1. I. SCHN i Zn., VtrecHestr.17, Tel. 145. Rijn- en Moeselwijnen bii UIT DEN OMTREK. woor ons vaderland hoogst betreurenswaardige gevolgen «al hebben- De heer v. d- F e 11 z heeft eveneens groote bezwaren. Hij zal zich zijn stem voorbehouden. De heer Verheyen zegt, dat de voor gestelde wet onrechlvaordigd en oneconomisch £ül werken. Hij heeft bezworen, waarover hij fikt kan heenstappen en zal dus tegenstemmen. De heer v. d. Does de \V i 11 e b o i s noemt nok groote bezworen, welke hij tegen het ont- jverp heeft, o.a. zegt luj, dat het familiebezit liierdoor op onverantwoordelijke wijze wordt aangetast. Hij zal alleen voor het ontwerp stem- jmen om het kabinet niet in moeilijkheden te brengen. De heer Fokker zegt dat men hier «niet moet spreken van belasting, maar van jonteigening. Hij zal zijn stem aan het ont- Averp onthouden, evenals aan alle volgende ^ontwerpen, die verhooging der directe be lastingen beoogen. De heer Vliegen vindt dat als er geld noodig is om in de uitgaven te voorzien, dit moet worden gezocht bij de bezittenden. De heer VanLanschotzal het alleen als zijn plicht beschouwen vóór het ont- t werp te stemmen als de Regeering aan kan «oonen, dat het onmogelijk is de twintig 'millioen langs anderen weg te bekomen. Minister de Vries verdedigt het ont werp, waarna het wordt aangenomen met 34 tegen 7 stemmen. Eveneens wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen de wijziging en aanvulling van de hooger on derwijswet en verschillende kleine wetsont werpen. De vergadering wordt hierop gesloten. Tweede Kamer. In de 2ittin»g van Donderdag werd de mo tie-Gerhard betreffende de pensionneering van weduwen van leeraren van Gymnasia en H. B. S., wier echtgenooten ontslagen of overleden zijn vóór de inwerkingtreding der wet van 5 Juni 1905 wordt verworpen met 39 tegen 26 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van deni dienstplicht. De heer van de Laar acht ontwape ning noodig als eisch van het Christelijk beginsel. Hij wil ail een een politieleger. De prnPhankelijkheid, moet worden gewaarborgd door die „Vereenigde staten van Europa". De heer Oud wijst erop, dat ontwape ning niet een nationale doch een internatio nale kwestie is. Hij is tegen de voorstellen "der regeering. De oefenplicht wordt prijs gegeven voor onvoldoende vrijwillige oefe ning. De kosten stijgen inplaats van ver minderen. De heer DuymaervanTwist is voor- etandier van algemeene 5-maandsche oefe ning. De oefening is niet voldoende gewaar borgd door het 3-ploegenstelsel miet winter- oefening en kleine oeifeneenhedem. Het be drag voor uitrusting is te gering. Vooroef et- ning moet komen onder leiding van den vrij- wiHigen Landstorm. De heer W ij k betoogt dat het ontwerp onze weermacht geheel zou nekken. Hij dient moties in vragend om schorsing van de behandeling, teneinde een nader onderzoek op te dragen aan een commissie van des kundigen, economen en politici, en om ver vanging van die loting door aanwijzing. (Deze moties werden evenwel niet onder steund en komen dus niet in behandeling). De oefentijd van 6 maanden is te kort. De heer Bomans beschouwt ontwape ning als een internationale qua es tie. Het aantrekkelijke van het ontwerp zit voor hem in de mogelijkheid van aanzienlijke beper king van bet verblijf in de kazerne. De heer Kruy t dient een motie in waar in schorsing der behandeling wordt ge vraagd op grond van onvoldoende finanoi- eele voorbereiding. Dit zal gelijktijdig met de algemeene beschouwingen worden be handeld. Hij verwijt de S. D. A. P. dat zij het imperialisme dient. Spr zal tegen het ontwerp stemmen. Avondvergadering. Aan de orde is voortzetting van de behande ling van het wetsontwerpNieuwe regeling van den dienstplicht. De heer Van de Voort van Zijp (a.