heden." En wat zal de minister tot verbete- ing doen? 's Ministers standpunt is aldus. Alvorens over te kunnen gaan tot het ten uitvoer leg gen van, nieuwe plannen, zal de ontwikke- j aing der wereldgeschiedenis dienen te wor- rien afgewacht. Wel moet gezorgd worden, dot de bescheiden Marine, die wij bezitten, gesel likt blijft voor de haar toegewezen taak. Dit nu is niet mogelijk, wanneer de af wachtende houding zoover wordt uitgestrekt, dat het voorhanden zijnde materiaal niet wordt in stand gehouden en met den afbouw van het onderhanden genomen materieel niet wordt voortgegaan. Dus opbouw, onderhoud en hersteL Dat is het standpunt van minister Naudin ten Cate. En dat neemt eigenlijk ook de heer v. Voort van Zijp in. Want deze wil geen mieuw-bouw, wel opbouw en herstel. Maar toch is er belangrijk verschil tusschen hem en den minister. Dat de minister nog met èen begrooting van .40 millioèn komt, best Dat hij zelf den toestand onzer Marine als bedroevend" kenmerkt, ds. v. d. Voort van Zijp zal hem die uitspraak niet bestrijden; maar zijn grief is, dat de minister niets daar tegenover stelt, dat de minister niet het woord gesproken heeft om onze vloot uit haar verval op te heffen Daarvoor moet méér gedaan worden dan wordt voorgesteld. Geen aanbouw, maar toch wel uitbreiding van ons Marinemateriaal, in dien zin, dat het „oud-roest" niet alleen afgeschafr, of hersteld, maar vervangen wordt. Als de minister niet die richting uitgaat, dan zal hij de anti-revolutionnairen tegen over zien vinden. Bovendien heeft de heer v. d. Voort nog een andere grief: 's ministers houding tegen over het personeel is niet krachtig genoeg. Hij \Toeg den minister een onderzoek in te stellen, of de bestuurders van de personeel- organisaties zich stellen op het standpunt van het commando-recht. Zoo ja, dan moe ten die menschen ontslagen worden. Want dat acht dit kamerlid niet toelaatbaar. Het commandorecht behoort bij de superieuren te Wijven; de Bonden mogen slechts een klaag- en vraagrecht hebben. Ook van 's mi nisters antwoord te dezer zake zal afhangen of de anti-revolutionnairen voor de Marine- begrootlng zullen stemmen. Hier ontmoette ds. v. d. Voert van Zijp dus den heer Staalman, die gisteren zoo fel 's ministers z. i. weinig krachtige houding tegenover de Bonden critiseerde. En verder waren 't weer personeelbelan- gen, waarbij ook die van den onderofficier- onderkapelmeester te den Heider, „die het twijfelachtige voorrecht heeft zijn broer te zijn", grappigde het Kameriid-revue-direc- teur. Berichten Dc Staatsco^r rt - gi§ivr bevat o. a. volgende Kon. besluiten: benoemd tot ingenieur der telegrafie A. II. \Toogt; voorloopig voor ja^r benoemd tot gou verneur van Curasao O. L Ilelfrich gepen sioneerd 0- I. Hoofdambtenaar, laatstelijk re sident van Benkoelen; op verzoek eervol ontslagen mr. Q. ,T. IColif, als nota ris te Hcrwiróen; benoemd tot lector in de letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen voor onderwijs in de Engelsche taal en letterkunde John A. Falconer, thans tijdelijk teetor; op verzoek eervol ontslagen mr. H. A. Viot- ta als directeur van het Koninklijk Conserva torium voor muziek rr.et dank: idem -T. Bootsma als rijksklerk 2e klas ter griffie lean ton gerecht te Amsterdam; bevorderd bij de Koninklijke Marine-reser ve toi luitenant ter zee 2e klasse de adel borsten le klas R. J. Voest en H. J. Bonman; tot ach! borst te klas de buitengewone adel borst A Boosman. benoemd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandscli-lndië, tot tweede- luKenant de vaandrig-titulair G. Kemper, van hel 15de regiment infanterie; met ingang van lFebruari 1919, benoemd in lijdelijkcn dienst bij den P.ijksstudiedienst voor de Luchtvaart: lo. tot liulpmonteur, de heer E. Korff, te Amsterdam; 2o. tot magazijnmeester, dc heer F. M. Le- febvre te Amsterdam; aan de burgerlijke ambtenaren in tijdelij- <ken dienst bij de artillerie-inrichtingen J. H. de Jongh, P. C. Jongebreur, dr. C. F. van 'Duin en W. Maas Geesteranus op hun ver zoek eervol ontslag als zoodanig verleend. met ingang van 1 Februari 1919 benoemd tot - tijdelijk buitengewoon geëmployeerde bij den telegraafdienst, mej. E. M. J. F. Tel- ders. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aan de Vereeniging Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van in Indië gevallen militairen een bijdrage toegekend groot 25. I>e nAHsprakea ran België. De correspondent van de N. R. Ct te Londen seint: Aan de Daily News wordt uit Parijs ge meld. De zaak van België is gisteren voor den oppersten raad der bondgenotften ge komen. De aanspraken van België zijn heel bescheiden vergeleken met die van kleine mogendheden, welke reeds behandeld zijn. Wat België verlangt is herziening van de tractaten van 1839, die het door de groote mogendheden zijn opgelegd. Deze tractaten zijn de oorzaken van het lijden van België geweest, daar het ingevolge zijn verplichte onzijdigheid geen enkelen maatregel ter verdediging genomen had. België betoogt dat de mogendheden België thans sterk genoeg behooren te maken om te beletten, dat België opnieuw het slachtoffer van een •anranding wordt. Een Belgisch diplomaat vertelde mij van daag, dat België er vooral op uit is geen enkele moeilijkheid met Nederland te heb ben. De wijzigingen, waar België om vraagt, zijn zeer gering. België heeft ziin plicht ge daan tijdens den oorlog en het hoopt, dat de groote mogendheden fair tegenover Bel gië zullen handelen. Er bestaat onder de Belgen eenige ongerustheid in hoeverre zij zullen verkrijgen, wat hun verschuldigd is uit een oogpunt van vergoeding. Vóór den oorlog was België het rijfde economische land in de wereld. In dit opzicht kwam het vóór Italië en Japan. Het heeft deze positie geheel verloren. Andere punten, waarop in de Belgische aanspraken de nadruk gelegd wordt zijn, dat de Schelde een vrije rivier moet zijn -en dat Anjwerpen gelijkgesteld moet worden met een zeehaven. De correspondent van de Telegraaf te Po- rijs seint: Sedert eenigen tijd liep hier het hardnek kig gerucht, dat de Belgische delegatie de vraag van Limburg en Zeeuwsch-Vlaande ren niet' zou bespreken ter zitting van den raad van tien. Thans is duidelijk geworden, dat deze ge ruchten niet- overeenkomstig de werkelijk- hc- -"n. De Belgische eischen zijn gesteld don Minister van Buitenlandsche Za ken, oen heer Hyrnans, bijgestaan door de heerer. van den Heuvel en s"an der Velde. Het programma der Belgen bevat in de eer ste plaats de herziening van het tractaat van 1859 betreffende de neutraliteit. In de tweede plaats vraagt minister Hy rnans, zich plaatsend op den grondslag der nationaliteiten en de noodzakelijkheid van de-vrijheid der Schelde, teruggave aan Bel gië van het Nederlandsch gebied aan den linkeroever van de Westerschelde. Ten derde: het Nederlandsch gebied in Limburg, dat zich uitstrekt langs den linker oever van de Maas tot aan Roermond met Maastricht inbegrepen. De komst vau preslileKt TI'üsok Men meldt aan de N. Ct.: Mr. George Creel, lid van de Amerikaan- sche vredes-conferentie te Parijs, heeft Woensdagmiddag met zijn echtgenoote per auto een bezoek gebracht aan de Leidsche Universiteit. Daarna toog het gezelschap naar Delft om daar eveneens de universiteit te bezichtigen. Wij waren nog in de gelegenheid een kort onderhoud met mr. Creel te hebben, waar bij wij hem vroegen of de mogelijkheid be- stónd, dat president Wilson nog