr. W. L. iTan Benthem van den Bergh, J. H. J. Sen- 'gers, D. M. Rosbach, J. A. Smith, J. de Weil- jle, jhr. F. X. H.-Verheijen, J. van der Steeg, IS- F. Mollenberg, T. W. Hoonings, L. E. IjMokveid, R. Pentinga, zoomede de land- istormplichtige vaandrigs der genie L. J. G. (van Ewijk en H. Versteeg. - Artsen en semi-artsen. In ver band met een bij eventueele tweede mobili satie te verwachten tekort aan officieren van gezondheid, waarin wellicht gedeeltelijk kan worden voorzien door de werkzaamstelling tvan thans onder de wapenen of met onbe paald (klein) verlof zijnde militairen, die in het bezit zijn van een diploma van arts of semi-arts, doch tot dusverre niet bestemd zijn voor den militairen geneeskundigen dienst, is door den opperbevelhebber van land- en 'zeemacht aan de commandanten van de 'landmacht opgave gevraagd van militairen, 'die voor deze taak in aanmerking kunnen J worden gebracht. (Avp.) Tot directeur van het distributiebedrijf te Alkmaar is benoemd de heer J. E. Akker- huys, directeur van de veiling te Sloten. Tot administrateur van het levensmid- delenbe drijf te Assen is benoemd de heer U. Kolderwijn te Enschedé. Nederland en de oorlog J>e plaat» van toekomstige vredesbesprekingen. (Officiéél). Blijkens officieele mededeeling heeft de tijdelijke zaakgelastigde van Oostenrijk-Hon- garije 25 dezer in opdracht zijner Regeering ter kennis van den minister van Buitenland- sche Zaken gebracht, dat zij met waardee ring zoude zien, dat de residentie der Koningin beschikbaar werd gesteld voor het houden van besprekingen van den aard als bedoeld in de Oostenrijksche nota van 15 September j.l. Op dezen stap heeft de minister aan- graaf Calice geantwoord, dat de Nederlandsche regeering zich bij de handhaving van hare onzijdigheid heeft laten leiden niet slechts door overwegingen, uitsluitend op het eigen belang des lands gericht, doch dat het haar van het begin van den oorlog af aan gelegen is geweest hare onzijdige positie dienstbaar te inaken aan de gastvrijheid jegens de oor logvoerenden. In overeenstemming met deze gedragslijn is het de Nederlandsche Tegeering aange naam te verklaren, dat de Koningin zich ten allen tijde gelukkig zal achten de gastvrij heid in Hare residentie ter beschikking te stellen voor samenkomsten, welke de beide oorlogvoerende groepen daar mocht wen sen en te houden. Oordeelende, dat zij de regeeringen van de andere oorlogvoerende landen niet on kundig mocht laten van den Oostenrijkschen stap en hel daarop gegeven antwoord, heeft de regeerir.g aan de Nederlandsche diploma tieke vertegenwoordigers in die landen tele grafisch opgedragen van beiden aan de be doelde regeeringen mededeeling te doen. beer Lovlak. commissaris' geierftit] vo®r de productie. De heer dr. H. J. Lovink, oud-directeur- generaal van den Landbouw in Nederland en oud-directeur van Landbouw in Neder- landsch.-Irc'ië, heeft zich laten vinden om de Regeerin- bij te staan door op te treden als commissaris-generaal voor de productie. De heer Lovink zal binnen enkele dagen als zoodanig in functie treden. i>e ^ifiiviL!us(erd»jiL Het stoomschip „Nieuw Amsterdam", van de Holland-Amerikalijn, is, ivaar de N. R. Ct meidt, voor de a.s. uitreis (thans be paald op 5 October) verzekerd voor acht millioen gulden. l>e ..Dlrk*l:mcï" beb<Mi4en. De directie der Scheepvaart- en Steen kolen Maatschappij deelt mede, dat de *^)irksland die, zooais men weet, op een mijn geloopen was, te Yarmouth is binnen gesleept. Ook de soep, waarin de stuurman ,en zes matrozen hadden plaats genomen, is even eens te Yarmouth binnengesleept. I?e sciikerranteoeneerisig;. Aangezien, naar hem gebleken is, bij velen onzekerheid bestaat omtrent de vraag, of en waarom de suikerrantsoeneering inder daad een noodzakelijke maatregel is, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de beweegredenen, die tot haar ge leid hebben, in een rondschrijven aan de Burgemeesters uiteen gezet. Die beweegre denen bestaan voornamelijk in het volko men ontbreken van den vroeger naast den export niet onaanzienlijken suiker-import, in de belangrijke inkrimping van den uitzaai der bieten en in de toeneming van het ge bruik sinds de laatste campagne. Bedroeg over 1916/17 de suikeioogst 263.416 ton, over 1917/18 leverde hij slechts 200.160 ton op, terwijl de nieuwe «oogst op niet meer dan circa 175.000 te schatten is. Tegenover deze zeer bedenkelijke verklei ning van het productie-cijfer staat over het afloópende jaar een niet minder bedenke lijke toeneming van het consumptie-cijfer. 'Over de maanden October 1917 tot en met Augustus 1978 waren de verbruikscijfers totaal 1.766 235 zak tegenover 1.359£63 sak over October 1916 tot en met Augustus ,1917(gemiddeld per maand circa 160.600 *ök tegenover 123.620 zak). De voorzichtigheid gebood het rantsoen aanvankelijk niet al te hoog te stellen. De .vraag of verhooging mogelijk zal zijn, maakt een punt van ernstige overweging uit. Eerst Ivanneer de positieve resultaten van den ■afra—m i - oogst 1918 bekend zijr,, kan te dezer zake eene beslissing genonften worden. Aardappelen. De minister ven Landbouw brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat vergunningen voor het vervoer van eigenverbouwde aard appelen van 'het land naar de opslagplaats (woning) vöia den verbouwer moeten worden aangevraagd bij den regeeringscommissaris, belast m<ft de rijksgraaninzameling in de provincie, waar de aardappelen zijn ver bouwd, voor zoover althans overeenkomstig het gestelde in de beschikking van den mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del d.d. 29 Augustus 1018 nr. 2069, afdee- iing Crisi37?ken, bureau Landbouw, voor dit vervoer een vergunning vereischt wordt. Opvordering van granen en peulvruchten. De Minister van landbouw heeft, in aanmerking nemende, dat door verschillen de personen niet bedoeld in het Koninklijk Besluit van 14 September 1918 no. 31, dien sten worden bewezen bij de opvordering van granen en peulvruchten, bepaald: dat aan deze personen in verband met Kim dien sten een extrabelooning zal worden uitge keerd; dat deze belooning een bedrag van 2 per dag en per persoon niet mag te bo ven gaan en zal worden uitgekeerd door be middeling der rgeerings-commissarissn be last met de Rijksgraanverzameling in de provinciën waar de bedoelde personen hun diensten hebben bewezen. Huisslachtingen. Het dagelijksch bestuur der Over. Landbouw Maatschappij heeft van den Mi nister ven Landbouw bericht ontvangen, dat de huisslachtingen ten huize der vee houders zulen mogen worden gehouden, met dien verstande, dat met het oog op contro le vetinzameling voor elke wijk een bepaal de dag der week zal worden aangewezen. Ooftboombladeren. De Minister van Landbouw heeft inge trokken zijn beschikking van 20 Juni 1918, betreffende het vervoer en de verwerking van ooftboombladeren. Verhooging van den koffieprijs? Naar de Tel. verneemt, is dezer dagen een ministerieele beschikking te wachten, waarop met ingang van 1 October de koffie prijs voor particulieren wordt verhoogd tot f 1.50 per pond. JRngeLscli vliegtuig gedaald. Zaterdag is te Waterlandkerkje een En gelsch vliegtuig gedaald waarin een officier zat die aan een bombardement boven Duitèch- land had deelgenomen. Hij was licht aan het hoofd gekwetst. Ook onder Souburg, op Walcheren, is Zater dagmorgen een Engelsch vliegtuig neergeko men. De inzitlenlen zijn geïnterneerd. De IJ M 482 vegaan. Men meldt uit Katwijk: De U Me 482, die ongeveer drie weken geleden naar de treilervisscherij uitzeilde en tot op dit oogenblik niet weer terugkeer de, kan als verioreen wordn