De heer Ter Laan acht, nu de nieuwe ftijd is aangebroken, de door den minister [aan oorlog gedane toezeggingen onvol- Jdoende. Hij diende een motie in waarin (wordt gevraagd o.m. volledige demobilisa tie, afdoende regeling der militaire vergoe dingen, regeling voor de dienstweigeraars, (opheffing van den staat van beleg. De Minister van Binnenland- fiche Zaken deelt mede dat er een ge schil bestond tusschen den vorigen Minis ter van oorlog en den opperbevelhebber, jdat met het oog op de aanstaande verkie zingen niet tot oplossing is gebracht Het ^■opperbevelhebberschap zal niet worden be stendigd. Werkgelegenheid voor gedemobi liseerden zal worden bevorderd. Zoo spoe dig mogelijk zal dieet op het volk worden j verlicht. Eerlang zal het broodrantsoen jtot 300 gram worden verhoogd. Schepen (zijn onderweg naar Amerika om graan te ^halen. Drie schepen mogen uit Indië komen ,jnet vet en koloniale waren. De besprekin gen met de Geassocieerden nemen een gun stig verloop en wellicht zullen spoedig be langrijke hoeveelheden levensmiddelen, grondstoffen en andere artikelen worden aangevoerd. Als contraprestatie zullen wij wellicht gedurende 5 jaar een krediet van .150 millioen moeten geven tegen 5 pCt. Vóór alles moet de orde worden bewaard. Ordeverstoring zou alle onderhandelingen an gevaar brengen en kunnen voeren tot 1 ontreddering van het bedrijfsleven en tot 'hongersnood. Voor de eischen van den nieuwen tijd mag men niet ongevoelig blii- ven, doch die waagstukken kunnen in orde lijke samenwerking van regeering en volks vertegenwoordiging worden opgelost. Het behoud van de orde is ook van belang met het oog op den wensch dat Nederland de plaats van samenkomst zal zijn voor de stichting van een volkerenbond. De Minis ter doet een beroep op de medewerking van de volksvertegenwoordiging om de orde te bewaren en dankt de gedemobiliseerde sol daten voor de diensten aan het land bewe zen. (Applaus). De heer Troelstra blijft aandringen lop mededeelingen omtrent geruchten aan gaande de weigering van ontslag aan den opperbevelhebber door het vorige ministe rie. Spr. betoogt dat de houding der regee ring niet is die van iemand die verheugd |s over den nieuwen toestand, doch van een Ihuisvrouw die bezorgd is voor haar porce- tein. Ook de'S. D. A. P. gevoelt de nood zakelijkheid van orde. Het is maar de vraag hoe die orde moet gehandhaafd worden en idat kan alleen wanneer de arbeiders de macht in den Staat overnemen. Het oogen- blik daan oor is gekomen. Spreker hoorde ipchter niet, dat de regeering voornemens Is aan de aspiraties van het arbeidende woJk tegemoet te komen en dat tenvijl aïïer- iwegen de handen worden uitgestrekt naar Üe sociaal-democraten om redding uit den itegenwoordigen nood. De sociaal-democra ten kunnen daarom niet meer tevreden zijn. met toezeggingen, met kleine sociale her vormingen. Zij moeten een overwegend aan deel hebben in de politieke macht in ons land. De burgerlijke partijen zullen zkh in ide regeering moeten stellen onder leiding ider sociaal-democratie. Er zal groote in breuk moeten worden gemaakt op rijkdom en bezit De sociaal-democraten zijn tot deze hou ding gedwongen door den uitslag der ver keringen, die de tegenstelling tusschen ge organiseerd kapitaal en georganiseerde ar beiders, waarbij de burgerlijke partij de rijde van het eerste kiezen heeft bestendigd. iVan geweld moet de S. D. A. P. niets heb ben. Zij staat echter onwrikbaar op haar recht en als het daarbij komt tot geweld, zal dat komen van de tegenstanders. De regeering rekene daarbij echter niet op le ger en politie. Op de waag van den heer Van Laar, hoe Jdit alles te rijmen is met het feit, dat de S. D. A. P. slechts 22 pet. der stemmen kreeg, antwoordde Spr. dat de rechtsgrond voor het optreden der minderheid is haar onmisbaarheid en noodzakelijkheid om ons Tand te bewaren voor