DE EEMLANDER" fsusoinBraimiiiizïï/ï.'.'fS BUITENLAND 2 Zilveren ïascieupls. I IMKIKIMS Z! T'm Z°: Buitenlanflscfte Reriehtui 2 WIlIÏM G (HDUIZEH, langestnat 43. 2 FEUILLETON. LIS DORIS 17e Jaargang Ne. 297 per post f- 2 30. per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15, «honderlijke nummer» f 0.05. Wckclijksch bijvoegsel »Wmldrmif per 3 maanden 60 cent AMERSFOORTSCH DAGBLAD a HOOFDREDACTEUR: M». D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS: VALKHOFF 4 C. BUREAUARNHEMSCHE POORTWAL, hoek utrechtschest». INTERCOM»!. TELEFOONNUMMER 513 Woensdag 18 Juni 1919 dienstaanbiedingen 1—5 regels f 0.50, groote lettert naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adver» teeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire bivattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Bewijsnummers 5 cent. Politiek Overzicht Het antwoord van de geallieerde en ge associeerde regeeringen op het Duitsche te genvoorstel is nu in het bezit van de Duit sche vredesgemachtigden. Maandagavond om half zeven ls het hun overhandigd. Zij zijn direct met dit gewichtige stuk op reis gegaan. Daaraan zal het te wijten ziin, dat wij, over den inhoud eigenlijk nog niets we- want, in alwijking van wat den 7en £ei is geschied, heeft men in Versailles niet een overzicht van den inhoud, bestemd voor het groote publiek, op schrift gebracht Slechts een uiterst beknopt uittreksel van -'en het antwoord geleidenden brief is door iter gepubliceerd en dat bevat slechts en- ki positieve mededeelingen. Men ver- j ?mt er, onder meer, uit, dat de verminde ring van het leger, die aan Duilschland wordt opgelegd, zal kunnen geschieden langs een meer geleidelijken weg dan eerst vos bepaalddat op de voorstellen, die d^or Duitschland zijn gedaan over de ver-1 -indering van de vloot, niet is ingegaan; dat Duitschland, wat het schadeherstel betreft, een som Ineens zal kunnen aanbieden tot al<reheele of gedeeltelijke aflossing van zij- me verbintenissen. Dit zijn de eenige punten, waarover het excerpt uit .den geleidenden brief, dat door Reuter is verspreid, mededeelingen doet, waaraan men iets heeft. Er staat natuurlijk nog heel wat meer'in dien brief. Ook het uittreksel van Reuter noemt nog eenige an dere punten; maar wat daarvan wordt ge- z.j£d is al te vaag en onvolledig om er op te kurnen afgaan. Men doet beter hiervoor de uitvoeriger mededeelingen over den brief en over bet antwoord zelf, die niet lang meer zullen uitblijven, af te wachten. De correpondent te Parijs van de Daily T.'ews heeft in de vorigs week velschillende punten genoemd, waarop wijzigingen kon den worden verwacht. Hij noemde speciaal het Saarbekken, waaromtrent door een na dere bepaling duidelijk gemaakt was, dat wanneer Duitschland in gebreke mocht blij ven de kolenmijnen in dat gebied terug te koopen, dit geen afbreuk kan doen aan het recht der bewoners om onder het Duitsche gezag terug te keeren, wanneer zij bij volks stemming daartoe besluiten. Voorts Opper- Silezlë waar aan de bevolking het recht zal worden gegeven door een volksstemming te beslissen of zij wil komen onder Poolsch of onder Duitsch gezag, terwijl aan Duitschlana in beide gevallen het recht zai worden gege ven uit dit gebied zich van koien te voor zien. Eindelijk de bezetting van het linker- Rijngebied, die, wanneer Duitschland de verplichtingen van net verdrag gosd nakomt, in duur zal worden verminderd. - Komen deze mededeelingen overeen met de werkelijke bepalingen van "net vredesver drag, dat nu definitiei den vorm heeft ge kregen waarin