BINNENLAND Y lie hunne producten verkoopen door ze te Histribueeren in verschillende Europeesche innden, waaronder ook Nederland, reeds,; 174 maatschappijen beheerschen. Washington, 12 Juli. (R.). Het de partement van staat deelt mee, dat Mexico 'de eigendommen van de Scottish Mexican lOil compagny (Britsch concern) heelt ge- ivaast. Dit is de eerste naasting volgens de besluiten van Carranza. 1 In Amerikaansche officieele kringen ver wacht men, dat dit muisje voor Mexico nog wel een staartje zal hebben. RiodeJaneiro, 13April. (N. T. A.) Het congres heeft Epitacio Pessoa uitgeroe pen als president der republiek tot 1922. Brussel, 12 Juli. (H.-R.) Bij Lembecq fs tengevolge van verkeerden wisselsland jeen spoorwegongeluk voorgekomen. De l slachtoffers zijn 10 dooden en 35 gewonden, bijna allen met verlof zijnde militairen, j N e w-fY o r k, 12 Juli. (R.). Naar be richt wordt, hebben een aantal schepen schipbreuk geleden en is er groote schade aangericht op de Chileensche kust door een hevige sneeuw- en hagelstorm, die het Zui delijk deel van Zuid-Amerika geteisterd heeft. Uil de Per» ï>o laatste liberale sege. Zoo noemt de Haagsche redacteur van Ihet Handelsblad de invoerirvg van het vrou wenkiesrecht. Want zegt hij de actie voor Vrouwenkiesrecht is in de politiek ge bracht, niet door de sociaal-democraten, maar door liberalen. Door zulke „oud"-)iberalen als John Stuart Mill in Engeland en mr. S. van Hou ten in ons land. Het moet voor laatstge noemde wel een reden tot voldoening zijn, dat ook hij nog de verwezenlijking van dit ideaal mag beleven, waarvoor hij zijn le venlang heeft gestreden. En het is goed, dat het nu aangenomen wetsontwerp niet de onderteekening draagt van een sociaal democraat, maar van iemand die althans nog van liberale afstamming is te achten. Want de verwezenlijking van het Vrou wenkiesrecht is feitelijk een oeuvre pos- t h u m e van het liberalisme. Deze zuiver- politiek-juridische wegneming van onrecht ligt nog geheel binnen de oude liberale sfeer, al hebben vele liberalen 'dit indertijd niet ingezien. Het liberalisme heeft, als be- heerscher van onze politiek, sinds de ver kiezingen van 1918 afgedaan, maar de psy chische révolutie uit het najaar van 1918 heeft het, merkwaardig spel van het lot toch nog eenmaal oan een politieke zege geholpen, doordien zij de geesten van de meeste rechtschen opeens ontvankelijk maakte voor het aanvaarden van het Vrou wenkiesrecht. Met het kiesrecht is voor de vrouwenbe weging nog lang niet het einddoel bereikt; -er is, vooral in ons burgerlijk vecht, nog Keel wat ongelijkheid weg te effenen vóór men «al kunnen zeggen In Nederland zijn man €n vrouw voor de wet gelijk. Maar de poort fs geopendl'égalité est en marche. En men mag ook hierbij wel de toevoeging bezigen Rie.n ne l'arrêtera plus. De victorie vaan het Vrouwenkiesrecht is in de eerste plaats te danken aan de steeds toenemende beweging daarvoor on der de vrouwen zeiven. En wanneer men ziet, hoe makkelijk en glad thans de victo rie is behaald, dan mag men, en dan mo gen vooral de vrouwen van heden, niet ver geten. dat er een tijd is geweest waarin het feminisme het zeer moeilijk had en waarin nochtans de baanbreeksters van de beweging zich niet hebben laten ontmoedi gen. Aan die baanbreeksters heeft het fe minisme, ondanks de fouten van haar op treden, die velen van de beweging afkeerig maakten, zeer veel te danken en men moet, bij het oordeelen over die fouten, ook wel bedenken, dat de voortdurende spot en hoon waarmee destijds de „kiesrechtvrou wen" werden bejegend, die vrouwen wel bitter en scherp en agressief moesten maken en haar naar het ultra-feminisme moesten drijven. Die periode hebben wij achter den rug het feminisme en bezadigd- der en reëeler geworden en heeft daardoor aan sympathie gewonnen. Doch dat het vroeger, tientallen jaren geleden, anders