-r.) vraagt den minister of het vestingstelsel zal v/orden gehandhaafd of afgeschaft. Spr. dringt eveneens aan op publiceering van de ter grif fie neergelegde nota. Ook wenscht hij zooveel mogelijk verbetering van artilleristische uitrus ting. Ten aanzien van onze stellingen en vestin gen meent de heer Van de Voort van Zijp, dat deze absoluut weerloos zijn. Voorts betreurt spreker dat de loting niet Is afgeschaft. Hij hoopt verder, dat in de wet waarborgen zullen worden opgenomen, dat de vooroefeningen door den vrijwilügen landstorm goed tot hun recht zullen komen. Het is te be treuren, dat voor de 8000 vrijwilligers van den vrijwilügen landstorm geen wettelijke regeling' is getroffen. De heer Schokking (C.-H.), is van mee ning, dat samenvoeging ven kern- en reserve troepen niet.tot verzwaring van den dienstplicht zal leiden, ^ooals de heer Bomans meende. Spre ker acht het inconsequent van den heer Van de Laar, dat hij pleitte voor ontwapening, maar wel een poütie-leger wilde. In tegenstelling met den heer Van de Laar acht de heer Schokking het niet in strijd met het christelijk beginsel het Rijk te handhaven, dus het onrecht te keeren. leis anders zou het na tuurlijk zijn, indien het leger voor aanvalsdoel- einden zou worden gebruikt. De heer T r o e 1 s t r a (S.-D.) bestrijdt het betoog Van den heer Oud. Hij betwijfelt of het stelsel d°r vrijz.-democratcn, dat een nieuwe editie is van het volksleger met invoering van den algemeenen oefenpücht, en dat noch in, noch buiten de Kamer veel aanhang heeft, in derdaad de verlangde bezuiniging zal brengen. De lasten van het militairisme, vooral in het buitenland, worden ondragelijk en kweeken dan jook reeds een stroom van verzet. In België ontwikkelt zich reeds een reactie Dp het miütairistische drijven. Men staat voor de keuze koersverandering of bankroet. Het ftreven van Amerika *op het gebied der ontwa pening acht spreker belangrijker dan wat tot dusvat door den Volkenbond is gedaan Ten aanzien van hetgeen in ons eigen land zou kunnen worden gedaan, zegt spreker, dat de sociaal-democraten het denkbeeld van een volksleger hebben losgelaten, omdat dit een na tionalistisch karakter zou dragen. Zij hebben zich daarom gesteld op het standpunt der inter nationale algeheele ontwapening. Vandaar dat spreker en zijn vrienden luer den ontwapenings- eisch hebben gesteld. De heer Morchant (v.-d.) bestrijdt het stel sel van den minister, dat duur en slecht is en verdedigt het volksleger. Het beroepskader moet verdwijnen. De Minister van Oorlog, de heer Pop, vangt zijn rede aan. De vergadering wordt geschorst tot heden I uur. Berichten. De Staatscourant van 9 Juni bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: gedetacheerd voor den tijd van ten hoog ste drie jaren bij het leger in Nederl.-Indië: a. bij het wapen der infanterie de tijdelijk als zoodanig benoemde res.- eerste luitenant J. C. A. van de Weg, van het 30ste bataljon Landweer-infanterie de reserve eerste luitenant F. W. Hering, van het 3de regiment infanterie, zoomede de res. tweede luitenants H. Scharring en R. de Wilde, onderscheidenlijk van het 11de en van het 5de regiment infanterie b. bij het wapen der artillerie de reserve tweede luitenant J. C. P. van Bael, van het 4e regiment vesting-artillerie; is den reserve-officier van gezondheid der 1ste klasse L. B. C. Veldhof, alsmede de reserve-officieren van gezondheid der 2de klasse J. K. T. Koch, J. J. Jonkman, C. M. van der Schatte Olivier, A. F. linger, B. A. G. Veraart, W. C. van