AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER SINT-MCOIMS-GESCHEMEN I. GROOTENOORST FEUILLETON. I TWEEDE BLAD. BINNENLAND. GELDKKÏGE" MENSCHEN WILLEM GROENHUIZEN, Juwelier Amersfoort. HOOPT UW SCHONE) [I SPDlI-tRTIIEltH III St.NIcoIaas-marU „AMICITIA" 19e Jaargang No. 130 j Woensdag 1 December 1920. De Armeensohe kwestie, n. De Geneefsche heeren hebben in hun zit ting van 22 Nov. 1920 druk gedelibereerd lover het lot vann Armenië- Lord Robert jtecH had een, door Lafontaine, den Belgi- Jchen gedelegeerde, geamendeerd voorstel ingediend, waarbij de Volkenbondsraad tverd liiitgenoodigd terstond de situatie van Arme- ïtië te overwegen en aan de vergadering ten onderzoek voorstellen voor te leggen om het gevaar, dat thans het overblijfsel bedreigt van 't Armeensche ras, af te wenden en te vens een stabielen en permanenten staat van zaken in dit rampzalige land in het leven to roepen. Met amendement van Lafontaine had tot strekking aan de volkenbondsverga dering de benoeming te vragen eener, uit 6 leden bestaande, commissie, welke zou wor den belast met het instellen van een onder zoek naar de meest geëigende middelen om een einde te maken aan de vijandelijkhe den tusschen de Armeniërs en de Kemalis- ten. Het loont de moeite stil te staan bij de onderscheidene debatten en de woorden, die Dr. Spnlaikovitsj, vertegenwoordiger van den Servisch-Croatisch-Sloweenschen staat, sprak, ontleenen reeds hun beteekenis aan het feit, dat hij als voorzitter van een dele gatie uit een land, dat tijdens den oorlog eveneens onder den voet is geloopen en uit duizend wonden heeft- gebloed, mede kon voelen met verwant leed. Wij, aldus Dr. Spa- loikovitsj, wij hebben te zeer geleden dan dat wij niet door en door het afschuwelijk systeem van stelselmatige en weloverdachte verdelging, toegepast op heel een volk door eindelooze reeksen individueele veroordee- lingen, parate executies en moordpartijen en masse, zouden kennen. „Deze cynische en hartelooze volksverdel ging hebben de Turken toegepast en passen zij nög toe op christelijke volkeren. Bij dit bloedig bedrijf wordt het beulswerk opge dragen aan zekere nationalistische elemen ten van Mohamedaansch ras-" Er was een telegram gezonden aan Wil son, er was een krans neergelegd aan den voet van 't standbeeld, opgericht voor Jean Jacques Rousseau, dit was alles goed en wel, vond dr- Spalaikovitsj op beleefde wijze, maar, vond hij verder heel terecht, 't was nu tijd onverwijld over te gaan tot 't nemen van andere besluiten, die het publiek met onge duld verwachtte„Het publiek, steeds sim plistisch in zijn appreciaties, is van oordeel, da- wanneer er één moment is, waarop de Volkenbond blijk moet geven van haar volle macht en vruchtbaarheid, het dat is, waar- j op zijn vertegenwoordigers ter vergadering als in een soort van wereldparlement, om zoo, te zeggen, wetten uitvaardigen uit naam van héél de rhenschheid." Dr. Spalaikovitsj ontving voortdurend te legrammen, waarin om hulp werd gesmeekt; zoo verzocht de Armeensche gemeente te Alexandrië hem de motie van Lord Cecil te steunen ten bate van Armenië, dat het slachtoffer was van een nieuw complot, een nieuwen aanslag op zijn vrijheid in 't nabije Oosten. Mijne" heeren, aldus riep de spreker, is hier louter sprake van een nieuwen aanslag op de vrijheid? -de Armeniërs ziin wel wat al te jndulgent voor hun beulen. Ik druk mij juister uit, wanneer ik zeg, dat in 't na bije Oosten een voortdurende brutale man sla? plaats heeft. Een actie der voornaamste mogendheden Is dringend nooclig. Ik weet, dat de regeerin gen der mogendheden overladen zijn met een menigte ernstiger problemen, die in den loon der laatste jaren zich (er wereld hebben O'ïnrestnp.