naar Ne derland kwam. Het antwoord hierop luidde, dat dit zoo goed als zeker was uitgeslo ten. De £nc«Uctifl gexamt. In verband met de loopende geruchten verneemt de TeL, dat inderdaad de Britsche gezant hier te lande. Sir Walter Townley, aan zijn regeering ontslag heeft aange vraagd. Sir Walter is voornemens, den di- plomstieken dienst geheel vaarwel te zeg gen. Verwacht kan worden, dat hij nog eenige maanden op zijn standplaats zal blij ven, echter niet langer dan tot 1 Juli. Aankoop van huizen voor de arbeidsinspectie. Bij de Twee de Kamer is een voorstel ingekomen tot het toestaan van de benocdigde gelden voor den aankoop van de perceelen Nieuwe Uit leg 11, 12, 13 en 14 te 's Graverthage, waar in sinds eenigen tijd de centrale dienst der arbeidsinspectie is gevestigd. De koopsom is 154.000, terwijl nog 4000 wordt aangevraagd voor kosten van transport en van verbouwing. Militaire pensioenen. De heer Duymaer van Twist c.s. heeft voorgesteld op de begrootmg van Oorlog voor memorie uit te trekken een post, lui dende: „Verhooging der pensioenen vall de mili tairen beneden den rang van officier van het leger zoomede van het wapen der ma rechaussee gepensioneerd voor 8 Mei 1913 tot hetgeen zij zouden genieten, indien zij na 8 Mei 1913 waren gepensioneerd", Verzoekschrift kolonel F. S c h 11. De commissie van inlichtingen op het adres van den gepensionneerden ko lonel der infanterie van het Ned.-Indische leger F. Schütt om een onderzoek in te stel len naar zijn klacht omtrent jegens "hem be gane onrechtvaardigheden deelt mede, dat zij geen reden vindt verder op deze zaak .in te gaan. Commissiën van samenwer king in het leger. Teneinde aan de militairen van lageren rang gelegenheid te verschaffen tot medewerking met hun chefs in zake hun verzorging, zullen drie soorten commissiën in het leven worden geroepen. le. Kazernecomm'55iën, voor de belangen der militairen in zake de huisvesting, nacht ligging en al hetgeen verder de samenle ving in de kazerne beheerscht. 2e. Voedingscommissiën, voor de belan gen der deelnemers aan de menage, met betrekking tot de goede hoedanigheid, de goede bewaring en de smakelijke bereiding der levensmiddelen. 3e. Cantinecommissiën, voor de belangen der militairen met betrekking tot de cantine. De leden dezer commissiën worden aan gewezen door den commandeerenden offi cier, of, indien er meer corpsen bij betrok ken riin, door de commandeerende officie ren in onderling overleg- Hierbij zal zoo mo gelijk rekening worden gehouden met de wenschen van belanghebbenden. De ministerieele beschikking bevat verder bijzondere bepalingen betreffende de instel ling dier commissiën. Bezwaren en verzoeken in het 1 e g e r.' De minister van Oorlog heeft bepaald, dat met ingang van 1 Maart de volgende bepalingen in werking treden: Elk militair mag, ook namens anderen, verzoeken of bezwaren, betrekking hebben de op plaatselijke toestanden, schriftelijk in dienen aan den commandant van het leger onderdeel, waartoe hij behoort of aan een hoogeren militairen chef. Hierbij kan worden verzocht, tot nadere toelichting, een mondeling onderhoud je mogen hebben. Wanneer bij rechtspersoonlijkheid -bezit tende bonden en vereenigingen of bij plaat selijke afdeelingen dier bonden en veree- igingen de wesch bestaal, om verzoeken of bezwaren van algemeenen aard kenbaar te maken aan den commandant van het veld leger of zelfstandige hoofden van wapens of dienstvakken, kan dat schriftelijk geschie den. Hierbij kan door een of meer leden van het bestuur worden verzocht, tot nadere toe lichting, een mondeling onderhoud te mo gen hebben. VronweHjk® ambi«nareia. In den Raad van Ministers is besloten om aan vrouwelijke ambtenaren, die