ST. EMILION ICOK's Brandstoffen handel UTRECITSCHEWEG II - S9EBTERWEG SFISR - TEL 51 Verwacht: Een beperkte partij OU1TSCHE ANTHRACIET 1.1. SCHBTMI l li, BtrecteieÉ.ÏÏ, ïel.145. F O M I OLIE YOGHURT ELEKTRISCHE ,¥1RWARN§NÜ J. J. POLDERMAN, BINNENLAND. SPORTNIEUWS STADSNIEUWS^ PER WAGON SPECIALE PRIJS. Per flesch f 1.75, per anker f 7S.- AUTOMOBIEL" en MOTO R.H.W. FRUIT-SODA Dagelijks versch VER KRIJGBAAR bij de ^.eik- inrichting Helst een Taxi ofAuto noodlg Bel flati 42 ~ÜSTDÉN"ÖMTREKT welk© kan geleverd! werdenS 30/50 m'/rn 1 S.00 zser aan 4e beveïsn O&tGINEELE bordeaux gewas «©17 ||TG£3EGELI)X BESSKS TELE PH O O ft 189 VU?AMKE«WEa 52d. Accountant 6n Leoraar M. 0. Eoeklioudsn. Anna Panlowialaaa 1. Opmaksn van Balansen en verdere Accouatantsworkzaam'asösa. - Te!ef. 33!. Finest Emlish drink! i FACTORY LEIDEN- B- HÖKSEERC-EK, Scltimroeip straat. TELEFOON 262. ELECTRO-reChNISCM BUREAU /sNSRSS=CORT SMALL PAO >2 C LP FOOM: 423 De Staatscourant van heden 17 Mei bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontheven als tijdelijk inspecteur bij de directe belastingen te Am- Sterdam M. E. A. van Oppen. Audiënties. De gewone audiëntie ivan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag 19 Mei e. k. niet plaats hebben. Nederland en België. De correspondent te Brussel der N. R. Ct. feint: Het Brusselsche avondblad Le Soir wijst tbr vanavond (Maandagavond) op, dat mi- ris ter-pres id ent Carton de Wiart gisteren op ih'et banket te Antwerpen, na den voetbal wedstrijd BelgiëNederland, onder meer Verklaarde: „De natuur en de aardrijkskunde maakten van België en Nederland twee lan- iden, bestemd om met elkaar in goede ver standhouding te leven, maaT vaak blijken de menschen in den loop der geschiedenis er fcich op toegelegd te hebben, het werk d-er S\atuur tegen te werken." Het Laatste Nieuws meldt nog over de re- 5de, door den minister-president Carton de (Wiart gehouden aan den maaltijd, na afloop van den te Antwerpen gehouden voetbal wedstrijd België—Nederland Terecht merkte de heer Carton de Wiart ■op/ dat er geen beter middel is om elkaar te ?w aar deer en dan elkaar te kennen. Een gele genheid als deze werkt meer ten goede dan ©llerlei artikelen, redevoeringen en confe renties. Overigens was er rnooit wrijving tus- schen de meerderheid der Belgen en Ne derlanders; integendeel, tijdens den oorlog iwaren er veel banden gelegd, maar zekere pers heeft die wrijving willen brengen. In beide landen was er wel schuld, maar onze annexatie-helden droegen de grootste en wilden in Nederland ook de Nederlandsche jtaal, de taal der Vlamingen, onze taal, tref fen. Hun plannen zijn deerlijk mishikt. Mo ge deze ontmoeting het begin zijn van veel iwederzijdsch bezoek, van een afschaffing jder paspoortenellende, van een regeling ook der hangende geschillen. Buren als Noord *n Zuid moeten in vriendschap leven, het is *K>k de bevordering van den vrede. Be üjambi-exp'.oitatle. Reuter seint dat Hughes, in antwoord /®E cen verleden jaar gestelde yraag in den senaat, verklaarde, dat het de politiek der Amerikaansche regeering is onderzoekingen en stappen te doen bij buiteniandsche regee ringen op de geheele wereld, waar de waar schijnlijkheid bestaat, dat monopolistische olieconcessies verleend zouden kunnen wor den tot mogelijke schade van Amerika. Hughes sprak de hoop uit, dat de wet in zake de Djambi-conoessies nog gewijzigd zou worden ten einde Amerikanen te laten deel nemen. Doch Hughes vreesde dat het onder de gegeven omstandigheden zeker is dat de controle aan Nederlandsche maatschappijen zal komen. De correspondent te Washington van de Times, die het antwoord mededeelt, dat de Nederlandsche Regeering heeft gegeven op de Amerikaansche nota betreffende de exploitatie van de Djembi-velden, voegt daaraan toe, dat de korte inhoud van dat antwoord, door de Amerikaansche regee ring aan de pers verstrekt, vergezeld ging van een toelichting, die de algemeene strek king had te betoogen, dat de voorstellen