BEZOEKT de AMERSFOORTSCHE WINKELWEEK van 1 tot en met 6 SEPTEMBER. ETALAGEWEDSTRIJD van 29 en 30 AUGUSTUS. Een Belgisch communiqué. De Belgische bladen hebben het -volgende communiqué -van het offisieuse Bureau d in formation ontvangen: Zekere berichten, die de Belgische bladen bebben orvergenomen, hebben den gang der ou derhandelingen betreffende de herziening van hel verdrag van 1839 voorgesteld als stopgezet 'door het antwoord dat jb1"- de Marees van Swinderen op de Belgische uiteenzetting heeft gegeven Volgens die berichten heeft de Nederland- gchc afgevaardigde zich onhandelbaar getoond cn is men zeer dicht bij hef afbreken der on derhandelingen. De inlichtingen moeten een weinig gepreci seerd worden. Stellig, de Nederlandschc dele gatie heeft zich van meet af zeer weinig han- 'dig getoond. Eerst heeft Jhr. van Swinderen gepoogd het debat op willekeurige wijze te beperken, onder voorwendsel dAt men zich aan het besluit van 4 Juli moest hmiden; hij wilde verhinderen dat de Belgische delegatie dei kwc.^tic in zijn vollen omvang zou uiteenzet ten. De voorzitter der commissie, de heer La- rochc, heeft hem dan duidelijk te verstaan ge geven dat "hij niet van zijn meening was en dat de leden der commissie, wanneer het een zoo belangrijke kwestie betreft over zooveel mo gelijk inlichtingen moeten beschikken. Van een anderen kant hceff de tweede Nederlandsche afgevaardigde, prof. Stmycken voor hij naar Parijs vertrok, een studie gepubliceerd, waar- In hij door juridische argumenten trachtte te bewijzen, dat de mogendheden zich niet moch ten mengen in het Nederlandsch-Belgisehe ge schil en at die uitsluitend door de beide be trokken landen moest worden opgelost. En toch is de heer Stmycken naar Parijs gegaan om deel te nemen aan de onderhandelingen waarbij de gedelegeerden der mogendheden, welke hij wil uitsluiten, aanwezig waren! In Parijs is men van meening geweest, dat dit een niet zeer consequente houding was. Ten slotte heeft jhr van Swinderen in de zit ting van 20 Augustus bij het beantwoorden der uiteenzetting van dc heeren Segers en Orts «en arroganten toon aangeslagen en een on verzoenlijke houding aangenomen. Flij heeft den indruk gegeven, dat zijn segeening de hei- xiening van het verdrag feitelijk weigert. Inderdaad, de eerste Nederlandsche afge vaardigde heeft wel laten verstaan, dat zijn regeeriug op het stuk der kanalen, die België cischl tor verbetering van zijn verbinding met de Maas en den Rijn, misschien wel eenige concessies zal doen en dat de toestand op het kanaal Gent—Terneuzen ook een weinig zal kunnen verbeterd worden. Maar waf de kwes tie der Schelde betreft, leek het wel of hij er 'ée beteekenis niet van begreep. Hij heeft en dan nog in vage bewoordingen eenige verbeteringen in uitzicht gesteld, die men ook Voor den oorlog had kunnen verkrijgen, maar die het regiem van het gemeenschappelijke ncrtl (•ciUUOOlïCCüCii, de Nederlandsche afgevaardigden naar Parijs gekomen waren met het vaste besluit om de herziening van het verdrag van 1839 niet te aanvaarden. Zij zouden aldus in strijd met het besluit van den Oppersten Geallieerden Baad handelen. Dit zou hoogst onhandig zijn. en 'de sympathie der leden van de commissie doen verliezen. Door in die houding te volharden, zouden de Nederlandsche gedelegeerden gevaar loopen 'de ontevredenheid der Geallieerden op te wek ken. Men houdt het er te Parijs dan ook algemeen voor, dat jhr. van Swinderen zijn laatst woord niet heeft gezegd en dat hij die arrogatie en onwelwillende houding slechts heeft aangeno men