ABONHEMENTSPRllS „DE EEMLANDER" J3UITENLAND_ BINNENLAND PIIISI)!IIIDra!!l!!ïlir.U'™;S BuUenlandsche Berichten. KOLONIËN 17c Jaargang No. 139 i per 3 manden voor Arner** foort f 1.80. Idem franco pet post f 2.30. per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) t 0.1S. afzonderlijke nummers f OjOS Wekelyksch bijvoegsel »D« HolUndscht Huisvrouw* tonder redactif van Thérèse Hoven) per 3 maanden 75 cent Wekelljksd» bijvoegsel wWertldrevw* per 3 maanden 60 cent. AMERSFOORTSGH DAGBLAD HOOFDREDACTEUR M. O. J. VAN SCHAARDENBURG Uil GEVERSVALKHOF F Co BUREAU: ARNHEMSCHg POORTWAL. ««t« INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 613 Vrijdag 3 Januari 1919 dienstaanbiedingen 1 5 regels f 0.50. groote let: naai plaatsruimte. Vooi handel eo bedrijf bestaao teer voordeeligc bepalingen »oi hei herhaald adver* teeren in dif Blad. bil abonnement Ecnc circulaire bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden Wereldgeschiedenis in 1918. n. Den 18en Juli, twee dagen nadat het laat ste door de Duitschers aan het front in het westen ondernomen offensief gestaakt was, werd een Fransche aanval begonnen met steun van de Amerikanen op een front van 65 KM. De burgemeester van New-York kond in de ontvangst van de tijding van dezen aanval aanleiding om in de City Hall de klok te laten luiden. Hij begroette dezen aanval als het sein, dat het oogenblik ge komen was, waarop het keerpunt in de groote worsteling was bereikt. De verdere loop van den strijd heeft de juistheid van fcijn inzicht bewezen. Het Duitsche voorjaarsoffensief heeft op de tegenpartij dezelfde uitwerking gehad, 'die in de vroegere jaren van den oorlog steeds is waargenomen. De slagen van het Duitsche zwaard troffen den tegenstander met geweldige kracht"; zij havenden hem geducht. Maar zij vernietigden zijne krach ten niet. Zij werkten integendeel als een prikkel tot verhoogde krachtsinspanning. Eenige weken na het begin van Hindenburgs offensief verwierf de Britsche regeering de goedkeuring van het parlement op een voor stel om de leeftijdsgrens voer de dienst plichtigheid te verhoogen tot 50 jaar en in sommige gevallen tot 55 jaar. De Duitsche successen spoorden verder de Entente-mo- gendheden aan maatregelen te nemen tot verbetering der inrichting van hunne strijd macht. Een afdoende stap in die richting iwerd den 16en April gedaan, toen maar schalk Foch met den .'titel ook het feitelijke gezag verkreeg, verbonden aan het opper bevelhebberschap over de geallieerde legers [n Frankrijk. Het gewichtigste voordeel echter ver schafte de steun van Amerika aan de En tente. Daardoor kon zij 't er op laten aan komen den oorlog voort te zetten als een bloote worsteling wie de sterkste is, inge volge het in Maart door de eerste ministers in eene conferentie te Londen genomen be sluit. Er is natuurlijk een arbeid van vele maanden noodig geweest om de Amerikaan- sche millioenenlegers uit het niet te voor schijn te roepen. Maar toen die legers een maal waren gevormd en uitgerust, konden in een onuitputtelijken stroom versche strijd krachten aanhoudend aangevoerd worden. Den 23en October waren 2.008.000 Ame rikaansche soldaten naar Europa inge scheept. Als eenig middel om dezen stroom te stelpen, beschikten de Duitschers over het duikbootwapen. Maar wat zij met dit wapen hebben kunnen uitrichten om zich dezen nieuwen, aUer'geduchtèten tegenstander van het lijf te houden, beteekent bitter weinig. In het spergebied, dat de Duitschers rondom Engeland hadden getrokken, zijn weerlooze handelsschepen zonder tal in den grond ge boord. Aan de overbrenging vdn versche troepen en van wat voor hunne uitrusting en