van Amerikaansche zijde betreffende de deelneming aan de exploitatie waren voor afgegaan aan de*indienktg der Djambi-voor- slellen van de Nederlandsche regeering bij de Tweede Kamer. Nederland en Frankrijk. De Perijschje correspondent van het Hbld. meldt, dat de „Peuple", het blad van de Conféderation Générale du Travail, een zeer prijzend artikel bevat over bet Holland sen e dorp te Lens, dat er zoo keurig uitziet en waar alles zoo goed marcheert. „Dit modeldorp", schrijft het blad, „is een schen king van de Nederlandsche regeer mg ge daan aan de mijnwerkersstad als een spre kend antwoord op de insinuaties van de couranten, die ons de onderdanen van Ne derland afschilderden als verwoede pro- Duitschers." Percentages inkomstenbe lasting. Er zal, naar men ons bericht, binnenkort een Kon. Besl. verschijnen, dat verplicht dat de Raadsbesluiten, waarbij het percentage van den te heffen 'hoofdelijken omslag is vastgesteld, aan de Kroon ter goedkeuring zullen moeten worden voorge legd. Het Hart-je-meuiaar ontwerpje. Naar in parlementaire kringen verluidt aldus het „Centrum" zou bij een deel der Tweede Kamer het voornemen bestaan, te trachten, de verdere behandeling van bovenbedoeld ontwerp voorloopig aan te houden. De werkloosheid in Dresste. De regeering heeft ingesteld een com missie, welke wordt opgedragen het bevor deren van en het oefenen van controle op werken waarvan de uitvoering dienstig kan zijn aan bestrijding der werkloosheid in Drente, zulks in overleg met de openbare besturen in die provincie en van organisaties van werkgevers en arbeiders. In die com missie zijn benoemd: tot voorzitter de Com missaris der Koningin in de provincie Drente en tot leden G. S. Lunsïngh Meyer, lid van Gedeputeerde Staten der provincie, te Assen, en G. v. Leusen, directeur der Maatschappij voor Weldadigheid te Frede rics oord. Het burgemeesterschap van* Asasterriam. Naar de Tel. verneemt, is de Regeering voornemens om het nieuw gekozen chr.- hist. raadslid Mr. Dr. C. F. Schoch, hoofd directeur der Surinaamsche Bank, aan te zoeken het burgemeesterschap der hoofd stad te aanvaarden. Mocht deze voor oit ambt niet m aanmer king wenschen te komen, dan zou bij de Regeering het voornemen bestaan tot het raadslid J. ter Haar een dergelijk verzoek te richten. Het is voornamelijk minister Heemskerk, diem eent dat het belang van Amsterdam het best gediend zou worden door de be noeming van een „rechtsch" man tot bur gemeester der hoofdstad. Reorganisatie der Haagsche Brandweer. De Haagsche gemeenteraad is opgeroepen legen Maandag a;s. ter behandeling o. a. van i het voorstel inzake reorganisatie van de I brandweer, welk voorstel thans, onder aag- teekening van 13 Mei, bij den Raad is inge diend en hetwelk strekt om den Raad te doen besluiten.dat le. dc beroepsbrandweer wordt afge schaft en nare taak overgedragen op het po litiekorps het personeel, dat niet wenscht over te gaan naar de politie, houdt aanspraak op wachtgeld 2e. het brandblusohmaterieel wordt uit gebreid met een nader te bepalen aanlal huisslangen en haspel-wagentjes 3e. de brandv/eerielegraaf wordt ver vangen door een ielephonisch alarmeerings- systeem 4e. voor den overgangstijd voor de be roepsbrandweer de '24-uren dienst wordt in gevoerd. In de toelichting tot dit voorstel wordt allereerst gezegd, dat bij B. en W. de enorme stijging van de kosten voor de brandweer bezorgdheid heeft gewekt. B. en W. zijn van meening dat, wanneer hun plannen niet tot uitvoering mochten ko men, het onvermijdelijk zal zijn, tot invoering Fan den 24-urendienst over te gaan. Zij zijn overtuigd, dat ook met die wijziging, mede ten gevolge van de ook zeer verhoogde loonen, de personeelkosten nog een zoo enorm hoog cijfer bereiken, dat het op den duur niet mogelijk zal zijn op den bestaan- den voet voort te gaan, waarbij nog komt, dat voortgaande uitbreiding der stad, ook b.v. door grenswijziging of annexatie, ver dere uitbreiding der brandweer onvermijde lijk zal maken. De