BINNENLAND ST. EiWIiLIOM Wijnhandel I. i Schoterman lm ütahtschestraat 17 Tel!. 145 Kameroverzicht Tweede Kamer De interpellaties-Helsdingen-K. ter Lana Ossendorp, voor salarieering van rijks ambtenaren, onderofficieren en onderwijzers worden in de zitting van Woensdag toege staan. Zij zullen gehouden worden op een nader te bepalen dag. Wijziging Invaliditeitswetten en vrijwillige ouderdomsverzekering. Minister A a J b e 1 s e meent dat door zijn De Staatscourant van 9 Scptenv voorstellen bevrediging is bereikthij is ber bevat o. a. de volgende Kon besluiten', 'daartoe principieel en financieel zoo ver ge- benoemd lot directeur der strafgevangenis gaan als hij kon ^aan. Over het succes der ,tc Alkmaar Th. Klinkert, thans adjunct-dircc vrijwillige verzekering maakt hij zich niet on gerust. Na den proeftijd met vrijwillige ver zekering kan men elkaar nader spreken over I chóussees, door het uitzetten van bereden bri- I gades te Nieuwer Amstel, Bussum, Oldebroek, Leusden en Envmcn en van onberaden brigades te Baam, Bel'lingwolde, Papendrecht, Beverwijk, Nijkerla Harderwijk cn Epe. Verder wordt voorgesteld .een subsidie van ƒ300 aan den Ned. Zwcmbond en een subsidie van 3000 aan het Nederl. Gymnastiekverbond. Ten slotte wordt een bedrag van 105,000 aangevraagd voor de levering van de troepen uit de voormalige Oranjekazerne te 's-Graven- hege. ©«richten hen die aan de verzekering niet kunnen deelnemen. ''De heer Duys trekt zijn amendement tot verhooging van de loongrens in, dóch stelt een motie voor waarin de reg'eering wordt uitgenoodigd, een wetswijziging te overwe gen ten aanzien van de loonklassen en pre nt iën. De heer Nolens is het met deze motie eens. De minister acht de motie overbodig doch heeft geen bezwaar toch overweging toe te zeggen. De heer Rutgers stelt voor, de behan deling der actie uit te stellen. Dit voorstel wordt verworpen met 5t3 tegen 19 stemmen. De motie wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heer Lolvman heeft niet gehoord dat de voorzitter vroeg of stemming werd •verlangd. Hij zou anders met verschillende •andere leden hebben tegengestemd. Het amendemenls-Duys om de weezenren- te 16 in plaats van tot 14 jaar uit te keeren wordt verworpen nadat de Minister had ver klaart dat de kosten 'door dit amendement met een millioen per jaar zoude stijgen. Het amend.-Duys om de rijkswerklieden die voor den pensioen-leeftjjd overgaan in particulieren dienst niet in ongunstiger con ditie te brengen dan andere arbeiders, wordt overgenomen. Het amendement-Duys om den arbeider invalide te veiklaren als hij de helft van zijn arbeidsvermogen in plaats van Va heeft over gehouden, wordt verworpen met 56 tegen 20 stemmen. - Het amend.-Duys om een jaarlijkschen toe slag van 100.te verleenen op invalidi- teitsrertte, wordt verworpen met 55 tegen 22 stemmen. Het amendement-Duys om de minimale rente te bepalen op 5.wordt verworpen met 49 tegen 26 stemmen. Het amendement-Duys om de weduwen- TenLe onvoorwaardelijk te maken, wordt ver- woipen met 42 tegen 28 stemmen, j Het amendement-Duys, om op de wedu- wentente een jaarlijkschen toeslag van 100 toe te kennen, wo-rdt verworpen met 49 te gen 21. Het amendement-Duys, om de weduwen ook 100.— ineens toe te kennen, wordt verworpen met 47 tegen 22. Het amendement-Duys, om te doen ver ballen dat de weduwe geen rente krijgt als de invaliditeit opzettelijk is, veroorzaakt of gevolg is van deelname aan misdaad, wordt ingetrokken. Het amend.