STADSNIEUWS UST DEN OMTREK 1 Va. MODE MAGAZIJN ROBERT LElfV SPORTPJ3ANTËLS De Vierde Nederlap.dschc Jaarbeurs. Algemeen overzicht. In uiterlijk komt ditmaal de Jaarbeurs jive er nagenoeg overeen met cle vorige. In V>ns artikel van Zaterdag j.l. gaven wij daar- ver reeds enkele beschouwingen, die we ieronder met cijfers illustreeren. Het aantal deelnemers is in vergelijking /net dat van verleden, jaar wel eenigszins Verminderd. Bedroeg dit bij de derde beurs 1269 (in 1917: 690 en in 1918: 1002) voor lde beurs die Maandag geopend werd, zal 'idit 1025 bedragen. Zooals men ziet'een aantal vrijwel gelijk met dat der Tweede Jaarbeurs. Ook het aantal monsterkamers is daar mede' ongeveer gelijk. Het bedraagt n.l. 1072,^ (in 1917: 690, in 1918: 1062 en in 1919: 1269. Het aantal M. tafelvlakte be draagt nu: 695 (1917: 254, 1918: 634, '1919: 797) terwijl het aantal vierkante M. openruimle grooter is dan ooit n.l. 771 (1917: 150, 1918: 260, 1919: 652). Noch de vermindering van de expositieruimte, inoch dat van het aantal deelnemers mag beschouwd worden als vermindering der waarde van het instituut Jaarbeurs, daar voor een niet gering gedeeUe de mindere deelname geboekt moet worden op de de betzijde der tijdsomstandigheden. Bij de fce- oordeeling van het nut der Jaarbeurs dient niet in de eerste plaats gerekend te worden haar het meer oT mindere succes, waarvan Vien de weerspiegeling meent te zien in Jroote of minder groote getallen. Voor het Instituut Jaarbeurs telt althans hier te lande In de allereerste plaats het parool „stand houden", daar dit een weerkaatsing is van de momenteel meestbehoefde levenskracht. Dat ondanks de tegenwind die opstak na de minder gunstige resultaten der vprige beurs en ondanks de verhooging van de monslerkamerprijzen van 375 tot 500 gul- den (die, dank zij de stijging van loonen en materiaalkosten, moest plaats vinden) het aantal deelnemende industrieën nog tus schen 1000 en 1100 bleef is daarvan een uiting. En toch moet bij een juiste beoor deeling tevens nog in het oog gehouden worden dat slechts een zeer voorzichtige propaganda gevoerd werd, zulks in verband mot de reeds herhaald genoemde tijdsom standigheden, die het zeer raadzaam maak ten om de industrieën niet te veel tot deel name op te wekken. Immers, boeken de ex- poseerende firma's niet die successen, die men door te straffe propaganda haar zou kunnen voorspiegelen, dan zou allicht het instituut Jaarbeurs daardoor met een minder gunstig oog beschouwd kunnen worden. Dat desniettegenstaande de deelname toch nog zoo groot werd als ze nu is, zal ten slotte voor de industrie van meer waarde blijken te wezen dan de buitenstaander wel ver moeden durft. Groenekan. Op de vraag van den heer Van Ravesteijn betreffende het leggen van een kapverbod op het geboomte van het landgoed „Voor- caan", antwoordde de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, d.d. 23 Febru ari o. m., dat reeds in October 1919 een kap verbod is gelegd op het landgoed „Voor- daan", voor zoover zulks tot behoud van het natuurschoon' wenschelijk was. Van dit kap verbod is ontheffing verleend ten aanzien van de op het terrein staande hoornen, die, naar het oordeel van het Staetsboschbeheer zouden kunnen worden geveld, zonder het natuurschoon in eenigszins belangrijke mate te schaden. Iluis ter Ilei d e. Tn aansluiting op ons belicht omtrent de diefstallen van militaire uitrustingstukken ten nadeele van het mobi lisatiepark alhier lezen wij nog in het Ilbld. dat liet aantal arrestanten thans vijftien be dragende, hoogstwaarschijnlijk nog wel met een vijftigtal zal worden vermeerderd. Tot dus ver zijn in verschillende steden ongeveer zes honderd stuks gestolen voorwerpen in beslag genomen: dekens, ondergoederen e.d.g. Het onderzoek wordt voortgezet en met den dag vermeerdert de voorraad teruggehaalde gesto len militaire goederen. Maandag heeft ook de schaakclub „Zeist" de eer gehad Dr. Lasker in haar midden te zien. Waar groote deelname en veel be langstelling verwacht kon worden had men i gewone