SST. EMILION iMiaiÉI I. L Schoterman lm Utrechtschestraat 17 Telt 14$ Per fleaoh f 1.76, Bij minstens 25 fl. 16 ot, korting, pa-ntschap te Tokio J. M. W. Ochsendorf, Adjunct-commies aan het departement van koloniën. op verzoek eervol ontslagen uit den mili tairen dienst de kapitein der infanterie van ïiet N.-I. leger H. Koot met ingang zijner benoeming tot referendaris bij 't departe ment van buitenlandsche zaken op verzoek eervol ontslagen uit den Zee dienst de luitenant ter zee 2e klasse G. W. (Bakker benoemd tot adjunct-biblothecaris aan de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen J. D. C. van Dokkum te Amsterdam ingesteld is een consulaat der Nederlan den te Loescy (Roemenië) en benoemd tot consul aldaar buiten bezwaar der schatkist Jhr. G. L. v. d. Maesen de Sombreff belast met de functie van sous-chef van den generalen staf de kolonel C. van Tui nen, van dien stof benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den ge neeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de heeren J. J. de Jong, A. J. van Galenhart, R. B. Visser, F. F. Hazelhoff en A. M. H. J. Leering, artsen een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den tijdelijken militai ren apotheker der 2de klasse M. de Waal, van het personeel von den geneeskundigen dienst der landmacht. Bezoek bij den ex-keizer. Dinsdag passeerden het station Oldenzoal de Hertog van Bronswijk en diens gemalin prinses Louise van Hohenzollern, de jong ste docher van het ex-keizerlijk echtpaar, die de Paaschdagen bij hun ouders te Amerongen hadden doorgebracht. en België. De correspondent te Brussel der N. R Ct. Seint Den 15den April zal te Parijs een nieuwe -bijeenkomst plaats vinden voor de regeling van de hangende kwestie tusschen België en Nederland nopens de herziening van de verdragen van 1339. Naar men weet, be treft het slechts een geschil over de redac tie ten aanzien van het zeegat de Wielingen. De federatie van vereenigingen van oud-strijders uit Groot-Brussel heeft een (buitengewone vergadering gehouden voor de installatie van haar nieuwen voorzitter, den Brusselsohen afgevaardigde Maurice Cnck. In deze vergadering heeft de federatie mamerts haar 54 aangesloten vereenigingen van oud-strijders krachtig geprotesteerd te- gen de bepalingen van de Nederlandsch- -Belgische veadfiagen, zooals die thans zijn vastgesteld, daar, naar het protest zegt, deze bepalingen eBlgië niet de veiligheid zijner grenzen waarborgen en in alle opzichten te kort doen aan de wettelijke voldoening, wel ke België het recht had voor zijn opofferin gen en zijn eerlijke houding te verwachten. Uit Parijs wordt aan het blad gemeld Generaal Delacroix oppert in de Temps de volgende onderstellingWezel ligt maar van dien arbeid mag intusschen niet worden voorbijgezien, dat de leden der commissie door hun overige ambtsbezigheden zeer in beslag worden genomen en het uitgebreid noodzakelijk vooronderzoek van de te ver werken stof belangrijke vertraging onvermij delijk maakte. Bovendien zal eerst na wijzi ging van het IVe hoofdstuk der Grondwet het door de Staatscommissie aan te bieden vorstel in een ontwerp van wet, van de Regeering, uitgaande, kunnen worden be lichaamd. Melkhygiëne* In een vergadering te Delft van den R.-K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten in Nederland is meegedeeld, dat een Melkwet, als onderdeel der Waren wet, wordt voorbreid. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zoo meldt men ons uit den Haag is zulks niet juist. Aan het departement van arbeid is men van oordeel, dat voorzooveel de melkhygiëne betreft, de Warenwet de regee ring voldoende in staat stelt, de noodige maatregelen te nemen. Van de urgentie van het nemen van maat regelen op melkhygiënisch gebied is men aan het departement van arbeid ten volle doordrongen. Binnenkort zal de commissie voor advies ingevolge art. 17 der Warenwet worden ingesteld. Èn een van de eerste aangelegenheden, welke zij ter hand zal nemen, is het in het leven roepen van uit voeringsmaatregelen in het belang van de melkhygiëne. Aan het departement van landbouw is thans in voorbereiding een wetsontwerp tot regeling van de melkvordering voor de groote steden. Mr. d r. J. Wij t e m.a. Pij den Raad van Haarlem was een verzoek ingekomen van mr. dr. J. Wijtema, die met 1 April be noemd is tot burgemeester van Dordrecht, om hem met 20 April eervol ontslag te ver- leenen els secretaris der gemeente. Het ont slag werd hem in de jongste raadsvergade ring op de meest eervolle wijze verleend onder dankbetuiging voor de vele en be langrijke diensten Haarlem bewezen. Harte lijke woorden werden gewisseld. De voorzit ter, burgemeester Maarschalk, sprak zijn leedwezen uit over het vertrek van mr. Wij tema, wien hij tegelijk geluk wenschte met zijn mooie benoeming. Namens den Raad sn. .k dr. v. d. Berg woorden van geluk- wensch, waarna de heer Wijtema een barte- lijk afscheidswoord sprak, met de beste wen- schen voor den bloei van Haarlem. 150 K.M. van Antwerpen, nog dichter bij i koeling ligt, dat hij Maastricht en Aken, en de Nederlanders °^en opgevolg- zijn, militair gesproken, onmachtig, zich met geweld tegen schennis van hun gebied te verzetten. Indien Duitschland dus geliefde in Nederland binnen te dringen en aan de Mr. F. R. J. Dubois. Naar wij ver nemen is de 'heer Mr. F. R. J. Dubois, lei der der afdeeling beroep in crisiszaken van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, benoemd tot algemeen secreta ris bij de firma W. H. Muller Co., te 's-Gravenhage. Voorloopig zal hij naast die betrekking werkzaam blijven aan het Depar tement, tot afdoening der bij zijn afdeeling nog aanhangige zaken, terwijl het in de be- als juridisch adviseur d door den heer Mr. H. Bijleveld, oud-Minister van Marine, die thans reeds aan zijn afdeeling werkzaam is. Adviseur V r ij w i 11 i g e O u- beide oevers van de beneden-Maas zou derdomsverzekering. In verband trachten den linkervleugel van de geallieer-j met de tijdelijke aanwijzing van Dr. A. Win de bezettingsmacht te overvleugelen, zou ter, te Dordrecht, als adviseur voor de Vrij- Nederland het niet kunnen stuiter.. In dit willige Ouderdomsverzekering, vernemen geval zou Beligië weer met een manoeuvre wij, dat Dr. Winter als zoodanig de ver te maken hebben, waarvan het het volle ge-schillende raden van arbeid van advies zal wicht zou dragen, als het gros der geallieer-J dienen omtrent alles wat de organisatie van de troepen aan den Rijn van Keulen tot en de propaganda voor de vrijwillige ouder- Manrvheim Oostwaarts bleef gewand. Crediet ana DulUohlnin). Naar wij vernemen, zullen dezer dagen naar Parijs vertrekken de heeren jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, administrateur, chef der directie van Economische Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken; dr. F. G. Waller en F. H. Fentener van Vlissingen, leden van den Raad van Bijstand voor EcO"? nomische Zaken van die directie, tot het houden van besprekingen in verband met een aan Duitschland te verleenen crediet. domsverzekering betreft. Dr. Winter is wis kundige en tevens met de practijk van de volksverzekering vertrouwd, zoodat hij zoo wel wetenschappelijk als practisch voor het uitwerken van een doeltreffend stelsel van organisatie en propaganda op dit terein ten volle berekend kan worden geacht. Mr. A. O. H. TeHc~«n Bso. f Mr. A. O. H. Tellegen Bzn., president der Haagsche rechtbank, die, naar wij meld den, ernstig ziek was, is overleden. Mr. Tellegen bereikte den leeftijd van 64 Rusland.! iaar- Hij werd geboren te Groningen, waar hij Vorderingen op Naar wij vernemen, zal in den loop der vol gende week te Genève een half-officieele j ook promoveerde, conferentie worden gehouden van neutrale! Mr. Tellegen