het moet worden aangeno men of verworpen En wo; is beslis* over de vele punten, waarover de tot 'lusver ver spreide mededeelingen ons geheel of ten deele in het duister laten Dat zijn voor oogenblik nog vragen, maar hat antwoord zal men spoedig vernemen. fets mee licht verspreiden reeds de in dit nummer opge nomen mededeelingen uit Versailles, die van Duitsche zijde* afkomstig zijn. Ten slotte blijft de groote vraag: Wat zal Duitschland's antwoord zijn op dit vredes aanbod? Slechts kort 's cie bed anxtijd, die Duitschland daarvoor is gegeven Maar.cla 30 Juni, om zeven uur 's avonds, moet hel antwoord in het bezit van de geallieerden zijn. Wat daarbij den doorslag zal geven is door de officieuse Deutsche Allg. Zeg. aldus „Het verdrag zou dal is difcwij.s genoeg zegd slechts dan aannemelijk zijn. wan neer voor het Duitsche vol!: de mogelijkheid blijft te leven en te werken, wann°er wij niet gedwongen worden onbetwistbaar Duitsche bevolkingen af te staan en wann?er de fi- nantieele voorwaarden zoo bepaaid worden, dat zij werkelijk uitvoerbaar zijn." Al is de oorlogsstemming thans ver te zoeken, men zoekt evenzeer vruchteloos naar teekenen die er op wijzen, dat de vrede in aantocht is. Men snakt naar het officieele einde van den oorlogstoestand; men verlangt vurig, dat in Versailles het verdrag, dat aan de wereld den vrede zal teruggeven, zal worden onderteekend. Maar op sociaal gebied is de strijd nooit feller geweest dan op dit oogenblik, nu wij ean den vooravond staan van het herstel van den vrede. De landen van de zegevierende Entente zijn niet minder ten prooi aan een sociale onrust zooals nooit te voren is gekend, dan hel overwonnen Duitschland. In Frankrijk, in Engeland, in Italië en in Amerika heerscht een sterke gisting onder de arbei dende klassen. In Canada en in de Ver- eenigde Staten zijn onlangs leelijke dingen voorgekomen. Bomaanslagen hebben schrik en angst verspreid onder de bezittende klas sen, al ziet men geene sporen van eene om vangrijke, systematische beweging. In En geland beroert een diepgaande beweging de massa. De vakvereenigingen hebben veel aan invloed verloren, maar de tegenbewe ging is nog niet georganiseerd. In Italië is men, volgens de Avanti, niet ver meer ver wijderd Van eene algemeene staking. In de Secoio drukt zich een groote ongerustheid over den toestand uit; er wordt gesproken over de verbittering van de massa's ten gevolge van de duurte der levensmiddelen en over de uitbreiding van de stakingsbe weging tot categorieën van personen, die men als immuun daarvoor zou beschouwen: de onderwijzers b.v. en zelfs de hoogere staatsambtenaren. Op den voorgrond van het sociale strijd- tooneel staat onder de Ententelanden thans Frankrijk. Sedert geruimen tijd reeds wordt de onder de arbeiders en beambten heer- schende onrust in stakingen van grooter en kleiner omvang zichtbaar. In Parijs heeft het personeel van de banken verscheidene dagen 'gestaakt; er is een schikking verkre gen, maar daaraan wordt geen lange duur voorspeld. Deze en andere bewegingen wor den in schaduw gesteld door de staking van de arbeiders ii^ de kolenmijnen in de noordelijke departementen, die nu reeds eenige weken duurt. De pogingen tot be middeling van de regeering zijn mislukt; de mijnwerkers hebben hunne eigen gevol machtigden in den steek gelaten en staken verder. Van grooter omvang is nog de sta king van 250.000 metaalbewerkers, waarin het geheele land betrokken is. Buitengewoon lastig voor Parijs was de verkeersstaking; om nibussen, trams en de Métropolitain werden