beschouwd. Hoop op terugkeer is er niet, want volgens ingekomen bericht heeft men stukken wrak van dit vaartuig in zee aangetroffen. Het vaartuig was bemand met vijf Kstwijksche matrozen, waarvan 3 gehuwd, met resp. 3, 4 en 9 kinderen, zoodat de gemeente er weer zwaar door wordt getroffen. V e r d u n-c o m i t Thans is ook te Rotterdam een plaatse lijk Verdun-comité opgericht. Voorzitter is de heer dr. J. C. J. Bier ens de Haan en secretaresse-permingmeesteresse mevrouw J. C. van VollenhovenVan Vollenhoven. Verder bestaat het comité uit: mr. J. Bent- foort van Valkenburg, mr. M. G. A. Bevers, dr. J. D. Daubanton, R. Ebeling, dr. L. Han- nema, L. Jacobson, W. Kromhout, dr. G. A. van Leeuwen, dr. E. Marx, J. de Meester, mej. C. E. M. Milders, C. Sijthoff, mej. M. R- van Vollenhoven en mevrouw A. van 1 Wijngaarden—Boot. Pronken met een andermans v e er en Men schrijft van geachte zijde aan de „N. C": In de laatste aflevering van den platen- buncel, welke onder den naam „De Oorlog in Beeld" door de Engelsche regeering hier kosteloos wordt verspreid, komt een afbeel ding voor van „Townley Hdl", met de vol gende omschrijving „de nieuwe kazerne voor geinterneerde krijgsgevangenen door de Britsche regeering gebouwd in de Barch- manstraat te 's-Graveithage". Indien dit juist Ware, dan vraagt men zich af, waartoe de Nederlandsche regeering niet minder dan 24 millioen gulden bif de Staten-Generaal aanvraagt voor de kosten gedurende één jaar voor de krijgsgevange nen, Engelsch en en Duitschers. Het is waar, dat terugbetaling in de verre toekomst be loofd wordt en ook rente, doch tot een la ger en/er dan waartoe de Nederlandsche Staat thans moet leenen. Wanneer en in vvrikon vorm terug zal betaald worden, hangt in de lucht. Voorts is het gebouw voor re kening der Nederlandsche regeering gezet door eer. Nederlandsche bouwmaatschappij. Wanneer men belangrijke offers van vreem de volken ontvangt, dan doet het niet aan genaam aan, die te zien verloochenen en zich zeiven te zien sieren met andermans gevederte. fVederJancfers en Amerika. Naar aanleiding van de officieele verkla ring van g eneraal-ma joor Crow der, door Reuter uit Washington geseind, waarin o.m. wordt gezegd, dat een Nederlandsch onder daan, wonende in de Ver. Staten, die da eer ste papieren voor het Amerikaansche bur gerschap niet heeft aangevraagd niet ver plicht is tot militairen dienst, meldt men uit Kessel (N.-B.) aan de „Ms>b.": „Een zoon van een onzer dorpsgënóoten, die circa 8 jaar geleden naar Amerika is ver trokken en zich daar niet heeft laten naturft* liseeren, werd, toen de wet betreffende den dienstplicht voor vreemdelingen in werking trad, voor de keus gesteld öf de Ver. Staten te verlaten, öf dienst te nemen in het Ame rikaansche leger. „De jongeman maakte terstond toebereid selen Amerika te verlaten, doch vond geen scheepsgelegenheid, met het gevelg, dat hij naar het westfront is gestuurd tot groote on rust zijner familie." Hoe rijmt dat nu met de officieele verkla ring van den genoemden generaal-majoor? Uit een schrijven aan de N. R. Ct., dat mededeelingen bevat van een Hollander, die na een verblijf van twee jaren uit de Ver. Staten in Nederland is teruggekeerd, blijkt dot er ook tal van Hollanders zijn, die thans ingelijfd zijn, omdat zij zekere formaliteiten hadden verzuimd om er af te komen. Voor zoover hem gebleken was, werd aan dege nen, die reeds stappen hadden gedaan om genaturaliseerd te worden, nog de mogelijk heid opengelaten, om daarop terug te komen en.zoodoende van den dienstplioht ontslagen te worden. Genoemden zegsman waren een veertigtal gevallen bekend, in welke zulks door tusschenkomst van onze consuls was gelukt. De meesten waren er echter te laat bij en bevonden zich al aan het front want de africhting in het land zelf duurt