was achtereenvolgens rent- 'belanghebbenden bij vorderingen op Rus-mester der stadsbezittingen van de ge land, zoowel ter zake van staatsfondsen als meente Groningen, rechter-plaatsvervanger vorderingen uit den handel. Ter conferentie aldaar, rechter te Rotterdam, vice-president zullen de Scandinavische landen, Zwitser- der rechtbank aldaar, vice-president der land en Nederland vertegenwoordigd zijn, terwijl ook de regeeringen der betrokken landen zich daar zullen laten vertegenwoor digen. Als vertegenwoordiger der Nederlandsche regcering zal ter conferentie aanwezig zijn mr. M. W. F. Treub, oud-minister van Fi nanciën, die zich Dinsdag deartoe naar Zwit serland zal begeven, met een commissie van Nederlandsche belanghebbenden. rechtbank te den Haag, van welk college hij sinds 1914 president was. Te Lochem 19 op ruim 33-jarigen leeftijd overleden de oud-kolonel der hu zaren G. J. IJssel de Schepper, sedert 1888 gepensionneerd. De overledene was ridder der orde van de Eikenkroon en gerechtigde tot het dragen van het onderscheidingsteeken voor 30-jarigen officiersdienst. De Nederlarulsche gezant te Praag, jhr. mr. E. M. F. J. Michiels van Verduijnen is voor enkele weken met verlof te 'sGraven- hage aangekomen. Ook vertoeft te 'sGraven^e met een V'Ruhrört ontvelen r. C. M. H. Michiels van Ver- a Nederlanders in het Roer gebied. Blijkens aan hét Departement van Buitenlandsche Zaken van den Consul der kort verlof jhr. F. duijnen, gezantschapsraad bij de Nederland sche legatie te Londen. gram zijn de Nederlanders in die streek on gedeerd. Interparlementaire Unie. Naar wij vernemen zal de Interparlementaire Unie dit jaar te Stockholm bijeenkomen. Aanvankelijk bestond het voornemen de bij eenkomst in Mei te doen plaats hebben. Hit- herziening der Gemeentewet, heeft Minis- stel is evenwel onvermijdelijk geworden. ter Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat i De „Conseil" der Unie, die, naar reeds naar verwachting binnen niet ver verwijderd! was vastgesteld, 8, 9 en 10 April in Den tijdstip de voltooiing van den arbeid derHaag zou vergaderen, zal nu eerst in d'e Staatscommissie tegemoet te zien is. tweede helft van Mei worden biieengeroe- L Bij de beoordeeling van den voortgong 1 perv Herziening Gemeentewet. Öp vragen van den heer Ter Hall betref fende den stand der werkzaamheden van de Staatscommissie tot voorbereiding van de Internationaal textielarbei derscongres. Te Amsterdam zijn de leden van het Internationaal bureau der texti el-arbeiders bijeengekomen, teneinde een binnenkort te houden internationaal congres voor te bereiden. De conferentie stond onder voorzitterschap van den secre taris van de Nederlandsche organisatie van textielarbeiders, den heer Voogsgeert. Uit het financieel verslag bleek, dat Ket weerstandsfonds ongeveer 145,000 bezit en dat het batig saldo van de internationale kas 6360 bedraagt. Het SoolalIsatlA rapport-«lor S. 9. A. Algemeen gezichtspunt. Het Volk bevat het eerste deel van het rap port van de Socialisatiecommissie, ber.cemd krachtens besluit van het congres van 1910. Daaraan is het volgende ontleend: De socialisatie van het bedrijfsleven beoogt het welbewuste organiseeren van de productie tot de hoogst mogelijke doelmatigheid voor de gehcele menschheid. Voor een deel der productie is in technisch en organisatorisch opzicht reeds een zeer groote doelmatigheid verkregen, namelijk voor de sterk geconcentreerde bedrijfstakken, waarin alle of zoo goed als alle productieve krochten in het bedrijf onder één ordenend, centraal gezag zijn verecnigd. In het kapitalisme echter gaat met deze ordening in de voortbrenging onvermijde lijk gepaard een ondragelijke machtsvermeer dering van de particuliere bezitters. Dc monopo listische beheersching van een bedrijfstak stelt hen in staat buitensporige winsten tc verkrij gen door middel van verregaande