verzorging noodig was over de wijde ruimte van den oceaan hebben de Duitsche duikbooten echter niet noemenswaard af breuk gedaan. Onder de gunstigste vooruitzichten is dus ,den 18en Juli het tegenoffensief der geal lieerden begonnen. De burgemeester van New-York begroette dit begin als het sein, dat de oorlog in zijne beslissende phase was getreden. Dit was juist gezien. De Duitsche jachteruitg§ng zette in, aanvankelijk lang haam, maar zonder meer tot staan te komen. Den 29en Juli was de rechter Marneoever tiver een breede ruimte door de geallieerden Vrijgemaakt. De Duitschers waren op het ge heele front ten Noorden van de Marne te ruggegaan. Het gebied aan gene zijde van de Marne is voor de Duitschers in dezen 'oorlog geweest wat het beloofde land was voor Mozes. Aan de Marne werd in 1914 uitgebreid tot het gebied benoorden de Scarpe. Den 4en September bezetten de geallieerden het door de Duitschers ont ruimde Lens. Den 21 en September herwon nen de Engelschen derf Kemmelheuvel, den sleutel tot de stelling van Yperen. Zoo werden stap voor stap de Duitschers gedwongen verder terug te gaan. Den 6en September bezetten de Engelschen aan het Lysfront hunne oude linie van vóór 9 April. Hetzelfde deden de Franschen den 7en September op het geheele front benoorden de Aisne. Van een der laatste Septemberdagen dag- teekent eene verklaring van maarschalk Foch: „Wij zijn over den kam van den heu vel heen en dalen nu de helling af. Wanneer wij, al voortgaande, de vaart krijgen van een rollenden bal, dan is dat des te beter." Dit versnelde tempo liet niet op zich wachten op een steeds zich uitbreidend front. Den 13en September werd tusschen Maas en Moezel, ten Zuiden van Verdun, <Je uitsprin gende hoek von Saint-Mihiel, die in een vroegere periode van den oorlog door een geslaagde verrassing in Duitsche handen was gekomen, door de Amerikanen her overd. Als gevolg daarvan zag men den 20en September weer vèr dragend geschut aan het werk, maar nu aan de zijde der geallieerden en niet tegen Parijs doch tegen Metz. Met steeds feller slagen beukten de legers der geallieerden tegen het Duitsche front. In de eerste Octoberdagen had dit front op vijf plaatsen tegelijk geweldige aanvallen door te staan. Den 9en October viel Kame- rijk in handen van de Engelschen als vrucht van een sedert 20 September durenden aan val. Den 13en October trokken de Fran schen in Laon binnen. De departementen Pas de Galais en Marne, die sedert 1914 gedeeltelijk door Duitsche troepen bezet wa ren geweest, waren weer geheel bevrijd. Den 18en October werd .Rijssel door de En gelschen bezet en Ostendé door de Duit schers ontruimd; Brugge werd door de Bel gische cavallerie bereikt. Telkens opnieuw waren de Duitschers genoodzaakt hun front achteruit te brengen. Een Duitsche militaire schrijver, generaal von Ardenne, heeft zich de vraag gesteld: „Is er een geheime kracht, die de Duitsche legers achteruit trekt?" Men behoeft hier echter niet aan de werking van eene geheimzinnige macht te denken. De wederzijdsche verhouding der krachten geeft eene geheel natuurlijke verklaring aan de hand van den loop van den strijd op het westelijke oorlogstooneel in het tijdperk van 18 Juli tot 11 November. De Duitschers, aan het einde van hunne krachten gekomen, moesten het ten slotte afleggen tegenover een tegenstander, die het voorrecht had uit een mild vloeiende schier onuitputtelijke bron te kunnen putten om zich met versche krachten te versterken. Wanneer de beslis sing spoediger is gevallen dan menigeen had verwacht, dan kan daartoe hebben meegewerkt het steeds dieper bij de ver liezende partij doordringende besef, dat hare