om des te gemakkelker tc kunnen manoeu- vrecren; hij zal binnenkort verplicht zijn zijn kaarten open te leggen. Zoo niet zou de houding der Nederlandsche delegatie ernstige gevolgen hebben. De Bel gische afgevaardigden wenschen geen over dracht van grondgebied wanneer het vraag stuk der militaire grenzen van België zou hun nen worden opgelost door een overeenkomst met Nederland betreffende de verdediging van Limburg en dit in het belang der beide landen. oVro het geval Nederland de vrijheid der Sschelde weigert en het eerlijke aanbod aan gaande de verdediging van België van de hand wji t, staat het echter vast dat de Belgische de! ca tie het proh':em meer in zijn. vollen om- va- g zullen beschouwen en zich niet meer "door eenig accoord gebonden arhten. Met het oog op de gevolgen die zulke inci denten zonden hebben voor de houding der Geallieerden en Geassocicerhen tegenover Nederland. !S het waarschijnlijk dat de Neder landsche delegatie zich zal bewust woiden va» de weinig handige wijze waarop zij ge manoeuvreerd heeft en dat rij zich binnenkort 2al Icenen tot het sluiten van een duurzaam accoord met België. Havas seint uit Brussel: In de uiteenzetting, die de Belgische gede legeerde Segers voor de commissie van veer tien te Parijs over de kwestie van de Schelde gegeven lieeft, begon hij met te zeggen, dat België de vrijheid vraagt van zijn verbindin gen met de zee en dat dit probleem vooral de vrijheid van de Schelde omvat Hij betoogde, du: toen dc verdragen van 1839 tot stand ge bracht werden, de Belgische ondehandelaren en het Belgisch parlement meenden, dat rij niet alleen het mede-eigendom, maar ook de mede-souvereinïteit over den geheelen loop van de rivier voor België verkregen hadden. 'De Nederlanders hielden zich aan een stricte uitlegging van het verdrag en beweerden in tegendeel, dat de geheele soevereiniteit aan hun land toekwam. Sedert dien kwam het stel sel van 1839 voor België hierop neer. dat voor het bevaarbaar houden en verlichten van de rivier alles van den goeden wil van Nederland afhangt. "Want in werkelijkheid heeft Neder land een recht van veto. België m««nt, dat dit ïeeht van veto ontoelaatbaar fs. Segers zefte vier argumenten uiteen Het «ersfe was, dat de Schelde geen nut voor Ne- TaAA;, 3zut voor Aniwerpen heeft. Maar België bezit niet meer rechten op het Nederlandsch deel van de Schelde, waar het al zijn belangen heeft, dan Nederland be zit op het Belgisch deel van de Schelde, waar het in het geheel geen belangen heeft. Vervol gens betoogde de Belgische gedelegeerde, dat Nederland moeilijkheden n den weg gelegd had aan de werken van onderhoud en verbeterng van de rivier, evenals aan het plaatsen van boeien en aan de verlichting. Hij zeide ook, dat tengevolge van de organisatie van ret loodswezen door Nederland hef tarief voor Antwerpen drie maal zoo hoog was als voor Rotterdam. Segers verklaarde ook, dat Nederland er geen enkel belang bij heeft de vrijheid, van de Schelde te handhaven, wan* «het is de meest directe concurrent van "Antwerpen. Het derde argument, daf de Belgische gedelegeerde uit eenzette was, dat het verdrag van 1839 geen rekening gehouden heeft met den vooruitgang in den scheepsbouw en dat men voortdurend den toegang tot de haven veranderen moet. Het derde argument was, dat tengevolge van de vijandige gevoelens van de Belgen voor de "Duitschcrs de2e laatste geen belang meer heb ben bij de vrijheid van de haven van Antwer pen, daar deze concurrent wordt van dc. Duit- scbe stoomvaartlijnen, die zich te Rotterdam gevestigd hebben