der Linden en F. F. H. T. Croes, allen van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht en eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ontbonden de Staatscommissie inzake den aanleg van een kanaal tot verbinding van Twenthe met de scheepvaartwegen in Nederland, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de bewezen diensten. benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw M. C. E. Bongaerts, voor zitter der commissie inzake den aanleg van tramwegen ten behoeve van de mijnexploi- tatie in Zuid-Limburg benoemd aan de R. H. B. S. te Oostburg tot leerares mej. E. Idzerda en tot leeraar C. L. ter Meulen, A. C. Kievit, A. Hool- horst, Dr. J. A. A. Vrijdaghs, K. E. Freitag en E. P. v. d. Werff tot tijdelijk leerares aan de R. H. B. S. te Terneuzen, mej. S. P. van Houten te Middelburg en tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee A. J. van Riel te Utrecht benoemd tot lid-voorzitter van de com missie van deskundigen bedoeld in de ta bakswet mr. J. R. H. van Schaik en tot plaatsvervanger mr. J. A. de Wilde, beiden Kamerlid benoemd tot tijdelijk referendaris bij het departement van financiën J. C. E. baron van Lijnden te Ulvenhout ontslagen J. C. A. de Kruijff, redacteur, met den rang van referendaris bij het de partement van landbouw. Koninklijk bezoek aan Urk en den Helder. Omtrend het bezoek dat door H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins op 24 en 25 Juni zal gebracht worden eerst aan het eiland Urk en daarna aan Den Helder, ver nemen wij de vozende bijzonderheden. H. M. en Z. K. H. zullen zich den 24en 's voormiddags per trein van Apeldoorn be geven naar het station Bussum-Naarden en verder per auto naar Zeeburg rijden, waar Koningin en Pins zich zullen inschepen naar Urk op de torpedoboot Z. 2, onder commando van Luitenant ter zee le klasse Verloop. Te Urk gaat H. M. en de Prins over op den mijnenlegger Medusa, waar het noen maal gebruikt wordt. Daarna begeven de vorstelijke personen zich per sloep naar den wal, waar den ontvangst plaats heeft door den burgemeester. Allereerst wordt dan een bezoek gebracht aan het raadhuis, alwaar de raadsleden zullen worden voorgesteld. Dan zal een wandeling door het dorp worden ondernomen,, tijdens welke rondgang een bezoek zal worden gebracht aan de school en de vorstelijke personen door de school jeugd zullen worden toegezongen. Verder zullen worden bezichtigd den vuurtoren, de vischafslag en het reddingstation en de elec- trische centrale. Ten ongeveer 3 uur 's namiddags heeft het vertrek plaats naar Willemsoord per Me dusa. De aankomst aldaar wordt verwacht om 7 uur a half acht 's avonds. Dan bege ven Koningin en Prins zich in den gereed- staanden koninklijken trein, waarin gedi neerd en overnacht wordt. Den volgende ochtend zullen de vorste lijke personen de wedstrijden van de konin klijke Marine Jachtclub bijwonen, zulks aan boord van de Medusa. Na afloop van den wedstrijd wordt in den koninklijken trein gencenmaald, na afloop waarvan bezoeken zullen worden gebracht aan de kazerne,, den onderzeebootdienst an het vliegkamp de Kooij. Ten slotte zal H.M. de door de overwin naar in den wedstrijd der kon. Marine Jacht club behaalde prijzen persoonlijk uitreiken. Ongeveer 4 uur denken Koningin en Prins van Helder te vertrekken per trein, om ten ongeveer 8 ure Y avonds op het Loo terug te keeren. Z. K. H. de Prins is gisteravond om 6 uur 24 min. per Staatsspoor ven het Loo te 's-Gravenhage aangekomen. Het bezoek ran den Japansehen kroonprins. Tot de bezoeken welke de Japansche kroonprins tijdens zijn verblijf te Amster dam zal