DIT DEN OMTREK hedenochtend 500 vluchtelingen zouden can tornen, en om 11 uur nog 2200. Zij komen over VeWwezeh in ons land. Ver schillende militaire artsen zijn reeds aange komen. Aan de grens heeft het onderzoek plaats. De leiding is in handen van de mili taire autoriteiten en ven den regerings commissaris. Allen worden voorloopig on dergebracht in de uitgestrekte fabrieksge bouwen van de Bek te Limmel, vlak bij Maastricht. De bakkerijen werken allen .vannacht door. Hedenochtend vroeg moes ten 3000 brooden klaar zijn. Alles is nauw keurig in gereedheid gebracht voor de ont vangst. Men meldt uit Arnhem, dat op verzoek van de Regeering maatregelen zijn geno men om in Gelderland 50,000 vluchtelin gen onder te brengen. Naar wij uit goede bron vernemen, wordt het plan overwogen om de vluchtelingen uit Noord-Frankrijk, die thans aan onze gren zen zijn aangekomen, niet verder te eva- cueeren Holland in, aangezien de mogelijk heid, zelfs de waarschijnlijkheid bestaat dat ze wederom naar Frankrijk zullen teruggaan, naar men zegt langs de zeeroute via Vlis- cingen. Dit schijnt zoo nog niet op alle, dan toch op een deel hunner toepasselijk te zijn. Uit Vlissingen wordt althans gemeld dat daar aan het station maatregelen worden geno men in verband met een heden te verwach ten groet aantel vluchtelingen. Naar verf luidt, zouden er 4 tot 6 duizend uit de rich ting Roosendaal daarheen komen, die dan over Zeeuwsch-Vlaanderen naar België te rug zouden keeren. De Malthezer-organisatie, die in Noord- Brabant en Limburg alle gTOote gebouwen en alle verplegend personeel omvat, is in werking. Reeds is het bedrijf van 12 nood- ziekeninrichtingen in vollen gang, n.l. te Hoogerheide, Nisperen, Zundert, Ulven- hout, Maarle-Nassau, Valkenswaard, Eersel, Weert I en Weert H, Ittervoort, Thorn, Maarssen en GronsvekL In elk dezer in richtingen zijn 15 Malthezer zusters werk zaam, zoodat thans reeds 180 Malthezer- zusters in het veld staan. De voorbereidin gen worden getroffen om nog meer gebou wen in te richten en ook nog meer zusters naar het Zuiden te zenden. Bij de regeling moeten echter groote moeilijkheden over wonnen worden wegens het heerschen van de Spaansche griep in verschillende kloos ters, waardoor in de oorspronkelijke organi satie ingrijpende wijzigingen moeten ge maakt worden. De leiding in Noord-Brabant en Limburg beurst bij L. baron van Voorst tot Voorst, bijgestaan door den provincialen commis saris, mr. baron van Oldeneel, den gede legeerde mr. baron Speyart vaji Woerden err den hoofdinspecteur dr. JorisSen. Zaterdag gaat de hoofdcommissie der Malthezer Orde naar Brabant en Limburg om alle Malthezer-inrichtir.gen te inspec- tceren en regelingen te treffen, waar die noodig mochten zijn. Oproep nan artsea «u verpleegsters. De veel omvattende taak, reeds onder nomen en welke het Nederl. Roode Kruis nog wacht met betrekking tot het verplegen van de Fransche en Belgische vluchtelin gen, maakt het noodzakelijk dat het Neder- landsehe Roode Kruis ten spoedigste de beschiliking verkrijgt ever een groot aan tal artsen, verpleegsters en helpsters. Niet minder dan nog een versterking met een honderdtal artsen' en een 500-tal per sonen voor verplegend en helpend perso neel wordt noodig geacht. Het Nederl. Roode Kruis doet daarom een oproep om zich voor dit werk aan te melden. Laj^s de Zeetiwscli Tlastmsebe grea Onze bijzondere verslaggever meldt ons uit Sluis: De stoomtram ging van Sluis naar Oost- burv. Tjokvol. Vier lange wagens achter elkan der De bagagewagen volgestampt met fiet sen, om ruimte te winnen niet meer naast «Ikaar, maar boven o p elkander gelegd. In de rijtuigen een gezelschap zóó geva rieerd, dat het de moeite loonde om er in stilte een studie van te maken. Ik dook meg in een hoekje van 'n compartiment eerste klas en hield me slapende. Drie vierde van de passagiers vreemdelin