l M.H.van Raaite Kantoorboekhandel en Drukkerij B. KRAMER, Langestraat 65 Amersfoort. ZIE ONZE ETALAGE VAN KANTOORBOEKEN, AFD. CONFECTIE. Middenstand en zijn instituten. Langestraat 37. AFD. LlNfiwiL COMPUTE HÜWELIJKS-UITZETTEH. BABY-ARTIKELEN, UITRUSTINGEN - PYAMA'S. BLOUSES - PEIGNOIRS ROKKEN. KAARTSYSTEMEN EN LOSBLADIGE BOEKEN. De Banketbakkerij. De Schoenmaker. Veranderde tijden. Nu in de laatste weken zoo dikwijls over den Middenstand wordt gesproken, heb ik gemeend, hierover ook een wqordje te moe- 'ten meepraten en zal ik aanvangen met te verklaren, dat het een verblijderyl teeken is, dat ook de Middenstand gaat inzien, dat hij ziek moet aaneensluiten. De oorlog, die ^heel veel wee over Europa heeft gebracht, i is gelukkig gedaan en alhoewel er veel leed )is geleden, is er toch ook een lichtzijde en wel deze, dat men door den oorlog meer tot elkaar is ^gekomen doordat door verschil lende maatregelen het vrije handelsverkeer .geheel werd vastgelegd, waardoor het den Middenstand niet gemakkelijker werd ge maakt Gelukkig zijn verschillende instellin gen tot stand gekomen door de organisatie van den Middenstand en doet het mij een genoegen, in de eerste plaats te kunnen noemen de Middenstands Crediet- •banken. Deze banken, het eerst ontstaan in de Gemeente Groningen, waren opge richt met het doel, den kleinen zakenman 1 te helpen en te steunen. Bij de oprichting dezer banken dacht men, dat het een philantropisch karakter had, het geen niet goed zou zijn. De credieten, wel ke werden gegeven waren te klein en be droegen ten hoogste 1000.hetwelk al spoedig werd veranderd in 5000.en la ter in 25,000.terwijl de Middenstands Credietbank te Amersfoort thans credieten verstrekt tot onbeperkte bedragen. Het middenstands-credietwezen heelt een zeer groote vlucht genomen in ons land en zijn vele middenstanders met al hun zaken bij hun eigen credietbank aangesloten. Nu ik toch spreek over de middenstands-crediet- bank te Amersfoort, wil ik nog gaarne aan stippen, dat juist deze dagen de koninklijke bewilliging is verleend op hare statutenwij ziging. Deze wijziging houdt o.m. in de ver grooting van het maatschappelijk kapitaal tot ƒ300,000.en de bepaling, dat aan aandeelhouders, in plaats1 van 5 procent di vidend, voor zooveel mogelijk 6 procent zal worden uitgekeerd. Verder is bepaald, dat deposanten en credïetnemers al of niet aandeelhouders zijnde in de overwinst deelen. Daar de Mddenstands Credietban- ken geen credieten verleenen zonder zeker- waren al'e grondstoffen van- prima kwaliteit tegen zeer billijke prijzen te bekomen. Hoe -geheel enders werd dit echter door de nij pende oorlogstoestanden. Naarmate de oor- logsdwir verlengde, werden ook de moeilijk heden in dir vak steeds meer en meer ge voeld. Zoodra de brood-distributie in werking trad, werd ook de banketbakkerij, ten op zichte van de bloem aan banden gelegd, ten gevolge van de zeer verminderde bui- tenlandsche aanvoeren. Langzamerhand had men zich tot het ver krijgen der diverse ingren-enten tot de ver schillende regeer ingslicl e men of tot de Ne- derlandsche Overzee Tr.istmaatschappij te wenden Deze grr r dsrrffen werden toege wezen naar aanleiding van den aangetoon- den omzet van vorige jaren. Niettegenstaan de deze bureaux stagnaties veroorzaakten, werd het bedrijf toch gaande gehouden. Het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel liet in 1917 door het geheele land een onderzoek instellen naar de hoe veelheid bloem, noodig voor de banketbak kerijen en biscuitfabrieken. Naaj* aanleiding van deze enquête, werd het bloemrantsoen op 50 prcent van het verbruik in normale tijden gesteld. Een geheel stopzetten van de twee bovengenoemde bedrijven zou het broodrantsoen niet beduidend kunnen ver- hoogen, bovendien zouden daardoor