ZOMER OPRUOmro B. KRAAL SPOTPRIJZEN Langestraat 26 Langestraat 26 FONTEIN SCHIPPERS MEUBILEERINGEN - TEGEN - B.KRAAL Amersfoort i LAHGESTR. 26-104 J 0N«9989 009 O •*•800 a 1 amersfoort iahG'straat 2U-IO* /-^ $8§ppi®p onderscheid tusschen godsdienstige en an- dere bijeenkomsten. En ook al komt er geen botsing, kan vooral in landelijke gemeenten, de Protes tant die eene processie ontmoet aan groote onaangenaamheden bloot staan. Bewijst hij eerbied aan monstrans of heilige beelden, dan verliest hij om zijn laffe en huichel achtige houding de achting van eigen gc- loofsgenooten; weigert hij dit eerbiedsbe- toon dan is hij in de oogen der Roomschen gesignaleerd als atheïst en loopt hij groote kans in eigen gemeente te worden geboycot Mag in Protestantsche streken de bevolking 'door haar te dwingen tot openbare Gods- 'dienstbelijdenis, aan zoo iets worden bloot gesteld? Moet hier de Overheid niet den godsdienst, en conscientie-vrijheid bescher men? Ten slotte durft het blad' aan onze R. C. fandgenooten zeiven te wagen-: acht gij de vrijheid om overal processies te houden be vorderlijk voor uwen godsdienst; begeert gij de opwekking van godsdiensthartstochten? Acht gij den feilen kamp niet alleen op gees telijk gebied, waar hij geoorloofd en vaak Ciooddg ds, maar ook op maatschappelijk en politiek gebied wenschebjk? Of is hier het fcfuietanon movere niet op z'n plaats? En aan de Regeering vraagt het blad: is Jiet alles wèl overwogen, niet verstandiger de voorgestelde wijziging, van art. 171 der Grondwet in te trekken? Berichten. Oost en West. Te Rotterdam is de algemeene Jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging Oost en jWest, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur rar. W. Sonneveld. De heer Sonneveld besprak den stand der vereeniging. Dit jaar was voor de vereeniging zeer belangrijk. Het ledental steeg en de inkom- pten uit de contributiën vermeerderden, het geen Spr. toeschrijft aan het energiek werken yan den vorigen secretaris, den heer Goossen, die nu in Indië de belangen der vereeniging be hartigt. Op de feiten komend, wees spreker al- rereerst op de in dit jaar plaats gehad hebben de opening van het Tehuis voor Indische Stu denten. Verder wees hij er op, dat het orgaan 'der vereeniging thans voor risico van de firma (Ten Hagen wordt uitgegeven. In den boezem der vereeniging blijft nog' heel veel te wenschen over. Dit schreef spreker toe aan de onverschil ligheid voor ethische doeleinden, aan de gerin ge belangstelling voor Oost en West in het moederland en aan het gebrek aan opgewekt üeven, kenmerk van onzen tij<L Op voorstel van het bestuur bekrachtigde de vergadering de benoeming van mevr. M. Ten BoschBosscher tot eere-lid bij gelegenheid .van haar 70sten geboortedag. Besprekingen werden hierna gevoerd over het Jnlichtingenboekje der vereeniging en den in vloed daarop van het gouvernement. Goedgekeurd werd de benoeming van den heer H. J. A. Raedt van Oldenbarneveldt tot .secretaris van het informatiebureau in plaats Van den heer J. L. van Gennep. De heer Petit bracht ter sprake de vertegen woordiging in West-Indië. De heer Zuiderhof deelt mede dat, hoewel de beide vertegenwoordigers in Paramaribo en op Curasao in eenigszins andere verhouding tot de Vereeniging staan als die in Indië, deze perso nen uitstekende vertegenwoordigers zijn. De heer Fernandez hoopt, dat ten aanzien van de West en speciaal van Suriname, ook iets door de vereeniging zal worden verricht. De voorzitter zeide, dat deze zaak ter sprake is gekomen, doch in verband met den nieuwen 'gouverneur nog niets definitiefs valt te zeggen. Een voorstel van de afdeeling Haarlem, om in samenwerking met de Maatschappij tot Nut ivan 't Algemeen, Indische voordrachten te loten houden in verschillende deelen van het land, waar departementen van eenige beteekenis ge vestigd zijn, gaf aanleiding om de propaganda voor de Koloniën door middel van film- en le- izingavonden te bespreken. Het voorstel-Haarlem bleek niet bevorderlijk voor de