gen; heeren en dames uit den Haag, uit Arnhem, óók uit Enschedé, die in reis- cosiuum naar Vlaanderen waren gekomen, om aan de grens te zien, wat ze van hun leven nog nooit hadden gezien. Een ge zelschap, keurig gekleed, de dames in En- gelsche wandeltoiletten met bruin-glacé schoentjes, allemaal van binocles voorzien, reismandjes en koffertjes, als waren ze met Lissóne op excursie in het buitenland. Dat w aren de pleizierreizigers, die in hun "reis gids hadden nagekeken en bevonden, dat je met de tram een héél end kon komen. Een ander deel waren kooplieden uit Am sterdam, die naar Sluis en omgeving waren gekomen om „zaken te doen". Want nu het gevechtsterrein vlak bq onze landspalen is gelegen, is er blijkbaar voor kooplui „in al lerlei met succes te werken en met een .club van een man of tien waren ze»«gemeen- 6chappelijk er op uit getogen, om met een gevoel van tevredenheid weer over de Schelde terug te trekken. Zaken zijn nu een maal zaken. Voorts wat jongelui, die voor de mop een paar dagen op stap waren gegaen, om straks met een geweldig verhaal thuis te komen en de glorie te kunnen beleven van „aajj de grens" te hebben gestaan. Militairen, die met verlof hadden denken te traan en nu aan hun standplaats gebon den blijven. Hun kan het grensgebeuren geen klap schelen, voor hun is de éénige vraag wanneer er 'n eind zal komen aan de beroerde mobilisatie. Ze maken gein over het fijne gezelschap, dat naar de grens is geweest, en voor de rest negeeren ze alles wat In de tram zit. Zoo tramden we Donderdagmiddag van Sluis naar Oostburg, richting Breslcens. Na genoeg alle reizigers met bestemming voor de boot op Vlissingen. De dames en heeren waren niet erg spraakzaam. Hadden merkbaar 'n vergeef- sche tocht gemaakt en zich héél wet anders gedroomd. Wat ze uit Vlaanderen meene men waren grijs-beslikte schoenen die min stens acht dagen noodig zullen hebben om weer op hun verhaal te komen, zwaar be- modderde kleeren - en van het gevecht aan de grenzen nagenoeg niemendal gezien. Dat men deze ervaring had opgedaan, was op de meeste gezichten héél duidelijk te lezen een lamme reis, zoowat nergens logies gelegenheid, afstanden van uren, waar je kwartieren had gedacht, en van den strijd alléén wat gehoord, want te zienwas er voor hen absoluut niemendal. De Amsterdammers die vanwege de ne gotie links en rechts rondom Sluis hadden gezworven, klaagden steen en been over onvoldoende slaapgelegenheid; ze hadden in het grensdorpje Eede overnacht met z'n negenen op een zolder, liggende op den vloed, 's Morgens hadden ze zich onder een pomp, buiten, kunnen wasschen, ontbijt had den ze heelemaal niet gezien, en voor dit logies hadden ze per persoon toch nog een paar gulden kunnen neerleggen. De jongelui hadden den nacht „aan de grens" doorgebrachtvertelden in de tram, ik weet niet hoeveel dingen, die ze natuurlijk in het geheel niet hadden be leefd, maar waarvoor de fantasie n al aan het werk was geweest. De tramreis was werkelijk héél amusant. De animo, om naar de grens te komen, zal wel minderen, nu vanwege het militair gezag zéér strenge consignes zijn gegeven, om iedereen op grooten afstand te houden, die niet met papieren toonen kan dat hij hier inderdaad om de een of andere drin gende reden moet wezen. En aangezien die papieren vrijwel niemand heeft, blijft de groote menigte zóó'n kolossaal eind van de grenslijn verwijderd, dat er totaal niets van den strijd in België voor haar valt te aan schouwen. Men moet zich vergenoegen met het hooren van allerlei schoten, maar mij dunkt, daarvoor zal men toch zeker niet de lange reis naar Zeeuwsch Vlaanderen willen ondernemen. De groote deceptie voerde hedenmiddag een aanzienlijk getal reizigers over de Schelde terug. Dat dé militairen strenge maatregelen hebben genomen om een bree- de strook grond vóór de gren-sdraad van het verkeer af te sluiten, is