pii!$spaarM(§ SOPHIE H. VAN G&LFN Advertentlën 0S0H0H0K0H 0 €«eo)>eu<l ca 0 Woensdapmid. 4-5 Zaterdagmid. 8^-7è Rente 3.6 MUZIEKSCHOOL Juffrouw voor de huishsuding Flinke Dienstbode bunnen wel allerlei dwaze dingen doen, die ide plaatsvervangers (eventueel) maar weer «uilen moeten opknappen. Het lendsibelang rust subsidiair in h u n banden. Maar wanneer, dat zoo is, moeten zij dan daarvoor (alle bezuinigingsplannen ten spijt I) niet worden bezoldigd Hier is im- xners volle aanspraak op een „wachtgeld"? Zij wachten tot de beurt komt. Is het hun schuld als de beurt voorbij gaat En is er dan ook geen grond voor pensioenen, toe te kennen aan „oud-plaatsvervangende Ka merleden Waarom niet Ja, waarom niet. Wij verwachten eerstdaags de oprichting der „Vereeniging voor de rechtspositie der Póvéveeërs" Berichten. Invoer, aanmaak en verkoop van buskruit en springstoffen, Ingediend is een wetsontwerp, houden de vaststelling van regelen ten aanzien van den invoer, aanmaak en verkoop van bus kruit en springstoffen. Nu het streven bestaat om ons land ten opzichte onzer kolenvoorziening zooveel mogelijk onafhankelijk te maken van het buitenland zoo wordt in de Memorie van toelichting gezegd is het rationeel, zorg te drogen, dat de elementen, die voor de mijnexploitatie onmisbaar zijn, ook hier te Jande kunnen vervaardigd worden. Een der meest noodzakelijke behoeften voor het mijnbedrijf wordt gevormd door de springstoffen. Gedurende den oorlog heeft het gevaar bestaan, dat de voor or.s land zoo absoluut noodige kolen niet konden ge wonnen worden, wegens gebrek aan dyna miet. Ofschoon het door een samenloop van gelukkige omstandigheden mogelijk was in de behoefte aan springstoffen te voorzien, moet het als een groot belang worden be schouwd, dat deze hier te lande kunnen vervaardigd worden. Hel was dan ook van de allergrootste .waarde voor onze kolenvoorziening, dat het de directie der Buskruitfabriek te Muiden gelukte haar van ouds bestaande buskruit fabrieken in te richten voor het fabriceeren van springstoffen voor de mijnen. Naast dit belang voor de mijnen is het yoor 's lands verdediging bepaald noodig, dat er gelegenheid is, buskruit hier te lan de te vervaardigen. De eenige hier te lande bestaande bus kruitfabriek is die der N. V. De Gezamenlijke Buskruitmakers van Noord-Holland, Utrecht en Zeeland- De aan haar behoorende buskruitfabrieken te Muiden en te Nieuwer-Amstel zijn thans Ingericht voor de vervaardiging van zwart en rookzwak buskruit, schietkatoen, nitroglyce rine, ^salpeterzuur, veiligheidsmijnkruit en van eenige minder belangrijke producten- Deze sedert de 17de eeuw bestaande fa brieken zullen opgeheven worden, indien de regeering niet tusschenbeide komt. Waar het behoud van een fabriek van springstoffen van zulk een vitaal belang voor ons land is, meent de regeering dus het noodige te moeten doen, om het bestaande zeer goed ingerichte bedrijf te behouden. Zij meent, dat dit het beste kan geschieden door het maken en leveren van buskruit en Springstoffen te monopoliseeren. De bedoeling is, dat de Staat en de te genwoordige vennooten gezamenlijk een nieuwe maatschappij in het leven zullen roe pen, waarin de Staat overwegende zeggings kracht heeft. In het kapitaal der vennoot schap zed de Staat deelnemen voor één mil- lioerv De bestaande naaml. vennootschap zal haar eigendommen inbrengen tegen ont vangst van 500-000 in aandeelen, J 500.000 in 6 pet. hypothecaire obliga ties en 100 000 in contanten. De waarde der aan de