fchijnt hat verbruik van eieren langzamer hand te verminderen, terwijl ook wel de meerdere aanvoer van vleesch daarop van Invloed zal zijn geweest. De maianlactnrenprU*cn urn den vrede. De Vereeniging van Nederlandsche gros siers in manufacturen bericht ons, dat zij meent den handel in kennis te moeten stel len met hare meening betreffende de toe komstige prijzen van manufacturen. Eenige persuitlatingen en de gereserveerdheid van het koopende publiek duiden op de vestiging van het denkbeeld, dat de prijzen na de slui ting van den vrede lager zullen worden. Ten einde een vergelijking te kunnen maken, heeft de Vereeniging zich gewend tot twee van de belangrijkste fabrikanten, die •haar onderstaande prijsverhoudingen gaven van grondstoffen en verdere benoodigd- heden: Buitenlandsche wol 2.50 per kg. in 1914, thans f 35; iiflandsche kamling 1 per kg., in 1914, thans 15; kunsuwol (gewone oude sokken) 0.35 per kg. in 1914, thans 8.50; katoenen garens 1.C4 per kg. in 1914, thans 10.50; oleine 22.50 per 100 kg. in 1914, thans 110; spindeolie 13.50 per 100 kg. in 1914, thans J 220; soda 4.50 per 100 kg. in 1914, thans 18; zeep 27.50 per 100 kg. in 1914, thans 120; verfstof fen 1.80 per kg. in 1914, thans 11.50; kaardenbeslag \oor comp'. assortiment 1360 per kg. in 1914, thans 35.000 a 40.000; kolenrekening voor middelm. fa brieken 9000 in 1914, thans 80.000. De loonen zijn circa 60 tot 80 hooger, de vrachten enz. circa 800 „De van tegenwoordige g_ondstoffen en hulpmiddelen gemaakte producten zullen dus", zoo schrijft de vereeniging verder, „tot prijzen komen, die enorm veel hooger zijn dan die, welke de kleinhandel thans be dingt. Deze verkoopt nog van den ouderen voorraadwanneer die is opgebruikt, zal dus de winkelier zich moeten voorzien tegen de prijzen, die berekend zijn naar boven staande gegevens. „Van het buitenland koesteren wij niet de geringste verwachtingen; de oude, daar lig gende voorraden ziin voor een groot deel van de hand gedaan. Het kleine quantum, dat daar op uitvoer wacht, zal, zooals vroe ger door Engeland, druppelsgewijs worden vrijgegeven. „Nieuwe contracten zijn daar niet meer aan te gaan; een op het oogenblik in Enge land uitvoerend vertegenwoordiger, trachtte te vergeefs, voor welken prijs ook, het ge ringste quantum bij fabrieken af te sluiten. Dit is niet het gevolg van legerwerk, doch van het gebrek aan grondstoffen. „Duitschland, België en Noord-Frankrijk, vroeger zeer belangrijke leveranders aan ons land, zijn den eersten tijd als uitgescha keld te beschouwen." Met betrekking tot de grondstoffen zegt de Vereeniging nog het volgende „De voorraden in Tilburg zijn zoo gering, dat deze industrie (men spreekt reeds na circa 6 weken) zal moeten stilstaan. Opslag van beteekenis in het buitenland heeft Til burg niet meer, zoodat zij ook na den oor log op de vrije markt zullen moeten koopen. Wanneer wij hier nog aan toevoegen, dat president Wilson absoluut voorstander is van vrijheid van handel, zonder eenige be perking, en bij beëindiging van den oorlog de centrale mogendheden hun noodgebrek aan kleedingstoffen onmiddellijk op de we reldmarkt zullen aanvullen, door voor eiken prijs ruwe grondstoffen en afgewerkte pro ducten te koopen, dan meenen wij als onze absolute overtuiging te mogen uitspreken, dat de prijzen nog veel hooger zullen wor den". (Corr.