ter wille van de algemeene veiligheid zéér toe te juichen. De kogels en granaten komen zóó herhaal delijk op Nederlandsch grondgebied terecht toen wij Woensdagavond in de-buurt van Ede waren, vlogen de projectielen nog geen vijf meters van ons af door de boomen dat het bepaald risquant in de hoogste mate moet worden genoemd, al te dicht de uiter ste grénslijn te naderen. Toch probeeren nog aldoor het is ook heden (Donderdag) weder gebeurd ver schillende personen langs boschpaadjes door het kdeupelhout verder te komen dan geoorloofd is. Dit heeft tot gevolg gehad, dat eenige heeren dQor een Hollandsche patrouille zijn aangehouden en meegeno men naar de wacht, waar ze voorloopig werden vastgehouden voor nader onder zoek. Dit is o.a. iemand uit Den Helder en uit Den Haag overkomenzij werden Woensdagavond op verboden terrein aan getroffen en waren hedenochtend nog niet losgelaten. De strijd bleef vandaag voortwoeden tus- schen dezelfde punten; er had geen ver schuiving plaats Het wordt niet waarschijn lijk geacht, dat deze positie lang zoo zal du ren; de beschieting neemt zóó toe in hevig heid, dat wel spoedig zal moeten blijken, wie van de twee partijen gedwongen zal zijn tot wijken. Intusschen is aan alles te mer ken. dat de ongerustheid in de landstreek, oostelijk van het gebied waar de legers op het oogenblik tegenover elkander staan, met den dag toeneemt. En een bombarde ment van Antwerpen wordt dan ook zéér ge vreesd; vandaar dan ook de overkomst reeds van méérgegoeden, die Antwerpen verlaten en via Roozendaal in Holland komen. Hun aantal zou zoo werd in Zeeuwsch Vlaan deren heden verzel^rd vandaag (Donder dag) opvallend grooter zijn geweest. Van vreemdelingen gesproken deze mogen al mopperen over het feit, dat ze naar huisTnoeten gaan zonder iets noemenswaard te hebben gezien, ze zullen zich zeker niet beklagen over de voeding, die ze cp hun jammerlijk mislukten tocht, in Vlaanderen hebben genoten. Want het is opvallend, zoo veel meer hier te krijgen is, dan in de an dere provincies, speciaal boven Brabant ge kregen. Daar toch is geen boterham te be machtigen zonder een bon van 100 of méér gram, maar in Zeeuwsch Vlaanderen vindt ge brood ad libitum, zonder dat een bon van uw broodkaart tevoren wordt gevorderd bij wijze van onvermiddelijke verplichting. In een hotel, dat wij dezer dagen boven de Schelde bezochten, werden ons aan het ont bijt pas 2 miniatuurbroodjes bezorgd, nadat de ober an onze kaart 5O0 gram had inge nomen. Eerst bons, daarna eten. Maar béneden de Schelde staan de zaken an ders; wij dronken heden in het dorpje Zuid- zande koffie, met overvloed van brood en boter, waarvoor de^loor ons aangeboden bons vriendelijk werden geweigerd als „hee lemaal niet noodigf" Erwtensoep met var- kensvleesch met genoegen! Pannekoeken met spek niet het minste bezwaarf Thee?! Welzeker, nog met gemak voor u te schen ken. Wet dot betreft men komt hier in derdaad gerestaureerd vandaan! Een andere jnerkwaardigheid ook in de tram te weten gekomen is de uitgebreide handel die er al wordt gedreven, in ik weet niet hoeveel artikelen, van het slagveld af komstig. Een der Amsterdamsche kooplui bood me en passant een granaatwerper te koop aanhij droeg het ding zoo in z'n bin nenzak als een vulpenhouder. Uit een an dere zak kwamen drie patroonhouders, ieder gevuld met 5 of 6 patronen, te doorschijn. Als ik dan geen zin had in den granaatwer per, misschien waren die patronen dan wel wat voor mij. En ik kreeg de collectie vóór me, ter keuze. Er was nog méér te koop. Een gordelriem, een veldkijker van een Duitschen grenswacht, enz. enz-. enz. Zaken zijn zaken, niet waar? Al deze artikelen waTen vermoedelijk voor tabak of sigaren geruild, want het is bekend dat men voor tabak .en vooral voor sigaretten, zoo wat alles gedaan krijgt. Die réliquien, in den vorm van kijkers, riemen, kogelwerpers, etc. gaan