éld. Maar-deze overwegingen mo gen ons niet afvoeren van den weg, dien de meest edelmoedige aspiraties en de meest verheven gevoelens ons doen volgen- O verigens de rereerin^en zouden niet on bewogen kunnen blijven bij 't beroep der algemeen e volkenbondsvergadering. Op een gegeven oogenblik was de Am®rikaan- ïche senaat, die bitter weinig voelde voor een mandaat der Vereenigde Staten over Armenië, bereid zijn vloot te zenden om het arme Armeensche volk bij te staan. Het is duidelijk, dat in 't onderhavig geval, art. 10 van ons verdrag niet als grondslag kan die nen voor onze actie. Ik betreur het ten zeer ste. Inderdaad dit artikel kan slechts ten goede komen aan en verplichtingen opleg gen aan staten, die leden zijn van den Bord. MaaT het komt er op aan eenerzijds te de zen einde den zoo onontbeerlijken steun te verwerven der Vereenigde Stelen. In dit ge val dient het verdrag niet alleen tot niets, msor wij zijn, zonder het verdrag, veel ster ker. Daarom moeten wij onze 'toevlucht ne men tot een andere werkwijze." In verband met de bedreiging van 't phy- siek bestaan van 't Armeensche volk stel de SnalaikoviF' voor onmiddellijk aan de parlementen der voornaamste mogendheden een telegram te zenden, waarin als een der eerste en vurigste wenschen der volken bondsvergadering werd te kennen gegeven het eenparig verlangen om te zien, dat de re geeringen dezer mogendheden samen over legden om ten spoedigste en daadwerkelijk op te treden, opdat wat no? restte van 't rampzalige Armeensche volk zou kunnen worden gered. Branting sloeg den snijker op den kop, toen hij de juiste opmerking maakte, dat het een wezenlijk gevaar voor den volkenbond zou zijn, wanneer de wreede moordpartijen en de systematicche uitroeiing van heel een volk voortduurden „Volgens b^-'-Ven. die van tijd tot tijd ons uit Armenië bereiken schijnt het wel dat het massacreeren niet ophoudt, hetgeen bewijst, dot de groote lan den onmachtig zijn daadwerkelijk te inter- venieeren ten gunste van 't Armeensch' volkIk ben er zeker van, dat wij allen het er over eens zijn op deze v?:-adsrinrr, dat een pressie worde uitgeoefend op de groote mogendheden, die de "creischte mi litaire middelen te harer beschikking hebben om tusschenbeide te komen." Telkens en telkens wordt :n de redevoe ringen door de snrèlcers de erkenning uitge sproken, dat de Volkenbond impoient is, dat hij de middelen mist werkzaam te zijn op gewenschte wijze. Warneer wij het organis me nagaan van den Volkenbond aldus re deneerde b.v. Balfour, zooals het door 't vol kenbondsverdrag is bepaald, don stellen wii vast, dat bij de samenstelling ervan niet ;s rekening gehouden met een situatie, waar voor de Bond ten aanzien van Armen'ë zich thans ziet geplaatsthet verdrag had meer normale omstandigheden voorzien n.l. wei- georganiseerde staten en volkomen vastge stelde grenzen. Bovendien had het volken bondsverdrag rekening gehouden met het feit, dat de raad zou hebben te doen met sla- ten, die gevoelig waren voor de openbare meening der wereld en tevens met het feit, dat, wanneer het ere val zich mocht voordoën, waarin de publieke opinie g.een uitwerking had, de druk van 't economische wanen zou kunnen worden toegepast op den delinquent. „Het is onder deze