Muisbrandstoffen voor concurreerende prijzen. EMILION koK's Brandstoffen handel ÜTRECHTSCHEWEG 71 - SO ESTER WEGSPOOR - TEL 539 ST IJ SiOTEHi I Zn., Utrechtsche str. 17, Til. 145. J. j. polderman, STADSNIEUWS." LEVERING VAN DUITSCHE INDUSTRIE-BRANDSTOFFEN VOOR GROOTHANDELPRIJS. OFFERTEN WORDEN GAARNE TOEGEZONDEN. Per fSesch f 1.75, per anker f 72.- par REPARATIES P O N N E AAN STOOMMACHINES ELEKTRISCHE VERWARMING Hebt U een Taxi ofAuto noodig Bel dan op No. 42 zeer aan te bevelen ORIGINEELE Bordeaux gewas 1917 Accountant en Leeraar M. 0. Boekhouden. Anna Paulownalaan t. Opmaken van Balansen en rerdere Accountantswerkzaamheden. - Telef. 331. TELEPHOON 169 benzine en andere motoren. snelle aflevering VLASAKKERWF.G S2il B.SCHOOLEMAN Ö.ECÏRO-TECKNISCH BUREAU AMERSFOORT SMALLE PAD 12 TELEFOON! 423 Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Read der gemeente Amersfoort op Dinsdag 12 April, Ides avonds 7 uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer Jorisson. Na opening der vergadering worden de fiotulen vastgesteld, zooals ze ter visie heb ben gelegen. Ingekomen zijn o.a. de volgende stukken: Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 28 Februari 1921, 3e afdeeling, Ito. 433/306, tot goedkeuring van het raads besluit van 26 October 1920, strekkende ©m onvoorwaardelijk te waarborgen, bet ge- eamenhik tegoed der inleggers en rekening houders ven de alhier gevestigde Nutsspaar- bank. Kennisgeving. Schrijven d.d. 2 April 1921 van de be sturen van Vereenigingen van Landbouwers Ite Hoevelaken, Hoogland, Leusden, Soest en Stoutenburg, houdende verzoek om meer geschikte marktterreinen beschikbaar te Stellen. Advies Burgemeester en Wethouders. Schrijven d.d. 21 Maart 1921 van D. van Dorssen, concierge aan de C-school no. 2 en 3, waarbij hij verzoekt hem van gemeen tewege een rijwiel te willen verstrekken. Advies Burgemeester en Wethouders. 'Rekening van de commissie voor kinder voeding en .kleeding; over het dienstjaar 1920. Kennisgeving. Schrijven d d. 30 Maart 1921 van J. C. van dc-r Logt e.a., allen bewoners van de Kruiskamp, waarbij zij verzoeken genoemde straat te verbreeden en een ijzeren hek te 'plaatsen, voorzien vani draaihekjes. Advies Burgemeester en Wethouders. Verzoek d.d. 5 April 1921 van mevr. de wed. J. W. van Noordaa van Wisselingh, om ontslag als regentes van het Burgerwees huis. Het gevraagd ontslag eervol te verleereen. Aldus besloten. Verzoek d.d. 17 Maart 1921 der Sociaal IDcm. Vrouwenclub alhier, om vrijstelling van betaling der kosten voor huur en ver warming van het voor haar beschikbare lo- (ksal aan de Lange Beekstraat en tevens een eventueel gunstig besluit van terugwerkende (kracht te doen zijn. Advies Burgemeester en Wethouders. Verzoek d.d. 3 April 1921 der afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Krui- Heniersbond om de 8 uur winkelsluiting we der in te voeren en een verzoek om de prij zen voor gas- en electriciteitsverbruik te idoen verlagen. 1. Verzoek om advies Comm. van Wetge- W- 2. Verzoek te behandelen bij punt 36 der e: ende. Verzoek d.d. 14 Maart 1921 van het be- Utuur der Amersfoortsche Korfbalvweeni- aging om eene subsidie van 25 toe te staan $n verband met de herdenking van 'net 5- jjerig bestaan der vereemging op 22 Mei 3921. Advies Burgemeester en Wethouders. Schrijven d.d. 15 Maart 1921 ven mevr. Jhi. E. Reynders—Kalkoen, houdende ver zoek haar eervol ontslag te verleenen als regentes van het Burger Weeshuis. Het gevraagde eervol ontslag te verlee nen. Aldus besloten. Schrijven d.d. 9 Maart 1921 der afdee ling Amersfoort van den Nederlandschen Bond van Werklieden in Overheidsdienst, ■houdende verzoek Burgemeester en Wet houders uit te noodigen ten spoedigste een voorstel tot regeling der vacantia en het vacantiegeld voor gemeentewerklieden aan den Raad voor te leggen. Advies Burgemeester en Wethouders. Schrijven d.d. 7 Maart 1921 van G. van den Brink, houdende verzoek om in aanmer king te mogen komenjtoor 40% verhooging van zijn pensioen, als