nieuwe Hoofdcommissaris van Politie heeft vertrouwen in het welslagen van de hier voorgestelde regeling. Aan de bestaande uitrusting van de brand weer zal kunnen worden toegevoegd een hoeveelheid klein bluschmateriaal, over de geheele stsd te verspreiden, dat als eerste aanva'middel voor kleine branden kan dienst doen, waardoor het aantal malen, dat het groote materiaal in actie komt, zeer ver mindert. Op die wijze wordt de taak voor de politie ook belangrijk verlicht. De brandweertelegraaf met de alarmeering door middel van brandschellen, zal vervan gen moeten worden door de telepnoon, het geen het voordeel oplevert, dat het valsche alarm, een der grootste bezwaren van het be staande stelsel, verdwijnt. B. en W. geven vervolgens een beknopte uiteenzetting van het nieuwe stelsel van brandbestrijding, zooals zij ,dit zouden wen schen te zien ingevoerd. Voor de eerste aanschaffing van 1000 huisslangen moet gerekend worden op 50.000 voor 200 handhaspeiwogentjes op 108.000. Neemt men voor rente en afschrijving van dit bedrag zeer ruim 15 per jaar, dan komt dit op een jaarlijksche uitgave van 23.700. Voor de belooning van politie-personeel voor brandweerdien sten meenen B. en W. te kunnen ramen een bedrag van 10.000 's-jaars. De nieuw voorgestelde maatregelen zullen derhalve leiden tot een jaarlijksche uitgave van 33,700. In hoeverre daartegenover de tegenwoor dige personeelkosten der Brandweer, het laatste jaar 728,333 bedragende, zullen komen te vervallen, meenen B. en W. aan den veiligen kant te blijven wanneer zij een besparing van rond 500,000 's jaars als gevolg van deze voorstellen in uitzicht stel len. De reorganisatie van de Haagsche brandweer. Naar de N. C. verneemt is onder de burgerij van 's-Gravenhage een actie gaande om door middel van een groote adres beweging te protesteeren tegen het voorstel van B. en W. om de beroepsbrand weer af te schaffen en dezen dienst bij de politie onder te brengen. Het plan bestaat verder om zeer spoedig een groote open bare protes'.vergadering te houden. 4 0-j arig ambtsjubileum G. Kiveron. De directeur van het Rijkstele graafkantoor te Amsterdam, de heer G. Kiveron, heeft Maandag den dag herdacht, waarop hij 40 jaar geleden te Utrecht 'bij de Rijkstelegrafie in dienst trad. Ter gelegenheid van dit 40-jarig ambts jubileum had zich uit het personeel een commissie gevormd, teneinde den verdien stelijken hoofdambtenaar te huldigen. De huldiging had 's middags in „Huize Couturier" plaats en zeer velen hadden aan de iritnoodigrng, om hieraan deel te nemen, gevolg gegeven, waaronder de directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie, de heer E. P. Westerveld. Toen de jubilaris met zijn echtgenoote en zoon in de met bloemen prachtig versierde ontvangzaal was binnengetreden, trad de adjunct-directeur, de heer M. F. van Leer, ©p den heer Kiveron toe en uitte den wensch, dat de jubilaris zich dezen dag nog lang zou mogen herinneren als de schoonste uit zijn ambtelijk leven en dat hij dit nog jaren lang moge voortzetten met dezelfde kracht, waarmede hij dit in de moeilijke tij den, die achter ons iig-gen, heeft gedaan. De heer E. P. Westerveld, directeur-gene raal der P. en T., verklaarde zeer gaarne aan deze huldiging te hebben willen deel nemen, in de eerste plaats, omdat hij wist, dat zij uitging van het geheele personeel. Overigens stelde hij er 'hoogen prijs op, den heer Kiveron persoonlijk hulde te brengen, waarbij hij er ziin vreugde over betuigde, dat dit 40-jarig jubileum voor den jubilaris niet, zooals bij andere herdenkingsfeesten wel eens het geval is, een eerste stap naar het ambtelijk graf is. De heer Van der Poel, hoofdinspecteur, N. Mulder, inspecteur, mej. Van der Pau- wert, rijkstelefoniste, voerden vervolgens het woord, waarna de heer Kiveron dankte voor de gevoelens van vriendschap, waarvan de sprekers haddon blijk gegeven. Hij zeide zich altijd sterk gevoeld te hebben in het besef, dat hij ook in de moeilijkste omstan