gen te bestrijden en zulks zoowel op juridi- ichc a'5 op practiscTie gronden. De hooge levensmiddelenprij- len. Op de vragen van den heer Polak, in zake kunstmatig hooghouden en opdrijven van prijzen van levensbehoeften heeft minister IJs- selsteijn geantwoord, dat hij, ter gelegenheid tvan het jongste debat in de Tweede Kamer in take dc Icvensmiddelenvoorziening, reeds me degedeeld heeft, dat het in zijn voornemen Jag (e bevorderen, dat weldra een staatscom missie zou worden benoemd welker taak het gal zijn een onderzoek in te stellen naar de joorzaken der duurte van de voornaamste le vensbehoeften en voorstellen te doen, die er ïoc kunnen leiden de algemeene prijsstijging te breidelen of althans de prijsopdrijving voor bepaalde artikelen te beperken. Een volksstemming in Lim burg? De heer Bongaers heeft den minister tvan Buitcnlandsche Zaken de volgende vra- 'gen gesteld: Is de minister bereid aan de Kamer mede te è-eicn of der regeering iets bekend is om trent de in het navolgend bericht in een dag blad bedoelde propaganda: ..Volgens stellige geruchten, welke ons ter oore kwamen, zou een lid der Nederlandsche Tweede Kamer gedurende de laatste dagen in België, speciaal te Brussel, propaganda ma ken voor hot houden van een volksstemming in Nederlandsch Limburg. Zou de Nederlandsche regeering geen aan leiding kunnen vinden de waarheid dezer •ernstige geruchten te onderzoeken?" Tn antwoord op de bovenbedoelde vraag, heeft de minister van Buitcnlandsche Zaken geantwoord dat de inhoud ter zake van het gezantschap te Brussel ontvangen vertrouwe lijke rapporten hem niet veroorlooft de ge ruchten omtrent bedoelde propaganda als uit de lucht gegrepen te beschouwen. Etlflclen en coupons. De N. O. T. heeft bericht ontvangen van de Engelsche Legatie, dat de Britsche re geering bereid is de verschillende overeen komsten, tusschen voornoemde regeering en de N. O. T. gesloten met betrekking tot de verscheping van effecten, coupons, enz. onmiddellijk te doen eindigen. De N. O. T. heeft zich hiermede terstond vereenigd, zoodat de Financieele Afdeeling van de N- O. T. te Amsterdam is opgeheven. De door den afzender geteekende gebrui kelijke verklaring van het ontbreken van •eenig vijandelijk belang, welke elke zen ding van coupons en uitgelote obligatiën, naar Engeland ter mcasseering gezonden, nog steeds moet vergezellen, zal thans niet •neeT door de N. O. T. gecontrasigneerd teorden. schillen van bestuur, terwijl hij voorzitter was van de afdeeling Koloniën. Zijne verdiensten werden indertijd o.a. be loond door zijne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlondschen Leeuw en commandant in de Oranje Nassau-orde, ter wijl ook eenige buitenlandsche onderschei dingen hem ten deel vielen. De ter aardebestelling van het stoffe lijk overschot van het lid van den Raad van State jhr. mr. A. E. Elias zal Donderdag a.s. plaats hebben op de begraafplaats Eik-en- Duinen. De stoet zal om 11 uur van het Diaconessenhuis Rronovo aan de Laan van Meerdervoort vertrekken. D« eeoannr redurende d«n oorlog De Londensche berichtgever van het Hbld. schrijft d.d. 1 Augustus "Meer dan eens werd mij uit Nederland ge vraagd wat gebeuren zou met de geduren- de d enoorlog door de Engelsche militaire censuur aangehouden brieven, pakketten, e. d. Zouden zij worden vernietigd of thans doorgezonden worden aan den geadres seerde, dan wel terug gestuurd aan den oor- spronkelijken afzender? Op die vraag heb ik thans van officieele zijde het volgende antwoord ontvangen „Het groote gedeelte der aangéhouden pakketten en andere aan de post toever trouwde stukken werd niet doorgezonden, omdat zij inbreuk maakten op het verbod handelsbetrekkingen te onderhouden met den vijand, of omdat zij daartoe aanzetten, of omdat zij indruischten tegen de bepalin- voor de Verdediging van het Rijk. Derge lijke pakketten en stukken worden niet doorgezonden aan de geadresseerden, -even min worden zij aan de afzenders terugge geven. Pakketten echter, die bevatten artikelen van waarde, e. d.geboorte-certificaten, na- j tionalisatiepapieren, enz. zullen, waar zulks mogelijk is, worden vrij gelaten en doorge- I zonden worden aan de geadresseerden. 