wegens- en bij het aangaan van een huwelijk eervol ont slag uit haar betrekking vragen, een grati ficatie toe te kennen gelijkstaande met 5 pCt van het gedurende haar diensttijd ge noten salaris. Dit is geen nieuwe maatregel, aangezien het toekennen van een dergelijke gratifi catie reeds bestónd bij de posterijen*en bij het departement van Landbouw. De bedoeling is om in het vervolg de regeling algemeen le treffen voor alle de partementen. Prov. Statenverkiezing. Het bestuur van den Statenkieskring Zaandam van de S. D. A. P. heeft den uitslag van het referendum vastgesteld inzake de candiaaat- stellïng voor de Prov. Staten. Gesteld wer den J. E. W. Duiis, ZaandamK. Prins, Zaandam; B. W. Binnendijk, Wormerveer; D- Donia, Zaandam mevr. KromDe Vries, WormerveerA. de Vries, Zaandam. Prov. Statenverkiezing. De af- deeling Zwolle van den Bond van Vrij-Libe- ralen heeft voor de Provinciale Staten van Overijsel, kieskring Zwolle, de volgende per sonen candidsat gesteld: H. Löhnis, Zwolle; mr. W. J. baron van Dedem, Nieuwleuzen; R. G. A. Z. baron van Haerstolte en P. Dor- hout Mees, beiden Zwolle; J. Kattenwinkel, jhr. mr. .J J. van der Brandeler en M. Holt- land, allen Zwollekerspel; L. H. van Unen, Zwolle; G.Rakhorst, Heino. In de Statenkieskring en in Zuid-Holland heeft de candidaatstelling door de S. D. A. P. voor de Provinciale Staten de volgende ranglijst tot uitslag: Kieskring Delft: 1. J. H. Schaper, 2. P. de Bruin, 3. S. P. Baart, 4. J. C. Hoorweg, 5. mej. A. v. d. Pauw, 6. J. Buis Kieskring Gouda: 1 H. Schlosser, 2. J. Roetman (Capelle), 5. H. de Vos, 4. J. Spron- kers, 5K.R. van Staal, 6. LJ. G. v. d. Veen. Kieskring Dordrecht: 1. J. F. van Zadelhoff (aftr.), 2. J. A. Bergmeener, 3. dr. Stoop (aftr.), 4. H. Snaters, 5. L. Beenhakker, 6. P. K Roetman (Sliedrecht). Kieskring Leiden: 1. D. A. v. Eek, 2. H. v. Stralen, 5. J. Tjalsma, 4. De la Rie, 5. J. Wilschut. Kieskring Ridderkerk: 1. K. R. van Staal, 2. H. Schlosser, 5. J. Horsman, 4. A. v. d. Snoek, 5. J. Erkes. In het district Leeuwarden zijn door de S. D. A. P. voor de a.s. Statenverkiezingen tot candidaten gesteld, de heeren L. Zandstra, P. Hiemstra, K. de Boer en L. Dijkstra, te Leeuwarden; J. G. Jansonius, te Huizum; F. K. Dekengs, te Lekkum; H. Hoeneveld, te Grouw;- D. Westerlaan, te Berlikum; J. Su- kemo, te Gpeinde, en mej. G. van Dijk, te Berlikum. In den kieskring Deventer zijn voor de Provinciale Staten door den Vrijz.-Dem. Bond definitief candMaat gesteld de heeren: 1. mr. H. F. de Boer; 2. B. Ankersmit; 5. A. Kelderman; 4. Snelders; 5. dr. J. C. Erin- gaard, allen Deventer; 6. H. J. van der Voort te Olst en 7. R. Denekamp, Deven ter. Burgemeestersbenoeming te Haarlem. Men deelt aan de Msb. me de, dat het bericht van de Ned. dat jhr. mr. D. E. van Lennep door de regeering is uit- genoodigd zich beschikbaar te stellen voor het burgemeestersschap van Haarlem, wel juist is, doch dat daaraan dient te worden toegevoegd, dat de aangezochte toen daar voor bedankt heeft. F. van der G o e s. „Het Volk" van gisteren bevat een aantal artikelen van ver schillende medewerkers, die den redacteur buitenland van dat blad, den heer Frank van d«r Goes, hulde brengen in verband met zijn zestigsten veqaardag. Hij was een van de pioniers van de sociaal-democratie in oris land. Qok behoorde hij tot de oprichters van „De Nieuwe Gids". Een honderd-jarige. De heer C. de Geus, te Twïsk (N.