brengen, behoort nog een bezich tiging van het Rijksmuseum. Dat bezoek zal gebracht worden Donderdag namiddag bij den rijtoer en zulks vóór de ontvangst door het Amsterdamsche gemeentebestuur ter Beurze. Verder vernemen wij nog dat de aan komst uit Amsterdam te 's Gravenhage zal plaats hebben te circa half zeven 's avonds en wel aan het Steatsspoorstation in de Rijnstraat. Door de Koningin zijn tijdens het verblijf in ons land van den kroonprins en van den hem vergezellenden Prins Kan-In, aan de hooge gasten toegevoegd aan kroonprins Hiro-Hilo vice-admiraal H. W. J. v. Bleijs- wijk Ris, voormalig commandant van het Nederl. eskader in Nederl.-Indiëkapitein ter zee R. F. Sluijs, marine-attaché bij de Nederlandsche legatie te Londen en de le luitenant jhr. J. P. dé Savomin Lohman, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Aan prins Kan-Tn de kolonel-comman dant van het 3e regiment huzaren te 's Gravenhage G. J. A. A. baron van Heem stra. De dezen eeredienst uitmakende hoog geplaatste officieren van zee- en landmacht zullen zich te Roosendaal, bij aankomst van den Nederlandschen koninklijken trein, waarin de prinsen reizen zullen, ter be schikking stellen van de gasten van Hare Majesteit. Nederland eu België. Men seint aan de N. R. Ct. uit Brus sel, dat de Nederlandsche gezant op uit- noodiging van den eersten minister Carton de Wiart, tegenwoordig zal zijn bij de ope ning van het Hollandsche paviljoen te Lede bij-Aalst, tot stand gebracht dank zij de 500,000 francs, door Nederlandsche da- mes geschonken ten bate van het weeshuis der Belgische officieren en soldaten. Vertrek Dr. Rosen. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Ro sen, heeft Donderdagmiddag, na eenige da gen te 's Gravenhage te hebben vertoefd in verband met zijn aftreden als Duitsch gezant hier te lande, de residentie voor goed verlaten. Met den waarnemend gezant te 's Gra venhage, den heer Von Vietinghoff, waren alle leden van het Duitsche gezantschap en daaronder ressorteerende instellingen in het station aanwezig, om afscheid te nemen van den heer Rosen. Daartoe waren mede tegenwoordig de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, vergezeld van den ge zant jhr. mr. Beelaerts van Blokland, chef van de afdeeling Politieke Zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, ver der de Zwitsersche gezant, terwijl eindelijk eenige dames en heeren, die tot de kennis sen van den gezant behooren, o.a. het Eer ste Kamerlid de heer Idenburg, een harte lijk afscheid van den vertrekkende namen. Mevrouw Rosen blijft nog eenige dagen te 's Gravenhage. Nieuwe gezangen in Mexico en Peso Een -wetsontwerp tot verhooging van het i hoofdstuk Buiten]. Zaken der begrooting is ingediend. Onze gezant te Washington is tot dusver geaccrediteerd bij de regeeringen j van Cuba, Mexico en Panama; thans wordt voorgesteld een afzonderlijken gezantschaps- post te Mexico in te stellen, waarvoor wordt uitgetrokken als traktement 8000. als verblijfsvergoeding 16,000. Voorts wil d'e Regeering een beroeps-consulaat-generaal te Lima voor Peru, Ecuador en Bolivia in stellen, terwijl het voornemen bestaat den daar te benoemen consul-generaal den titel te verleenen van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Hiervoor wordt uit- getrokken als traktement 6000, als ver blijfsvergoeding 15,000, voor kanseliers op de twee genoemde posten als traktement 2500 en als verblijfsvergoeding 3500; een en ander berekend over een half jaar. De consul-generaal te Caracas zal tevens in I gelijke hoedanigheid voor de republiek Co lumbia worden aangewezen. Omtrent den dienst in de republieken