maar heel kort eer zij er toe overgingen hun verzoek om ontslag in te dienen en, zooals men be grijpt, heeft zoo'n verzoek uit Engeland of Frankrijk veel minder kans op succes dan in Amerika zelf. Aan Het Volk wordt nog het volgende ge schreven Een berichtje in de Haagsche Post van 21 September over een „goedverzorgden Sam my", waarin we lezen, dat aan de ouders van een Hollander, die in het Amerikaansche le ger in Frankrijk dient, door de Amerikaan sche regeering een bedrag van 10,000 dol- br zal worden uitbetaald, ingeval hun zoon mocht sneuvelen, verdient mijns inziens wel eenige nadere beschouwing. Wellicht hebben we ook hier een van die talrijke Hollandsche slachtoffers, die, even als mijn broer, door de Amerikaansohe re geering op onrechtmatige wijze gedwongen wordt, in het Amerikaansche leger dienst te nemen. Talrijke Hollanders toch met z.g. eer ste papieren, in Amerika genaamd„Alien with first papers", hetgeen wil zeggen, dat zij den wensch te kennen hebben gegeven, van nationaliteit te willen veranderen (maar .nog niet aan de daarvoor gestelde formali teiten hebben voldaan), worden door de Amerikaansche regeering opgeroepen en naar Frankrijk gezonden. De oproepingspa pieren van de Nederlandsche regeering, waarbij de betrokkene door zijn eigen land vo-r den landstormdienst wordt opgeroepen, vermogen daarin geen wijziging te brengen en het laat zich aanzien, dat ook onze regee- riag, welke, op ons verzoek, hieromtrent tele grafisch inlichtingen vroeg, aan haren gezant te Washington, hierin geen recht zal kunnen verkrijgen. Het meest érgerlijke is nog, dat de Hollanders, in afwachting van de resul taten der onderhandelingen over deze kwes tie tusschen Nederland en Amerika, na een verblijf onder de wapenen in Amerika van slechts drie weken, terstond naar Frankrijk worden getransporteerd om te strijden, naar het heet, „voor het recht ook voor de kleine naties"! Hoe er gehandeld wordt met hen, die op grond van hun Nederlanderschap wei geren te dienen, is mij niet bekend, wel dat deze gevallen van dienstweigeren voorgeko men zijn. Ten slotte moet de uitkeering van 10,000 dollar niet als een bewijs van goedheid der Vereenigde Staten besqhouwd worden, want evenals mijn broer, die eveneens het voor recht geniet door de Vereenigde Staten goed verzorgd te zijn, zal ook Sammy uit het ar tikeltje van de Haagsche Post wel een flinke premie moeten betalen voor deze „levens verzekering". Mijn bedoeling is niets anders, dan dat meerdere drang op onze regeering wordt uit geoefend, tot het doen hooren van een krachtig protest ten bate van hare onderda nen, die gedwongen werden, in het Ame rikaansche leger dienst te nemen. Koninklijk Instituut van In genieurs. Onder voorzitterschap van den heer D. Croll heeft het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage een vergadering gehouden. Herdacht werden in de eerste plaats de over leden leden H. G. Hintzbergen, J. H. Neiszen, oud-directeur van de gemeentetram, te Amster dam ir V. C. Metzelaar, oud-hoofdingenieur der gevangenissen en reohtsgebouwen, te 's Gra venhage ir. W. J. Kalis, industrieel, te 's Gra venhage J. Janszen Jr., chef efd. scheepsbouw aid. Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingenir. D. H. Havelaar, oud-hoofdingeniieur le kl. bij de Waterstaat in Ned.-Indie, te Rotterdam; en J. Jessurun, te 's Gravenhage. Nadat uitgebracht was het algemeen verslag over 1917, was aan de orde een voorstel van den Raad van bestuur tot wijziging van het reglement, waarmede de vergadering zich na eenige discussie vereenigde. Ingevolge deze re glementswijziging zal met ingang van 1919 de contributie voor de gewone leden bedragen 25 in plaats van 20 en wordt de termijn van bui tengewoon lidmaatschap van 5 tot 3 jaar terug gebracht. Mededeeling werd gedaan van de schenking door een lid... dat onbekend wenscht te blijven, van een bedrag van 10,000 ter versterking van de geldmiddelen van het Instituut. Door den Raad van bestuur is, op verzoek van het Kon. Instituut voor Hooger' Technisch onderwijs in Ned.