of nog zullen vestigen. Uit wantrouwen tegen Diritschlnnd, dat eventueel een druk op Nederland zon kunnen uitoefenen, vraagt België een grendel op zijn deur. Tot slot eischtc de Belgische gedelegeerde uit naam van België, dat dit land meester zou worden over de Schelde. Naar de Peuble meldt, heeft dc Belgische delegatie te Parijs aan Paris-Midi volgende nota medegedeeld: De huidige loop der Nederlandsch-Belgisehe onderhandelingen beantwoordt niet meer aan de nieuwe etsóbsn der nationale verdediging. Vooruitstekende punten en bochten van Nederlandsch gebied op Belgischen grond zijn als zooveel open poorten voor een inval. De eerste eisch der Belgen in zake herzie ning van, het verdrag van 1839 betreft dan ook een herziening van den loop der Nederland sche grens ten einde een goede verdedigings linie mogelijk te maken. De tweede kwestie, die aanleiding is geweest tot het onderbreken der Nedcrlandsch-Belgische besprekingen be treft het regiem dér Antwerpsche haven. Men weet, dat Nederlands heerschappij over de monding der Schelde den handel der Ant werpsche haven afhankelijk maakt van de Nederlandsche steden en havens op den stroom (villes et ports transitaires de la Hollande) door middel van hooge toIrechten(? Red. U. D.) en van tallooze moeilijkheden, die het vervoeren over dc grens yan koopwaren mee brengt. De Nederlandsche afgevaardigden hebben categoriek geweigerd dc Belgische voorstellen Ï-" u°?S™hein?icsfuit genomen om terug naar België te keeren. De tusschenkomst van Frank rijk heeft er hen echter toe gebracht het ver dere verloop tc Parijs af te wachten. Holl. Nwsb. verneemt uit Parijs: De Belgische minister van buitenlandsche aaken, Hyraans, die met Clemcnceau. Pichon en Berthelot te Parijs langdurige conferenties heeft gehad, betreffende dc Nederlandsch-Bel- gische kwestie, is naar Brussel teruggekeerd. De stemming in Limburg. Tee kenend voor de volksstemming in Limburg is het volgende voorval, dat de Geld. mede deelt: - Een dame te Heyen ontving dezer dagen van den koning der Belgen de eeremedailje. Haar familie verzocht het muziekgezelschap dsar ter plaatse de dame een serenade te brengen. Eenstemmig werd dit verzoek ge weigerd. Kamervacature F. Bos. Het Centraal Stembureau zal a.s. Vrijdag des namiddags te drie uur een zitting houden tot net benoemd verklaren van een lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Gen era al in de plaats van den heer F. Bos, die als zoo danig bedankt heeft. De wethouderszetels in Amsterdam. De berichten als zouden de condidaten der S. D. A. P. voor het be zetten der wethouderszetels te Rotterdam zijn de heeren A. B. de Zeeuw, A. W. Hey- koop en B. J. van, Stapele, worden ingoed ingelichte kringen bevestigd. Er schnijt oor spronkelijk sprake geweest te zijn van den heer Brautigam, in de plaats van den heer Van Stapri^. Deze heeft echter voor die functie moeten bedanken, aangezien het zeer waarschijnlijk is, dat hij binnenkort Rotterdant zal veriaten. Bij de a.s. verga dering van bet N. V. V., die 13 Sept. ge houden zal worden, zal de heer Brautigam worden voorgedragen om te worden be noemd tot secretaris van het N. V. Vin de plaats van den heer Edo Fimmen. Deze en de voorzitter, de heer Oudegeest, zijn overgegaan naar het Internationaal Vakbu- reua. In de plaats van den heer Oudegeest zal -dan waarschijnlijk optreden de heer Stenhuis. De Kamerleden A. B. de Zeeuw en A. J. Heykoop rullen bij een eventueele benoe ming tot wethouder van Rotterdam aftreden als Kamerlid. Hun opvolgers zijn de heeren Bergmeyer uit Dordrecht