Rijn- en Moeseiwijnen I. I. SC10TERMAN Zn., Utrechtsche str. 17, Tel. 145. bij '4? jphgelukkige, die, naar het schijnt, betrek kelijk tevreden was met zijn ellendig be- étaon, in elk geval niets anders scheen te J>egoeren die eigenlijk weinig kwaad deed ifer*. ook der politie nauwelijks aanleiding gaf frm tegen hem op te treden, is door hen, die hem overgehoald hebben een Candida- fcyur te aanvaarden, op droevige manier jmisbruikt. Hij is op den voorgrond gescho len op een wijze, die deze stuurlooze na tuurlijk niet kon verdragen, men heeft hem Wen optreden bij voorstellingen en het ge peupel heeft hem veel meer dan vroeger «tot een speelpop gemaakt. Dat is een ver- Ttooning geworden, waarover zij, die haar op Jouw hebben gezet, zich diep te schamen nebben. De mart; die, in de hechtenis ontnuchterd, ■©lijkbaar heeft ingezien welk spel men met frem heeft gespeeld, kan nu tot zijn betrek kelijke vergetelheid, in zoover een straat figuur, wat hij wel blijven zal, vergeten kan worden, terugkeeren. Het is te hopen, dat men dergelijke sinis tere grappen niet meer zal uithalen. Een protest tegen den stemdwong was deze can- didaiuur, zooals men v/eet, nauwelijks meer; Bij die daartegen wilden protesteeren had den zich van dit nare relletje teruggetrok ken. Het is een echt rapaille-gedoe gewór den, van menschen, die niet eens ernstig (tegen iets als stemdwang weten te protes- 'tceren. Zij mogen hun wreed spel niet her halen. De politiek der katholieke staatspartij. De Haagsche redacteur der T elegraaf Wijst op de strooming in de katholieke Staats partij, die zoekt naar eene andere aanslui ting, naar eene andere politiek dan die van (J>et coalitie-verband. Tot dusver hield het kerkelijke, het theo- ffoglsdhe in het katholieke beginsel de partij frijecn. Het over-metselde alle meeningsver- jschillen. Het wes de mantel der liefde, die alles bedekte. Wel nooit echter heeft het in 'de partij zóó gerammeld als in den laalsten tijd. Er is een groep, die er rond voor uit komt, dat zij er volstrekt geen bezwaar in piet om met de sociaal-democraten samen te Verken, „En waarom zouden ook dezen niet eens aen de beurt komen? Het verleden heeft de katholieken in bond gezien met de liberalen, het heden ziet ze schouder aan schouder friet de anti-revolutionairen en christelijk- historischen, waarom zou de toekomst dan friet een samenwerken met de sociaal-de- imocraten te aanschouwen geven? Men moet niet mompelen van strijd met het kutholei- jce beginsel. Dat is dwaasheid. Hebben Duitschlond en België niet het voorbeeld gegeven, tot zelfs in de regeering toe? Zou ihier bij ons in strijd zijn met de principieel- katholieke leer, wat elders daarmee niet in 'botsing komt? Het is dan ook geen wonder, dat allerlei gebeurtenissen uit den laatsten tijd in die richting wijzen. In den Rottcrdomschen Raad is een tijd lang een zeer sterk rood-zwart-blok ge weest, dat later weer uiteenviel, maar niet temin heeft bestaan. In de Amsterdamsche gemeentepolitiek vielen teekenen van den zelfden aard te bespeuren. Het kamerlid Kinper verklaarde socialisatie tot op zekere hoogte niet in strijd met zijn beginsel te achten. Hij krabbelde later terug. Maar wie niet terugkrabbelt is mr. Wittert van Hoog land, op wiens merkwaardige rede te Breda in ons blad reeds de aandacht werd geves tigd, die ook in de Eerste Kamer zich uit liet in den geest van samenwerking met de sociaal-democraten, ten einde de econo mische positie der arbeiders te versterken, jpn die daar reeds meermalen met de socia listen heeft meegestemd. Zeker, de leidende groote-heeren willen er niets van weten .De heer Wittert van Hoogland moest ontslag nemen als secre taris van het hoofdbestuur hij kan niet samenwerken met den voorzitter, baron