"stadsnieuws" KANTOORMEUBELEN WINKELWEEK. UIT DEN OMTREK^ Kantoor- Boekhandel en DRUKKERIJ Modern Drukwerk SCHRIJFMACHINES. Druttsrij B. KW, Langestraat 65 Teleph. 326. van de zieken en zwakken zullen worden 'beschikbaar gesteld. -Kaas in beslag genomen. Naar Jij ve. is dezer dagen op lest van den m nlstcr van Landbouw, Nijverheid en Han- el bi: de /irmo S. Parlevliet te Katwijk-aon- en-Riiri alle voorradige kaas in bezit geno- en- Het nemen van dezen maatregel vond zijn aanleiding in de omstandigheid, dat ge noemde firma een partij kaas naar België had verkocht, terwijl door het^bestaande uit voerverbod een dergelijke uitvoer niet an- Üers dan frauduleus kan geschieden. Het ligt in het voornemen van den Minis ter ook ten aanzien van andere firma's den zelfden maatregel te nemen. Sigaren en tabak naar Noor- ivegén. Naar aanliding ven het bericht, dat in ons land het verbod van uitvoer voor 'tabak, sigaren en sigaretten was opgeheven, heeft Morgenbladet, ven Christiania, aan een van de grootste invoerders van Holland- sche sigaren en, tabak gevraagd of de op heffing ven dat verbod invloed zou hebben op de prijzen in Noorwegen. Weinig, was het antwoord. De prijzen zijn hoog in Hol land en al wordt de invoer wat vrijer, de prijzen zullen daarom in Noorwegen niet veel dalen. Of er groote hoeveelheden Hol- landsche tabak worden ingevoerd? Niet veeL V,Men kan doorgaans elders goedkooper te recht". Herstellen fan schoeisel, ^ij ministeriele beschikking is bepaald, dat Voor de herstellingen aan schoenen en laar- Zen in het begin van eTke maand aan de mi litaire schoen- en Ie8r2enmakers uit het gar- nizoenskleedingmagezijn zooveel peren hal ve zolen en achterlappen kunnen worden verstrekt als voor de behoefte van pl.m. vijf aveken noodig wordt geacht, dcch niet meer dap voor een waarde van 300. Blijkt, dat het op die wijze verstrekt aan tel niet voldoende is voor de behoefte van de loopende maand, dan kan opnieuw ver strekking plaats hebben, doch weder voor niet meer dan voor een waarde van 300. Duitsche patronen voor België. Men meldt uit Schore aan de N. R. Ct.: Gisteren is deze gemeente door een deurwaarder uit Middelburg een groote ijzeren sleepkaan, geladen met twee millioen scherpe patronen, door Duitschland aan Bel gië uit te leveren, aan den ketting gelegd, wegens het niet nakomen van de huurover eenkomst tusschen eigenaar en huurder. Het transport stond onder toezicht van Ne- derlandsche en Engelsche militairen. Kermis te Tiel. Voor het eerst na 1916 zal te Tiel dit jaar weder kermis gehouden worden. De verwachtingen van de kermisreizigers schijnen niet hoogge spannen te zijn. Bij de heden gehouden v er fpacht Ing der staanplaatsen werd voor groo te inrichtingen als stoomfietsen e.d. geheel niet ingeschreven de geheele verpachting Wacht slecht f 2945 op. Weer een nieuwe telepaat. Tq Zaandam heeft gisteravond in den tuin ran bet café Prins Hendrik een pas ontdekte telepaat, de heer Jan Cenje, een séance ge geven. Deze jonge Hollander volvoerde zorw der motile de opdrachten, die hein verstrekt werden Tel. Electrificatie van de Betu- w e. De Prov. Geld. Electriciteitsmaatschap- pij zal voor den winter een kabel leggen van Eist over Valburg, Oosterhout, Herveld, ^urdelst, Zetten, Hemmen en Randwijk naar .Wageningen. Gebrek aan loodsruimte in d e h a v e n. Het gebrek aan loodsruimte in de haven te Amsterdam doet zich thans, naar het Hbld. verneemt, dermate gevoelen, dat het s.s. Calypso, dat met een volle la ding bestemd is op Amsterdam, door de reederij ter lossing van de geheele lading naar Rotterdam moest worden gedirigeerd. Interessante vondst. Bij het uitvoeren van grondwerken zijn op de