gewezen politieagent, zoo mogelijk met terugwerkende kracht. Ter afdoening aan Burgemeester en Wet houders. Schrijven ingekomen 14 Maart 1921 van de Bestuurders der Federatie van Marktvereeni- gSngen, gevestigd te Amsterdam, houdende verzoek de marktgelden in deze gemeente niet te verhoogen. Advies Burgemeester en Wethouders. Missive d.d. 7 April 1921, Afdeeling I, No. 1261, van Burgemeester en Wethou ders, waarbij wordt overgelegd een afschrift van de beschikking op het verzoek van E. van "t Wel, huurder van het gemeentelijk perceel Gerard Doustraat 16, om kwijt schelding van boete voor niet nakoming der betrekkelijke huurvoorwaarden. Kennisgeving. Missive d.d. 22 Maart 1921, Afdeeling Til, No. 1253, van Burgemeester en Wethouders, waarbij eenige mededieeVingen worden ge geven omtrent de salariëering van de schoonmaakster van het gebouw van den Gemeente-ontvanger en Controle Gemeen tebelastingen. Kennisgeving. Schrijven d.d. 5 April 1921 van het hoofd bestuur van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond, houdende verzoek om maatregelen te willen treffen in het belang van de ambtenaren, die wegens den over gang der inning van d(e Gemeentelijke in komstenbelasting naar den Rijksdienst, uii den Gemeentedienst in dien van het Rijk zullen overgaan. Advies Burgemeester en Wethouders. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 7 Maart 1921, 3e Afdeeling No. 467/425, tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 22 Februari 1921, strekkende om van den heer W. E. J. Bulk te Menado (Noord Celebes) ten behoeve van het Stedelijk Gymnasium als schenking te aanvaarden een oud Bali- neesch boekwerk. Kennisgeving. Schrijven d.d. 8 April 1921, No. 69 van de Gezondheids-commissie alhier, waarbij zij adbaesie betuigt aan de bij den Raad inge diende voorstellen inzake het instellen van een dienst tot huJpverleening aan het huis gezin bij ziekte en bevalling en het inrich ten van een consultatiebureau voor zuige lingen. Advies Burgemeester en Wethouders. Schrijven d.d. 7 April 1921 van den Amersfoortschen Bestmrrdersbond, waarbij antwoord wordt gevraagd op het schrijven van 12 Juni 1920 inzake ongemotiveerde melkprijsopdrijving en waarbij verzocht wordt thans ook maatregelen te willen ne men tot verlaging' van den melkprijs en ook van den gasprijs. Verzoek d.d. 23 Maart 1921 van de afdee ling Amersfoort en Omstreken van den Bond van Nederlands erve Onderwijzers, om over te willen gaan tot uitbetaling van 'achterstallig salaris over 1919 en 1920 aan de onderwijzeressen bij 't handweikon- derwijs. Advies Burgemeester en Wethouders. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de C-school no. 3. Wordt aangehouden, daar het advies van den Inspecteur nog niet is ingekomen. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de A-school no. 7. Als voren. 4. Benoeming van tien leden van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. De heer Noordewier spreekt zijn verwondering uit, dat slechts een' sociaal democraat wordt voorgedragen. Hij meent, dat zijn richting op minstens twee leden recht heeft. Daarom stelt hij voor onder a 1 voor te dragen de heer G. van Wijland. Wethouder Verhoef wijst er op, dat de verordening 4 vrouwen en 6 mannen eisoht. Wanneer nu de heer van Wij'land wordt ge steld wordt niet aan de verordening voldaan. De heer Noordewier stelt dan voor mevr. v. MechelenVlaming. Benoemd worden: Mevr. Erkelens—Wijsmuller en mevr. van Mechelen Vlaming, als ouders van in de gemeente op een openbare lagere school in geschreven leerlingen. F. Boerwinkel en J. J. Thien al9 ouders van in de gemeente op eene bijzondere lagere school ingeschreven leerlingen. P. Keete en T. Boer als meerderjarige on derwijzers der openbare lagere sohool in deze gemeente. H. J. Martens en C. Everaars als meerder jarige Ouderwijzers der bijzondere lagere scholen in de gemeente. Mevr. Huslage—van der Pol en Mej. C. J. ten Bosch voor de twee plaatsen van de overige meerderjarige inwoners der ge meente. 