en Schlosser, propagandist der S- D. A. P. in Zuid-Hol land, uit Gouda. Het nieuwe college van B. en W. te Amsterdam. Bespre kingen, gevoerd tusschen de Sociaal-Demo cratische, Vrijzinig-Democratische en Unie- Liberale Raadsleden te Amsterdam, hebben geleid tot overeenstemming omtrent een gemeenschapptiijk werkprogram voor de gemeentepolitiek voor de eerstvolgende vier jaren. Dit gemeenschappelijk werkprogram werd als volgt geformuleerd: 1. Volkshuisvesting. a. Uitbreiding van het gemeentelijk grond bezit Grondbeheer gericht op goede wo- rungpolitiek. b. Krachtige voortzetting van den Ge meentelijken Woningbouw en van de bevor dering van bouwen door woningbouwvere nigingen. c. Verhuring van woningen aan gezinnen met lage inkomsten beneden kostprijs. 2. Levensmiddelenvoorziening. a. Instelling van een zelfstandigen dienst voor de levensmiddelenvoorziening. b. Waar noodig, rechtstreeksch ingrijpen door de gemeente, zoowel wat betreft pro ductie, aanvoer, en verwerking, als vekoop van levensmiddelen. 3. Arbeidsvoorwaarden. Premievrij pensioen voor het gemeente- personeel. 4. Onderwijs. a. Instelling van een 7e leerjaar; uitbrei ding en krachtige bevordering van een- en meerjarig vervolgonderwijs. b. Gratis verstrekking van leermiddelen op alle inrichtingen van voorbereidend, la ger, middelbaar, en vakonderwijs. c. Evenredige schoolgeldheffing, die zich regelt naar den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, met vrijstelling van minvermogenden. Geldelij ke ondersteuning van minvermogende ou ders van zeer begaafde leerlingen, die een middelbare school bezoeken. d. Betere organisatie van buitengewoon- en vakonderwijs, en uitbreiding van de ge meentelijke bemoeiing. e. Algeheele doorvoering der afschaffing van het ambulantisme op de lagere scholen. f. Instelling van een „schoolparlement", met binnen het raam der onderwijswet verst mogelijk gaanden invloed op het onderwijs. g. Verbetering van den lichameli jk en on- derwijszorg en uitbreiding van de lichame lijke opvoeding voor de geheele schoolgaan de jeugd. 5. Volksontwikkeling. a. Bevordering der volksontwikkeling door uitbreiding van het aantal openbare leerzalen en uitbouw van de volksuniversi teit. b. Afdoende steun voor het geven van gpede volksconcerten^en volkstooneelvoor- stellingen. c. Oprichting van een Volksgebouw. (1. V Yooi-rvoivitvg in nporlterrol- nen. e. Subsidieering van arbeiders-instituuts ten bate der arbeiders- en jeugdontwikke- ling. 6. Openbare gezondheid. a. Voldoende voorziening in bad- en, zwemgelegenheden. b. Inrichting van een genoegzaam aantal gemeentelijke wasscherijen. c. Krachtige organisatie van den strijd te gen de tuberculose en andere volksziekten. d. Zorg voor voldoende ziekenhuisruimte. e. Verbetering van de opleiding van het verplegend personeel. 7. Sociale voorzorg. a. Krachtige bevordering van zorg voor zuigelingen en kraamvrouwen. b. Voorziening in goede kleine kinder bewaarplaatsen. 8. Armenzorg. a. Ingrijpende hervorming van de gemeen telijke armenverzorging. b. Ruime toepassing van art. 20 der Ar menwet. Ten opzichte van de samenstelling van het aanstaande college van Burgemeester en Wethouders wordt nader overleg ge pleegd. Onderofficier»» aus5to*Uo. De tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers ontving gisteren in audiën tie een deputatie van de Nationale Chris telijke Onderofficieren vereeniging, den R. K. Bond van Onderofficieren St. Marti- nus en de Vereeniging van leden, behooren- de tot het wapen der Kon. Marechaussee be neden den rang van