lan derijen der oude hoeve Terwinselen ver- sohillende voorwerpen gevonden, welke er op wijzen, hoe er ten tijde van Christus' le ven reeds Romeinsche nederzettingen hier waren. Er zijn verschillende schoteltjes van het zoogenaamde terra sigillata, met den fa- brieksstempel erop, te voorschijn gekomen, welke dateeren uit de eerste helft der eerste eeuw onzer tijdrekening. Ook werd gevon den een Romeinsche urn, welke nog gevuld was met beenderen en houtskool, hetgeen na de lijkverbranding nog was overgeble ven. Wanneer dit land weldra voor schooi en kerkgebouw e. z. v., wordt omgewoeld, hoopt men nog meer vondsten te doen, die voor de geschiedenis der oudheid,%an be long zijn. Vergissen we ons niet, dan zijn Jn de gemeente Kerkrade nog weinig of jjreen voorwerpen ven zoo hoogen ouderdom iontdekt. (De Zuid-Limburger). De schippersstaking opge- heven? Het hoofdbestuur van den R.-K. Schippersbond heeft met het federatiebe stuur van de Hanze vergaderd. Besloten is aan de afdeelingen te berich ten, dat a.s. Maandag de schippers op eigen beurzen gaan bevrachten, zoodat het schip- persconflict als geëindigd kan worden be. schouwd. Maandag a.s. gaat men derhalve weer varen. Bovengenoemd besluit Is ook door de an dere schippersorganisaties genomen. (MsK) 9 Een dreigend conlïict Vanaf be- |ln Jiili wordt 'door «de Ned. Fed. van Arb. in öe Voedings- en Genotmiddeienbedrijvan, in ^menwerking -met «de andere inrichtingen een *etie fievoerd voor de arbeiders in de cacao en chocoladefabriken aan de Zaan voor een min. loon van f 30 per week ziekteregeling, vacantie, enz. Na land correspondeeren is de stemming on der de desbetreffende arbeiders zoodanig ver bitterd. dat op de pcrsoneeleii vergaderingen welke Zaterdag 9 Aug. te Krommenie en Koog Zaandijk plaats vonden, den besturen opge dragen werd zich met een scherp schrijven lot H II. werkgevers te wenden met verzoek Don derdag 14 Aug. een conferentie uit te schrij ven, waar de ingediende loon- en arbeidsrege ling zou moeten worden besproken en vast gelegd. Besloten werd verder Zaterdag 16 Aug. weer te vergaderen, teneinde verdere houding te bepalen. Juist nadat de -vergaderingen hadden plaats gevonden, kwam een schrijven in van het secretariaat der Zaansche werkgeversvereeni- ging met de uitnoodiging voor een conferen tie inzaka deze actie op Woensdag 13 Augus tus. De mogelijkheid bestaat dus nog. dat door besprekingen deze zaak langs vrcdéHévenden weg tot oplossing komt. Aanslag op het leven. Dins dagmorgen heeft de arbeider J. H. den land bouwer G. Bus, beiden wonende aan den Hoofdweg te Haarlemmermeer, na een kor te woordenwisseling met een mes drie le vensgevaarlijke steken toegebracht. De land bouwer is gestoken onder het rechterschou derblad, in den keel en in den rechterarm. Badende in zijn bloed, kon de getroffene nog het café van Slot, in de nabijheid be reiken, onder den uitroep: „Ze steken me dood". Dr. Hommes van Nieuw-Vennep ver leende de eerste hulp. De dader is gearresteerd en heeft bekend; de toestand van den getroffene is hoogst gevaarlijk. De oorzaak van deze menslag moet ge zocht worden in het feit dat de landbouwer Bus den man geld heeft geweigerd om zich naar het buitenland te kunnen begeven. Diefstal van een motorrij- wiel. Dezer dagen vervoegde zich bij een rijwielhandelaar ie Puttershoek iemand uit Boskoop, die, naar hij voorgaf, een motorfiets wilde koopen. De onderhandelingen over den koop kwamen zoover, dat de handelaar ziju cliënt toestond, 't rijwiel, waarop de keus ge vallen was, even te probeeren. De man stapte op en verdween er raec in de richting 1 /.ter- dam. Toen hij niet terugkeerde, werd de han delaar ongerust en