JONGEDAME i i II- ES HEIKOOP "stadsnieuws? SOPHIE H. MS EI(EN Engel en ven Knyzen Keetonklesding en Mimen naai Maat. Galanleriëen en Huishoudelijke Artikelen C. Dekkers, Coiffeur t Mej. M. DEKKERS i B. W.STOL I Advertentïën Timmerlieden Mnnrlmizen 55-57. UIT DEN OMTREK. HET ADRES GEMBERBOLLEN WEDER ONTVANGEN J. v. d. Kommer, MUZIEKSCHOOL. Fa J. van BENSBERGEÏf UTREGBTSCHESTRAAT 13. Patbé-Colnmhia Platen en Gramofooiis. J. S. v. d. WEK F, S-J. ROSIER, Zuidsinge! 18 Specialiteit in Rijbroeken. De Goedkoope Winkel H.v. Galen Last Brandstoffen Electro-Technisch-Bureau NIEWEG VAN HARTEN LANGESTRAAT 39 HOF 7. Roomboter Dagelüks verscii verkrijgbaar jouden kunnen genieten. Met de autoriteiten s reeds ven gedachten gewisseld, nopens de yijze, waarop bij de vooroefening rekening ken yorden gehouden met de opleiding tot speciale Licnsten. De meening, dat het instituut van de voor oefening de vereenvoudiging der legerinrichting :al tegenhouden, is onjuist. Het is niet mogelijk het stelsel der vooroefe ningen te vervangen door een ander, waarbij ion hen, die b.v. na 4 maanden dienst, ols vol ledig geoefend kunnen worden aangemerkt, wrijstelling van verder verblijf onder de wape- ticn zou worden verleend. Het programma voor de reservetroepen zal |n het algemeen gelijk zijn aan dat der kern groepen, met dien verstande, dat de oefenstof, |üe in de laatste 2 maanden wordt behandeld, yoor de reservetroepen grootendeels vervalt. Opneming van het programma van eischen £er verkrijging van het getuigschrift van voor- geoefendheid in de wet is niet wenschelijk. Afschaffing van de loting zou de regee- king gaarne hebben voorgesteld, indien zij on tere geschikte middelen had gekend om het idoel van de loting te 'bereiken. Aan een geestelijke keuring, met het doel om lïo besten in de eerste plaats aan den dienst plicht te onderwerpen, zijn niet geringe bezwa ren ter zake van uitvoerbaarheid en billijkheid yorbonden. Verwacht wordt alzoo, dat, als het 'geheele getal ingeschrevenen 63,000 beloopt, '49,000 personen aan de loting zullen deelne men. - A»tiunA;(iak^- getrokken of men in 'dejprima Ecgelsche Stol elk gezin slechts één z<EEREN EN REPAREIvredostiid zal worden bestemd, een verzwaring van druk voor de klei ne gezinnen gelegen mag achten. Juist is de opmerking, dat, hoewel het wets ontwerp gegrond is op het beginsel van alge- meenen dienstplicht, dit beginsel alleen tot zijn recht k'omt in tijden van oorlogsgevaar; in ge wone tijden zullen ongeveer 20.000 geschikte personen van eiken militairen dienst vrijblijven 'en evenmin de verplichting hebben aan penige militaire oefening deel te nemen. Van de mo gelijkheid om hun een zckeie militaire geoefend heid te verschaffen is afgezien wegens de groote kosten, maar ook zat 't streven voor, niet meer persoonlijke lasten op te leggen, dan noodza kelijk is. Een klein, goed geoefend cn bewapend leger énkel van vrijwilligers is niet meer van dezen tijd. Dmtrent de uitbreiding en vernieuwing der artillerie worden nadere inlichtingen verschaft zoowel wat het veldleger ols de stellingen be treft. Aanschaffing van tanks wordt voorloopig riiet beoogd. Het behoud van het vestingstelsel 'acht de regecring voor de verdediging noodig; de regeering kon echter niet inzien, dat aan neming van het onderhavige wetsontwerp ols noodzakelijk gevolg zou meebrengen aanbouw Van nieuwe forten. In een bijlage der memorie is opgenomen een öpgoof van het verschil in kosten tusschen een