1 Inlichtingen van de zijde van personen in Nederland omtrent aangehouden corres pondentie, moeten gevraagd worden door bemiddeling van den diplomatieken dienst. LtreDsaiiddelen'OOHalailê ontt)«aden. Reuter seint uit Londen De Opperste Economische Raad heeft be sloten in verband met de opheffing der blokkada, de intergeallieerde levensmidde lencommissie te Rotterdam_te ontbinden. wT!Te!5 e" T Tila""S'-betrek" van buitenlandsche overheden, er priis king hebbende op de cartonnagefabricage te i-.kt, Amsterdam. Van de gelegenheid tot gedacütenwlsse- Ilng werd gebruik gemaakt door een der aanwezigen, die twijfel uitsprak over de op vatting der fabrikanten, dat de kinderen zoo jong mogelijk naar de fabriek dienen te gaan, om aan de hitte te wennen. Zijn twijfel werd door den heer Vetter gedeeld. op zou hebben gesteld overleg te plegen met de voornaamste organisaties over maatregelen, welke genomen zouden kun nen worden, om de onrust onder het perso neel te doen verdwijnen. Nu de regeering zulk overleg blijkbaar onnoodig heeft ge acht, werd het te meer betreurd, dat de regeering door in haar circulaire zonder voldoende aanleiding - zoo duidelijk op Mejuffrouw Dyserinck vroeg, of dooreen staking van het postpersoneel te zin- de industrie ook iets gedaan wordt, om voor i spelen, de publieke opinie tegen het per- de jeugdige arbeiders het eentonige van den soneel had trachten in te nemen den, 36 voor handhaving der bestaande toe- stand. Ambtenaarssalarissen. Ver tegenwoordigers van de Federatie van P. T. T.-personeel, den r.-k. bond St. Petrus en Ben Christ. Bond Door Plicht tot Recht dee- ïen omtrent een bespreking tusschen hen en Ben minister van Financiën over den nood toestand onder het Rijkspersoneel, mede dat Be minister hen machtigde tot de volgende publicatie Dc regeering is voornemens een wetsont werp in te dienen, strekkende om op 1 Oc tober a. s. aan alle Rijksambtenaren, gehuwd «n ongehuwd, die minder inkomen hebben dan 10,000, als tegemoetkoming in den achterstand te kunnen uitbetaleneen maand salaris over de op 1 October geiden- Be traktementen tot 2400 plus een halve /naand salaris over het meerdere met een minimum van 100. Het tijdelijk personeel dat gedurende de drie aan dien datum voorafgaande maanden fin dienst was en in dit tijdvak 400 of meer diensturen vervulde, valt mede onder deze bepalingen. De minister meende te mogen verwach ten, dat na deze toezegging de onrust onder bet personeel zal bedaren en deed een be roep op de vertegenwoordigers om er toe mede te werken dat de praestatie van de ambtenaren tot het uiterste worde opge voerd. Voor den Hoogen Raad werd gisteren door Mr. J. van Loon, te 's-Gravenhage, de ibelofte afgelegd als advocaat en procureur. - Simulanten bij de P. en T. Sedert Be inwerkingtreding van het dierxstvoorwaar- jflenreglemcnt (rapport-Salvcrda de Grave) zijn Be hoofden van dienst hij P. en T. gemachtigd fcij vermoeden van simulatie één derde der be zoldiging van den betrokken ambtenaar in te [houden. In dat geval wordt kennis gegeven iaan een uit het personeel gekozen commissie .van 3 leden, die de zaak onderzoekt en rap port uitbrengt. Gedurende de maand Juni werden door deze fcommissie 104 gevallen onderzocht. In 53 van Beze gevallen werd de opschorting