moihmhtspii# Tutztr. PI1IIS DE! UKIM „DE EEMLANDER" BUITENLAND BINNENLAND KOLONIËN 18e «laargang r«°. t 2J0. pet week (met pratU verzeker ng ,CT poet I <-"* ,cs„ oapelukken) 0.1J. alzoaderllika nummer» i OjOS. Vrijdag 12 September 191& HOOFDREDACTEUR: M.. D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS; VALKHOFF C-. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL KO«K UT*ircwTsc:iesT«. INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 613 van 14 rcqe.'s MI met inbegrip, van «ca bewijsnummer, elke regel meer 0.20, dicnsi.-nnb.e» duigen 1-5 iegels t 0.50. Voor handel cn*bcdrij£ beslaan xcci voordcclige bepalingen lol het herhaald »dvcr;ccicn bij abonnement. licnc ciicul.ur^l» oevattende do voorwaaidcn. wordt op aanvraag toegezonden. Bewijsnummers 5 cent. Politiek Overzicht t De 10e September 1910 is voor het herstel van den vredestoestand een datum, Jie in beteekenis gelijk staat met den 28en Juni, den dag der onderteekening van het vredesverdrag tusschen de geallieerde en geassocieerde mogendheden en Duitsch- !and. De vrede is nu hersteld ook met Oos tenrijk. Dot geldt intusschen nog slechts voor het deerlijk besnoeide gedeelte van het voormalige keizerrijk, waor de bevolking Is van Duitschen stam. Met Hongarije be staat de vrede nog niet. Daar is nog geen regeering, die de Entente bereid is als de wettige regeering van het land te erkennen. Eerst wanneer zulk een regeering zal zijn opgetreden, zal officieel bekend gemaakt worden, welke de voorwaarden zijn, die de Entente besloten heeft aan Hongarije op te leggen als prijs voor het herstel van den vrede, hetgeen intusschen de Entente niet weerhoudt om te doen alsof die voor waarden reeds kracht van wet hebben. Een kenschetsend voorbeeld daarvan levert het .Woensdag onderteekende vredesverdrag in de bepaling, die een gedeelte vno West-Hon- garije bij het nieuwe Oostenrijk inlijft. Daar mee wordt over Hongaarsch gebied be schikt, zonder dat Hongarije daarin is ge kend. Wanneer Hongarije weer een regee ring heeft, die genade vindt in de oogen van de Entente, dan zal die bepaling, die getuigt van de zonderlinge opvatting der Entente tegenover hare vijanden over het zelfbeschikkingsrecht der volken, als een voldoifgen feit aanvaard moeten worden Met de staten, tot wie de andere deelen der voormalige monarchie thans behooren, verkeert de Entente sints lang reeds in vrede. Zij hebben als bondgenooten van de Entente deelgenomen aan den strijd tot ver nietiging van Oostenrijk-ftongarije. De h3ndteekening van hunne gevolmachtigden behoort dus ook onder het verdrag, dat deze vernietiging sanctioneert. Nu is het eigenaardig, dat die handteekeningen voor alsnog daaronder ontbreken. Van de ver tegenwoordigers van Rumenië en Joegosla vië wordt uitdrukkelijk vermeld, dat zij in de plechtige zitting, waarin de onderteeke- iing geschiedde, afwezig zijn gebleven. Dat is niet zonder opzet geschied. De regeering te Bukarest heeft hiermee kenbaar willen maken, dat men in Ru menië 't voor een onafhankelijken staot als volstrekt onwaardig en met zijne souve- reiniteit niet vereenigbaar beschouwt, dat door de in het vredesverdrag opgenomen bescherming van de nationale minderheden, eene bemoeiing van vreemde regeeringen met de binnenlandsche aangelegenheden mogelijk zou worden. Rumenië heeft nog andere grieven. Door de aanspraken, die de Joegoslaven maken op het Torontalgebied, js de nationale gevoeligheid van de Rume- nen pijnlijk getroffen. De bevolking van het geheele Banaat