HLCS0H OLWRiJ versterkend. voed zaai» gezond MALTO ,>.wfcjar>sr>» i Metering der arbeidsvoorwaarden is niet re- jvolutionnair, maar een staking- gebruikt om politieke eischen te verkrijgen is revolution- heir. De meening dat de S. D. A. P. de re volutie den rug heeft gekeerd is naief en 'ongegrond. Zij heeft tijdelijk haar revolu- itionnair standpunt verlaten, omdat een thans (doorgezette revolutie een volslagen fiasco 'Zou zijn geworden. De Regeering moet echter niet den ken nu maar op den ouden weg vogrt te kunnen gaan. Worden de noodige hervor mingen niet ngevoerd, dan helpt de Regee ring zelf mede om vroeg of laat een revo lutie te bewerkstelligen. Over het sociale ■program der neutrale partij wijdt Spr. niet uit, dit is voldoende bekend uit haar pro gram. Sociale verzekering moet echter niet alleen zijn een arbeidersverzekering, maar voor iedereen voor wie zij noodig is, naast het betalen van ouderdomspensioenen moet door den Staat bijgedragen worden in de premies. Een snelle voorziening in den wo ningnood, invoering van d-e landarbeideis- iwet en van het staatsrecht moet binnen kor ten tijd geschieden. Gaarne zou hij verne men hoe de Regeering over het staatsexf- ■recht denkt. Wij wenschen niet dat de Staat zal over gaan tot landnationalisatie, maar wel de onteigening vergemakkelijken. Ook wenscht hij belasting op de waardevermeerdering, terwijl ook door de grondeigenaars, die veel oorlogswinst maken, oorlogswinstbelasting moet worden betaald. Het heeft hem ver wonderd, dat de Regeering dit denkbeeld zoo vef verwerpt. De algeheele financieele leiding der Regeering kan Spr. ook niet be wonderen. De splitsing der verdedigings belasting in een verlaagde verdedigingsbe lasting acht hij daarentegen een goed denk beeld. Met groote verwondering heeft h:j de De heer Loeff (R. K.) bespreekt eerst de verkiezingen van belangenvertegen .voor- digers. In het Voorloopig Verslag is dit voorgesteld als een nieuw verschijnsel, het geen Spr. echter ontkent. Men kan niet zeg gen dat het verschijnsel op zich zelf iets goeds is, evenmin echter dat het afkeurings- waardig is. Het kiezen van belangenverte genwoordigers is op zich zelf niet minder waardig, indien de gekozenen zich maar niet stellen op het standpunt dat zij alleen de belangen te behartigen hebben van een be paalde groep. Spr. verklaart, dat ook de katholieke ar beiders-afgevaardigden zich zullen laten lei den door het algemeen belang en niet, zoo als «de S- D. A. P. en de revolutionair-socia listen, door belangen van een bepaalds groep. Hij betoogt dat de regeering, ds Ka mer en het volk recht hebben te weten hoe d-e S. D. A. P. staat tegenover de revolutie en waar antwoord op deze vraag uitblijft moet de S. D. A. P. worden beschouwd als de partij die tegelijk revolutionair en par lementair wil zijn, naar gelang het in haar kraam te pas komt en moet met de S. D. A. P. onder zekere waakzaamheid worden saamgeweakt. Spr. brengt hulde aan het afgetreden ka binet. Hij is echter verheugd over het optre den van het nieuwe kabinet, dat parlemen tair is, kans geeft op verwezenlijking van het katholieke program en getoond heeft te weten wat het wil door handhaving van het gezag. De heer Visser van IJ zendoorn is tegen verlaging van de leeftijdsgrens voor het kiesrecht, afschalfing der Eerste Kamer, omdat zij maatregelen, door de Tweede Kamer wenschelijk geacht, blijvend kan tegenhouden. Een referendum verdient groote aandacht. Hij kan instemmen met verklaring der Regec-ring gelezen, dat inen j financiëele plannen der regeering in het in ons land niet bevreesd behoefde te zijn aiaemeen. Beter dan helfing in eens is voor internationale concurrentie, daar de hoo^ere heffing van inkomsten- en vermo- ioestand in het buitenland nog wel treuriger gensbelasting naar sterk progressieve zou zijn. Dit woord had door de Regeering j schaal. in dezen tijd niet mogen worden gesproken,; p>e invoering van het vrouwenkiesrecht want gaat men van dit standpunt uit dan mag geen vertraging brengen in de tot komt van het internationale verkeer