terrorisme en het op jle voeren tot hooger bloei. De regeering beeft niet meer de macht en het recht tot regeeren. (Applaus bij de socialisten). De heer B o m a n s repliceert. Spreker be- J loogt dat niet de S. D. A. P., maar wel de katholieke partij het grootste aantal geor- ganiseerden achter zich heefL Hij gelooft Jjrüet aan een bloedlooze omwenteling door de S. D. A. P., omdat deze zal gedreven worden door de zweep van Wijnkoop. Te half 6 worden de beraadslagingen Verdaagd tot heden T uur. Berichten De Staatscourant van 12 Nov. beval o. a. ie volgende Kon. besluiten: benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel v?n den Genees kundigen Dienst, tot reserve-officier van ge wondheid der 2de klasse, de heer K. P. Bruhl, rts; tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel V?r landmacht, bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, de landstormplich- fige (arts) P. Blonk; met ingang van 15 November 1918, tijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel der land macht met beslemming voor den dienst bij 1de landweer, bij de infanterie der landweer lot reserve-luitenanl-koloncl, de gepension- Hccrdc luitenant-kolonels der infanterie R. J. lA. Raedt van Oldenbamevelt eu E. G. A. Slors, beiden van het leger ift Nederlandseh-Indié. H. M. de Koningin heeft gisteren de jGriekschen zaakgelastigde, den heer Poty- chroniades, ontvangen, ter overhandiging £ar. zijn terugroepingsbrieven en den nieuw benoemden minister-resident van. Grieken land, den heer Capsambelis, ter „onbieding •ijner geloofsbrieven Afscheid van generaal Snijders. Generaal C. J. Snijders heeft aan de land- en zeemacht den llen November een schrijven gericht van den volgenden inhoud: Bij mijn aftreden als opperbevelhebber van land- en zeemacht betuig ik aan allen, zon der onderscheid van rang of stand, die onder mijne bevelen hebben gediend en mij daarbij door plichtsbetrachting hebben gesteund, mijn oprechten dank. Ik waardeer het in hooge mate, dat zij. ondanks de vele lasten en groo te bezwaren, welke de langdurige mobilisatie voor hen medebrengt, steeds mei ijver en toe wijding hun plicht hebben gedaan. Met bijzondere waardèering richt ik hierbij ook het woord tot de commandanten en chefs van diensten, die rechtstreeks onder mijne be velen stonden c** die mij bij de uitoefening van mijne moeilijke taak steeds op de meest dege lijke en ijverige wijze hebben terzijde gestaan. Het is steeds hun streven geweest hun com mando in mijn geest uit te oefenen; zij hebben mij daardoor krachtig gesteund. Eindelijk richt ik een woord van bijzonde ren, hartclijken dank tot allen, militairen en burgerambtenaren, die behooren of behoord hebben tot het algemeen hoofdkwartier. Meer dan vier jaren long hebben zij onafge broken ik mag wel zeggen: dag en nacht met den grootsten ijver, inspanning en zaak kennis gewerkt om den reusachtigen arbeid die aan het opperbevel verbonden is, naar be hooren te verrichten. Velen hunner, met wie ik in dagelüksche aanraking kwam,, heb ik keren waardecren wegens hun groote kennis en werkkracht, hun hooggestemd «n opge wekt plichtsbesef. De herinnering aan hunne voortreffelijke diensten zal voor mij de aan genaamste zijn, die ik uit het tijdperk, waar in het opperbevel door mij werd bekleed, zal mede nemen en bewaren. Gedeeltelijke demobilisatie. Men meldt ons uit den Haag*. Naar aanleiding van blijkbaar bestaand misverstand over de bedoeling van het offi- cieele communiqué omtrent de voorgenomen gedeeltelijke demobilisatie met name no pens de waag," of o.a. sie landstormjaarklas- se 1908, die, hoewel ouder in jaren, des niettemin jonger in diensttijd is dan de lich ting 1916, eveneens met onbepaald (klein) verlof zou kunnen gaan, is ons gebleken, dat deze landstormjaarklasse inderdaad behoort tot de vertrekkende, zoodat met het commu niqué bedoeld zijn de