vennootschap behoorende eigen dommen, groot 67 H.A., werd in het jaar 1017 door deskundigen geschat op ruim 'f 2.700.000. Het is de bedoeling, het monopolie aan de nieuwe maatschappij over te dragen. De werkzaamheid der nieuwe maatschap pij zal niet worden beperkt tot de vervaar diging van buskruit en springstoffen, doch daarnaast zal de fabricage van een aantal aanverwante artikelen Ier hand worden ge nomen. Als zoodanig kunnen genoemd wor den collodium, celluloid, kunslhoorn, gelati ne voor droge fotografieplaten, grondstoffen voor veiligheidsmijnkruit e. d. De regeering stelt spoedige behandeling van deze aangelegenheid op hoogen prijs, aangezien de buskruitmakers als uitersten termijn voor het aanhouden der fabrieken en voor het handhaven van hun aanbod, heb ben gesteld den 31. Maart van het loopen- de jaar. De uitvaart r.tn jhr. mr. J. E, «Se Starier. Men schrijft uit Athene dd. 27 Januari ban de N. R. Ct.: Alle Atheensche bladen hebben in harte lijke woorden den gestorven Nederlandschen gezant herdacht en een korte levensbe schrijving van hem gegeven; eenige kranten bevatten ook een portret van den hoogge leerden overledene. En telkens is ons Hol landers gebleken hoe algemeen bemind, hoe iecht populair excellentie De Sturler hier was. Als een werkelijk verlies, iets dat eigenlijk r.iet goed te maken is, beschouwen ook de Grieken zijn onverwacht heengaan. En het (zijn niet alleen de menschen uit de eerste leringen, die ons dat komen vertellen, ook heel eenvoudigen schijnen dat zoo te be seffen: „Gij hebt een goeden minister ver loren", zeggen ons onbekenden. In de twaalf jaar, dat hij hier gewoond heeft, blijkt jhr. Dp Sturler aan velen wel te hebben gedaan. Hedenochtend heeft de plechtige uitvaart van den overleden gezant plaats gehad. In de liefelijke, kleine kapel van de Brilscbe legatie, in de Philhellenenstraat, die is als een Engelsche dorpskerk midden in Athene, werd een dienst gehouden. Den vorigen avond was het stoffelijk overschot in allen eenvoud daarheen vervoerd. Ook toen had de jonge Bngelsche predikant een gebed voorgelezen. Tientallen van enorme kran sen met prachtige levende bloemen omring den de met een Hollandsche vlag bedekte lijkkist. Er waren er van de Nederlandsche en de Grieksche regeering, van den koning en de prinsen, van de regeeringen waar voor jhr. De SturleT gedurende vier jaar de belangen heeft waargenomen, van de Ne derlandsche consuls in Griekenland en van de Nederlandsche kolonie in Athene. Een paar bataljons erfzonen fungeerden buiten ■als eerewacht. Tegen half elf was de kleine werk overvol met belangstellenden, honderden moesten buiten in den tuin wachten. Het heele corps diplomatique, alle ministers, de voorloopige voorzitter van de Nationale Vergadering, vele oud-ministers en andere hoogwaardig» heidsbekleeders waren tegenwoordig en veel vrienden. Van de Hollanders ontbrak natuurlijk geen een. Om precies half elf ver scheen de koninr met zijn broeder, prins Nicolaas. Ii©t orgel speelde de dooden- marsch van Mendelsohn. Nadat de dienst afgelooper was, begon de treurige tocht naar het kerkhof. Het was of half Athene dien mee wenschte te maken. Vier officie ren droegen op kussens de ridderorden van dèn overledene, die het grootkruis van de orde van den Verlosser bezat, de hoogste Grieksche onderscheiding. De eersté-minis- ter en de leden van het corps diplomatique hielden die koorden van het lijkkleed. Opge merkt dient te worden, dat de Servische ge zant, niettegenstaande