S. SMIT, BINNENLAND KOLONIËN Reclame ELECTROTECHN'SCH BUREAU Matthias Withoosstraat 9. BEGROQTINGEN KOSTELOOS. jle fabriek van ontploffingsmiddelen te Hae- )ren moeten talrijke dooden en een 40-tal gewonden te betreuren zijn, die naar het Hospitaal zijn vervoerd. De brand brak uit In een bijgebouw. Door de hevigheid van de losbarsting vielen verscheidene fabrieken jen huizen in de omgeving van puin, o.a. ce jdepots voor de- verschillende takken van Hienst van het Nationale Comité, waardoor jgroote hoeveelheden koopwaren werden Vernietigd. i De gebouwen van de militaire gevangenis - £e Vilvoorde, eveneens in de omgeving ge legen, die door troepen bezet waren en levensmiddelen en wapens bevatten, ge haalden in den loop van den nacht in brand. 'Er is voor verscheidene millioenen schade jeangericht. Derde telegram. Bij de ontploffings ramp te Haeren zijn 6 personen gedood, 10 worden nog vermist, 70 werden zwaar en 350 licht gewond. De schade is-onbereken- ibaar. j- OosMndiê De nllttarROnz tan <3© Klost. (Officieel). Van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië is bij het Departement van Koloniën telegrafisch be richt ontvangen, dat hij zich heden 31 Mei in verband met de ramp tengevolge ivan de Kloetuitbarsting, naar Kediri zou be geven. Een rolksraadrerkiezlDe. N. I. P. A. seint ons uit Weltevreden dd. 19 Mei. Heden had de verkiezing plaats voor een lid van den volksraad in de vacature Ketner. Nadat 319 stembiljetten waren voorgelezen had de ingenieur Valkenburg te Semarang het kiesquotient van 59 stemmen bereikt, waardoor hij gekozen was. De heer Valken burg is zeer conservatief en behoort tot de conservatieve groep van den provincialen road te Semarang. De Koningin te Juliana- 4orp Julianadorp is een zeer bescheiden, veggescholen dorpje in het uiterste puntje Pan Noord-Holland, ressorteert onder de gemeente Helder. Het is een onderdeel van den uitgestrekten polder Het Koegras. Er is een pleintje met wat groen en bloe men. een kerkje, waarin een venster van gekleurd glas, met het wapen van de prin ses en inscriptie: „Ter herinnering aan de geboorte van H. K. H. prinses Juliana der Nederlanden en aan de stichting van Julia nadorp anno domini MDCDIX". Verder vindt men er een profetuin, drie H.A. groot, en een kaasfabriek. Voor eenige jaren, toen de Koningin bij een bezoek aan de door den watersnood geteisterde streken van den Anna-Paulowna polder uit de verte het Julianadorpkerkie ïag liggen, informeerde zij naar den naam van het plaatsje; Naar aanledng daarvan be sloot H. M. thans naar we n het Hbld. lezen ter gelegenheid van haar bezoek aan Hoorn, tevens het naar haar dochter genoemde plaatsje te bezichtigen. Van heinde en ver uit den polder waren Zaterdag de broertjes en boerinnetjes ge komen. Het bezoek droeg overigens geen offici eel karakter. Toespraken enz. bleven ach terweg. Te ongeveer half vier arriveerden de ko ninklijke auto's van den kant van Anna Pau- lowna. Allereerst bracht de Koningin, ver gezeld van den Prins, een bezoek aan den proeftuin van JuÜ8nadopr. Tn de schuur van den baas, den heer A. J. Spanjaard, waren enkele van de in den tuin te vinden gewas sen tentoongesteld. Na de bezichtiging van dezen profetuin bezocht H.M. het huis van een der bewo ners van Julianadopr, den heer J. Duit, De ze naam is in Den Helder van vroeger be kend, daar de heer Duit in de dagen,t oen hij op de reddingsboot dienst deed, meer malen in de gelegenheid was menschenle- vens te redden. H. M. onderhield zich eeni ge oogenblikken met de bewoners. Vervolgens ging de wandeling naar het Kerkje, waar H. M. ontvangen werd door den heer A. J. Swaerts. Een bezoek aan de kaas- fabriek moest achterwege blijven, daar de tijd drong om den trein te Anna Paulowna te balen. In het voorbijgaan sprak H.M. nog eenige woorden tot een jeugdig patiëntje het knaapje Wilson, dat op zijn ziekbed voor de deur in het zonnetje lag. Op verschillende plaatsen werden H. M. bloemen aangeboden. Audiëntie. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 5den Juni a.s. niet plaats hebben. ïfcderlanl en Ftelglft. „Le Soir" meldt, dat onder den titel „De Limburgsche Unie" een vereeniging is ge richt te Brussel, onder leiding van dr. Crolla, met het doel de hereeniging van de Ned. Limburgers met België, en tevens om xle studie te bevorderen van alle admi nistratieve, economische en andere quaes- es waarvan de oplossing den terugkeer ■zou vergemakkelijken tot het „vaderland". Alle bewoners van het „afgestane" Lim burg worden opgeroepen zich bij de ver eeniging aan te sluiten. E x-k e i z e r Wilhelm. De te Pa rijs verschijnende Libre Parole bevat, naar de N. R. Ct. meldt, een betoog dat de uitle vering van den gewezen Duitschen keizer voor Nederland een onmogelijkheid is. Uit levering kan alleen naar het gemeene recht worden gevraagd of toegestaan en niet vol gens de ten laste legging van een moreele misdaad. In geen geval echter zouden de mogendheden der Entente de uitlevering kunnen vragen, doch zou dit tot de be voegdheid van Duitschlsnd behooren. Wan neer Nederland zich aan de bestaande in ternationale tractaten houdt, kan het enkel afwijzend antwoorden op zulk een stumpe rig gemotiveerd verzoek tot uitlevering. Het is werkelijk al te paradoxaal aan Nederland te vragen door het zelfschenden van de tractaten mede te werken tot het straffen van de schending van tractaten onder de volkeren. De Libre Parole veronderstelt, dat „men den keizer opzettelijk heeft willen redden", en tot slot vraagt het boos: „Waarom?" Hr. Ms. „Zeelan d". Blijkens hier te lande ontvangen bericht is Hr. Ms. Zee land, onder bevel van kapiiein-iuitenant ter zee Schreuders, te Curasao aangekomen. Alles was wel aan boord. C om missie van beroep p. ent. De permanente commissie van be roep, bedoeld bij artikel 89 van het dienst- j reglement posterijen, telegrafie, en telefonie 1 is thans samengesteld als volgt: J. Lazon- der, directeur post- en telegraafkantoor te I eerdam, voorzitter; H. Palm, hoofdcommies der posterijen të Amersfoort; J. P. van Brink, telegrafist te Utrecht; A-. van Veldhoven, assistent te 's-Bosch; D. J. Beverloo, postbo de te Molenaarsgraaf en C. Heijblok, bestel- I Ier te Den Helder. Geneeskundige controle op verlofgangers. In verband met de ge leidelijk ingetreden wijziging in de sterkte en legering van het nog niet met onbepaald (klein) verlof vertrokken gedeelte van het leger is, onder intrekking van de desbe treffende orders voor de landmacht van 13 Mei 1915 bepaald, dat in den vervolge de geneeskundige controle op het wegens ziek te achterblijven van verlof zich zal beper ken tot de vredesgarnizoenen, evenals zulks voordien het geval was. Tevredenheidsbetuigingen. De minister van justitie heeft zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan N. Klaassen, in specteur van politie en S. Visser, agent van politie 1ste klasse, rechercheur, beiden te Rotterdam, wegens ijver en doorzcht, door hen betoond in de strafzaak van oplichting, gepleegd ten nadeele van de bijbank