"BINNENLAND fovjet-regeering gericht, piot6steeren.de te- jren het binnenrukken der sovjet-troepen in jde Oekraïne, er op aandringende dat de feovjet-regeering de belangen van Oekraïne fcai erkennen en steunen in zijn strijd tegen ide contra-revolutie. Washington, 19 Jan. (R.) Generaal March heelt aan een vertegenwoordiger van de pers verklaard, dat de Amerikaansche Strijdkrachten in Frankrijk en in het bezette ebied van Duitschland zullen worden gere- uceerd tot de minimum-sterkte welke over eenstemt met de nationale verplichtingen. Hij voegde er bij dat Pershing Foclx met 'dit voornemen had in kennis gesteld. March verzekerde, dat Amerika's bijdrage tot de geallieerde strijdmacht veel minder dan der tig divisies bedraagt en dat demobilisatie van alle legerafdeelingen in de Vereenigde 6taten gelast was, behalve van de troepen, die voor de bewaking noodig zijn. Het totaal aantal ingeschrevenen bedraagt thans 177.000. Het aantal uit Frankrijk terugge keerde troepen bedraagt 104.000, hetgeen een totaal van 1.28T.OOO geeft, wier ont slag uit den dienst gelast is. De meesten van dezen zijn reeds gedemobiliseerd. Verspreide Berichten ÏHnmstnt ^eTOadou. Men meEdt uit Kimberley Er is een blauw-witte diamant gevonden fn de Jagersfontein-mijn, wegende 588 ka raats. Een vreeselijke misdaad. Men meldt uit Antwerpen: Schoore, een dorpje dat bij de gevechten aan den Yser meermalen genoemd werd, is het tooneel geweest van een verschrikkelijke misdaad. Toen drie visschers in den nacht huis waarts keerden, zagen zij in een houten ba- ■•ak, die reeds lang niet gebruikt werd, licht branden. Voorzichtig naderden zij en zagen floor de gebroken vensters naar binnen. Op flen grond lagen, ten deele gekleed, twee T.annen van ongeveer 22 en 30 jaar en een 'ong meisje. Van alle was de hals afgesne den. Sporen duiden op een langdurige worsteling. De vreeselijke misdaad zou waarschijnlijk Dinsdag zijn gebeurd. Drievoudige moord. Te Hulste bij Antwerpen zijn 's nachis onbekenden in de herberg der wed. Soetaerts-Dupont bin nengedrongen en hebben er de weduwe, baar dochter en zoon doodgestoken. Na een groote som gelds gestolen te heb ben, staken de moordenaars het huis in biand. De buren slaagden er in de vlammen ïe blusschen en vonden de drie lijken half verkoold. Ontploffing van een gra naat. Uit Overhespen bij Antwerpen wordt ge meld: Op den Groot en Rijksweg even buiten het dorp staan een drieal eenzaam gelegen hoeven „De Hek" genaamd. Woensdag j.l. gebeurde aldaar een ontzet tende ramp. In de sloot ten zuiden van den straatweg Trienen-St. Truiden liggen hier en daar hand- en schietgranaten achteloos weggeworpen door de terugtrekkende Duit- schers. Een vijftal onbezonnen knapen wa ren zoo roekeloos met de granaten heen en weer te kegelen op den straatweg. Plots dreunde een moordende ontploffing. Drie der knapen werden dooT het schroot vaneen gereten en hunne lichaamsdeelen naar alle zijden heen geslingerd. Twee anderen wer den ernstig gekwetst. De drie dooden zijn broeders. Vreeselijkongelukmethand- granaaten. Men meldt ons uit Brussel: Donderdagmiddag, om vier uur, vermaakte een troepje kinderen zich met het spelen met handgranaten, die nabij het station te Alpeterre lagen, toen eensklaps een vreese lijke ontploffing een einde aan het spel maakte. Het tooneel was afschuwelijk: drie kinde ren werden op slag gedood, een twintig an deren werden zwaar getroffen. Een meisje dat passeerde werd eveneens gedood. De gewonden werden zoo spoedig moge lijk naar Brussel overgebracht, waar nu reeds vier kinderen iiv het gasthuis te Nivorus overleden. In het geheel zijn thans meer dan 12 kinderen door de ontzettende ramp ge dood. Staten-Generaal Ce •veraeak*£»slen met «ie gca»s8olc?rdea. Bij dc Tweece K amer is ingekomen een wets voorstel tot goedkeuring van de overeenkom sten