dui4 zenden arbeiders plotseling broodeloos wor den. De benoodigde bloem voor de banketbak kers wordt momenteel nog steeds door de regeering maandelijks verstrekt, toch wordt alles weer geleidelijk in normale banen ge leid, naarmate de aanvoer der buitenland- sche grondstoffen weder toeneemt. De prijzen van alle artikelen in de ban ketbakkerij zijn reeds aanmerkelijk gedaald, daarbij komt nog, dat tegenwoordig in de betere soorten grondstoffen sneer te verkrij gen is, en thans niet meer tegen -die absur de prijzen, al^die in het laatste gedeelte van den oorlog werden betaald. Niettemin zijn er nog andere zeer belang rijke factoren, die de prijzen niet zoo ge stadig kunnen doen dalen ,om tot een toe stand als voor vijf jaren terug te keeren. De aardig werken. Hadden wij met de kennis geving oen verklaring gegeven van de ook in ons vak, veranderde omstandigheden, hoe ingrijpend de tijdgeest huisgehouden heeft in onze. innerlijke verhoudingen, dan zouden wellicht de weidenkenden niet vij andig staan tegenover hem die van deze din gen kennis gaf, maar dit is niet het geval. Toch is het publiek van één ding voldoen de op de hoogte; van het zeer dure en moei lijke leven* Vooral een zeker deel van het publiek heeft het zwaar te verantwoorden. Ambtenaren, gepensionneerden, de klei ne rentenieren en allen die van een beperkt Inkomen moeten leven, maken ontegenzeg gelijk een zeer moeilijken tijd door. Hunne inkomens zijn of in 't geheel niet, of niet in verhouding tot de behoeften verhoogd. En waar men nu gewend is aan ontzegging van lusten en, hoe dwaas of het ook klinke, het moet worden neergeschreven het schoen makersvak als een noodzakelijk kwaad be schouwende waar men veel gemakkelij ker 25 uitgeeft voor een mooie hoed of 60 voor een costuum in den normalen tijd dan 12 voor een paar schoenen of 2 voor het maken van een paar 1ste klas zoo ien en hakken, voelt men nu aan- den lijve, dat het zoogenaamde kwaad één van de eer ste levensbehoeften is, die niet kan worden ontbeerd, nu wordï nog met nog meer tegen zin dan vroeger dat „weggesmeten geld" neergeteld. Waar men nu geneigd is zich (al is het ook mopperend) te schikken in het onver mijdelijke, in dit speciale geval wil men dat niet, om de doodeenvoudige reden, dat men gewend is geraakt den schoenmaker niet mede te rekenen. Dat bedrijf werd uitgeoefend door men- schen die zich aan de Tafels van de samen leving vasthielden, de een wat steviger dan de ander, maar aan den buitenkant waren zij toch allemaal, die bovendien er de eigen aardige gewoonten op na hielden, tot voor enkele jaren om elkander en daarom zich zelf zooveel mogelijk de kans te ontnemen op een dragelijk bestaan. Er is geeft vak denkbaar waarin de wangunst en concurren- tienijd, de onderlinge naijver en domme zelf zucht grooter verwoesting hebben aange richt, dan in het schoenmakersvak. De vak- ÖYrYYYYYYYYYVYVYY^rnrvyyYY« ontevredenheid neemt met den dag toe. De leiders worden lijders, en het naar den schijn overwinnende proletariaat heeft nog nooit zoo'n nederlaag bevochten. De eenïge die er bij wint, is het. „Groot kapitaal", met dat al gaat dus ons vak mede in dien wossenden vloed. De grondstoffen duur leder 4 maal den prijs van voor den oorlog arbeidsloon hoog, bedrijfskosten stijgende, huishuur steeds hoog er, belasting druk zwaarder, wettelijke bepalingen immer knellender, dus wil de schoenmakerspatroon, (verstaat wel, geen zelfstandige schoenma ker) zijn zaak drijvende houden, moet hij bij zijn prijsberekening voor zijn werk met al deze dingen rekening houden. En doet hij dat en gebruikt hij daarbij beste grondstof fen, maakt hij zijn werk zooals dit voor een goed vakman mag worden geëischt, dan zijn de prijzen, die hij thans wel genoodzaakt is te stellen, niet te hoog te noemen. Men