jaarklassen 1908 tot en met 1916. Jaarweddenregeling voor militairen. Op vragen van den heer Wijk betreffende de regeling der jaarwedden van de militairen luidt het antwoordt van den minister van Oorlog: Het is bij het departement van Oorlog bekend, dat uit de toepassing van de begin selen, welke gevolgd worden bij de bereke ning van de nieuwe salarissen voor burger lijke en militaire landsdienaren, voor laatst bedoelde cattgorie velerlei bezwaren voort vloeien. Voor zooveel mogelijk zal daaraan tege moet worden gekomen bij de definitieve re geling der militaire bezoldigingen bij de landmacht Voorts ligt het in het voornemen der re geering, om met ingang van 1 Januari 1919 de nieuwe jaarwedderegeling, ook voor de militairen, in haren vollen omvang in te voe ren, waartoe de vereischte gelden alsnog zullen worden aangevraagd. Aan de catego rieën, waarop de nieuwe jaarwedderegeling van toepassing is, zal, nadat de noodige gel den bij de wet zijn toegestaan, over 1919 alleen een kinderbijslag worden toegekend, waeromtrent nader een regeling zal worden vastgesteld. Inmiddels is reeds last gegeven om ook aan het militair personeel den ingehouden duurtebijslag over 1918 uit te betalen. Uit het vorenstaande moge blijken, dat geen aanleiding is gevonden om de nieuwe jaarwedderegeling alsnog in horen vollen omvang in werking te doen treden op 1 Januari 1918. Nederland en dr oorlog BeM manifest «ie. x*al-* Deraocrafc. Het volgende manifest wordt door de S. D. A. P. en het Nederl. Verbond van Vak vereenigingen verspreid aan de Nederland sche Arbeidersklasse: Kameraden, De geweldige bewegingen, welke Europa in zijn voegen doen kraken, naderen de grenzen van ons land en roepen ook de Nederlandsche arbeidersklasse tol de vervulling barer histo rische taak. Van Rusland is de autocratie vernietigd, in Oostenrijk en thans ook in Duilschland heb ben de arbei^prs onder leiding der Sociaal Democratie de^ macht in handen genomen. Wij, Hollandsere modern georganiseer^ ar beiders, begroeten deze feiten met onverdeel de vreugde. Ècn met de arbeidersbeweging in het buitenland, eischen ook wij thans, van de regcerende klasse van liet eigen land groo te en forsche verbeteringen \an arbeids- en levensvoorwaarden van allen, die met werken in hun onderhoud moeten voorzien. In een Zondagavond cn nacht gehouden ver gadering' van de besturen van S. D. A. P., ^T- W V. en Sociaal Democratische Kamer fractie, welke bijgewoond werd door de ver trouwensmannen \ari partij en vakbeweging uit de groote sleden, is besloten het reeds voor onze beweging uitgeschreven congres te vervroegen en te beleggen op: Zaterdag cn Zondag, 16 eij 17 November a.s.. Een door genoemde vergadering ingestelde commissie heeft een program van eischen ge formuleerd, welke aan het congres ter be spreking en aanvaarding zullen worden voor gelegd en die door de modem georganiseer de arbeidersbeweging aan de regeering zullen worden gesteld. liet program luidt als volgt (Ilicr volgen reeds bekende eischen). Kameraden: De leiding van S. D. A. P. en N. V. V., welke gij gedurende de gansche oor logscrisis hebt gevolgd, verwacht van u, dat gij als één man achter haar zult staan, nu groote dingen van u worden geëischt. Zoo ooit, dan is thans eendracht en eenswillend- heid de eerste eisch. Laat niets u onderling verdoelen. Bespreekt de eischen in eigen kring, onder leiding van uwT bestuur. Geeft uw afgevaardigden naar het congres mandaat. Hoedt u voor onberaden stappen. Volgt slechts hen, die gij zelf hebt gekozen. Wacht af en hout u bereid voor hel parool, dat het con gres u zal geven. Toont u waardig den.groo- ten tijd, waarin gij leeft! Op voor de verwe zenlijking onzer eischen! Op voor den strijd voor de vrijmaking uwer klasse! Het Partijbestuur der Sociaal-Democra tische Arbeiderspartij, W. H. Vliegen. Voorzitter. J. W. Matthysen, Secretaris. Het