geheel naar den eisch uitgerust leger, samenge steld volgens de thans bestaande, en een zoo danig leger, samengesteld volgens de nieuwe 'dienstplichtregeling. Het verschil wordt becij ferd op 24,1T5,280. Wat den overgang van vredes- tot oorlogs- 'organisatie betreft 'wordt o.a. medegedeeld, dat do reserve-regimenten, die mobilisecren ter plaatse waar de mobilisatievoorraad dier regi menten is opgelegd, de stamregimenten mo- biliseeren in het garnizoen van het schoolbatal- jjon zullen worden aangewezen die infanterie- regimenten, welke in I92T geen recruten ontvin gen, dit zijn het regiment jagers en de regimen ten genummerd 2, 3, 9, 10, II, 12, 15, 16, 18, 19 en 21. Deze regimenten die voorshands bb'iven be schikken over de thans daarbij ingedeelde lich tingen 19151920, ontvangen gaandeweg de fFoor de reservelroepen bestemde manschoppen oer infanterie. Door dez<? regeling wordt ver kregen, dat bij een eventueele mobilisatie vóór (X October 1929, nog te velde gegaan zal kun- hen worden met reserve-regimenten, samenge steld uit de volledig geoefenden ven de oudere ïichtingen. Ten slotte zij nog ean de memorie van ant- jwoord ontleend, dat de regeering op spoedige joplossing, van het legervraagstuk ten zeerste £)rifs stelt. Dit zal van groot belang zijn voor de Jzeheele bevolking en inzonderheid voor hen, die in eenigen rong bij het leger dieren. Aon de thans in velerlei opzicht heerschende onzeker heid dient zoo spoedig mogelijk een einde te komen. De geest in het leger cn de populariteit van het instituut zullen er slechts bij kunnen winnen. Uit de Pers. politiek der Roomst fi-iiatholleke Staatspartij. De (Chiht.-Hi:„Nederlander" schrijft: Vrijdagavond heeft de heer Witlert ge sproken „over de nieuwe orde van zaken" en uitgesproken niet voor het eerst dat wellicht samenwerking van de Roomsch-Ketholieken met dc Sociaal-de mocraten, dat is duseen rood-zwart-bloc zal noodig worden. Dien zelfden avond was een schrijven van el de Nederlandsche Bisschopen aan den Algemeenen Bond voor Roomsche kiesver- eenigingen onderweg. Dit zeer belangwekkend schrijven zal ze ker tot allerlei beschouwing aanleiding ge ven. Voorshands grijpen wij één punt op. Men ziet gereedelijk in, dat de tweede ilinea zich feitelijk tegen den heer Wittert en zijn streven keert. Voor afzienbaren tijd heeft dit dus alle kans van slagen verloren. Dat is een negatief gevolg van wat de Bisschoppen schrijven. Wat zal nu echter het positief gevolg zijn „De Nederlander" citeert dan uit mr. Wit- fert van Hoogland's rede, waar deze er op jivijst, dat cok in de Christelijke kringen, jmet name bij de anti-revolutionairen, een Etrooming aanwezig is, die eveneens in de- Jmocratiseering van het bedrijfsleven de op lossing ziet van het sociale vraagstuk; maar fvij betwijfelt of die strooming het zal win- jnen, wijl er sprake is van een fusie tusschen )de Christ.-Historischen en Anti-revolution- jnairen, wat, naar de heer Wittert van Hoog land meent, een zwenking naar het on&es-* datieve zou beteekenen. Het Christ.