v/as, is zeker niet het minst te wijten aan de mannen van toen. En daavrom voegt het thans wel. de namen van Mina Kruse- man, Alette Jacobs en Mina Drucker nog eens te noemen als die van baanbreeksters voor het Vrouwenkiesrecht. Al die drie vrouwen zijn nog in leven en hebben dus de voldoening van althans het eerste groote doel vaan haren strijd bereikt te zien. Berichten Bij Kon. Besl. is gerekend van 22 Mei '19 Ver.oemd zij het personeel van den Gen. Dienst der Landmacht tot militair apotheker 'der 1ste klasse, de militaire apotheker der 2e klasse P. J. Boomsma, van dat personeel gedetacheerd bij het leger in. Ned.-lndië; is op het daartoe door hem gedaan ver doek een eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst aan den tijdelijk als zoodanig benoemden reserve tweede luitenant J. B. Elders van de infanterie der landweer, f benoemd: a. bij het reserve-personeel bij der artille rie der landweer, tot reserve kapitein, de reserve eerste luitenant F. van Twisk, van «do artillerie der landweer; b. met ingang van 16 Juli 1919: lo. bij het w'apen der infanterie: tot kapi tein de eerste luitenant J. J. de Man, van bet wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië; bij den staf van het wa pen, de eerste luitenants L. J. Schmidt en JH. D. Buurman, beidon van dien staf, werk zaam onderscheidenlijk bij de Koninklijke (Militaire Academie en den Hoofdcursus; bij pet 2de regiment, de eerste luitenant H. D. pcherpenhuyzen, adjudant van het 15de re giment, bij het 10de regiment, de eerste lui tenant F. C. Kers, adjudant van het 3e regi ment; bij het 13e regiment, de eerste luite nant B. W. T. van Slobbe, van het 6e regi ment, gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school; bij het 14de regiment, de eerste lui tenant D. G. van Niel, van het korps; bij het 15de regiment, de eerste luitenant P. W. N. de Brouwer^ van het regiment jagers; bij het 19de regiment, de eerste luitenant H. A. Ribbius, van het instructie-bataljon; bij het 20ste regiment, de eerste luitenant C. E. W. de Haan, van het regiment jagers; 2o. bij het wapen der artillerie: tot kapitein bij de vesting-artillerie, bij bet 2de regiment, de eerste luitenant F. C. W. van Engelenburg van het korps, bij het 3e regiment de eerste luitenant jhr. H. Laman Trip, van het 2de regiment veld-artillerie bij het 4e regiment, de eerste luitenant W. F. Grotendorst, van het korps pontonniers; 3o. bij het reserve-personeel der land macht tot reserve-kapitein: a. bij het wapen der arlillerie bij het le regiment vesting-artillerie de reserve-eerste luitenant J. Schim van der Loeff, H. Hij- mans en J. A. M. Swenker, allen van het korps; b. bij de artillerie der Landweer: de reserve-eerste luitenants H. Huizinga, B. Rabe en B. H. G. van Nunen, allen van de artillerie der Landweer; 4o. bij de Landweer: tot landweerplichtig kapitein, bij de artil lerie, de landweerplichtige eerste luitenants G. Quast, A. M. A. baron van Boetzelaar, R. H. Brandenburg van Veen en W. C. J. Vi- veen, allen van de artillerie der Landweer; - c. met ingang van 17 Juli 1919: bi; liet wapen der artillerie tot kapitein, bi, dpn staf van het wapen, de eerste luite nant J. A. Teijninck, van dien staf, werkzaam bij de artillerie-inrichtingen; bij de vesting artillerie, bij het 3e regiment, de eerste lui tenant G. Dekker, van het 4de regiment veld-artillerie; bij het 4e regiment, de eerste luitenant E. C. de Haan, van het 2de regi ment veld-artillerie. aan het lid van den Raad van Ned.-lndië Mr. W. Sonnen op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's Lands dienst en zulks onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen benoemd tot lid van den Raad van Ned.- lndië Mr. L. J. Dijkstra, hoofdambtenaar met buitenlandsch verlof, laatstelijk Raads heer in het Hooggerechtshof van Ned.