officier. De Minister deelde mede, in antwoord op hetgeen de deputatie opmerkte omtrent den nood die in het onderofficierenkorps be staat, dat reeds van den Raad van State is terugontvangen een suppletoire onrwerp- begrooring-, waarbij de noodige gelden wor den aangevraagd om, gerekend met 1 Juni TQTQ, de salarissen der onderofficieren te verhoogeri. De aenvangswedde voor den rang van sergeant zal gebracht worden op 1000, terwijl eindsalaris voor den adju dant-onderofficier 2400 zal beloopen. De indiening bij de Tweede Kamer is binnen enkele dagen te wachten. Voor het geheele wapen der marechaus see beneden den rang van officier is in het zelfde ontwerp een afzonderlijke regeeling getroffen, waarbij meer in het bijzonder voor dit wapen een belangrijke verbetering wordt voorgesteld. Afgezien van het bovenstaande is aan de onderofficieren en aan de bovenbedoelde le den van het wapen der marechaussee, even als aan de burgerlijke ambtenaren, over Oc tober e.k. een maand extra-salaris toege dacht, terwijl met ingang van 1 Januari IQ20 een geheel nieuwe regeling zal tot stand komen. De deputatie gaf nog enkele wenken, wel ke de minister beloofde in overweging te zullen nemen, met name het verzoek om over de definitieve regeling tijdig het oor deel der versohillende organasaities in te winnen en den wensch om een voorschot te verleenen op hetgeen de nieuwe regeling beoogt Hulde aan de eskadrons wielrijders. Toen in de eerste dagen der mobilisatie bleek, dat na vorming van de cavalerie-brigade nog veel personeel der cavalerie overcompleet en ter beschikking was, zijn daaruit met spoed afdeelmgen wielrijders gevormd, de z.g. eskadrons^wiel- rijders. Gedurende de mobilisatiejaren hebben deze skadrons wielrijders aan de hun ge stelde verwachtingen ten volle voldaan en, behadlve als een groote versterking van de cavalerie-brigade, veel diensten gepresteerd bij de beteugeling van den smokkelhandel, bij de graan controle, de mijnwerk ersstaking en bij de overneming en verzorging van. Belgische en Frans che vluchtelingen. Ter vereeuwiging van deze huzaren-wiel rijders heeft de heer Hoynok' van Papen- drecht een schilderij vervaardigd, voorstel- een gevechtsepisode. Dit schilderij hebben de officieren aangeboden aan den generaal-majoor inspecteur der cavalerie, die het heeft aanvaard en het een plaats heeft gegeven in een cavaleristisch milieu:: het museum der rijschool te Amersfoort, al waar het a. s. Vrijdagmiddag 2 uur zal wor den onthuld. (N. R. Ct.) Het overcompleet In de hoogere onderofficiersrangen. Op vragen van den heer "Wijk betreffende opheffing van het overcompleet in de hoo gere onderofficiersrangen heeft de Minister van Oorlog geantwoord dat hij ter opheffing van het bestaande overcompleet in de hoo gere onderofficiersrangen voornemens is het instructief en administratief kader der korpsen den dienst, onder toekenning van pensioen, te doen verlaten drie maanden na het bereiken van den 56-jarigen leeftijd, al thans voor zoover het niet te voren in se dentaire betrekkingen is kunnen worden ge plaatst, Deze maatregel zal echter, In ver band met de voorgenomen herziening der militaire pensioenwetten, niet worden toe gepast vóór 1 April 1020. Het aanvullen van vacatures in de hoogere rangen zal geschieden door van elke 3 vaca tures er twee te doen bezetten door over complete functionarissen en één te doen vervullen door bevordering van een onder officier van Tageren rang. Er bcstnrtfc zijnerzijds geen bezwaar tegen, om vorenomsclireven regeling cfoor mfddel van de legerorders ter