heeft, volgens de voorstel ling van Rumeensche zijde, uitdrukkelijk de aansluiting bij Rumenië geëischt; maar de Entente heeft daaraan niet willen voldoen. Nog andere geschillen bij de vaststelling van de nieuwe demarcatielijnen zijn door de Entente op een voor de Rumenen on aannemelijke wijze behandeld. Als protest daartegen heeft de Rumeensche regeering gisteren het vredesverdrag niet door hare gevolmachtigden laten onderteekenen. Ook de regeering te Belgrado heeft hare gevolmachtigden den bepaalden last gege ven niet te teekenen omdat zij bezwaar had regen een bepaald artikel van het verdrag. Van Czecho-Slowakiie verluidt, dat men in Praag ook geneigd was het voorbeeld van Rumenië te volgen. Men wilde daarmee pressie uitoefenen op den oppersten raad om niet de conclusie te bekrachtigen van de commissie ad hoe, dat het Silezische hertogdom Teschen met zijn rijk kolenbek ken moet worden toegewezen aan Polen. Daaraan schijnt echter geen gevolg te ziin gegeven; althans van den gevolmachtigde van Czecho-Slowakfje wordt niet meege deeld, dat hij zich heeft onthouden van het plaatsen van zijn naam onder het vredes verdrag. De grieven, die de regeeringen te Buka- -'est en te Belgrado bewogen zich te ont houden bij de^onderteekening van het vre desverdrag van Saint-Germain, zullen geen ernstig bezwaar opleveren tegen het in wer king treden van dit verdrag. "De gemachtig de van Joegoslavië heeft reeds te verstaan gegeven, dat zijne regeering zich. er toe zou laten vinden hare oppositie te laten varen. Als de opperste raad zich tegemoetkomend toonde, dan zou de instemming vaq Joe goslavië zeker te krijgen zijn. De raad van vijven zal moeten beslissen of hij de nog ontbrekende handteekeningen zal krijgen door inschikkelijkheid of door zijn wil op te leggen aan de thans nog opponeerende regeeringen. Welke weg ook moge gekozen worden, het van kracht worden van het ver drag staat daarbuiten. Wanneer de ratifi- catiën zijn uitgewisseld tusschen Oostenrijk en drie der groote mogendheden aan de an dere zijde, dan is het verdrag rechtsgeldig en kan het in werking treden. Hoe lang zal dat nog duren? Het is moeie- Jijk daarover stellige mededeelingen te doen. wel kan worden het geval van overwonnen partij zich zal haasten te doen wat zij nog heeft te verrichten om den vrede tot werkelijkheid te doen worden. Het Duitsche verdrag is den 28e:\ Juni onder teekend en reeds den 9en Juli werd het dooi de nationale vergadering te Weimar goed gekeurd. De goedkeuring van het Oosten- rijksche verdrag zal niet veel langer op zich laten wacljten; men verwacht haar nog voordat de maand September ten einde is. De andere partij echter toor.t minder doordrongen te zijn van het besef, dat hoe eerder hoe liever volledig moet woiden op geruimd met wat van den oorlogstoestand nog in wezen is gebleven. Engeland is met het goede voorbeeld voorgegaan en heeft bij besluit van het parlement het Duitsche vredesverdrag goedgekeurd. Dot heeft, be halve bij eenigen van de Britsche Domi nions, navolging gevonden bij eenige ver afgelegen staten; dezer dagen o.a. nog bij Brazilië. Van Frankrijk is nu weldra te ver wachten, dat de machtiging iot ratificatie wordt verleend. De debatten in de Kamer, die den 26en Augustus zijn begonnen, loo- pen ten einde. Dan is de beurt aan den senaat; maar daar zal het debat niet langer duTen dan zoovele dagen als de Kamer er weken aan heeft besteed. De goedkeuring van het ongewijzigde verdrag lijdt geen twijfel. Daarmee zal de tweede van