verwan n.aar al te vaak de begrpipen „duur" en „veel geld." De schoenmakerspatroon kan nog wei niet verdienen wat éen opperman in een an der vak verdient maar is in ieder geval veel wordt daarvan een kleine ruimte afgestaan voor woning, zelfs heeft dit ten gevolge, daL menig winkelier zich genoodzaakt ziet bui ten zijn zaak te gaan wonen. Vroeger kon men volstaan met achter een raam met 6 kleine ruitjes zijn artikelen ten toon te stellen, thans étaleert men achter groote spiegelruiten van meters oppervlakte en de op handen zijnde étalage-weds" zal duidelijk aantoonen, welke eischen aan den modernen winkelier gesteld worden om zijn waren onder de oogen van het publiek ie brengen. De onkosten en de risico van het bedrijf werden hierdoor uit den aard der zaak aan merkelijk vergroot en het is dus niet te ver wonderen, dat de winkelier en de zakenman in het algemeen er op uit waren hie; van een behoorlijk overzicht te bekomen. Het zoo be kende bord, waarop volgens de booze wereld' met „dubbel krijt" werd geschreven, en de lel van den winkelier hadden afgedaan en' maakten plaats voor meer moderner gerief. Hierover een korte uiteenzetting te geven is het doel van dit artikel. Iedere moderne zaak houdt rekening met de vraag van z'n publiek en tracht zich aart te passen aan de veranderde tijden. Zoo ging het ook den kantoorboekhandelaar er. den kantoorboekenfabrikant. Na het bord met het krijt en de lei volgde eenvoudige administra- tiën. Het kasboek, in- en verkoopboedebi teuren- en crediteurenboek met enkele bij*- boeken vormden de reeds zeer veel verbe- beterde administratie, in de levering waar van de kantoorboekhandelaar een behoorlijk ke bron van inkomsten vond. He: was echter maar een klein gedeelte der zaken dat hier- toe overging, en velen bleven in de oude sleur nog voortwerken. Van controle was in de meeste zaken dan ook nog geen sprake en het maken van fouten was aan de ordd van den dag. De oorlog met z'n beruchte^ O. W .-belasting bracht hierin echter eeriQ aanmerkelijke verbetering en menig zaken-, man zag zich genoodzaakt, wilde hij zekefl zijn van een juisien aanslag, een behoorlijke administratie te gaan voeren. Amerika, het land der vooruitgang en van heid en door de banken inzage der boeken kan worden geëischt, moet ik wijzen op het nut en de groote noodzakelijkheid eener boekhouding voor den middenstand. Is men niet in staat zelf zijne boekhouding te voe ren. of heeft men geen gelegenheid haar geregeld bij te houden, zoo kan men zich vervoegen tot het Bureau van Boek houding, hetwelk te Amersfoort is ge vestigd en een onderdeel uitmaakt van de Middenstands Credietbank. Houdt men niet goed boek, dan leert men zijn zaak niet ken nen en zal hard werken ook niet baten. Het is bij vele middenstanders treurig gesteld mei de boekhouding, niet alleen bij de klei nen, doch ook bij vele grooten. Het is niet de bedoeling, dat iedereen op uitgebreide wijze zijn boekhouding voert, doch naar om vang zijner bekendheid alsmede omvang zij ner zaak. Het genoemd bureau van boek houding kan hier dus bemiddelend optre den. Voorts kan ik nog wijzen op de Algemeene Borg-Maatschappij voor den Middenstand, welke is opgericht om borg te blijven voor die credieten, wel ke niet door persoonlijke of zakelijke zeker heid zijn gedekt, daar de middenstands- credietbanken, zooals hiervoor reeds ge zegd, alsnog geen blanco credieten mogen verleenen. Er moet bij het verleenen van crediet niet alleen aan de belangen van den credietnemer, doch zeer zeker ook aan die van den deposant worden gedacht. Al de hier genoemde instellingen laten U duide lijk zien, wat een kracht er van organisatie kan uitgaan en daarom wek ik alle niet-ge- organiseerde middenstanders op, zoo spoe dig mogelijk zich te organiseeren, opdat ook