gesloten tusschen Nederland en Groot- Brittannië en Ierland, tusschaen Nederland en Frankrijk, tusschen Nederland en Italië en tus- v uen Nederland en den War Trade Eosrd van de Var-eervgde Sleten van Amerika, alsmede voorzieningen van gcldeÜjken aard ten aanzien ven d:e overeenkomsten. In de Memorie van Toelichting wordt her innerd aan de voor de voorziening van ons tand met noodzakelijke levensmiddelen en an dere goederen, getroffen algemecnc economi sche schikking tusschen Nederland en boven- 7enoc.1t c lendeiv Deze sdukkn^r is met een ongavr van do goederen ten aanzien waarvan de torslemming tot uitvoer is toegezegd, ter vertrouwelijke kennisneming uitsluitend voor d* leden ter griffie nedergelegd. Zij s^.clt als voorwaarde, dat binnen dertig degen oen re geling worde getroffen voor het verstrekken van kredieten en/of voor andere financieele vc o mening en van Nederiandsche zijde ten bc- noeve van de hierboven genoemde vreemde mogendheden. Met elk dezer lenden is een overeenkomst van gddelijken aard gesloten. Het thans aangeboden wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot goedkeuring van deze overeenkomsten. Wat den inhoud der overeenkomsten be treft, zoo meldt de toelichting, dat acn Enge land een crcdiet wordt verstrekt lot een maxi mum van f 75.000.000, in zes, maandelijksche termijnen, tegen 5 pet. Engelsche schatkistbil jetten met een looptijd van vijf jaren en lui dende in guldens. De aflossing zal uiterlijk 31 December 1923 plaats hebben In ponden sterling tegen den koers van f 12 per pond, of in guldens. De credicten aan Frankrijk en Italië bek>o- non onderscheidenlijk f 30 millioen en f 18 milKoen, eveneens in zes, maandelijksche ter mijnen te verstrekken tegen een rente van 5 pet. De credieten worden verleend aan ban- kengroepen der genoemde landen. De Frensche groep wordt gevoirnd door het Credit Lyon- nais, hot Comptoic National d'Esoompte en de Banquc de Paris et des Pays-Bas. De ban ken, welke de Iteliaansche groep vormen, zijn nog niet bekend. A'ls onderpand worden onderscheidenlijk 5 pet. Franschc en 5 pot. Italieansche schatkist biljetten in guldens gegeven met een over waarde van respectievelijk 20 pet. en 10 pet. Wol de Amerikaansche regeling betreft, deze draagt een ander karakter don die met de overige landen. Zij strekt niet tot het ver kenen van crediet dóch tot de wcderzijdsche beschikbaarstelling door beide landen van be taalmiddelen in hun eigen valuta. Deze be schikbaarstelling geschiedt op de volgende wijze. Nederland stelt hier te lande of in de Nederiandsche koloniën guldens ter beschik king van Amerika tot een gemiddeld bedrag van ten hoogste f 20 millioen voor elke twee achtereenvolgende maanden van het tijdvak, waarvoor de algemecnc economische schikking tusschen beide landen ven kracht is, derhalve tot een maximum van 120 millioen. Hier tegenver stelt Amerika daar te lande ter be schikking ven Nederland gelijkt bedragen in dollars tegen de goudparrteit. De wijze van. financieren der bedoelde re gelingen heeft een punt van ernstige overwe ging uitgemaakt. Reeds aanstonds rees de vroeg, in hoever het mogelijk zcu zijn belang hebbenden te nopen een ded van het bui ten- landsche kredietpspier rechtstreeks over te ne men. Hiervoor zouden in aanmerking komen de reeders en de lichamen en personen, die in de eerstkomende tijden wellicht belangrijke hoeveelheden goederen aan de geassocieerde landen zullen leveren De regeering is tot de slotsom gekomen, dat dwang gesteld deze ware mogelijk geen aanbeveling zou verdie nen. Dit neemt uit den aard der zaak net weg dat de regeering op medewerking van de zijde der bedoelde lichamen voor de fmonceering van de verleende aredieten ten zeerste prijs stelt en ook niet zal nalaten hiervan te doen blijken. Op doe»: de regcerïng uiteengezette gron den wordt