-Historisch blad teekent hier- tb>j aan: Wij grijpen uit deze uiteenzetting do v/ooidm „democratie" cn conservatisme" op. Wordt rechts het pessimisme van den heer Wittert bewaarheid en maken Bis schoppen een toenadering tot links onmo gelijk, dan moet dus het eerste gevolg van het bisschoppelijk ingrijpen wezen, dat de democratie terugtreedt voor het conserva tisme. !s deze conclusie juist Zij schijnt ons volkomen onjuist, omdat de heer Wittert van volkomen onjuiste on derstellingen uitgaat. Dat een toenadering van de vooruitstre vende cnti-revolurionnaircn en de conserva- ieve Christelijk-Historischen een zwenken naar het conservatieve moet beduiden, is een eerste zeer oppervlakkige conclusie. Wij laten door. dat de teekening der beide groepen onjuist is zelfs al ware zij juist, dan zou zij niets bewijzen. Waarom kan do toenadering niet evengoed het gevolg zijn van een algemeene zwenking' naar demo cratie Doch dit is slechts een kleinigheid Gewichtiger is dit. Ieder weet, dat de aanduidingen „demo cratie" en „conservatisme" zoo veelzinnig zijn, dat ze in het algemeen zin-loos zijn. Hier echter hebben zij gelukkigerwijs door het verband een zin. Het gaat immers over de positie der ar beiders in het bedrijfsleven. Wie hier don vrcegeren toestand van vóór de vakbe weging normaal acht, is conservatief wie een nieuwe positie en nieuwe rechten voor de arbeiders vraagt, is democratisch Deze positie zal haar 'regeling vinden moeten in eenigen voim van „bedrijfsorga nisatie". Welnu, de heer Wittert constateert dat de Roomschen dezen weg moeten willen, dat sommige anti-revolutionnoiren - wel voor voelen dat de christelijk-historischen er zicK te gen verzetten. Het eejste nu is een zaak der Roomschen zelfde beide andere stellingen zijn ;n- voudig met de feiten in strijd. I.ang vóórdat de Roomschen dit c-.der- werp bespraken, was het onder de recht- sche protestanten aan de orde. In dit op zicht is van verschil tusschen de Anti-re- vclutionnairen en de Christelijk-Histori schen niet gebleken. Wat de laatsten be treft in bladen algemeene vergadering, studie-werk en redevoering hebben zij zich meer dan eens uitgesproken. En de gan- sche Protestantsche „rechterzijde", zooals zii op het tweede christelijk-sociale congres bijeen was, heeft zich duidelijk genoeg la ten hooren. De onderstellingen van den heer Wittert schijnen ons volkomen onhistorisch; de con clusie, die er uit zou moeten volgen, der halve onjuist. Ook wanneer wij zeggen juist wan neer de drie rechtsche groepen blijven sa menwerken, zien wij den uitbouw komen van hetgeen hij noodig acht. Het woord „conservatisme" kan ook na het schrijven der bisschoppen opgeborgen blijven. gauw voor het zomerreces een dwang-ont- werp er dóór te jagen, dat principieel uit den booze is. Wij hopen dat uit de Kamer een krach tig protest tegen dat drijven zal komen. Ons volk is van een dergeliiken drang niet gediend. Ook en zelfs in de eerste plaats niet ons Katholieke volk. En dit ontwerp geeft hoezeer het na de wijziging is ver zacht toch altijd nog den gemeentera den een vrijbrief om tc dwingen, een vrij brief voor bekrompenheid en onverdraag zaamheid. De Kamer heeft waarlijk wel nuttige werk te doen dan dit. I>e Zondagswet. De voorzitter der Tweede Kamer heeft onlangs mededeeling gedaan van de vele wetsontwerpen die in den weinigen tijd, waarover de Kamer in dit zittingsjaar nog beschikt, afgedaan moeten worden. En op dat spoed-programma staat, ook de Zondagswet. Wij moeten eerlijk verklaren zegt naar aanleiding hiervan de Haagsche redac teur van de Telegraaf het niet te begrijpen. Natuurlijk zit er politiek achter. De Katholieken maken zich voor dit ontwerp heelemaal niet warm, maar de bondgenoo- ten en speciaal de anti-revolutionnairen, zijn er gebrand op. En hun ten gerieve zal worden gepoogd, dit stukje wetgeving er nog vóór het zcmer-reces door te jagen. Practisch