de onderlinge verhoudingen beter worden, die zeer noodzakelijk zijn. Het Bestuur van de Middenstandsvereeni- ging „Handel en Nijverheid" geef ïk in overweging de s.s. wintercampagne met fris- schen moed aan te vangen en zich in ver binding te stellen met de verschillende vak organisaties. Ik twijfel niet, of deze samen werking zal niet alleen in het belang zijn van genoemde vereeniging, doch ook van den geheelen Amersfoortschen Midden stand. A. H. MARTENS. Onder de verschillende bedrijven, is het ieer zeker ook de banketbakkerij, welke de nadeelige gevolgen van denzen wereldoor log ten zeerste heeft gevoeld. Voor een vijftal jaren kocht elke banket bakker voor geld en goede woorden, wat hij wilde, bij ieder quantum en iederen leve ringstermijn, zooals hem dat het voordee- Ugst en gemakkelijkst voorkwam. Doot de enorme wereldproductie en ge- tegelde aanvoeren uit overzeesche landen, steenkolenprijzen zijn momenteel nog ruim vijf maal zoo hoog als vóór den oorlog. Vroeger kocht men een waggon van 10,000 K.G. prima Duitsche kolen of briketten, in clusief de vracht, voor circa 120, terwijl thans voor industriekolen ƒ5.95 per 100 K.G. wordt betaald, d. i. dus voor 10,000 K.G. ƒ595 en nu nog niet eens rekening houdend met de veel mindere kwaliteit der Limburgsche kolen. De verschillende grondstoffen zijn thans nog varieerend van 100 tot 400 procent duurder dan voorheen. Ook zijn, evenals in alle bedrijven de loonen ook aanmerkelijk verhoogd, in 't bijzonder die van het gehuw de personeel, met het oog op den verhoog den levensstandaard, terwijl de arbeidstij den successievelijk zijn verkort. Zeer velen, voornamelijk in regeerings- kringen, houden zich bezig met het alge meene duurte-vraagstuk, ongetwijfeld een moeilijk probleem om in afzienbaren tijd op te lossen. Zoodra alle bedrijven weder intact zul len zijn gekomen en de groote verscheiden heid van handelsproducten meer en meer op de markt verschijnt, dan zuTlen natuurlijk de prijzen -daarvan grcotendeels gebaseerd zijn op de wet van vraag en aanbod, die de markt op peil houdt. Kunstmatige prijsop drijving is en blijft altijd tijdelijk en staat dus altijd wankelbaar. Voor alles is een ze kere tijd noodig, evengoed als tijdens den oorlog de prijzen van alle artikelen stegen, naar gelang de vraag bet aanbod overtrof, zal ook nu tijd noodig zijn om weder de pro ductie hooger te kunnen opvoeren, en het geen dan tot gevolg zal hebben dat ver schillende artikelen, dus ook de lekkernijen, weder onder ieders bereik komen. A. J. v. Z. Wanneer mij gevraagd wordt een over zicht te geven van het verleden, heden en de toekomst in het schoenen- en daarmede in verband staande schoenenreparatievak, is zulks voorwaar geen kleine zaak. Bang dat ik de gemoederen nog meer als thans het geval is in opstand breng, want de critiek waar heden ons vak en de daarmede in ver- Lt.nd staande reparatie-prijzen aan onder worpen is, kan niet anders als afkeurens waardig gekwalificeerd worden. En om het laatste te bevestigen dient het volgende: Toen het bekend werd, dat belanghebben den in het schoenmakersvak rich organi seerden en met het oog op de steeds stij gende grondstoffenprijzen, de schoenen en reparatiewerken verbooging moesten -onder gaan, werd deze billijke verhooging door het publiek als een oorlogsverklaring opgevat. Wat dus op zich zelf onschuldig is, kan, ver keerd toegepast of uitgevoerd, zeer kwaad kennis nam gaandeweg af en hield gelijken tred met het naar beneden gaan van den prijs voor het werk. Over het geheele land was het den domsten bcrer bekend dat een paar manszolen en achterlappen 1.40 kost ten en dat hij die 1.70 durfde rekenen een zeeT dure schoenmaker werd genoemd. Vooral in steden als Amersfoort was de groote vijand van den schoenmaker: de