-H.), herdacht gis ter zijn 1 OOsten geboortedag. Admiraal Gaspard de Col- ligny. De N. Ct. verneemt, dat H. M. de Koningin ds. J. P. Berthault, predikant bij de Waalsche gemeente, een zending naar Parijs heeft opgedragen om op den 16en Februari e. k., zijnde de 400ste geboortedag van Gaspard de Chatillon, heer van Coligny, namens Hare Majesteit een krans neer te leggen op het monument van den grooten admiraal van Frankrijk. Wij teekenen hierbij aan, dat Gaspard de Coligny, een der grootste mannen van zijn fijd, in 1572 het slachtoffer werd van den moord op de Hugenoten in den Bartholo- meusnacht. Zijn dochter Louise huwde in 1583 met onzen Prins Willem van Oranje en werd de moeder van, Stadhouder Prins Fre- derik Hendrik. Ds. Berthault heeft zich per auto naar Parijs begeven om zich van zijn missie te kwijten. G.L. Kepper. f In den ouderdom van 76 jaar is te 's-Gravenhage overleden de gepensioneerd majoor der genie van het 'Nederlandsche leger G. L. Keppef? school opziener in het arrondissement 's-Graven hage I. - Mr. -T. H. C. Lisman 7. In 82-oudei- dom is te 's Gravenhage overleden nir. .1. II. C. Lisman, die van 1881 tot 1893 lid van den Haagsclien Gemeenteraad is geweest, waarvan G jaar we toonder van plaatselijke werken en eigendommen. Hij was advocaat en kanton recht er-plaats vervanger, terwijl hij in be sturen van verschillende filantropische en verdere instellingen van algemeen nut zitting bad. Hij was voorts diaken bij de Waalsch Hervormde Gemeente en bestuurslid van de Kicsvcreemging Vaderland en Koning. De XiiTerbeldsraatl. In een dc vorige week gehóuden vergadering behandelde de Nijverheidsraad in de eerste plaats de verhooging van de rantsoenen voor gTondstoffen voor de nijverheid, welke bij de te Londen met de geassocieerden gesloten over eenkomst werden vastgesteld. In de overeen komst is een zoodanige verhooging bij minne lijk overleg voorzien. De heer S. M. D. Valstar, secretaris van de N. O. T., en een der Neder landsch e gevolmachtigden, die de bedoelde over eenkomst hebben gesloten, woonde de verga dering bij en gaf een uiteenzetting van de ver schillende vragen, die zich ten opzichte van de rantsoeneering der grondstoffen voor de Neder landsche nijverheid voordoen. De Raad sprak zich over de verschillende aan de orde gestelde vragen uit en bleeic eenstemmig van ooi-deel te zijn, dat, voor zoover het niet mogelijk zou blijken de verschillende grondstoffen geheel bui ten de ransoeneering te brengen, het noodzake lijk is, dat behalve met de productie voor bin- ncnlandsch verbruik, ook met de productie voor export rekening wordt gehouden. Voor een ge- regelden geng van het herstel van het econo misch leven hier te lande moet er toch zooveel mogelijk naar gestreefd worden, dat dc indus trie zoo spoedig mogelijk weet op haar voDe capaciteit kon werken. Besloten werd in een vol gende vergadering nog eenige speciale vraag punten te behandelen, waaromtrent nog een on derzoek hangende is. Verder kwam ter sprake de bestaande rege ling der kolcnprijzen, welke medebrengt, dat bij de prijsegalisatie der kolen de nijverheid wordt belast met een toeslag op den huisbrand. De Raad was eenstemmig van óórdeel, dat deze re geling, die I April afloopt, niet mag worden bestendigd. Het is van groot belang, dat^de nij verheid thans zoo spoedig mogelijk weer op volle kracht gaat werken en daarvoor is het noodig, dat de productieprijs zoo long mogelijk blijft, omdat anders het moeilijk zal zijn den voor de volle werkzaamheid noodigen afzet te verkrijgen, welke afzet toch al velerlei bezwaren ondervindt. Gedurende dén tijd dat de bestaan de regeling omtrent den toeslag op den huis brand heeft gewerkt, lag een groot gedeelte der nijverheid stil cn het overige gedeelte, dat werk te, kon in de prijzen der producten vergoeding vinden voor den hoogeren kolenprijs. Deze toe stand heeft echter thans een einde genomen en het is daarom van vitaal belang voor de Neder landsche nijverheid dat zoo spoedig mogelijk de kolenprijs voor