van een jflerdc deel van het salaris van den betrokken ambtenaar opgeheven. Jlir. Jfr. A. E. Ellas, f In den ouderdom van 76 jaren is te Den Haag overleden het lid van den Raad van Staten jhr. mr. A. E. Elias, oud-secretaris gen cr'•al van het departement van koloniën. Dc heer Elias, die aanvankelijk werd op geleid voor den Indischen dienst en daar voor het diploma bezat, begon op jeugdigen 3eeh 'd zijn loopbaan aan het departement van l'nanciën als adjunct-commies. Spoedig 2>erc \ie hij den rang van referendaris en gir t teen over naar h"et departement van fcólorvtn, waar hij, na eerst shef van het ka binet te zijn geweest, in 1893 werd benoemd tot secretaris-generaal, welke hooge functie 'door hem werd bekleed tot 1909, in welk jaar hij geroepen werd tot het lidmaatschap van den Raad van State. Reeds als secretaris-generaal (in 1906), iWas mr. Elias de onderscheiding te beurt ge nvallen van te worden benoemd tot staatsraad in buitengewonerr dienst. In den Raad van State had de thans ont- «laoene zitting in. de afdeeling voor de ge- Vredesfeesten. Het ligt in het voor nemen van de Regeering, de kerkgenootschap pen uit te noodigen op 31 Augustus in de open bare godsdienstoefeningen te doen herdenken, dat Nederland buiten den oorlog bleef. Feeste lijkheden in verband met het sluiten van den vrede zullen in verband daarmede ook op 31 Augustus en 1 September worden gehouden. Teneinde^ drankmisbruik op die dagen te voor komen. worden de burgemeesters dringend uit genood» gd, daartegen zooveel mogelijk maat regelen te nemen. Bij den gemeenteraad van Leiden is ingediend de rekening der inkomsten en uit gaven van den gemeentedienst 1918. Daar uit blijkt, dat de gewone ontvangsten heb ben bedragen ƒ2,832,603.de buitenge wone 2,877,086.te zamen 5,709,689, de gewone uitgaven 3,543,628, de buiten gewone ƒ3,471,963, nadeelig saldo van 597,877, zoodat er is een nadeelig saldo over den gewonen dienst van ƒ711,025 en een nadeelig saldo over den buitengewonen dienst van 594,877, totaal dus een nadee lig saldo van 1,305,590. TCBtooBiteltlBs; Opvoeding van 4 e jecg boren dea leerpllehttgen leeft»*. Na een kort openingswoord van mej. S. Groshans -heeft de heer J. J. Goudriaan, van Amsterdam, Zaterdagmiddag in de aula van het Haagsche gymnasium een korte voordracht gehouden over kinderarbeid als inleiding tot een reeks lichtbeelden over den arbeid van jeugdige personen. Spreker wees op de opvoedende beteeke- nis van den arbeid van jeugdige personen in fabrieken en werkplaatsen. Hij deelde voorts mede, dat de te vertoo- nen lichtbeelden geen betrekking zouden hebben op de slechtste vormen ven kinder arbeid vooreerst al, omdat de opnamen zijn gedaan in fabrieken met goede arbeidsvoor waarden, en vervolgens, omdat de slechtste vormen door ieder op straat zijn waar te nemen, bij loopjongens e. d. Toch maakt de fabrieksarbeid van jeugdi ge personen op den buitenstaanders geen verheffenden indruk, omdat van opvoedende zorg van de zijde der directies en der oudere arbeiders in den regel weinig te bespeuren is. Een andere ongunstige zijde van den kin derarbeid in fabrieken is het groote gevaar voor ongevallen. Wat den aard van den fabrieksarbeid be treft, aan de vakopleiding, zooals die veelal wordt gegeven hecht spr. niet zoo heel groo te waarde. De aard van het fabriekswezen is veelal zoodanig, dat van scholing, van op voedende waarde geen sprake is. En dat is wel de grootste schaduwzijde van den fa brieksarbeid, dat de voor ontwikkeling meer geschikte jaren voorbijgaan met eentonigen, goeddeels geestdoodenden arbeid. Het groo te probleem is dan ook aan dien arbeid ook geestelijken invloed te geven. Na deze inleiding liet de heer Vetter een reeks lichtbeelden