Van Wijnbergen. Toen de heer Wittert in Breda sprak, bleef de geestelijke adviseur der. be trokken vereeniging uit protest weg. Zij, die aansturen op een andere partij formatie, althans op een andere samenwer king, zij, die vooral door middel van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie een democratisch ideaal trachten te benaderen, zijn nog de zwarte schapen in de kudde. •Maar ze zijn er dan toch. En dat hun in vloed niet gering wordt geacht bewijst het feit, dat de Nederlandsche bisschoppen de zer dagen in een speciale boodschap tegen hen hebben gewaarschuwd. Het Doorluch- tig Episcopaat decreteert, dat de coalitie gehandhaafd dient te blijven en samenwer king met sociaal-democraten uit den boozc is. De bevestiging van \vet wij boven schre ven wanneer de politieke opvaltïn- gen leiden tot ernstige meenings verschil len in de katholieke partij, wordt het k e r- (kel ijk gezag er bij gehaald om de een heid te herstellen. Maar het is een ovcrpleis- terde eenheid. En zij leidt er toe dat moge de partij naar het uiterlijk één en onverdeeld blijven steeds meer katholie ken in het stemhokje hun partij afvallen, ok deze schrijver pleit voor de scheï- PTngslijn democratisch tegen conservatief, r- de eenig reëele antithese. Wannter deze werd aanvaard, zouden de democratische fl en? enten in de Tweede Kamer een sterke, Jen machtige partij kunnen vormen. Maar zoover is het nog niet. Daarom moet de democratische strooming onder de Katholieken worden ingedamd. De con servatieve elementen aan de rechterzijde dienen te worden ontzien, ten einde op het zouden zijn in deze partij, die gekant zijn tegen de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Dat is een straw in the wind. Geen enkele partij verstaat beter de kunst zich aan te passen bij de gegeven reali teit dan de r.-k. staatspartij cn wanneer deze 2 y3 jaar na November 1918 een der gelijk besluit neemt onder dergelijke om standigheden, bewijst dat hoezeer de neo- democratischo gedachte in deze partij heeft doorgewerkt. Berichten. De Staatscourant van 1 Juni bevat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot notaris te Amsterdam J. H. Vriessendorp, J. van Gelder, E. H. Ditmar, M. van Riel, H. Ch. Jukkenelóke, P. H. Ohar- bon en F. C. M. de Bie, allen candidaat- notaris aldaar; verleend de zilveren eere-medaille der Oranje^Nassau-orde aan C. van Leeuwen, te Umiriden, opzichter bij A. Bos Pzn., aanne mer te Dordrecht; de bronzen idem aan Ph. C. Groen, wagenbestuurder bij de Haagsche Tramweg-Maatschappij, en de gouden idem aan F, J. Tuppert, procuratiehouder en hoofdkassier bij de Handel-Maatij. R. S. Stokvis en Zonen, te Rotterdam; 'benoemd tot kanselier aan het consulaat- generaal van Nederland te Brussel R. J. van Groningen; benoemd tot controleur van den arbeid A. Groenink, veenarbeider te Steen-wijk; tot geneeskundige bij de arbeidsinspectie H. C. Valkema Blauw, arts te Zwammerdam; bevorderd tot hoofdingenieur der tele grafie A. A. Oosting, thans ingenieur; eervol ontslagen A. C. Hofstee, als bouw kundig hoofdambtenaar bij de landsgebou- wen; bevorderd tot hoofdcommies der telegrafie d:e commies F. Cornells en is hij tevens op verzoek eervol ontslagen; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Edam J. A. Wiegel/ thans idem te Zwartsluis; tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Leidschendam G. M. A. J. Smitt, thans commies der posterijen en telegrafie; benoemd tot directeur van en leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond J. A. Basti'aenen, thans leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's Hertogen bosch, met gelijktijdige toekenning van eer vol ontslag uit laatstgemelde betrekking; voor het tijdvak van 1 Sept. 1921 