de industrie niet langer wordt belast met een toeslag op den huisbrand. De heer Du Croo, lid van den Raad van Bij stand van het Rijksbureau voor de Scheepvaart, mede ter vergadering aanwezig, deed eenige raededeelingen omtrent den toestand van de scheepvaart. De laadruimte van de passagiers schepen der HollandAmerika Lijn, die uit New-7ork vertrekken, zal zooveel mogelijk be schikbaar zijn voor den aanvoer van grondstof fen voor de nijverheid. Belanghebbenden kun nen zich ter verkrijging van de noodiee ruimte rechtstreeks wenden tot de HollandAmerika Lijn. Bond van Manufacturers. Op een te Zwolle op initiatief van den Gel- desch-Overijselsche Bond gehouden verga dering van Manufacturier, welke werd bijge woond door den Rijks Middenstands Advi seur voor het Noorden en Oosten des lands, den heer Meyer van Berg te Heerenveen, werd met algemeene stemmen besloten tot de oprichting van den Nederlandschen Bond van Winkeliers in Manufacturen, in verband met een ontvangen schrijven van Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del. Afgevaardigden van verschillende bonden uit. alle deelen van Nederland zegden hunne medewerking toe, teneinde de organisatie zoo groot mogelijk te maken. DekermisteGroningeiuB. en W. van Grapingen hebben <len gemeente raad doen weten, dat het militair gezag de beslissing over het houden van de jaarlijk- sche kermis aan den gemeenteraad wen3cht over te laten. B. en W. zijn van meening, dat, nu de redenen rijn vervallen, die in vo rige jaren leidden tot het besluit om de ker mis niet te laten doorgaan, dit jaar de ge bruikelijke kermis in Mei kan worden ge houden. Invoer van varkensvleesch. De minister van Landbouw maakt bekend, dat de invoer uit het buitenland van alle producten van het varken niet meer aan be perkende bepalingen is onderworpen, zoodat daartegen geen enkel bezwaar bestaat. Paardenvleesch en nuchter Kalfsvleesch. De minister van Landbouw heeft ingetrok ken: a. zijne beschikking van IT October 1918 houdende vaststelling van maximum kleinhandelprijzen voor paardenvleesch, en b. den maximumprijs van nuchter kalfs vleesch, zooals deze is vastgesteld bij njne beschikking dd. 10 Juli 191& Kalkeieren. In een circulaire tot de gemeentebestu ren zegt de Minister, dat hij het wensche- Iijk acht, dat de ter beschikking der Regee- ring staande kalkeieren omstreeks 1 April a.s. in consumptie zijn gebracht. Van dezeeieren kan door de burgemees ters ook ten behoeve van zieken en zwak ken periodiek eene hoeveelheid besteld worden, gelijk staande met een rantsoen ven 50 eieren per 1000 inwoners. De priis der eieren is dan 8b' cent per stuk bij leve- ring aan den handel en 10 cent per stuk bij* levering- san den verbruiker. Van den toeslag van 6 cent wordt dan 1 10 door de gemeente en 910 door het Rijk gedragen. Katoen. Het stoomschip „Almelo", te New-York' ladende, zal o. m. meebrengen 10,000 ba len katoen voor de katoenspinnerijen m Twente. Kolen voor ree. Havas-Reuter seint ons uit Brussel: Naar aanleiding van de Belgisch-Neder- landsche overeenkomst betreffende den ruil van steenkool tegen vee zegt de „XXe Siècle", dat de zaak van de baan is. Volgens eenige uitlatingen van den Belgischen minis ter van Voedingszaken eischten de Hollan ders, dat hun een maximum van verlies aan vluchtige stoffen zou worden gegarandeerd en dat Nederland in het -bezit van de kolen 20U worden gesteld nog eer één stuk vee en er de grenzen had kunnen gebracht zijn. De minister hoopt het vraagstuk tot ren oplossing te brengen door op steenkool uit voervergunningen naar Nederland toe te staan. Rundvee naar België.