stilgezet. Hiér heeft de bemoeiing van de regeering gunstig gewerkt; de besprekin gen tusschen minister-president Clemenceau en de vertegenwobrdigers van het perso neel hebben tot uitkomst gehad, dat het werk verleden Maandag is hervat. Misschien speelt in deze sociale 'bewe ging ook de-ontevredënhed met de buiten- landsche politiek van Clemenceavf en Pi- chon een zekere rol. Veel uitwerking is daarvan echter niet te verwachten. De cor respondent te Parijs van de Daily Herald, een Londensch socialistisch orgaan, zegt van deze beweging, dat zij feitelijk niet ge organiseerd is. „Dat maakt haar echter des te gewichtiger als spontane uitdrukking van de diepe ontevredenheid in de geheele ar beidersmassa. De onmiddellijke hoofdoor zaak zijn natuurlijk de hooge prijzen van de levensmiddelen. Verder echter heerscht al gemeen een gevoel van ontnuchtering en teleurstelling. De overwinning is in stof en asch vergaan; de Fransche arbeiders mer ken dat de vierjarige strijd hun niets heeft opgeleverd." Berlijn, 17 Juni. (W. B.) De inlei ding van de begeleidende nota luidt als volgt: Mijnheer de President. De geallieerde en geassocieerde mogend heden hebben met de meest ernstige nauw gezetheid de opmerkingen over de vredes voorwaarden, die de Duitsche delegatie him heeft laten overhandigen, onderzocht. Het protest van de Duitsche delegatie bewijst, dat deze den toestand, waarin Duitschland zich heden ten dage bevindt, miskent. De Duitsche delegatie schijnt te meenen, dat Duitschland slechts alleen offers te bren gen heeft om den vrede te verkrijgen, alsof deze vrede slechts het besluit was van een strijd om gewin van gebied en macht. DaaT- om achten de geallieerde en geassocieerde mogendheden het noodzakelijk hun ant woord aan te vangen met een nauwkeurige uiteenzetting van nun meening over den oorlog, een meening, die idredaad gedeeld wordt door de geheele beschaafde wereld. In de eerste plaats is de oorlog, naar de meening der geallieerde en geassocieerde mogendheden, de grootste misdaad tegen over de menschheid en de vrijheid der vol ken geweest, die een natie, welke zichzeit tot de beschaafde rekende, in volle bewust zijn van hare daad heeft ondernomen. Ge durende vele jaren hebben de Duitsche machthebbers, der Pruisische traditie ge trouw, zich tot het uiterste ingespannen om de hegemonie over Europa te verwerven. Zij hadden niet genoeg aan de welvaart c-n den toenemneden invloed, waarop Duitsch land ''recht aanspraak kon maken en die alle andere mogendehden bereid waren het in den kring \an vrije en gelijke volken te gunnen, zij wilden als tirannen heerschen over een geknecht Europa, zooals zij ge- heerscht hebben als tirannen over een ge knecht Duitschland. Om dit doel te bereiken hebben zij met alle mogelijke middelen ge poogd den geest van hunne onderdanen te doordringen van de leer, dat in internatio nale zaken macht 'recht zou zl_n. Zij zijn steeds voortgegaan met de uit breiding van Duitschlands bewapening te land en ter zee. en met het verkt ndigen van de leugenachtige bewering, dat een derge- luke handelwijze noodzakelijk was, omdat Duitschland's buren jaloerscn waren op zijn voorspoed en macht. Zij hebben getracht onder de volken vijandschap en wantrou wen te zaaien in plaats van vriehlsr! i-p. Zij hebben een stelsel van verspring mi in- tr-ges ontwikkeld, dat hen in staat hp*- ge steld binnenlandsche onlusten en opstanden te verwekken en zelfs geheime- vooiOereid- sclen voor hun aanval te treilen op het kionagebied van hunne buren, met het doel err als het