over eenige dagen natuurLijk tegen de moeite van het halen loonende prijzen, van hand tot hand. Het is waar, wij kunnen een Duitschen\grenswacht geen grooter genoe gen doen dan hem een doos sigaretten voor houden. Men deelde mij mede, dat te Ant werpen voor een doosje sigaretten van 10 stuks met pleizier 6 mark werd gevraagd en met evenveel pleizier gegeven. Wat wonder dus, dat de mannen, die dag en nacht op hun grensposten staan, verrukt zijn als hun geboden wordt, wat ze maanden en maan den hebben moeten ontberen. Als deze aanteekeningen Sluis verlaten, is het dreunend geschutvuur veer even con stant als daags tevoren. Bericht wordt, dat een verwoed gevecht op komen staat, want dat over en weer de toebereidselen daar voor gemaakt zijn. Zou deze^slag uitvallen in het nadeel van de Duitscners, dan zou dit tot gevolg hebben dat de jfevechtslinie méér oostwaarts wordt getrokken en dus zoo ongeveer ten zuiden van Sas van Gent komt te liggen. Jedenfalls blijven de eerst komende dagen voor onze Zeeuwsche gren zen buitengewoon spannend en kan men daar ieder oogenblik voor zéér verrassende gebeurlijkheden komen te staan. Ren prachtige gift. In de raadszitting van Leiden van gis termiddag werd mededeeling gedaan van een schenking groot 400.000 voor de stichting van een nieuw Stedelijk Museum. Deze gift was afkomstig van mr. C. P. F. Plato, in den Haag, die een oud-Leidenaor is en vroeger reids 5000 schonk voor uitbreiding van het bestaande Museum. Dragees van klompen bij die fitnatnpoor. Door de Directie der Staatsspoor is in verband met de tijdsomstandigheden tot nader order aan het personeel, behoudens na te noemen uitzonderingen, toegestaan gedurende de uitoefening van zijn dienst klompen inplaats van schoenen te dragen. In het belang hunner eigen veiligheid is het dragen van klompen gedurende de uit oefening van hun dienst verboden aan: ran geerders, arbeiders-rangeerder, wisselwach ters, rangperploegleiders, voorlieden-ran geerdienst, arbeiders-remmer, hoofdcon ducteurs, conducteurs, machinisten, onder machinisten, leerlingen-machinist, lampe nisten en wagenmeesters, terwijl dit verbod tevens geldt voor de beambten die als zóó danig dienst doen. Maatregelen zijn reeds genomen om dit personeel bij het bekomen van reparatie- leer en nieuwe schoenen behulpzaam te zijn. Drama «oor ffasverxtlbkin*. In een woning aan den Honschollrcdijk- slraat -15 tc-den Haag zijn hcd.en door gasver- slikking doodgevonden de kleermaker W. J. •V. van der Yen, diens vrouw cn haar jongste 11-jarig zoontje, terwijl de oudste zoon, een jongen van 18 19 jaar, bewusteloos was en, nog teckenen van leven gevende, naar hel ziekenhuis is gebracht. Beide zoons lagen ontkleed te bed. de vrouw gekleed te bed en de man zal gekleed op een stoel vóór het bed. De gasleiding was afge schroefd, de bel aan de deur vastgezet en de brievenbus dichtgespijkerd, zoodat vermoed wordt, dat men met een opzettelijk geval -\an gasverstikking te doen heeft. Bij de buren en familieleden stond van der V. bekend als eenigszins zonderling. Het spoonre;»n{e!nk Kj Wee»p. (V ervolg.) Gisteren den derden dag van het openbaar verhoor in zake het spoorwegongeluk hij Weesp werd het eerste gehoord de groep personeel, die bij den aanleg werkzaam is geweest. De ingenieur F. J. des Tombe was uitvoe rend ingenieur bij den aanleg van het werk De voorafgaande boringen waren niet door ge tuige uitgevoerd. Bij het opmaken van het pro ject heeft getuige de bedoeling gehad don zond- dam zoo goed mogelijk naar boneden te doen gaan. Men raaekte een sleuf 1.30 M. diep ter breedte y0*1 het zandlichaam. Bij den ouden spoorweg was de sleuf 60 c.M. diep. Bij het graven heeft men zand. pit het midden opge hoogd. Op grond daarvan zijn boringen gedaan. Do voorzitter: Acht gij het op grond van de na de voltooiing van het werk uitge voerde