der i Amsterdamsche Bank te Rotterdam; alsmede aan M. Hannewijk, veldwachter der ge meente Strijen, wegens zijn beleid, tact en moed, betoond bij den inbraak in het distri butiegebouw aldaar in den nacht van 23 op 24 Januari 1919, waarbij de inbreker is ge arresteerd, en wegens zijn voortdurende waakzaamheid in verschillende gevallen van misdrijf. Afscheid bij de N. O. T. j Aan de heeren S. M. D. Valstar en mr. A. W. L. Talma Stheeman, die sinds ongeveer 4H jaar aan de N. O. T. verbonden zijn ge weest en met 1 Juni deze Maatschappij ver laten, is Vrijdag na afloop der kantoorwerk zaamheden een blijvend aandenken aan hun werkzaamheid bij de N. O. T. aangeboden Deze aanbieding geschiedde in de kamer van den scheidepden secretaris, den heer Valstar. in tegenwoordigheid van den secre taris der N. O. T., den heer Van der Goes, een aantal afdeelingschefs en verder leden van het. personeel der Vetcommissie, de heeren Elink Schuurman en Bijdendijk', na mens de Vereeniging voor den Koffiehandel te Amsterdam en de zustervereeniging voor den. goederenhandel te Rotterdam, bij mon de van den adjunct-secretaris, den heer mr. H. L. de Beaufort, die met 1 Juni den heer Valstar als secretaris zal vervangen. Het geschenk voor den heer Valstar be staat in een fraai schilderij van Willem Roe- lofs Jr., dat voor den heer Stheemsn in een zilveren bureaugarnituur, met een inscriptie oo den inktkoker: „N. O. T., 14 Januari 1915-31 Mei 1919". Beide heeren betuigden, zichtbaar getrof fen, hun dank. Daarna had een zeer druk bezochte recep tie plaats, waarop o.a. de heer De Jong, re ferendaris bii de afd. Handel van het minis terie van landbouw, vrc-h?en. Eervolle ontslagen bij de N. O. T. De vi.voerende commissie van de N. O. T. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren J. Ruvs, chef ven afdeeling 4a (contracten); J. Da niels, chef van afdeeling 5 (cognossemen ten) en van afdeeling 11 (huiden, leder en looistoffen) en mr. G. Snoeck Henkemans, chef van afdeeling 4c (garanties). De ontvluchting van lui tenant Vogel. Gelijk men weet heeft de Berlijnsche „Freiheit" beweerd dat luite nant Vogel, de man die in verband met den moord op Liebknecht en Rosa Luxembourg was veroordeeld doch ontvlucht is, vertoeft op het Duitsche gezantschap te den Haag. Dit bericht wordt tegengesproken, dcoh daarnaast publiceert het blad een aantal an dere beschuldigingen inzake het aandeel'dat Nederlanders aan de ontvluchting gehad hebben, die noodzakelijk door onze regee ring ernstig dienen to worden onderzocht. Het voornoemde revolutionnaire blad deelt thans mede, dat een ambtenaar van ons con-j sulaat-generital te Berlijn hst visum op den 1 valschen pas heeft gegeven, van luit. Vogel. Het blad schrijft o .o. „Wij kennen ons niet voorstellen, dat deze j hecfe van de vervalschïng van den* pas geweten heeft. Geen van de consulaten is tegenwoordig zoo ingericht, dat het personeel zelfstandig visa kan verleenen. Dit moet "met name volkomen onmogelijk zijn in het Nederlandsche consulnat- generaal, daar het visum naar Nederland bijzon der moeilijk te verkrijgen is en, zeldzame uit zonderingen daargelaten, slechts op bevel van de Nederlandsche regeering wordt verleend. Wij moeten dus aannemen, dat de heer Lang het visum heeft verleend, omdat hij hiervoor op dracht had gekregen. Welke autoriteit hem deze opdracht gegeven heeft en, of deze auto riteit daarbij de noodige voorzichtigheid ge bruikt heeft of om de een of .andere reden een oogje heeft toegedrukt, kunnen wij niet beoor- deelen. Wij moeten het den Nederlar.dschen autoriteiten overlaten deze zaak te onderzoe ken." Dat onderzoek is des te noodiger, omdat men, naar aan de N. Ct. wordt gemeld, in Berlijn wordt beweert, dat raison van 3000 Mark het Nederlandsche visum op een pas zou worden verleend. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. meldt nog, dat de heele aangelegen heid de volle belangstelling der Duitsche regeering heeft. Er is zelfs in den kabinets raad over gesproken, waar een der ministers, die persoonlijk in het geval betrokken was, doch die, naar het schijnt, de dupe gewor den is van ontoelaatbare handelingen van ondergeschikten, een uitvoerige toelichting betreffende alle bijzonderheden van luite nant Vogels ontvluchting gegeven heeft. Met belangstelling mag men afwachten, of de Duitsche en de Nederlandsche regeering met nadere mededeelingen de berichten in de pers vóór zullen zijn. G H. H. C or ten. f De Maasbotfp meldt, dat aan het provinciaal bestuur van Limburg een zeer verdienstelijk lid is ont vallen in den .heer G. H. H. Corten, die ge durende meer dan 32 jaren lid was van de Provinciale Staten dier provincie, afgevaar digd door het district Meerssen en die se dert tal van jaren deel uitmaakte van het Gedeputeerde bestuur. J. G. Haigton. f Te Den Haag is onder zeer grooie belangstelling de heer J. G. Haigton, directeur van „Lotisico" be graven. De lijkkist, met talrijke bloemstuk ken gedekt, werd door het personeel naar het graf gedragen. Mr. Denekamp, voorzitter van den raad van commissarissen, schetste aan de groe ve den ontslapene als een eerlijke en harde werker, die veel geleden heeft, doordat dik wijls zijn goede bedoelingen in twijfel wei den getrokken en verdacht gemaakt. De heer Destrée, adj.-directeirr, huldigde ook den heer Haigton en gaf de verzeke ring, dat de maatschappij het werk door hem begonnen zal voortzetten. Daarna spraken nog de heer Tornbrink, als-voorzitter van den Lotisico-Bond en-de heer Sajet, namens de vertegenwoordigers. Nationaal technisch «oheepvaart- kandle; uinsenm. In tegenwoordigheid van verschillende Ministers en vele andere autoriteiten, vooral op scheepvaartkundig gebied, had Zaterdag middag in het daartoe aangekochte pand aan den Haringvliet te Rotterdam de plechtige opening plaats van het Nationaal Technisch Scheepvaartkundig Museum. ;Nadat baron van Haersolte namens het be stuur de aanwezigen had welkom geheeten, gaf hij een uiteenzetting van de bedoeling welke met de oprichting van dat Museum bij het bestuur heeft voorgezeten on de inrich ting van Museum en bibliotheek. Hoewel het Museum nog eerst in zijn eerste stadium verkeert, staat men verbaasd over het vele belangwekkende dat in de drie in gebruik genomen zalen is bijeenge bracht, als modellen van schepen en vele andere zaken, welke men niet dagelijks ziet en thans hier kan bestudeeren, zooals een droogdok, stormsignalen, seintoestellen, een draadloos zendstation, allerlei zaken op red- dingsgebïed, een model van kustverlichting, een graanelevator, toestellen voor lichtsei nen, een vurtoren en honderden andere za ken die zeer de belangstelling verdienen. Zaal 3 heeft inzonderheid betrekking op de haven. Men ziet er een model van het pand St. Job, typen van kaaimuren, laad- en losinrichtingen enz. enz. In de bibliotheek, welke el een belang rijke omvang heeft, is bijeengebracht het nieuwste wat op het gebied van scheepvaart in den vorm van boeken, tabellen en tijd schriften is uitgegeven, zoodat dat voor