niets te- j stand koming van sociale en financieele recht. De arbeidersklasse vindt medezegging- j maatregelen. schap in de fabrieken en in de werkplaats p>e heer J. t e r Laan bepleit meer sa- door middel der organisaties. In principe kan j larisverbetering dan de regeering zich heeft daar niets op tegen zijn. De praktische toe- j voorgenomen. Hij wenscht spoedige behan- passing daarvan is alleen afhankelijk van de leiders der vakvereenigingen. Deze moe ten hun taak kunnen uitoefenen zonder l-<. i^^:;r \r.1 personeel kan de Regeering veel doen zon der wetswijziging en zij zal daardoor veel wegnemen wat thans tot verbittering stemt. Daarmede bereikt men bij een eventueele revolutie meer dan met anti-stakingswetten. Tevens kan men daarmede een voorbeeld rijn voor den particulieren wetgever. Hij zou de Regeering daarom willen toeroepen: „Geef toch leiding, wacht de komende din gen niet af, maar grijpt met forsche hand in en ge herstelt daardoor onrust en zenuwach tigheid". Alleen als de Regeering begrijpt dat het thans geen tijd is voor halve maat regelen, wanneer zij blij en krachtig de teu gels voert, zal zij in staat zijn om voor lange jaren den bodem aan de revoluti-e te ontne men. De heer v. d. Waarden (S. D. A. P.) bestrijdt het betoog van den heer Dressel- ihuys in verband met een afslachting van het nationale vermogen. Waren deze cijfers juist, dan zag het met de middelen voor onze so ciale wetgeving treurig uit. Spr. heeft echter de cijfers niet kunnen nagaan, maar af gaande op de door den heer Dresselhuys gegeven cijfers, komt Spr. echter nog tot een heel andere conclusie. Verder wijst Spr. op de vrees voor overheidsbemoeiing bij den Economischen Bond. Bij de verkiezing is dit duidelijk uit de redevoeringen gebleken en in het orgaan „De Loods" heeft de heere- fooer Kt use man in een serie artikelen over heidsbemoeiing op landbouwgebied dit perti nent afgereden. Dit standpunt wordt gedeeld door de vrije liberalen, terwijl ook de heer Mar chant dit standpunt grootendeels onder schrijft. Aan de rechterzijde is het niet an ders gesteld, zooals uit de redevoeringen van die zijde gebleken is. De houding van de Regeering in deze materie is niet duidelijk. In de Memorie van Toelichting zegt zij, da+ de proeven op dit gebied thans genomen, niet tot voortzetting stemmen. De pro thans genomen mag echter niet als voor beeld genomen worden, want de overheids bemoeiing geschiedde onder de meest gunstige omstandigheden. Over de sociali seering der bedrijven laat de Regeering zich ook niet gunstig uit. De heer Hermans ver klaarde zich niet tegen staatssocialisme. De eenige in de Kamer die er zich pertinent te gen verklaarde was de heer Treub, die zich altijd maar weer beroept op de socialistische monatshefte en zich nog nooit eens heeft opgewerkt om ook eens het officieele Duit sche tijdschrift „Die Neue Zeït" te lezen, waar de heer dr. Gustav Eckstein hoogst in teressante artikelen geschreven heeft over staatssocialisme. Maar wanneer Spr. staats socialisme wil, dan is dit niet de oude libe rale staatsbemoeiing, welke op kleine plaat- Ben schitterende vuurtorens bouwde, terwijl •de ingezetenen, die er onder woonden, van licht verstoken bleven, ofschoon het met geringe moeite had kunnen geschieden dat riie menschen aangesloten werden deling van het ontwerp tot uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten, en komt op tegen het voornemen der reeee- nng om de verder noodige bedragen groo tendeels te halen uit indirecte belastingen. Belastingen moeten worden betaald voor al door hen die het dragen kunnen, door kapitaal en hooge inkomens. Dinsdag 1 uur voortzetting. Uit de Perï 2>e «loorloetat der DnU*ek«rs. Volgens een bericht van Reuter hebben de gezanten der geallieerde mogendheden in den Haag nu geprotesteerd tegen de door lating van Duitsche troepen door Limburg, die zij eene schending van de onzijdigheid noemen- Dit protest verwondert de Nieu we Rotterdamsche Courant zeer, ja, het is haar zelfs onbegrijpelijk, dat de ge allieerde regeeringen zich over