boringen niet waarschijnlijk, dat ender het gestorte zandlichaam een samengeperste, weinig vrater doorlatende, veenlaeg aanwezig is "gebleven Getuige: Ja. het is gebleken, dat de zand- storting niet is doorgegaan tot het natuurlijke zand cn dat een veenhoek is overgebleven. Met het heien van palen heeft men dat ondervonden. Voor bermen en parallelwegen is grond gebruikt ontgraven aan sloot en sleuf. De Voorzitter: Dus de parallelwegen wa ren ook van veea gemaakt Getuige: Voor zoover Ik mij herinner, in hoofdzeek wei. Kan, aldus de heer Lely, volgens uw mee ning, worden aangenomen, dat na de uitvoering van-het zeirtfiichaam van de baan, deze aan de i onderzijde begrensd werd door een samenge- j perste veenlaag en ter weerszijden door bermen en onderhoud uit veen bestaande Getuige antwoordt bevestigend, doch het veen was niet overal even samengeperst. Wan neer het veen aan de zijkanten evenveel was samengeperst als van onderen, zou een kom voor het water gevormd zijn, doch getuige meent, dat het regenwater terzijde nog wel een uitweg heeft kunnen vinden. De veenlaag was oan den bovenkant bijv. heel slap. Het is mo gelijk, dat de slappe veenmassa bij druk zich als een golf heeft voortgeplant. De Voorzitter: Is het u wellicht ook be kend of destijds de vraag gerezen is of door een dergelijke begrenzing de ontwatering van het zandlichaam der baan wel in voldoende mate verzekerd kon worden geacht Getuige: Het water zal wel gelegenheid gehad hebben zijdelings af te vloeien. De bodem zal wel wat water doorgelaten hebben door het zand op zijde. De volgende getuige, ingenieur Kloppen burg, had toezicht op den bouw van de groo te brug en op den bouw van den aansluiten den dijk, waar thans het tmgeval plaats had. Ter plaatse waar de dijk moest komen, is een groote geul gegraven. Treinen reden aan en stortten zand daarin, hetgeen zich vrij diep in het maai veld perste. De verhouding van de zandmassa was 114 2 wat aangaat de diepte onder den grond, tot wat aangaat de hoogte daarboven. De veenmassa bleek vrijwel overal weggeperst. Slechts hier en daar was ze plaatselijk samen geperst tot een zeer compacte massa. Hij meent dat het veen onder den dijk wel was wegge- perst. Sommige van de boringen op den dijk gemaakt, koit nadat deze op hoogte was ge bracht, had hij bijgewoond. Getuige citeer: vervolgens hetgeen een inge nieur over het v. egzakken van zanddijken heeft geschreven en heeft op grond daarvan gemeend dat een zijdelingsche arid; mogelijk is geworden op het omringende veen. Inderdaad heeft een groote opheffing van veen plaats gehad. Het is vcrwonderb'jk, dat een dijk, die 30 jaren stond gehouden heeft, zich plotseling heeft begeven. Getuige gelooft, dot men niet slechts rekening moet houden met de absolute kracht van den dijk, maar ook met factoren van tijd en herha ling. Zijn conclusie is, dat wanneer aanaarding van land op wat ruimer schaal had plaats ge had, het ongeluk misschien ware voorkomen. Aan de Zuidzijde stond een wachthuisje, een natuurlijke versterking dus, welke men aan de Noordzijde miste. Bij een vroegeren bouw zijn vierkante putten gemaakt met zand gevuld, waardoor de achtergelegen grond meer gele genheid had te 'zetten. Getuige kan zich haast niet verklaren, dat de baan 30 jaar hield cn nu ineens brak. Dat wijt deze getuige alleen aan de zandmassa, die het karakter van drijfzand krijgt. Wordt vervolgd. In de gisteren gehouden vergadering van den Utrechtschen Gemeenteraad kwam o.m. ter tafel eene mededeeling van B. en W., dat door tusschenkomst van den inspec teur der directe belastingen bij den gemeen te-ontvanger een bedrag van 1906.84 is gestort wegens door iemand te weinig be taalde gemeentelijke inkomstenbelasting. Voorts was ingekomen een adres van het bestuur der afdeeling Utrecht van den Ned. Bond van Vakschoolleeraren, waarin gewe zen wordt op den grooten