omstandigheden, dat de Volkenbond hoopte te kunnen handelen, een einde te kun-nen maken aan abe getwist en te kunnen voorkomen, dat de oorlog ten nieuwen male zich in de wereld ontketen deAan geen dezer voorwaarden is door Armenië voldaan. Wij bevinden ons niet tegenover georganiseerde staten. Wij hebben geen duidelijk bepaalde grenzen Wilson heeft wel aangeboden deze grenzen af te bakenen, maar ik weet niet of op dit oogenblik zu'ks reeds is ondernomen of, in elk geval, tot een goed einde gebracht. Anderzijds kan de openbare meening niet den minsten invloed hebben op de gebeur- tennissen, die zich thans in Armenië af spelen. Trekken de Turken zich ook maar een ziertje van deze opinie aan? Denkt u, dat zij zich bekommeren over de actie van den Volkenbond en diens opvattingen? Zij staan er absohn.it onverschillig tegenover. Wat het economisch wapen betreft, waar van wij gebruik zouden kunnen maken over eenkomstig het volkenbondsverdrag, waar toe zoude het( nuttig zijn? Wie is Kemal pasja, die de Armeniërs verdelgt? Het hoofd van de geringmaiigheid der opofferingsge zindheid vUn t!e 41, een bond samenstel lende, leem. Is het c!«n verwonderlijk, dat van een bende, die ongevoelig voor welker Maar een dergelijke n at kt&oósbeid kon opvatting ook is en dien niets tegenhoud' een land als Armen- o n Ids hengen; do Balfour geeft dus m. a. w. te kennen, dat machteloosheid is echter tevens een bewijs de omstandigheden van dien aard zijn, da: een directe methode orn de kwestie tot een oplossing te brengen niet beslaat en dat daarom de toevlucht moet worden genomen tot een indirecte wijze van handelen er dient een mandataris onder de mogendhe den te worden gevonden, die de Armeen sche kwestie ter harte neemt. De Vereenigde Staten werden genoemd, omdat deze statenbond bezat èl wat slechts wenschelijk was geld en mannen, enthou siasme en „the public spirit". Een Ameri- kaansch mandaat zou voor Armenië betee- kenen derhalve, daf het op de nteest be- geerenswaarde wijze werd geholpen door een dergelijk „ideal mandatory". Maar de Ver. St. wilden niet; daarom moest men op zoek naar een ander. Het doet wel vreemd aan, dat zelfs een beroep op de 41 ter volkenbondsvergode- ring vertegenwoordigde staten zóó weinig resultaten heeft opgeleverd, dat het ver- eischte geld, de benoodigde soldaten» en de onontbeerlijke munitie niet bijeen kon den worden gebracht. Maar wat heelt Ar menië aan sympathiebetuigingen, wanneer het doocl gaat aan den mateloozen over vloed van platonische genegenheid? De Armeensche republiek heeft geen beloften meer van nood.e, maar behoeft de zegening van de bevrijdende daad. En Viviani, hoe de N-ede- ndcche en Hongearsche naties' door da schoonste diplomatieke betrekkin»*/ gen, n.l. door kinder! arten, verbondon zijn/ lik rog sprak minister Julius Pokar, die; hei Nederlandsche volk ven gunscher hartei dankte, dat het, door zijn liefdegaven hetil in een an kei Pro Armenia kert ge- Hongaarsch geloof de menschheid in def leden Ons Vaderland zich volger, derwijze moeilijkste tijden heeft teruggegeven. uitliet? „Armenië, bedelaar onder de volken, on- der jukt, uitgemoord door de Turken, met da welwillende, onzijdigheid van de Europee- sche stalen, die pus weer een oorlogje voor het Recht en de Beschaving achter den rug hebben. Er zijn Fransche soldaten voor Cilicië, er is khaki voor Mesopotamië, er zijn black- ond-tons, pantserauto's, tanks en veie dui zenden soldaten om de „orde" te handha ven in Ieriand, maar