-Bureau). Toenemende clandestiene slachtingen. Naar de Tel. meldt, heeft de inmiddels weer ingetrokken maatregel van den minis ter van landbouw, om de boeren vrij te laten in de keuze van de plaats, waar nood- en huisslachtingen konden geschieden, ver strekkende gevolgen gehad. In een paar weken tijd zijn niet minder don 20.000 schapen- en runderhuiden méér ingeleverd dan officieel bij het betrokken kantoor moes ten inkomen, wat dus wil zeggen, dat in dien zelfden tijd ten minste een even groot aan tel dieren clandestien is geslacht, waarvan het vleesch en het vet dus aan de distributie zijn onttrokken. Het aantal clandestiene slachtingen heeft zulk een omvang aange nomen, dat de vries- en koelinridhtingen thans zonder vleesch zitten en de aanvoer zóó gering is, dat de geheele maatregel tot het doen invriezen van vleesch, op een fias co dreigt uit te loopen. Iniusschen kosten die -vries in richtingen de schatkist iederen dag niet minder d<tn 25.000 gulden. Gebrek aan pasmunt. Het uitgeven van kassiersbriefjes door de gemeente Enschedé zal niet geschieden, daar de regeering daartegen overwegend bezwaar maakte. Om in de groote behoefte ean pasmunt te voorzien heelt het Rijk een hoeveelheid kwartjes, dubeltjes en centen naar Enschedé afgezonden. Verbinding met Parijs. Naar aan Het Volk ter oore komt, heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in verband met de verandering van den mili tairen toestand in België en Noord-Frankrijk een rechtstreekschen koeriersdienst op Pa rijs ingesteld. AmertlcaaDsoli Tilejrtiivc Kedcald. Onder de gemeente Schoondijke is Zondagmiddag om 12 urn- een Amerikaan- sche vliegmachine gedaald. Ze was boven het Belgische front op 6000 voet hoogte aangeschoten, waarbij de schroef en het benzinereservoir werden stukgeschoten. De beide 2de luitenants Frank Nelnis Jr. en G. Frederik Gi-bbs zijn geïnterneerd. Op het vliegtuig, dat tot de Amerikaansche bom bardeervliegtuigen der vlootafdeeling be hoort, stonden twee mitrailleurs. Van <le Seeuwscli-VIaamiiohe grens Van den Zeeu-wsch-Vlaamsche grens be richt men ons De nacht was onrustig. Negen maal werd een zware ontploffing gehoord, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld. Een der door den Duitschen vlieger geworpen bom men, is terechtgekomen op Nederiar.dsch grondgebied, bij Middelburg in België. De autoriteiten hebben de granaatkuil gevon den, benevens granaatscherven. De toe stand der beide gewonde militairen is tot nu toe gunstig. Ook -een Nederlandsche vrouw, aldaar, woonachtig, is getroffen. De herhaalde vliegerbezoeken en overvallen worden beschouwd als een Duitsche repres- saille, wegens de houding der bevolking, na het vertrek der Duitschers. Zondagochtend weid Belgisch Middel burg door de Duitsche artillerie gebombar deerd. De beschieting duurde van 11 tot 12 uur onafgebroken voort. Er violen 2 schoten in een minuut. Talrijke huizen werden ver nield. Men zegt dat er vele gekwetsten zijn en eenige dooden. Er viel veel vliegeractic waar te nemen van beide zijden. Nog wordt ons van de Zeeuwsch-Vlaam- sche grens gemeld Zondagmorgen was er veel bedrijvigheid aan het front; in de lucht was veel actie. Een eskader van 7 geallieerde vliegtuigen wierp bommen boven een plaats in de rich ting EecloHent. Duitsche vliegers wier pen bommen in Belgisch Vlaanderen op Middelburg. 5 Belgische vrouwen moe ten daarbij zijn gedood. Be TluetitelluKeo. De commandant van het veldleger heeft aan de pers madegedeeld, dat ogj25 Octo ber over de grens bij Ittervoort gekomen zijn 675 vluchtelingen, allen Franschen; Stam- proy 1197, waarvan 1184 Franschen en 13 Belgen; Meerssen 3094, allen Franschen, dat is dus bijna 5000 vluchtelingen op één dag. Zaterdagmorgen zijn weer een 1200- tal vluchtelingen over Bilzerbaan in ons land gekomen. Het waren meest alle landbouwers en mijnwerkers. De landbouwers zijn meest afkomstig uit Douai, Kamerijk, Valencienes en omliggende dorpen. De meeste bannelingen waren 4 a 6 we ken onderweg. Onderweg waren 16 menschen gestorven. Met de meeste zorg werden de zieken be handeld. Personeel en voertuigen, Roode Kruiswagens en brancards waren in vol doende mate aanwezig. Er waren ongeveer een 200 wagens en rijtuigen