Nederl. Verbond v. Vakvereeni- gingen. J. Oudegeest, Voorzitter. Edo Fimmen, Secretaris. De christelijke en kathellehe TRkbeweslBf. De Christelijke Bestuurdersbond Patrimo nium, de Christelijke Werkmansbond, de Christelijke Werkliedenvereniging Maarten Luther, de Nederl. R. K. Volksbond, de St. joseph-Gezellenvereenigingen, de R. K. Mid denstandsbond en de Amsterdamsche Christ. Middenstandsbond, welker besturen een comité van actie en voorlichting vormen, hebben tegen Vrijdag a.s. de Christelijke en R. K. arbeiders te Amsterdam opgeroepen tot een openbare vergadering. De oproep luidt als vólgt „Aan ons Christelijk volk! In dezen benarden tijd wenden wij ons met groot vertrouwen tot U, oproepend tot een geweldige actie in het belang van ge heel ons volk. De verschillende gebeurtenissen in om liggende landen dreigen zich voort te plan ten over heel de wereld. Met welk gevolg? Wat zal daarvan het einde zijn? Wij weten het niet. Wel weten wij, dat er onzerzijds reden is. om te steunen op onze democrati sche regeering; op de regeering, welke het hongerende volk gteer voedsel gaf, die ons leger democratiseert, die zich niet ontziet den opperbevelhebber 9p te offeren in het belang der democratie; die in alles naar openbaarheid streeft. Wij wete"n wel, dat onze leiders paraat zijn, dat onze belangen bij hen gewaarborgd zijn. De centrale besturen kwamen heden bij elkaar, door hen zal straks de leiding ge geven worden. Aanvaardt nooit de leiding van hen, die niet geroepen zijn om U voor te lichten. In deze moeilijke uren willen we als mannen ons gedragen, ons vaandel trouw blijven. Helpt ons, de revolutie en den hongersnood uit onze stad te houden. Christelijk Nationaal Vftkrerboiil Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de hoofdbesturen van de daarbij aan gesloten bonden telegrafisch opgeroepen voor een buitengewone algemeene verga dering op heden in Den Haag. Op deze vergadering zal de houding der christelijke vakbeweging worden vastgesteld in verband met den huidigen toestand. Ken adres van de ït. K. Vak organisatie. Heden ochtend heeft het bestuur van het bureau van de R.-K. Vakorganisatie, geves tigd te Utrecht, een onderhoud gehad met den tijdelijken voorzitter van den minister raad, wien door het bestuur het navolgend adres is ter hand gesteld: Aan den raad van ministers. Excellenties! De gewichtige gebeurtenissen van -dit dit oogenblik, die allen van den grootsten in vloed kunnen zijn op het staatkundig en maatschappelijk leven van het Nederland- sche volk, geven ons aanleiding tot Uwe Ex cellenties te wenden, om .aan de regeering de verzekering te geven, dat wij bereid zijn tot den grootst mogelijken steun, tot hand having van orde en gezag. Wij zijn overtuigd dat wij in dezen de gevoelens vertolken van meer dan honderdduizend georganiseerde arbeiders. Wij zijn voornemens in deze een beroep te doen op het Nederlandsche volk, dat het geen gehoor geve aan de aansporin gen tot oproer en verzet, die in ons land mochten weerklinken. Wij zouden echter niet den indruk willen vestigen, dat wij ons bepaalden tot negatieve actie. Het welslagen onzer pogingen zal niet weinig bevorderd worden, als wij ons daarbi j kunnen beroepen op de toezegging van be langrijke hervormingen door uwe regeering. Wij meenen daarom de vrijheid te mogen nemen van uwe Excellenties uitvoering te mogen vragen van de volgende punten: A. Crisismaatregelen: 1. een zoodanige regeling van de demo bilisatie, dat de oudste in jaren het eerst met onbepaald verlof kunnen gaan; 2. voortzetting van de uitkeeringen der vergoeding der gedemobiliseerden en zulks voor onbepaalden tijd, zoolang zij niet op andere wijze in hun onderhoud kunnen voor zien, met dien verstande dat de vergoeding aldus worde geregeld, dat aan ongehuwden van 12 tot 18 gulden en aan gehuwden van 1622 gulden zal worden uitgekeerd; de grootte van deze vergoeding te bepalen door plaatselijke commissies, bestaande uit ver tegenwoordigers vak vakorganisaties van verschillende richtingen; 3. invoering van een nieuwe steunrege ling voor alle werkloozen op den 'zelfden voet als in punt 2 omschreven. 