Armenië wordt sedert tientallen jaren te vuur en te zwaard be stookt en toen na den oorlog het schilder achtige bergland een on afhankelijk en slaat vormde, verzuimde West-Europa steeds het noodige te doen voor de ongestoorde ont wikkeling van den poiitieken nieuweling. Wat wil je? Als er geen delfstoffen of pe- trolcumbronnen te bemachtigen zijn." Op I>e lc£Ci*org:tiiiftji(ie. vragen van het Tweede-Kamerlid Duymaer van Twist betreffende het ter ken- goed hij t ook heeft bedoe'd, nioge hebben nis van de Kamer brengen van de plannen opgemerkt na de rede van Ba'four, dat in in zake de voorgenomen reorganisatie van alle tijdvakken van zijn tragische geschie denis, Armenië in de har'en der Franschen „un écho profond ïi ses douleurs" heeft ge vonden, maar behoudt de benarde republiek het leven door echo's? Het genereuse Frankrijk zou op meeslepende wijze blijk kunnen geven van den edel zijns harten, wanneer het niet langer luisterde naar den voortdurenden aandrong^ zijner chauvinis ten en militaristen en den moed bezat zijn wantrouwen niet noodelcos en redeloos te voeden tegenover Duitsch'land? Wat dan gewenstht ware? Dat de republiek van Mil- Ierand en Leygues het mooi-menschelijke besluit nam een deel zijner in Duitschland ondergebrachte occupatietroepen ter be schikking te stellen om Armenië van dien ondergang te redd-en. Hiertoe moest de stoot uitgaan van het Fransche volk, op dergelijke wijze de generositeit zijns horten welsprekend bewijzende. Maar Viviani, van zijn standpunt bezien, heeft een juiste opmerking gemaakt, toen, na zijn erkentenis, dat de Volkenbond on machtig was, om-dat dit instituut een ver antwoordelijkheid moest dragen, terwijl het geeneilei gezag was gegeven, hij verklaar de „De Fransche deleg-atie, in 't Hó:el Crillon vertegenwoordigd door Léon Bour geois, vroeg, dat deze vergadering zijn wa pen zou bezitten, dat generale staven wer den gevormd met een internationaal con tingent, d. w. z. met alle middelen, benoo- digd. voor 'n actie. Wanneer, op dat oogen blik, was geluisterd naar de stem van Frankrijk, dan zoudt ge thans niet zoo in moeilijkheden zitten; de generale staven zouden zijn gevormd, het inlernationale contingent zou bestaan en wat zooeven de heer Branting aan de groote mogendheden vroeg, die vloten en legers bevitten, zoudt gij thans hebben kunnen viagen aan den Volkenbond, die dan over zijn wapen zou hebben kunnen beschikken." Gp Viviani's rede komen wij nog terug, maar wat tot dusver met overgroote duide lijkheid uit de verklaringen der gedelegeer den bleek, is de oprechte belijdenis, dat de Volkenbond, geen macht is, die zich kan laten gelden, door zijn zwakte en onvolle digheid, door zijn wanhopig-s'echt geoutil leerd zijn, aan zijn bestemming het wa ken over de staten orde der wereld, het uit den weg ruimen van strijd en conflict, het regelen van geschillen door vreedzaam be roep en met name, in 't uiterst geval, door gewapende interventie niet kan voldoen. het leger, heeft de minister van Oorlog ge antwoord, dat hij niet tot de korpsen van het leger, doch tot onderscheidene leger- outoriteiten, meerdere geheime brieven, be trekkelijk de voorgenomen reorganisatie van het leger, heeft gericht, waarin op grond van de daarbij verstrekte aanwijzingen op dracht werd gegeven tot het indienen van adviezen,, het verzamelen van gegevens of het ontwerpen van regelingen. Vermits een wijziging van de vredesorga nisatie eerst aan de orde kómt bij het eer lang in te dienen