de groote mogendheden der overwinnende partij tot de ratificatie besloten hebben. Wie zal echter de derde zijn? Daarop komt het in dit geval aan, want eerst dan zal het den 28eri Juni onderteekende ver drag voor uitvoering vatbaar zijn. Toen in Juli het vredesverdrag van Versailles door de Italiaansche regeering bij de Kamer ter goedkeuring werd ingediend, werd er een dringende vermaning bijgevoegd om met dit werk haast te maken. Sedert is echter in Rome de stemming veranderd; men is niet meer geneigd zich te haasten. Dat is zoo gekomen: De bepaling, dat het vredesver drag in werking treedt zoodra drie van de verbonden groote mogendheden het hebben geratificeerd, scheen de ratificatie door Italië tot een bloote formaliteit te maken, want het scheen, dat er gemakkelijk drie andere mogendheden te vinden zouden zijn, geneigd tot een vluggere ratificatie. Intusschen zijn zoowel in Amerika als in Japan bezwaren gerezen, die voor Engeland en Frankrijk, de twee bij een snelle ratifi catie belang hebbende mogendheden, de Italiaansche ratificatie van waarde maken- In Rome heeft nu de opvatting veld gewon nen, dat Italië van deze conjunctuup. partij- moet trekken en eerst dan moet ratiFiceë- ren, wanneer het zijne wenschen in Pa rijs zal hebben doorgezet. De Kamer han delt naar die opvatting; zij heeft het verdrag van Versailles niet in het begin van Sep tember, zooals was aangekondigd, nan de orde gesteld, maar laat andere zaken voor gaan. Nu is het Oostenrijksche verdrag onder- teekend, dat voor Italië rechtstreeks van be lang is in tegenstelling tot het Duitsche' verdrag, waarbij het slechts zijdelings is be trokken. Het is mogelijk, dat hierdoor de wensch naar bespoediging van de ratificatie bij Italië weer boven komt, want het kan ei- prijs op stellen zich ten. spoedigste te ver zekeren van de gewichtige voordeelen, die het verdrag van Saint-Germain het ver schaft. In dat geval zouden de beide ver dragen, het Duitsche en het Oostenrijksche, te zamen met bekwamen spoed door Italië geratificeerd worden. Maar wanneer Italië voor zijne verder reikende wenschen, name lijk die in de Adria en in de Levant, zich nu reeds waarborgen wil verschaffen, dan zou de ratificatie nog niet zoo spoedig te verwachten zijn. Men zal daarvoor een maatstaf hebben in den loop, dien de de batten in de Italiaansche Kamer verder zul len nemen. is heden bij den senaat ingebracht met het rapport van de commissie van buitenland- sche zaken met 45 amendementen en vier „reservations". Het meerderheidsrapport zegt, dat de amendementen en de „reservations" zijn voorgesteld „om de Amerikaansche onaf hankelijkheid en de Amerikaansche souve- reiniteit te bewaren en doordoor het welzijn van. de menschheid het best te dienen. Het minderheidsrapport zal door den senator Hitchcock uitgebracht worden. Chicago, 10 Sept. (R.). De republi- kleinsche campagne tegen rotificatie'van het vredesverdrag zonder voorbehoud is hier gisteravond geopend met een rede van den senator Johnson, die Wilson's politiek af keurde. De senatoren Borah en Mr. Cor- mick spraken in gelijken zin. P r. r ij s, 10 Sept. (R.). De Opperste Raad heeft de waarborgen, die Duitschland inzake art. 61 van de grondwet wilde geven, onvoldoende geacht. De Duitsche regeering moet gevolmachtigden naar Parijs zenden om e^n protocol te teekenen, waarin ver klaard wordt, dat elk met het vredesverdrag strijdig artikel in de Duitsche grondwet van nul en geener waarde is. Ook dit protocol nioet vervolgens door den rijksdag bekrach tigd worden. Parijs, 11 Sept. (N. T. A. Draadloos van Lyont).