4. versterking van den invloed der arbei dersorganisaties (nationaal gewestelijk en plaatselijk) in de regeling der distributie van voedings- en gebruiksartikelen; 5. verhooging van het broodrantsoen, dat zoo spoedig mogelijk dient opgevoerd te worden tot 400 gram; 6. verhooging van het vetrantsoen. B. sociale hervormingen: 1. het toekennen van publiekrechtelijke bevoegdheid aan de vakorganisatie; 2. spoedige wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract; 3. spoedige invoering van wettelijke re gelingen der verzekeringen tegen ziekte, ouderdom, invaliditeit en werkloosheid, be nevens uitbreiding van de ongevallenverze kering tot landbouw, zeevaart en visscherij; erkennen van de vakorganisaties bij de voor bereiding en toekenning van besturende be voegdheid bij de uitvoering dezer verzeke ringen; 4. wettelijke regeling van den achturigen arbeidsdag, met vaststelling van korteren ar beidsduur voor bedrijven, die hooge eischen stellen aan het lichamelijke weerstandsver mogen der arbeiders; 5. wettelijke regeling van den vrijen Za terdagmiddag en oogenblikkelijk gebruikma king van de bevoegdheid van art. 6 der ar beidswet (invoering van den vrijen Zaterdag middag voor beschermde personen); 6. verbod van loonarbeid voor gehuwde vrouwen; 7. wettelijke regeling van de huisindus trie met vaststelling van minimum-loonen; 8. uitbreiding van de arbeidswet tot alle jeugdige personen van af 14 jaren en herzie ning van de leerplichtwet, met invoering van verplicht onderwijs tot 14' jaren; 9. maatregelen tot voorkoming en be strijding van beroepsziekten; 10. krachtige steund ook door ruime subsidieering van de vereenigingen tot be strijding der tuberculose. 11. het bouwen van nood-sanatoria; 12. krachtige maatregelen in zake wo- ningvoorziening, vooral voor groote gezin nen. Namens het bestuur J. V. H. Rijzewijk, voorzitter. A. C. de Bruijn, secretaris. Minister Ruys de Beeren- brouck verklaarde dat hij met groote be langstelling van het adres had kennis ge nomen, waarna met zijn medeweten de hee- ren een nadere conferentie hadden met den Minister van Arbeid ter bespreking van het tweede gedeelte van dit adres. Bij punt 1 en 2 werd medegedeeld dat de Minister dit als één onderwerp beschouwd. De wettelijke regeling voor de collectieve ar beidsovereenkomst was reeds in voorberei ding en maakt een onderwerp van beraad slaging uit tusschen de departementen van justitie en van arbeid. Wat punt 3 betreft, werd verwezen naar de memorie van antwoord op hoofdstuk 1 der Staatsbegrooting voor 1919, waaruit blijkt dat de Regeering geheel in. den geest van de verzoekers handelt. Wat het punt betreft erkenning van de vakorganisaties, bij de voorbereiding en toekenning van be sturende bevoegdheid bij de uitvoering dezer verzekering, deelde de Minister mede, dat hij bereids op dit punt ten deele verder was gegaan: Bij het ontwerp-hegrooting van het departement van arbeid, hetwelk spoe dig zal worden ingediend, zal blijken dat het zijn voornemen is in te stellen den hoogen raad van arbeid, waarin zoowel vertegen woordigers van arbeiders als werkgevers- vereenigingen en eenige personen van stu die zitting zullen hebben. Deze raad zal voortdurend bij het voorbereiden en uit voeren van sociale wetten en maatregelen worden geraadpleegd. Punt 4. De minister zeide te wachten op hetgeen de Kamer beslissen zal aangaande het ontwerp-Schaper. Punt 5. De algemeene maatregel van be stuur is reeds sinds eenige weken in voor bereiding. Bij punt 6 en 7 werd opgemerkt, dat de wettelijke regeling van de huis-industrie met daarbij