opgevorderd, zoodat geen der men schen behoefde te loopen. In het Belgische plaatsje Nivelles heersch- te in erge mate de Spaansche griep. De vluchtelingen worden direct naar Meerssen, Houthem en Valkenburg gebracht, waar alles voor hen in gereedheid is gebracht en een, warme maaltijd hen wacht. Met den Belgischen trein arriveerden Zaterdag te Roosendaal een 50-tal Engel- sche vrouwen en kinderen. Zij mochten uit België vertrekken in verband met het uit- wisselingstractaat van de burgerlijke bevol king tusschen Duitschland en Engeland. Zij werden te Roosendaal ontvangen door het- Roede Kruis, dat ververschingen aan bood. Twee zusters van de Engelsche legatie waren aanwezig. Zij zetten heden de reis naar Rotterdam voort. De ambachtsschool fe Breda wordt door het Roode Kruis ingericht tot het op nemen der zieken van het transport Fransche vluchtelingen, dat heden uit Strybeék te Breda zal arriveeren. Er zullen 20O bedden beschikbaar zijn. Uit Maastricht wordt gemeld: Mochten de jonge mannen tot nu toe mee de grens over komen, bij de laatste groep vluchtelingen, die omstreeks 2 uur de gren zen passeerde, hebben de Duitschers alle dienstplichtige jongemannen uit de rij ge haald en vastgehouden; zelfs zij, die reeds een eindje over de grenzen waren en op de anderen stonden te wachten, werden te ruggeroepen. Het spreekt vanzelf, dat de menschen zeer onder den indruk waren. De Fransche vluchtelingen, die Vrijdag te Arnhem zijn aangekomen, zijn Zaterdag naar verschillende plaatsen vertrokken. Za terdagavond is een nieuw transport aangeko men. Vrijdagavond kwamen te Kampen 236 Fransche vluchtelingen aan. Voor de groote meerderheid zijn het vrouwen en kinderen. Ze zijn ondergebracht in een der ruime en goed verwarmde fabrieksgebouwen der firma Berk. De mannen hebben hun logies in de stedelijke gymnastiekschool. De burgemees ter en andere autoriteiten ontvingen de afge tobde menschen, die bij ontvangst uit den trein eerst werden onthaald op warme soep en brood, die in de zalen der buitensocieteit werden opgediend. Naar ons wordt medegedeeld, heeft het bestuur van Ned. Ver. der Urgentie-raden zich op uitnoodiging der regeering beschik baar gestel^ tot het instellen van een Cen traal Inlichtings-Bureau ten behoeve van de thans ons land binnenkomende vreemdelin gen uit België en Noord-Frankrijk. Bovendien zal door ingeschrevenen bij de Urgentie-raden hulp worden verleend in de grensplaatsen bij het registreeren der vreemdelingen en tevens om hen terecht te helpen en verzoeken om inlichtingen in ont vangst te nemen en te behandelen. Het Centraal-Inlichtings-Bureau zal worden gevestigd in lokalen in het perceel-Groot Hertorinnenlaan 12 te 's Gravenhage, daar toe door de N. O. T. welwillend beschikbaar gesteld. A. TV. B. Gistermiddag werd te Amsterdam door den A. N. W. B-, Toeristenbond voor Nederland, een buitengewone algemeenc vergdcring gehou den, welke zeer druk bezocht was. De vergadering werd wegens ziekte van den heer Edo Bergmcn, geleid door den heer'G. A. Pos, 2en voorzitter van het Dagelijksch Be stuur. Bij de opening wijst dc voorzitter op de be- ler-grijkheid der vergadering. Nadat dé notulen der vorige vergadering wa ren goedgekeurd kwam in behandeling het voorstel tct verheoging der contributie. De voorzitter licht het voorstel nader toe. De omstandigheden, aldus spr„ hebben ons er toe genoopt met dit voorstel te komen. Daar verleden jaar ter vergadering van ver schillende zijden bezwaren werden gemaakt te gen het voorstel der commissie van financiën tct vcrhccgiivg der contributie, heeft het Dag. Bestuur gemeend niet op aanneming te moeten ondringen. Door bezuiniging op tal van pos ten is voor 1918 een sluitende begrooting ver kregen. De toestairi is sedert verleden jaar be langrijk gewijzigd. De