clublokaal Figi voor deze gele genheid verwisseld met de veel grootere taal in Boschlust. Een 32 tal spelers had zich opgegeven, doch daar Dr. Lasker niet meer jen. 30 borden wilde toestaan, speelden Kvee paren gecombineerd. Toen Dr. Lasker tegen 8 uur binnenkwam, sprak de voorzit ter, de heer Reesink, hem allereerst met Bene in het Duitsch gestelde rede toe. Nadat hierop Dr. Lasker met eenige rriendelij'ke woorden had geantwoord, werd Ie kampioen tezamen met het bestuur en 'en burgemeester, die mee zijn belangstel- Ing deed blijken, gekiekt voor Het Leven, vnarna de match in vlug tempo aanving, -ven over tien viel het eerste slachtoffer, vaarop al gauw een korte pauze volgde. Na le pauze passeerde Dr. Lasker al heel wat ninder snel de verschillende borden en >'aek duidelijk, -dat hij voorzichtig speelde. 3m 10 min. voor twee, nog vroeger als aan hankelijk gedacht werd, kwam bet einde; het dit resultaat, dat Dr. Lasker 23 partij- m had gewonnen, 1 remise speelde tesen Or. H. C. Schamhardt én 1 verloor tegen len heer A. S. J<atan. Beiden waren leden >en de club Zeist. Dr. Lasker gaf te kennen, lat er in Zeist goed is gespeeld en hij vond fan ook inderdaad wschtflende sterke jpelers tegenover zich". Kennisgeving De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Mijdreoht ge vallen van mond- en klauwzeer zijn voorge komen. Utrecht, 24 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Beads verslag. Gisteravond vergaderde de Raad der ge meente. Voorzitter de burgemeester. Afwe zig was de gemeentesecretaris. Ingekomen waren o.a. de volgende stuk ken: Koninklijk besluit van 20 Januari 1920, waarbij het bouwvoorschot voor den bouw van 3 woningen Achter de Kamp wordt ver hoogd tot 11,000. Voor kennisgeving aangenomen. Koninklijk besluit van 16 Januari 1920, waarbij de bezoldiging van den commissaris van politie alhier wordt bepaald cp 4550 's jaars met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van 150 tot een maximum van f 5150. Idem. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 2 Februari 1920, houdende goedkeuring van het 3e navorderingskohier tot heffing der inkomstenbelasting in deze gemeente over 1913. Idem. Besluit van Gedeputeerde Staten dd. 26 Januari 1920, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 9 December 1919 tot kos- telooze overneming van verschillende ge deelten grond en tot aankoop van diverse perceelen, gelegen aan den Leusderweg. Idem. Besluit van Gedep. Staten dd. 9 Februari 1920, tot goedkeuring ven het raadsbesluit van 27 Januari 1920, tot koslelooze over neming van een strook grond aan den Leus derweg van de wed. R. 3eekman, alhier. Idem. Besluit van Gedep. Staten dd. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Januari 1920, tot koslelooze over neming van een strook grond van T. van Hoogevest. Idem. Besluit van Gedep. Staten, d.d, 9 Februari 1920 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Januari 1920 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan een nieuwe laan nabij de Anna Paulownalaan aan J. van Es te Haarlem. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten d.d. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Januari 1920, tot verlvuring van een woning, schuur en erf aan het Smallepad aan A. Kortes, alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten d.d. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Januari 1920 tot verhuring van en kele perceelen aan den Isseitschen weg aan J. van den Berg, alhier. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit vsn Gedep. Staten d.d. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 9 December 1919, tot aankoop van het Heerenhuis genaamd „Nederberg" met schuur en tuin, zoomede het daarnaast gele gen perceel tuin- en bouwland voor 60-000.in totaal van H. W. van Esveld alhier en Dr. W. H. Chr. van Esveld te Leeuwarden. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek d d. 26 Januari 1920 van het Hoofdbestuur der Vereenigirrg van Leeraren in de Handelswetenschappen-te Amsterdam om bij de nieuwe sa'nrisregeling de Leera ren in het Boekhouden ten aanzien van hun salaris op gelijken voet te willen behande len met de docenten in Geschiedenis, Aard rijkskunde, Nederlandsch enz. 'Advies B. en \V. Schrijven d.d. 30 Januari 1920 der Aid. Amersfoort van den Algcmeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, waarbij adhaesie wordt betuigd aan het adies der ambtenaren en werkliedenorganisaties in zake het doen van een geldelijke uitkeering, nvet de mededeeling, dat zij dit schrijven tevens als een gelijk verzc-ek ten aanzien van het politiepersoneel wil beschouwd zien. Zie punt 23 der agenda. Verzoek d.d. 6 Febiusri 1920 met memo rie van toelichting van C. Rijn e.a. alhier, waarbij wordt aangedrongen op verlaging der marktgelden en de totstandkoming van een overdekte fruithal. Advies B. en W. Missive d d. 11 Februari 1920, van Burge meester en Wethouders, waarbij naar aan leiding van het beroepschrift van A. J. Vle zenbeek tegen de beslissing van B. en W. d.d. 30 Januari 1920 op zijn verzoek om vergunning tot het bouwen van een woon huis met afdak op een perceel aan den Hei- ligenbergerweg, wordt voorgesteld, adres sant niet ontvankelijk te verklaren in zijn beroep. Aldus besloten. Besluit van Gedep. Staten d.d. 9 Februari 1920, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 27 Januari 1920 tot wijziging van het Raadsbesluit van 25 November 1919 betref fende het opnemen van de boeken en kas van den gemeenteontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten d.d. 16 Fe bruari 1920, tot goedkeuring van het Raads besluit van 27 Januari 1920, tot wijziging van het Raadsbesluit van 28 Januari 1919, inzake aankoop-van diverse perceelen. Voor kennisgeving aangenomen. Besluit van Gedep. Staten d.d. 16 Fe bruari 1920, tot vaststelling der Gemeente rekening over het dienstjaar 1917. Voor kennisgeving aangenomen V Verzoek d.d. 20 Februari 1920 van het Bestuur der Voetbalvereeniging S. D. E. om gebruik te mogen maken van het terrein aan de Van Assenraedstraat (thans wordt dat nog gebruikt door de Voetbalvereeniging Rapiditas). Advies B. en W. Verzoek d.d. 20 Februari 1920 van G. J. van Vleuten om eervol ontslag als Ambte naar van den Burgerlijken Stand met ingang van 15 Maart 1920. Het eervol ontslag met genoemden datum verleend. Verzoek d.d. 20 Februari 1920 van den waarnemend-Voorzitter en den waarnemend Secretaris van de Commissie voor Georga niseerd overleg om door wijziging voor zoo veel noodig van de betrekkelijke verorde ning, te besluiten een ambtenaar als Secre taris beschikbaar te stellen. De heer R e k k wil ten aanzien van het georganiseerd overleg dadelijke afdoening. De Secret, van het georganiseerd overleg heeft slechts op deze voorwaarde de functie aanvaard, dat van gemeentewege hem sala ris werd verstrekt. In stemming gebracht valt dit voorstel met 13—5 stemmen. (De heer Hofland was dat oogenblik afwezig). Schrijven d.d. 13 Februari 1920 van het Bestuur der Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland betrekkelijk het vaststellen van het tarief voor gasverbruik. Te stellen in handen van B. en W. om daarop bij voorkomende gelegenheid acht te slaan. Verzoek d d. 21 Februari 1920 van Gebr. Wassink alhier om ontheven te worden van de verplichting tot uitvoering van het werk n.l. het bestraten van het 2e gedeelte van don Leusderweg daar zij zich in de bereke ning van dit werk hebben vergist. Dit stuk, als zijnde ongezegeld, wordt ter zijde gelegd. 2. Voorstel van B. eri W. betrekkelijk den bouw van een school aan de Miereveld- stiaat. Z. h. st. aangenomen. 3. Voorstel \an B. en \V. inzake reorga nisatie van het onderwijs. Z. h. st. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor aankoop van school- meubelen voor de school in de Wijersstraat. Z. h. st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een crediet voor inrichting van het gymnastieklokaal van school F. tot klasse lokaal. Mr. Stadig: vraagt, hoe B. en W. in de toekomst denken te handelen. Deze tij delijke maatregel dunkt spr. duur en on praktisch. Ook de heer Noordewier vraagt hier naar. Weth. Verhoeff antwoordt dat de bouw van een school aan de Van Miere- veldstraat voor 'n groot gedeelte aan 't ruim tegebrek zal voorzien. Toch hebben ook ver dere maatregelen zijn aandacht. De kosten tot inrichting van het gymnastieklokaal tot twee schoollokalen is z.i. niet te hoog. In de toekomst zal dit lokaal schoollokaal blij ven. Voor lokaal met werktuigen is het te klein. Spr. meent, dat het zelfs oorspron kelijk twee klasselokalon zijn geweest. Z. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de heffing van eene belas ting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. De heer Voskuilen meent hier een onbillijkheid te zien iri het vergeten verschil tusschen „etmaal" en „denspartij". Men moet hier uitmaken voor hoeveel tijd men wil belasten. Ook zouden bij de bestaande regeling uitvoeringen met hal na tweemaal belasting moeten betalen. De Voorz. stelt voor hier te lezen „per keer". Uitvoeringen met bal na moeten dan maar dubbel betalen. De heer Hofland: Onbillijk! De V o o r z.'t Genoegen duurt dan ook zooveel langer. Tenslotte is de belasting tóch lager dan de vorige. De heer Voskuilen: Ziet toch onbil lijkheid voor uitvoeringen met bal na. Het jaagt de vereer.igihgen op te hooge lasten. Spr. stelt voor deze vermakelijkheden te ont heffen van het tweede deel der belasting. De V o o r z. wijst op 't feit, dat het slechts de openbare bals betreft. De heer Voskuilen dient een voorstel in de bals per keer belast inhoudend (over genomen door B. en W.) en een voorstel uitvoeringen met bak na alleen als uitvoe ring te belasten. De heer Kroes: ziet het nut niet in van dit amendement. „Wij wijlen inderdaad hier èn bal èn uitvoering belasten". De heer O v e r e e m wijst op het feit, dat feestuitvoeringen als gesloten bedoeld door duurte gedwongen tot entree heffing open baar lijken en dan in de belasting vallen. De Voorz. verklaart nog eens de ge dachte die deze belasting deed ontstaan. De heer Kroes meent dat één factor wordt vergeten een bal is een attractie. De belasting is miniem. Elke vereeniging kan haar opbrengen. In stemming gebracht valt het voorstel met 118 stemmen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de helling van rechten voor gebruik van openbaren weg, openbaar water, enz. Z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot regeling van de heffing van rechten wegens diensten door de Gemeen- tereiniging bewezen en tot wijziging van art. 45 der Bouwverordening. (In ons blad van gisteren toegelicht). Mr. Stadig ziet een kleine onduide lijkheid in het voorstel. Hij vraagt een an dere redactie. De heer Kroes ondersteunt dit. Het wordt uitvoerig beschouwd. De heer Ruitenberg is wèl voor wij ziging in de reiniging voor de Buitenstad. Niet voor de Binnenstad. Waar rioleering is, is een septic tank toch onnoodig. Waar rioleering ontbreekt is het een ander geval. De heer Kroes staat hier lijnrecht tegen over. Een septic tank geeft geen besmet ting van den bodem. Het oude systeem wèl. In de Binnenstad is de nieuwe regeling zéér aan te bevelen. De heer Ruitenberg is niet overtuigd van verontreiniging bij toepassing van het oude systeem. De kosten moeten ook over zien worden. De heer Kroes pleit voor septic tanks. Hij somt vele voordeelen op, Z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van een schenking van een boekwerk ge titeld: „Bouwstoffen voor een geschiedenis der Latijnsche school", door den heer dr. H. J. Reijnders. Z. h. st. aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein nabij de Rijks Hoogere Burgerschool aan W. van Haseien P.Hzn. q.q. 11. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan het Da Cosla- plein aon A. J. C. Mooij. 12. Voorstel van B. en W, tot verkoop van twee perceelen bouwterrein nabij de Prins Frederiklaan aan B. E. van Dorth. 13. Voorstel van B. en W. tot overneming van een strook grond aan den Leusderweg van P. van Gent. i 14. Voorstel van B, en W. tot overneming van een stoep voor het perceel Langestraat 78, van Gebr. Kroes. 15. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel bouwterrein aan de Koninginne- laan van den heer Hamers, alhier. 16. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een complex gronden aan den Leusder weg van Mevrouw de Wed. P. van Achter- bergh. 17. Voorstel van B. en \V. tot aankoop van de gronden, gelegen tusschen den Ulrechtscheweg en den Leusderweg, van de familie de Beaufort. 18. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel aan de Dorresteinschesteeg van L. den Houdijker. 19. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de perceelen gelegen aan de Hoog straat, de Eemstraat en den Ouden Soes- terweg. Mr. Stadig vraagt een inlichting. 20. Voorstel van B. en W. tot verhuur van bouwgrond aan W. H. van Amerongen. 21. Voorstel van B. en W. tot verhuur van een perceel land aan den Jsseltscheweg aan G. J. J. Nieuborg. 10—21 z. h. st. aangenomen. 22. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de redactie van het raadsbesluit waarbij het uitbreidingsplan werd vastgestéld. Z. h. st. aangenomen. 23. Advies van B. en W. op het schrijven van het Bestuur van den Nederlandschen Bond van werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven afdeeling Amersfoort, houden de verzoek aan de Gemeentewerklieden een uitkeering ineens te doen ten bedrage van 150.— en op een verzoek van het Hootd- besluur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren inzake de uitkeering van een maand extra salaris. Hierbij wordt het adres van het politie personeel behandeld. De heer Overeem vindt het tijdstip onpractisch gekozen. Pas heeft loonsverhoo- ging plaats gevonden. Doch de tijden wor den immer duurder en achterstand is niet gedelgd. De loonsvejhooging kwam als een druppel water op een gloeiende plaat. De tijdsomstandigheden beziend zal de R. P. S. R.-Commissie weldra wéér aan het werk moeten tijgen, om inkomsten zich tot uilgaven te laten verhouden. Mogelijk kan de 150 later gekort worden. De heer Leinweber is ontstemd over het praeadvies van B. en W. Het Rijk ging vóór met een maand extra salaris. Waarom niet hier zooiets te overwegen De heer Kroes stelt voor te overleggen met de R. P. S. R.-Commissie, die het ver trouwen heeft van Raad en arbeiders, 150 korten acht spr. verkeerd. Bovendien, als de geruchten, die Spr. hoorde, waar zijn, krijgen wij toestanden, waaraan niet tegemoet valt te komen. Deze gift kost Amersfoort 85650. Wie zal dat betalen Kèn het worden ge vonden, la bonheur f Maar ongedekt is onverantwoordeliik- De heer Kraan vindt een voorschot ge- wenscht. De heer Nieuwendijk staat aan de zijde van B. en W. Hij is er tegen, dat de loonen wéér worden verhoogd. Ons land staat aan den vooravond van een economi sche crisis,'die werkeloosheid zal geven als nooit te voren. Die werkeloosheid zal een steunregeling eischen als evenmin tot heden bekend was. Wij moeten daarom nu geen uitgaven doen, die debelastingen weer zou den opjagen. De gemeentewerklieden moe ten niet vergeten, dat zij een vast salaris hebben, een vasten werkkring, dat zij zich dus vrij zeker kunnen voelen. De heer Kroes wil het stuk naar de R. P. S. R.-Commissie verwezen zien. Weth. Jorissen vindt onnoodige bij zaken door de Sprekers naar voren gebracht. Hij wil zich beperken tot de zaak zelve Pas hebben we een regeling getroffen. Mogelijk is er achterstand gebleven, doch dat is relatief. En als we nu een R. P. S. R.- Commissie hebben èn één van georgani seerd overleg, dan kunnen we niet in den wilde weg voorschotten of giften doen. Dat is willekeur. Het zou de R. P. S. R.-Commis sie ontwrichten. Het is gevaarlijk spel. De heer Kraan vreest dat men het adres LingMtrxai 30, Amersfoort* Hoog modorn maaksel Fijne kleuren f 29.