achterstand, die moet worden geconstateerd in de salariee- ring van het onderwijzend personeel van de in deze gemeente bestaande vakscholen, zoowel voor meisjes als voor jongens, en verzocht wordt maatregelen te willen nemen dat hierin verbetering wordt gebracht. Aan jhr. A. H. Op ten Noort, directeur der Gemeentewerken, aan wien op zijn ver zoek ingaande 1 Januari a.s. eervol bntslag uit deze functie is verleend, werd op een na der van hem ingekomen verzoek, dit ontslhg reeds ingaande 1 November e.k. toegestaan. Goedgekeurd werd de voordracht van B. en W. om het maximum, tot hetwelk ten be- hoeVe van het dienstjaar 1918 kasgeld opge nomen kan worden, te verhoogen van 3,500.000 tot 5,000.000. Na eenige bespreking werd goedgekeurd een voordracht ora het voor de levensmidde lenvoorzieitfcig uitgetrokken crediet te ver hoogen tot 1,0410.000. Door den wethouder Kettlitz werden bij de behandeling van deze voordracht enkele rae- dedeelingen gedaan, o.a. dat het varkens- vleesch dat de gemeente zal krijgen van hare varkensmest-erij, beschikbaar zal wor den gesteld voor alle klassen der samenle ving. Wat de aardappelenvoorzienirig aangaat, moest spreker opmerken dat B. en W. geen termen kunnen vinden vergunning te verlee- nen voor opslag van aardappelen. In eene gemeente als Utrecht, zeide spr., met ongeveer 31,000 gezinnen, is het heel moeilijk die gezinnen aan te wijzen, die voor opslag in aanmerking zouden mogen komen; zulks zou onwillekeurig tot groote onbillijk heden leiden. Het gemeentebestuur zal daarom door gaan met per week een bepaald rantsoen beschikbaar te stellen. Het is echter de be doeling van B. en W. om ten koste van wat ook groote hoeveelheden aardappelen naar Utrecht te krijgen. Toegezegd is een kwan tum van 140,000 HX. Ten slotte deelde spreker mede, dat reeds met de distributie van schoenen is begon nen, terwijl ongeveer 15 November a.s. be gonnen wordt met de distributie van klee- dirtgulsters zullen komen op ongev eer 22 per stuk. De kleeding zal evenals die schoe nen beschikbaar zijn voor iedereen, doch natuurlijk alleen wanneer men er dringend behoefte aan heeft en tegen inlevering van oude kleeding." Strenge maatregelen zullen genomen wor den om knoeierijen zooveel mogelijk tegen te gaan. Hierna was aan de orde de voortzetting i-, van de behandeling in zake de regeling vat de subsidie ering van het bijzonder fröbel on? derwijs. j i Eenige voorgestelde amendementen wer< den verworpen, waarna de verordening iif haar geheel werd goedgekeurd. Bij de behandeling vooj: een voordracht tot vaststelling van eene verordening t<jj regeling van het geneeskundig schooltoet zicht, werd door wethouder dr. Van Leen? wen medegedeeld, naar aanleiding varv di onrustbarende berichten, die in de pers ovei de Spaansche ziekte verschijnen, dat tot hei den in deze gemeente geen reden tot onge rustheid behoeft te bestaan. Gisteravond werd de vergadering voort- gezet. Na de 250 vfuchtelingen, die Dinsdag avond reeds te Huis ter Heide arriveerden, kwamen er Woensdag om 2.50 uur op nieuw een 300 aan. Dank zij de „oefening" voor autoriteüen en personeel den avond te voren, waren ook deze rampzaligen weldra naar het Kamp doorgezonden, eenige zieken inbegrepen, die reeds in den trein aan de goede zorgen van enkele verpleegsters waren toever trouwd. Dat men bij het „verwerken" dezer voor- troepen ervaringen had opgedaan en er oök leering uit had getrokken, bleek vooral tóen een grootere vloedgolf kwam aanrollen. Om even vijf uur kwam een lange trein van min stens 25 waggons het stationnetje binnen rollen, dc eerste wagens leeg, waaruit bleek, dat op nog grooter aantal gerekend was. Ook de heer Bosch, inspecteur van de N. C. S., was hierbij aanwezig. Weldra waren bij drie uitgangen de con troles op haar post en konden de arme tob- bers gepakt en gezakt, de perrons verlaten. Vooraf waren