stijging van alle prijzen is voortgegaanin het bijzonder is het papier nog veel duurder geworden. De administratie is met groote inspanning in geslaagd de advcr- tentïeexploilctie sterk op tc voeren. Het D. B. heeft ernstig overwegen of het niet mogelijk zou zijn bezuiniging le verkrijgen door ons blad slechts éénmaal in dc veertien dagen of ééns per maand fe coen verschijnen. Het ver schijnen van één cf tweemaai per maand zou verschillende berweren opleveren. Volgens het ingediende wetsontwerp, zal de lagere port- sïechts gelden voor dag- en weekbladen. Het komt het Dag. Best. dan ook onvermijdelijk voor, voor 1919 een aanmerkelijk hooger be drag voor het Bondsorgaan uit te trekken. Afgezien van het bovenstaande moeten nood zakelijk ock tal ven andere posten worden ver hoogd. Tal van rijwielpaden zijn in de laatste 'jaren aangelegd. Meer dan in het laatste jaar kon geschieden moet er aan wegverbctering werden ten koste gelegd. Dc verhoogde brief port zal eenige duizenden kosten. In verband met de tijdsomstandigheden zul len ook de salarissen van het personeel moeten worden verhoogd. De hoep bestaat, dat de oorlog spoedig ten einde zal ziin. Het is evenwel tc betwijfelen of terstond r.a het sluiten van den vrede de zeer sterk opgeschroefde prijzen zullen dalen. In ver band met de steeds stijgende arbcaisloonen mag men voor sommige artikelen nog hooge- re prijzen verwachten. Daarenboven zullen juist nis de vrede komt, zware eischen aan de kas worden gesteld. De inventaris der hulpkisten, waarvan aanvul ling niet mogelijk is, zal voor een groot deel vernieuwd moeten worden. Wegwijzers zullen herplaatst, velen geplaatst moeten worden. Dit alles is een zeer kostbaar werk. Het buitenlandsche toerisme zal vermoedelijk vHtbreiding van personeel cischcn. Cm tal van redenen is dan ook een belang rijke inkomstenvermeerdering noodzakelijk. Htt Dag. Best. heeft gemeend te moeten voorstellen het bedrog der contributie t ii d e- lijkvan/'3 op f4 te brengen. In overeen stemming hiermede zou de contributie der Ju niores f 2.50 moeten bedragen en die der ccht- genoolc-n, weike geen Kampioen ontvangen f 2. Niet-werkende leden zouden f 2 betelen of 4 met inbegrip van het Bondsorgaan. Overweging verdient de storting der leden voor het leven op f 50 te stellen en op f 35 voor hen, die reeds 10 jaar lid zijn, voor echt- gerwooler. tezamen f 70 en na twintig jaar lid zijn f 55. Het Dag. Bestuur heeft ook rekening gehou den met het aantal leden, dat de Bond door deze tijdelijke corvtributieverhooging zal ver liezen. meer wij gelcoven, dat dit niet zoo groot zal zijn. Ieder is thans wel aan verhoogde prij zen gewend en een ieder weet wel, dat f 3 niet meer dezelfde waarde vertegenwoordigt van vroeger en dat we met dit bedrag thans onmogelijk kunnen doen wat wij er vroeger mee deden. Het bedanken van een groot cantal leden zou op zichzelf zeer te betreuren zijn, maar wij hebben slechts de keus tusschen verhooging der contributie ol inkrimping ven ons werk en we geloovcn dat dit laatste ons nog wel meer leden zcu kosten. Spr. hoopt, dat dit voorstel, zoo niet met al- gemeene, dan toch met ovenrroote meerderheid zal worden aangenomen. (Applaus). Over dit voorstel had een aangename ge? dcchienv. sseling plaets. Verschillende voor- en tegenstanders voerden bet woord. Het voorstel van een vrijwillige bijdrage door de leden werd door den voorzitter bestreden. Het voorstel werd ten slotte oangenomen met 66 stemmen voor en 11 tegen. (Applaus). De met dit voorstel verband houdende ar tikelen werden overeenkomstig gewijzigd aan genomen. Hierna sloot de voorzitter met een opwek kend woord de vergadering. Geen kermis. B. en V. van Steenwijk hebben wegens het heerschen van de Spaansche griep besloten de kermis, die de volgende