heeft de zaak veel van haar beteekenis verloren, sinds minister Ruys de BeerenLroucl: de belangrijke wijziging van 9rt. 9 heeft aangebracht. Maar "prin cipieel blijft de dwang, die in het ontwerp zit, niettemin hoogst afkeurenswaardig. Wij hebben dezer dagen nog eens volop gelegenheid gehad ons te verbazen over dit wetsontwerp van onzen Katholieken minister-president. De Roomsch-Katholie- ken beroepen zich zoo gaarne op het in ternationaal karakter van hun kerk, hun leer, hun beginselen. Welnu, wij waren de Pinksterdagen in België ën wij hebben meegemaakt hoe dóór, in Brussel en in Antwerpen, die dogen werden gevierd. De Zondag gaf op straat een feest te zien van vroeg tot laat. Optochten met muziek, spelen, wedstrijden, kermis niets ontbrak er. Terwijl hier te lande de Katholieke pers bij afspraak weigerde verslag te ge ven van den voetbalwedstrijd Holland te gen België in Antwerpen, omdat deze op den eersten Pinksterdag plaats had. weren wij er getuige van hoe deze wedstrijd werd voorafgegaan door een ontmoeting tus schen leerlingen van Katholieke scholen, die door zeer vele geestelijken werden aangemoedigd. De prijs was een beker van kardinaal Mercier. En tijdens den groot«m wedstrijd 's middags was de Belgische geestelijkheid zeer ruim vertegenwoordigd. Maar in ons land doen de Katholieken mee ean een Zcndags-dwongwet, omdat de calvinisten het willen f Welk een verschil van opvatting er op dit Q-ebied echter tusschen het Katholiek en het Protestant deel onzer bevolking be staat, bb'jkt uit dit berichtje in „De Neder lander": „Den 17en en I8en Juli werdt te Eügelshoven de eerste steen gelegd voor een nieuwe Roomsche kerk. Per advertentie worden nu gegadigden op geroepen naar een staanplaats voor carrousscls, schiettenten, schommels en diverse kermisvermakelijkheden, kramen voor ververschingen, enz. Men pleegt in Protestantsche streken de eerstesteen legging voor een kerk eenigszins anders te vieren". Dit heeft nu wel weinig met den Zondag te maken (hoewel die kermis ook wel op Zondag geopend zal zijn), maar het tee kent toch. En waar het katholicisme, inter nationaal, heelemaal niet streng is in zijn opvattingen omtrent rust en heiliging op den Zondag, zal het in ons land om po litieke redenen meehelpen om nog Berichten. S.amcnwetUing van lotcllcetneelen De Commissie van voorbereiding uit verschil lende organisaties voor de definitieve oprich ting en het ontwerpen van reglement en sta tuten van het Algemeen Nederlandsch Intel- lectueelen Verbond, heeft gisteravond onder lectueelen Verbond, heeft gisteravond onder leiding van den heer De Hans, wederom «en bijeenkomst gehouden te 's Gravenhage. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter herinnerde aan het be sluit van zijn- vereeniging, den Nederlandschen Journalisten-Kring, om niet definitief toe te treden, maar zich voor incidenteele samenwer king met het Verbond bereid te verklaren. Hij gaf van dat besluit een nadere'uiteenzetting en verklaarde er persoonlijk te hebben voorge stemd, omdat de eenheid van den Kring hem boven alles gaat. Intusschen is de consequen tie van die beslissing, dat spreker en de secre taris, mr. P. H. Ritter Jr., hun functie in de commissie nederleggen. Daartoe hadden zij don ook besloten. De heer ds. D. Boer (Bond van Nederland sche Predil enten) zeide, zich de houding van den heer Hans ols voorzitter van den Journa listen-Kring zeer goed te kunnen verklaren. Hij meende echter dat uit de beslissing