prijsopdrij ving, niet zelden verbonden met kunstmatige beperking van den omvang der productie. De onhoudbaarheid van een kapitalistisch monopo lie springt dan ook in het oog. Overal waar het zich voordoet op eenig belangrijk terrein der voortbrenging, dat van blijvende waarde voor de gemeenschap moet worden geacht, komt het voor onmiddellijke en volledige socialisatie in aanmerking. En dit te meer, omdat dc orga nisatorische moeilijkheden, aan de doorvoering der socialisatie verbonden, in deze reeds sterk geconcentreerde bedrijven het geringst zijn. Als voorbeelden van zulke bedrijven zijn te noemen De papierindustrie, de stroo-kartonfabricage, de gloeilampenindustrie, de rubberindustrie, de gist- en spiritusfabricage, de gasfubrieken, de fabrieken van melkproducten, de kabelfobrie- ken de blikfabrieken, kortom alle bedrijfstak ken, waarin de concentratie is uitgegroeid tot een bijna volledige beheersching van de bedrijfs- fakken door een zeer klein aantal ondernemers, die thans de verbruikers vrijelijk kunnen brand schatten en die het economisch leven voor een groot deel beheerschen. Ten aanzien van sommige sterk geconcen treerde bedrijven, zooals de margarine-industrie, de suikernijverheid etc. moet rekening worden gehouden met bijzondere factc-ren. Op de po sitie dezer industrieën wordt derhalve in een ander deel van dit rapport nader ingegaan. Het is echter volstrekt niet noodig de sociali satie tot sterk geconcentreerde bedrijven te be perken. Behalve in dc socialisaie der reeds geconcen treerde bedrijven, zal zij een veel omvangrijker en veel grootschcr taak vinden in het stelsel matig organiseeren van het bedrijfsleven, in den geleidelijken opbouw van een strikt ratio- neele productie, die alleen in staat is om wel vaart aan de gcheele menschheid te brengen. Dit deel van haar taak is mqeielüker dan het eerste en vereischt een langeren duur. In. het tegenwoordig stadium der bedrijfsont wikkeling zijn vele en daaronder van de be langrijkste productietakkcn nog overgelaten aan klein- en middenbedrijfies, zonder onder- iinge samenwerking en goed doordachte arbeids verdeling. En ook in de productietakken, waar het grootbedrijf is uitgegroeid, is de rationeele specialisatie en normalisatie ter bereiking van de grootst mogelijke economie nog ver te zoe ken. De (e socialiseeren bedrijven. De vraag komt dus naar voren in welke volg orde moet v/orden gesocialiseerd? Welke be drijfstakken komen buiten de sterk geconcen treerde, over welke reeds is gesproken het eerst in aanmerking voor socialisatie? En dan vragen twee groote complexen van bedrijven onze aandacht. Allereerst de gToep van bedrijven, die men de primaire kan noemen, omdat zij den grondslag vormen en de onmisbare voorwaarde van de ge- heelc economische ontwikkeling. Daartoe reke nen wij de stcenktfolproductie, het transportbe drijf en de electriciteitsvoorziening. Het tweede groote complex von bedrijven, die het eerst voor socialisatie in aanmerking ko men, wordt gevormd door de bedriiven die in de eerste levensbehoeften voorzien. Deze groep omvat dus de levensmiddelenproductie, den woningbouw en de productie van bouwmateria len, de vervaardiging VQn kleeding en schoeisel, benevens den aanvoerhandel in al deze arti kelen. Trouwens, reeds lang, voordat er over sociali satie gesproken werd, is men er toe gekomen verschillende van deze bedrijven óf in handen der overheid te brengen, of, waar zij in parti culiere handen werden gelaten, de vrijheid van den exploitant in allerlei opzichten door over heidsvoorschriften te beperken. Him volledige socialisatie zal de gemeen schap, behalve de voordeelen aan het bcdrijfs- bezit zelf verbonden, een machtsmiddel in han den geven, dot zij naar omstandigheden bij de verdere doervoering der socialisatie kan hontee- ren. Zoo bleek reeds in de oorlogsjaren de kolen- en electriciteits-distributie