schoenmaker. Duizendvoudig heeft het zich voorgedaan dat in een nieuw wijkgedeelte van de stad een jonge nog energieke man zich vestigde als schoenmaker en wanneer na maanden van hongerlijden en zwaren strijd tusschen. zijn moed en geldelijke nood het hem gelukte zooveel werk tot zich te trekken dat hij van 's morgens vroeg tot in den nacht werkend den kost voor de zijnen kon ophalen, dat een ander werd aangetrok ken door dat late werken; een teeken dat er veel werk was en alleen om veel werk (verdienste kwam er niet op aan) was het te doen. Die ander, die dan enkele huizen ver der neerstreek en als uitgangspunt voor prijsberekening de prijs van zijn buurman nam (welke laatste bij zijn prijs van 1.50 voor zolen en achterlappen maar een schraal loon had) en onverschillig voor hooge winst om het werk was het be gonnen, daarom bij strooibiljet door de ge heele wijk bekend liet maken, dat hij voor 1.30 prima prima werk leverde. Dat hij de leerhandelaars straks niet betalen kon, deer de hem al evenmin, om de doodeenvoudige reden, dat hij dit eerst te weten kwam als het te laat was. Zoo werd die fatale prijs berekening het moordtuig dat de levens ader van het vak af of doorsneed. Zoo werd de laatste 50 jaren de schoenmakerij gelijk aan een zich zelf verslindend reptiel. Daar om is het den buitenstaander niet kwalijk te nemen, dat hij met een zekere laatdun kendheid op ons „kunstvak" neerziet de oor zaak ligt bij den schoenmaker zelf. Het zal echter, den weidenkenden buiten staander niet onverschillig zijn dat de tijds omstandigheden aan dezen noodtoestand, niettegenstaande de tegenwerking van d^n schoenmaker (want zijn conservatisme is zoo groot) voor een groot gedeelte een ein de hebben gemaakt. Ook voor de arbeiders in het schoenma kersvak, is de verkorte arbeidsduur van kracht en dit komt den kostprijs van 't werk buiten den wil van den schoenmaker ver- hoogen. De tijd is voorbij dat een schoen makersgezel voor 7 per week óók als meesterknecht van 's morgens 6 tot des avonds 9 uur en 's Zaterdags tot 1 uur bleef werken. Voor de helft van dien werktijd en meer dan het viervoud van dat loon verleent hij schoorvoetend zijn diensten. En nog zijn we> niet aan het eind van zijn eischen. Het al te lange verdrukte volk, raakt het hoofd kwijt; zij zijn els de kinderen, grijpend naar d* vinger*, nemen «Ij de hand en de vooruit op voorheen. Waar wij nu te gelij kertijd leven in den tijd van algemeene or- genisatie heeft ook gelukkig de schoenma ker zijn belang begrepen en heeft zich ge organiseerd, moet nu trachten door onder ling overleg en overeenstemming het door de tijd. omstandigheden hem in den schoot geworpene te behouden voor de toekomst. Met dien verstande echter dat wanneer door meer economische bedrijfsinrichting, het dalen van lederprijzen, een .goedkooper kostprijs kan worden bepaald, dit van zelf wel merkbaar zal worden aan den prijs bij het publiek. De schoenmaker zal het wel leeren van de zijde van het kapitaal dat zich op het eer tijds niet loonende bedrijf werpen zal. Dit alles wist het publiek niet, wèl, dat ook de schoenmakers georganiseerd zijn en lezen de de advertentie redeneert het publiek al dus: „De schoenmakers verdienen veel geld, zij zetten ons af en willen dat blijven doen, door de macht hunner organisatielfTT Ik heb getracht 'door bovenstaand aan te toonen dat het publiek verkeerd oordeelt. En ik begrijp dat volkomen, vooral waar er door verschillende personen wordt beweerd dat voor 1.40 a 1.50 een paar beste kern zooien zijn te leveren. Dat geeft natuurlijk groote ontstemming en werkt zeer verwar rend. Het is dus de taak van ieder goed onder legd schoenmakers-patroon, zijn klanten te overtuigen, van zijn goed recht, om voor goed werk een goede winst te verlangen en eerst wanneer ook de