behoorende loonraden reeds in voorbereiding is.. JDe minister meende dat het goed zou zijn het verbod van arbeid voor gehuwde vrouwen eerst na het in werking treden van die wetgeving in te voeren. Wat punt 8 betreft, dit maakt reeds een punt van overleg uit tusschen de departe menten van onderwijs en arbeid. De punten 9, 10 en 11 hadden de volle sympathie van den minister en wat punt 12 betreft deelde de minister mede, dat door hem zoo krachtig mogelijk de woningbouw werd bevorderd en dat hij vooral daarbij ook er naar zou streven het bouwen van wo ningen voor groote gezinnen tegen een voor dezen bereikbaren huurprijs mogelijk te maken. De afgevaardigden zouden trachten den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del vervolgens ook nog te spreken, in ver band met de in het adres onder „crisis maatregelen" opgesomde punten. De eischen der revolutionairen. Gisternacht had te Amsterdam een bui tengewone spoedvergadering plaats van het Landelijk Revolutionair Comité. De vergade ring, die tot diep in den nacht duurde, en waar de Revolutionaire Kamerfractie verte genwoordigd was, nam het volgende pro gram van actie aan: 1. Directe aftreding van de regeering en de gemeentebesturen. Instelling van een volksregeering op den grondslag van de Ra den van Arbeiders en Soldaten. 2. Overgang tot de afschaffing van het privaat-bezit door alle bedrijven, die daar voor in aanmerking komen, onder beheer der arbeidersvakvereenigingen te brengen, en de andere onder voortdurende controle deT vakvereenigingen te brengen. 3. Invoering van een maximum 8-urigen werkdag als overgang naar den 6-urigen ar beidsdag, zoo mogelijk door de arbeiders zelf. In de mijnen directe invoering van den 6-uren-dag. 4. Oogenblikkelijke vrijlating van alle dienstweigeraars, politieke gevangenen en muiters. 5. Afschaffing van het bestaande polïtie- regiem en handhaving van de orde door de arbeiders zefT. 1 6. Opheffing van alle wetten die de vrij heid van beweging van arbeiders en soldaten belemmeren. Verovering van het recht van demonstratie. 7. Onmiddellijke demobilisatie met be houd van wapens. 8. Afschaffing van alle indirecte belas tingen en belasting uitsluitend op het kapi taal en de hooge inkomens. 9. Opheffing van de Staatsschuld en ver beurdverklaring van alle oorlogswinst. 10. Afschaffing van het Koningschap en de diplomatie. 11. Een minimum bestaande voor alle ar beiders en daarmee geiijkgestelden, dus ook voor de gemobiliseerden, benevens inbe slagname van de overtollige woningruimte, ten. bate van hen die daaraan behoefte heb ben. 12. Gelijkberechtigdheid van man en vrouw. 13. Verbod van* fabricatie en verkoop van sterke dranken. Het prosram van den Bontl Dienstplichtigen. Het program van den Nederlandschen Bond van Dienstplichtigeh, genoemd in de eischen, gesteld door de S. D. A. P., bevat 1. Onmiddellijke demobilisatie en uitkee- ring van een behoorlijke vergoeding aan gehuwden en ongehuwden zoolang deze werkloos zijn. 2. Regeling van dienstvergoedingen, zoo danig, dat het gezin behoorlijk kan bestaan. De uitkeering£n worden berekend naar het standaardloon, door de vakvereenigingen behaald. 3. Algeheéle wijziging van het strafstelsel, in het bijzonder van de arrestlokalen; vrij heidsstraffen niet meer uitgesproken door één man, opschorting van straf in geval van beroep, verbod om verlof in te houden bij straf, vertegenwoordiging van de soldaten in krijgsraden, afschaffing van de militaire rechtspraak in vredestijd. 4. Zorg voor de materieele behandeling (ligging, voeding, kazerneering), medezeg- gingschap van vertrouwensmannen, gekozen door en uit den troep. 5. Afschaffing van den militairen groet. 6. Instelling van bataljonsraden, waarin vertrouwensmannen, gekozen door en uit den troep. Het geven van de meest uitgebrei de bevoegdheid aan deze reden in zake toe dicht en controle in keuken en cantine. 