-Indië, als vertegenwoordiger ven het Kon. Instituut ven Ingenieurs in het bestuur en den Raad van beheer dier vereeni- ging benoemd de alg. secretaris, ir. R. A. van Sandick, die met prof. dr. S. Hoogewerff en prof. ir. C. W. Weys, een ontwerp-leerplan voor de te stichten Toainkjche Hoogeschool In Ned.- Indië heeft opengesteld en die tevens benoemd is tot secretaris der subcommissie voor onder wijs van de vereeniging. Voldoende aan een wensch ven het bestuur der Afd. Ned.-Indfèf van het Instituut, dat de leiding yen het in 1919 óp Java te houden In- genieurs-congres heeft overgenomen van do Vereeniging van Watersisstsingenieurs, heeft de raad van bestuur een Nederlandsch ccmité in het leven geroepen (voorzitter de president van het Instituut D. Crol!. secretaris ir. J G. Numans), waarin ook de voorzitters der efdec- lingen zitting hebben en dat in de eerste plaats tot taak zal hebben het verkrijgen en gereed maken van schriftelijke bijdragen voor het con- gres. Hierna hield het lid Alb. Ph. Kapteyn een voordracht over vliegmachines, bestuurbare luchtschepen en het luchtverkeer in do naaste toekomst. Belangstelling in de poli tiek. Het aantal geabonneerden op het Kort Vers-lag der Tweede Kamer bedraagt, naar het Vad. verneemt, ongeveer 20.000. De Dordtsche Zeehaven. De nieuwe Dordtsche Zeehaven, welke tijdens «hn oorlog is gereed gekomen, verwacht binnen kort haar eerste beladen zeeboot. liet s.s. „Willem van Driel Sr." is nl. in Zweden la dende met dwarsliggers voor Dordrecht en komt aldaar aan het adres van de cargadoors- en stuwadoorsfirma C. L. Oversier. Tehuis voor Inlanders. Naar deMsb. verneemt, heeft de vereeniging Oost en V/est thans aangekocht het per ceel Van Boetzelaerlaan no. 2, te Den Haag dat zal worden ingericht als Tehuis voor In landers welks oprichting wij olangs reeds aankondigden. Het beheer over het Tehuis wordt toever trouwd aan den heer en mevrouw De Mun- nik, bekend om hun groote ervaring in den omgang met Inlanders. De zieke aardaopelen. Op de Friesche klei wordt tegenwoordig voor de zieke eardapelen evenveel betaald als voor de gezonde. Dit wordt veroorzaakt door de enorme vraag naar zieke aardappe len en kriel om de varkens te mesten. De z a a k-B ouman te Zaandam. De heer Johan Bouman, directeur der Han delsscholen te Zaandam, heeft een verzoek tot de rechterlijke macht gericht om een strafrechtelijke vervolging wegens beleedi- ging en smaad in te stellen tegen de leden der commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs te Zaandam. De aanleiding tot deze aanklacht ligt, naar men verneemt, in hoofdzaak in het ant woord van de commissie op het schrijven van het raadslid, den heer J. Brinkman Hz., in een der plaatselijke bladen. Hulp o zee ge w e i g e r d. Bij de inspectie van de scheepvaart te Umui- den is door den schiper van den vischlog- ger IJ M 465, een aaklacht ingediend te gen den gezagvoerder van den stoomkust- trawler C. Blok van de „Pro en Contra" D M 350, wegens het weigeren van hulp in nood. Den I9en Sept lag de botter ter hoogte van Wijk aan Zee hulpeloos met door den storm weggeslagen zeilen rond te drijvèn, toen de kusttrawler gepraaid werd om den botter bijstand te verleenen en bin nen te sleepen. Volgens den botterschiper werd dit geweigerd onder de bemerking, dat men maar moest trachten de haven van Nieuwediep te bereiken. De botter werd la ter door de voorgaats van IJmuiden kruisen de stoomloodsboot opgepikt en te IJmuiden binnengesleept. Onveiligheid ten platte land e. In de gemeente Barradeel