deze aange legenheid door de ietwat heetgebakerde Fransche en Engelsche pers hebben laten op sleeptouw nemen en tot eene voor ons land onaangename handeling hebben laten verlokken. Heeft de doortocht der Duitsche troepen de belangen der Entente in iets benadeeld? In geen enkel opzicht. Men houde toch wel in het oog, dat de komst der Duitschers bin nen ons gebied niet kon verhinderd worden, mits de manschappen maar ontwapend wer den. Naar aanleiding van de bewering van kwade tongen, dat de geallieerden ontstemd zouden zijn over den doortocht der Duit schers, wijl dezen nu aan krijgsgevangen schap waren ontkomen, stelt de N. R. Ct. in het licht dat van gevaar voor krijgsgevan genschap ten aanzien van deze lieden geen sprake kon zijn. Zij konden, wonneer zij onze grens overschreden, op zijn hoogst worden geinterneerd, doch nimmer den geallieerden in handen vallen. „En nu een protest! Men ken het nau welijks gelooven. De oorlog is wel niet for meel, doch feitelijk uit. De wapenstilstands bepalingen hebben het onmogelijk gemaakt, den oorlog te hervatten. Officieel wordt een beroep op ons land gedaan, om de krijgs gevangenen die uit Duitschland komen niet slechts in ons land toe te laten, doch hulp en bijstand te verlcenen. "Wij doen wat wij kunnen, om de duizenden, die ons land over- stroomen, verder te helpen. Gewapende kruisers en torpedojagers der geallieerden worden weer in onze havens toegelaten moet misschien de Duitsche regeering tegen „deze schending van de onzijdigheid" pro- testecren? wij laten de geïnterneerde En- gelschen vertrekken en geven de Belgen de vrije hand om hun heengaan te regelen. De geallieerden genieten volop van de facilitei ten, die hun worden verleend bij de liquida tie van het krijgsbedrijf en nu een protest van hun kant! Een protest, omdat wij geen dwaasheid begaan hebben. Want eene dwaasheid zou het toch werkelijk geweest zijn, deze Duitschers te gaan intemeeren, I terwijl alle andere geïnterneerde Duitschers, Engelschen en Belgen hun vrijheid weerom kregen." Berichten De Staatscourant van 6 December 'be vat o. m. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot leeraar aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waal wijk A. Stuetz, te Waalwijk; op verzoek eervol ontslagen mej. C. R. Meibergen als leerares aan de Rijkshoogere- burgerschool te Zierikzee; belast tot aan den dag waarop de hoog leeraar mr. C. van Vollenhoven de lessen v.eder zal kunnen hervatten met het onder wijs in de Staatsinstellingen van Neder- landsch-Indië aan de Universiteit te Leiden mr. B. H. P. van der Zwaan, leeraar aan de Nederl.-Indische Bestuursacademie; benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen voor het onderwijs in de tropische hy giëne prof. dr. J. J. van Loghem, te Am sterdam. „De Holland" en d e „N o o r d- Braban t". Wij vernemen dat het de bedoeling is de pantserdekschepen „Holland en,.Noord- Brabant" respectievelijk 11 en 12 December te Willemsoord uit dienst te stellen. Kleinv^erlof zeemilitie. De minister van Marine heeft bepaald zeemili ciens le en 2e ploeg lichting 1918, uitgezon derd de ziekenverplegers, 7 December in het genot van^onbepaald (kleinverlof) te worden gesteld, behalve zij, dié hun eersten oefe- ningslijd nog niet volbracht hebben. Van de ze laatsten kunnen echter de aanstaande landstormplichtigen wel met onbepaald (klein) verlof vertrekken. De kustwachters dezer lichting zullen waar schijnlijk enkele dagen later gaan. De geest bij het le reg. In fanterie. De commandant van het le re giment infanterie ontving naar aanleiding van een ingezonden rapport door den com mandant van het veldleger omtrent den „toe stand" bij het le regiment infanterie naar de Avp meldt, van den Minister van Oorlog een schrijven waarin de Minister verklaart: „Zooals het regiment thans is, acht ik het in alle opzichten bruikbaar, d.w.z. bruikbaar voor de vervulling van elke opdracht. De door den troep afgelegde verklaringen, toen de orde en het gezag een oogenblik be dreigd werden, heb ik vernomen en zij wor den door mij