zien, betrekking hebbende op de glas- en aardewerkindustrie te Maas tricht. De heer Vetter lichtte de beelden op heldere wijze toe. Daarop volgden de lichtbeelden van mej. Chr. Nuisenk, arbeidsinspectrice in den Haag, over de goud- en zilversmeden* te arbeid in den vrijen tijd wat te breken. Waar op de heer Goudriaan mededeelde, dat der gelijke bemoeiing alleen geschiedt op enkele modelfabrieken, als die van Philips, van Marken en Stork. Naar aanleiding van vragen van de presi dente merkte de heer Vetter nog op, dat het slijpen van het glas nat geschiedt en dus niet gevaarlijk, is te achten en dat ten aan zien van het loodvrije glazuur zeer groote vorderingen zijn gemaakt. De bereiding heeft op ongevaarlijke wijze plaats en het percentage loodwit in het glazuur bedraagt slechts een onderdeel van één percent. Nog gaf -_n vraag van den heer Voogd aanleiding tot de mededeeling van den heer Goudriaan, dat van de jongens van 13 tot 17 jaar beroepsmatigen arbeid verrichten in fabrieken of werkplaatsen en */e van de meisjes van dien leeftijd. Ten slotte werden nog lichtbeelden ver toond door den heer Goudriaan. Zij hadden betrekking op de blikwerkfabricage, de schoenindustrie en de textielindustrie. De conferentie werd besloten met een dankwoord van de presidente. De Woningnood. Op den Vrij dagavond gehouden adviesavond V8n den Haagschen Huurdersbond kwam het volgen de geschil aan het licht. Door een huiseigenaar te dezer stede werd aan eenige huurders, die het thans door hen bewoonde perceel moesten ont ruimen, een'huis in in den laatsten tijd in verband met de vele daar voorkomende beroovingen niet al te best gerenommeer de Faber van Riemsdijkstraat aangebo den. Deze aanbieding geschiedde bij deur waarders exploit. De betrokken huurders zijn thans evenwel van zins de vraag of zij een woning, die in elk opzicht met hun be lang strijdt, te aanvaarden, alsnog door den bevoegden rechter te doen uitmaken. Op verzoek van den Bond heeft een huur der voorts proces-verbaal doen opmaken tegen zijn huisheer, die tot driemalen een zonder wettelijk recht verhoogde huur, deed incasseeren. - De Wet op het Lager On de r- w ij s. Zaterdagmiddag had in Krasnapolsky te Amsterdam onder leiding van den heer P. Otto, de eerste vergadering plaats van de commissie ingesteld door het Hoofdbe stuur van de Liberale Unie, tot bestudee- ring van het ontwerp van wet op het lager onderwijs. De Commissie bestond uit me juffrouw C. B. Renaud (Leiden) en de hee- ren P. A. Hitma (Leiden), Th. Lanceé (Gro ningen), M. Mieras Jr. (Beesd) en H. Vos (Kockengen). Tot rapporteur werd be noemd de heer Vos. Een leiddraad van de inrichting van het rapport werd vastgesteld. De Commissie vereenigde zich met den wensch van het Hoofdbestuur, dat bij de beoordeeling van de nieuwe wet geen po litieke overwegingen zullen gelden, doch dat het wetsvoorstel uitsluitend zal worden getoetst aan wat het onderwijsbelang vor derde. Op 13 September zal de commissie opnieuw samenkomen tot vaststelling van het rapport, waarvan het concept door den heer Vos uit de voorloopige rapporten vóór 23 dezer in te dienen door elk van de leden, zal worden samengesteld. Geen syndicatisch congres. Bij het bestuur van het N. A. S. is bericht ingekomen, van de afgevaardigden der syn dicalistische vakvereenigingen in Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Duitschland, Ita lië en Zwitserland, welke voornemens waren deel te nemen aan het op 5 Augustus en volgende dogen te Amsterdam te houden Internationaal Syndicalistisch CongTS, dat de Nederlandsche regeering weigert him passen te viseeren. Dientengevolge is geen hunner in de gelegenheid naar Amsterdam te komen, zoodat het bestuur van het N. A. S. besloot, het