-lndië; aan J. C. Duburg, op zijn verzoek, met in gang von 1 Aug. 1919 eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van directeur van het Rijksopvoedingsgesticht te Avereest, onder dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten gedetacherd voor den tijd van ten hoog ste drie jaren bij het leger in Ned.-lndië, bij het wapen der Infanterie, de reserve-le- luitenant voor speciale diensten bij de Inten dance S. N. Wals bij het wapen der Artillerie, de reserve- le-lviitenant F. J. Ouburg, van het 3e regi ment veld-artillerie. I>e Frausch© I«i<lbonw«rfliinlsile bij de ff Ofiiaglii Zaterdagmorgen om 10.50 uur zijn H.M. de Koningin en H. K. H. Prinss Juliana van uit Den Haag in de hoofdstad aangekomen, waar zij aan het Centraal station verwel komd werden door den burgemeester van Amsterdam, den heer J. W. C. Teüegen. Vergezeld van klein gevolg reden de Ko- ninkl ji-.e gasten per auto langs Damrak naar het Paleis op den Dam. De vorstelijke per sonen werden door de langs den weg ge schaarde menschen hartelijk toegejuicht. 1 en paleize ontving H. M. eenige leden van h«i gezelschap Fransche land- en tuin bouwkundigen, dat hier te lande vertoeft. Inmiddels werd door de Prinses een bezoek gebiacht aan het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magistra." Men meldt ons nader uit Amsterdam: De Fransche deskundigen op landbouw gebied brachten Zaterdagmorgen ook nog een bezoek aan het Rijksmuseum, de volks woningen aan het Van Beuningenplein en aan Artis en vandaar begaven zij zich naar 't Paleis op den Dam, waar H. M. de Konin gin hen opwachtte. H. M. de Koningin ontving de Fransche missie in de Mozeszaal, waar buffetten wa ren ingericht. H. M. onderhield zich min zaam met alle leden van de commissie. Het onderhoud was kwart over twaalf af- geloopen. H. M. vertrok om kwart voor een van het Paleis naar het Centraal Station, waar zij met den trein van 1.04 uur naar Apeldoorn vertrok. Na hun bezoek aan H. M. de Koningin ten paleize waren de leden van het gezelschap Fransche land- en tuinbouwkundien door het gemeentebestuur van Amsterdam uitgenoo- digd tot het deelnemen aan een noenmaal in Maison Couturier. De burgemeester van Am sterdam, de heer J. W. C. Tellegen, hield aan tafel een rede, waarin hij de gevoelens uitte, welke het gemeentebestuur jegens de Fransche gasten koesterde. Feestviering op 31 Augus tus- In antwoord op een vraag omtTent eventueele feestviering op 31 Augustus a.s. heeft de Oranjevereeniging te Apeldoorn een schrijven ontvangen van den particulier secretaris van H. M. de Koningin, waarin gezegd wordt dat in de gegeven tijdsomstan digheden het vieren van feesten zeer zeker allerminst in den geest is van H. M. de Ko ningin. Maar de schrijver dunkt, dat dit door het geheele land op dezelfde wijze zal moe ien geschieden en deze kwestie is in over weging bij de regeering, die ongetwijfeld te zijner tijd het standpunt in deze aangelegen heid bekend zal maken. In elk geval wenscht de Koningin zelf 31 Augustus zonder feestbetoon en ontvangst door te brengen." Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin een belangrijk bedrag geschonken als bijdrage ten behoeve van den arbeid der Facujté de theologie protestan te de Paris. Teekeningen vanH. M. de Ko ningin. Naar wij vernemen zullen binnen kort in den handel worden gebracht een vier tal briefkaarten, naar teekeningen welke daarvan door H Mvde Koningin te Schc- veningen en Katwijk werden vervaardigd. Deze kaarten, welke in facsimile in koper diepdruk worden gereproduceerd, zullen ver kocht worden ten bate van de nagelaten be trekkingen der visschers van Katwijk, Noord- wijk en Scheveningen, omgekomen in den oorlogstijd. Hr. Ms. ceremoniemeester. H. M. de Koningin heeft met ingang van 15 Juli 1919 benoemd tot grootmeester van Haar Huis Haren opperceremoniemeester J. H. F. graaf Du Monceau, en met ingang van denzelfden datum tot ka merheer in buitengewonen dienst, dienst doend grotmeester Haren eerste-stalmeester R. F. C. baron Bentinck. De kerstening <l«r mdmgen ran 1830. Men meldt ons uit den Haag: In diplomatieke kringen hier ter stede houdt men rekening met de mogelijkheid dat nog in de laatste week dezer maand te Parijs de besprekingen betreffende de her* ziening van het tractaat van 1839, waarvoor de Nederlandsche vertegenwoordigers thans zijn benoemd, een aanvang zullen nemen. Fx-kelzer Wilhelm. 