niet conse quent dc ontslagneming van de heeren Hans en Ritter uit de Commissie behoefde voort te loeien. Men zou hen zeer ongaarne missen. Daarom deed spreker het voorstel, beide hee ren uit te noodigen hun taak in de commissie te blijven vervullen. De voorzitter verklaorde nadat eenigen tijd over dit punt was gedebatteerd tot zijn leedwezen aan het verzoek niet tc kunnen vol doen cn zijn besluit te moeten handhaven. Mr. Ritter echter zegde toe, de zaak in beraad te zullen houden en een beslissing te zullen ne men, nadat hij met het Kringbestuur zou heb ben overlegd. In de vacature-Hans werd daarop tot lid der commissie gekozen de heer prof dr. M. R Kruijt te Utrecht. Hij zal worden uitgenoodigd het voorzitterschap der commissie op zich te nemen. Over den stond der voorbereiding werden breedvoerige besprekingen gehouden, mede naar aanleiding van het besluit van den jour nalistenkring. De heer Ir. B. M. Gratama (ver eeniging van Delftsche ingenieurs) meende, dat de taak nu in een nieuwe phase was gekomen, cn er daarom wederom een algemeene verga dering van alle organisaties bijeengeroepen diende to worden, om te zien welke vereeni ging in plaats van den journalistenkring dc lei ding zou willen nemen. Een denkbeeld dat door de heeren ds. D. Boer (Bond van Neder landsche predikanten) en Jan Wils (Nederland sche Kunstcnaorsverbond) werd ondersteund, maar door j rof. dr. C. J. van Nieuwenburgh (Nederlandsche chemie-vereenicing) bestreden. Laatstgenoemde was van oordeel, dat met de voorbereiding gewoon diende te worden door gegaan. Aangezien tevens uiting werd geaeven aan eenige gewichtige bezwaren, in verschillen de organisaties ««rezen, werd ten slotte het voorstel-Gralama ot het houden van een nieu we algemeene vergadering aarcenomen, echter in dezen zin door mr. dr. J. H. van Zanten j (Centrale van Hoogere Gemeente-ambtenaien) geamendeerd. dat aan die vergadering eenige principieele punten inzake den vorm en de richting van het Verbond ter bespreking en beslissing zullen v orden voorgelegd. De heer dr. R. A. P. van Dam (Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst) wees daarbij in het bijzonder ook op de vensche- lijkheid van een program van actie. Aan het slot der biieenkomst bracht Ir. Gra tama een woord van hartelijken dank aan den heer Hens, voor de wiize waarop hij de voor bereiding en de vergaderingen had geleid. De scheidende voorzitter dankte en sprak zijn beste wenschen uit voor den verderen groei van het Verbond. Middelbaar- en Lager-Land- bouwonderwijs. In het voorloopig ver slag op het wetsontwerp tot regeling van het Middelbaar en Lager Landbouwonderwijs en van den voorlichtingsdienst voor den Landbouw wordt o. m. gezegd, dat algemeen de nood zakelijkheid is erkend, dat de wetgever ten aan zien van het middelbaar en lager landbouw onderwijs regelen stelt. De bestaande toestand, waarbij de bemoeienis van het Rijk met dezen belangrijken tak van onderwijs feitelijk alleen op eenige begrootings- posten steunt, is bij den tegenwoordigen stand van dit onderwijs en de belangrijke plaats, welke daaraan in onze maatschappij toekomt, in hooge mate onbevredigend. Sedert lang bestaat be hoefte aan een wettelijke regeling, welke het geen ten deze uit de practijk is gegroeid, syste matisch ordent en in positieve voorschriften vastlegt. Op de vaststelling van zoodanige positieve voorschriften is dan ook uit de krin gen van de landbouworganisaties en het land