digheden een kern van goedgezind perso neel om zich heen had. Nu de arbeidsvoor waarden verbeterd zijn, hoopte hij, dat die kern zich meer en meer moge uitbreiden; dan zal ook de telegraafdienst te Amster dam een opbloei beleven en zal deze in geen enkel opzicht meer te kort schieten in de door de administratie en het publiek ge stelde eischen. Haj riep-allen op, hiertoe mede te werken. Het «lrwhkersfoerörijf. De hoofdbesturen van de vier arbei dersbonden in het typogirafenbedrijf hebben naar aanleiding van de malaise in dat vak aan de regeering verzocht, maatregelen ri treffen tot bescherming van het bedrijf. Ver der is den minister van binnenlandsche za ken een audiëntie verzocht ter mondelinge toelichting van dit verzoek. In den loop van deze week zal vergaderd worden met het al gemeen hoofdbestuur van den patroonsbond om den toestand in het bedrijf te bespre ken, met name wat betreft het ontslaan van gezellen en het tijdelijk stopzetten van den leerling-aankweek. Schuldmisdrijf De justitie te Tiel heeft een vervolging ingesteld tegen J. van L. te Variic, wiens schuitje 26 April j.l. op de Waal omsloeg, tengevolge waarvan het 16-jarig meisje M. G. is verdronken. Inbraak in hetPaviljoen Von delpark. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben ongenoode gasten een be zoek gebracht aan het Paviljoen in het Von delpark te Amsterdam, dat geëxploiteerd wordt door de firma J. Zomerdijk Bussink. De dieven zijn vermoedelijk aan de achter zijde door het keukenraam naar binnen geko men en hebben hun slag geslagen in een bureau, waaruit zij hebben meegenomen een bedrag van 1180 aan Nederlan.dsch geld, 300.000 marken voorts waren van hun gading kristallen flacons, Delftsch aar dewerk met gouden beslag, zilveren en gou den horloges, juweelen oorringen en andere sieraden; bovendien nog een aantal gou den tientjes en gouden vijfjes. Ontvreemding. Na verbreking van een geldkistje is in het kantoor der Metaalwaren-fabriek Isala te Deventer een bedrag van ongeveer 1800 ontvreemd. De dief had zich waarschijnlijk in het middag- rusluur in het kantoor laten insluiten. Onweer. Tijdens een -hevig onweder sloeg Maandag de bliksem in de boerderij van H. te Boekhorst te Zieh gem. Berghzij brandde totaal af. Te Witten (gem. Assen) is tijdens -een hevig onweer de bliksem geslagen in de groote boerderij van den landbouwer Eg- gens, die geheel is afgebrand. Het vee was in de weide. GeldleeningHilversum. B. en W. van Hilversum vragen den Raad mach tiging een gel die erving te sluiten van ander half millioen, rentende 7 pet. voor den bouw van bijzondere scholen. Athletiek. Op de N. H. B. kampioens-wedstrijden zijn door de A. H. B. S. alhier de volgende prijzen behaald: Kampioenschap lOO M. A. Posthumus. Estafette. Gaemers, Keidel, Tijm en Posthumus. 400 M. le pr. J. Kei-del. 2e pr. A. Posthumus. Verspringen! 3e pr. J. Tijm. 3e pr. A. Posthumus. Kampioenschap 1500 Meter. J. Reevers. Paardensport. Op het groot concours hippique te Bergen- op-Zoom den tweeden Pinksterdag gehou den, won in 'het conoours voor springpaar den 4e klas, lult. Huz. A. Mazel den 2en prijs (met „Pelican R. P.") en luit. véld. art. J. Pont hein e (met „Keep Smiling") den 3en prijs. In het international concours voor het schoonste rijpaard won H. Weylandt (miet .Setnny") den 2en prijs en luit. huz. A D. C an Voort van Zijp (met Brother to Bank") den 3en prijs. In het internationaal concours voor spring paarden won de eerste prijs de luit. huz. A. Mazel (met „Pelican R. P.") en de 7e prijs luit. Huz. A. D. C van Voort van Zijp (met ,Mieke"). Eervolle vermelding luit. Huz. J. Daniels (met „Darling"). Alle stadgenooten. Kennisgeving. Telling betreffende het grond- gebruik en den veestapel. Evenals in 1920 zal dit jaar tusschen 20 Mei en 20 Juni een telling plaats hebben Betreffende het grondgebruik en den vee stapel. Deze telling heeft, evenals de vori niets uit te staan met de belastingen, doch wordt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landtouwstatistiefc