waarschuwde den ge meenteveldwachter, die er eveneens per mo tor op uit trok om den „kooplustige" te ach terhalen, doch er niet in slaagde. Inmiddels was de Rotterdamsdie politie telegrafisch gewaarschuwd, zoodat de voortvluchtige bij zijn aankomst te Rotterdam op de Maasbrug werd aangehouden. Brandstichting. De vorige week wer den te Kerkwijk in den Bommelcrwaard twee huizen in asch gelegd De justitie te Tiel ver moedt met brandstichting te doer\ tc hebben. Tn verband hiermede werd beden te Tiel ge vankelijk binnengebracht W. v. V. te Kerkwijk. Arme kleinen. Men meldt uit Heer len aan de „Msb." 't Is hier in de grensstreken een alle- daagsch verschijnsel, troepjes Duitsche kin deren in havelooze kleeding blootsvoets te zien ronddolen, hier en daar een boterham vragend. Donderdag tegen 9 uur trof men een 12-tal wichtjes van hoogstens 5 jaar en toen later de duisternis inviel, vond men ze bij een boerderij bij elkaar gehurkt zitten slapen, om 's anderen daags weer hun on gel ukkigen zwerverstocht te beginnen. Gevaarlijke aardigheid. Dins dag p. is in Almkerk (N.-B.) een ernstig on geluk gebeurd. Eén zekere H., lid van de burgerwacht daar ter plaatse, was bezig zijn geweer, dat hij als burgewachter in zijn be zit had, schoon te maken. Toen zijn zuster er bij kwam kijk enhad H. de aardigheid, om den loop van zijn geweer op het meisje te richten, met het gevolg dat een schot af ging en het meisje in de borst geboiïen werd. Het meisje werd zwaar gewond. Zoo is het aai al slachtoffers alweer met een vermeerderd. Hoeveel moeten er nog volgen voordat aan deze gevaarlijke grappenmakerij een einde wordt genaakt? Ernstige ongelukken. Op het terrein van de Rott. Droogdok Mij. te Rot terdam waren twee schilders aan het werk aan het in aanbouw zijnde stoomschip „Hagno", toen het touw van de plank, waar op zij stonden, brak en beiden naar beneden stortten. De schilder A. v. Goffertz, uit Schiedam, viel in een 7 Meter diep ruim en werd met ernstige kneuzingen opgenomen. De val van den ander werd gebroken door een pijpleiding. Deze man bekwam een hersenschudding. Beiden werden per politieboot naar hel ziekenhuis vervoerd. Een ongeluk met doodelijken afloop had nog plaats op de Kralingsche plas. De koopman B. wilde leeren zwemmen en had zich een touw om het lichaam gebonr den. waarna hij uit de roeiboot sprong. Het touw hrak en de inzittenden in de roeiboot konden er niet in slagen den dren keling te redden. Het lijk is door de politie opgehaald. Hedenmorgen zijn op den Groene Hille? dijk eenige wagens ontspoord van de R. T. M. Hierbij kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Een locomotief, een postwa gen en een goederenwagen staan dwars over de rails. Het verkeer is gestremd. De communicatie met de Zuid-Hollandsche eilanden wordt zoo goed mogelijk onder houden, doordat men de passagiers bij de plaats waar het ongeluk geschiedde, laat overstappen. Tel. Verdronken. De 19-jarige R. L. was gisteravond nog naar Kijkduin gegaan om in zee te zwemmen. Hoewel gewaar schuwd dat de zee zoo trok ging hij toch te ver in 't water. De velen die met het heer lijke weer aan het strand waren, zegen den jongeling al verder in zee verdwijnen, tot niets meer van hem te zien was. Het lijk is nog niet aangespeold. De jongeling had 's morgens in Den Haag nog wakker ge holpen iemand uit een der grachten te red den. Heidebrand. Te Reek zijn ruim 25 II.A heide door brand vernield. De boschbrand op de Veïu- w e. Eerst dezer dagen is ons gebleken, wat de oorzaak was van de groote uitbreiding, die de boschbrand, welke in het laatst van Mei talrijke Hectaren bosch van het land goed „Weina" alhier verwoestte, destijds kreeg. Zooals