ontwerp voor een nieuwe dienstplicht, bestond er geen aanleiding ■reeds bij het wetsontwerpTijdelijke afwij kingen van de Militiewet, de Kamer met de voorgenomen reorganisatieplannen in ken nis te stellen. Bij de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag betreffende laatstbedoeld wetsontwerp heeft de minister intusschen in antwoord op de ter zake uit de Kamer gerezen vragen nadere mededeelingen betreffende de voorgenomen reorganisatie verstrekt. Van hoogst betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Minister van Onderwijs, Dr. de Visser, naast de tallooze protest- telegrammen enz., welke in verband met de salaris-regeling der onderwijzers zijn depar tement bereikten, ook van verscheidene on Tot nu toe wisten wij, dat Nederlandi Ivetfj vaderland was van de geloofsvrijheid, nu weten wij dat ook barmhartigheid en men- schelijkheid daar hun toevlucht hebben. Hierop declameerde de Hongnorscbö treurspelspeektef Jaszüi een gedicht v'onl Kozma getiteld; „Hel Nederlandsche hart". Mevrouw Csitory hield een voordracht over Nederland, verduidelijkt met lichtbeelden. Na het uitvoeren van eenige Nederland sche compositie werd het feest besloten mei een tnbleua van veertig Hongaarsche meis* jes, die Koningin Wilhelmina huldigden. Telefonische ver bin ding Nederland Prankrijk Hnvas soint uit Parijs De telefonische verbindingen, die vroe ger toegelaten waren tusschen Frankrijk en Nederland, in het bijzonder tusschen Parijs en Amsterdam en Den Haag, zullen van 1 December af weer worden ingesteld. Rotterdam sche hotelplan nen. Naar de N. R. Ct. van de meest bevoegde 2ijde verneemt, zijn de pionnen tot den bouw van een hotel op het terreinl aan het Calar.dplein in dien zin gewijzigd, dat daarop in de toekemst twee gebouwen zullen veil" ij zen. Het ontwerp voor het hotel is belangrijk' gewijzigd. Het gebouw wordt kleiner dan aanvankelijk in de bedoeling log, hoewel men daaraan gedeeltelijk tegemoet zal ko-. men door hoog te bouwen. Het front blijft gerfcht naar het Calnndplein. Met.den bouw, van het hotel zal men zeer waarschijnlijk het volgende jaar een aanvang maken. Ten behoeve van het tweede bouwwerk «uilen er nog drie huizen worden afgebro ken; de huren daarvan zijn tegen Mei 1921' opgezegd. De totale oppervlakte van het terrein zal dan 4500 vierk. M. bedragen, waarvan 3000 vk. M. bestemd wordt voor dit tweede gebouw, waarvan de bestemming op dit oogenblik niet definitief vaststaat, en in verband waarmede voorzieningen zul'en zijn te ^reffen met hetrekking tot het be reikbaar maken daarvan van den kont van den Schiedamsqhen Singel af. „M et Oorlog hebben we niets uit te s t a a n". Het departement van Ko loniën had voor de oefening der troepen in Indië speren noodig. Het wendt zich tot een particulieren die kan de noodige partij leveren. Toen de koop gesloten was deed de verkooper blijken van verbazing, dat het departement niet zelf eken aan den anderen kant van het Plein had geïnformeerd, dort derwijzers betuigingen van instemming met had het de winst, die hij met deze transactie de regeling ontving. Burgemeester Zhtniierninii. Bij navraag bij mr. A. R. Zimmerman is ons gebleken, dat voor de voordracht tot be noeming van een nieuwen directeur der Nederlandsche Bank werd vastgesteld, den burgemeester niets bekend was. Dankbaiir Hongarije. Het Hong. Corr. Bur. seint uit Boedapest d.d 29 Nov.: Om dank en erkentelijkheid te betuigen aan' Nederland voor het Nederlandsche weldadigheidsbetoon is