en is dus in het belang van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Met vertrouwen wordt daarom de steun van allen ingeroepep, om deze telling to doen slagen. Deze steun wordt verleend, door de gege vens zoo naukeurig mogelijk te verstrekken. Opdat ieder het antwoord gereed kunne h'ebben, wanneer de personen, met de tel ling belast, zich aanmelden, wordt hier me degedeeld, waarover het onderzoek loopt. Wat het grondgebruik betreft, wordt ge vraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, tuingrond en grasland), die men in gebruik heeft; b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoe-zeel vat dat gepachte land van ouders is gepacht; c. hoe groot de oppervlakte bouwland en tuingrond en hoe groot de oppervlakte grasland is; d. hoeveel van elk dezer twee rubrïeker, gelegen is'in een andere gemeente, dan die waarin de gebruiker woont. Bij opgave moet de kadastrale grootte wor den opgegeven. Wat dert veestapel aangaat, wordt ge vraagd naar het aantal paarden boven enl beneden 3 jaar; het aantal runderen, waar bij worden onderscheiden: springstieren, melkkoeien, mestkalveren, ander mestvee en jongvee boven en beneden 1 jaar; het aantal heideschapen; het aantal andere schapen, gesplitst in die boven en beneden 1 jaar; het aantal geiten en bokken; het aantal var kens, waarvan afzonderlijk op te geven hei getal boven en beneden 6 weken; het aan tal kippen, waarvan onderscheidelijk het getal in 1921 geboren kuikens en de oudere kippen en ten slotte het aantal korven en ■kasten met -bijen. Amersfoort, 13 Mei 1921. De Burgemeester van Amersfoort, v. RANDWIJCK. Personalia. Tot lid der commissie belast met het evs- mineeren voor handteekenen is ber.ormd de heer A. P. H. J. van Weezei Errens, leerasr aan de Rijles H. B. S. alhier. De heer G. v. d. Zoo de Jong, gep. ritmeester O. I. leger is benoemd lot admini strateur van „Valken'h'eide" te Maarsbergen, L. H. ten B r i n k Op 77 jarigen leeftijd is alhier overleden de heer L. H. ten Brink. De overledene was jarenlang lid van het R. K. Kerkbestuur der Parochie van den H. Franciscus Xaverius en Regent van de beide R. K. Weeshuizen en het St. Jozefgesticht. Muziekvereeniging. Door de Centrale Jon ge Werkman" is een muziekvereeniging opgericht. Het be stuur bestaat uit de heeren A. Bakker, voor zitter, W. v. Deelen, seer, en A. Jansen pen- ningm. Als directeur zal optreden de heen J. Wnkelkamp. Zangtournooi. Ter herinnering aan het Eerste Westelijk Zangtournooi heeft het Nederiandsoh Zan gersverbond de medailles uitgereikt, door dö gemeenten Schiedam, Amersfoort en Arn hem gesohonken. De Kon. Liedertafel Apol lo te Amsterdam ontving die van de ge meente Schiedam, de Kon. Zanigvereenigingi Rotte's Mannenkoor, die van de gemeente Amersfoort, terwijl aan de Kon. Zangver, Schiedam's Mannenkoor Orpheus de Amv- hemsdve medaille werd uitgereikt. P. T. T. Men weet dat deze letters aanduiden: Post, Telegraaf, Telephoon en het personeel vanl deze dienster» te onzer stede was gister avond in de „Keizerskroon" bijeengeroepen, door het .Eendelijk Comité" van den „Cen- tralen Bond". Het aanvangsuur was 9 omdat vóór dit de dienst te veel toehoorders zou ontnemen. Spreker was de heer H. H. Roos, 2 e voor zitter van den bond en het onderwerp „Van dezer» tijd" betiteld, behelsde: lotsverbete ring. De voorzitter der Amersfoortsche aidee- ling sprak het welkom uit en leidde den spn in, die over den critieken toestand hel woord zou voeren- Hierop sprak de heer Rooft, Spoedig aldus deze zullenl mijn wool»» den niet meer noodig zijn, zal men zelf be seffen, hoe slechts massale organisatie zich zal kunnen verzetten tegen 't geen ons ge schieden zal. Thans is het een crisistijd, maar hoe waft het voorheen? Spr. ging de laatste 40 jarert langs, die voor het P. T. T.-personeel van zóóveel belang waren. Vooral 't jaar 19IC Was van importantie in deze geschiedenis.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2