week gehouden zou worden niet te doen doorgaan. Reeds waren vele spellen en kramen aan gekomen. Gebrek tutu geneeakiiudlge lm lp. Naar aanleiding vsn geruchten, als zou er een nijpend gebrek zijn aan geneeskun dige hulp, ook in verband met de Spaansche griep, heeft het Hbld. zich gewend tot den directeur van het Geneeskundig Informatie- Bureau, dr. Schreve, bij wien alle aanvragen om tijdelijke hulp (waarnemende artsen) van het heele land inkomen. D$ heer Schreve verklaarde dat de toe stand inderdaad zéér moeilijk isterwijl er tot voor drie weken aan alle aanvragen om waarnemers kon worden voldaan, is daar van op het oogenblik bij verre geen sprake meer van. Een vrij groot aantal artsen is lijdende aan de griep; gedurende de laatste vijf dagen zijn er wel 40 aanvragen ingeko men, om zieke medici te vervangen. Bovendien zijn in de laatste weken opnieuw eenige artsen door de mobilisatie uit hun praktijk gehaald. Zoodoende zijn sommige plaatsen op het platteland eenvoudig van medische hulp verstoken, wat vooral op de kleinste plaatsen, waar veelal geen vroed vrouw gevestigd is, voor de bevolking den grootsten last oplevert. Twee dingen komen hier nog bij, al dus dr. Schreve om den toestand te ver ergeren. In de eerste plaats het gebrek aan vervoermiddelen op het plattelandbenzine wordt niet meer in de hoeveelheden van vroegef toegewezendit dwingt de dokters 'hun toch al ongekend drukke praxis groo- tendeels loopende of per fiets af te doen, wat soms op die manier haast een onmoge lijkheid wordt. En als tweede factor de op roep om 100 artsen van het Roode Kruis, tot hulp voor de vluchtelingen. Het is mij een raadsel, vervolgde de heer Schreve waar dit aantal vandaan moet ko men, daar ik in het laatste nummer van het Tijdschrift voor Geneeskunde een dringen den, maar zoo goed als vergeefschen oproep om waarnemers geplaatst heb. Gezwegen nog van de 500 verpleegsters die het Roode Kruis opgeroepen heeft. Toen het Hbld. vroeg, wat er naar het oordeel van dpn heer Schreve moest wor den gedaan om de zoo noodzakelijke hulp voor onze eigen bevolking te verzekeren zonder den ongelukkigen vluchtelingen te kort te doen, luidde het antwoord Het eeni ge zal zijn, dat aan een aantal officieren van gezondheid door den Minister van Oorlog een buitengewoon verlof wordt verleend. Dit is inderdaad dringend noodzakelijk, voegde dr. Schreve er aan toetot nu toe zijn er op mijn aandringen door bemiddeling van dr. Sikkel rijksadviseur in zake de medische voedselvoorziening, vier officieren van ge zondheid tijdelijk vrijgesteld van dienst, maar dit aantal is volstrekt onvoldoende. De Spaansche griep. Men meldt ons uit Amsterdam: Met ingang van heden zal in verband met een door de griep-epidemie veroorzaakt tij delijk tekort aan personeel de dienst op lijn 18 worden gestaakt. Een middel tegen de in fluenza. In de Wiener Reichspost schrijft dr. Joseph Höusle, van Feldkirch: „Roode bieten zijn een zeer eenvoudig, maar goed middel tegen de Spaansche ziekte. Men geve den patiënt een soepbord vol met roode bieten-salade, welke hij in 6 tot 8 uur tijds moet verorberen. Ik heb vele zieken gezien die 's avonds 40° koorts had den en den volgenden ochtend reeds geheel koortsvrij waren, na het gebruik van kro ten." Uitsluiting bouwbedrijven. Naar aanleiding eener bij de Hollandsche Beton-Maatschappij te 's Gravenhage uitge broken staking heeft de Algemeene Pa- troonsvereeniging tot vaststelling en hand having van arbeidsvoorwaarden in de bouw bedrijven te Den Haag besloten over te gaan tot eene uitsluiting der grondwerkers in dienst bij hare leden. Ernstige mnUcrlJ In <le l!arik»:up In de Harskamp heeft Vrijdag een ernstige muiterij, .gepaard aan brandstich ting in het kamp, plaats gegrepen. In het M. O. tTeffen wij de volgende