beschouwd als een herleving vim dm die in clkcn militairen troep moet heerschen. Ik betuig u voor het in zoo korten tijd be reikte resultaat mijn tevredenheid en verzoek u aan de onderdeelen van het regiment te willen kenbaar maken, dat het mij aange naam was kennis te nemen van de ten goe de veranderde opvattingen van de soldaten, die naar ik vertrouw, van blijvenden aard zul len zijn." De regiments-commandaht, majoor W. de Laet is, naar gemeld, bevorderd tot luitenant kolonel. Thans meldt men, dat ook het 2e bataljon van het le regiment infanterie van Hars kamp naar het vredesgarnizoen Assen zal te- rugkeeren. Een bataljon van het 20e regi ment zal te Harskamp worden gelegerd. Minister-resident Van Vol le n h o v e n. De correspondent te Brussel der N. R. Ct. seint: De vele bewijzen van hulde en dankbaar heid, onzen vertegenwoordiger in België, den heer M. van Vollenhoven, te beurt gevallen, zijn vermeerderd met het aanbieden van het eereburgerschap van de steden Brussel en Antwerpen, onderscheidingen, welke buiten gewoon zeldzaam zijn. In de openingszittingen van Senaat en Ka mer zijn de verdiensten, die de heer Van Vollenhoven tegenover België en de Bel- gisch-Nederlandsche belangen gedurende meer dan vier jaar gehad" heeft, openlijk door de voorzitters herdacht. In de moeilijke tijden, welke Nederland tengevolge* der Fransch-Belgische perscam pagne hier doormaakt en waarvan de gevol gen zich helaas nog langen tijd zullen doen gevoelen, doen deze onderscheidingen dub bel goed en bewijzen zoo noodig nogmaals, dat een mogelijk vertrek van den heer Van Vollenhoven uit Brussel een groote politieke fout zou zijn. Ex-kelxer Wilhelm. Men seint ons uit LondenClemenceau heeft verklaard, dat de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië op de Londensche conferentie overeenkwamen dat de ex-keizer moet worden uitgeleverd, en terecht moeUstaan. IV'ederlaisiï ci De N. R. Ct. meldt. Relfflë. n een* hoofdartikel Er is in België eene den Nederlanders vij andige stemming aan Let opkomen, en een deel van de Belgische pers werkt dit in de hand. De geprikkelde gezindheid schijnt nog r-iet algemeen te zijn verbreid; verschillende Nederlanders, 'die België nog onlangs heb ben bezocht, zijn er vriendelijk bejegend, doch de houding der Belgen schijnt er met den dag minder op te worden, en wij kregen reeds meer dan één brief van Nederlanders, die in oe laatste dagen in België bittere er varingen hadden opgedaa© Belgische militairen, wordt ons o.m. ge schreven, namen in een café tegen ons een dreigende houding aan, omdat wij Hollan ders waren. Wij wilden ons natuurlijk verde digen tegen hun beschuldigingen, maar zij waren van oordeel, dot spoedig de tijd zou de aanbreken, waarop wij voot onze wanda den zouden worden gestraft. Toen we "onze vertering wilden betalen en ze een briefje van 20 frs. in onze handen zagen, heette het: „Zie je, daér is ons geld gebleven, in Hol land"We wilden Hollandsch geld wisse len en gingen daartoe een bank binnen. Hier hoorden we, dat een gulden niet veel waar de had, wegens den ophanden zijnden oorlog met Nederland.... Overal viel ons de veran dering van houding op, wanneer de bevol king bemerkte, dat wij Nederlanders waren... Diep getroffen besluit de schrijver door de dingen die we ondervonden hadden en de valsche inlichtingen die in België om trent ons volk gegeven worden, keerden wij huiswaarts". De schrijver spreekt ten slotte de hoop uit, dat degenen, die In ons land gastvrijheid hebben genoten en ons volk be ter hebben leeren kennen, juiste inlichtin gen over ons land in België zullen versprei den, zoodra zij in hun land zijn terugge keerd. Hoe de buitenlandsche pers over ons lastert. De Haagsche cor respondent van dè Daily Express heeft d.d. 1 dezer, naar aan de N. R. Ct. weer door zijn Londenschen correspondent overgekabeld wordt, het volgende aan zijn blad geseind over de toestand in ons land, waarbij verder commentaar overbodig is De voedingstoestand zoo begint deze correspondent in Nederland is schrome lijk overdreven. De Nederlanders