-Duys om de werkgevers die voor minder clan 15O0.inkomen in de riiksinkomstenbelasting zijn aangeslagen, vrij •te stellen van premiebetaling, wordt verwor pen met 39 tegen 24. Het amend.-v. d. Laan om werkgevers die niet in de rijksinkomstenbelasting zijn aan geslagen vrijdom van premie te geven, wordt verwoipen met 40 tegen 23. Het amendement-Duys om onmiddellijk rente te verzekeren aan hen die invalide zijn bij het in werking treden der wet, wordt ver worpen met 37 tegen T9 stemmen. De stemmen over het amendement-Duys om aan de rentelrekkende echtgenoote niet samen 5, doch 6 te geven, mislukte door onvoltalligheid. Ten half 7 werden de beraadslagingen verdaagd tot Donderdag 1 uur. Per flesch f 1.75, Bij minstens 25 II. 15 ct. korting. Verhoog Lag jaai wedden luitenants en onderofficieren. Subsidies. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verhooging en wijziging van het VlIIste Hoofdstuk Staatsbegrooting 1919. Dit ontwerp betreft verschillende posten, o.a. tot verhooging van de jaarwedden van jongere ©liicieren in verband met de buitengewone stij ging van de kosten voor noodzakelijk levenson derhoud. Het ligt n.l. in de bedoeling, met in gang van 1 Juni 1919, de jaarwedde voor den two edeluitenant als volgt te verhoogen bij aansteling van 1300 lot 1600, na twee jaar dienst van ƒ1300 toi 1800, en voor den lstenhritenant van 1700 tot ƒ2000, na 4 jaar idienst van 1900 tot 2200, na 6 jaar dienst von ƒ2300 tot ƒ2400. Voor dezen maatregel is over 7 maanden 00,400 noodig. Voorts worden geiden aangevraagd tot ver hooging van de salarissen van sommige onder officieren, o.a. voor den sergeant bij aanstelling" en ten tijdeT dat hij in het huwelijk treedt. De totale uitgaaf hiervan wordt geraamd op f 1,151,000. Het ligt in de bedoeling, het totaal bedrog aan salarisverhooging in mindering te brengen van. den duurtebijs'.ag, met dien verstande ech- toi, dat de belanghebbenden minstens geniéten lion duairlebijsiag gehuwden «o kostwinners 2!K), ongehuwd'en ƒ1.50, or.gefiuwdem indien 'Zij voor rijksrekening zijn gehuisvest, 50. Verder zullen eenige auto's, welke tijdens de j ven het le bat.; mobilisatie gebruikt werden, ook wanneer de 3o. met iagang van 21 Sept. 1919, de reserve landmacht op vredesvoet zal zijn teruggekeerd, tweede luitenant F. H. van den Hoedt, van het m dienst gehouden worden, o.a. voor de hoo- j 33e. bat. gore leger-autoriteiten, voor het vervoer van t 4o. met ingang van 23 Sept. 1919, de seservq, rieken en vrachtauto's. j tweede luitenant A. H. Mols, van het 43e bat. Verder wordt 143,334 aangevraagd voor do j e. bij de artillerie der 'landweer vermeerdering van het aantal brigades mare-1 t j.tèur 2e rang der strafgevangenis le Arnhem; voor zoover noodig aan Mr. E. N. van Kief- fens verlof verleend om de betrekking te aan vaarden van bizonder medewerker aan hen Hoofd der Rechtskundige Afdecling van den Volkenbond; op verzoek eervol ontslagen uit den zee dienst de officier van gezondheid le klasse B. M. van Driel. den eersten luitenant op nonactiviteit G. v. Meurs van hel wapen der art. op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend; met afwijking in zooverre van de bestaande organisatie benoemd, bij het wapen der genie, I tot luitenant-kolonel de majoor TI. Walaardf Sacré van het wapen, commandant der lucht vaartaf degl in g. met afwijking in zooverre van de bestaande organisaties benoemd bij het wapen der genie, tot luit.