* De Opperste Raad vergaderde Donderdagmorgen. Balfour woonde voor de laatste maal rle zitting bij en zal worden ver vangen door Bonar Law of door Lord Milner. Scialoya verving Tittoni. Dé Raad stelde het antwoord vast op de Duitsche nota betreffende de grondwetswij ziging. In de kwestie Teschen aanvaardde hij het gemeenschappelijke voorstel van de Poolsche en Tsjecho-Sl'owaksche afgevaar digden om een volksstemming te houden. P a r ij s, 10 Sept. (R.). De overhandi ging van het Bulgaersche vredesverdrag, is tot morgen uitgesteld. Bulgarije krijgt 25 da gen bedenktijd. Brussel, 10 S e p t. (N. T. *A.Draad loos uit Parijs-. Maandagmiddag begaf de Belgische koning zich per vliegtuig van Brussel naar Ostende. De koning; verge zeld van commandant Van Overstraatcri, bezocht de herstellingswerken in de haven en keerde daarna per vliegtuig naar Brussel terug. Por ij s, 10 Se p t. (N. T. A. Draadloos uit Lyon). Genera,u!,Frtmclict d'Esperey, de bevelhebber van de geallieerde troepen in het Oosten, is te Parijs aangekomen. Parijs, 11 Sept. (R.) De oud-minister Molvy heeft geweigerd amnestie te aan vaarden. B r u s s e 1, 10 Sept. (II. R.) De Vlaam- sche activist Borms heeft cassatie aange- teekend tegen het vonnis, waarbij hij ter dood is veroordeeld. Boltenlandscbe Berichtu Kaapstad, OSept. (R.). Het Zuid-Afri- kaansche parlement heeft het Duitsche vre desverdrag met 84 tegen 19 st. bekrachtigd. Rome, 10 Sept. (Stefani). De dagbla den bevatten een uitvoerig résumé van het betoog, dat Luzzatti in de Kamer zal voeren over het verdrag van Versailles. De strek king daarvan is, dat de zekerheid van den vrede moest worden gewenscht door over winnaars en overwonnenen. Maar er blijft een diepe geoveligheid bestaan in de be schaafde wereld, die lijdt onder wederkee- rige uitputting. Onder die omstandigheden kan het niet verrassen, dat de vredesverdra gen de overwonnen in vredesstemming brengen en dat zij de overwinnaars niet voldoen wegens de buitengewone moeieliik- heden die moeten worden te boven geko men en wegens de m een ingsvors chili en on der de bondgenooten. Het vredesverdrag met Duitschland is de grondslag van alle anderen; het raakt daarom alle geallieerde en geassocieerde regeeringen. Duitschland heeft dor dit verdrag een groot deel van zijne bezittingen verloren, maar niet de mogelijkheid om weer op te staan. Van den volkenbond wordt gezegd, dat de toetreding tot den bond van de staten, die rechtstreeks de meeste aansprakelijkheid voor den oorlog dragen, ook voor Duitsch land mogelijk moet worden gemaakt. Washington, 10 Sept. (N. T. A. \eruacht, dat evenals in Draadlos van Annapolis). Het vredesverdrag het Duitsche verdraar de is heden bij den senaat ingebracht met een Bar lijn, 11 Sept. (W. B.). Het con- g'es-te Mülhousen van de socialisten in de Opper-Elzas heeft volgens de Vörworts een motie aangenomen, waarin krachtig gepro testeerd wordt tegen de Fransche uitwij- zingspolitiek, den staot van beleg en de cen suur. De motie eischt nationalisatie der spoorwegen en de steenkool- en kalimijnen. Verder is besloten tot het opstellen van een gemeenschappelijk program met de Bene- den-Elzas en Lotharingen. Het congres te Straatsburg van socialis ten in de Beneden-Elzas nam een protest aan tegen de onbeperkte sabeldictatuur in de Opper-Elzas en Lotharingen en eischt on middellijke opheffing van den staat van be leg ep herstel vim alle burgerrechten. Tegen de voorgenomen-oproeping van de lichtingen 1898 en 1899 in Elzas-Lolharin gen heerscht groote verbittering onder de bevolking. Brussel. 