voorgesteld de mogelijkheid to ope nen om uit 's Rijks kas voorschotten aan de met de uilvoering der overeenkomsten belaste lichamen (Ned. Bènk en N U. M.) te verlee- nr-n Uit den aard der zaak zullen aan het ver- lec-nen van die voorschotten de noodóge voor- waarden ziin te v-erbinrien, teneinde te verzeke ren, dat de door het buitenland gegeven waar borgen. voor zooveel de voorgeschoten bedra gen betreft, ten behoeve van den Slaat strek ken. Uit de Pers Re 8 «realise en hel welïenlwerp S rhapfr. De heer C F. Stork bespreekt in de Economisch-Statistische Be richten den 8-urendag in verband met het wetsontwerp^Schaper. Hij wijst er op, dat de plotselinge invoering van een wettelijken achturigen arbeidsdag thans ook door ove rigens voorzichtige menschen bijna met de zelfde welwillende onverschilligheid wordt beschouwd, waarmede zij een jaar geleden zouden, gepraat hebben over de verlaging van den pensioengerechtigden leeftijd van arbeiders van 70 op 65 jaar. En toch heb ben we hier met een zaak te doen, die van het uiterste belang kan zijn voor onze in dustrie en die wel met den noodigen ernst mag worden behandeld. De schrijver vestigt dan de aandacht op het groote belang van de wijze der invoe ring van den achturendag, als wij weer op de vrije markt met het buitenland zullen moeten concurreeren, of wanneer het bui tenland ons hier concurrentie aandoet. De voorstellers van het ontwerp-Schaper wijzen in hun memorie van antwoord op de gunstige ervaring in de door den heer Stork zelf mede geleide machinefabriek te Henge lo met den 8-urigen werkdag opgedaan, maar de schrijver acht de conclusie wel wat voor barig, dat dezelfde resultaten in alle indus- strieën zouden kunnen worden bereikt. In een algemeene machinefabriek wordt naast veel machinewerk ook veel handwerk ver richt. Daar dit laatste werk over het alge meen vermoeiend is of inspanning vereischt, leidt een te lange werktijd tot minder inten sief werken. Voor werklieden, die werktuigen bedienen, geldt deze mogelijkheid van pro- ductieverhooging per eenheid van tijd in korteren werktijd niet in even hooge mate. Iets anders is het bij de z.g. massa-fabri- cetie in verschillende industrieën, waar het werktuig geheel overheerschend en de in vloed van den man, die het werktuig bedient, op de productie gering is te achten. Daar zal verkorting van werktijd dus wel met pro- ductieverminderiftg gepaard gaan. Gelukkig is juist bij dit soort van werk het loon veelal een factor van minder beteekenis en wordt aan den anderen kant aan de verbetering der productiviteit van deze soort wrektui- gen met succes een groote mate van indus trieel vernuft besteed, zoodat de bezwaren óp den duur zijn te overwinnen. „De ervaring zoo gaat de heer Stork voort die wij met den korteren werktijd opdeden, is over het geheel gunstig en op grond dier ervaring meen ik te mogen zeg gen wanneer op een fabriek gedurende ruim 8 uur per dag werkelijk vlijtig wordt ge werkt, is deze tijd in de meeste bedrijven lang genoeg. „Maar mijn overtuiging over het wensche- lijke dat onze industrieele ontwikkeling zich bewege in de richting van werktijdverkor ting, neemt niet weg, dat het een groote fout is te achten, dat thans in een aantal ge meenten een 8-urige werkdag of zelfs een 45-urige werkweek is ingevoerd, zonder dat men tracht, den arbeider tevens tot intensie ver arbeid te brengen, en zonder dat men onderscheid maakt tusschen verschillende soorten van arbeid. Het is toch een dwaas heid, dat buitenwerk liefst zonder of met on voldoend toezicht in plattelandsgemeenten gelijk wordt gesteld met bijv. ingespannen stokersarbeid in een electrische centrale met intensief bedrijf. En hoeveel werk ligt daar niet tusschen, waarvoor een zoo korte werk tijd voorloopig geheel onnoodig moet wor den geacht. Aan den wedloop der ideeën in den mond