-kolonel de majoor H. Walaardt Sacrée, van het wapen, commandant der luchtvaart-afdeeling. Bij Kon. besluit zijn A benoemd I. bij het wapen der infanterie, met ingang van 20 Sept. 1919, tot le-luit. bij zijn tegenwoordig korps, de 2e-luit. J. H. J. Kalt, van het 20e reg.; II. Bij het wapen der artillerie bij den staf van het wapen, met ingang van 30 Sept. 1919, tot Te-luit.'-magazijnm. de 2de luit.-magazijnm. 'F. M. J. Vermeulen van dien staf III. Bij het res.-pers. der landmacht tot rcs.- len-luil. bij hun tegenwoordig korps, a. bij het wapen der infanterie, lste mot ingang van 8 Sept. 1919, de res. 2e-luit. W. H. v. d. Horst en Dieker, beiden van het 10de, H. Alting van het 12de reg., en J. C. Lamspach van het reg. ja gers 2o. met ingang van 28 Sept. 1919, de res. 2e luitenants A. P. Bliek, van het I4e reg.; J. T. H. Smeets, van het T3e reg.; N. v. Vliet, van het 22e reg.; H. C. v. Leeuwen, van het reg. jagers; C. v. d. Dorpe, van het 20c reg.; M. Veld- huyzen van Zanten, van het IOe reg.; J. P. G. "Quack, van het 22e reg.; P. Tagelaar, van het reg. jagers; J. Broeker en J. H. v. d. Laan, bei den van het le reg.; A. D. Meijer, van het 11e reg.; A. F. Beckeringh, van het 21e reg.; L. J. Glastra, van het 13e reg.; K. R. Beukelman, van het 10e reg.; A. J. Holthuizen, van het reg. gre nadiers; A. G. J. Eikhuizen en P. Huijssoon, bei den van het 5e reg.; E. Zeviers, van het 2e reg.; B. F. Verveen, van het reg. grenadiers; W. J. H. Janssen, van het 16e reg.; H. Heusman, van het 5e reg.; J. J. Woldendorp, van het 12e reg.; J. Fhie, van het le reg.; J. M. W. Camps, van het 11c ren'.; M. P. M. Lmders, van hot 17e reg.; j C. A. J. Blankers, van het 3e reg.; H. "W. J. Dik, I van het 22e reg.; J. J. Snoeck Henlcemons, van het TOe reg.; S. H. van Groningen, von het 3e reg.;_M. kF. Alkema, van het lie reg.; W. van der Vegt en P. J. Roes, beiden van het reg. jagers; B. Merema, van het 12e reg.; J. Speijer, van het 22e reg. en E. H. J. Penners, van het 11e reg.; b. bij het wapen der cavalerie, met ingang van 28 September 1919, de res. 2e-luit. O. van Rees, van het 4e reg. huzaren; c. bij het wapen der artillerie To. met ingang van 8 September 1919, de res. 2e-luits. R. J. J. Lotsy, van het 4e reg. veld artillerie en J. V. Tas, van het 4e reg. vesting artillerie 2o. met ingang van 28 September 1919, de res. 2e-luits. H. J. van Heek, van het 4e reg. veld-artillerie; H. Hesselink en A. F. Roggen- beek, beiden van het 2e reg. vesting-artillerie; F. Klomp, dr. C. F. van Duin en S. G. van der Meulen, allen van het le reg. vesting-artillerie; J. de Vries en D. C. Engel, beiden van het 2e reg. vesting-artillerie d. bij de infanterie der landweer lo. met ingang van 8 September 1919, de reserve 2e-lratenants A. F. de Poauw, van het 39e bataljon, L. Overbosch, van het 13e bat.; P. IJ. Kende, van het 35e bat.; A. C. van Wa- veren, van het 47e bat.; J. H. A. Manders, van het 28e bat.; P. A. M. Braat, van het 40e bat.; J. A. A. Elsenburg, van het 37e bat.; R. J. J. Heinman, van het 28e bat.; J. Sie^ërs, van het 12e bat.; W. F. J. Godron, van het 25e bat.; L. E. J. de Bruin, van het 42e bat.; C. Huetinck, van het 22e bat.; D. Snol en K. de Vreis, beiden van het 20e bat.; J. Dubbeldam, van het 