bijzonderhe den daarover aan: Het waren vooral het tweede en derde bataljon, hoofdzakelijk bestaande uit Dren tenaren en Groningers, die ontevreden wa ren over het te geringe quantum voedsel, dat verstrekt werd. Vrijdag was het al wat roerig onder de manschappen; enkele rui ten van de bureaux werden ingeworpen en ook de officierscantine moest het ontgel den. De soldaten namen toen reeds eene dreigende houding aan, maar het gelukte ten slotte toch de de rust te herstellen. De ontevredenheid bleef echter en de stemming onder de Drentenaren was Zaterdagmorgen weer uiterst geprikkeld; zij pleegden aan vankelijk lijdelijk verzet, en na het middag eten, dat om 1 uur genuttigd werd, wei gerden enkele soldatendienst. Zij waren er zelfs niet toe te bewegen hun eigen aardappelen te jassen, om het tekotr aan voedsel eenigszins aan te vullen. Steeds dreigender werd hunne houding, steeds meer soldaten weigerden de bevelen op te volgen en omstreeks drie uur heerschte in het kamp een volslagen anarchie. Een menigte mannen trok naar de solda- tencantine en plunderde die. De muitelin gen deden zich te goed aan de daar aan de daar aanwezige spiritualiën. Voortdurend groeide het verzet; het werd een formeel oproer, dat nog verergerde, toen de roode haan kraaide. Plotseling laaiden gelijktijdig op verschillende plaatsen de vlammen hoog op. Alles wijst er op, dat de mui telingen hadden afgesproken het kamp plat te branden. In aller ijl trachtten de manschappen, die als beze tenen raasden en tierden, hunne eigendom men in veiligheid te brengen, terwijl ande ren voortgingen de nog niet brandende ge bouwen te plunderen. Het werd een forraeele veldslag. De muitelingen vuurden op het kleine troepje dat probeerde de orde eenigszins te herstellen. Kogels floten door de lucht; de oproerlingen zoowel als de enkelingen, die het gezag trachtten te handhaven, schoten in steeds sneller tempo. De paniek was onbeschrijfelijk; de ver schillende gebouwen stonden in lichtelaaie en aan blusschen viel door den krachtigen wind niet te denken; het was bovendien le vensgevaarlijk de gebouwen te naderen, daar de oproerlingen, gewapend met gewe ren en knuppels en verhit door den drank, ieder te lijf wilden, die zij op hun weg ont moetten. Het eerste werk van de Roode Kruisman- schappen was, de zieken in veiligheid te brengen. In den kogelregen haalden zij de patiënten uit de ziekenbarak en brachten de minst ernstigen onder in de naburige school van Otterloo. De ernstige zieken gin gen per auto naar Arnhem. Toen de verwarring het hevigst was, nam de le luitenant Vonk, die birftengewoaB kordaat is opgetreden, het commando, gestaan door den 2e luitenant Evers er e* vaandrigs Reienga en ThIJssen. Ve* 2^ man van de opleiding trachtten zij het iorc.p schoon te vegen door geweervuur re riek» ten op de plunderraars, die probeerden de telefoondraden door te icadppen. Ten cJott# gelukte het aan deze kleine «choai. hal kamp te zuiveren. Toch was het gevr-oj no* niet geweken, want de plunderaars trachtte»- herhaaldelijk het kamp weer binnen te drüv gen. Daarom werden allerwegen wachtpos ten uitgezet om het kamp van de gevluchte oproerlingen te isoleeren. Onder de man nen, die de posten betrokken heerschte een zenuwachtige spanning; de anders zoo rus tige heide om de Harskamp leek een slag veld, waar in den laten avond de vlammen nog oplaaiden. Omstreeks half tien was men den toestand meester, al electriseerde nog een geweldige emotie de gemoederen. Hier en daar knet terden nog schoten, maar het gevaar voor hernieuwde ongeregeldheden was omstreeks half tien rij wel geweken. Dat er bij de muiterij geen enkel slacht offer is gevallen is te donken aan het feit, dat de eerste luitenant Vonk zijn mannen bevel gaf, in de lucht te schieten. De oproerige