tot en met 31 Augustus 1922 benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool te 's Her- togenboseh A. B. M. Brans, aldaar; aan C. Goedeljee op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere Burgerschool, te Breda; met de onder April 1921 no. 6 voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 Atrg. 1921 G. de Meyier benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogere burgerscholen te 's Hertogenbosch en te Zaltbommel; aan M. Horn op zijn verzoek eervol ont slag verleend als directeur van en leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool te Schie dam, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking 'bewezen diensten; aan P. J. C. E. Douwes Dekker op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool te Gouda; benoemd tot leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool te Zaltbommel H. Pannekoek en A. Zwaan Kzn., beiden tijdelijk leeraar aan die school; aan den heer A. Meerman, aftredend De Tabaksaccijns. Gisteren, 31 Mei, is afgekondigd de Tabakswet (wet van 6 Mei 1.1. tot hefting van een tabaks accijns). De artt. 53—57 (betreffende de commissie van deskundigen) treden op 1 Juni in wer king de overige artikeleen op nader bij Kon. besluit te bepalen tijdstip. In overeenstemming met het bovenstaan de meldt het N. v. d. D. dat de heer W. de Vlugt aan H.M. de Koningin ter benoeming zal worden voorgedragen. Jhr. De Gijselaar. llit Leiden wordt gemeld, dat in den toestand van jhr. 'mr. dr. N. C. de Gijselaar, die in het Diaconessen- huis meer dan ééne operatie onderging, tn de laatste weken een belangrijke verbetering ge. komen is. Dc patient voelt zich heel monter. Over een paar weken zal de laatste operatie in zake van directe belastingen Een wetsontwerp is ingediend, strekkende om de kosten van vervolging in zaken van directe belastingen in het algemeen te ver dubbelen. De kosten voor een waarschuwing worden echter van 5 tot 15 cent verhoogd; die van de aanmaning, welke minder vaak voorkomt, van 10 tot 25 cent. Wat de kosten van het dwangbevel aan gaat, voor de kleine aanslagen de tegen woordige bedragen van 0.40 tot 0.75 gehandhaafd blijven. Voor hetgeen er meer dan 100 valt in te vorderen, zal een be drag van 1 ten honderd als kosten van het dwangbevel verschuldigd zijn, henevens een vast bedrag van 2.50, welk vast bedrag voor vorderingen beneden 100 geleidelijk verlaagd wordt. De vergoeding voor den deurwaarder wordt in overeenstemming gebracht met die uit het tarief voor justitiekosten. Sienn voor woiilnsbonw. De minister van Arbeid heeft aan de ge meentebesturen bericht, dat de stand van het woningvraagstuk hem heeft geleid tot de volgende conclusies: 1. Voorshands zullen verzoeken om premie of om voorschot en bijdrage krach tens de Woningwet, die nog niet bij het departement van Arbeid zijn ingekomen, niet in aanmerking komen voor behandeling. De op 1 Juni reeds bij den hoofdinspecteur in gekomen verzoeken om premie zullen als nog worden afgehandeld. 2. Moet worden aangenomen, dat er in eenige gemeenten nog woningnood zal be staan, dan zal steun voor nieuwe plannen voor den bouw van arbeiderswoningen in overweging worden genomen, indien kan worden aangetoond, dat er voldoende ar beidskrachten zijn om die nieuwe plannen vlot uit te voeren. - 3. De termijn, van 3 maanden binnen wel- wijziging in zooverre van e p dusver de plannen, waarvoor premie 4- van het Kon" btAat 'an 4 I werd toegekend, tot een begin van uitvoe- ring moeten zijn gebracht, wordt verlengd tot 6 maanden. 4. Tot welk bedrag per M3. bebouwd op pervlak voor latere plannen premie zal wor den toegekend, zal nader bekend worden; gemaakt. 