worden tegenwoordig zooveel veldvruchten gestolen dat de landbouwers zich gewend hebben tot B. en W., met verzoek direct het getal veld wachters uit te breiden. Zoo gaat het niet langer. De Ned. Bank bestolen. Vrijdag weiden eenige kisten met zilver bons van Haarlem naar de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Bij aankomst bemerkte men, dat onder weg gestolen was een kist inhoudende 8000 zilverbons van één gulden en 5000 van 230. Inbraak. Vrijdagnacht is bij den heer A. in de Nordlaan te Yclp ingebroken, uit een schrijftafel werd f 125 gestolen. Vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord en hebben over haast hei huis verlaten, want in de gang werd een bankbiljet van 100 gevonden dat zij verloren hadden. Handel in boterkaarten. In het geheim wordt er in Friesland nogal ge karnd, vooral omdat de boterkaarten zoo duur betaald worden. Daarin wordt heel wat gehandeld. Donderdag werd voor 15 stuks tevergeefs 135 geboden. Plundering van broodwa gens. Te Rotterdam zijn gisteren acht broodwagens geplunderd. De politie heeft in verband hiermede 10 jongens gearresteerd. Diefstal ven broodkaarten. Aan het bureau N. Tolstraat te Amsterdam vervoegde zich Vrijdagavond een persoon, die mededeelde, in de St. Willebrordusstraat een zak, gevuld met volle vellen broodkaar ten, te hebben gevonden. Het bleek, d^ de vellen nog niet waren gesneden, zoodat zich op elk vel nog 45 broodkaarten bevonden in denzelfden toestand, als deze gedrukt wor den. Niet minder dan 50 van deze groote vellen, tezamen tellende 2250 broodkaar ten, waren in dezen zak. Bij de N.V. Drukkerij Elsevier, ïn de Van Ostadestraat, bleek een groot aantal vellen met broodkaarten van het 73ste tijdvak, welke nog moeten worden uitgegeven, ont vreemd. Onder de stoomtram. Op de stoomtrambaan der Hollandsche Spoor Den Haag—Scheveningen, nabij de Statenlaan is Vrijdagavond 'n 12-jarige jongesn, die op de treeplank ven een convooltrein wa6 ge sprongen, daarvan afgevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij onder den trein geraakte en onmiddellijk werd gedood. School- en Kerknieuws -liescrvf-vfUprediltTs. Naar d« verneemt, heeft ds. R. Meeuwenberg, Rotterdam, beroepen predikant te Batenburg? eer. benoeming ontvangen tot reserve-veldpfé* daker. Nederlandsche Hervormde Kerk. Ds. A. J. Eykmon. predikant der Ned. Hertt Gemeentc ie Amsterdam, vierde Vrijdag zift gouden jubileum. Hij stond achtereenvolgens té Cotnen, Resteren. Hengelo, Groningen en Anw s tor dam, sinds 1888. De jubilaris ontving vele' b! jken van belangstelling. Namens de leden der gemeente bood nar. De Jong Schouwenburg hem een huldeblijk aan. Ook de kerkeraad maakte i%e opwachting. Zaterdag heeft te Utrecht tie ridderilag van de Nederlandsche afdeeling der Souvcreine Orde van Malta plaats gehad onder leiding van den baljuw: luilcnant-geDeraal baron van' Voorst lot Voorst, voorzitter van de Eerste Kamer. De baljuw deelde mee, dat tot ridder is be- benoemd jhr. mr. E. M. van Bónninghausen tol Herinckhnvc. die door het Nederlandse!? kapittel is toegelaten. In het aigeloopen jaar werd de Malthezcr oorlor'sorganisafie geconsolideerd, die in 1914, reeds vóór dc 'afkondiging van de "mobilisatie! tot stand kwam en welke tot doel hnd alle Katholiek verplegend personeel en alle Katho lieke gestichten samen tc brengen onder éctf Katholiek vaandel, onder leiding der Malste- ser Orde. De baljuw gewaagde van den arbeid, door dc orde tot stand gebracht De functie van hoofdcommissaris der Mal- thezc hulpverleeurng werd ingesteld en daar toe benoemd jhr. mr. E. B. F F. Wittent van Hoogland Onder hem werden gesteld, pro-> Vinciale M 'llhcser-commissarissen. o. a. voor Utrecht Th. C. M. J. baron van Wijnbergen, waargenomen door dén hoofdcommissaris. Deze commissarissen worden voor de