16e bat.; P. Bakker, van het 20e bat.; P. G. Groen, van het 30e bat.; J. C. Cramer, van het 25e bat.; G. de Nes, van het 34e bat.; R. Bordewijk, van het 35e bat.; J. M. Altema, van het 23e bat.; A. M. Regout, van het 48e bat.; L Smit, van het le batM. Keulemans, van l\et 33e bat.; S. A. v. d. Hoorn, van het 40e bat.; I. A. Alkema, ven het I9e bat.; H. de Haan, van het 7c bat.; E. J. H. M. T. Thijs, van het 48e bat.; C. Moll, van het T8e bat.; J. A. Muller, van het 15e bat.; N. Schenkman, van het 20e bat.; E. W. baron ven Heekeren van Bollander, van het 3e bat.; J. D. van Aalst, van het 44e bat.; J. P. M. Staal, van het 4Te bat.; A. W. I. Kerswage'n, van het 26e bal.; C. H. F. Schneider, van het 48c bat.; D. P. C. de Hoop Scheffer, van het 22e bat.; mr. H. L. W. Blokzijl, van het 47e bat.; R. A. C. L. Bank, van het 48e bat.; H. D. F. Meiners, van het 20e bat.; E. van Thiel, van het 23e bat. en jhr. M. J. T. van de Poll, van het 47c bat.; 2o. net ingang van 15 September 19J9, de reserve tweede luitenants H. Boumer, van het 15de bataljon, H. de Ruijter van het 18e batal jon W. P. R. Overduin, van het 20e bat.G. Jansen, van 'het 34e bat.J. Kroothof van het 9e bat.H. Hekkema, van het 37e bat.J. E. Sta- II e. van het 43e bat. F. J. Konert, van het 41e bat.; A. v. d. Meiji, 15e bat.; L. Zwema, van het 9e 'bat.; S. M.i J. Hindriks van het 6e bat.; J. E. Lenglet, van het 18e bat.en P. Gerbrandij, de luits. B. G. D. Mui.it, en J. Schouwenburg, beiden van de artillerie der landweer 2o. met ingang van S Sept." 1919 de res. twee de luits. P. Franke, W. Ouburg, T. Hommes, G. B. van de Werfhorst, H. de Zunges, mr. S. P. Frenkel en M. J. A. van Dugteren, allen van de artillerie der 'landweer; f. bij de mil. administratie der landweer., te rekenen van 6 September 1919, de reserve 2e luitenants G. de Koning» van het 14e bat.; G. A. P. Kools, van het 47e bat.A. Oltmans van het 10e bat. cn H. J. de Lange van het 16e bat. g. tijdelijk benoemdtot reserve le luitenant bij hun tegenwoordig korps bij het reserve-per- s'onecll der landmacht. I. bij het wapen der infanterie, met ingang van 8 Sept. 1919, de tijd. benoemde reserve-2e luit. J. M. Waltman, van het 5e reg.; II. bij de artillerie der landweer met ingang van 28 September 1919 de tijdelijk benoemde rescrve-tweede-luilenant H. O. Wening, 7. PI. C. van den Berg cn P. Boeken, alléh van d'e artillerie der Landweer. Onderscheidingen. Tn verband met de voorlichting, verstrekt aan de inder tijd van wege de Nederlandsche marine naar Zweden uitgezonden commissie ter Je- studeering van de Zweedsche gymnastiek, zijn benoemd in de Oranje Nassau-orde met de zwaarden: lot commandeur prof. W. F. Sellen, luitenant-kolonel, directeur van het Koninklijk Centraal Gymnastiek Instituut te j Stockholm; J. L. A. Bentzen, luitenant-ko lonel, directeur van de Centrale Staatsgym- nastiekschool te Christiania en K. J. S. UI- rich,'luitenant-kolonel, commandant van de Militaire Gymnastiekschool te Kopenhagen; tot officier de heeren P. J. G. Moberg, kapitein, secretaris van het Kon. Centraal Gymriastiekinstituut te Stockholm; S. Blom, kapitein-instructeur bij de Centrale Gym nastiekschool te Christiania; tot officier, zonder de zwaarden, de heer K. A. Knudsen, inspecteur van het gym- nastiek-onderwijs in Denemarken. Koninklijk bezoek aan G o- 't ine hem. De Koningin, en de Prins met gevolg hebben