van soms ideeënlooze raadsleden dankt men deels deze maatregelen, die een exorbitante vermeerdering van gemeente belastingen en van productiekosten di rect en indirect ten gevolge zullen heb ben. Want de verkorting der werktijden gaat met groote verhooging der weekloonen ge paard. Ieder industrieel met verantwoorde lijkheidsbesef vraagt zich bij het gadeslaan van dezen waan bezorgd af, tot welk een debacle dit alles ons zal voeren". Ten aanzien van het ontwerp-Schaper, zegt de heer Stork, dat dit als een ernstig stuk werk is te beschouwen en, ook als het mocht worden ingetrokken om plaats te ma ken voor een spoedige behandeling van een regeeringsontwerp, heeft het als voorbeeld een goede taak verricht. De schrijver be treurt het echter, dat uit het ontwerp, onder den indruk van de „roode week", alle over gangsbepalingen geschrapt zijn. De heer Stork hoopt daarom, dat de minis ter van Arbeid in het door hem in te dienen wetsontwerp overgangstermijnen opneemt, die in tal van industrieën noodig zullen we zen. De wettelijke maatregelen, die hier te lande genomen worden, zullen in overeen stemming moeten zijn met de buitenland- sche. In dit opzicht deed in een nog niet door den Russischen geest bevangen indus trieplaats in Duitschland een Hollandsch af nemer een grappige ervaring op, schrijft de heer Stork. Een gereedstaand werktuig kon niet binnen den door hem gewenschten ter mijn verzonden worden wegens den „8- Stunaentag"; directie der fabriek, noch Ar- solraad wisten hier te helpende voorschrif ten waren absoluut. Maar de werklieden zelf, die het werk moesten afleveren, wierpen hun „8-Stundentag" over boord voor een flinke fooi. Toen hun op die beginselverzaking ge wezen werd, was het antwoord„Ach, was helfen uns die Prinsipiën, Geld verdienen ist die Hauptsache". Dit wijst op een der cardinale fouten van het ontwerp-Schaper. De peheele regeling is veel te weinig lenig. Bij spoedeischende reparaties, bij afmaken van machinerieën, die op een bepaalden dag, op een bepaald uur zelfs, gereed moeten zijn, daar ze ver scheept moeten worden, is soms het verrich ten van veel langer overwerk door bepaalde personen noodig en de schrijver noemt het evenzeer in striid met het belang van den embitieusen werkman als van het werk zelf. dat de belemmeringen tegen een vlotte be handeling te groot zijn. 8ori*n?-'!<>macr»<i« «n balafcrterae Dat Het Volk toomt tegen Sparta- kus vindt het weekblad De Loods, het orgaan van d°n Economischen Bond, -zeer begrijpelijk. Wat te Berlijn zich afspeelt is de ontbinding. het bankroet van de sociaal- democratie zelf. Zij is groot geworden door de voortdurende propaganda met twee leu zen, die hii de massa geestdrift konden wek ken de klassenslriid met als het resultaat daarvan, de revolutie. „Die kreten heeft zij aangeheven in het autocratisch Rusland, het imperialistisch Duitschland en in het vredig democratisch Nederland, alleen om haar partijgroei te bevorderen. De bekte koppen wisten allang dat het woord „klassenstrijd" niet letterlijk moest worden opgevat omdat die strijd, consequent doorgevoerd, slechts de maat schappij kon ontwrichten en de arbeiders tot slachtoffers maken en dat met een re volutie wel politieke rechten doch geen stoffelijke voordeelen voor een misdeelde klasse konden worden verkregen toch ging tot in de meest democratische landen on der hun leiding en goedkeuring de heil- loo7e„ misleidende propaganda door. „De sociaal-democratie heeft aldus willens en wetens het volk bedrogen. Maar zij heeft tegelijkertijd in haar aanhang gefokt een groep, van dwepers, voor wie de begrippen „klassestriid en revolutie" wel degelijk re aliteiten bleven, waarnaar met alle kracht en zelfs de minst geoorloofde middelen moest worden gestreefd en een bende mis dadigers, die vlasten op het moment dat oproer hen in staat