1De Londensche redacteur van de Man chester Guardian schrijft o.m.: Hoe meer het proces tegen den gewezen Duitschen Kei zer nadert, hoe grooter de moeilijkheden en hoe kleiner de mogelijkheden worden. Deze week is er in ingewijde kringen geen gebrek aan teekenen, die er op wijzen, dat men van het heele denkbeeld misschien zal afzien. Het zou mij niet verrassen, indien er spoedig een officieele mededeeling in dien geest gedaan werd. In juridische kringen hier is men bijna eenstemmig van meening, dat het wettelijk onmogelijk zal zijn den gewezen Keizer op een van beide beschuldigingen aan te kla gen, en nu het tractaat geteekend is, is de opvatting onder het publiek algemeen, dat men hem slechts in de oogen van zijn land- genooten zou verhoogen en zijn grootheids waan zou streelen, door hem een eigen St.- Helena te geven. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. seint: Het Law Journal verklaart, dat het zoo genaamde proces tegen den gewezen Kei zer eenvoudig een politieke daad is. Er wordt, zegt het blad, door de vertooning van dit politieke tooneelstuk een poging ge daan om het aan de wereld te doen voorko men, dat men met iets Wettigs te doen heeft, waaraan eenige menschen, die rechterlijke ambten bekleeden, deel zullen nemen, om zoodoende den schijn van een wettige han deling in stand te houden. Dit zaakje om stemmen te vangen heeft enkel politiek be lang. Het blad voegt er bij, dat het blij is, dat het plan vermoedelijk door den onafhanke lijkheidszin van den Nederlandschen staat verijdeld zal worden. Sir Donald Maclean heeft, te Birmingham sprekende, zich ook tegen het proces ver klaard, althans hiertegen, dat het te Londen gevoerd zou worden. Het moest naar zijn meening in het een of andere onzijdige land plaats vinden. Belgische propaganda in Maastricht. Naar de Limb. Koerier meldt zijn te Maastricht op ruime schaal on der de huisdeuren en in de brievenbussen exemplaren gestoken van het Brusselsche blad „Het Vaderland", van Leo van Goe- them, waarin een annexionistisch en anti- Nederlandsch artikel voorkomt, getiteld: „Er bestaat een Limburgsch Vraagstuk voor Holland". De at!oopem4« korting voor pensioen. Blijkens een officieele mededeeling heeft de regeering, teneinde den druk te verlichten die in het bijzonder het lagere personeel ondervindt van de afloopende korting op het salaris voor het eigen pen sioen besloten in het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot verhooging van het maximum der pensioen een zoodani ge wijziging aan te brengen dat het thans in de pensioenwet bepaalde minimum sala ris van 400 waarop geen korting voor ei gen pensioen wordt toegepast, verhoogd wordt tot 1200. De bedoeling is aan de wijziging terugwerkende kracht te verlee- nen tot 1 Januari 1919. Het gevolg zal dus b.v. zijn dat een ambtenaar met een salaris van 1000, waarop nu als bijdrage voor eigen pensioen over 1919 125 moet wor den gestort, zijn inkomen in dit jaar met genoemd bedrag verhoogd ziet. De ontevredenheid onder het P. T. T. p e r s o n e e 1. De Minister van Waterstaat heeft Donderdag de heeren Noordhoff en Waterberg, leden van het Dagel. Bestuur van den Centralen Neder landschen Ambtenaarsbond in audiëntie ontvangen ter bespreking van maatregelen die kunnen leiden tot opheffing van de ver bitterde stemming onder het P.T.T.