gisteren een bezoek gebracht aan Gorinchem, waar dezer dagen groote kindbouiwfeeten worden gehouden. Na door den burgemeester te zijn begroet, reed het Kon. Echtpaar onder de toejuichingen eener compacte menschenmassa, door de feeste lijk versierde stad, naar het stadhuis, waar de leden van den gemeenteraad aanwezig waren. Een dochtertje van burgemeester Gaarlandt; bood H. M. een ruiker aan. Op de Groote Markt voor het Stadhuis ha-dcien zich honderden zangers opgesteld, die het Koninklijk echtpaar toezongen. Bij het verlaten van het stadhuis prak H. M. eenige zangers toe en Zij complimenteerde den directeur, den heer Gerritse. De Ko ningin en de Prins vertrokken vervolgens per auto naar het'terrein van de landbouw tentoonstelling, waar het vee in den ring in oogenschouw werd genomen. Hierna wer den de gebouwen voor zuivel en akkerbouw en de zaaizaden-keuring bezocht. Onder meer werd nog in oogenschouw genomen een tuinhuisje van onbrandbaar riet. T-oen het Koninklijk echtpaar het mtoon- stellingsterrein verliet, zong het publiek geetdriftig het Wilhelmus. Op Haar rit door de stn-d boden een paar oude inwoners van Gorinchem Hare Majes teit bloemen aan. Detroonrede. H. M. de Koningin, die het nieuwe zittingjaar der Sta ten-Gene raal op Dinsdag 16 dezer weder in persoon zal openen, zal rich, naar wij vernemen, naar de vergaderzaal, de Grafelijke Zalen, begeven met den kleineren stoet, zooals in de laatstejaren gebruikelijk was. De Minister van Marine, Mr. Bijleveld, is voornemens a. s. Vrijdag te Hoorn een bezoek te brengen aan de oplei ding van leerlingen-onderofficier bij de Kon. Marine. De gasten op Wieringen. Men meldt ons uit Wieringen: De ex-kroonprins met 8e kroonprinses, de beide prinsen en hofdame Tschirichky brachten Maandag een bezoek aan den technisch en ambtenaar van den Ri jkswater staat den heer Coumou, waarna zij met de zen heer een zeiltochtje op de Zuiderzee maakten. De prinsen vertoeven overdag bij den heer Coumou en slapen bij burgemees ter Peereboom. Hare Keizerlijke Hoogheid deelde mede, een goeden indruk van het eiland te hebben gekregen. Zij vond het „sehr schön." Zij hoopt voor haar terugkeer naar Duitschland den ex-keizer te Ameron- gen te bezoeken. Afsluiting der Staats bcgro o- ling 19 18. Ingediend is een wetsontwerp lot verlenging van de termijnen voor de afslui ting der staatsbegrooling over 1918 en de in zending der rekeningen. Hederlaisd en B«1rU. Waarom de onderhandelingen tusschen Nederland en België niet verder gevorderd zijn, zet Het Laatste Nieuws uiteen in een artikel Dubbelzinnige politiek. Dubbelzinnige betooging, zegt het blad, als die van den heer Orts, zijn komen be wijzen, dat het beschaamd annexionisme nog steeds in feiten aangemoedigd werd. Dat verantwoordelijke personen een poli tiek volgden, die lijnrecht tegen alle begin selen van eer en rechtvaardigheid ingaat, mei inuansr van 8 Sept. 1919, de ser. twee- moet voor elkeen, die met de Belgische toe standen niet bekend is, onbegrijpelijk voor komen. Het is dan ook niet een zoo alle- daagsch voorkomend verschijnsel, dat het heil van een land toevertrouwd i$ aan een kaste, die het er schijnt op aan te leggen alles in het werk te stellen om onze positie tegenover het buitenland zooveel mogelijk te verzwakken. Wii verliezen stil aan het vertrouwen, zelfs van onze meest toegewijde vrienden, waar uit de meest rampspoedige