-— Krachtens een.overeenkomst moet Neder land aan de geallieerden een zeker aantal melkkoeien leveren, ter compensatie van het vee, dat het uitvoert naar Duitschiand. Aan België moet Nederland 400 koeien leveren en eveneens 400 aan Frankrijk. België heef: nu evenwel, naar men aan de N. R. Ct. seint, stappen gedaan bij het intergealtieerde co mité te Spa, om gedaan te krijgen, dat Frankrijk, welks behoeften in dit opricht minder groot zijn, rijn deel van het doo: Nederland te leveren vee aan België cf- staat. Steenkool. Het ss. Satarnus" is ïr.cf een lading steenkolen heden van Philadelphia te Amsterdam aangekomen. Salpeter. Het Engelsche ss. „Lar go" is gisteren van Leeds met salpeter te Rotterdam aangekomen. Petroleum. De Minister van Landbouw heeft den maximum-prijs vóór den verkoop van petroleum voor huishoude lijk gebruik voor den kleinhandel met in gang van 17 Februari 1919 vastgesteld 0.25" per liter. De vastgestelde distributieregeling voor petroleum voor lichtlooze gezinnen treedt eveneens op dien datum in werking. Kenlntr K«ol. In de Nieuwe Courant treffen we dit 5a»*- dige stukje; .Algeneen gebibber. De geldig verklaarde brandstoffenbons vermogen de iHhisie te wekken, dat er weldre een einde zal komen aan het koude lijden maar voorshands is dat voor velen een il lusie.' De kolenschuiten ritten hier en daar vast gevroren in de vaarten. Bedrijven worden met stilstand bedreigd, omdat de spoorwegen niet in staat rijn, ook al wegens kolenschaarschte, om naast eigen transporten ook die van de binnenvaart te bewerkstelligen. In de treinen is hef koud. De locomotieven kunnen geen stoom genoeg ontwikkelen door schoarschte en minder goede qualiteU der kolen. Ook in de treinen, die de mijnarbei ders van Maastricht naar Heerlen moeten vervoeren waar ze hun in deze dagen dubbel nuttig werk moeten doen is het koud. De koude in die treinen door kolen schaarschte veroorzaakt, veroorzaakt nieuw e kolenschaarschte.. Koning Kool is onttroond en Koning Mijnarbeider wenscht niet in een kouden trein te reizen. Zijn trein is e::'sa koud, en extra-donker in de vroege morgen uren en des avonds, omdat hij met de por tierruiten en de gloeikousjes niet voorzich tig verkiest om te gaan.. Die ruiten, die hij brak, de gloeikousjes, die hij stuksloeg, moe ten eerst worden gerepareerd en vervangen, dan moet zijn trein worden verwarmd en can zal hij ervoor zorgen, dat ook het gebibber van andere Nederlanders op kan houden. Het conflict is opgelost. De spoorwegmaat schappij zal voor vervanging der gebroken ruiten en gloeikousjes zorgen, de valcver- eeniging zal de arbeiders aansporen */co nu voortaan heel te laten, er zal kool worden gespendeerd voor extra-verwarming der mijnarbeiderstremen, opdat met dit stcen- koolspierinkje steenkoolkabeljauw wordt ge vangen. Het is dubbel noodig nu, want de productie is uit den aard der zaak weer ver minderd door de onhoffelijke onderstelling, dat Koning Mijnarbeider evenals de eerste de beste zou willen reizen in een onver' warmden trein. In de k o u. De „Nederl." meldt, dat te 's-Gravenhage geen der Hervormde ker ken, die verwarmd kunnen worden, branstof heeft, terwijl in dezelfde stad alle theaters, bioscopen en koffiehuizen nog behoorlijk zijn voorzien. Ook is waargenomen, dat verschillende bijzondere scholen geheel of gedeeltelijk' moeten worden gesloten, wegens brandstof- fennood, terwijl de openbare scholen ver warmd konden worden. Wie zijn het, vraagt het blad, die hier or ders geven Gemeentelijke autpriteiten of distributie-ambtenaren Rijksbureau zachte tee p. Het V a d. meldt, dat met 1 April het Rijksbureau voer zachte zeep wordt opge heven. f,0«ar*e«!la( IraaawecperMaeel. Een deputatie uit de hoofdbesturen van den R.-K. Bond St. Raphael en den Prot.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2