5. De bijdragen krachtens de Woningwet te verleenen, zuilen in de toekomst in een zekere verhouding worden gebracht tot de premies. Een verzoek om hypotheek, dat niet tege lijk met het verzoek om premie Is inge diend bij den hoofdinspecteur, blijft builen behandeling. Bouw van woningen met voorschot krach tens de Woningwet mag alleen krachtens i cnu openbare aanbesteding geschieden. Een t v 'tA aanbesteding mag in geen, geval meer dan 3S&.T'ÜÏÏSTdïÏÏ? v« i 'O» woningen Oranje-Nassau in goud verleend; plaats hebben. Als deze slaagt (en daarvoor is alle hoop), dan verwacht men dat dc patiënt oinde Juni of begin Juli de inrichting zal kun nen verlaten. Pensioen ou d-w etKouders WibautenDe Miranda. Naar aan leiding van een van den beide oud-wethou ders ingekomen pensioenaanvrage stellen B. en W. van Amsterdam voor om den heer Wibaut die van 25 Maart 1914 wethouder is geweest het maximum-pensioen zijnde 4000 en aan den heer De Miranda die van 2 Sept. 1919 wethouder is geweest 1055.56 's jaars te verleenen. regeeringskasteel heer en meester te blij den. Maar dat deze tactiek zich wreken 2al, staat vast. Want uiterlijk moge, donk zij het sterke gezag der kerk, de Katho lieke partij onverdeeld blijven, als één groote kudde, in het stemhokje zullen meer en meer de schaapskens afdwalen. Ales concludeert de schrijver einde lijk rust thans op drijfzand. En het wach ten is op het moment, dat men den moed zal hebben om te schiften en te groepeeren paar de eenig-ware scheidingslijn: conserva- jpsrne tegen democratie. Nieuw eCourant schrijft o. m.: „Voor ons buitenstaanders is vooral van fr&laTtg. dat zelfs iemand als de heer van ^Wijnbergen het (n.l. in den R.-K. Bond van iRjjkskieskringorganisaties Red. U. D.) rteen lefrende^noejnty Act er nog menschen benoemd respectievelijk tot lid en voor zitter en tot lid' der staatscommissie, inge steld bij K. B. van 12 December 1910, no. 56, de heer mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State, en de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, en is aan den heer jhr. mr. D. J. de Geer, burgemeester van Arnhem, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid der voornoemde Staats commissie, zulks onder dankbetuiging voor de in zijn voormelde functie aan den lande benoemd tot opziener der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen R. De Raat, thans schipper der Visscherij-politie; aan de kantonrechters-plaatsvervangers E. W. F. Postel, in het kanton Terborg, en L. F. J. van Vliet, in het kanton Ridder kerk, op hun verzoek uit die betrekking eervol ontslag verleend, onder dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen dien sten; benoemd tot commies bij het bestuur van den postchèque- en girodienst J. B. Joustra, thans wonende te Leeuwarden. H*M. de Koningin-moeder te Z w ij n d r e c h t. Men meldt aan De Standaard Terugkeerend van Haar bezoek aan Dor drecht, vertoefde H. M. de Koningin-moeder «nog eenige oogenblikken te Zwijndrecht, waar zij verwelkomd werd door den burge meester dezer gemeente en toegejuicht door de talrijke bevolking, die inmiddels samen gestroomd was. Na een toespraak van bur gemeester Doorn verliet H. M. even de koninklijke auto, terwijl het fanfarekorps „Het geklank des Konings" Psalm 134 en het „Wilhelmus" ten gehoore bracht. Na hartelijke toejuichingen, verliet H. M. de gemeente Zwijndrecht. Gift van H. M. de Koningin- Mo e d e r. H. M. de Koningin-Moeder heeft een belangrijk bedrag aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis doen toekomen ten bate van ae behoeftige Ne derlanders te Berlijn Inspecteur der militaire administratie. Naar wii verne men zal de kolonel J. C. J. Lentz, inspecteur der Militaire Administratie, tegen het aan staande najaar den militairen dienst met pensioen verlaten. Indische benoemingen. De directeur der gemeentebelastingen te Amsterdam, C. W. Bodenhausen, wordt direc teur van financiën in Indië. Benoemd tot adviseur voor de decentralisatie mr. D. J. Jongcnéel; tot resident van Z.