men zich zal herinneren, was de brand ontstaan door de onvoorzichtigheid van een plaggensteker, die na het uitklop pen van zijn brandende pijp het daardoor ontstane heidevuurtje onvoldoende doofde. Nu had de brand zeker niet zulk een groo- ten omvang gekregen, ware het niet, dat een der leden van het personeel der Koninklijke Houtvesterij zich verdienstelijk wilde maken om door z.g. „voorbranden" het vuur te stui ten. De man was daarmede volgens on zen zegsman absoluut niet op de hoogte en legde het vuur verklein aan, met het ge volg, daf de brand, die ongetwijfeld nog te stuiten was, zich geweldig uitbreidde. Dat het personeel van de houtvesterij des tijds weigerde inlichtingen over den brand te verschaffen, gelijk een uwer medewer kers mededeelde, is dus wel verklaarbaar. (Tel.) Brand. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur ontstond brand in de groote schuur van J. v. d. Hel. staande bij zijn waschinrichting ean den Ugchelschen weg te Apeldoorn. Ofschoon de brandweer van de buurtschap spoedig ter plaatse was, vermocht het haar niet den brand te blusschen. De schuur brandde geheel af en haar in houd, 3 vrachten hooi, benevens een hoe veelheid haver werd een prooi der vlam men. Tijdens het onheil was v. d. Hel bij zijn waschwagen in Deventer. Niettegenstaande de oorzaak van den brand niet met zekerheid is vast te stellen, wordt vermoed, dat kinderen, die een vuur tje hadden gestookt, niet vreemd aan het ge val zijn. Eport en Wedstrijden. Voetbal. Ncderlnndsche Voetbalbond. Het bestuur ven den N. V. B. heeft te Utrecht vergaderd o. m. ter behandeling van het rap port der commissie van advies in zake de com- petiiie-indeeling der westelijke eerste klasse, af deelingen A en B, bestaande uit de heeren J. Warner, mr. P. Drooglecver Fortuyn, Joh. J. Meijer, dr. J. Ris, H. A. Tromp en L. Verwoerd. Naar aanleiding van dit rapport besloot het be stuur met algemeene stemmen tot menging van de afdeelirtgen A en B over te gaan, door, vol gens den eindstand der competities van bet af- geloopen seizoen, de oneven nummers van B te combineeren met de rvcn nummers van A (wordt nieuw I A) en de even nummers van B met de oneven nummers van A (wordt nieuw I B), met dien verstande, dat in beide afdeelingen een ge prononceerde tweede klasser wordt opgenomen. Een commissie uit het bestuur za], den terrein- inspecteur gehoord, uitmaken of en zoo ja, welke clubs van de oude B-afdeeling volgens het rap port wegens ongeschiktheid van speelgrond of kleedgel egenhcid in de tweede klasse zullen wor den geplaatst, welke commissie bij onvoorziene omstandigheden ook mogelijk verder nog noo- dige veranderingen zal kunnen aanbrengen. Na afloop van het a. s. seizoen zullen beide afdee lingen worden teruggebracht tot 10 elftallen, door zooveel elftallen te degradeeren dat er 9 overblijven, waarbij dan gevoegd zal worden een promoveerende 2e-klasser. Alsdan zal op nieuw tot menging worden overgegaan. Ingevolge dat bestuursbesluit zal, behoudens eventueele beslissingen in zake de terrein-acco- modatie, de nieuwe I A efdeeling bestaan uit de volgende clubsBlauw Wit, Sparta, V. O. C., H. V. V. en D. F. C.; uit de oude A-afdeeHng A F. C., Feijenoord, 't Gooi, Spartaan, S. V. V. en D. V. S, (inmiddels opgenomen in Hermes) uit de oude B.