in Centraal Ame- rika zal bij de begrooting voor het volgende I dienstjaar een voorstel worden gedsan. Van deze gelegenheid wordt tevens ge bruik gemaakt 500 (de helft van 1000) uit te trekken tot verhooging van de ver- blijFsvergoeding van den consul-generaal te Caracas en voor den kanselier 250 meer jaar naar reden van 500). I Verder zijn de noodige gelden aange- vraagd voor 1. vestigings-, reis- en verhuis kosten van den te Mexico te benoemen ge- zant; 2. idem van den te benoemen consul- generaal met den titel van gezant in Peru; 3. uitrustingskosten en reis- en verblijfkos ten der twee aan te stellen kanseliers; 4. kosten van inriohting van twee kanselarijen, en 5. dienstuitgaven over het tweede half jaar 1921 dezer kanselarijen. De totaal aangevraagde verhooging be draagt 140,250. De a;rondbelasünr> Minister De Vries heeft, naar het Hbld. verneemt, met de groepen teT rechterzijde van de Kamer, overleg gepleegd over een nieuw artikel 7 van de Grondbelastingwet, waarin de mogelijkheid wordt geopend om, met behoud van het stelsel der wet, onthef fing' te verleeneni aan die aangeslagenen. welke, naar het por deel van den hoofdin* specteur der belastingen, door de bepalin gen der wet onredelijk gedrukt, of m hun bestaan zouden bedreigd worden. De inkomstenbelasting te Rotterdam Na een vaak zeer scherp debat heeft de Raad van Rotterdam gisteravond zon der hoofdelijke stemming besloten den ver menigvuldigingsfactor voor de plaatselijke inkomstenbelasting van 2.4 te verlagen tot 1.35. Directeur Handelsinrich- t in gen Amsterdam. De Raad van Amsterdam heeft benoemd tot directeur der Handelsinrichtingen den heer M. J. W. Roegholt, c.i., directeur van openbare wer ken te Delft. De heer Roegholt, die no. 2 op het dubbeltal stond, kreeg 19 stemmen, ter wijl de heer D. Boomsma, c.i., ingenieur- chef der afd. Havenwerken te Rotterdam, als no. 1, 13 stemmen kreeg. Auto-ongeluk. Men meldt ons u* Heerlen Woensdag ontstond aan de Meezervbroe- leerweg een botsing tusschen een vracht auto en een luxe-auto. De chauffeur P. L.^ oud 20 jaar, werd gewond naar het zieken huis overgebracht, -waar hij tengevolge van bloedverlies is overleden. Motorongeluk. De heer Van der Pas uit Heerlen is nabij Geldrop door he$ springen van een voorband met zijn motor* rijwiel in eene sloot gevallen. Met gebro- ken been en andere ernstig verwonde lichaamsdeelen werd bij per auto naar het gasthuis vervoerd. Keuringsdienst Goes. De gemeenteraad van Goes heeft benoemd tot directeur van den keuringsdienst van wa ren dr. L. H. van Berk te Zeist. De benoeming van den heer E. H. T. van Borssum Waalkes te Terneuzen, was door den minister van arbeid niet goedge keurd. Kunst en Wetenschap. Het straatje vanVermeer. -h De Echo de Paris voegt haar stem bij hen, die willen dat het Louvre het Straatje zaj koopen. Het zal dan twee stukken van Ver-* meer bezitten, welke samen een uitstekend beeld geven van diens kunst. Het Kantwerk stertje is indertijd voor slechts 1270 francs gekocht, zoodat men desnoods het Straatje! des noods nu wel wat duurder kan betalen* Rekent men de beide koopprijzen door el kaar, dan komt men wel tot drie millioen, doch als men bedenkt, dat het Louvre zelf slechts en millioen geeft en kunstvrienden de rest, dan moet men toch wel tot de con clusie komen, dat men een dergelijke ge legenheid niet moet laten voorbijgaan. Meni zal de noodig-e hulp wel vinden, want voor dat eenige inschrijving was opengesteld, heeft een anonieme Amerikaan reeds een chèque van honderdduizend francs gestuurd, Een bijzondere benoeming. Uit Leuden meldt men ons: Bij de benoe mingen tot gewoon lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde alhier is een zeer bij zondere, rd. die van den ouden beer O. C. van Hornessen. Deze toch bekleedde tot voor korten tijd het ambt van gemeente-veld wachter te Woubrugge, waar bij rustend nu nog woont. Veel heelt hij bijgedragen tot de kennis der historie van Woubrugge en Hoogmade, door geschriften en tentoonstel lingen, ook op kerk-historisch gebied. M. G. van Kemenade. Te Ge- mert is overleden in den ouderdom van 84 jaar de heer M. G. van Kemenade, tot voor eenige jaren lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De nood In Kong«a-i|e. Men verzoekt ons het volgende te wil len melden: Het comité tot leniging van den kleeren- nood in Hongarije, gevestigd PrinsegTacht 13, Den Haag, dat verleden jaar door toe vallige omstandigheden in haar huis aan 16 Hongaarsche meisjes-studenten huisves ting heeft kunnen geven om de zomerva- cantie door te brengen, ziet zich door ge brek aan ruimte nu gedwongen, een beroep te doen op menscblievende families. Door de ontberingen van den afgeloopen winter hebben deze meisjes-studenten de gezonde Hollandsche lucht en voeding weer dringend noodig. Voor zoover zij niet te 2wak zijn, zijn zij bereid lichte huiselijke bezigheden te ver richten, terwijl de meesten van hen in staat rijn, op 't gebied van vreemde talen en mu ziek' iets bij te dragen. Tot op het oogebhk zoekt het Comité buisvesting voor 15 meis jes van 18 tot 20 jaar en 2 oudere dames, van plm. 40 jaar Welke families willen zich opgeven om gedurende plm. 6 weken logies aan te bieden Verzocht wordt aanbiedingen te richten tot den adviseur van bovengenoemd comité den heer W. G. Grottendieck of tot de pre sidente, mevr. Romeijn, Statenlaan 6 te 's-Gravenhage. Hulpcommiezen ontslagen. Alle hulpcommiezen, zeven in getal, zijn te Gendringen ontslagen. Zij verlaten uiterlijk 1 Juli e.k. 's Rijks dienst Uit de veenkoloniën. Te Oudepekela werken aanstaanden Maandag de cartonfabrieken Albion en Union weer. De burgemeester van Oudepekela deelde in den gemeenteraad mede, dat voor werk verschaffing ruim 81,000 is uitgegeven, en dat die zonder regeeringssteun niet kan worden voortgezet. T r a g i s c h. Te Beesterzwaag had de familie alles in orde gebracht voor een gouden echtpaar. Plotseling werden de bei de oude menschen ongesteld, met het droe vig gevolg, dat op den dag, dat het feest zou worden gevierd, de oude man en een dag later zijn vrouw grafwaarts werden ge bracht. Lysol gedronken. Een huis vrouw te 's Gravenhage liet dezer dagen haar twee jongste kinderen, een van vier jaar en een kleine van negen maanden, een 'oogenblik alleen in de kamer, terwijl een fleschje met lysol op de tafel stond. De vierjarige knaap liet toen het kind in de wieg uit het fleschje met de gevaarlijke vloeistof drinken, met het gevolg, dat de kleine nog dienzelfden dag aan de ge volgen overleed. Fabrieksongeluk. In de Kon. Metaalwarenfabriek der firma J. N. Daal- derop en Zonen te Tiel schoof Woensdag middag bij het plaatsen van een metaal- persmachine, eenige duizenden kilos zwaar, deze van een dommekracht, waar door de bejaarde timmerman C. Koremans aan één zijde van zijn lichaam weeseiijk werd gewond. In hopeloozen toestand is hij in het St. Andreasgesticht opgenomen. In de gistermiddag gehouden gemeente* raaldiszitting van Utrecht is aan de orde ge* steld het voorstel van den heer Frijda, strek* j kende dat geen voorstellen in den loop van 1 het belastingjaar van B. en W. behooren uit te gaan, noch amendementen uit den boezem van dien raad onmiddellijk in stemming wor- den gebracht, waarbij gelden worden ge* voteerd boven