-O. Bor neo C. J. van Kempen. M r. T r e u b is wegens verblijf in Het buitenland verhinderd de vergaderingen van de Tweede Kamer de eerste weken bij te wonen. Provinciale Staten van Zee land. In de Dinsdag gehouden zitting van het centraal stembureau voor de Prov. Staten in Zeeland werd tot lid van dat col lege, in plaats tan den heer jhr. mr. E. A. C. de Casembroot, gekozen verklaard, de heer J. C. van Nieuwenhuijzen te Schote. Hei burgemeesterschap va Amsterdam. Naar het Persbureau Vaz Dias ver neemt, is nog geen definitieve beslissing ge vallen omtrent de benoeming van een bur gemeester van Amsterdam. Tot de heeren, die voor een benoeming in aanmerking zouden komen, behoorden de heeren mr. dr. C. F. Schoch, directeur van de Surinaamsche Bank, mr. dr. E. van Kettwich Verschuur, burgemeester van Groningen, W. de Vlugt, wethouder Publie ke Werken te Amsterdam en H. J. den Her tog ,waarn. burgemeester en wethouder voor het onderwijs, eveneens te Amsterdam. De heer Schoch, die een goede kans zou heb ben gehad, heeft zich wegens gezondheids redenen moeten terugtrekken. De heer Van Kettwich Verschuur, die aan vankelijk met geestdrift solliciteerde, heeft bij nader inzien te kennen gegeven liever in Groningen te blijven, zoodat over blijven de beide bovengenoemde Amsterdamsche wet houders. Ridderdag der Militaire Willemsorde op 16 Juni a.s. Of schoon het programma van dezen Ridder- eb g op 16 Juni te Rotterdam te houden, nog niet definitief is vastgesteld, kan voorloopig het volgende worden medegedeeld De ridders zullen ten 11 ure v.m. door het Algemeen Comité worden ontvangen en verwelkomd in het Sociëteitsgebouw der Rotterdamsche Diergaarde; daarna zal ten 12 uur Ltgemeentebestuur van Rotterdam de ridders ten raad-huize ontvangen. Na af loop dezer receptie begeven zich de ridders, vergezeld van vertegenwoordigers van ver schillen:1 vereenigingen, muziek enz., in optocht naar de (thans nog niet vastgestel de) plaat.?, waar een feestelijk noenmaal zal worden aangeboden. Hierna zal een boot tocht op de Maas plaats vinden, na afloop waarvan men zich zal begeven naar een nader te bepalen locaiiteit, waar een thee zal worden aangeboden en aan alle deel- n-c.ïenden aan den Ridderdag een herinne ringsmedaille zal worden uitgereikt. Hi., aede zal de officieele feestviering worden beëindigd, zulks met het oog op he- lie nog dienzelfden avond naar hunne woonplaatsen wenschen terug te keeren. Zij, die te Rotterdam wonen óf daar langer blij ven M--waarschijnlijk in de gelegenheid gesteld worden des a/vonds een voordracht met lichtbeelden over den Atjeh-oorlog bij te wonen. Reeds zijn zeer talrijke aanmeldingen voor deelname aan den ridderdag binnen gekomen. Huldiging P. Nol ting. De Vrijzinnig-Democratische Vereeniging te A'dam heeft Dinsdagevond dn „American Hotel" den hee* P. Nolting, die 25 Mei j.l. het feit herdacht dat hij 30 jaren geleden tot lid van den Gemeenteraad werd geko zen, eennigszins feestelijk gehuldigd. In zijne openingsrede schetste de voorzit ter, Professor mr. R. Kranenburg, den ju bilaris als een eenvoudig en eerlijk man, met een sterk ontwikkeld en warm gevoel voor recht en een nuchter oordeel. De voorzitter hoopte, dat hij nog jaren lang de partij zou mogen dienen. Namens de leden bood de voorzitter den heer Nolting een blijvend aandenken aan. Daarna huldigden de heeren A. E. J. Abra hams, wethouder, Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer en Hendrik Wertheim den heer Nolting, waarbij zij den nadruk legden op het vele democratische werk, dat