11 Sept. (H.-R.) Volgens een in Brussel ontvangen bericht zijn in Ko blenz eli in Keulen wapen- en munitiede pots ontdekt. Er zijn maatregelen genomen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. B e fl ij n, 11 Sept. (W. B.) Volgens de blad,en legde de regeering der republiek Birkenfeld een -verklaring af, volgens welke <cle provincie Birkenfeld zich van den vrij staat Oldenburg afscheidt en als zelfstan dige republiek in het Duitsche rijksverband zich uitroept. De regeering bestaat uit: Lud- wig Zeiler, president; Hubert Eifel en Wil helm Mauth. De staatsinstellingen blijven bestaan, de ambtenaren blijven in functie. Burgemeester Schmidt en vijf andere per soonlijkheden worden uitgewezen, omdat zij hun ontslagaanvrage niet wenschten in le trekken. Preventieve censuur wordt toege past op de couranten. Bremen, 10 Sept. (W. B.) De door den rijkspresident op 23 April 1919 veror dende staat van beleg, die gold voor Bre men en het omliggend gebied, is van heden af opgeheven. Glogau, 10 Sept. (W. B.) De hooge levensmiddelenprijzen hadden alhier sa menscholingen en botsingen tusschen pu bliek en gerequireerde militairen tenge volge. De laatsten vuurden. Tot nu toe telt men 10 dooden en elf gewonden. Afkon diging van den staat van beleg had voor- loopig nog niet plaats. -De arbeiders beslo ten van de voorgenomen sympathiestaking af te zien. Brussel, 11 Sept. (Havas). De invoer van Duitsche varkens in België is verboden. Londen, 11 Sept. (R) Officieel wordt bericht, dat het verbod van uitvoer van Ame rikaansche katoen naar het Vereenigde Ko ninkrijk is ingetrokken. Londen, 10 Sept. (R.) Volgens c'e Daily Express deden de Sinn-Feiners een aanval op den monitor Monkstown, waarvan de zoogen. „skeletoncrew" overweldigd werd. Londen, 10 Sept. (R.) Naar Reuter verneemt, is er niets van waar, dat de Sinn Fciners een overval deden op den monitor Monkstown in de Bay 'of Cork. Het verhaal mist allen grond. Budapest, 10 Sept. (Corr.-Bur.) Mi nister-president Stefan Friedrich heeft in gezelschap von verscheidene ministers een reis in de provincie gemaakt om de kiezers in te lichten over zijn politiek program. Hij betoogde, dat tot de Christelijke beginselen teruggekeerd moest worden. Er zou geen willekeur van eeoig ras of van eenigen godsdienst geduld worden. Het politiek politiek overwicht van Budapest moest ein digen; er moest gedecentraliseerd worden. Hij deelde gaarne de macht met werke lijke arbeiders, maar hij wilde geen sociaal democratische ministers, daar de sociaal- démocratie het communistisch masker eerst aflegden, toen devRbmeniëts naderdèn. De industrie-arbeiders konden zich op natio- nalen grondsalg met de land-arbeiders ver-% eenigen. De hervorming van- den landeigen dom moest geschieden op democratischen grondslag met handhaving van het beginsel von den particulieren eigendom. Schnetzler, minister van oorlog, zei ver volgens, dat de bolsjewistische elementen uit het officierskorps verwijderd moeten worden. In het herstelde Hongaarsche leger moet weer de tucht heerschen. De land bouwende bevolking komt voor het leger in de eerste plaats in aanmerking. Te Szombat Hely heeft de minister-presi dent aan een deputatie uit Duitsch-West- Hongarije verklaard, dat de eischen der Duitschers gerechtvaardigd zijn en door de Hongaarsche regeering zullen worden inge willigd. De afvaardiging heeft tevens een onderhoud gehad met den minister voor de nationale minderheden over den vorm, waarin de Duitsche verlangens verwezen lijkt kunnen, worden. .