zaak hopeloos stond. Blijkens eene opgave van 28 October wa ren toen door de geallieerden aan het weste lijke front 7000 KM2, teruggewonnen. Daar moeten nog bijgeteld worden het in de laat ste krijgsverrichtingen, die eerst gestaakt werden toen de wapenstilstand van kracht werd, door de geallieerden aan de Duit schers ontnomen gebied, waardoor zij onder meer in het bezit gekomen zijn van Valen ciennes, Maubeuge, Doornik en Antoing. Noord-Frankrijk was toen op een smalle strook na heroverd; van België waren met West-Vlaanderep gedeelten van Oost-Vlaan- deren en van Henegouwen teruggewonnen. Politiek Overzicht Met het uittreden van de drie vertegen woordigers der onafhankelijke socialisten uit den raad van volkscommissarissen, die se dert de revolutie van 9 November in Duitschland het uitvoerend bewind voert, is hun inval tot staan gebracht. In 1918 zijn daar eenjiomogeen kabinet aan het roer ge- eij bij het offensief van 15 Juli één oogen- fclik bij Chateau-Thierry over de Marne heengekömen, maar.dat heeft niet meer dan een paar dagen geduurd. Van de Marne is voor de Entente de victorie begonnen. Den 2en Augustus verloren de Duitschers Soissons, het groote brughoofd aan de 'Aisne, dat den 30en Mei door de Franschen was prijs gegeven. Ip verband hiermee gin gen de Duitschers op de geheele linie ver der oostwaarts terug; het stroomgebied van de Ourcq, de Crïse, de Arche en de Vesle, ]het geheele gebied tusschen de Marne en de Aisne, werd prijs gegeven. Den 21 en Augustus velgde een nieuwe Fransche door braakpoging tusschen de Oise en de Aisne. Op het Engelsche frontgedeeite geschied de den 8en Augustus een aanval aan het Sommefront, waardoor de bedreiging van Amiens werd weggenomen en het vrije ge bruik van de groote spoorlijn ParijsBou logne teruggewonnen werd. De strijd in de Somme-woestenij duurde de geheele maand onverpoosd voort. Steeds waren de Duit schers de verliezende partij. Wat zij in het voorjaar in forsche slagen hadden gewon nen, gaven zij in den nazomer voet voor •voet weer prijs. Den 29en Augustus werd Bapaume door de Engelschen. Noyon dooi de Franschen bezet. De Engelschen bereik ten den westelijken Somme-oever tegenover Brie en Péronne. Weinige degen leter werd het offensief komen. De socialistische regeering, die tot dusver een coalitiejegeeririg was, is in een zuiver meerderheidskabinet veranderd. De onafhónkelijken zullen voortaan de rol ver vullen, die in het Britsche parlement de op positie vervult. Hunne bedoeling schijnt te zijn eene loyale oppositie te voeren. Haase, een van de drie uitgetredenen, verklaarde bij zijn afscheid, dat het zijn oprechte wensch was, dat de regeering in staat zou zijn de regeeringszaken met nadruk te behar tigen en'een krachtige, naar buiten en naar binnen ten volle geachte regeering te voe ren. Nu in Duitschland eene homogene regee ring is opgetreden,-treedt het vraagstuk der toekomstige nieuwe inrichting van het Duit sche rijk meer op den voorgrond. De hoofd trekken van de nieuwe constitutie der Duit sche republiek, die aan de nationale verga dering zal worden voorgelegd* werden op gTond van de tot heden daarover geuite mee ningen aldus samengevat Aan het hoofd van de Duitsche republiek zal een door het geheele volk in directe ver kiezing gekozen president komen. Er zijn nog overleggingen gaande of de betrekke lijke dan wel de volstrekte meerderheid voor de benoeming zal worden geëisdht. De pre sident zal in zijne rechten ongeveer tusschen den Amerikaansohen president en den En gelschen koning staan. Hij ara 1, evenals de Amerikaansche president, door het ge heele volk benoemdworden, maar niet door een indirecte