de heer Nolting in de laatste dertig jaren heeft ver richt. De heer Nolting, die daarop het woord voerde, toonde zich zeer dankbaar voor de ontvangen blijken va nbelangstelling. Hij legde de verklaring af, dat hij, zoolang hij kan, hetzelfde voetspoor zal blijven volgen, dat hij in de dertig jaren, die achter hem lig gen, gevolgd heeft en wel in het belang der democratie. Dr. Cuypers' nagedachtenis. In de Msb. doet een inzender het denkbeeld aan de hand dr. Cuypers te eeren door het afbouwen van het monument, dat hij grond vestte te Amsterdam: de St. Wiilibrordus- kerk aan den Amstel. Clemenceau In ons land. Naar de Tel. meldt zal eind Juni of be gin Juli Clemenceau in gezelschap van den schilder Monet een kunstreis door ons land maken. De beide vrienden, die per auto zullen reizen, willen eenige schilderijen van Rembrandt en Frans Hals bezichtigen en zullen Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam bezoeken. De oudste inwoner. Heden morgen is de oudste inwoner van Haren, (Gr.) Geert Kamps in den ouderdom vajj 101 jaar en 6 maanden overleden. Bestrijding? der dnurte. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen heeft op aanstichting van de afdeeling Den Haag W] monde van de voorzitster, mevr. Berdmans Oe Holl, te Leiden, aan den minister van? Landbouw, Nijverheid' en Handel in een daartoe door dezen verleende bijzondere audiëntie een adres aangeboden, waarin£ overtuigd van de noodzakelijkheid eenen wettelijke regeling van en toezicht op be langengemeenschappen en economisch geii bied, ten zeerste betreurd wordt het uitblij ven van een nieuw ontwerp van wet waarin ter bestrijding van prijsopdrijving het toe- eioht op trusts en contractueele afspraett wordt geregeld. Met den meesten nadruk wordt aangedrongen op de spoedige indie ning van een zoodanige wettelijke regeling; welke haars inziens^ ieder tijdelijk karakter behoort te missen. Hoewel het adressante bekend is, dat door de Regeering een commissie is benoemd omi het vraagstuk der prijs vorming te bestudee- ren en van advies te dienen, meent zij dat een lichaam noodig is, bekleed met be voegdheid tot ingrijpen. Een wet, met de' uitvoering waarvan een Centrale Duurteraad; gewestelijke duurteraden en plaatselijke duurteraden zullen kunnen worden belast zal blijken kostbaar en omslachtig te werken. Verzocht wordt daarom het verlangde toe zicht op belangengemeenschap op econo misch 'gebied op te dragen aan één lichaam, bekleed met vergaande bevoegdheid, opdat aan onredelijke prijsvorming door trusts ent contractueele afspraken paal' en perk gesteld worde. Een afschrift van dit adres is gezonden aan «den minister van Justitie en aan de leden der Eerste en Tweede Kamer. Directie „Voorwaart s'\ In de giisteren gehouden vergadering van aan deelhouders van de N. V. Courant Voor waarts werd benoemd tot directeur de heer IJ. G. van der Veen, tevens hoofdredacteur van het blad. Het Britseh-IndiscK Vakver bond en het I. V. V. Naar het Volk verneemt, zal op 24 en 25 Juni de voor zitter van het Britsch-Indisch Vakverbond, Wadia (een Indische prins) hier te lande vertoeven om inlichtingen in te winnen om trent de internationale vakbeweging. Dit is wellicht een aanduiding dat het Britsch-In- disch Vakverbond binnen niet al te langen tijd zich bij het I.V.V* zal aansluiten. Dc landkoloiaie van het JLeger des Heils. Vanwege het Leger des Heils wordt ons hei' volgende geschreven In den laatsten tijd zijn in de pers berichten omtrent handelingen van verpleegden der lund- kolcmie te Lunteren verschenen, die deels schromelijk overdreven, deels geheel onwaar zijn. Het schijnt dat de onvoorzichtige berichtge ving van de plaatselijke peTS er sterk toe bijge dragen heeft, dat de gemoederen der bewoners