het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Neder land en Zuid-Slavië, er op gesteld geweest was zijn vriend jhr.. De Sturler mee de laatste eer te bewijzen. Het heele personeel van de Servische legatie was met hem mee gekomen. Op het algemeen kerkhof werd het stoffe lijk overschot in een kapel geplaatst. Weer werd een gebed voorgelezen. Toen was het droeve oogenblik gekomen, om voor goed in dit leven afscheid te nemen van hem, die voor velen zoo'n uitstekende vriend- geweest is. Over eenige dagen zal een Hollandsch schip de haven van Pireus binnenloopen, dat hem over zal brengen naar het vader land. Hij ruste daar in vrede! De opvolger van den heer Lohman. Naar het V a d. verneemt, zal de heer B. J. Gerretson den Kamerzetel, die hem ten deel valt door het bedanken van den heer Lohman aanvaarden. Na een langdurige ongesteldheid is zijn gezondheid wederom van dien aard. dat hij dit besluit kon nemén. Dat de heer Lohman, die feitelijk reeds In Juni jl. zijn afscheid genomen had, er op teruggekomen is moet dan ook zijn oorzaak vinden in zijn begeerte om den zetel voor den heer Gerretson open te houden. Kinderen alt Oostenrijk. Het hoofdbestuur van het Algemeen Ne- derlandsch Comité voor Oostenrijk deelt aan belangstellenden mede, dat het alsnog machtiging heeft bekomen om net kinder transport, dat reeds geheel voorbereid was, den 16en Februari van Weenen te doen ver trekken. Openbare leeszaal te Kam pen. Te Kampen heeft, in tegenwoordig heid van het gemeentebestuur, eenige le d-en van de Provinciale Staten, militaire en andere autoriteiten, de plechtige opening plaats gehad van de Openbare Leeszaal met Museum van Kunst en Geschiedenis. Vlaamsche prijsvragen. Wij ontvingen een lijst van de uitgeschreven •prijsvragen, die ingezonden moeten worden aan de Vlaamsche Academie, Koningstraat 18, te Gent. Uit de lange lijst mogen er eenige worden genoemd De ontwikkeling van den Kunstvorm (beeldspraak, woordenschat en kl8nkmetrum) in de Nederlandsche letterkunde sedert 1880. Verhandeling over het Geldersch-Over- ijselsch dialect in de middeleeuwen. De geschiedenis var> den invloed der Fransche pleiade op de Nederlandsche let terkunde. De geschiedenis van de Kinderliteratuur in de Nederlanden, tot en met 1900. Repertorium der Verhandelingen en bij dragen betreffende de Nederlandsche Let terkunde in de 16e, 17e, 18e, 19e en begin 20e eeuw, hetzij afzonderlijk, hetzij in tijd schriften en mengelwerken tot op 1910 ver schenen- De opvatting van Vondel over de beel dende kunsten en zijn verhouding tot de kun stenaars van zijn tijd. UitbreidingwagenparkNecL Spoorwegen. Het plan bestaat, vol gens de Msb., een groot aantal personen- en goderenwagens aan te schaffen. De on derhandelingen omtrent de levering in den korist mogelijken tijd worden reeds met bui- tenlandsche fabrieken gevoeard. Behalve het wagenpark zal ook het aantal locomotieven niet onbeduidend worden uitgebreid. Daar gebleken is dat de door Duitschland te leve ren type locomotieven, wat trekkracht en snelbeidontwikeling betreft, beter voldoen dan die van Engelsch fabrikaat, is het vrij wel zeker dat de locomotieven uit Duitsch- lan-d zullen worden betTokken. Eenrust-envacanti e-oor d. De gemeenteraad van Holten heeft beslo ten een stuk grond, voor het doel gunstig gelegen in den z.g. Berg, beschikbaar te stellen voor den bouw van een rust- en vacantie-oord vanwege den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren Een strop oansnijboonen. Uit Heemskerk wordt gemeld: Karren vrachten met gezouten snijboonen worden dagelijks van Beverwijk naar den akker els mest gereden. Dit beteekent ten strop die de R.