-« verkeerd begrijpt. Het Is een verzoek onr voorschot op loonsverhooging. De heer Overeem wijst er op, dat hel voorschot de gemeente geen cent zal kosten, Nu konden de werklieden eens uit him actö terstand komen T De heer Hofland vraagt, of indien1 het adres verworpen wordt dan alles is algedaan, of zal dan de commissie, wiet. naam Spr. niet kan onMiouden een lezing houden En ho-e zal zij het ontvangen Weth. Jorissen kan dit niet beanN woorden. De Commissie komt vanzelf door den modernen cirkelgang aan de quaeslie toe. Dc heer Hofland acht dit wel wat long* Dan is de achterstond misschien weer groo ter. Laat men zich voornemen, zoo snel mo« gelijk te werken, Weth. Jorissen: dat doen we I Z. h. st. aangenomen. (Wordt vervolgd). Belasting op Openbare Ver makel ij kb eden. In de Raadsvergadering van Dinsdag avond j.l. is de. verordening op de belasting heffing op tooneelvertooningen on openb, vermakelijkheden als volgt gewijzigd: Artikel Artikel 5, sub 3, te lezen als volgt „Voor het houden van bals en danspan tijen per keer: 1.1214 voor een voor het publiek be-' stemde ruimte, niet grooter dan 50 M3 2 voor 51-100 M3.; 2.62 voor 101-150 M3.; 3 voor 151—200 M3.; voor elke 50 M3. meer ruimte wordt ge. heven 0.37M. Art. 2. Deze verordening treedt in werking zoo spoedig mogelijk, nadat de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen. Examen. Voor het te Utrecht gehouden examer nuttige handwerken slaagdn onze stadie- nooten, de dames A. A. Rijnja, J. Schouter en J. Schmink. Eindexamen Vakschool. Het eindexamen aan de Vakschool vooi de Typografie te Utrecht zal dit jaar worden gehouden op 25, 26, 29 en 30 Maart. Tct lid der examencommissie is benoemd de heer G. Benders, bedrijfsleider ter Boex- en Kunstdrukkerij G. J. van Amerongen te Amersfoort. Lezing r. Gunning. Op Vrijdag 27 Febr. wordt in „Amicitia" voor de afd. Amersfoort der Vereen, van Officieren van de Nederl. Landmacht een lezing gehouden door Dr. Gunning. Onderwerp: „Paedagogische discipline of disiciplinaire paedagogie". De aanvang is te 8K ure. Het „Borstel A. B. C." „Het doet ons leed dat het AlfabetK slechts 26 letters heeft, de catalogus is daardoor zeer onvolledig" aldus luidt do aanhef van een prachtig reclamewerkjc door de Gebr. Jonker te Zuilen uitgegeven ter aanbeveling hunner borstelwerken. Bas van der Veer teekende er allerlei geestige plaatjes bij en Nelis Pikstop rijmde héél aardig. V e s t i g i n g. Naar wij vernemen is het kantoor van de Chemische Fabriek van den heer G. B. Wolf te Cuyk a. d. Maas, verplaatst van Amster dam naar Amersfoort. Spaansche Griep. De Centrale Gezondheidsraad deelt ons het volgende mede: Met het oog op de mogelijke uitbreiding van de Spaansche griep in ons land is het: denkbaar dat zich evenals dit m sterke mate het geval was in 191S en in het begin van 1919 groote behoefte zal ontstaan aan Gc^ neeskundige hulp en aan behoorlijke verplet ging en verzorging der zieken. Ten einde hierin zooveel mogelijk tc voor-< zien heeft de Centrale Gezondheidsraad, daartoe in slaat gesteld door zijn Excellentie den Mi nister van Arbeid, zich in verbinding gesteld) met den Koninklijken Nationalon Bond voor Reddingswezen en Eerste hulp bij ongeluk ken „Het Oranje Kruis" ten einde regelingen, te treffen om zoo noodig- zoowel door doel« matige verdecb'ng der beschikbare werkkrach ten als op andere wijze bijstand te verleenen, 1 De Bond „Het Oranje Kruis" kan hierbij vooral rekenen op de medewerking van de bij hem aangesloten vereeniging an; in de eerste plaats van dc Algemeens Nederland* sche Vereeniging „Het Groene Kruis", welke op haar beurt beschikken kan over de hulp van de Provinciale Vcreenigingen en van de talrijke plaatselijke afdeelingen. Gemeentebesturen als ook Geneeskundigen die hulp behoeven kunnen daartoe aanvrage doen bij het Centraal Bureau van „Het Oranje Kruis,'' Keizersgracht 131 te Amsterdam, tcle* foonnummer 5268. ('s ochtends tusschen 10 en 12 en 's middags tusschen 2 en 5 uur). Zoo eenigszins mogelijk zal dan aan dc aun« vrage het verlangde gevolg worden gegeven. Besmet Borstelwerk. De Centrale Gezondheidsraad deett ons het volgende mede: Van Engelsche zijde is gewaarschuwd te gen .Tapansche sci.eerkwasten, omdat di* met mHtvuur hesmet kunnen zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1920 | | pagina 3