5 Berioeming van een lid der Commis' sie van Toezicht op het Voorbereidend On derwijs. Benoemd wordt mej. dr. M. A. Duijvis. 6. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs (vacature Mr. A. v. Traa). Benoemd wordt de heer A. C. Sanches. 7. Benoeming van een Regent van bet Burgerweeshuis (vacature A. M. Tromp van Holst). Benoemd wordt de heer A. E. Blok. 8. Benoeming van 9 leden der Commis sie van Toezioht op de Handelsdagschool en Handelsavondschool. Benoemd worden de heer-ent B. Kramer; A. J. Spiekerman; F. M. Beunke; P. Zwart; M. Sprank; J. Stuurap; Th. C. R. Smit; H. N. de Haan en S. Haver- korn. 9. Gunstig advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van Dr. H. M. Plas om eervol ontslag als leeraar in de na tuurkunde aan het Gymnasium. Aart genomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders lot het verleenen van eervol ontslag aan P. G. H. Beijer als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan A-school no. 8. Aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van ziekteverlof aan onderwijzend personeel. Verlof wondt verleend aan de dames Poortman en Eijkelboom en den heer Roos jes en aan den heer v. d. Hooff tot 1 Juni. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der verordening tot re geling der jaarwedden der leeraren aan de Handelsdagschool. De heer Hofland vond het stuk niet 'helder, hij kon er niet wijs uit worden. Van daar dat (rij eenige toelichting vraagt. Wethouder Verhoef leest de toelich ting van het oorspronkelijke stuk voor. Er was 20 Jan. 1920 een salarisregeling vast gesteld en daarin was geen bepaling opge nomen, dat aan leeraren met volledige be voegdheid voor H. B. S. met 5-jarigen cursus en met twee middelbare bevoegdheden uit gezonderd schoonschrijven een bezoldiging zou worden toegekend alsof geldend aan de H. B. S. roet 5-jarigen cursus. Later is een dergelijke bepaling opgenomen met uitzon dering van boekhouden en teekeraen. Op aanwiiziging van den Minister willen B. en W. thans deze wijziging aanbrengen. Naderhand is nog een verzoek van den Mi nister gekomen de verhoogingen in te doen gaan 1 Jan. 1920. B. en W. zijn, daartoe wel genegen maar willen eerst den Minister ver zoeken de kosten te vergoeden. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanwijzing van een terrein be stemd voor sdhooïbouw aan het Da Costa- plein. De heer Noordewier vraagt wanneer de scholenbouw begint en geeft in overwe ging achtklassige scholen te bouwen. Wethouder Ruitenberg deelt mede, dat gehoopt wordt de school dit jaar klaar te krijgen. Voor een achtste klas blijft de ruimte disponibel. Hot voorstel wordt aangenomen, nadat de heer Kroes er nog op gewezen beeft, dat als de gemeente reserve-lokalen gaar bouwen ook het bijzonder onderwijs daarom zal komen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanwijzing van drie lokalen van het St. Pieters- en Blocklandsgasthuis 3ls schoollokalen voor het geven van Lager On derwijs. Aonge-nomen. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om voor het toelatingsexamen voor het gymnasium voor het schooljaar 1921 22 kennis van de Fransche taal niet te eischen. Aangenomen. 16. Vaststelling Verslag inzake kinder voeding en -kleeding over 1920. De heer Noordewiet merkt op, dat er twee maanden melk is verstrekt. Is de overige tien maanden niets gegeven? Wethouder Ruitenberg deelt mede, dat de begootingspost was opgebruikt, ter wijl veel kinderen rsaar een gezondheids kolonie zijn. gegaan. Het verslag wordt vastgesteld. 17- Voorstel van Burgemeester en Wet houders betrekkelijk de regeling van het schoonhouden der schoollokalen. Wordt aangehouden, 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhooging van het crediet voor meubileermg van de C-soho!en nos. 4 en 5 met 400.—. Aangenomen. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een strook grond aan den Soesterweg van W. v. Essen in het belang van de Volkshuisvesting. Aangenomen. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een drietal percee- len achter den Utredhtsohen Poortwal in het belang der Volkshuisvesting. Aangenomen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel bouw terrein groot 700 M!. aan de Regentes- selaan aan M. van Hoogevest voor f 4200. Aangenomen. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan de Regentesselaan groot 279 M'. aan J. Alberda voor 1395. Aangenomen. 23- Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan de Regentesselaan groot 225 M!. aan G. M. Erenst, Wed. H. J. van Schaik Ave- linph voor 1125. Aangenomen. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan de Regentesselaan vroot 237 M*. aan G. de Weerd voor 1185. Aangenomen. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan de Regentesselaan groot 250 M'. aan W. Wirtjes voor 1250.—. Aangenomen. 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het contract dd. 1 Juni 1891 tot het afstaan in erfpaoht van een stuk grond tusschen de Utrechtsche en Arnlhemschestraat aan het Bestuur der So ciëteit „Amicitia." Aangenomen. 27. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verbuur van het perceel Lange- straat no. 118 aan J. den Hertogh. Aangenomen. 28. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuur van het perceel Oude Soesterweg no. 122 aan H. P. v. Burgsteden. Aangenomen. 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der verordening rege lende de ingebruikgeving van gemeentelo kalen. De beer Rekkheeft met genoegen ge zien, dat aan de bezwaren is tegemoet ge komen, tevens vraagt hij of B. en W. ook niet bevoegdheid kunnen krijgen vrijstel ling van bet tarief te verleenen. Het tarief is thans verdubbeld, is nu de vergoeding voor den Concierge ook verdub beld? Wethouder Ruitenberg zegt toe, dat B. en W. het eerste punt gaarne zullen over wegen. De verhooging voor de concierges is in voorbereiding. Het voorstel wordt aangenomen. 30. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling van het raadsbesluit van 17 December 1918 fnzake overdracht van een perceel bouwterrein aan de ge meente. Aangenomen. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het in hooger beroep gaan van het vonnis J. C. J. Hoogeveen tegen de ge meente. A a© genomen. 32. Gunstig advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van dr. H. J. Reijnders om eervol ontslag als archivaris der gemeente. Aangenomen. 33. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake het op wachtgeld stellen van de agenten van politie 3e klasse De heer Polder vraagt op welken grond de wachtgeldregeling berust? De menschen worden buiten werk gesteld, wegens ophef fing der betrekking. 'Daar is nieits tegen. Maar het pensioen van 6 per week is niet billijk. Is het niet mogelijk hen tegemoet te komen door bijv. van het salaris uit te keeren. Het zijn menschen, die de gemeente artg hebben gediend en mogen we die nu aan den honger prijs geven? De voorzitter zegt, dat het penstoen door den Raad is vastgesteld'. Rekening is gehouden met de verhooging. De heer O v e r e e m herinnert er aan, d« in de R. P. S. R. commissie ook over die me.nschen is gesproken. Toen ie ge zegd, dat ze op wachtgeld zoud'en worden gesteld. Spr. heeft zich daarmee vereenigd, ond'er voorwaarde, dat de menschen er over zouden "worden gehoord. Daar is' niets van terecht gekomen. Eerst uit het Amersf. Dagblad! vernamen zij, wat men met hen van plan was. De menschen krijgen een klem pensioen, te klein om van te le ven. Zoo vindt spr. het wel wet hard) de menschen zoo maar aan den dijk te zet- ten. D e heer L e i n w e b e r kan zich' ook moeilijk met het advies vereenigen. De menschen' vragen geen pensioen en dieren dus op wachtgeld te worden gesteld. Het is een gevaarlijk precedent. Als de inkom stenbelasting overgaat aan het Rijk, zou den veel ambtenaren op pensioen moe: en worden gesteld. Verder vraagt spr. als de Wijs wordt aangesteld aüs bode bij de gas fabriek zijn dienstjaren mede te tellen. De voorzitter wijst er op, da; het hier iets bijzonders is. B. en W. dachten ook eerst, dat de menschen op wachtgeld