de studie onmisbaar is. Nadat de thee was aangeboden, Werd nog een bioscoopvoorstelling gegeven van het te water laten van het s.s. Alkmaar, om te doen zien hoe ook deze ten dienste van het ver spreiden van kennis kon worden aangewend. Het museum is ten zeerste een bezoek waard. De gerequireerde schepen. De correspondent van de Tel. te Parijs meldt, dat volgens de Parijsche editie van de New-York Herald alle gerequireerde Neder landsche schepep, tot een totaal van 67, die zich nog in den dienst der Vereenigde Sta ten bevinden, terug zullen worden gegeven aan hun eigenaars in de Nederlandsche ha vens, aan het eind van hun tegenwoordige reizen naar Europa met levensmiddelen voor de RelieTcommissie. Alleen de vrachtsche pen de Rijndam en de Hollandia, die voor transporten dienen, zullen misschien nog niet worden teruggegeven. -—De dienst op Eng eland. Te begin nen met dc afvaart van Ylissingen op 9 Juni a.s. wordt de dienst der Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland" verlegd van Gravescnd naar Folkestone. De afvaart van Vjissingen vindt plaats i Maandags. Woensdags, en Vrijdags bij het aan- breken van den dag. Dc afvaart van Folkestone: Dinsdags, Don derdags en Zaterdags. De aankomst te Londen (Charing Cross) on geveer 2.45 namiddag. Het vertrek van Londen (Charing Cross) 9 00 (namiddag) sank. Vlissingen ongeveer 1100. v.m. De Maatschappij „Zeeland." Te VHssingen is eene vergadering van win keliers en endere middenstanders gehouden die op zich hebben genomen in zoo kort mogeliiken tijd de handteekeningen van een zoo groot mogelijk aantal meerderjarige in woners te verzamelen op het adres waarin bij de regeering aangedrongen wordt de verplaatsing der Zeeland te voorkomen. De binnenscheepvaart. Naar de „ViWherij-Courant" verneemt, zal er weder vrijheid komen in de binnen scheepvaart. De beurtregeling zal vervallen, ieder zal dien schipper mogen aannemen welke hem i het beste post. Er zullen echter minimum prijzen wor den vastgesteld en wel ten bedrage van 60 van het tegenwoordig geldend tarief. Seheepsvordering. Te Go- rinchem heeft een schipper, die tot de beurt- bevrachting aan de rijksschippersbeurs al hier was ingeschreven, geweigerd vracht te vervoeren. Een rijksdlstributieambtenear, telegrafisch uit Rotterdam ontboden, heeft het schip van j den onwilligen schipper, ingevolge Kon. be- sluit van 9 December 1918, Stbl. no. 774, opgevorderd, met bepaling van datum en uu<- laadklaar te zijn. Dit is de eerste seheepsvordering, die aan de rijksschippersbeurs alhier wordt toege past. Uitvoer van Noordzeeha- r i n g. Op het verzoek van het hoofdbe stuur der Reedersvereeniging voor de Ne derlandsche Haringvisscherij, om de beper kende bepalingen op den uitvoer van Noord- zeeharing in "te trekken, heeft de Minister van Landbouw verklaard, dat geen bezwaar meer bestaat om over de periode van 1 Ja nuari tot 15 Juni 1919 voor de geheele ha ringvangst uitvoervergunning te verleenen, terwijl eveneens de haring der vangst 1918 voor 100 percent mag worden uitgevoerd. Wat betreft de vangst 1919 zal na 15 Juni nader overleg plaats vinden. Kolen uit B el g i Volgens het Hbld. gaat mr. Van Tienhoven van de Rot- terdamsche Bankvereeniging, de volgende week naar Brussel ter bespreking van een voortzetting van den koleninvoer uit België We kunnen nog een invoer van 550.000 ton voor Nederlandsche importeurs ver wachten. Nu de kolenimport over het algemeen zeer bevredigend is, wordt van de gelegen heid gebruik gemaakt om aanzienlijke quan ta te reserveeren. aardft»p«lr?.ntioPn. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Juni het aardappelrantsoen per hoofd van de bevolking, kinderen beneden den leeftijd var. één jaar niet medegereken-d, verhoogd worden tot 6 KG. per week. „De Nederlandsche Dag bladper s." In de Woensdag j.l. te Am sterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der vereeniging van uitgavers van dagbladen- „De Nederlandsche Dagblad pers" werden de verslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd en bepaald, dat de contributie-regeling van het vorige jaar ongewijzigd van kfacht blijft. Er werden eenige commissiën benoemd, voor het vaststellen der notulen, voor het nazien der rekening van den verkiezings- dienst en die van de papiGr-distributie-com- missie. Deze laatste heeft haar werkzaamhe den beëindigd, nu de papiervoorziening weer ruimer is geworden, :zij het, dat de prijzen nog niet belangrijk gedaald zijn. In het bestuur werden de plaatsen van twee periodiek aftredenden aangevuld door de verkiezing van de heeren J. H. Deibei, dir. „Middelburgsche Courant" en H. Nijgh, dir. „N. R. Ct." Bij de rondvraag kwam ter sprake de ver tegenwoordiging van „de Pers welke tot dusver aan de journalistenvereeniging was overgelaten. Nu deze directeuren en hoofd redacteuren van het lidmaatschap heeft uit gesloten, óórdeelde men, dat zij niet langer geacht kon worden „de Pers in haar gehee- len omvan te vertegenwoordigen. Besloten w erd, dat het bestuur over dit vraagstuk met den „Nederl. Journalisten Kring in onder handeling zal treden. Na afloop der bijeenkomst vereenigden 2ic.fi vele aanwezigen aan een gemeeaschap- pc' i i in „Trianon Rhederoord. Wederom heelt de Ver-, eeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland niet tevergeefs een beroep ge daan op de hulp en dc sympathie van bet Ne derlandsche volk. De Icciiing, uitgeschreven ten behoeve van den aankoop van het grootste deel van het landgoed „Rhederoordwaarin de „Rouwenberg", dc „Groene Bcrstee". de „Lappendeken" met haar golvend vergezicht, gelegen zijn, is volkomen geslaagd. De inschrij vingen t°t een bedrag van meer dan f 300.000 maken lmt mogelijk, het bedrag der leening f 50.000 hoogcr, dus op f 350.000 te stellen, zoodat de Vereeniging in staat is eventueel de grenzen van den aankoop zoodanig uit te breiden, dat dit nieuw Natuurmonument met Lagen au één geheel zal vormen; Hoewel de volle f <350 000 nog niet geheel bijoen zijn, hoopt de Vereeniging alsnog plaatsing voor het restant le vinden bij diegenen, die wel het voornemen hadden haar bij hare pogin gen te steunen, doch die tot heden aan hun voornemen geen gevolg hebben kunnen geven. Het huis mei omgeeving is in eigendom overgegaan aan mr. A. baron van lloockeren van Heil,. terwijl de gemeente Rhcden twee perecelen 3an den straatweg Arnhem—Zut- phen heeft aangekocht, zoodat het geheelé landgoed thans behouden is, De groote verplichtingen, welke de Ver» eeniging op zich heeft genomen, noodzaken haar een beroep te. doen op allen, die haar door een lidmaatschan willen steunen, waar toe men zich kan aanmelden aan haar kan toor te Amsterdam. Heeren gracht 260/266. Aankoop van paarden. On 17 en 17 Juni a s bezoekt de Marechausséc-Commis- sie de Betuwe tot aankoop van paarden van o en 4 jaar met een sloVrnaat van 1 561 62 M. Kersenvcrlcoopingen. Men meldt ons uit Tièl: De groote kersenverlcoopingen op het hout zullen 10 Juni beginnen. De kersen zullen niet opleveren, wat zc bij haar bloei deden