-De minister-president bezocht nog tal van andere steden over .den Donnu en is ovërnl door de bevolking .ifrèt geestdrift ontvangen. De senaat der Vereenigde Staten hééft de wet om de uitwerking van het drankverbod te verzekeren, bijna zonder discussie aan genomen De correspondent van de Daily News te New York kenschetst dit besluit als een volkomen „droge" overwinning. Boston, 10 Sept. (R.) Aan de troepen is bevel gegeven zich onmiddellijk gereed te houden om op te treden tegen den onge- regeldcn toestand, die het gevolg is van de staking der politie. Verscheidene winkels zijn geplunderd en de wanordelijkheden ne men toe. De gouverneur van Massachusetts heeft zes regimenten staatstroepen opgeroepen en heeft den burgemeester van Boston me degedeeld, dat hij, als dat nooaig is, aan president Wilson nog meer troepen zal vra gen voor de bewaking van de stad. Boston, 10 Sept. (R.) Bij de onlusten in verbond met de politiestaking bedroeg de aangerichte schade meer dan 300 000 dol lars. Er zijn eenige aanvallen op vrouwen in den afgeloopen nacht gemeld. Benden jonge woestelingen trokken door de straten; zij dwongen verscheidene variëteiten-theaters tot sluiten, plunderden dè koffiehuizen en beschadigden particuliere eigendommen. Verscheidene mannen zijn door kogels oi messen verwond. De zwakke plaatselijke po litie arresteerde meer dan tweehonderd per sonen. Washington, 11 Sept. (R.) Een telegram uit Honduras bericht, dat de op standelingen La Leiba genomen hebben. President Bertrand heeft zijn ambt neerge legd in de handen van het kabinet. De op roerlingen zijn gesignaleerd op eenige kilo meters van Tegucigalpa, waar schermuste- lingen voorvallen. Tweede telegram. President Ber trand heeft zich den 8en naar Amapala in gescheept. in aanmerking komende schade der inlnndV sche bevolking le vergoeden, doch laat ver moedelijk nog een klein excedent ten bale( van het Smeroe-fonds, waaruit bij onver hoopt latere rampen van dergelijken aard' onmiddellijk de eerste hulp zal kunnen wor* den verschaft. C Kameroverzicht Tweede Kamer Hét amendement-Dirijs om aan rentetrek- kende echtgenooten 6 in plnu.s van 5 uit te keeren wordt in de zitting van Don derdag verworpen met 46 tegen 18 stem men. De eindstemming over het ontwerp zal op een nader te bepalen dag plaats bob* ben Een amendement-Niemeijer om deelne men mogelijk te maken voor hen die na de inwerkingtreding der wet financieel achter- uitgaon en daardoor niet eer aan welstands- grenzen voldoen, wordt overgenomen. Een amendement-Teenstra om mogelijk: te maken, dat ook kinderen benoden 16 jaar worden verzekerd - en zij die meer dha 2000 inkomen hebben, wordt door don- Minister overgenomen wat betreft liet deel nemen door kinderen, het tweede gedeelte wordt ingetrokken. Een amendement-Kooien om Neder lan ders in het buitenland van de wet uit to zonderen wordt overgenomen. Het amendement-Van de Laar inzake ont- he.ffiqg yen premiebetaling yoor 'nen die niet in rijksinkomstenbélasting zijn aange slagen wordt verworpen met 48 tegen 18 stemmen. Het amendement-Niemeijer, om voor hen die ophouden met premiebetaling niet de uitkeering bij overlijden te verwerken in èe premievrije rente doch, naar evenredigheid verminderd, uit te keeren, wordt verworpen met 38 tegen 26. Het amendement-LeJy, bedoelende hen: die bij inwerking treden van de wet 