moesten worden gesteld, maar bij de uit werking is gebleken dat ze recht op pen sioen hadden. De agenten van politie kun nen eerder pensioen krijgen. Bij overgang der belastingen komen de ambtenaren op wachtgeld, daar de betrekkingen niet meer vervuld worden. De heer Boas is het met de vorige sprekers eens. Zou er niet een middenweg- te vinden zijn, door ze op wachtgeld! te stellen, totdat ze recht hebber» op wat hoo ger pensioen." De voorzitter wijst er op, dat de betrekking van nachtwaker nooit een vol ledige betrekking is geweest, daar de men schen ook overdag nog wat doen konden B. en W. vinden het nu een geschikt tijd. stip deze betrekking op te heffen en' he' politiecorps ui: te breiden. De heer Stadig vraagt of het mo gelijk is iemand te pensioneeren als hij e» •geen aanvraagt toe d'oet. Heeft de Raac daar het recht toe. De voorzitter deelt mede, dat de Burgemeester ontslag verleent, en dat dil bij de politie op 56 jarigen leeftijd is ge steld. De heer Hofland kan niet inzien, dat het geval hier anders is dan bii de be lastingen. De voorzitter zet uiteen dat de be trekking wel wordt opgeheven maar tocH op andere wijze zal wondert vervuld dioor agenten 2e klas. De heer Leinweber acht die re deneering niet juist. De heer Polder dient een voorstel in een wachtgeld! van van het laatst ver diende loon zijnde 1125 per jaar toe te kennen, totdat de 65 jarige leeftijd is be reikt en zoolang zij niet in een andere ge meentebetrekking zijn overgegaan. De vo or zi 11 er deelt mede dat hel voorstel wordt aangehouden. 34. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener instructie re gelende de werkzaamheden der genees- en heelkundigen belast met armenpraktijk. Aangenomen. 35. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om hun machitging te verleenen voor de aanstelling van een metselaar aan openbare werken boven den leeftijd van 3T jaar. Aangenomen. 36. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tor verlaging der prijzen voor gas en electriciteit. De heer Hofland gelooft dat we nu eigenlijk gaan kibbelen om één cent. B. en 'W. stellen voor 18 cent en spr. zou liever 17 cent. Hij acht dit mogelijk en ook in het belang van het 'bedrijf. In de commissie had de Directeur een calculatie gemaakt eni kwam hij tot een kostprijs van I5J4 cenlj bij een gemiddelden kolenpriis van 29, Terloops noemde hij toen ook den kost prijs van 23cent zoodlat in die maanden Januari en Februari het gas aanmerkelijk -lager is geleverd dan de kostprijs was. La» •ter kregen we een nieuwe tvota van' den directeur dat er vergeten was 'bij de cal culatie de rente van het in Januari opge nomen kasgeld. Spreker meent, döt dil is 855.25 en overgeslagen over de ge bruikte meters graft dat een vermeerde ring van Yk cent. In de commissie heeft spr. zich verzet tegen een prijs van 18 cent en hij blijft zich er nog tegen verzetten omdat z.i. de calculatie van den directeur onjuist was. Wat drukte het meest de rekening? Het bedrog van 50.000 dat de gemeente als uitk earing krijgt. Over Januari was een be langrijk verlies geleden en nu ging men van- de meaning uit, dat het verlies d"ovr de laatste drie maanden kon worden goedu •gemaakt. Nu spreekt het var» zelf, d"at zoo h hoog bedrag zwaar moet drukken op da prijszetting van het oogenblik. Nu heeft men verzuimd rekening, te hou den met de toename van het gasverbruik, Deze is niet onbelangrijk geweest In Jan» 1920 was er verbruikt 270 500 m3. en in Jan. 1921 niet minder dan 276.500M5. Over Febr. bedroegen deze cijfers 240.500 M3. in 1920 en 26Q.OOOM3. in 16*21. Heü belang van het bedrijf eischt den prijs laag te houden, dit is een standpunt ook vroeger ingenomen. De gasfabriek had achterstand, verhezen moesten wonden gedekt. Wij hebben, toert het 'geld geleend, dat we voor Midden standswoningen hadden. In het verslag van. de Centrale Boekhouding staat dat da schuld <ter gasfabriek bedraagt 642590: Maar dan staat er, af :_X 4aD-9Q9^voor-',i^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2