doch door een rechtstreeksche verkiezing. Terwijl echter de Amerikaansche president geheel vrij 'is in de benoeming van zijne staatssecretaris sen, zal de president van de Duitsche repu bliek, evenals de koning van Engeland, een parlementair ministerie moeten vormen, waarin ook niet-leden van het parlement kunnen zitten. De wetgevende lichamen zelf zullen be staan uit een volkshuis, Voortkomende uit algemeene directe verkiezingen, en een statenhuis, welks leden door de wetgevende lichamen van de bondsstaten worden ge kozen. Bij verschil van meening tusschen de beide huizen of tusschen de volksverte genwoordiging en den president zal een beroep gedaan worden op het volk in den vorm van een referendum. In het statenhuis zal het aantal zetels aan de verschillende, staten worden toebedeeld naar een bepaalden 'bevolkingssleutelmaar geen staat zal meer dan 23 stemmen krij gen. Daarbij wordt aangenomen, dat één statenstem komt op elk millioen leden van het Duitsche volk. Het statenhuis zou dus ongeveer 69 stemmen tellen. De 23 stem men van den grootsten staat zouden hoog stens een derde van het geheel zijn. In ieder géval zal dus verhinderd worden, dat Pruisen-de overige bondsstaten zal over stemmen. Men is er op bedacht Pruisen te ontbinden in eenige grooje nieuwe bestuurs gebieden en ook aan de toekomstige bonds staten een gemiddelde grootte te geven, waarvan de grens naar beneden bij 514 millioen, naar boven bij 7 a 8 millioen ligt. De kleine stalen zijn bestemd om te ver dwijnen. Dit ontwikkelingsproces zal waar schijnlijk in de hand gewerkt worden door eene grondwetsbepaling, die bepaalt, dat slechts staten met een zeker minimumcijfer van bevolking het recht hebben in het staten huis vertegenwoordigd te zijn. De samen smelting van de kleine staten brengt aan den anderen kant ook eene nieuwe regeling van de tegenwoordige groote bondsstaten mee. Zoo zullen b.v. in een Groot-Th urin- gen gedeelten van Pruisen en van Noord- Beieren moeten opgaan. Uit overwegingen van histior-ie en han delsbelang wordt waarde gehecht aan de zelfstandigheid van de Hansesteden, inzon derheid van Bremen en Hamburg. Natuur lijk moeten deze uit stedelijke republieken tot een grooteren omvang ontwikkeld wor den door toevoeging Van Pruisisoh achter land. In den verkiezingsoproep va:\ de sociaal-democratische partij wordt gezegd, dat men aan het Duitsche volk de vrijste republikeinsche grondwet wil geven, die eenig volk der wereld bezit. „Het volk mees ter van zijn eigen lot, dat is onze leus. Wij willen alles doen om de krachten van het volk weer op te wekken, zijne rechten bij het sluiten van den vrede le handhaven en te bewerken, dat een rechtvaardige vrede tot stand komt, die de wereld voor nieuwe oorlogsgruwelen bewaart." Verder wordt gezegd, dat men \vH, dat het volk naar de socialistische beginselen de onbesnoeide opbrengst van zijn arbeid zal genieten, en dat het doel is de hoogste vrijheid en de meest volkomen orde. „Wij willen, dat alle leden van het volk vrij en gelijk naast elkan der zal staan en dat ons volk vrij en gelijk naast de andere volken zal staan." In België zullen de verkiezingen voor de nieuwe volksvertegenwoordiging plaats heb ben op den grondslag van het enkelvoudig kiesrecht. De steen des aanstoots van het meervoudige kiesrecht zal dus verdwijnen. Het ontwerp van de nieuwe kieswet, dat door de regeering bij de Kamer is ingediend, be paalt, dat in Mei algemeene verkiezingen zullen worden gehouden naar het enkelvou dige algemeene stemrecht. Alle Eelgisché burgers, die den 21-jarigen leeftijd bereikt hebben, zullen kiezer zijn, ook de militairen die op 1 Januari 1919 zes