van die streek verontrust zijn, zoodat, als er. iets gebeurt, al spoedig overdreven geruchten de rondte doen en alles dadelijk op rekening der bevolking van de kolonie geschreven wordt. Geheel ten onrechte. Vooreerst omdat in deze streken trouwens overal ten plattelande, maar in deze streken! vooral honderden arbeidschuwe zwervers rondloopen. Zij vinden hier geschikt terrein. De bevolking is goedgeefsch en in de streek vani het Nederwoud, waarin ook de kolonie ligt, is geen politiepost. Majoor Stel, onder wiens lei ding de kolonie nu reeds ruim 20 jaar be staat, heeft eenige maanden geleden in plaat selijke pers op dit gevaar gewezen. Doch ook het onderzoek heeft anders uitge wezen. Het Leger des Heils heeft n.l. de politis in den omtrek verzocht, een nauwkeurig on«< derzoek naar de vermelde fouten te willen in stellen. Wdj komen daar aanstonds op terug en wijden eerst, tot recht verstand, een enkel woord aan de inrichting zelf. De Landkolonie vierde verleden jaar Kaar 25- jarig bestaan. Er kon toen dankbaar geconsta teerd worden, dat de geheele omgeving al dien tijd geen enkele klacht gehad heeft over het gedrag der honderden mannen, die er verpleegd waren geworden. Doordat de kolonie met haer tijd meeging en het bedrijf in moderne banen geleid werd, werd zij met haar ongeveer 80' bunder grond gaandeweg een gTOOte model inrichting, die de conservatieve boeren van dó Veluwe tot navolging prikkelde. Tusschen de kolonie en de boeren in den1 omtrek, bestond! don ook stoeds een zeer goede verstandhouding en aangenaam, wederkeerig hulpbetoon. En deze bestaat nog. Nu vond, enkele maanden geleden, de bekrrn de ernstige inbraak plaats door drie gemasker de mannen. Vermoed wordt, dat dit verpleegden' der kolonie waren, omdat kort tevoren vief. mannen de kolonie Hadden verlaten. De daders zijn nog niet gegrepen. Onmogelijk is het na tuurlijk niet, dat drie dezer mannen het misdrijf pleegden. Daarop is een bericht verschenen van een dief stal van meubilair enz. ter waarde an 800 uit de directeurswoning. In een enkel bericht la zen wij 1000. Een en ander zou 's nachts op een kar weggevoerd zijn. He onderzoek heeft echter het volgende aan het licht gebracht •De man, die vermoedelijk want het bewijs is nog niet geleverd dit feit pleegde, vertoef de in T9T7, dus vier jaar geleden, eenige maan den op de kolonie. Hij werd, na bevredigend verblijf weder in den familiekring te Havelte te ruggebracht en daar onder toezicht gesteld van! een evangelist. Later is de man weer gaan zwer ven en andermaal in de gevangenis terecht ge komen. Verleden jaar althans bezocht TJ.ajoop Stel hem in de strafgevangenis te Arnhem. Hij verzocht toen bij ontslag, weer op de kolonie te mogen worden opgenomen, hetgeen! echter geweigerd werd. De man, eenmaal in vrijhed, is blijkbaar weer aan 't zwerven gegaan en heeft op eer. goeden dog in de buurt der kolonie! ertoevend, uit de directeurswoning een zak met w'aschgoed weggenomen en enkele lepels en vojm ken, tezamen ter waarde van ongeveer vijf gulden! Ziedaar Het gebeurde tot de juiste afmetingen teruggebracht. Deze man is een van de KoiW derd-, wellicht duizendtallen van zwervers, dra ons land rondloopen en land en stad onved-? lig maken. Is het nu billijk, er het Leger des Heils eetf verwijt van te maken, dat het vier jaar geledefrl een poging deed, dezen man ean geregelder! arbeid te wennen en hem tot een nuttig, arbefdn zaam lid der samenleving to maken? De man, dje-den-diefstal van het waschgó^l pleegde, wordt ook verdacht een bedrag vnflj veertig 'gulden, toebehoorend aan een arbeideitf uit diens woning, die open stond, te hebbel? weggenomen. De boeren hebben, toén zü dit veö\am«\_een

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2