zou stellen hun heersch- zuc'nt en dierlijkheid den teugel te vieren." De oorlog heeft geheele volksdeelen met zijn misère aangetast en geestelijk doen ont aarden en op dezen hebben de dwepers en schurken vat. Het anarchisme van de daad heeft zich als massa-verschijnsel vertoond. De klassenstrijd en de revolutie vieren ihans hoogtijer wordt vernield, geplunderd, ge moord, er wordt gewerkt met de dictatuur van het proletariaat en dat allesomdat sociaal-democratische theorieën die voor verwezenlijking niet vatbaar zijn, tot werke lijkheid gemaakt dienen te worden. Merkwaardige samenloop van omstandig heden 1 De Bolsjewisten vinden thans aan htm hoofd hun eigen geestelijkè vaders, hun leiders van nog kort geleden, hun opvoedprs in de begrippen ven klassenstrijd en revolu tie, de mannen die door dien leugen de po sitie hebben verworven, die zij thans, zij het met gering succes, innemen. Zij moeten, om zich te handhaven tegen hetgeen zij zeH- ols een misdadig streven brandmerken, hun eigen leer en leuzen over boord werpen, hun «ociaal-democratisch karakter prijs geven en zich werpen In de armen der reactionaire elementen des volks. „En toch kunnen zij niet meer dan half werk doen. Geen groep heeft minder wa penen tegen het bolsjewisme, dan juist de sociaal-democratische, die het zaad gele verd heeft om de ontaarding der massa tot destructie te bevruchten, die nog door te vele bonden aan de leerstellingen en aan de personen der bolsjewistische leiders is gebonden om het kwaad met zijn wortel uit te roeien. Dat weten de Eichhorns, de Liebknechts en dc Rosa's Luxemburg en zij profiteeren ervan. Wordt het hun een oo- genblik te benauwd, dan kunnen zij altijd de groep der onafhankelijken mobiliseeren, om de strengheid van Scheidemann te ver zachten. De sociaal-democratie kan eich van het Bolsjewisme niet verlossen, het is de giftige angel in haar staart, en als schorpioen zal zij er door vernietigd worden. Zoo zal de revolutie mislukken, niet om dat zij in Duitschland geen recht van be staan heeft gehad, maar omdat zij geleid werd door de soc.-democretie, die vijftig jaar lang heeft gepredikt een revolutie zoo als zij nimmer recht van bestaan zal krijgen. Berichten De Staatscourant van IS Januari bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: met ingang van 1 Februari 1919 bij den Geologisclien Dienst benoemd: tot geoloog ter standplaats Heerlen dr. Th. Remhold le Heerlen; tot hoofdassistcent ter standplaats Heerlen F. H. v. Rummclen te Heerlen; 'tot hoofdassistenten ter standplaats Haar lem J. C. Coté te Heerlen en A. G. Goedman te Winterswijk; tol bureel-ambtenaar ter standplaats Haar lem "W. F. J. Vricsema te Nijmegen; tot bediende ter standplaats Heerlen F. Samson tc Heerlen; mei ingang van 1 Februari 1919 de direc teur van hel post- en telegraafkantoor tc Krim pen a. d. Lek. "W. Ahoo, op zijn verzoek eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven en benoemd tot commiesder posterijen en tele grafie le klasse, met bepaling dat hij rang zal nemen onmiddellijk ua den commies der poste rijen en telegrafie le klasse K. Bruining; aan den adjunct-inspecteur van den arbeid J A. de Graaff op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1919 eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Waspik L. Nuver, thans com mies der posterijen en telegrafie tweede klasse. De Koningin heeft verleend de eere medaille voor Kunsten en Wetenschappen, verbonden aan de Huisorde van Oranje, in g©ud aan J. T. Toorop, te 's Grsvenhage, en in zilver aan H. J. Haaverman, te 's Graven- hage, en G. H. Breitner, te Amsterdam. Ntfttrlaail Balfft». Reuter seint ons uit Antwerpen: De Antwerpsche Kamer van Koophandel deed den minister van Buitenlandsche Za ken een aantal eischen toekomen. Ten eerste de annexatie van de enclave Maastricht, ten einde