lijden geen gebrek en ik betwijfel zelfs ten zeerste dat zij honger hebben. Ik heb, sedert ik hier te lande aankwam, veel gereisd en ik spreek bij ervaring als ik zeg dat de 100.000 ton levensmiddelen die Amerika zal leveren opgehouden dienen te worden. Als Hoover hier kwam en de tallooze stuks vee in de weiden, de mijlen en mijlen tuinde rijen, de goed voorziene winkels, restaurants en hotels zag en waarnam dat elkeen volop geld in zijn zak heeft om te koopen al wat hij noodig heeft, zou hij ze ook inderdaad op houden. Ik erken dat de levensmiddelen duur zijn, in de eerste plaats omdat iedereen rijk is en ten tweede omdat de Duitschers hooge pi ijzen betalen en de Nederlanders dus zelfde moeten doen. Ik kan er echter niet genoeg nadruk op leggen dat de verwachte 100.000 ton levensmiddelen uit Amerika aan de Duitschers verkocht zullen worden. Er zijn in Nederland ongetwijfeld enkele heel arme menschen, te laag betaalde beamb ten e.a. die moeten scharrelen om voldoen de eten te krijgen maar van gebrek is stellig geen sprake. Het geschreeuw over gebrek dient alleen om Nederland in staat te stellen voorraden buitenaf te krijgen en die met groote winst aan Duitschland te verkoopen. Van sommige dingen is er ongetwijfeld'een tekort. Vet is schaarsch, evenals kaarsen, steenkool, zeep, koffie en thee en 't brood rantsoen is niet zoo ruim als 't placht te zijn maar dat is ook alles. Men kan in Nederland menschen in de rij zien staan om steenkool, maar niet om voed sel en ik durf verklaren dat de bevolking van Nederland stuk voor stuk tweemaal zoo goed van levensmiddelen is voorzien als de be volking van Engeland. A'ederlaiid, China en Slam. ^Ien meldt ons uit Den Haag: Ofschoon het bericht nopens een nota van de Chineesc'ne regeering vragende terugroe ping van den Nederlandschen gezant te Pe king niet juist is, bevestigt het departement van buitenlandsche zaken, dat gebleken is I dat moeilijkheden gerezen zijn, die op de .positie van den gezant invloed uitoefenen. Bedoelde moeilijkheden hangen enkel I samen met de bescherming der Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche belangen in China, waarmede, sedert deze republiek in oorlog J is getreden, het Nederlandsche gezantschap fis belast. Van wrijving fusschen de Siamee- sche regeerïng en den Nederlandschen ge zant. die met dezelfde belangen belast is, heeft het departement van Buitenlandsche Zaken geen kennis. Reuter seint d.d. 30 November uit Pe king: De tegemoetkomendheid, welke de Neder landers in Siam an de Duitschers bewijzen, heeft groote ontevredenheid onder de geal lieerden in het Verre Oosten gewekt, en deze verbolgenheid is nog vergerd door wat in Peking is gebeurd. Domeia Nieuwenhuis, de Nederlandsche gezant te Bangkok, wordt ervan beschuldigd actieve pogingen in het werk te hebben ge steld om verdeeldheid te zaaien tusschen de geallieerde en neutrale mogendheden. Dergelijke dingen zijn in Peking opge merkt, waar de Nederlandsche gezant sedert het begin van den oorlog de aandacht heeft getrokken door zijn vijandige gezindheid ten opzichte van de zaak der geallieerden. Hij werd belast met de behartiging der Duitsche belangen op 14 Maart 1917, toen China de betrekkingen met Duitschland afbrak. En hij is bijzonder actief geweest, ten eerste om de Chinéezen van de onoverwinnelijkheid van Duitschland te overtuigen, en ten tweo«i de om Pruisische methoden aan te wendend door de Chineezen met brutaal optreden en schrikaanjaging te bewegen de Duitschers; niet te interneeren, de Duitsche bank alhie» niet te- liquideeren, en ïn het algemeen da verplichtingen van oorlogvoerende mogemfo heid niet na te komen. China denkt dat Nederland een aanzien lijke mogendheid is, en wetende, dat in Ne* derlendsch-Indië" 700.000 Chineezen wo nen in omstandigheden, die zeer onbevren digend zijn, zwichtte het voor de bedreiging! van den Nederlandschen gezant, uit vrees voor vergeldingsmaatregelen tegen de land- genooten op Java. Zelfs nu de wapenstilstand geteekend is, en- China zich van zijn verplichtingen be wust