van overheidswege een krachtig wapen om in verschillende indus trieën een betere, meer economische drijfkracht in te voeren. En een beheersching van het trans portwezen kan ook dienstig zijn. om, voor zoo ver gewenscht, invloed te kunnen uitoefenen ten einde den in- en uitvoer van bepaalde artikelen te regelen zonder verdere omslachtige controle van ncode te hebben. Sociob'satie en snelheid. Het is in den bovengeschetsten gedachtengang wel duidelijk, dat ook de socialisatie van de aangegeven productiegebieden zich niet in^ een kort tijdsbestek zal voltrekken. Met welk van de bedrijven uit dit groote ge heel aanstonds een aanvang dient te worden ge maakt is een vraag van opportuniteit, waarbij overweging van tweeërlei aard den doorslag geven. Evenmin als de socialisatie van alle bedrijven op een zelfde tijdstip tot stand zal komen, even min zal de socialisatie van alle bedrijven zich' op dezelfde wijze en in denzelfden vorm vol trekken. Economische Raad. Er dient een Algemeene Economische Raad gevormd te worden, ten einde het noodige ver band te brengen tusschen de verschillende geso cialiseerde bedrijven, de socialisatie van andere bedrijven voor te bereiden en het Parlement te ontlasten van de bemoeiing met de onderdeelen der socialisatie, waarvoor hot al in hoofdzaak politiek lichaam minder geschikt te achten is. In dezen Raad behooren de Volksvertegen woordiging, de bedrijfsdirecteuren, de centrale organisatie der technici e. d., de organisatie der arbeiders en der consumenten vertegenwoordigd te zijn. De leden worden door de Volksvertegenwoor diging op aanbeveling der betrokken groepen benoemd. De Minister van Nijverheid is ambts halve voorzitter van den RaacL De Rond heeft o. m. tot taak: Ie. algemeene regels voor bedrijfsbeheer (b.v. afschrijving en reserveering) te ontwerpen; 2e. het initiatief te nemen tot de stichting van instituten ter systematische verbetering der techniek; 3e. in overleg met de betreffende vakvereeni- gingen voldoende overeenstemming in de ar beidsvoorwaarden voor het personeel in de ver schillende gesocialiseerde bedrijven te brengen? 4e. advies uit te brengen, hetzij gevraagd of op eigen initiatief over de vraag welke bedrijven voor socialisatie verder in aanmerking komen; 5e. in overleg en samenwerking met derge lijke organen in andere landen te treden, mede ten einde de internationale socialisatie voor te bereiden van bedrijfstakken, die daarvoor aan gewezen zijn; 6e. aanwijzingen te geven ten aanzien van de verdeeling der productie voor het binnenland en voor den uitvoer. Het rapport verklaart zich tegen het raden stelsel en voor schadevergoeding aan dc eige naren van de te socialiseeren ondernemingen. R. K. Bedrijfsraad meubelma kers, enz. Gisteren kwam bovengenoem de bedrijfsraad wederom te Den Haag bij- j een, onder leiding van prof. mr. J. A. Ver aart- Met voldoening nam de bedrijfsraad kennis van de toenadering, die in ,het ge- hecle bedrijf te bespeuren viel. Het concept- collectief contract, waarover de algemeene patroons-commissie in bespreking was met den Algemeenen en den Christelijken Werk nemersbond, bleek zoodanig in overeen stemming met hetgeen in den R.-K. Bedrijfs raad tusschen Sint Reinoldus en Sint Anto- nius van Padua was tot stand gekomen, dat er geen bezwaar was, zich bij het algemeen collectief contract aan te sluiten. Derhalve werd met algemeene stemmen besloten, al die stappen te doen, welke noo dig zijn om tot volledige overeenstemming in Ket geheele bedrijf te geraken* lOo brooAratiUocaoerlnr* Door B. en W. van Amsterdam is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel voorgesteld, dat in het vervolg een vast kwantum regeeringsgrondstoffen ter be schikking van Amsterdam gesteld zal wor den de broodkaart zal daarbij vervallen de bakkers zullen per tijdvak een hoeveel heid regeerinigsgrondstoffen kunnen beko