-klasse. In de nieuwe B-afdeeling zullend on spelen Ajax, Haarlem, H. B. S., H. F. C, IL V. V„ en Quick, uit oud I A, en Concordia, V. V. A„ W. F. C-, R. F. G, en Hermes, uit oud I B. Do beide nieuwe afdeelingen worden voorts gecompleteerd met de nog aan te wijzen pro moveerende tweede klassers Luchtvaart. Vliegen door eigen kracht In 1912 loofde Robert Peugeot een prijs van 10,000 frs. uit aan den eersten merisch wien het zou gelukken in een rechte lijn en in twee rich- tiiwren tien meter te vliegen. De firma Nieuport heeft de proefnemingen weer begonnen en de wielrijder Potrlain is er in geslaagd om de voorwaarden van den uitge loofden prijs te vervullen. Dicht bij Issy les Moulineaux op de Boule vard Victor heeft Poulain met een gewone fiets, die voorzien was van zeilen, 12 M. op een hoogte van 1 M. gevlogen. Poulain zal de proefneming herhalen voor den tijdopnemer van de Aeroclub voor de toeken ning van den Peugeotprijs. (Tel.) Een journaliste in de wolken. Gistermiddag heeft de eerste Nederlandsche journaliste, mej. L. Feith, redactrice van de Telegraaf, gevlogen. Ze ging als passagier mee met luitenant Rog et in zijn Breguet-toestel. Een Farman „Goliath" geland. Dinsdagavond omstreeks 8 uur is op de ter reinen der Luch'vaart-afdeeling te Soesterberg geland een Fransch vliegtuig, van het type Far man „Goliath.' Het vliegtuig was 's middags om half vijf te Parijs opgestegen, en legde den afstand Parijs— Soesterberg, zijnde 650 K.M., in 3}^ uur af. De vlucht geschiedde zonder tusschenlandingen. Het toestel is een tweedekker en uitgerust met twee Solmson-motoren van 250 P.K. en kan 12 personen vervoeren. De machine, die bestuurd wordt door een Fransch officier, zal heden, na aanvulling van benzine en olie, zonder tusschen landing door vliegen naar Kopenhagen, tevens het einddoel der vlucht De vlieger Godefroy. He bekende bravourstukje van den sergeant Godefroy heeft volgens de „Auto" twee en quêtes uitgelokt. In de eerste plaats zal het ministerie van binncnlandsche zaken nagaan op welke wijze een herhaling van dergelijke ge waagde vluchten boven Parijs kan worden be let. Verder is gebleken, dot Godefroy niet ge vlogen heeft op een Nieuportmachine (ue di recteur van de maatschappij hod hem geen vliegtuig voor zi;n cx^Brimcnt ter beschikking willen stellen) maar op een machine van den Stent. Door de militaire autoriteiten zal thans wor den onderzocht hoe het mogelijk is, dat Godc- froy, die reeds gedemobiliseerd was, zich zulk een vliegtuig heeft kunnen verschaffen. De Cyrano-nureooi om het hoofd van Gode froy, (cest fou, mais eest francnis, schreef een der bladen) is een weinig verbleek: een paar blauwe papiertjes van Pathé schijnen n.l. niet vreemd te zijn geweest aan zijn geste. Het Luna-Park. Gisteravond kwamen de exploitanten van etablissementen op het Lunapark op de E.L.TJL bijeen, teneinde overleg te plegen m«t de E.L.TA.-directie om den toegangsprijs tc bren gen op 50 cent. Door den hoogen toegangs prijs brengen velen geen bezoek aan het Luna park tegen 9 uur 's avonds lagen alle verma kelijkheden stil. De standhouders klagen niet veel te doen tc hebben. Er zal een nieuwe ver gadering worden gehouden teneinde dc actie to bepalen. Nader wordt gemeld Gisteravond lag het bedrijf op Luna-park bij wijze van protest een half uur stil. Na een be spreking tusschen de exploitanten van het Luna park en het E.L.TA.-bestuur besloot laatstge noemd bestuur in een spoedvergadering den toegangsprijs 's Maandags, 's Woenslags en s Zaterdags na 4 uur te brengen op 50 cents. Voor de overige avonden op 00 cents. De Utrechtsche rechtbank veroordeel de heden ochtend den 18-jarigen boeren knecht W. W. B. te Kockengen, die de vo rige week terecht stond wegens moord op zijn grootmoeder, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 18 jaar. De eisch van het O. M. was eveneens 18 jaar geweest. B. K&AWER Langestraat 65. Telf. 326. AMERSFOORT. Kennisgeving B. en W. van Amersfoort deelon mede. dot Io. het primitief kohier der inkomstenbe lasting, dienst 1919; 2o. het Ie, 2e en 3c primitief kohier der straatbelasting, dienst 1919; 3o. het Ie, 2e en 3e primitief kohier der rioolbelasting, dienst 1919 4o. het 8e primitief kohier der rioolbelasting en stTaatbelnsting, dienst 1918 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, gedurende v ij f maanden op het Bu reau der Gemeente-Belastingen, Koestraat 9, voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, T2 Augustus 1919. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. N. VELS HEYN L.B. Agenda voor de openbare vergade ring van den raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 19 Augustus 1919, des namid dags 2-uur. 1. Ingekomen stukken en med ede el in gen. 2. Benoeming van personeel aan de Han delsschool. 3. Rapport der Commissie tot onderzoek inzake Gemeentelijke Woningbouw en het antwoord daarop van Burgemeester en Wet houders. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan het Da Costa- plein aan H. A. Pothoven. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Huygens- laan aan de domes H. A. A. en F. L. M. Rambonnet. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Daam Foc- kemalaan aan E. J. Ruitenberg q.q. 7. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Prins Fre- deriklaan aan Jonkvr. E. J. L. van den Bosch. 8. Voorstel van B. en W. tot het aanvra gen van onteigening van eenige perceelen in het Soesterkwartier ten behoeve van den woningbouw. 9. Voorstel van B. en W. tot 't verleenen van een voorschot voor den bouw van 60 woningen aan de Stichting V. 1. O. S. 10. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor het bouwen van drie arbeiderswoningen Achter de Kamp en tot het aanvragen van verhoogd voorschot uit 's Rijks kas. 11. Voorstel van B. en W. tot het huren •van „Het Valkje" en tot het inrichten daar van tot tijdelijke schoollokalen. 12. Voorstel van B. en W. tot het bestem men van 3 lokalen van „Het Valkje" els schoollokalen 13. Advies van B. en W. op het adres van het Bestuur der Christelijke Nationale School inzake het bouwen van een school in het^Woestijgerwegkwartier. 14. Voorstellen van B. en W. tot wijziging van verschillende belastingverordeningen. 15. Voorstel van B. en W. om machtiging te verleenen tot het aanstellen van perso neel aan de gasfabriek boven den leeftijd als maximum bij het Werkliedenreglement gesteld. 16. Voorstel van B. en W. om machtiging j te verleenen tot het aanstellen van perso. nee! aan den reinigings- en ontsmettings< j dienst boven den leeftijd als maximum bij J het Werkliedenreglement gesteld en tot het j plaatsen in de aangegeven loongroepen van werklieden bij den reinigings- en ontsmeN tfgsdienst. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening, houdende regels omtrent het benoemen en ontslaan van ambtenaren in dienst der gemeente Amersfoort. 18. Advies van B. en W. op het verzoek' van de afd. Amersfoort van de Vereenlging tot bevordering der Bijenteelt In Nederlond om een jaarlijksche subsidie. 19. Voorstel von B. en W. tot het verlee nen van vergunning tot aanleg van rijwiel paden over de Leusderheide aan de afd. Amersfoort der Rijwielpaden vereenlging Utrecht en omstreken. 20. Voorstel von B. en W. om machtiging te verleenen over te gaan tot benoeming van een inspectur bij het Woningbedrijf en Bouw- en Woningtoezicht. 21. Benoeming van de Levensmiddelen commissie bedoeld in gedrukte verzameling no. 61. 22. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordeningen regelende de voor waarden tot levering van clectrischen stroom en water ten aanzien van verschul digde gelden. 