-K. Co- öp. Tuindersver. „Kennemerland" treft. 2400 veten die te samen 90.000 gekost hebben zijn d'ezr dagen publiek verkooht. De op brengst bedroeg ruim 5000 hoofdzakelijk voor de vaten. Een oneerlijke bedrijfsleider Voor hel hof te Arnhem is behandeld de zaak te gen den gewezen bedrijfsleider der R. K. Verbruiks- vcreenïging V. O. V. O., inder tijd lid van den gemeenteraad B. T., door de rechtbank wegens het onttrekken van goederen aan den boedel van de in staat van faillissement verkeerende vereeni ging en wegens valschheid in geschrifte, veroor deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De adv. gen. eischtc bevestiging van het von nis. Aanrijding van een verkeers agent. Voor het gerechtshof tc Arnhem is behan deld de zaak tegen V. M. P., koopman te Arnhem, die door de rechtbank was veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf wegens het veroorzaken van de noodlottige auto-aanrijding, waarbij de verkeers agent Zijlstra het leven verloor en een voorbijgan ger een beenbreuk bekwam. De cisch luidde 6 maanden gevangenisstraf met last lot teruggave van de automobiel. De verradelijke snor- Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft terechtge staan een 27-jarige Duitscher, beklaagd, dat hij in den nacht van 17 op 18 Nov. 1920 in het Amstel-hotel in kamer No. 56 heeft weg genomen twee sigarenkokers, een sigaret tenkoker, een lorgnet in étui, een lorgnet, een portefeuille en geld, ten bedrage van 350welke toebehoorden aan zekeren A. F. Mohr. Beklaagde, die gehoord werd door middel van een tolk, ontkende het hem ten laste ge legde. Wel gaf hij ptoe, in het hotel gele geerd te hebben. De nachtcontroleur Zomerdijk bevond zich den bewusten nacht om half drie in de vestibule. Eensklaps hoorde hij op de twee- do verdieping hard door de gang loopen. Toen hij met den nachtportier r.aar boven ging, klonk een harde slag, alsof porcelein brak. Boven, bij de lift, trof hij een der gas ten, den heer Mohr, in nachtgewaad aan. Het bleek, dat de slag afkomstig was van een blad met porcelein, dat op een tafeltje staande, door den vluchteling in den gang was omver geworpen. Get. hield stil'voor de deur van de kamer, die bewoond v/erd door den Duitscher. On der de deur zag hij een lichtschijnsel. On geveer een twintig minuten bleef get. voor de deur staan, daar hij de kamers der gas ten niet mag betreden en steeds zag hij licht branden. Bekl., hiernaar ondervraagd, zeide, dat hij na het hooren van den slag, uit bed was gesprongen, het licht had opgedraaid en had geluisterd. Na een korte poos draalde hij het licht uit en begaf zich weer ter rus te- Get. Zomerdijk vertelde dan verder, dat de politie werd opgebeld, die in grooten getale vijf man kwam opzetten. Een tweetal mannen der rijwielbrigade ging de kamer van bekl. binnen. De Duitscher was zeer nerveus. Alles werd overhoop gehaald, maar er werd niets gevonden. Nu sohoot het get. te binnen, dat 10 a 12 jaar geleden een zelf de diefstal diefstal in dezelfde kamers had plaats gehad, en dat de dief het gestolene uit het raam had geworpen. Daarom stelde bij voor op het Tulpplein te gaan kijken. Hier vond men inderdaad iets verdachts. Op het trottoir, onder bcklaagde's raam, dat open stond, lag een bruin sportjasje. In de zakken bevonden zich de étuis met diaman ten bezet, benevens een valsch snorretje. Toen het dag was, ging