algemeene kennis te brengen. De in Rusland gevangen N ederlanders. De regeering heeft, naar het Hbld meldt, nadat haar het be richt van de gevangenneming van verschil lende Nederlanders in Rusland bekend was geworden, onmiddellijk pogingen in het werk gesteld, zich omtrent hun lot te vergewis sen. Er zijn zoo spoedig irtogelijk inlichtin gen te Stockholm ingewonnen bij het inmid dels teruggekeerde Deensche Roode Kruis- personeel. dat in Rusland had vertoefd. Thans '-.ordt een poging gedaan, om draad loos van uit Nederland verbinding te ver krijgen met autoriteiten der Sovjet-regee- nng. Koninginnedag té Amster dam. Ter gelegenheid van Koningin nedag worden te Amsterdam 's middags en 's avonds op verschillende punten der stad muziekuitvoeringen gegeven. De feestelijkheden die vroeger werden ge geven achter het Rijksmuseum hebben dit maal in het Stadion plaats, des namiddags van 25 uur. Daar worden verschillende wedstrijden, ook wielerwedstrijden, gehou den, terwijl binnen de wielerbaan een groote specialiteitenvoorstelling zal plaats hebben, alles onder leiding van den heer Joh. Coucke directeur van het Stadion. Het Stadion is te gen entree toegankelijk. Des avonds om half tien wordt een groot vuurwerk cp den Am- sfel ontstoken door de £Ied. Pyrotechnische fabriek. Het stoomschip Rotterdam, van de Holland—Amerika-lijn, is gisternamid dag van Rotterdam nar New-Yorlc vertrok ken, met 120 passagiers eerste, 81 tweede en 60 derde klasse. De gedesorganlseerdetelc- graaf dienst. Een telegram, op 16 Aug. 10.21 v.m. uit Amsterdam verzonden, werd, naar men aan de N. Rct. meldt, op 21 Aug- 6.30 njri. te Amersfoort besteld. Dus vijf en een halve dag voor het traject! Dierenbescherming op de spoorwegen. Door de directies der Ned. Spoorwegen is bepaald, dat personen, die zich behoorlijk kunnen Iegitimeeren, als te zijn aangesteld door de Ned. Veree$. tot Bescherming van Dieren, op de veeladingen der stations kunnen toegelaten worden om zich te vergewissen, of het laden en lossen behoorlijk geschiedt, om zich te overtuigen, van den staat, waarin het vee aankomt en van andere zaken, die zij uit eigen waarne ming kunnen vaststellen. Inlichtingen om trent den duur der transporten, het al-, of niet aanwezig zijn van geleiders, het aantal dieren dat in een wagon geladen is geweest enz. mogen door het personeel niet ver strekt worden. Voor deze inlichtingen, moet worden verwezen naar de afzender-s of gea^ dresseerden. De b r o o die a a rt. De Minister vafljj Landbouw heeft bepaald dat voor de 28stSl broodkaartperïode als wittebroodkaaTteri^ aanvullingskaarten voor wittebrood en dagifi broodkaarten zullen gelden: voor bet I09S tijdvak de bruin gekleurde: voor het 110^ tijdvak' de blauw gekleurde; voor het 111^ tijdvak de oranje gekleurde en voor het 112.5 tijdvak de grijs gekleurde kaarten. -s Runderen naar Noords Frankrijk. Dinsdag werden van Gronin* gen ongeveer 200 runderen naar Noordi' Frankrijk uitgevoerd. Naar het Hbld. van' betrouwbare zijde verneemt zal de uitvoer van vee naar Frankrijk na afloop van deze week worden stopgezet. Ir Gistermorgen zijn in een stal bü de veer markt en aan den ingang van de markt eenlk ge gevallen van mond- en klauwzeer uitge broken. De zieke dieren zijn naar de plaats van herkomst teruggebracht. De districts* veearts te Groningen heeft voor den uitvoetj naar Noord-Frankrijk te Leeuwarden goed gekeurd IIQ runderen. fs Uitvoer van nieren. De dl rectie der Nederlandsohe Uitvoermaatschap* pij brengt ter kennis van belanghebbenden; dat zij vergunningen voor den uitvoer vare- nieren in elke gewenschte hoeveelheid kat endoseeren. Aanvragen tot het verkrijgen van consen ten kunnen bij de Kamer voor Landbouw: van genoemde Maatschappij worden ingfci (liend. Het kalk verbod. De Zaandam* sche pob'tie heeft bij vier handelaren te zat. men in bezit genomen een partij van ruim 20.000 kalkeieren. Afgewaaid frai. Door den ,hev.