techni sche aangelegenheden ter zijde gestaan dool provinciale inspecteurs onder leiding van een hoofdinspecteur. To-t hoofdinspecteur werd benoemd dr. J- W. Jorissen tevens inspecteur voor de pro vincie Utrecht. Voorts benoemde het pakittel voor dc oor- logsaangelegcnheden een commissie van uit voering onder voorzitterschap van den schot- meester mr. dr. G. F. M. baron van JHugcnpoth tot Aerdt. Naast de oorlogsorganisatie heeft in Het af- geloopen jaar ook de vredesorganisatie "van dc orde zich verder ontwikkeld. Reeds zijn in 5 verschillende ziekenhuizen vrijhedden, waarin het geheele jaar onvermogende patiën ten op kosten der orde verzorgd en verpleegd worden. De plannen voor den bouw van het Matthe- z er-hospita al voor geheel on vermogen den zijn gereed. De uilroering wacht nog slechts op de daarvoor noodige versterking der financiën. De aan de heuri van aftreding zijnde pittel ridder Z Th. J. F baron van Dorth tot Mealer eu de 2c kapittel ridder mr. E. O. J. M. baron van Hövell van Westerïlier werden herkozen en zullen aan den vorst grootmeester ter benoeming worden voorgedragen. Zaterdag j.l. had te Utrecht onder voorzit terschap van Mr. Dr. W. A. van Ziist eene algemeene ledenvergadering plaats van de „Vereeniging tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland." Door den secretaris generaal werd verslag uitgebracht van de werkzaamheden in het tweede vereeniging»- jaar, waarin o. a. een overzicht werd ge geven van de voorbereiding en de resulta ten der tweede Jaarbeurs, waarvan de om* vang dien der eerste verre had overtroffen, terwijl ook de omzet van de ter Jarbeurs af gesloten- zaken verdriedubbeld was. Geme moreerd wc-rden voorts de pionnen tot de stichting van enn vast Jaarbeursgebouw, de oprichting van een eigen orgaan „"De Jaar beurs" en de instelling van een Voorlich tingsdienst, die tijdens de tweede beur9 een uitgebreide verzameling gegevens op indus trieel gebied ter voorlichting van den bin nen- en buitenlandschen handel had te zomen gebracht. Het totaal der lasten heeft be dragen 536,909.00'j, dat der baten, inch de subsidies van Rijk en Gemeente, 510,919.71, zoodat de winst- en verlies rekening sl'rit met een nadeelig saldo van 26,734.07Het waarborgfonds bedroeg op 1 Mei 1918 152,540.—. Nadat het jaarverslag door de vergadering was goedgekeurd, werden tot leden der com» missie tot nezien der rekening gekozen de heeren Mr. K. P. van der Mandele te Rot terdam, C. J. H. Muller te Utrecht en A'. Stoop te Bloemendaal, terwijl tot plaatsver vangende leden werden benoemd de hee ren Mr. Jan Smit Azn. te Middelburg, W. Ruys te Rotterdam en Mr. J. Bierens de Haan te Amsterdam. Tenslotte deed de voorzitter nog enkele mededeelingen betref fende de voorbereiding der Derde Neder landsche Jaarbeurs, waaruit o. m. bleek, dat reeds nu a 11 e c ij f e r s der Tweede, Beurs overtroffen waren: het aantal op 28 September ingeschreven deel nemers bedraagt 1072 (v. j. 1062), het aan tal monsterkamers 1137 (v. j. 963). het aan tal meters tafelvlakte 661 (v. j. 634) en het aantal vierkante meters open ruimte 420 (v. j. 263). B a a r n. De uitslag van den Zondag alhier.^ gespeelden voetbalwedstrijd tusschen Baarft II en Gooi IV is nul—één. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt Dins dag a.s. met trein 2.05 van hier naar 'Apel« doorn. De plaatselijke afd. van den Yrijz. Derm Bond alhier, heeft eene commissie benoemd, beslaande uit mevr. M. E. Lelhnan—Bosch, Th. P. "Vethake, L. H. Bours en J van derl Brink, met opdracht een onderzoek in te stel* len naar de wenschelijkheid van de oprichtinjj van een schoonheidscommissie voor met het oog op het ontsieren van lanen en het onoordeelkundig bonwen van villa's in dé? verschillende parken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2