maanden in de zelfde gemeente h-ebben gewoond. De op dezen grondslag gekozen Kamers zullen de herziening van de grondwet ter hand nemen. Het departement van buitenlandschs za ken der regeerirg van Duitsch Oostenrijk heeft in eene aan het corps diplomatique te Weenen gerichte verbaalnota de hoop uit gedrukt, dat het beslaan van Duitsch Oos tenrijk, dat zich tot een zelfstandigen sou- vereinen staat heeft geconstitueerd, door de beschaafde -wereld zal worden erkend. De nota verzoekt dringend de vredesonderhan delingen te beginnen en onverwijld in de preliminaires te treden. De bepalingen van het vredesverdrag zullen het Duitsch Oos- tenrijksche volk vrijheid moeten verzekeren op het geheele gebied, dat het bewoont. Voor de internationale politieke en econo mische stelling is het onmisbaar noodig, dr.t Duitsch Oostenrijk een bestanddeel vormt van eene federatie. De eenige mogelijke op lossing wordt geacht te zijn aansluiting aan Duitschland. De nota betoogt, dat de Euro- peesche natiën niets zouden hebben te vree zen van eene volkomen vereeniging van het Duitsche ras en komt op voor het recht van Duitsch Oostenrijk om zelf over zijne toe komst te beschikken en te Beslissen of het zich met Duitschland wil vereenigen of niet. De Vereenigde Staten van Amerika en dè Ententemogendheden, die het recht van de volken hebben voorgestaan om zich vrij te vereenigen, en dit recht aan de Polen, Italia nen en Slaven hebben toegekend, zullen het aan het Duitsche volk niet kunnen weigeren. Voor de bezetting van Konstantinopel door de geallieerde troepen is eene regeling getroffen. Wat Reuter daarover mededeelt geeft den indruk, dat de bezetting meer is bedoeld als eene demonstratie, want er wordt bericht, dat een bataillon Fransche troepen Stamboel zal bezetten, het Turksche gedeel te. Een Engelsch bataillon zal in Pera, de woonplaats van de Europeanen, ingekwar tierd worden. Italiaansche troepen zullen een ander stadsdeel bezetten. Bij demonstratiën zal het echter niet blij ven. Voor den geest, die bij de geallieerden voorzit is kenschetsend een verklaring van Reuters bijzonderen correspondent bij de Britsche zeemacht in de Dardanellen, dat voor de oplossing van het groote vraagstuk om aan Turkije eene passende regeering te geven, een groote stap vooruit is gedaan doordat ieder, die er mee te maken heeft, overtuigd is geworden, dat de Turken niet bekwaam zijn zich zelf ie regeeren en nog minder de volken, die aan hen onderworpen waren. Pa r ij s, I Ja n. (R.) President en me vrouw Wilson zijn heden avond om zeven uur naar Italië vertrokken. Bern, 1 Jan. (R.) Wilson heeft kenbaar gemaakt,, dat het hem wegens drukke bezig heden onmogelijk is de uitnoodiging van de Zwitserse' a regeering om Zwitserland te be zoeken am te nemen. Lon c', en, 2 Jan. (R.) De Ev. News ver neemt dat de overzeesche dominions op de vredesconferentie zullen worden vertegen woordigd door Botha (Z.-Afrika), Sir Robert Borden (Canada), en Hughes (Australië.) Over de vertegenwoordigers der arbeiders is nog niets beslist. Londen, 2 Jan. (R.) Een oft'icieele me- dedeeling verklaart, dat het bericht, in ver scheiden bladen verschenen, over de keuze van Britsche gedelegeerden en officials voor de vredesconferentie, niet van bevoegde zij de kwam on onjuist was. De eerste minister en het oorlogskabinet hadden hedenmorgen nog geen beslissing genomen ten aangezien van de samenstelling der Britsche delegatie. B e r 1 ij n, 2 Jan. (W. B.) Eerstdaags zal een commissie van drie officieren uit Spa in Berlijn aankomen om tot uitvoering van den wapenstilstand de marineluchtschepen in Güterbog en Friedrichshafèn te bezichtigen. Aan