oogenblik gekomen was, hen des te zekerder e^ gemakkelijker le k iirncn ver nietigen. Zij hebben Europa door bedreiging met geweld in een staat van gisting gehouden en toen zij zaeen, dat hunne buren besloten waren aan hun aanmatigende piannen het hoofd te bieden hebben zij het besluit ge nomen hun ovecbeersching met geweld te bevestigen. Zoodra hunne toebereidselen gereed waren, hebben zij een onderdaniien bondgenoot aangemoedigd om Servië bin nen 48 uren den oorlog te verklaren, den oorlog, die ten doel h^d het gez3g te krij gen over den Balkan. Zij wisten zeer goed, dat deze oorlog zich niet zou laten locali- seeren en een aleemeenen oorlog tenge volge zou hebben. Om dezen oorlog des te zekerder te ontketenen, hebben zij zich aan elke poging om tot overeenstemmine en be sprekingen te komen onttrokken, tot bet te laat was en de wereldoorlog onvermijdelijk was. de wereldoorlog, dien zij hebben voor bereid, en waarvoor Duitschland o'leen van elle natiën geheel toegerust en voorbereid 3S. De verantwoordelijkheid van Duitschland blijft echter niet beperkt tot net feit den oorlog gewild en ontketend te hebben. Duitschland is evenzeer verantwoordelijk voor de woeste en onmenschelijke wijze, waarop het den oorlog gevoerd heeft. Hoe wel Duitschland zelf een der garanten van België was. hebben zijne machthebbers de onzijdigheid van dit bij uitstek vreedzame volk geschonden, nadat zij plechtig beloofd hadden haar te eerbiedigen. Daarmee niet tevreden, hebben zij een reeks van terecht stellingen en brandstichtingen laten plaats vinden, enkel en alleen met de bedoeling om de bevolking schrik in te boezemen en haar door schrik klein te krijgen. Het zijn de Duitschers geweest, die het eerst giftige gassen gebruikt hebben ten spijt van net verschrikkelijk lijden, dat deze moesten ver oorzaken. Zij waren het die het eerst bom-v men wierpen en lange afstandskanonnen gebruikten tegen steden, niet om een mili tair resultaat, doch^alleen met het doel het uithoudingsvermogen van hunne tegenstan ders te schokken door het.dooden van vrou wen en kinderen. Zij zijn den duikbootoor log begonnen, die aan zeeroovers eigen ontkenning van het volkenrecht, en die een zoo groot aantal onschuldige passagiers en zeelieden midden in de wereldzee, ver van elke hulp, aan wind en golven en, erger nog, aan de bemanningen der duikbooten prijsgaven en ter dood veroordeelden. Zij waren het, die met brutale woestheid dui zenden mannen en vrouwen tot slavernij in vreemde landen weggesleept hebben. Zij waren het, die opzettelijk aan de krijgsge vangenen, ,die zij hadden gemaakt, een bar- baarsche behandeling, waarvoor de minst beschaafde volken zouden zijn afgeschrikt, hebben toegelaten. De houding van Duitschland is haast zon der voorbeeld in de geschiedenis der menschheid. De vreeselijke verantwoorde lijkheid, die op Duitschland drukt, Iaat zich samenvatten in het feit, dat minstens zeven miilioen dooden in de aarde sluimeren, ter wijl meer dan 20 miilioen levenden door hunne wonden en hun lijden er voor ge tuigen, dat Duitschland door den oorlog zijn hartstocht voor de geweldheerschappij heeft willen bevredigen. De geallieerde en geassocieerde mogend heden gelooven, dat zij de schuldenaars zouden blijven van hen, die alles hebben opgeofferd om de vrijheid der wereld te red den, als zij er in toestemden in dezen oor log niet een misdaad tegen de menschheid. en tegen het recht te zien. Deze opvatting van de geallieerde mogendheden :s met volle duidelijkheid reeds gedurende den oorlog door de leidende staatslieden