scho wmeker weer dopr verheffing van zijn vak (niet het minst door het toenemen van zijn vakkennis) zal 2ijn opgenomen in de rij der geëerde kunst vakken; ga hij over tot besprekingen over interne aangelegenheden ook met de ge mengde commissie voor levensmiddelen. Maar <be tijd is er nog niet. Hij komt zekerl R. H. K. Wanneer we ons, onverschillig in welke branche we werkzaam zijn, eens eenige jaren terug denken, dan zullen we onwillekeurig uitroepen„Wat leven we toch in een an deren tijd"! Ik stel mij zoo voor, dat dit al de eeuwen door zoo geweest is en dat ieder geslacht een dergelijke veranderde v'erkwij- ze in zijn leven heeft kunnen waarnemen. Toch maken wij wel een zeer bijzonderen tijd mee, een tijd waarin alles streeft naar vlugheid. Ook het zaken-doen heeft zich in dien geest gewijzigd, en de eischen daaraan gesteld zijn veel hooger dan voor eenige jaren terug. Kon vroeger een winkelier vol staan met een klein deel van zijn huis als winkel in te richten, 'thans is het juist anders om en is het geheele huis winkel en noode druk zakenleven, bracht ons voor de admini stratie wel veel nieuwigheden. Een paar dep voornaamsten, welke een geheele omkeer in de administratie brachten en voor menig-h' een nog zullen brengen, zijn wel het kaart systeem met daaraan zoo nauwverwant v er ti c a al-r an gs ch ik s y s t e e m cn het losbladige boek. Een ieder die een klein beetje met admi nistratie op de hoogte is, zal wei eens het) bezwaar hebben ondervonden, om in een re-, gister diverse personen, plaatsnamen, artike len, zoodanig onder te brengen, dat ze bi} de eerste oogopslag weer te vinden zijn. Steeds kwam alles kris-kras door ei-ander te staan en een klapper bracht maar een hal ve verbetering. i Het losbladige boek heeft hierin afdoende voorzien. Deze boeken, welke bes'aan in ver schillende systemen, hebben a'.len dit ge meen, dat men door een bepaald mechanis me in staat wordt gesteld een blad op eert willekeurige plaats in ot uit te nemen. Nemen we als voorbeeld een Debiteuren- boek, dan springt oogenblikkelijk in t oog het groote voordeel, dat men in staat is alle debiteuren zuiver alphabetisch te rangschik"' ken. Een alphabeth, wat bij een groot aantal., namen nog weer voor iedere letter onder-' verdeeld kan worden, b.v. A1"",. A"". enz., wijst oogenblikkelijk den weg. A. J dit voor deel op zich zelf reeds zóó groot, dat menig, een reeds daarom tot aanschaffing over zou gaan, nog meer voordeelen brengen denk vooruitstrevenden zakenman hier zeker toer Het transporteeren van pag. 1 naar pag., 20, van 20 naar 35 enz. vervalt geheel, daar men naast een volgeschreven blad steeds een tweede kan voegen, zoodat men van een cliënt steeds de rekening bij. elkander heeft.) Het bezwaar dat men tegen een dure uitgave op zou zien, vervalt geheel wanneer men) bedenkt, dat men ieder blad geheel vol kan schrijven en dus in 't geheel geen papierver-, lies heeft, iets wat uit den aard der zaak bij gebonden boeken wèl het geval is. Het kaart-) systeem berust feitelijk op precies dezelfde, gronden els het losbladige boek, met dit on-j derscheid, dat men de kaarten rangschikt, madels losse alphabethkaarten. (z.g. tab- kaarten) In kasten of kastjes. De gedeeltelijk bedrukte kaarten worden naar gelang van hun doel ingevuld en achter' de bovengenoemde tab-kaarten geplaatst. Deze tab-kaarten hebben, zooais hun naarrt) reeds aanduidt, een uitstekende lip (tab), we)-) ke telkens, voor iedere de breedte der vorigé t tab, verspringen, zoodat men, wanneer meh de lade met kaarten voor zich plaatst, eeijr geheel overzicht krijgt der indeeling. Ook hier valt oogenblikkelijk het groote voordeel van overzichtelijk werk in 't -oog. i Beide systemen eigenen zieh voor zoo ve-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 6