het hoofd van de commissie staat de kapitein-luitenant Breithaupt. Brussel, 2 Jan. (H.) De ministerraad heeft Dinsdag het ontwerp-kieswet behan deld in tegenwoordigheid van den koning. Het ontwerp wil de verkiezingen in Mei doen plaats hebben op den grondslag van enkel voudig algemeen kiesrecht. Kiezer zullen zijn alle Belgische burgers en militairen, die 21 jaar oud zijn en 1 Januari gedurende 6 maanden in dezelfde gemeente hebben ver toefd. Voor de burgers uit de verwoeste streken wordt een bijzondere regeling ge troffen. De Kamers, op dezen grondslag ge kozen, zullen de grondwetsherziening uit voeren. Het wetsontwerp is bij de Kamer inge diend. de wat de Fransche troepen van plan waren protesteerde hij daar hij onder «de Hongoar- sche regeering stond. De Fransche comman dant nam hiervan geen notitie, en deelde Mackensen mede dat hij bevel had-hem te interneeren. Mackensen heeft zich tot Karolyi om be* scherming en genoegdoening gewend. Ka rolyi heeft vermoedelijk geconfereerd met den minister van oorlog, over de te volgen handelwijze van de regeering. Parijs, 3 Jan. (H.) De Temps deelt mede, dat er een sneltrein zal worden in gesteld die Parijs en Londen rechtstreeks verbindt met Athene, via Milaan, Venetië, Triest, Agram, Belgrado, Niss, Uskjub en Larissa. Het blad zegt, dat het in politiek opzicht belangrijk is om te constcteeren dat deze lijn het Westen met dit Oost-Zuidpunt van Europa zal kunnen verbinden, door slechts door Fransche, Italiaansche en Joego-Sla\ische gebieden te loopen, zonder een duimbreed Duitsch of Duitschgezind grondgebied te gebruiken. Londen, 2 Jan. (R.) De dagbladen be-» richten, dat een Amerikaansch transport schip met meer dan 2000 gewonden aan boord door de mist op Fire Island op het strand is geloopen en in een gevaarlijken toestand verkeert. Er zijn sleepbooten en torpedojagers aangekomen. Tweede telegram. Het gestrandè- transportschip is het-hospitaalschip Northern Pacific, dat uit Brest vertrokken was met 1744 gewonde en 705 niet gewonde sol daten; de bemanning is 198 koppen sterk. De pogingen om het schip weer vlot te ma ken zijn mislukt. De zee wordt ruwer. Een aantal reddingslijnen zijn over het schip ge schoten om de menschen van boord te kun nen wegbrengen als dit noodig mocht zijn. Er is geen gevaar behalve als er een storm opsteekt; maar het weerbureau verwacht stormweer. N e w-Y o r k, 2 Jan. (R.) Het transport schip Northern Pacific zit rustig en ver keert blijkbaar niet in gevaar. Oost-fndlë De JATA-Cliina-.IapABltjK. Naar N. I. P. A. tc Amsterdam verneemt, zal het stoomschip Titaroem van de Java- Chinn-Japanlijn, dat in Maart 1918 door do- geallieerden in beslag werd genomen, zoo spoedig mogelijk aan de Maatschappij worden teruggegeven. Aanvankelijk zou het schip lo Londen worden opgeleverd, waartegen de directie -der Java-Chlna-Japanlijn echter be zwaar maakte, mede in verband met den toe stand der kolenvoorzléning daar te lande. Thans werd bericht ontvangen dal het schip te Hongkong, waar het ook in beriag werd genomen, zal worden ongcleverd. Omtrent de overige in beslag genomen sche pen werd nog niets bericht Betreffende den nieuwbouw der Tava-Ghi- na-Japanlijst verneemt N. I. P A-, dat een schip grooh ca. 7500 tons, is besteld bij dc Nederlandschc Scheépsbou w-Maatschappij, terwijl een ander van hetzelfde type, nog be steld zal worden. Liquide middelen zijn iu ruime mate aanwezig, zoodat het gerucht be treffende een nieuwe emissie dan ook ten stel ligste kan De Staatscourant van 2 Jan. bevat o.a. 3 n.' Htetparlement ral |de voigende Kon. besluiten benoemd tot referendaris bij den Raad van niet vóór 4 Februari