gevolgen voort spruiten, die des te erger zijn, nu we een krisis doormaken, waarvan ons bestaan zelf afhangt. Hoe komt het o.a. dat wij er maar niet in slagen een leening in het buitenland af te sluiten Wij boezemen geen voldoende vertrouwen meer in. Praktijken als deze van het „dienst order" in zake Limburg en de ondubbelzin nige dubbelzinnigheid te Parijs zijn er niet naar om onze prestige te verhoogen. Ons ge- heele volk dat, wij kunnen het niet ge noeg herhalen, volkomen wars van alle on eerlijke handelwijzen is dreigt het slacht offer te worden van de niet nader te noemen daden van één enkele kliek, die handelt als of zij beslist de macht in handen had. Machtige stuwkrachten staan achter de knoeiersbende. De „haute finance" heeft be langen, die, helaas, niet altijd parallel loopen met deze van de geheele natie, en in haar dienst staan allerlei meeloopers. Een stelselmatige leugen-veldtocht, aan gemoedigd, ondersteund, geleid en uitgelokt door de lastgevers dezer bende, komt daaren boven de openbare opinie nog vergiftigen. En al slaagt zij er dan ook niet in de massa voor hare plannen warm 1e maken, al stuiten deze af op den gezonden zin van de menig te, doch ontstaan vooroordeelen, die zij dan zeer handig weten uit te spelen. Men voege daarbij dan nog den haat tegen al wat Ne- derlandsch is, die in -deze kringen bestaat en men zal tot de overtuiging komen dat de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen maar al te graag worden aangevat om een goeden slag thuis te halen. In dezen schijnt dan ook het doel de mid delen te heiligen, zoodat we het abele spel beleven dat een zaak, die het geheele Bel gische volk kad moeten vereenigen om tot een blijvend en doeltreffend resultaat te ko men, op niets anders dan op- een splijtzwam uitloopt, die niet alleen ons volk verdeelt, maar de positie van de andfre partij belang rijk komt versterken. Dit zijn de gevolgen zoo men er van af ziet „fair play" te spelen. De principieele fout ligt o.i. daar waar men gemeend lieeït dat de vegelirvgerv met Ne derland niet in der minne konden worden geschikt. En hoe meh tot die opinie is ge komen, moge al van heel weinig diploma tiek beleid getuigen. Wij hebben evenwel de overtuiging dat op een conflict met Neder land opzettelijk werd gestuurd. Het is geen domheid maar opzet en moedwil, die tot dit standpunt hebben geleid. In een artikel „België en Nederland" zegt de „Manchester Guardian" o. a.: "Een deel der pers heeft de slechte gewoonte om ruzietjes tusschen vreemde landen te be schouwen als een gulden gelegenheid voor een prijskamp en niet om gezond verstand en goed hu-meur te betoonen. Zoowel Relgiö-, J als Nederland hebben reeds lang toege vendheid verdiend als twee der lastigst ge legen Èuropeesche staten. Beiden hebben de zorg ondervonden van bufferstaten. Het succes der Belgische pogingen om een ge heel Belgische haven van den eersten rang op zijn zandgrond te doen verrijzen, geeft het land geen aanspraak op souvereine rechten erver de wateren van den mond der Wester-Schelde, die zijn Antwerpsche pak huizen scheidt van de open zae. De quaestie van Limburg is geheel afge scheiden daarvan en veel gemakkelijker rechtvaardig op te lossen, want Limburg is bewoond en de inwoners zijn de eenige goedb autoriteiten ten aanzien van hun eigen nationaliteit. Als rij voelen, dat Ne derland niet him land is en