55 jaar zijn, vrij te stellen van premiebetaling voor de uitkeering van 3 per week op 65-jari- gen leeftijd, en het amendement-Sannes onv hetzelfde te doen voor 50-jarigen, worden door de minister afgewezen, omdat zij in voering van Staatspensioen zouden betee- kenen. liet amendement-Lely wordt ingetrokken. Het amendement-Sannes wordt vorworpenr mev 50 tegen 16. Het amendement-Sannes tot prtvnieverla- ging voor verzekerden boven 35 jaar idem. met 43 tegen 15. Het amendement-Sannes om non rente: voor hen die bij de inwerkingtreding der wet 65 jaar zijn, terugwerkende kracht te ver- leenen tot 1 Jan. 1919, wordt oongehoudiere in verband met de wijziging door de regee ring aangebracht in het betrokken artikel. Over amendement-Dresselhuijs om in de considerans te noemen de kostclooze ou derdomsrente, zal morgen worden gestemd; Ten 5 uur 40 worden de beraadslagingen verdaagd tot Donderdag 1 uur. Btrlchtea De Staatscourant van 11 Septi^n- ber bevat o. o. de volgende Kon. beslui ten op verzoek eervol ontslagen P. Dorhout Mees, als burgemeester van Zwollerkerspel en H. C. Th. Cramer als burgemeester vam De Lier; benoemd, tot leraar aan de R. H. B. S; t® Winterwijk jhr. FF. J. A. Pompe van Meer*» dervoort te Rijswiik; tot burgemeester van Westerbork J. K. Doornbos; tot burgemeester van Berkel en Roden»* rijs F. M. M. Vos de Wael; op verzoek eervol ontvangen met dank mr. J. G. Vogel, te Amsterdam, als voorzit* ter van den Raad van Beroep voor de direc te belastingen I Amsterdam en als zoodanig; benoemd mr. G. Kirberger, raad-heer in hels gerechthof te Amsterdam. Oo8t-Indt6. Kloot-com infusie. De Kloet-commissie deelt mede, dat door haar tot dusver in het moederland een be drag van ruim 550.000 werd ingezameld, en dat zij, in verband met de gelden, welke in Indië voor gelijk doel werden bijeenge bracht, met toestemming van den Minister van Koloniën voornemens is de inschrijvin gen te sluiten zoodra door de sub-comité's de eindedrekening der ingekomen gelden zal zijn gedaan. Zij getuigt met bijzondere waardeering van de opnieuw gebleken offervaardigheid harer londgenooten en van de groote medewer king, welke zij, bij het bijeenbrengen der gel den van vele zijden heeft mogen ondervin den. Het verkregen totaal zal waarschijnlijk ntot- dorMc in «f/wt stellen alle daarvoor Als zaakgelastigde van de Poolsche Republiek bij de Nederlandsche Regeering zal optreden de heer Wlodek, die sedert vrij geruimen tijd reeds te 's-Gravenhoge ver blijf hield in vreband met Poolsche belangen.1 De Ch'ileensche missie.*— Do Officieele Missie der Chileensche Regeering» heeft Dinsdag ons land verlaten. Zij bracht^ vergezeld van den Chargé d'Affan en denk Consul-Generaal o. i., voor haar vertrek nog een bedoek aan de haven van Amsterdam»; zoomede aan de emplacementen en de mo derne los- en landinrichtingen der Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Maatschap pij, welke onder geleide van de Directeuren» de Heeren J. van Hasselt en E. Heldring, met groote belangstelling in oogenschouw wer den genomen. Door den Heer Mr. C. J. dem Tex Bondt, Voorzitter van den Raad van Be stuur der 1 lollandsche Bank voor Zuid-Ame- rika, werd een lunch aangeboden. Daarna bezocht de Missie de Nederlandsche Han»- del Maatschappij, waar zij ontvangen werd door den President, den Heer C. J. K. van Aalst en de Heeren Mr. C. H. Guépi en Mr. J. Bierens de Haan. Ook aan het Rijks» museum werd nos een bezoek eebrarht..

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 1