men, overeenkomende met de hoeveelheid door hen in de laatste drie maanden gemid deld verbruikt; komen zij grondstoffen te kort, zoo zullen zij deze op de vrije markt kunnen aanvullen. De minister heeft hierop geantwoord, dat door het uitschakelen van de broodkaart, iedere controle op de voorraden regeerings grondstoffen der bakkers onmogelijk wordt; dit acht de minister zoolang deze grond stoffen beneden den kostprijs worden afge leverd, uiterst gevaarlijk, daar alsdan voor de houders dezer grondstoffen de verleiding groot zou worden, haar een ongewenschte bestemming te geven. Dat de bakkers door dergelijke handelingen automatisch voor te korten zouden komen te staan, acht de mi nister geen voldoende rem om dit kwaad tegen te houden, daar tengevolge van het grootere voordeel van dergelijke handelin gen verscheidene bakkers, de goede niet te na gesproken, het bakken van regeerings- bruinbrood mogelijk zullen staken, of ver minderen. Dat er derhalve voor de brood- bereiding aanzienlijke hoeveelheden grond stoffen op de vrije markt zuilen moeten wor den bijgekocht is zeker. Een en ander zou er toe leiden, dat bij vele bakkers geen goedkoop regeeringsbruinbrood te verkrij gen ware, doch uitsluitend duur vrij tarwe brood, dat tengevolge van de alsdan toene mende vraag naar vrij tarwemeel in prijs zal stijgen. Tegenover al deze bezwaren aan het voor stel verbonden, staat, dat de ongeriefelijkhe- oen van het huidige systeem mogelijk nog slechts van betrekkelijk korten duur zullen zijn, waarom de minister meende, dat hand having der tegenwoordige distributierege ling ook voor Amsterdam vooralsnog alle aanbeveling verdient. In antwoord op dit schrijven van den mi nister hebben B. en W. opgemerkt, dat zij de vrees dat eenregelmatige verdeeling van witbrood en goedkoop bruin-brood over de consumenten door opheffing van het brood kaartenstelsel ten zeerste in gevaar zou wor den gebracht niet kunmen deelen. Het ver bruik van goedkoop bruin-brood toch is in verhouding tot dat van wittebrood gering te noemen. Bovendien is door de controle in <Uat den laatsten tijd vastgesteld, dat regelmatö witbrood wordt verkocht op bons voor bruiitf brood en omgekeerd, terwijl ook zeer ved witbrood zonder bon wordt verkocht. De aflevering van de bons door het piijf bliek geschiedt ook zeer onregelmatig, zoo? dat de bakkers dikwijls broodkaarten bi] moeten koopen, welke zij in elke gewenscföj te hoeveelheid a 5 cent kunnen verkrijgerijl Het Is onmogelijk geworden tegen dez<J misbruiken op te treden, daar zij algemeerS zijn geworden. Het publiek werkt zeer wefjj nig mede om de broodkaartenregeling to( haar recht te doen komen, omdat het in dej meening leeft, dat de broodrantsoeneerin^ niet meer noodzakelijk is. Na voorts gewezen te hebben op verschil? lende middelen van contróle, geven B. en W. den minister in overweging om, indieii de aanwezige en de te verwachten hoeveeM held grondstoffen de algeheele opheffing der rantsoeneering niet rechtvaardigd, al^ overgangsmaatregel te bepalen, dat het veu bruik van regeeringsmeel en bloem voor Amsterdam wordt vastgesteld op het totaaE van het rantsoen, waarop de burgerij vol gens het thans bestaande stelsel recht zq-i hebben. De verhouding van meel tot bloem zou dan gelijk kunnen zijn aan die van thans. Wegens het algemeen karakter van dit- verzoek hebben B. en W. aan verschillende gemeentebesturen verzocht adhaesie op dit schrijven te betuigen. Levensmiddelen naar Da>49ohlna4 Het H b 1. meldtEr worden onder handelingen gevoerd om op voorhand van de overeenkomst met Duitschland, levens middelen naar Duitschland uit te voeren, ten behoeve waarvan een crediet van twin tig millioen zal worden beschikbaar gesteld. Principieel is reeds overeenstemming ver kregen. Nederlandsche ki n d e r e k naar buiten. De Centrale Conimsisic voor. uitzending van Nederlandsche kinderen naar