van dezë mogendheden aan Duitschland bloot gelegd. Derhalve is gerechtigheid de eenige mo gelijke basis tot vereffening der rekening van dezen verschrikkelijken oorlog. Gerechtig heid is het wat de Duitsche delegatie ver langt en wat naar de verklaring van deze delegatie aan Duitschland zou zijn beloofd. Gerechtigheid zal Duitschland bekomen, maar het moet een gerechtigheid voor allen zijn. Het moet een gerechtigheid zijn voor de dooden, voor de gewonden, voor de wee zen, voor allen die in rouw zijn. Opdat Euro pa van het Pruisische despotisme bevrijd worde, is het noodig dat gerechtigheid worde verschaft aan de volken, die heden onder hun last van oorlogsschulden bezwijken, die meer dan dertig milliarden ponden sterling bedragen en die zij op zich hebben geno- I men om de vrijheid te redden. Gerechtig- i heid moet verschaft worden aan de millioe- nen levende zielen, wien de Duitsche bar- I baarschheid land, goed, schepen en have geplunderd en vernield heeft. Daarom hebben de geallieerde en geas« socieerde regeeringen met nadruk verklaard* dat Duitschland als eerste voorwaarde \arv het verdrag het werk van weer goed makent tot aan de uiterste grens van wat het kan. doen moet op zich nemen, want herstel van de schade, die men veroorzaakt heeft, is het wezen van de gerechtigheid. Op dezen grond staan zij er op, dat de personen, diö voor den Duitschen aanval en voor de da-* den van barbaarschheid en onmenscheliik- heid, die van Duitsche zijde de oorlogvoe ring onteerd hebben, het klaarblijkelijkst verantwoordelijk zijn, worden overgeleverd aan de gerechtigheid, die tegenover hen tot dusver in het eigen land niet in toepassing is gebracht. .Op dezen gyond moet Duitsch land zich ook voor eenige jaren aan zekere beperkingen en zekere bijzondere bepalin gen onderwerpen. Duitschland heeft in dustrieën, mijnwerken en fabrieken van na burige landen vernietigd. Het heeft ze niet in den loop van den slag vernield, maar met het wel overjegde plsn zijne eigen industrie in staat te stellen de markten van die lan den aan zich te trekken, voordat hunne in dustrie zich kan herstellen van de vernie ling, die het haar opzettelijk had opgelegd. P a r ij s 17 Juni. (R.) Toen de Duitsch® delegatie gister Versailles verliet, pleegd» de menigte vijandige betoogingen. Er werd met sternen geworpen, waardoor twee Duit schers, Melchior en mevrouw Dornbluth ge* troffen werden. Gelukkig waren de wonden zeer licht. Clemenceau heeft aan de Duit sche gedelegeerden een brief gezonden, waarin de regeering leedwezen over het ge beurde uitdrukt. B e r 1 ij n I 7 J u n i. (W. B.) Graaf Broek- dorff-Rantzau heeft wegens de incidenten bij het vertrek van de leden der Duitsche vrc- desdelegatie uit Versailles een zeer scherp protest ingediend. Saint-Germain, 16 Juni. (Corr.- bur.) Staatskanselier Renner heeft aan de vredesconferentie een nieuwe nota overhan digd, waarin de gebiedskwestiën behalve de Sudetenlanden behandeld worden. De nota gaat vergezeld van een uitvoerige memorie, waarin de grenskwestie voor ieder land af zonderlijk behandeld wordt, terwijl de nota net staatsgebied in zijn geheel behandelt en bewijst, dat de noordgrens niet de grenzen van taal en ras volgt, maar ook het rechts beginsel van de historische grenzen schendt. Voor het geval, dat niet alle Sudeten-Duit- rijk te behooren, kunnen volgen, worden daarom de gebieden geëischt van den Duit schen Bohemer woudgouw, en van Zuid- Bchemen en Moravië. Wat dë oostelijke grens betrefc wordt be toogd, dat Duitsch Oostenrijk geografisch, nationaal