congres uit te stellen en in het late najaar te Kopenhagen bijeen te roepen. SainottTrcrklttK R^kapersoneel Zaterdag 2 Augustus kwamen de bestu ren van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond en den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel te Amsterdam bijeen ter bespreking van evenlueele samenwerking inzake de 10 Juli ingezette salarisactie van het rijkspersoneel en ter vaststelling van de aan te wenden strijdmiddelen. De besprekingen kenmerkten zich door bizondere zakelijkheid en demonstreerden den ernstigen wil der beide besturen, om niet te rusten voordat het rijkspersoneel in het genot zal zijn gesteld van een toerei kend inkomen. Er werd volledige overeenstemming ver kregen, waarna een program van actie werd vastgesteld. De uitvoering van dit program werd opgedragen aan een Uitvoerend Co mité, bestaande uit de heeren Noordhoff en Luberti van den C. N. A. B. en Van der Baan en Roos van den C. B. P. T. T. Het secretariaat van dit Comité is gevestigd te Amsterdam, Prinsengracht 303. Besloten werd de regeering telegrafisch te verzoeken dit Uitvoerend Comité 6 of 7 Augustus in gehoor te willen ontvangen ter bespreking van de regeeringscirculaire van 26 Juli, welker inhoud de besturen onaan- Met het oog hierop werd wijders beslo ten in een? manifest aan de Nederlandsche burgerij de situatie van het oogenblïk dui delijk uiteen te zetten en het publiek juiste inlichtingen te verschaffen omtrent de sa- larieering van het postpersoneel, welke veel ongunstiger is dan de regeering in haar communiqué van 19 Juli laat voorkomen. Dit manifest zal in de voornaamste plaat sen van het land worden verspreid. Voorts zullen over het geheele land open bare vergaderingen worden uitgeschreven, waarvoor door het Uitvoerend Comité spre kers zullen worden aangewezen. Dit Comité zal zich, zoolang de actie duurt, mede be lasten met de voorlichting van de pers. Het ligt verder o. m. in de bedoeling in Rotterdam, Amsterdam en 's Gravenhage op nader vast te stellen datums groote stTaatbetoogingen te organiseeren. De voor bereiding van een en ander zal geschieden in overleg met de afdeelingsbesturen der samenwerkende bonden. Een ingekomen verzoek van de Onder- officierenvereeniging „Ons Belang" om samenwerking, werd in handen gesteld van het Uitvoerend Comité. De Ubrlkaetta cu de If. M. Het Verbond van Ned. Fabrikantenver- eenigingen heeft een adres gericht tot den minister van Landbouw en daarvan afschrift gezonden aan den minister van Financiën. In het adres herinnert het Verbond aan een schrijven, dat het richtte aan den Rand van Commissarissen der N. U. M., o. m. met verzoek tot opheffing of althans verlaging van de 1 percentsheffing. Met dit schrijven werd ook de minister van Landbouw in ken nis gesteld, doch het Verbond ontving ter dezer zake nimmer een beslissing. Toen de blokkade was opgeheven en het gerucht ging, dat de regeering de N. U. M. als con sentenbureau wilde continueefen, wendde het Verbond zich opnieuw tot den Raad van Commissarissen, met de vraag, of voor dit geval zekerheid kon worden verschaft, dat de 1 percents heffing zou vervallen. Het ont vangen antwoord hield in, dat van regee- ringszijde nog geenerlei officieele mede- deelingen waren ontvangen, omtrent de al- geheele of gedeeltelijke opheffing der N. U. M. Het Verbond maakt er den minister op attent, dat het hem gewenscht voorkomt bij een eventueele bestendiging van de N. U. M. als consentenbureau bovengenoemde hef fing te doen vervallen. Het wil adressanten voorkomen, dat het niet wenschelijk is haar voort te zetten. Voor betrekkelijk weinig ar tikelen zal, waar het in het voornemen der regeering ligt het aantal uitvoerverboden aanzienlijk te