get- nog eens op straat zoeken en vond naast de tramrails een looper en een valsche pruik. De scheikundige der politie, Van Ledden Hulsebosch, verklaarde een potje gluton te hebben onderzocht, alsmede het valsche snorretje. In het potje trof hij haartjes aan, die van het snorretje afkomstig waren. Het potje werd op de kamer van bekl. aange troffen, en de inhoud had vermoedelijk dienst gedaan om de snor, waarmede de Duitscher zich tijdens zijn hoteltochten on herkenbaar trachtie te maken, op te plakken. De politiebeambten verklaarden, van het bureau J. D. Meijerplein naar het Amstel- hotel te zijn geloopen. Zij zagen, dat een tuimelraampje van het dubbele raam open stond. Het bed was beslapen. Het was den agenten opgevallen, dat bekl. mank liep. Op verzoek van den verdediger mr. Schut, moest de Duitscher eenige malen de zaal op en neer wandelen. Een der beenen namelijk is, ten gevolge van een sohotwond in den oorlog, geheel stijf. Bekl. liep echler zóó snel in de richting van de deur, dat de veld wachter, ongerust geworden, hem voor alle securiteit bij den schouder greep. Daar get. Mohr niet was verschenen, werd de zaak uitgesteld tot Vrijdag 18 Fehr. o-s. Misdadig of krankzinnig? Het Hof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Johanna W., dienstbode te Amsterdam, die wegens oplichting en po ging daartoe door de rechtbank te Almelo was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. In het arrest wordt overwogen, dat het ten laste gelegde terecht bij het vonnis der rechtbank was bewezen verklaard behalve voor zoover was aangeomen, dat beklaagde had gehandeld met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelenhet Hof achtte deze omstandigheid niet bewezen en sprak haar daarvan vrij. Voorts overwoog het Hof, dat beklaagde die psychopaath is, wel minder toereken baar is te achten, doch niet geheel ontoe rekenbaar is ten aanzien van dp door haar gepleegde misdrijven. Het Hof kon zich in geenendeele vereenken met de door de rechtbank opgelegde maximumstraf van 4 ja ren en evenmin met de motiveermg daar van. Het Hof legde een voorwaardelijke gevan genisstraf op van een jaar, met de bijzon dere voorwaarde, dat zij zich gedurende 2 jaar zal doen verplegen In de inrichting voor geesteszwakken, welke bij de behandeling der zaak els voor beklaagde door den des kundige dr. Ie Rütte als het meest geschikt werd genoemd. Van een ouden diefstal. In een sloot te Snvalbroek is gevonden het ieege geldkistje, afkomstig van den in Jan. 1919 gepkegden diefstal in het distributie kantoor te Beilen, waarbij ontvreemd wer den een partij levensmiddelenbons en een bedrag van ongeveer 260 aan geld. Verduistering van 28.000.— De persoon, die verdacht wordt 28 000 te h ebben verduisterd ten nadeel e van de maatschappij Acetylena, in Den Haag, is ter •beschikking van de justitie gesteld. Een chèque vermist. Een koop man van de Keizersgracht te Amsterdam heeft, naar het Hbld. meldt, aangifte ge daan van de vermissing van een chèque, groot 51f493. Beroofd van 6300. Gisteren is te Amslerdam een bejaard persoon in eén urinoir asn den O. Z. Achterburgwal, aange vallen door twee mannen van ongeveer 40- jarigen leeftijd en van een som van 6300 beroofd. Kunst en Wetenschap. De Hnitrlecnst'Sae 5B»B\eci. Bij de beraadslagingen in den Haarlem- schen raad over de uitieening van de Haar- lemsche Halsen voor de expositie te Parijs heeft wethouder Heerkens Thijssen ver klaard, vooral door het advies van den restaurateur, den heer De