verwachten, waarvan de droogte vooral voor de oude hoornen, en de vorst in 't begin van Mei dc oorzaak zijn. Faillissement Erdapvnn ca Hetkey Heden werd in het Paleis van Justitie te Amsterdam de verificatie-vergadering ge houden in hef faillissement Erdman en He- they. De- vergadering was druk bezocht. De heeren Erdmann én Hethey waren „wegens ongesteldheid" niet tegenwoordig, welke mededeeling onder de aanwezigen gelach verwekte. Het totale actief bedraagt 1,763,772,25J-L De liist dercrediteuren bevat 299 namen en 29 namen van niet-betwiste crediteuren. Het passief bedraagtaan concurrente vorderingen 11,590,439,20preferente vorderingen 30,381,50, bovendien 74,776,75 Mark. De betwiste vorderingen loopen tot een bedrag van 7,765,958,16^, waarvan door de curatoren ƒ271,051,85 wordt erkend. Daar er nog meerdere vorderingen z is er ongetwijfeld verzet tegen de eerst r uitdeelïngslijst te wachten. Ontduiking der Puurcom- missiewet. Men vestigt, zegt de „Arnh. Ct.", onze aandacht op een nieuwe truc, waardoor sommige huiseigenaren d% Huurcommissiewet trachten te ontduiker Wanneer n.l. de huurcommissie de huur waarde van een pand heeft vastgesteld, ei- schen ze van de huurders, dat dezen een clausule in het contract goedkeuren, waar bij de eigenaar een gedeelte van het hul aan zich houdt, van de huur uitsluit, om het zelf te gebruiken of later aan anderen te verhuren. De huurder moet zich zulk een ongerief meestal laten welgevallen, omdat hij anders gevaar loopt op straat te worden gezet. De Huurcommissiewet verbiedt echter 'l vragen van eenige vergoeding, in welken vorm ook, boven de vastgestelde huurwaar de, en stelt een dergelijk optreden zelfs strafbaar. Ook zij er nog op gewezen, dat al le bedingen, in strijd met de Huurcommis siewet aangegaan, door de wet zelf worden nietig verklaard, zoodat wel spoedig een be slissing zal zijn tegemoet te zien, waarbij aan deze nieuwe truc een einde zal worden gemaakt. Zakkenrollers óp de tram. Een, bewoner der Plantage Parklaan te Am sterdam is op een tramwagen een gouden horloge met ketting ter waarde van 600.— ontrold. Door een papegaai ge waarschuwd. Door het rumoer eener papegaai wakker geworden, wilde een alleen wonende juffrouw te Zaandam het bed uit stappen om het best wat tot bedaren te bren gen, toen zij zich eensklaps in de keel voel de gegrepen. Een worsteling ontstond, waar bij de juffrouw de ruiten stuk sloeg, welk la waai de dieven de vlucht deed nemen, daar de buren tot hulp op kwamen dagen. Vol gens haar verklaring bevonden zich twee personen in de woning. De juffrouw is aan de polsen verwond en heeft blauwe plekken in den hals, ten gevolge der worsteling. Uit de woning wordt niets vermist, alleen de pape gaai is z'n staart kwijt. -(Centrum), Boschbrandstichters ge snapt. Bij een poging om brand te stichten in een dennenbosch bij Stayerden zijn twee jongelieden op heeterdaad betrapt. Een oplichter. Te Leeuwarden huurde een dezer dagen een heer bij een banketbakker gemeubileerde kamers en gaf te kennen, benoemd te zijn tot ingenieur bij de electrische centrale. Plotseling was het heerschap verdwenen en nu blijkt, dat hij een tweetal juweliers heeft opgelicht voor een aanzienlijk bedrag aan gouden ringen. Ook een rijwielhande laar werd de dupe. Deze bewoog hij door valsche voorspiegelingen tot de afgifte van een rijwiel. Incident aan de grens. Het Laatste Nieuws te Brussel meldt: Twee Bel gische soudalen met de bewaking der grens

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2