-perso- neel. De Minister verklaarde, dat het hier gaat om een bedrag van 10 millioen, waarover hij niet beschikt. Het wetsontwerp voor de nieuwe regeling gaan vandaag of morgen naar den Raad van State, maar van invoe ring der nieuwe regeling voor 1 'Januari 1920 kan geen sprake zijn. De Kamer gaat spoedig naar huis, zoodat behandeling eerst in September een aanvang kan nemen. Deze bezwaren zijn niet van administratieven aard, maar beletten absoluut een invoering voor 1920. De ontoereikendheid van den duurtetoeslag is niet door den Minister van Waterstaat te verhelpen. Na eenige besprekingen verklaarde de Minister zich bereid te trachten aan de nieuwe regeling van 1 October 1919 af, te rugwerkende kracht te verleenen. Aftreden Kamerlid Bos. Naar de Tel. verneemt, is het lid der Tweede Ka mer F. Bos van de plattelanderspartij, voor nemens ontslag te nemen. Hij zal worden opgevolgd door den heer A. Braat te Heke lingen. -Mr J. B.Bomans. Naar men aan het N. v. d. D mededeelt, is mr. J. B. Bomans niet voornemens een eventueele benoeming van burgemeester van Schiedam te aanvaar den. 1Centraal Bureau der Vei lingen. Mr. Ludwig Numöller is benoemd tot secretaris van het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland. Eigen Haard. Met ingang ven 1 Augustus is in plaats van den heer H. J. van Balen tot redacteur van het tijdschrift Eigen Haard benoemd de heer H. G. Cannegieter Dzn. te Haarlem. Gompers naar Amsterdam. Een telegram uit New-York meldt, dat Gom pers, voorzitter der Amerikaansche Arbei dersfractie scheep gegaan is naar Amster dam, ten einde het Communistencongres dat aldaar einde dezer maand wordt gehouden, bij te wonen. Vredesbeweging in Neder land. Op Zaterdag 26 Juli a.s. zal, te 's-Gravenhage in een der zalen van Pulchri Studio onder voorzitterschap van den pre sident van het voorbereidend Comité, den heer mr. J. Limburg te 's-Gravenhage, de vergadering plaats hebben ter constitueering van een nieuwe nationale vredesorganisatie in Nederland, waarvan wii onlangs melding gemaakt hebben. Voor bijwoning van de vergadering van 26 Juli a.s. zijn uitnoodigingen verzonden aan de organisaties van pacifistisch en aard, die zich in ons land bevinden en aan perso nen, van wie voortdurende belangstelling voor de vredesbeweging is gebleken. Maar daarenvens wordt getracht voor deze verga dering de belangstelling te winnen van or ganisaties van algemeenen aard, die minder of meer direct met de vredesbeweging ver band houden en van welke 'belangstelling voor deze vergadering wordt verwacht. In het voorbereidend comité hebben man nen en wouwen van zeer uiteenloopende richting zitting genomen. Het secretariaat van het voorbereidend comité is gevestigd Jan van Nassaustraat 93 te 's-Gravenhage, tot hetwelk belangstel lenden vragen om inlichtingen kunnen rich ten. Een Groningsche Landdag. De ruim een jaar geleden, vooral op aan sporing en onder leiding van Groningens maecenas J. E. Scholten, opgerichte Veree- nigng „De Grönneger Spraok" als wier nieuwe mentor optrad mr. A. T. Vos, te Ap- pingedam, zal aldaar op 18r 19 en 20 Juli de eerste Groninger Landdag vieren. Een driedaagsche tentoonstelling staat op het programma waar al wat eigenaradig mooi Groningsch is, te kijk zal wezen; voorts zal er zijn een groote algemeene vergadering, met een drietal referaten door deskundige sprekers; een avond gewijd aan voordrach ten in de Groningsche taal. Den tweeden dag wordt in de ouderwetsche snikken (trek schuiten) een tocht gemaakt naar Delfzijl; 's avonds groot tunifeest, muziek, Gronin ger zang, opvoering van Kloris en Roosje in Groningsch costuum. Op Zondag sluit het feest met de tentonstellïng die dan voor ge- ringen prijs toegankelijk is. Aan feestmaal- tjes zal 't niet ontbreken. Feestvergadering Vrouwen kiesrecht. Te Den Haag heelt Zaterdag een feestelijke bijeenkomst plaats gehad, geor ganiseerd door