bij de begrooting uilgetrok* ken bedragen, indien daarvoor <ie dekkings middelen niet worclen aangewezen en uit onvoorzien ook niet meer valt af te schrij ven, indien de financieele commissie niet vooraf gehoord is. Tevens kwamen daarbij in behandeling het voorstel van B. en W. om I den factor der inkomstenbelasting voor het dienstjaar 1921/22 vast te stellen op 1, ne vens een voorstel tot wijziging van de be grooting over 1920 en die van 1921. De theer Frijda opende de algem. beschou wingen over deze punten. Hij vergeleek de belastingbedragen van Rotterdam en deze gemeente, waaruit blijkt, dat die van Utrecht aanmerkelijk hooger zijn. De vermindering van belastingdruk als gevolg van het stelLn van den factor op 1, is z.i. niet noemers- waard. Spr. errtiseerde de overschrijdingen van de posten der begrooting, en merkte voorts op, dat van den handel thans ten op zichte van de belastingen niet veel te ver wachten is. Hij zeide verder, dat zijn motie niet zoover strekt, dat zij slaat op kleine be- dragen;zij heeft slechts betrekking op voor stellen, welke hooge bedragen eischen of waaruit consequenties kunnen volgen. Het budgetrecht van den rsad wordt daardoor niet aangetast. Ten opzichte van den factor vroeg spr. zich af, hoe groot de druk het volgende jaar zal worden, wanneer men dit jaar te doen krijgt met tegenvallers. De heer Bakker merkte op, dat hij inder tijd met den wethouder van financiën bij de I beraadslaging over de begrooting gedeba tteerd heeft over een verhoogde vaststelling van onvoorzien. De wethouder achtte het toen niet noodig, den raad meer zakgeld te geven. Thans blijkt, dat deze post ontzaglijk veel te klein is. Hij is dan ook van oordeel, dat de post onvoorzien verkeerd geraamd is. Spr. zeide verder, dat de schuldigen in de finantieële mizère den gemeenten moeten gezocht worden in Den Haag. Hij gelooft niet, dat de regeering zich ernstig bezig houdt met den financieëlen toestand der ge meenten. Bezuiniging op het gemeentelijk budget uiterst is moeilijk; zij zal niet meer kunnen bedragen dan enkele procenten. Ten opzichte van de overschrijding van da begrooting zeide spr. van meening te ziji^ dat de oorzaak daarvan toch ook wel ligt bij B. en W., die een technisch minder juiste begrooting hebben ingediend. Op on voorzien komen nu posten, die toch heusch niet onvoorzien waren, b.v. de autogarage en de uitbreiding van de meisjes H.B.S.. Zij waren tijdig genoeg bekend. Spr. noemt dit wanbeleid. De raad treft dus niet het verwijt van verspilling. Alle uitgaven, die op on voorzien hebben gedaan, moesten gedaan worden. Spr. deed verder een woord van* protest hooren tegen wat hij noemt den zoo- veelsten trap, die de Tegeering doet om de autonomie vanxle gemeenten te verkleinen, in verband met den eisch van vroege vast stelling van den factor der inkomstenbelas ting. Hij conoludeerd, dat in Utrecht van eed rojaal of verkwistend beheer geen sprake is^ dat daarvoor althans geen bewijs te vinden is, en voorts, dat de financieële verhouding tusschen rijk en gemeente verkeerd is. De heer Swane onderwierp de rede vaiS den heer Bakker aan critiek. Hij kondigdei verder een voorstel aan, om den factor te bepalen op 0.9 in plaats van op waarvan hij de mogelijkheid trachtte aan te toonen. Ten aanzien van het voorstél-Frijda merkte spr. op, dat de raad zich toch maar heel wei nig aan de adviezen der financieële com missie stoort; deze commissie zou op grond daarvan, best afgeschaft kunnen worden. in de evondzitting is het amendement van den heer Swane om den factor te bepalen op 0.9 aangenomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2