Buiten, gevestigd te 's Gravenhage, Fraukcii- slag 83, mocht van de Directie der Nederland sche Spoorwegen het verblijdend bericht ont vangen dat zij bereid is met ingang van 15 Mei 1920 tot opzeggens toe, aan dc kinderen welke door die Commissie worden uitgezonden of naar hun woonplaats tcrugkecren, alsmede aan hun geleiders (geleidsters), ongeacht het aantal te zamen reizende personen, op ver toon en tegen intrekking van door het Dage- lijksch Bestuur der Centrale Commissie inge vulde en geteekendc bons, speciale enkele reiskaarten 3e klasse af te geven, tegen beta ling van de helft van den prijs van een ge wone enkele reiskaart, voor zooveel betreft personen van 10 jaren of ouder, en tegen be taling van een vierde gedeelte van dien prijs voor zooveel betreft kinderen die den leeftijd van 4 doch niet dien van 10 jaren bereikt heb ben. Deze welwillende, en van groote belangstel ling in het werk der Centrale Commissie ge tuigende regeling zal zeker aan de uitzending Op groote schaal van zwakke Nederlandsche stadskinderen naar gezinnen op het platte land zeer ten goede komen. 400-jarltf heatnnn vftri bet Ainsterdamech Btarfccrwceah&Ig Op Donderdag, den 6 April 1820 weid het driehonderdjarig bestaan van het Bur gier-Weeshuis des stad Amsterdam dank baar herdacht: en evenzoo is gisteren het 400-jarig bestaan gevierd. De datum der herdenking van dit feit is willekeurig geko zen, omdat de juiste datum ervan, niet aan de handen van een oorkonde of stichtings brief kon worden vastgesteld. De stadshistorie-beschrijvers van Amster dam, Commelin en Wagenaar, hebben in hun groote werken natuurlijk bijdragen geleverd over het weeshuis. Zij leiden bij de lezers els stichteres van het weeshuis in, Hoesje Claes, dogter in 't Paradijs. Deze vrouwe zou, gedreven door „godvruchtige mee- waardiigheijt", omstreeks 1520 de zorg op zich genomen hebben van een zevental ou- derlooze poorterskinderen, en daartoe eeni- ge harer huisjes, staande in de Kal verstraat omtrent de Kapel ter Heiliger Steede, heb ben laten inrichten. Een portret van Haesje Claes wérd in 1802 door een oud-regent \&n het weeshuis aan het gesticht ten geschenke gegeven en hangt nog in de regentenzaal aldaar. Uit deze stichting van Haesje Claes is het Burger-Weeshuis voortgekomen. Ter gelegenheid der herdenking van het 400-jarig bestaan werd gisterenmiddag in eenige-kl-asselokalen van het Weeshuis een! bazaar geopend waarvan de opbrengst ten goede zal komen voor hulp-behoevende oud- weezen. Ben groot aantal belangstellende verdrag zich rond d'e tentoonstellingen der fraaie hand-werken en nuttige gebruiks-voor- werpen welke in de veel te kien e klessülot» kalen waren aangericht. Weesjes in de apar te kleed-ere van het huis met de eoyuelte witte kapjes fungeeren als verkoopsters. In de fraaie Regentenkamer met het door de zinnebeelden der stichting Liefde, Barm hartigheid en Mildadigheid fraarversierd pla fond, nam de commissie van vijf voor het Weeshuis uit het Burgerlijk Armbestuur be staande uit de dames mevr..Everwijn, Lange, Doeff en de heeren W. F. C. Duijvcnsteyn, J. ter Haar Jr., S. van Lennep en rr.r. Valken berg, na de opening der bazaar de geluk- wenschen van een groot aantal belangstel' lenden in ontvangst. Opgemerkt werden o ff- de wethouder van openbare gezondheid dr.' B. J. Abraham en de oud-wet hoeders mr. dw H. J. C. van Tienen en dr. N. M. Jitta, voorts verschillende raadsleden, ert' vertegenwoordigers van sociale 'nsteilngenv Een koortje uit de Weesmeisjes voerde eenige liederen uit, o a. een door ds- vair Noort gedichten feestzang, die heimelijk had^ moeten dienen voor het geval H. M. de Ko* ningin, zooak in Haar voornemen gelegen' heeft, de herdenking had bijgewoond. Da Koningin was echter op het laatste oogen>5 blik verhinderd. Als pleister op de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1920 | | pagina 2