Zondag in het Ura nia-Theater te Boedapest een groot Neder- landsch feest gehouden. Aanwezig waren de aartshertoginnen Augusta en $ofie, ex-aartshertog Josef Frans, leden van de Nederlandsche kolome te Boedapest onder leiding van den consul- generaal Clinge Fledderus en overstelpend veel toeschouwers. Na hef zingen van het Nederlandsche volkslied hield prof. Sebesteijn een Neder landsche welkomstrede. Hij verklaarde dat maakte, kunnen besparen, want hij had nam Oorlog de speren gekocht in de juist geble ken onderstelling, dat waar nu zooveel min der manschoppen onder de wapenen waren, wel een deel van dit oefenmateriaal zou kunnen worden gemist. Daaraan schijnt men aan Koloniën even min te hebben gedacht bij deze transactie als aan de belangen van de schatkist. En het staat te vreezen, dat het bij een volgende gelegenheid niet anders zal gaan> want op een desbetreffende wenk moet bo vendien nog zijn geantwoord: met het dep, van Oorlog hebben we niets uit te staan. N. Ct Fen dure vergissing. De heer H slager te Boskoop, wos j.l. Dinsdag op de markt te Rotterdam om vee te kooperu Hij kocht eon kalf en betaalde, daar hij meende, met 100. Toen hij in het station Gouda wos, kwam hij tot de ontdekking, dot hij tot de ontdekking, dat hij in plaats vant een bankbiljet van 100, er een van 1000 had gegeven. Tot heden is het gefld niet terecht gekomen. (Tel.) Op onwetendheid volgt dwaling. GUSTAF AF GEYERSTAM. 11 Zij had haar bril opgezet, haarw erk opzij gelegd, om op haar gemak de dagbladen te lezen, die ze in den groentewinkel had ge leend en daarom met de grootste voorzich tigheid behandelde. Juffrouw Klara had een bepaald doel met deze courantenlectuur. Anders zou het deze vlijtige huisvrouw nooit ingevallen zijn, den mooien morgen te verspillen met het lezen der publieke vermakelijkheden en beschrij vingen van misdaden, waaraan ze eiken dag een stuiver offerde en die ze bestudeerde, als ze in den winkel op klanten wachtte. Maar dezen keer las juffrouw Klara de ad vertenties met een zuiver practisch doel haar oogen dwaalden van de een, naar de andere, ze las van idyllische vissoherhutjes aan zee en van aanlokkelijke optTekjes aan den oever van het Malarmeer. Dat deed ze, omdat ze in dezen tijd van onrust en zorg besloten had, met Karei An ton voor de eerste maal in hun leven een zomer buiten uit te rusten. De zaak was een paar maal ter spTale ge weest en telkenmale was juffrouw Klara meer en meer bekoord door deze moge lijkheid. Daarom beschouwde ze met haar rijpe levenservaring de zaak als beslist. Karei Anton moest 'zich nu eenmaal aan alles, wat nieuw was, gewennen. En niets kon nieuwer voor het oude paar zijn, dan de gedachte aan rust. GROOTE KEUZE IW FRA&5E IN GOUDEN- EN ZILVEREN WERKEN. TEVJEJfS LEV CITGEBKEI)>E SORTFF.RING 1ST „GERO"- ZILVER EN ALPACCA. I Daarom liet juffrouw Klara haar man zich (langzamerhand gewennen aan dit idee. Maar zelf nam ze op haar eigen houtje het besluit, hetwelk stellig ook eens dat van Karei Anton zou worden. Terwijl juffrouw Klara las van mooi gele gen villa's, land-huizen" en optrekjes met ka mers en keuken, landelijke verblijfplaatsen met gebruik van hout en ijs, begon ze, zon der recht te weten waarom, zich te moede te gevoelen, alsof alles rondc-m haar niet was, zooals het moest zijn. Hoe langer ze las, hoe onrustiger ze werd, en ten slotte, kon ze niet meer stilzitten. Ze meende het geschuifel van voetstappen en gedempte stemmen te hooren en toen haar onrust 'haar