bouwonderwijs, sedert jaren met klem aange drongen. In dit opzicht heeft echter dit wets ontwerp vele leden in hooge mate teleurgesteld. Het regelt n.l. nagenoeg niets. Het consolideert den bestaanden toestand, doch zoo, dat de wet telijke regeling feitelijk niet meer is dan een ge raamte. Het wetsontwerp steekt ongunstig af bij de Nijverheidsonderwijswet. scheidt in verband met den aardappelhandel drie groepen van ziekten, n.l. die, welke be langrijken invloed uitoefenen op de grootte van de oogst, wat alle ziekten in meerdere of mindere mate doen, maar wat vooral het geval is met de gewone aardappelziekte (Phytophtho- ra) en met de blodrolziekte; verder die ziek ten, welke de kwaliteit der eetaardappelen aan tasten, ols do gewone aardappelziekte, blauw onder de schil, kringerigheid, en ten slotte de ziekten, die de bruikbaarheid ols pootgoed doen verminderen, als de wratziekte en de schurft- of pokkigheid, welke gebreken zichtbaar zijn en de bladrol- en mozaiekziekte, die niet aan de aardappel zelf waargenomen kunnen worden, maar die eerst in het volgende gewas tot uiting komen. Spreker geeft een beschrijving van al deze ziekten en bespreekt de beteekenis, die zij voor de cultuur hebben. Wat hun beteekenis voor den handel betreft, wordt het volgende medege deeld Aangezien een eerste vereischte voor een ex- porthandel is, het beschikken over groote voor raden, heeft het voor dezen handel wel dege lijk beteekenis, om alle middelen, die de pro ductie van aardappels kunnen vergrooten, te bevorderen; dus in de eerste plaats het be spuiten van het loof met Bordeouxsche pap tegen de „gewone ziekte" en het gebruiken van ziektevrij pootgoed. Ook op de qualiteit der eetaardappels kon deze bespuiting van grooten invloed zijn, wat o. m. tot uiting kwam voor eenige jaren, toen de bespoten aardappelen in Zeeland hooger noteerden dan de niet-bespo- ler. Wat het verhandelen van pootgoed betreft, acht spreker het noodzakelijk dat overal, waar dit mogelijk is, onderscheid gemaakt wordt tus schen eet- en pootaardappel. Wat ols eetaard- appel nog zeer goed is, kan volkomen onbrtrik- baar zijn als pootaardappel wegens besmetting met bladrol-, mozaïek- en andere ziekten. De cultuur moet aan pootaardappelen hooge eischen stellen, en als de exporthandel zich ook daarmede zal bezig houden, moet hij ook met deze eischen rekening houden. De keurin gen te velde zijn voor den handel in poot- aardappelen beslist noodzakelijk. Zij alleen zul len het mogelijk maken, dat ons land beteeke nis krijgt als leverancier van pootaardappels. Ten slotte bespreekt spreker nog de wrat- ziekte, die, in tegenstelling met de reeds ge noemden, in vele landen nog slechts spora disch voorkomt en die, om zijn onuitroeibaar heid, terecht gevreesd wordt. Voor den export- handel is het noodzakelijk, dat geen wratziekte in het land aanwezig is, of, als dit toch het geval is, dat daar op de besmette gronden geert aardappelen worden geteeld en er dus geeq wratzieke aardappelen voorkomen. In ons land komt, tot nu toe, de wratziekte nog slechts zeer sporadisch voor. Spr. zal alles in het werk stel len, om deze ziekte te beperken, wat met de aardappelwet mogelijk is. Dat de Plantenziek- tenkundige dienst in dezen voor den handel van' zeer groote beteekenis kon zijn, blijkt wel uit het feit, dat het spreker gelukt is door bespre kingen te Praag gehouden in Januari van dit jaar, het invoerverbod van aardappelen uit ons land afkomstig, in Tsjecho-Slowakije opgehe ven te krijgen, zoodat dit voorjaar ruim 80 wagons aardappels naar dat land konden wor den uitgevoerd. Het is voor ons land zeer veel waard, dat hef een plantenziektenkundige dienst bézit, die niet alleen naam heeft in het buiten land, moar die dezen naam ook door zijn praes- taties weet 1e handhaven. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Aanvragen van Werkgevers op 2 Juni 1921. Ie Volwassenen. 1 dagmeisje; 1 dienstbode; I emaiileur- lijner; I machine-stikster; 3 meubelmakers; 17 schilders (huis); 1 waschvrouw; 3 werk vrouwen. Aanbiedingen van Werkzoekenden op 2 Juni 1921. 1 corespondent (Duitsch); 1 chauffeur; 1 lompensorteerder; 2 2de klas monteurs (cen trale verw.); 2 hulp monteurs (centr. verw.); 1 banketbakker; 1 bierbottelaar; 1 boekdruk ker; I boekhouder; O broodbakkers; 1 gas- en waterfitter; 89 grondwerkers; 1 corveeën 1 beeldhouwer; 1 borstelmaker; 1 huisknecht; 1 kantoorbediende (mann.); 2 kantoorbedien de (vrouw.); 1 kok; 1 kruideniersbediende; 5 letterzetters; 1 loodgieter; 75 losse arbei ders; 3 machine-bankwerkers; T jongste kan toorbediende; 1 kamermeisje; 1 magazijn knecht; 3 metselaars; 2 meubelmakers, half was; 36 opperlieden; 4 schoenmakers; 26 sigarenmakers; 2 sigarensorteerders; 2 sla gers; 1 steenhouwer; 1 pianohersteller; 1 plakker; 1 stukadoor; 1 veldarbeider; 2 werk vrouwen; T winkelbediende; 1 zolenstanzer; 1 soldeerder; 1 stripper; 1 typiste; 1 soheer- ster (textiel). VIOOLLEERARES H. van Viandenstraat 6. (Einddiploma Conaorv.it orium Toonkunst Amsterdam Privaatonderwïis Elassikaalonderwüs Aangifto van nieuwe leerlingen kan dagelijks gesohiedeu. zoekt plaatsing in Gelderland als Secretaresse op Bureau of bij Particulier. Kennis van moderne talen, machineschrij ven en boekhouden. Br. onder L. A. T. aan NI.TGH VAN DITMAR's Alg. Adv. Bur., Haag. In een gistermiddag in hotel de l'Europe te Utrecht gehouden vergadering van den Centr. Bond van Nederl. Aardappel-Exporteurs heeft de heer N. ven Poeteren, hoofd van den Plan- tenziekter.kundigen dienst te Wageningen, een voordracht gehouden over het onderwerp: „Aardappelziekten en aardappel-export." Spreker heeft met vreugde geconstateerd, dat ook do handelaren zich voor de ziekten van aardappelen gaan interesseeren, wat in het bij zonder met het oog op den export van belang is. De aardappelplant en de aardappelknol heb ben veel yan ziekten te lijden. Spreker onder- voor heerlijke is en blijft J. AROKSON 143 Zoudags den geliceleai dag verscli brood ook aan huis bezorgd. de van onds bekende IV. K. rijwielen, oitgeëven- aard In soliditeit en afwerking. Reclame rijwielen in Inxo uitvoering 110 en 120 golden. Bondsrijwlelhersteller. Bloemendalschestraat 34 A. J. C- MOOY. Einddiploma Conservatorium Amslordam. Onderwijs in afSe vakken. Spreekuur Maandag 56 uur J. v. Oldenbarnoveltlaan 8, bij den Berken weg. LAVENDELSTRAAT 13. Scherpconcurreerende prijzen. UTRECHTSCHESTRAAT 8. Utr. weg 67 a—76 b. Groot en Kleinhandel in alle soorten ven ?da kands-meuke'en. huishoude lijke goedeien en antiquiteiten. Inkoop togen do hoogste waar' den van geheele en gedeeltelijke inboedels; is voor de kleinste hoeveelheid aan huis te ontbie» den. Contante betaling, gratis taxatie. J. lïcnko, Iiangc-, straat 109, tel. no. 83$ £-r-r-v"T-T"T"r-T"T-i^ y, en Gedipt. Coitoe - Zuidsinjel 2 4 van de Vooruitgang WOUDENBERG verkrijgbaar bb I. MEIJEKS, Nach tegaalstraat 10.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 6