den Nedcri. Bond voor Vrou wenkiesrecht, ter gelegenheid- van het aanne men van het wetsvoorstel tot invoering' van het vrouwenkiesrecht door de Eerste Kamer. De sa menkomst was zeer druk bezocht. Mevrouw H. A van RielSmeenge, voorzit ster van den Bond, bracht in haar openings woord vooral naar voren, dat het vrouwenkies recht voor den Bond nooit doel is geweest, maar het middel om de vrouw in de gelegen heid te stellen mede te werken aan den bloei eener nieuwe maatschappij. Achtereenvolgens werd daarna het woord ge voerd door de oud-presidenten van den Bond> waarvan allec-n mej. mr. E. C. van Dorp be richt van verhindering had gebonden'. De eerste spreekster, mevrouw M. van Eeg- henBoisseveitv- beantwoordde de vraag, wat de vrouw thans met haar kiesrecht heeft te doen. Spreekster wilde dat de vrouwen niet de mannen zouden gaan achternaloopen, maar haar eigen weg miSlen gaan. Daarmede wilde zij echter niet zeggen, dat de vrouwen zich niet bij een der bestaande politieke partijen zouden moeten aansluiten. Er is in de maatschappij echter nog zoo buitengewoon veel te doen, ten aanzien waarvan de vrouw op de voornaam ste plaats een rol heeft te vervullen. "Met na druk dead spreekster een beroep op de moe dervrouw, de vrcirw die beseft en gevoelt, dat geven beter is dan te nemen. Werken zulke vrouwen mede, dan zal de maatschappij béter worden, rijker worden niet aan geld, doch can geluk. In verband daarmede zijn in den Bond plannen in voorbereiding ter propagoerir.g van de urgente wenscherv welke in de organisaties leven. Spreekster vroeg daarvoor de belangstel ling der aanwezigen. Nu het mannelijk karakter jarenlang in het openbaar lever, heeft gespro ken, moet er ook voor gezorgd worden, dat ook dc vrouwelijke intuïfe dear lot heer redu oprecksler besloot hear rede met een doof de aanwezigen met bijval onderstreepte huid* aan mevrouw W. Wijnaendts Francien, die zul» een overwegend groot aandeel had in het werf van den Bcnd. Do gehuldigde oud-prosidenle, die als spreek? ster volgde, kon maar weinig vreugde gcvoelert over de totstandkoming van het ontw°crp. D'£ wijze waarop de totstandkoming plaats had>| was een politieke vliegenafvangerij, niet irt overeenstemming met het hooge doel en d« wijze waarop de regeering- en vele volksvers tcgenwoordigers zich ten aanzien van het onw werp gedroegen», doet niet denken oan de erkend rung van een rechtvaardige zaak, in het belang1 der maatschappij, doch aon druk, als gevolg! ™^de^ oproerpogmgen von den leider der S< Nog een andere overweging stemt spreek" ster ernstig. Met de wettelijke emancipatie der vrouw is men nog moor in het begin. Onzó wetgeving huldigt nog altijd de levenslange on" derdaiugheid van het eene individu, de gehuwde vrouw, aan het «\dere, den man. Voor veraru dering in de wetgeving is verandering dei zeden noofdig. En daartoe zal de vrouw bui" tengewoon veel kunnen bijdragen. Doch hief schuilt juist het gevaar voor een nieuwe anti* these. De vrees voor het alshiilen van een eensgezind optreden op de christelijke, vooral op de Katholieke vrouw is allerminst denkbeeld dig. Daarom doet spreekster een beroep op del Christelijke, de Katholieke vrouwen, die tot nu toe met den Bond medewerkten om hun gei' loofsgenooten te overtuigen, dat niet de Chrisv teflijke godsdienst, doch slechte een starre keric-, leer zich verzet tegen het prijsgeven van het machtsidee van den man. In de plaats van mevrouw M. Boissevain-* Pijnappel, die als spreekster was aangekondigd doch niet ter vergadering was verschenen, wert daarna het wcord gevoerd door mej. Joh0. We» terman, secretaresse van het Bcmdsbestuur. Voordat gepauzeerd werd, werd mededeeling gedaan van telegrafische gelukwenschen van het Hoofdbestuurslid prof. Heeres en van da medeoprichtster mevr. Bastert en werd den heer D> Ridder, secretaris der Liberale Unite, dc gelegenheid