begint te worden, zendt de Nederland-' sche gezant dreigende boodschappen, waar in hij de Chineezen er tegen waarschuwt in te grijpen in het geval van zeven Duitschers (wier intemeering als noodzakelijk wordt be schouwd) op grond dat dezen onvoldoenden tijd hebben gehad om zich voor te bereiden; Het Chineesche ministerie van buïtenx' landsche zaken heeft juist een witboek ge« publiceerde waarin de Engelsche vertaling wordt gegeven van officieele documenten met betrekking tot den oorlog, in het bij zonder die, welke door den Nederlandschen gezant zijn géschreven. Deze documenten zijn van een merkwaar dig- karakter, en er duidelijk op berekend de Chineezen te overbluffen, „die strikt ver antwoordelijk werden gesteld voor alle .ver liezen, welke de Deutsch-Asiatische Bank en andere ondernemingen van Duitsche onder danen in China zouden lijden", daar de li quidatie van de Bank volgens hem (de Ne derlandsche gezant) in strijd met het inter nationale recht was. In een mededeeling van 26 November 1916 dreigde hij China „met doeltreffende actie van de zijde van Duitschland bij wijze van vergelding in de toekomst". Bij de verspreiding-van berichten over de z.g. wreede behandeling van de Duitschers in Australië, dreigde de gezant de Chinee zen om niet tot deportatie van Duitschers naar Australië over te gaan. Zijn gedrag gedurende de Sjang-Soen-opstand in Juli 1917. die door Duitschland was aangestookt en zijn relaties met Sjang-Soen en Liang- Toen-Yen gedurende dezen opstand, zijn voortdurende pogingen om de zaak der ge allieerden afbreuk te doen ïn de oogen der Chineezen, en zijn on-neutrale hooghouxKng van de Duitsche positie in China, schijnen de goedkeuring te hebben gevonden van de Nederlandsche regeering, en zullen door de geallieerde mogendheden niet gemakkelijk kunnen worden vergeten. De Gemeenteraad van Gorinchem heeft de volgende verordeingen aangenomen a. het tegengaan van nachtarbeid in brood bakkerijen b. dat kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar geen toegang meer hebben tot bios- coopvertooningen c. het verbieden aan kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar, om tabak, sigaren of si garetten te rooken en aan winkeliers of han- dejaren aan die kinderen tabak, sigaren of sigaretten te verkoopen of aan te bieden. De heer Cramerus, wethouder en lei der der distributie te Breda, heeft voor bei de functies ontslag ingediend. Vrouwenkiesrecht. Het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht heeft een schrijven aan de afdeelingsbesturen verzonden waqraan het volgende ontleend is: Het hoofdbestuyr dringt er bij de afdee- lingen op aan dezen winter met hernieuwde kracht en verdubbelde opgewektheid het werk ter hand te nemen. Niet om eene open deur in te loopen, na de proclamatie van de Koningin, is reactie uitgesloten. Wij hebben aan de invoering van vrouwenkiesrecht geene woorden meer te wijden. Maar noodig is om zooveel mogelijk met flinke vergaderin gen allerlei onderwerpen, liefst door vrou wen, te laten bespreken, zoodat Regeering en Kamer zien, dat de belangstelling bij de aan staande kiezeressen gewekt wordt door het daartoe aangewezen centrum. Het spreekt van zelf, dat een opwekkend woord over vrouwenkiesrecht aan het op de vergaderin gen gesprokene kan worden toegevoegd. In alle kringen der bevolking is thans dp be^ langstelling voor ons streven gewekt. Velen, die vroeger ver van ons stonden, zullen thans gaarne worden ingelicht. Het hoofdbestuur heeft het denkbeeld overwogen, dat onze bond op de a.s. jaarver gadering zal kunnen worden omgezet in bij oorbeeld een bond yoor Maatschappelijke Opvoeding, die dan uit den aard der zaak zou blijven werken geheel in den geest, die bij de oprichting van den bond heeft voorge zeten. In de haven van New-York. De correspondent van het Hbld. te Rotter dam meldt: Near kapitein van -der Heuvel van de „Nieuw-Amsterdam" ons mededeelt mocht deze laatste reis gedurende het verblijf te New-York geen enkele schepeling, iriigeno-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 6