Drentenaren waren buiten gewoon slechte schutters. Bovendien wei gerde, toen de verwarring het grootst was, de motor, die het kamp van electrisch licht voorziet. Een groot gedeelte der omgeving, waar geen brand woedde, was zoodoende in diepe duisternis gehuld, waardoor het on mogelijk werd, zuiver te richten. \V3re het licht blijven branden, don zou het aantal slachtoFfers waarschijnlijk legio zijn ge weest. Het meerendeel der oproermakers heeft zich, nadat er gevuurd werd, uit de voeten gemaakt door de sloot, die achter het kamp loopt. Tot aan hun schouders waadden zij door het water. Zondag was het in kamp rustig. ^De manschappen, die de vlucht hadden genomen zijn vandaag voor een deel terug gekeerd. Er werden er opgepikt te Amers foort, Ede en Apeldoorn. Honderden vluchtelingen hebben den nacht bij particulieren doorgebracht. Zon dagmorgen kwam het bevel, dat zij weer naar het kamp terug moesten keeren. Po gingen om van Apeldoorn naar Groningen al te reizen, werden te Zwolle en Assen ver ijdeld. Hoeveel er per fiets naar het Noorden zijn getrokken, valt moeilijk te zeegen; hun aan tal wordt op honderd geschat Natuurlijk is het zeer moeilijk, deze p te sporen, het geen tot nog toe dan ook iis gelukt. Hulp is Zaterdag verleerd -or een afdee- ling van het le bataljon 12e regiment infan terie, besiaar.de uit Mi'ügen gelagerde Groningers; het 2e bataljon Tie regiment infanterie onder i apite'i Quadekkei uit Ede; een batterij veld-ar'tiMerie znoder ge schut onder bevel van kapitein jhr. Quarles van Ufford; een sterke wielrijders patrouille onder bevel van kapitein v. d. Lely, van het 12e regiment infanterie uit Milligen: ^en wielrijderspatrouille van 15 marecli3usseps uit Apeldoorn; uit Arnhem kwamen eenige inspecteurs van politie, 2 Roode Krui?auto's van de divisie onder den divisiearts, overste Koster, die echter weer vertrok toen hulp niet noodig bleek. Vannacht bezocht de divisie-commandant, generaal-majoor Kist, met den chef van den staf, overste Palier het kamp. Er zijn in totaal vijf barakken afgebrand. Het archief van het kamp is nog tijdig in veiligheid gebracht. De Harskamp staat onder commando van den kolonel Mazel, die evenals overste Jee- kel en de majoors Blom, Hasselbach en Den Vor, tijdens de onlusten aanwezig waren. Uit Amersfoort wordt ons gemeld 400 militairen, die uit de Harskamp ge vlucht waren, en op het station te Amers foort trachtten met de trein naar Groningen te komen, zijn aangehouden en zullen in de garnizoens in de verschillende plaatsen van het land worden ondergebracht. De 400 soldaten zijn eerst naar de Vlas akkers gebracht en zullen vandaar uit naar de verschillende garnizoenen worden ge transporteerd. Smokkelaar doodgescho ten. Te Luijksgestel is de T8-jarige J. Ran ters uit Valkenswaard doodgeschoten door soldaat-commiezen. "5s Een complot inbrekers ge arresteerd. De inspecteur vsn politie te Stratum heeft de hand gelegd op een In brekersbende, bestaande uit minstens 15 personen. Onder zijne leiding werd in een café te Eindhoven, een inval gedaan en 4 personen gearresteerd; daarna werden nog vier personen in 8rrest gesteld. Meerdere arrestaties zullen volgen. De inbraken wer den voornamelijk in sigarenfabrieken ge daan. Voor vele duizenden guldens werd reeds gestolen. De inbrekers maakten grove verteringen in het reeds genoemde café, de laatste weken voor vier duizend gulden. On derscheidene dragers, opkoopers en sjache raars waren in hun dienst. Het onderzoek wordt voortgezet. Kwartjesvinders. Dinsdagmid dag keerde een landbouwer uit Haarlemmer meer, die de veemarkt te Purmerend had bezocht, per trein huiswaarts. In de spoor wegcoupé liet hij zich verlokken door een paar medereizigers, blijkbaar tot eenzelfde

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3