overtuigde, dat er werkelijk iets gaan de was, ging ze naar <Te binnenplaats, in de stellige verwachting iets buitengewoons te zullen hcoren. De kleine plaats was vol menschen, die juffrouw' Klara dadelijk herkende als bewo ners van het huis. De groepen, voor'het grootste gedeelte bestaande uit vrouwen en kinderen, waren zoo stil, dat alle mededee lingen, fluisterend geschiedden en toen juffrpÜw Klara verscheen, kreeg ze eigenlijk niets to hooren, omdat er niemand was, "die iets wist. Fr was iemand geweest, die een kree: in een- kamer had gehoord, die ge klonken had als het rochelen van een ster ver en er had' iemand luid geschreeuwd in de kamer, waaruit het geluid kwam. Een dienstmeisje, die buiten zich zelf was van schtik vertelde welke deur het was, een an der had een gil gehoord, een derde meen de geluiden gehoord te hebben, zooals ze nog nooit gehoord had. Toen vroeg een ander, of iemand ook een man uit de roort had zien sluipen en toen deze vraag nog eens in alle ernst bespro ken werd, herinnerde de juffrouw van de eerste verdieping zich, dat ze iemand, twee uur geleden, had gezien maar geen acht op hem had geslagen en de juffrouw die thuis naaide en in een kamer ernaast woon- de, voelde pijn in het hart en wist zeker, dat er een moord was gebeurd. Binnen tien minuten was de geheele schaar overtuigd, dat er iemand was dood geslagen. En alsof er een telegraaf bestond tusschen de vrouwen op de plaats en al de kamertjes en hokjes Waaruit het oude huis was samen- ?c ld, werden de ramen aan den rechter en '-?!:e"Vanf als op kommando geopend en de h'cofdén eruit gestoken, ter wijl in koor de vraag herhaald werd wat Is cr gebeurd I Onder dit alles, was juffrouw Klara de tenige, die haar tegenwoordigheid van I geest behield- Het was heel natuurlijk, dat 'zij, die zoo lange jnren in het huis woonde, een gewichtige persoonlijkheid was, en eveneens d-at niemand haar den voorrang betwistte, als hel haar inviel vóóraan te gaan in het gevaar, om de verdachte kam-er te on derzoeken. En juist dit viel haar in. 'Het is zeer on waarschijnlijk dat dit geschiedde, om een ongelukkige te helpen Degene, die zijn eigen zaken goed waar neemt, staat gewoonlijk niet 'bloot aan der gelijke aanvallen van edelmoedigheid. Eer der is het denkbaar, dal juffrouw Klara han delde, onder den invloed van het verlangen naar gemoedsbeweging, dat romans over j misdaden en het politienieuws tot haar ge liefkoosde lectuur maakte. •Vker is het echter, dat ze moedig de vele donkere, en bochtige trappen besteeg, dot ze eerst zachtjes en daarna harder op de deur klopte, die als de juiste aangewe zen werd. Haar moed verflauwde, toen ze daarbnv« nen duidelijk hoorde jammererf en 't is mo-" gelijk dat ze was teruggegaan, indien ze alleen was geweest. Maar toen ze zich omkeerde, stond de trap vol meisjes, vrouwen en loopjongens. Aller oogen warer> met een mengeling van schrik en bewondering op de moedige jirft frouw van den hoekwinkei gericht. Nooit zou het juffrouw Klara ingevallen! zijn, haar aanzien op het spel te zetten, doon voor de oogen van al haar buren, een on« derneming op te geven, waarmee ze een,** maal was begonnen. Kalm en rustig, alsof het slechts gold eeni verwend juffertje te redden van een levens-* gevaarlijke muis, door het vreeselijke on-* dier dood te slaan, greep juffrouw Klara moedig naar den deurknop, draaide dien om en keek naar binnen. (Wordt YeryolgdJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1920 | | pagina 5