Wildt, van mee ning veranderd te zijn. Met de minderheid in het college van B. en W. was hij nu van oordéel, dat de uitzending niet geraden is. Als de restaurateur der Halsen, die juist door de expositie dezer schilderijen reolame zou kunnen maken, tegen uitleen-ing is, moet dit advies wel juist zijn. Dr. Bredius heeft de uitzending der Halsen onverantwoordelijk genoemd en in een brief geschreven: „Mijn Saul en David krijgen zij niet". De heer Tlofstede de Groot heeft in de museum- commissie, blijkbaar als vertegenwoordiger der regeering, gunstig geadviseerd. De chef der firma Frederik Muller, -een eerste klas kunstkenner, -ontraadt de uitieening. De Halsen schijnen te groot te zijn, om die, in een dubbele kist verpakt, io een wagon te kunnen plaatsen. De heeren Vincent Loos- jes, Van de Kamp en Van den Berg zeiden het gevoelen van mr. Heerkens Thijssen te deelen. Wethouder Bruch, namens de meerder heid van B. en W. de uitieening verdedigend, betreurde de afwezigheid van het lid deT museum-commissie mr. Hagemeyer in deze zitting, omdat die zou kunnen verklaren, dat na de uiteenzetting van dr. Hofstede de Groot in de museu-commissie van de bezwa ren van den directeur van het museum en van den heer De Josselin de Jong niets is overgebleven. Spr. wees er op, dat minister De Visser de uitzending der schilderijen zulk een aanzienlijk landsbelang achtte, dat hij voor de uitieening een belangrijken post uittrok. De banden tusschen Nederland en Frankrijk hebben door den oorlog geleden en B. en W. willen meehelpen die weer nau wer aan te halen, tenzij bewijsbaar is, dat het nadeel het nut overtreft. Het voorstel van B. en W. is ten slotte verworpen met 24 tegen 5 stemmen. l>r. Brertlns eo het Manritshnis. Uit gesprekken die een vertegenwoor diger van de N. Ct en een der N. R. Ct. met Dr. Bredius hebben gehad, blijkt dat zijn be sluit om zijn schilderijen aan het Maurits- hiiis te onttrekken niet is genomen om iemand persoonlijk onaangenaam te zijn, doch het gevolg is van verscheidene grie ven, die hun beslag hebben gekregen door den aankoop van een schilderij van Albert Bouts tegen zijn „direct en zeer dringend advies". Hier lag zoo verklaarde hij aan den ver tegenwoordiger der N. R. Ct. het eind punt van zijn geduld. Den adviseur der aankoopen voor 't Mau- ritshuis, wiens onomwonden oordeel een voudig terzijde werd gelegd, stond slechts één weg open heen te gaan- „En nu dan elk verband met het mu seum verbroken was, en mij geeneriei recht, ten hoogste een gunst zou veroorloven ook buiten een museumuur een biiitenlandsch kunsthistoricus mijn Rembranden te toonen of er eens een boek op te slaan, zooals ik dat te doen placht, nu dus het museum mij od een min-aangename manier vreemd is geworden, voelde ik het ook niet de plaats meer om er zooveel van mijn mooiste bezit te houden." Terwijl Dr. Bredius onder meer dit zeide, liep hij heen en weer, ongeduldig, opgewon den, alsof veel onverdragelijke gedachten aldus waren te bezwaren. „Maar", wierp de journalist op, „is het nu niet hard de Hagenaars, die van het Mau- rilshuis veel houden hoe duidelijk komt deze liefde uit op de Zondagen waarop het een lust is het museum te bezoeken om de ware belangstelling te zien van de werken de menschen van eiken stand die 's Zondags vrij zijn om deze Hagenaars te doen boe ten voor het misnoegen door anderen op gewekt X' „De plannen hebben al uitvoering gekre gen, de heer Baard weet er al van." „Voor één jaar „Voor één jaar krijgt Amsterdam de