beperken, uitvoervergunning moet worden aangevraagd. Deze artikelen behooren te wórden gecontroleerd, teneinde te weten, of niet meer grondstoffen, waaar- aan ons volk behoefte heeft, het land uit gaan, dan verantwoordelijk kan worden ge acht. Deze controle betreft dus uitsluitend een algemeen belang en adressant meent, dat het dan rationeeler zou zijn, de kosten te doen dragen door 's Rijks schatkist, dan door exporteurs of fabrikanten.. Adressanten spreken ten slotte den wensch uit, dat de minister termen moge vinden, om de kosten, welke op de N. U. M. als consentenbureau komen te vallen, door 's Rijks schatkist te doen dragen. Onze gerequireerde schepen. Het destijds door dc Vereenigde Staten opge vorderde stoomschip Rijnland van den Kon. Holl. Lloyd is Zondag onder Amerikaansche vlag van Brest te IJmuiden aangekomen en naar Amsterdam opgestoomd, teneinde weder aan de reederij te worden afgeleverd. Staking bij Paul Kaiser. He denmorgen is bij de firma Paul Kaiser te Amsterdam een staking uitgebroken naar aanleiding van het ontslag aan vijf gezellen gegeven. 56 man zijn hedenmorgen niet aan het werk gegaan. Om 11 uur is dat aan tal nog uitgebreid met 5 personen, die in een andere bakkerij van de firma werkzaam waren, zoodat de staking op 't oogenblik 61 man omvat. Alleen 2 leden van den R.K. Bond zijn de bakkerij ingegaan. Lapt zoo iemand anders laarzen? Men schrijft ons Een plaatselijk blad in de Betuwe vraagt een verslaggever-corrector, „tevens gene gen eenig schrijfwerk te verrichten. Krijgsgevangenen. Zaterdag morgen zijn in Zeeuwsche-Vlaanderen 13 Duitsche krijgsgevangenen en Zondagmor gen 10 aangekomen, die uit hun krijgsge vangenschap in België en uit Frankrijk heb ben weten te ontvluchten. In de afgeloopen week zijn er zeker ruim 40 hier aangebracht Nadat zij onderzocht zijn, worden ze gerei nigd en van schoone kleeren voorzien en vervolgens op transport gesteld. Velen ver tellen, dat zij honger hebben geleden. Ruim 85 pCt. der meerderjarige mannen en vrouwen sprak zich dus uit voor geheele verdwijning. Als we hier evenals in Amerika en Finland dus het recht van Plaatselijke Keuze hadden, was Meppel drooggelegd. De stemming werd gehouden door het Mep- peler Drankweer Comité. Volk. ©root* brasail te Ssheüinswando Men meldi ons uit Amsterdam: Gisteravond circa 11 uur is, vermoedelijk als gevolg van eene benzine-ontpioL'ing een zware uitslaande brand uitgebroken in Café „Zeezicht" te Schelling wou de. Dc eigenaar van het café, de heer Sanders, kwam met een defecte motorfiets thuis. Hij trachtte het defect te Tinden in den carbura teur, dien hij toen met benzine wilde door spoelen. Zijn zwager haalde toen ccn flesch benzine uit den kelder, doch vermoedelijk raakte een vonk van zijn brandende cïgaret in de benzine; althans plotseling ontstond een hevige ontploffing, waardoor hel haaT van den zwager, den heer Roos, in brand geraak te. Roos spoedde zicli naar buiten om zich van een wissen dood te redden, hetgeen hem gelukte. Hij had slechts ernstige brandwon den aan hoofd en handen opgcloopc-n De eigenaar en zijne familie vluchtten on middellijk het huis uit en waarschuwden de brandweer uit Sclicllingwoudc, die zoo goed en zoo kwaad het ging met haar IS vrijwilli ge brandweerlieden den strijd tegen he* vuur aanbond. Dit ging met den enkelen slang, die Schellingwoude bezit, tamelijk gebrekkic en daar men voor uitbreiding vreesde, werd de Amslerdamsehe brandweer ter assistentie op geroepen. Toen deze op bet terrein verscheen, achtte zij het niet meer noodig dienst lc doen, omdat de belendende perccclen geen gevaar meer liepen en van het gebouw toch niets meer te redden viel. Geheel Schellingwoude was op de been om hulp ie verlecnen, terwijl