de zieken en gebrekkigen reed^ getransporteerd, waaronder wij zelfs een man op krukken opmerkten, die één ben miste en een jongen, die in 't geheel - niet loopen kon. Wij vroegen ons af, hoe dergelijke ongelukkigen den moeilijken tocht hebben kunnen volbrengen, maar toen wij bij de bagage ook een handwagen en tal van kruiwagens opmerkten, meenden wij te begrijpen, hoe dergelijke stakkers door de bloedverwanten werden meegevoerd naai veilig Holland. Aan kinderwagens ook geen gebrek. Wij zullen ons er niet aan wagen een opsomming te geven van de uiteenloop pende "bagaye. die van huis uit werd mee genomen. Wij zagen vrouwen zoowel als mannen, die gebukt gingen onder zware lasten, meest in dekens gewikkeld. Een mand met kippen ontbrak ook al niet, terwijl weer een andere vrouw behalve „Arnie" aan een touwtje, ook de jonge hondjes onder den arm had meegebracht. Eenigen droe gen hun handelswaar, een bundeltje schijn baar nieuwe parapluies. bij zich. Of deze onderweg reeds dienst hadden gedaan? Ja zelfs, een achttienjarige had het niet ovei zich kunnen krijgen haar mooie hoed pouu le Dimanche achter fe laten. Het meeste medelijden wekten wel de zeer ouden van dagen, van wie waarschijn lijk velen na al de ontberingen le beau pays wel nimmer terug zullen zien. Ook de vele kinderen, waaronder zuige lingen, bieden met hun bleeke glanslooze gezichtjes een diep treurigen aanblik en roeipen telkenmale dankbare gedachten in ons op, dat onzen eigen kleinen dit groote leed bespaard bleef. Aan moeders rokken vastgeklemd, ston den ze gelaten te wachten al die kleine stumperds te midden van de groote menigte die grootendeels zwijgzaam het oogenblik verbeidt, dat ook«zij aan de beurt komen om opnieuw „opgeladen" te worden. Dat dit laatste transport vlug verliep, is mee te danken aan de aanwezigheid van een zestal vrachtauto's uit het Vliegkamp, ieder met een yolgwagen, waarvan het groote dek, eigenlijk bestemd voor het ver voer van vliegmachines, heel wat kan opne men. Ook 'het. Genietreintje rijdt af en aan en was reeds met een volle lading vertrok ken, toen de laatste reizigers pas het perron verlieten. -1041 werden er ditmaal aan de controles geteld en nog grooter moet het aantal zijn, dat even later zal binnenkomen. Dat het gemeentebestuur van Zeist drukke dagen doormaakt, .behoeft geen betoog, waar er telkens nog weer nieuwe maatrege len noodig blijken, ook al meende men in alles te hebben voorzien. Min of meer on verwachts zijn ze nog gekomen, de vluchte lingen., wat wel hieruit blijkt, dat het Kamp nog niet eens geheel door de daar geleger de militairen was ontruimd, van wie er velen op en bij het station rondslenterden. Uit rustingen, stroozakken, dekens etc. liggen op groote hoopen te wachten tot de „man netjes" ze straks weer zullen opnemen om naar elders te verhuizen. Nog meer verdre venen alzoo, al zijn hier de omstandigheden vrij wat verkieselijker. De* aCht groote veldvliegkamplampen, welke dezen tweeden avond zijn geplaatst, vergemakkelijken niet weinig het instijgen in het treintje, de auto's en de vele bespan ningen, welke de gedwongen reizigers naar 'hun nieuwe "verblijf brengen, waar behalve een stevige boterham met koffie, het ver warmde onderdak wacht. Naar wij vernemen, zal het totaal asntal vluchtelingen, dat onder *de hoede van het Zeister gemeentebestuur wordt gesteld, zoo noodig tot 20,000 worden opgevoerd, waar voor reeds 200 man bewakingstroepen wer den aangevraagd, daar natuurlijk vogels an diverse pluimage het kamp gaan bevolken. Niet alle vluchtelingen zijn even terneer geslagen en kalm berustend. Zoo lioorden j wij reeds van enkele elementen, die eeiïj minder gewenschten toon aansloegen, toert hun Woensdag hun ligplaatsen op het stroo werden aangewezen. „No«s ne som- mes pos des prisonniers" hadden sommigen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2