definitief de vaart tus schen Antwerpen en het bassin van Luik van elke vreemde belemmering vrij te ma ken. "Ten tweede, dat Holland België het recht zal garandeeren, eventueel van. Limburgs grondgebied gebruik te maken voor de vaart, waarvan hierboven melding is ge maakt. Ten derde een definitieve oplossing van de kwestie der vrije vaart op de Schelde, een Belgischen stroom, die voor geen enkele Nederiandsche haven van dienst is want Terneuzen is slechts een voorhaven van Gent en waarover België de absolute heerschappij moet hebben om alle werken te kunnen uitvoeren, die van belang zijn voor de handhaving van de diepte en de veilig heid van de scheepvaart. Op eene te Amsterdam gehouden verga dering van den Bond van Neutrale Landen, heeft o. a. prof. Leo van Puyvelde het woord gevoerd. Hij constateerde dat het Belgische annexionisme, dat hier overigons sterk over dreven wordt, in België niet bestaat als uiting van een algemeenen volksgeest. Deze gespannen toestand wordt eigenlijk alleen geprovoceerd door sommige persorganen in beide landen, maar een wezenlijken grond heeft zij niet. Wel meent men in België, dat er onder de door den oorlog geschapen nieu we vraagstukken, welke oplossing ver- eischen, ook enkele zijn, die de verhouding tusschen Nederland en België betreffen, en dat een van de belangrijkste daarvan is een regeling van de Scheldekwestie. Om te ko men tof de gewenschte goede verstandhou ding, acht spreker den aangewezen weg het zenden van missies niet slechts door de vor sten, maar ook door de volken, opdat België in staat~zij afstand te doen van de nog steeds te veel in België heerschende meening, dat Nederland tweemaal de Duifschers doorliet, dat het pro-Duitsch is, de activisten hielp uit eigenbelang, enz., en opdat de Hollan ders leeren, hoe de Belgen slechts verlan gen naar een verjongd België, en hoe men goede vrienden wil blijven, behulpzame en trouwe buren. Oni« k is* we gezant tt Enksrest. Wij vernemen uit bevoegde bron, dat voor den post van gezant te Boekarest be- stemd is dr. H. P. N. Muller, te 's Graven- hage, de bekende publicist op economisch en historisch gebied. De nieuwe gezant te Peking. De nieuwbenoemde Nederiandsche gezant te Peking, de heer Oudendijk, is Zaterdagmid dag ten 1.49 uit den Haag vertrokken, om zich, gelijk gemeld, per s.s. „Insu- linde" van de Rotterdamsche Lloyd naar zijn post te begeven. Vrijdag heeft de heer Oudendijk afscheid genomen van den Minister van Buitenland- scbe Zaken en een langdurige conferentie met den minister gehad. Ken «coaanliche tehlkklns mei DnltschlMd. De onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland, hebben, naar het Hbl. meldt,' thans geleid tot het sluiten van een schil» king, die zich in hoofdzaak bepaalt tot derï uitvoer van visch en groenten naar DuitschV land, waartegenover een aanvoer van kotert" en zout zal staan. Burgerwachten. Gemeld wordt, dat tot dusver in de provincie Zuid-Holland zijn opgericht 37 burgerwachten, terwijl er in voorbereiding zijn 8. In de provincie Gro ningen opgericht 16 er in voorbereiding 19en in de provincie Zeelandopgericht 3 en in voorbereiding 5. Opheffing Rijkskantoor Pluim vee en Eieren. De minister van Landbouw onx heeft met ingeng van 1 Februari 1919 op geheven lo. het Riikskanrtoor voor Pluimvee en Keren onder toekenning" van eervol ontslag aan den heer H. van den Bosch, di recteur en aan den heer B. van Asperen Vervcnne, onder directeur van voornoemd kantoor2o. de com missie van advies, toegevoegd san het Rijks-" kantoor voor Pluimvee en Eieren onder toe kenning van eervol ontslag aan de heeren F. B. Lohnis en jhr. G. J. A Schimmclpemunck, leden, en -aan den heer H. B. Beaufort, lid er* secretaris ven voornoemde commissie, onder dankbetuiging voor de door hen ön die com missie aan den lande bewezen diensten. Bepaald