vele bewoners van over het Y toesnelden, toen zij aan d«n hel-rooden hemel gewaar werden, dat een groote brand in de buurt moest woeden. Het geheel gebouw met den inventaris is uitgebrand. De schade wordt geschat op circa f 40.000. Het gebouw is verzekerd met 25.000. de café-inventaris 'met 10.000 en de inboedel met f 4000, zoodat dc schade ongeveer ge dekt is. Mond en klauwzeer. Mei schrijft uit de Graafschap aan de NCt. Bijna geen dorp in de Lijmers, of het mond- en klauwzeer heeft er zijn intrede gedaan. Duizenden runderen zijn reeds aan getast en de geleden schade is ontzettend. Gelukkig, dat het natte weer genezend werkt. Tegenwoordig laat men de dieren uit zieken met dit gevolg, dat van sommige boe ren alle runderen aan de ziekte lijden. De tegenwoordige maatregel heeft echter dit voordeel, dat de veehouders daardoor kans hebben, hun goed vee te behouden. Belangrijke -verduistering. Bij een koopman te Rotterdam is beslag ge legd op een partij electrisch geleidraad, dat gestolen bleek te zijn, bij A. W. aan de Nieuwehaven. Dit heeft geleid tot de arres tatie van den electricien A. T. H. T. en den magazijnknecht H. A. V., die verdacht wor den maanden achtereen verschillende ko peren voorwerpen ten nadeele van A. W. te hebben verduisterd. Een onderzoek heeft uitgewezen dat er voor duizenden guldens wordt vermist. N a c h t e lij k e s c h i e t.p a r t Men meldt ons uit Deventer: Hedennacht surveilleerde de wachtmees ter der maréchaussée Van Oosten en de maréchaussée Havers in de omgeving van de Leeuwenbrug te Deventer, toen twee personen in volle vaart per rijwiel zonder licht kwamen aanrijden. Op het geroep der maréchaussée's „halt", „politie", „afstap pen" verminderden zij hun vaart en op den hoek van de brug stapten zij af. Een van hen wierp zijn hoed en rugzak op den grond en loste plotseling drie schoten op den maréchaussée Havers, die de beenen gettoffen werd. Onaertusschen had de an dere kerel eveneens een drietal schoten af gevuurd op den wachtmeester Van Oosien, die in den linker- en rechterborst en in de hand getroffen werd. Een schot trof hem precies onder het hart. Zijn toestand is bedenkelijk. Blijkbaar heeft de maréchaussée Havers den anderen dader ook gewond, want beide mannen zijn op één rijwiel er van door gegaan. Zij vluchtten langs den Bui tensingel. Onder leiding van den commissaris van1 politie is nog hedennacht het onderzoek met behulp van een zevental auto's aange vangen. De daders moeten hedenmorgen vroeg bij Holten zijn gezien. Uit het verloopen onderzoek is gebleken, dat een der kerels een uit het kamp van Oldebroek ontvluchte Russische sergeant is, Zotkow genaamd. Het onderzoek wordt met den meest mo gelijken ijver voortgezet. Men volgt hét spoor der daders, dat ver moedelijk in de richting van de grens leidt. Getracht wordt den kerels met behulp den auto's den weg naar de grens af te snijden Sport en Wedstrijden. De Elta. Gisteren heeft de honderdste passagier op het ELTA-terrein den luchtdoop ontvangen. Dat was de heer P. J. Bakker, die in de Fokker-nor*i maal-C-tweedekk er opsteeg. Gistermiddag omstreeks 5 uur maakte Coptv Alcock in een Vickerstoestel een vlucht bovert Plaatselijke Keuze. Een te Meppel gehouden proefstemming over het al of niet voortbestaan der drankgelegen- heden gaf als resultaat, dat zijn uitgebiacht Elta-terrein roet tien passagiers „aan boord.' 2247 stemmen, als volgt verdeeld7905 j genaam had getroffen. Men had van de j vóór verdwijning der drankgelegenheden, t De beroemde Oceaanvlieger Alcock zal eert recreering verwacht, dat zij, naar het voor- 306 vóór inkrimping der drankgeleeenhe- dezer dagen met rijn urroote machine boven

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2