dit duidelijk zeggen, heeft België' eenige aanspraak op dit gebied, maar het feit, dat het bezit van Limburg gewenscht wordt door de Belgen op. militaire gronden, is in het geheel niet als aanspraak te beschouwen; het is slechts een begeerte. Andere geheel hiervan afgescheiden pun ten zijn die van de behoorlijkheid van som mige Belgische methoden van propaganda en van de Nederlandsche methoden om daartegen in te gaan. Dit zijn slechts de doornen, die altijd om moeilijke quaesties heengroeien als zij onopgelost blijven. liet zijn op zich zelf geen essentieele quaesties. De essentieele quaestie is hier of Neder- landsch en Belgisch staatsmanschap tot epn of andere overeenkomst kan komen over de wateren der Wester-Schelde, welke het Bel gische gevoel van vernedering kan ophef fen, zonder vernedering te veroorzaken voor Nederland. I>e anak Tab Qroeueiadsel. Na een bespreking der zaak Mr. van Groenendael beeft de Katholieke Kamerelub besloten Mr. van Groenendael op grond dat de oproeping ter vergadering van 9 September hem wellicht niet heeft bereikt, nog ten hoog ste veertien dagen tijjl te laten om zich zoo mogelijk tc komen rechtvaardigen. Groote manoeuvres: De Geld. deelt mede, dat 15 dezer in de omgeving van Uden de groote manoeuvres zullen wor den gehouden. In de vacature, ontstaan door de benoe ming van mr. M. Mendels tot lid der Eerste Kamer, is tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland gekozen verklaard de heer N. van Hinte, tc Amsterdam. Installatie Duurtecommis- s i eDe Minister van Landbouw, de heer Van Usselsteyn, heeft de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 23 Aug. j.l. tot het instellen van een onderzoek in zake de bestaande duur te von de vooraanstaande levensbehoeften, ge- inslallqerd. ZaExc. hield daarbij een rede, waarin hij» na aan de duurt em a at r eg dien tijdens den oorlog to hebben herinnerd, er op wees dat voor ver schillende eerste levens-behoeften het thans is uitgesleten, dat de productieprijzen zullen zak ken op het peil van vóór den oorlog. Tal van omstandigheden, die zeker of waarschijnlijk niet zrillen veranderen, hebben tot die priisverhoo- ging aanleiding gegeven. Daarnaast zijn er echter tooh verschillende prijsverhoogingen, die geen normaal karakter dragen en die wellicht door Regeeringsmaatre- gelen kunnen gekeerd worden. Vele dezer maatregelen zijn reeds genomen oi zijn in voorbereiding. De minister wensdht toch zeer positief mede te deelen, dat hij, bij tal van beslissingen, di» genomen worden, niet kan of mag wachten op het resultaat van de beraadslagingen der Com missie. De Regeering is verplicht door te ghan en wensdht de Commissie, zooals zoo vaak wel eens wordt medegedeeld, allerminst te beschoiv wen als een kapstok, waaraan haar ontworpen maatregelen zouden worden opgehangen. Aan het slot zijner rede. dro^>" de minister bij de Commissie op spoed aan. De voorzitter der commissie, mr .dr. G. J. W Bruins, antwoordde den minister. WerbIo«Bot3k&»s«Bi. Naar aanleiding van de aanschrijving van minister Aalberse aan de vakvereenigingen met tot de Rijksregeling toegelaten werklo zenkassen betreffende verhooging van de contributies, die door de leden voor dit doel worden gestort voor de verlenging van den uitkeeringsduur tot op 90 dagen, zulks in verband met de opheffing vaft het Kon. Na tionaal Steuncomité 1914 en het indienen van het