--1 storm van gisteren is zeer veel inzit afgewaaid, Van wat is blijven hangen, blijkt nog veel ge* kneusd te zijn. Loonsverhooging te Zaan* dam. In den Zaandamschen gemeenteraad is door den wethouder voor 6 Hed rifver mede- gedeeld dat van den kant van b. en V,. c<n voorstel is te verwachten w»a*uy aan ge Werklieden der gemeente "V uuur.'etocslag zal worden gegeven van f 3 per week. f'iis 60 cent voor leder kind beneder. 16 jaar. Daar door zou het minimumloon gebracht worded op f 30 per week. Naar aanleiding hiervan is door rl- lijke afdeelingen van den Nod risteinkcn Bond en van den Ned. Federatie---r r I van Personeel in Openbaren Dienst '"'l den gemeenteraad Ingediend om ia pi - van een -ïuartetoe-Tag een loonsverhne ..nz tae.te kennen en het minimumloon te 'aan alert o" f 31 50 per week De T,pogrA(«n-aeil. De afdeelingen Enschedé van de Chr. ge zellenbonden hebben de volgende motii aangenomen: „De gecombineerde ledenvergadering, gehaard de besprekingen omtrent den kri tieken toestand in het garfisoh bedrijft spreekt haar volle vertrouwen in de resp. hoofdbesturen uit en keurt de leiding daar van goed, draagt hun op, om verder met alle wrettiga middelen de belangen der leden te blijven behartigen, langs den weg van orde en recht. De 24 uursstaking te Am sterdam. Vertegenwoordigers der pers hebben in verband met de staking der ge meentewerklieden een onderhoud gehad met den heer Wlbaut, wethouder voor de Arbeiderszaken, ten aanzien van het stand punt dat B. en W. nopens de gest. akt heb bende gemeentewerklieden zullen aanne men. De heer Wibaut zeide, dat B. en W. nog geen besluit in deze hadden genomen, maar dat zij de bepalingen van het werk liedenreglement betreffende het zonder voorkennis verzuimen, zullen in acht nemen en volgen. D. w. z.. zij wachten af we'ke straffen "de hoofden der verschillende tak ken van gemeentedienst voor de gestaakt hebbende gemeentewerklieden zullen voor dragen, om dan het scheidsgerecht uitspraak' te laten doen. Zoo is ook door B. en W. gehandeld ten aanzien van de gemeentewerklieden die ofj 21 Juli het werk hadden neergelegd in ver band met de proteststaking tegen de inter ventie in Rusland. De directeuren der bedrirven hebben toen verschillende straffen voorgesteld Over hel algemeen bestond deze straf in drie dagen schorsing. Deze strafvoorstellen zijn teen aanhangig gemaakt 'o:' het gemeentelijk scheidsgerecht, doch op instigatie van do federatie zijn een aantal gevallen op dert dag dat het scheidsgerecht zou zitting hou den, teruggetrokken, zoodat thans B. en W. een beslissing nopens die gevallen hebber? te nemen. Deze beslissing, zoo zeide de wethouder ten slotte, is binnenkort te verwachten. Het einde der protestste^ kin». Gisteren hebben de stakende ge-: meentewerklieden te Amsterdam zich weetij in hunne bedrijven aangemeld, waar zij allen' zonder uitzondering weer zijn aangenomen. Het tramverkeer is weer hersteld en allé bedrijven functioneeren weer zooals voor* heen. v Koetsiersstaking «pgehe-j ven. Vanwege de koetsiersvereeniging „De! Broederband" te 's Grav-enhage wordt me-j desedeeld, dat bij deze organisatie eert

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2