23. Wijziging der bcgrooting, dienst 1919. Na de plannon voor hot houden van con Winkelweek vasten vorm hobbon imn^e nomen, ia voor den winkolier do tjjd nnnge broken, om reclame druk werk to latoü vervaardig on. Wendt U daarvoor tot De Gem. Financiën. Tot dekking van de uit de salarisherzie ning voortvloeiende lasten bieden B. en W, den Raad ontwerp-besluiten aan tot wijzi» ging van verschillende belastingen en hef fingen. Niet alleen wenscheiijk, maar ook nood zakelijk wordt het geacht, dat nog deze maand omtrent een en ander een beslissing wordt genomen. Dit heeft B. en W. echter niet weerhouden, rekening te houden met de waarschijnlijkheid, dat straks omtrent verschillende punten nader van gedachten zal worden gewisseld. Thans zijn enkel voorstellen gedaan met een fiscaal doel en worden zoo weinig mo gelijk vraagstukken van principieelen aard aangeroerd. Een zoo groot bedrag, als thans noodig is, was echter niet te vinden, zonder het geheele belastinggebied te overzien en do voorstellen houden dan ook hier en daar wijzigingen in, welke niet ten doel l.cL'.v* de opbrengst te verhoogen, maar die om an dere redenen wenscheiijk worden geacht. De voorstellen zijn ontworpen met de ge dachte, dat de totale lasten moeten worden opgebracht naar het beginsel van draag kracht, voorzoover de wet althans daartoe de gelegenheid biedt en het belang van de gemeente zulks gedoogt. De wijziging van de inkomstenbelasting is daarvan het voorbeeld. Nu is gebleken, dat er een belangrijke verschuiving van de in komsten heeft plaats gevonden, moet de be staande verordening worden herzien. Een meerdere opbrengst beoogt de voorgestelde wijziging niet, wel een meer billijke verdee»' ling van lasten en een grootere mate van aanpassing aan de gewijzigde maatschappen lijke toestanden. Voorgesteld wordt de aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud te verhoogen van 400 tot 550 en voor gehuwden van 550 tot 650. Een tweede wijziging betreft de schaal van heffing. Een andere belangrijke wijziging, welke wordt voorgesteld, betreit het "tarief van de gasfabriek. B. en W. waren oorspronkelijk van plan de uitkeering van de gasfabriek te verhoogen van 55000 tot 75000. Bij nadere overweging zijn zij echter tot de meening gekomen, dot deze wijziging niet gewenscht is. In de uitkeering van de gas fabriek is steeds gezien ee$ „winst", een bijdrage aan de gemeente, waartegenover geen lasten staan. Deze meening is niet ge heel juist. De gemeente toch geeft veel geld uit, als een gevolg van de exploitatie der bedrijven, zonder dat die uitgaven di- redt op de bedrijven kunnen worden ver haald. Het dagelijksch bestuur is daardoor grooter in aantal, het Secretarie-personeel en alle andere takken van dienst verrichten1 ten behoeve van de bedrijven arbeid, d* bestrating kost veel meer in onderhoud en zoo zijn er tal van posten meer te noemen. Teneinde nu meer -de werkelijkheid te be naderen en tevens ten aanzien van het( vraagstuk „winst uit bedrijven" een zuiverder, standpunt te kunnen innemen, zijn B. en W." er toe gekomen, voor te stellen de bedrij-' ven een reoognitie te laten betalen van 50, 35 en 20 cent per strekkenden meter, bul» of kabel. Met deze cijfers zal een opbrengst worden verkregen van ongeveer 70.000 en kan de vaste uitkeering van de gasfabriek vervallen! Hieraan is nog een tweeledig voordeel verbonden; in de eerste plaats wordt he^ bedrag van f 70.000 gedragen door de dri< bedrijven en niet door de gasfabriek alleen* en in de tweede plaats kon deze ontlasting van de gasfabriek, den gasprijs ten goed# komen. Nu van een daling der koWaprijzcn geen' sproke is, behoeft dc gasprijs «ingtnd her* ziening. De kostprijs van hei gas then# 18 ©L ner M', zoodat bij de priia«v vm

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 3