schilderijen. Doch daarna Dr. Bredius bewaart er het stilzwijgen over. Hij heeft zoolang belange loos geschonken, gewerkt, hij de ruim zes tigjarige, om het monument onzer zeven tiende eeuwsche schilderschool kunst-histo risch zooveel mogelijk te naderen, onder meer door een volhardend archiefonderzoek, en het is, alsof hij zwijgt, om anderen aar\ 't spreken te brengen. Subsidie aan toonvel- en inazlek- instellingen. E^n voordracht van B. en W. van Am sterdam is verschenen omtrent de subsidiën aan tooneel- en muziekinstellingen door de gemeente. Een bedrag werd reeds op de be grooting uitgetrokken van 350.000. Hier onder is 50.000 om het mogelijk tekort van den Stadsschouwburg te dekken, zoo dat 300.000 overblijft. Deze som wenschen B. en W. als volgt te verdeelen aan de Tooneelvereeniging, dir. Herman Heijermans, 75000 aan Het Nederlandsch Tooneel, dir. W. Royaards, 45.000 aan het Hollandsch Tooneel, dir. Louis de Vries, 30.000 aan 'het Sohouw- tooneel, dir. Van der Horst en Jan Musch, f 10-000 aan de Nationale Opera, dir. Willem van Korlaar, 30-000, waaronder begrepen is de op de begrooting uitgetrok ken subsidie van 10 000 de N. V. Schouwburgmaatschappij, dir. Louis Bouw meester Jr-, ƒ20.000; aan de Mij. Apollo f 2000 aan het Concertgebouw, behalve de reeds toegestane subsidie van 60.000 een subsidie van ten hoogste f 40 000 j aan de Kon. Orator iu mv er e eniging, de Chr. Oratoriumvereeniging en de R.-K. Orato- riumvereeniging een subsidie van onder scheidenlijk ten hoogste 5000, 2500 en 2000 aan de afdeelsng Amsterdam van' de Mij. tot bevordering der Toonkunst een subsidie ten hoogste van 10.000 aan den Bond van Amsterdamsche zangvereeni- gingen en aan den Bond van Christelijke Zangvereenigineen een subsidie van ten hoogste 10.000 en 5000 aan de Ver eeniging Stem des Volks een subsidie van f 400 aan de Vereeniging Volkszang een subsidie van ten hoogste 1000 aan den Bond van Amsterdamsche Dilletantenzang' vereenigingen een subsidie van 5000, én aan verschillende andere vereenigingen een subsidie loopende van 650 tot 4000. Een nieuwe Jordaens. Het mu seum te Gent is naar „De Schelde" meldt in het bezit gekomen van een tot heden onbekend werk van Jordaens. Het stelt de „Verrijzenis" voor, een tafereel vol leven en beweging, schoor, van kleur en van belichting interessant. Het moei uit 's meesters laatste jaren zijn daar het weinig of niets van Rubens' invloed vertoont. Europeesche Tournee van Bouwmeester. Naar de Tel. ver neemt, zijn de gastvoorslellingen, die Louis Bouwmeester te Weenen zal geven, vastge steld in de laatste week van Maait. Van Weenen gaat hij naar Boedapest, terwijl plannen in voorbereiding zijn voor Rome en Madrid, voor de Spaansche hoofdstad tij dens de daar te organiseeren Hollandsohé Week. pn AiintSFOORT n g BEEKEHSTEIHSCHEIAAH 25 VIOOLLEERARES E. van Viandenstraat O* (Einddiploma Conservatorium Toonkunst Amsterdam) Privaatonderwijs Klzssikaalonderwijs Aangifte van nieuwe leerlingen kan dagelijks geschieden. A. J. C. MOOY. Einddiploma Consorvatorium Amsterdam. Onderwijs in alle wakken. Spreekuur Maandag 5—6 uuf J. v. Oldenbarneveltliuan 8, bii den Berkenweg. GEVRAAGD (linlp werkster één dag per. week). Mevr. SAND VOORT, Kerkpad Z.Z. 53, Soest. Voor direct gevraagd voor vast of voor noodhulp. Mevrouw LEVIJ, Langestr. no. 36. Te huur met 1 Maart kl. Slaapkamer of fllnkt Zitslaapkamer met pension en hulsel, verk. Br. onder no. 529 bursa# 'Amersf. Dagblad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 6