ontwerp Werkloosheidsverzekerihgs- noodwet 1919 heeft hét bestuur van het N. V. V. met de kasbestur'en van de bij dat lichaam aangesloten bonden vergaderd en den minister het door de moderne vakbewe ging ingenomen standpunt uiteengezet. Bij de door den minister noodig geachte bijdragen voor een uitkeeringstermijn van 90 dagen is, naar de eenparige opvatting van de besturen, een subsidie van 100 pet. in Let algemeen onvoldoende en voor som mige bedrijven zou, bij een subsidie van 100 a 150 pet., een regeling voor d-e uitkeerin- gen, als de minister zich voorstelt, niet mo gelijk zijn, zonder het karakter der vakveree nigingen in zeer belangrijke mate te wijzi gen. Daarom wordt verzocht het daarheen te leiden, dat den besturen der kassen tot 15 October gelegenheid wordt gegeven, wijzi gingen in te dienen en de subsidie, die van de zijde van Rijk en gemeenten wordt ge geven, zoodanig vast te stellen, dat een doorvoering mogelijk is, zonder het karakter der vakvereenigingen te schaden. Zulks ware naar de opvattingen dier be sturen mogelijk, wanneer a. de vakvereenigingen in de gelegen heid worden gesteld, gedurende den komen den winter de verhoogde uitkeeringen te doen, mits door het bestuur zoodanige maat regelen worden getroffen, dat dg noodige verhoogde bijdragen per 1 April 1919 zul len kunnen worden geheven b. met de betrokken vakvereenigingen in ^bepaalde bedrijven overleg wordt gepleegd over de bijdrage, die voor de vakvereenigin gen in dat bedrijf noodig zal zijn c. een schaal voor de subsidie wordt ont worpen, waarbij de bijslag vanwege het Rijk en de gemeenten stijgt, naarmate de bijdra gen der leden lager worden gesteld d. een maximum bijdrage vastgesteld wordt, die door de leden der kassen zal die nen te worden betaald. De besturen der kassen van de bij het Verbond aangesloten vakbonden meenden, cjat het gewenscht is, ongeveer de volgende' schaal vast te stellen 1. voor een wekeliiksche bijdrage t/m. 12 cent 150 pCt. subsidie; 2. voor een wekelijksche bijdrage van 12 t/m. 18 ct. 200 pCt. subsidie; 3. voor een wekelijksche bijdrage van 18 t/m. 25 ct. 250 pCt. subsidie 4. voor een wekelijksche bijdrage van 25 t'm. 30 ct. 300 pCt. subsidie. Als maximum bijdrage, die van de aan- geslotenrieden zal worden geheven, een be drag van 30 cent per week vast te stellen. Het N. V. V. heeft voorts tot de Tweede Kamer een adres gericht, naar aanleiding van het ontwerp Werkloosheidsverzekerings noodwet 1919. Het N. V. V. heeft bezwaar tegen de in het ontwerp opgenomen bepaling, dat geor ganiseerde arbeiders, die niet door middel hunner vakvereeniging .tegen de financieele gevolgen der werkloosheid verzekerd zijn, naar het burgerlijk armbestuur worden ver wezen. Verzocht wordl het daarheen te leiden, dat zoodanige veranderingen in de .V erkloos- heidsverzekeringsnoodwet worden - aange bracht, dat georganiseerde arbeiders deor, middel hunner vakvereenigingen in gevallen! van werkloosheid steur, zullen kunnen blij ven ontvangendat georganiseerde arbei ders vooralsnog zullen beschouwd worden! als behoorende tot hen, voor wie werkloos- heidszorg bedoeld is en hun vereenigingen door overheidssteun in staat gesteld zullen worden aan hun werklooze leden uitkeerin?' te verleenen. Wetboad«ribenoenlifi;ea. Tot wethouder van Breda is 9 dez<< gekozen de heer J. Moll (R -K.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2