bijeenkomen. Londen, 1 Jan. (R.) Reuter deelt de volgende officieele opgaven mee over de de mobilisatie in Engeland en de koloniën. Tot nog toe zijn 10.000.000 mannen en vrou wen ontslagen. Van de strijdmacht 775.000, hierbij zijn 115.000 teruggekeerde krijgsge vangenen en 390.000 munitiearbeiders. Drie factoren moeten bij de demobilisatie worden beschouwd, n.l. het leger dat nog ncodig is voor de bezetting, de opruiming en de economische situatie van het land zelf. Weenen, 1 Jar. "fH. K. B.) De Ween- sche burgemeester heeft aan de commissie ■der geallieerden over den voedselnood in Weenen meegedeeld, dat de toestand in Duitsch-Oostenrijl: tengevolge van de afslui ting verscherpt is. Het is dé vraag of 't meel- rantsoen van 1260 gram per week kan blij ven bestaan. De melktoevoer vermindert dagelijks. Het vleeschrantsoen van l2Vs d.G. moest verlaagd worden tot 4 d.Gr. per week. Eieren zijn niet meer te krijgen. De koffie- en suiken oorraad -is uitgeput. Bern, 2 Jan. (H.) Men verneemt het vertrek van een intergeallieerde commissie, vertegenwoordigers tellende van Amerika, Engeland en Frankrijk, die belast is met het onderzoek van de Duitsch-Oostenrijksche voedselnood. Een delegatie uit Weenen is eveneens naar Bern vertrokken om te on derhandelen met de Ententecommissie. Hon derd wagons met voedsel zijn door Zwitser land van zijn eigen voorraad afgestaan. De Entente-commissie stelde 4000 ton ter be schikking, die Italië naar Insbrück en Wee nen zal doen zenden. Boedapest, 1 Jan. (H. K. B.) Heden middag zijn ongeveer twee duizend Fransche troepen hier aangekomen en ingekwartierd in Rakoppalota. Tegen acht uur in dén morgen trok een detechement van ongeveer 800 man naar 't slot van graaf Karolyi waar Macketese0 «ncrekv/erEertï is. Toen deze hoor- State, mr. C. W. de Vries, thans commie*, van Staat; op verzoek eervol ontslagen K. J. Le Riitte atè directeur van het' Huis van Bewaring te Groningen; idem wegens langdurigen dienst de kapi tein ter zee jhr. C. Hooft Graafland, adjudant in gewonen dienst der Koningin. bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein luitenant ter zee M. Wijt; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse P. A. van Rees; tot luite nant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse H. Ferwerda. bij het hoofdbestuur der Post. en Tel. bevor derd tot hoofdcommies F. A. Klompé, C. M. Voigt, S. Stüvel, J. W. L. Hof, J. M. Lameis en C M. Focée Sohaeffer, thans commies tot com mies A. M. Kools, H. de Beurs, D. Veenmon, P. J. van Kesteren, D. Pasman en P. J. Scheffer, thans adjunct-commies tot adjunct-commies A. J. Daniels, thans klerk bij voormeld hoofdbe stuur bevorderd bij het Weduwdh- en Wwezenfonds voor Burgerlijke Ambtenarentot hoofdcom mies G. H. Falber, thans commies tot corn* mies J. F. E. Wassenaar, K. Anders, J. J. Diecke en W. A. H. Kiewit, thans adjunct- commies bij het dept. van Landbouw enz. benoemd, resp. bevorderdtot adj.-commies J. Zwaren- stein, thans tijdelijk ambtenaar, en J. F. Cariot, thans klerk benoemd tot lid van de commissie van toe zicht en beheer over 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, dr. C. F. Schrevc, te Amsterdam benoemd tot bediende ter directie van de Rijkspostspaarbank, WAddicks aan M. Hageman—Stoppe (g. v.), bureelamb tenaar ter directie van de Rijkspostspaarbank, met ingang van 1 Jan. 1910, op haar verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend met ingang van I Jan. 1010, benoemd tot verificateur bij den dienst der werkloosheids verzekering, D. van Battum cn L. rl. Booro^ gaard, beiden te Amsterdam

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 1