en economisch aanspraak heeft op het door Duitschers bewoonde West-Hon- goorsche gebied. Verlangd wordt, dat deze gebieden door volksstemming zullen beslis sen of zij bij Duitsch Oostenrijk willen ko men. Ten aanzien van de zuidgrens wordt aan gedrongen op een pebisciet, dat de meer derheid naar de geografische gebiedseen- heden doet gelden. Er wordt betoogd, dot de bij Reschenscheideg langs de Boven Etsch, de Eisack en de Drau in het Pusterdal loo- pende verkeerslijn- van de Oost-Alpen voor twee derden aan de zuidelijke buren zal ko men, ofschoon zij als grensland beschouwd voor negen tienden.door Duitschers is be woond. Duitsch Oostenrijk verwacht ook' hier, dat de wil van het volk zelf door een plebisciet aan het verstand en de doelma tigheid de overwinning zal verschaffen. In een slotwoord herinnert de nota de Entente aan de groote verantwoordelijkheid, die haar zal drukken wanneer zij door het brengen van millioenen Duitsche Oostenrij kers onder vreemd gezag onvermijdelijk haat zal zaaien, en wordt de hoep uitga» De menschheid kennen en haar toch lief hebben, daartoe behoort meer dan mensche- lijke kracht. oo «o o o o o o o o o «s» o n 0 Ontvangen een fraaie keuze 6 J Aanbe/ ud, A Zie élalage! AMERSFOOKT q 0OOOOOOOOOOOOOO0 Da Roman van een Ncderlandschen Schilder. Naar het Engelsch van MAARTEN MAARTENS door J. L. van der Moer. 183 s - In het atelier hadden zich de burgemees ter. de predikant en enkele andere notabelen van minderen rang verzameld. Zij onderhiel den zich fluisterend met elkaar. Jctta zot onbeweeglijk bij het lijk neerge- fcrield, dat zij dioht tegen zich aangedrukt hield. Alex plaatste het onvoltooide schilderij nabij de voeten van den Meester. Ik moet naar binnen, 't is mijn plichtl klonk aan de andere zijde van d'c deur onver wacht een luide stem, on een toon van gezag. In d$ sterfkam'er klonken zacht eenige woor den \an protest- De deur werd wrijd geopend, en Jetta schrikte op uit haar houding van diepe smart. Een groote, in het zwart gcklee- de man, met een blauw papier in de hand, verscheen op den drempel l Ik ben de notaris van den overledene, sprak hij, en heb van hem de uitdrukkelijke opdracht "ontvangen, dit vertrek alleen binnen te treden, zoodra hij gestorven is, en alles wat er zich in bevindt binnen twee uren te vernie tigen. *- Mijnheer Raff! gilde Jetta Mijnheer Raff! Degenen, die achter den notaris stonden, drongen op. Hij protesteerde er tegen, toen zij met hem de sterfkamer binnentraden. Mevrouw, sprak de burgemeester, op ge moedelijk vriendclijkcn toon, de notaris kan niet anders handelen. Hij heeft mij zijn vol macht getoond. Al deze schilderijen moetep door hem worden meegenomen en vernietigd. Maar waartoe zou dit nu nog baten, nu ieder zc gezien heeft? riep Jetta, terwijl zij wankelend was opgestaan. Allen zagen haar met groote verbazing aan. O, leg U 't hun toch uit! riep zij tot Raff. M ij is 't onmogelijk! Hoe zou ik dat kunnen? vroeg de oude mén met zwakke stem, en hij drukte zijn zak doek tegen zijn gewond voorhobffd. Daze zchllderlien, riep htf uit. zijn schitterender dan cenig heide landschap dat ooit geschil derd is! Laat hem ze maar verbranden! In Gods naam! Laat hein ziin gang gaan! Nee zoo'n misdaad is ondenkbaar! snrak oude Lokster. Zoo'n misdaad is ondenkbaar! Mevrouw, u zult me moeten toestaan mijn plicht te doen, viel dc notaris in, ep hij speel de met den zegelring, die' aan zijn horloge ketting hing. Maar hij heeft gezegd dat zc allen van mij zijn! riep zii uit- Ze behooren mij toe! Heeft u daar 'n schriftelijk bev.