is dat in alle beschikkingen en be kendmakingen. eieren betreffende, in ctede van. Rijkskantoor voor Pluimvee en Eieren, zal worden gelezen „Rijks Centraal Administra tiekantoor voor de distributie van Levensmid delen", en in die, pluimvee belireffondc, zal worden gelezen „Afdeoling Crisiszaken van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Begrafenis dr. Brummel- kamp. Op de begraafplaats Oud-Eik-en- Duinen bij den Haag, is Zaterdag onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den emeritus-predi kant en oud-Kamerlid, dr. A. Brummelkamp. Op de begraafplaats waren aanwezig, na mens de regeeringr de ministers van onder wijs, van financiën en van koloniën, de heer Van der Voort van Zijp, voorzitter van de A.-R. Kamerfractie, de heeren Geesink en Grosheide, hoogleeraren aan de Vrije Uni versiteit, de heeren Duymaer van Twist, de Monté Verloren en Zijlstra, leden van de Tweede Kamer, een deputatie namens de vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, de heer Colijn, lid van de Eerste Kamer, de heer Hovy, burgemeester van Loosduinen, de heer R. C. Verweyck, als vertegenwoordiger van De Standaard en tal van anderen. Aan de groeve spraken ds. Schuurman, de heer Van der Voort van Zijp, de heer De Vries, minister van financiën, namens hef curatorium van de Vrije Universiteit, prof. Geesink namens den senaat van de Vrije Universiteit, de heer Grosheide als vice- voorzitter van het Christelijk Letterkundig Verbond, ds. Wielenga, namens het alge meen bestuur, speciaal echter namens het stichtingsbestuur van Bloemendaal, der Ver eeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Nederland, de heer Zijl stra, lid der Tweede Kamer, en hoofdredac teur von de Nieuwe Provinciale Groninger Courant. De heer jhr. Wttwaal van Stoetwegen, sprak eenige woorden van herinnering na mens de familie en dankte vervolgens alle sprekers voor het gesprokene. Huldiging nagedachtenis d r. Bos. Naar de N. Prov. Gron. Ct. ver neemt. zal de nagedachtenis van wijlen het Kamerlid dr. Bos te Winschoten worden ge- eerd door het stichten van een openbare leeszaal daar ter plaatse. Daarvoor is thans door verschillende personen 8085 bijeen gebracht. Reeds heeft men een gebouw te Winschoten voor het doel op het oog. Gedenkteeken De Jongh. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ingeko men het rapport van de commissie voor een gedenkteeken aan wijlen den heer De Jongh. Door het commissielid Kromhout was een schets ingeleverd, waarvan de kosten echter op f 300.000 350,000 begroot werden. De meerderheid der commissie meende echter, dat een waardig gedenktee ken kon ontstaan, als aan den. grondslag 40 OOO en aan het gedenkteeken zelf 50.000 a 80,000 werd besteed. Op die basis adviseert de meerderheid der com missie als plaats aan te wijzen h:t westelijk uiteinde van het Parkterras, voor het ge denkteeken een prijsvraag uit te schrijven en een commissie te benoemen, welke een prijsvraag uitschrijft, de ingekomen onder werpen beoordeelt en daarna verslag aan den Read uitbrengt. Centraal^Comité van Antf- Rev. kiesvereenigingen. NaaT de Standaard verneemt, heeft mr. E. Bijleveld Jr. (e Amsterdam de benoeming tot lid ran het Centraal Comité van Anti-Re vohrtion- noïre kiesvereenigïngen aangenomen. De vacature was ontstaan door het bedan ken van dr. J. Hanïa van de Bilt. Tweede ChristeÜjk-Soeiaal Congres. Naar de Stand, meldt, zal het Tweede Christelijk-Sooïaal Congres Maan dag 10 Maart a. s. en volgende dagen onder presidium van prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam gehouden worden, in hoofd-, zaak in het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand. De S.' D. A. P. en de voedsel voorziening. Het Volk meldt, dat in de vergadering van de Soc.-Dem. Kamerfractie

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2