gegeven om de gelukwenschen van dc Unie over te brengen en den wonsch uit te spreken dat het vrouwenkiesrecht zal zijn in het belong van land en maatschappij. Nn de pauze werd het eerst het woord gtf" voerd door mevrouw M. JamesBrand es. Spreekster wees er op dat de vrouw irt hef maatschappelijk leven nog met veel vooroor, deelen tt- kampen heeft. Om die vooroordeelen te verdrijven is een nieuw geslacht noodig, da( opgevoed is in meer eerbied voor het werk der vrouw. Daaraan dan ook moet thans voorna* mclijk de aandacht worden gewijd. Daarna trad op mevrouw M. Boissevaini Pijnappel, die een juichkreet deed hooren nu de politieke achteruitstelKng der vrouw tot het verleden behoort. Die juichkreet moet gevolgd worden door het vaste besluit om aan bmnen* en buitenland to toooven, dat de vrouw de po*, litiekc gelijkstelling met den man waard is« Dna-cm moeten de drie volgende iaren worden gebruikt oni de viouw algemeen voor te bereid den voor haar taak als kiezeres en afgevaar* digde, cm hvrouwelijk inzicht te doen door* dringen in de wetgeving, om met den man sa* men te werken in het belang van het algemeen^ niet van de vrouw alleen. Daarbij zal de vrouw in het bijzon' r een ruim arbeidsveld kunnen worden aangewezen, vooral omdat de belangen van het huisgezin zoo veelomvattend zijn. Laatste officieele spreekster was de presi- dente mevr. H. A. v. Riel—Smeenge. Behalve de zorg om zich het kiesrecht waardig te too* nen rust op de vrouw, betoogde spreekster, ook de plicht om te zorgen dat zij het kiesrech* behoudt. De kans op ontneming is weliswaar niet groot, maar er moet voor worden gezorgd dal er niet over wordt gedacht. Nadat de officieele redevoeringen waren uit* gesproken, werd nog het woord gevoerd door eenigen der gasten, die openlijk wilden getui gen van hun vreugde over de aanneming van het ontwerp-Marchant en hulde wenschten te brengen aan de strijdsters voor het vrouwen kiesrecht. Na afloop der bijeenkomst had een diner plaats op Zeerust, waaraan door ongeveer 50 personen werd deelgenomen en tal van toasten' op de zege van het vrouwenkiesrecht werden uitgebracht. Belgische erkentelijkheid. Zooals men zich wellicht herinnert heeft dé Vereen. Tehuis voor Belgische kinderen, een paar duizend Belgische kinderen in Ne derlandsche gezinnen geplaatst, waar zij ge durende den oorlog op uitnemende wijze en geheel als eigen kinderen werden behandeld en opgevoed, terwijl bovendien van honder den door haar verzorgde Belgische kinderen, die tijdens de oorlogspaniek in 1914 hier in Nederland hulpeloos en zonder bescher ming rondzwierven, de radelooze ouders werden opgespoord en de kinderen aan hen teruggegeven. Reeds tijdens den oorlog heeft deze Ver- eeniging van de stad Antwerpen hiervoor een gouden medaille ontvangen en den voor zitter een door de Antwerpsche Stadswees- meisjes vervaardigd tafelkleed van Vlaam- sche kant aangeboden en terwijl hij Jaler van Belgische zijde werd genoemd onder de vijf Nederlanders, die tot doctor Honoris causa aan de Universiteit te Leuven zouden wor den benoemd. Thans weer heeft de heer Descamps, voor zitter van de Société Protectrice des En- fants Martyrs te Brussel de gelegenheid van- het 25-jarig bestaan daarvan aangegrepen om er eens met nadruk op te wijzen, wat geheel Nederland en speciaal de genoemde!^ Nederlandsche Vereeniging tijdens den oor log voor België geweest is. Aon den voorzitter der vereeniging Te huis voor Belgische Kinderen, te Amster dam, is als bijzondere hulde een gouderi, medaille toegekend, aan de eene zijde ver-; toonend een verdwaald schreiend kind ert aan de andere zijde het inschrift: A. Monsieur le Notaire Brands- Souvenir de reconnaissance. 1914—1919. -V-' Een Belgisch Kamerlid over Maastricht. Uit Brussel wordt aon de Maasbode, geseind, dat Destrée, het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2