üs van? Zij zag beurtelings hem en den kaalhoofdi- gen burgemeester aan, die met een hoofdbe-, weging te kennen gaf dat hij het eens was met den notaris. Doe dan uw* plicht, zei ze. Als de wet noch de gerechtigheid 't u kunnen beletten, doe dan uw plicht, ga uw gang! Vernietig al les. Maar nooit zult u den roem van Lis Do- ris kunnen vernietigen! Alcx, mijn jongen, jij moet me helpen! Of nee ik moet jou steunen, kind, want de schande moeten we samen dra gen! Dc waarheid zal "n flinker, degelijker mensch van je maken dan de verbloemde leu gen! Alex, er moet 'n eind komen aan 't be drog, aan de genoegens, aan den invloed, die wij beiden reeds al te lang! te darrken hebben aan 'n misdaad! Laat ze al deze mees terstukken weghalen en vernietigen, als God ze niet wil laten voortbestaan! Wat kan ik er tegen doen? Zij stak de mooie, fijne handen uit naar Raff, naar ouden Lokster en naar haar zoon. Zie naar mijn zwakke handen! Wat kan ik er mee doen? i— Moeder, wat Is er toch? Wat bedoelt u? vro^i Alex in het Fransch. Jl o u woord de in dc zelfde taal: o et doen wat 't hart me ingeeft! uirlijk zei hij met warmte. Dat moet u zt r doen! Kort vóór zim dood droeg vader me nog op, u dal te zeggen. O dan blijkt toch dat hij beter was dan ik wist! Zii wondde zich tol de anderen en giug in het Nr'dcrlandsch voorl: Vernietig maar wat u wilt en wanneer wilt! Maar nooit zult u de werken van Lis Doris kunnen vernietigen, die in verschillen de museums van Europa hangen en die op dit oogenblik nog den naam dragen van... Odo Pareys! Maar deze naam zal er van verdwij nen! Zij snikte en zonk naast de sofa neer. O. Lis. vergeef 't me. vergeef 't me! 't Was immers zelfs zij n wensch? Ik heb mijn plicht gedaan jegens jou en jegens mijn zoon! Wat deze dame beweert is de waarheid, sprak Jacob Raff, zonder cr iets aan toe tc voegen. Alex Pareys slaakte een smartelijken kreet. Als 't waar is, verklaarde hij, dan is 't een eisch van rechtvaardigheid dat 't bekend wordt gemaakt. Zijn hand zocht die van Redempta. Jetta richtte het hoofd op en staarde op het onvoltooide schilderij. Dit doek eisch ik op, sprak zij. Ik zal 't koopen tot eiken prijs, 't Zal in 't museum worden gehbngen, niet waar, Mijnheer Raff? Ongetcekend en onvoltooid. Maar iedereen ial welen dat 't van hem is. 'fc Is mooier dan ik zeggen kan- Haait u dan al dc heerlijke schilderijen maar weg uit dit vertrek en verbrand zc maar, als u geen oogenblik wachten kunt. Heeft u zelfs geen oogenblik geduld? Volg dan de stem van uw geweten! Maar als u klaar is. laat me dan hier écn enkel uur alleen... met hem! Volgens mijn opdracht heb ik twee uren den tijd, antwoordde de notaris, die vond dat aan zijn waardigheid was te Kort gedaan. Eo- in trotsche houding verliet hij liet vertrek, gevolgd door de anderen. Zij, die naar buiten gingen, vertelden na tuurlijk dadelijk dc hecle geschiedenis aan d« wachtende menigte. Jctta sloot de' deur, toen de stilte om haar was ingetreden. Het kaarslicht flikkerde nief langer. De lange 'kamer was één en al schit tering van kleur cn licht. Zij nam weer linaï plaats in bij „Abraham's Schoot"r sloeg da armen om het ontzielde lichaam en legde haaxf wang tegen die van den doode. O, jou braaf, edel mensch! Nobele ziell fluisterde zij. Nu ben je daar, waar geen hu welijken worden gesloten, waar men elkaaï. niet uithuwelijkt, maar waar de eeuwige lief* de en het eeuwige leven zijn! De liefdte en f leven der geesten, de reine geesten van Godl EINDE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 1