7. Grondige verbetering van den genees kundigen dienst. 8. Verlofsregeling: iedere soldaat ten minste een kalenderweek verlof per maand. 9. Vrijheid van vereenigen en*vergaderen en van het verspreiden en lezen van allerlei geschriften. 10. Het vrije gebruik en het volle bezit bij demobilisatie voor de gedemobiliseerden van schoeisel en onderkleeren. Mr. Troeloira «ver den toestaat! Te Rotterdam zijn Maandagavond een vijftal vergaderingen gehouden te: ondersteuning van de bekende eischen der Nederlandsche sociaaal- democraatie. Op één daoarvaan, in het Ver kooplokaal, heeft mr. Troelstra het woord ge voerd. Uit het breedvoeriige verslag, dat de N. R. Ct. van deze rede geeft, nemen wij het volgen de over. Nadat nu de wapenstilstand gesloten is aldus de heer Troelstra wordt hiier eisch een Regeering, waarin de arbeidersklasse overwe genden invloed in Staat en maatschappij heeft, om te weken dat de eerstkomende tijd diienst- baar wordt gemaakt aan de levensbelangen van het geheele arbeidende volk. Het steunpunt vana geweld vait, na de jongste gebeurtenissen in het leger, weg; de Neder landsche bourgeoisie heeft afgedaan als heer- schende klasse in ons land. Een stem was het maar waar. Wie dat zegt, vervolgt Spr., roep ik toe: ver trouw uw klasse, uw macht, bouw op uw een heid, dana zal het waar zijn. (Toejuiching). Hoe is thans de politieke toestand in Neder land Eer. regeering, welker steunpunt is weg gevallen. Wat is revolutie Men denkt aan ge weld, wanorde, aan halve anarchie. Wij sociaal democraten beschouwen als revolutie, dat een oude klasse, die de macht in handen had, als zoodanig heeft afgedaan; dat een nieuwe klasse moet optreden, die verplicht is tot stand te brengen wat de tijdsomstandigheden voor het bestuur van den Staat eischen. In Nederland is op dit oogenblik een revolutionaire toestand in getreden, die de socialistische arbeidersklasse voor een geweldige, zeer verantwoordelijke taak plaatst. Het gaat er thans om, den toestand te gebruiken, het oogenblik niet te verzuimen om de macht te grijpen, te hanteeren, en daarmede te doen wat gij moet en kunt doen. Dat eischt meer don een zeker enthousiasme, meer dan het overschrijder» van enkele grenzen. Het eischt een bezonnen kophet eischt, dat gij uw or ganisatie dienstbaar weet te maken aan het vestigen en in stand houden van de macht, die gij verplicht zijt in dezen tijd tot u te trek ken. Wij hebben uit Rusland geleerd hoe het niet moet, en wanneer wij nu inluiden de nieu we, revolutionnaire periode van het socialisme in ons land, dan zegt Spr. wij vertegenwoor digers van de moderne arbeidersbeweging heb ben van het Russische bolsjewisme geleerd onze methode mag geen natiperij daarvan zijn. Indien de bourgeoisie toont in te dat de historische ontwikkeling de macht aan ons heeft gebracht, dan is het aan ons niet het geweld te bezigen als het middel, maar de democratie te geven aan het geheele volg. Geen anar chie in Nederland. Wij zullen langs den organisatörischen weg de nieuwe toekomst in gaan. (Toejuiching). Wij hebben er allen belang bij, dat het over gangstijdperk zoo kort mogelijk en onbloedig zij, en niet een beeld zal geven van een anar chie, waarvan het volk zelf de dupe zou zijn. Wij zullen geen ondoordachte dingen doen, waardoor b.v. de toevoer van het volksvoedsd zou worden afgesneden; wij zullen alles ontzien" wat noodig is voor de voorziening vea het volk. Wij zijn geen onberedeneerde geweldroenschen, maar bezadigde, doortastende veranderaars van de maatschappij. Wij zijn een georganiseerd» macht, die haar verstand gebruikt en dfe van plan en in staat is, ook buiten haar eigen rijen, de orde te handhaven, en langs organisatöri schen weg de groote veranderingen tot stand te brengen. .Voor afschaffing van de Eerste Kamer is in-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2