samenwerking met het bestaande Comité van Indische cursus sen en leergangen, waarom besloten werd dat 't hoofdbestuur zich in verbinding zal stellen met bedoeld comité om naast lezingavonden in de 'afdeelingen ook dergelijke avonden in de peri pheric te houden. Herkozen werden in het hoofdbestuur dc hee- ren J. P. Brondgeest, Haarlem ;mevr. douair, ijhr. C. Clifford Kocq van Breughel Roelofs, Bre da F. E. Luitjes, Nijmegendr. H. H. Zeijlstro, Deventer. Gekozen werden mevr. A. Dijk Bruyn yan Rozenburg, vacature-J. Calmeijer, Apel doorn Calkoen, vacature-C. F. Schoch, Am sterdam terwijl de verkiezing van een bestuurs lid In de vacature-H. F. Tillema, Groningen, Werd aangehouden. Ter vervanging van den heer» feaedt van Oldenbarneveldt, werd gekozen de •heer F. Peski, uit den Haag. Na afloop der vergadering werd door de deel nemers van de jaarvergadering met de Colum bus van de H. A. Lijn een boottocht gemaakt door de havens, terwijl daarna een gezamenlijk diner plaats had in de Officiercn-Societeit in het Park. Yereeniglng van lietterknndigen. Zaterdag 18 Juni werd te Groenendaal bij Heemstede de Algemeene Jaorlijksche Vergade ring gehouden der „Vereeniging van Letter kundigen". De voorzitter, dr. P. C. Boutens opende de vergadering met een korte rede, waarin hij er op wees, dat de algemeene malaise, waaronder ook do letterkundigen lijden, in het afgeloopen jaar nog allerminst heeft opgehouden. Er wor den weinig boeken uitgegeven. Het bestuur heeft met zijn onafgebroken pogingen tot verbe tering van de toestanden en tot hel invoeren van maatregelen in het belang van de letterkunde en haar beoefenaars nog niet veel resultaten be reikt. Werd het vorig jaar gekenmerkt door een reeks van buitengewone vergaderingen, die weinig positiefs hadden opgeleverd, het bestuur meende ditmaal zich van het oproepen daar toe te moeten onthouden, daar geen dringende onderwerpen te bespreken waren, en ook van de leden geen voorstel in dezen zin was inge komen. Hij hoopte dat de leden zich dezen dag in deze schoone omgeving zouden ten nutte maken, en zich in het voeren van onvruchtbare discussies zouden beperken. De heer Maurits Wagenvoort merkte op, dat het of aan het bestuur of aan de leden jmoet liggen, of aan beide, dat dit jaar zoo onbelangrijk was geweest. Hij bepleitte het reorganiseeren der vereeniging' tot een van be roeps-auteurs. De Voorzitter wees er op, dat dit plan van den heer Wagenvoort reeds meermalen door een groote meerderheid is verworpen en zng er van af het nogmaals te bestrijden. De 1ste secretaris las nu een groet voor, door de Vlaamsche Vereeniging van Letterkundigen, voorzitter E mm a n u e 1 de Bom, aan de Noord-Nederlandschen zus- tervereeniging gezonden, gewagende van de warme sympathie door menigeen onder de Vlaamsche schrijvers van wege de Noord-Ne- derlanasche ondervonden. (Applaus). De heer Van Hulzen stelde voor, de Vlaamsche colle ga's in het najaar tot een congres uit te noodi- gen. De Voorzitter zeide dat het bestuur hier over zal beraadslagen. Tot bestuurslid worden herkozen de heeren Herman Robbers, vice-voorzitler, en Ka- relWasch,2e secretaris, terwijl in de plaats van den heer Bastiaanse, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de bestuurscan- didate Mevr. Marie Verhoeve n S c h m i t z. De heer Wagenvoort deed bij de rondvraag een voorstel, om bij de regeering aan te dringen op een maatregel die in Noorwegen reeds toe gepast wordt, waardoor de bioscopen door den staat geëxploiteerd worden en uit de baten de kunst wordt beschermd. Hij meende dat daar door tevens de bioscoop ten goede zou kunnen worden geleid. De Voorzitter had tegen dit plan ethische bezwaren. Hierna werd de vergadering gesloten. Het Nederl. Koode Struis. De Vereen. „Het Nederl. Roode Krui<" hield Maandag onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, een algemeene ver gadering in den Dierentuin te 's-Gravenhage. Z. IC H. de Prins opende de vergadering met eene rede, waarin Z. K. H. er o. m. op wees, dat deze vergadering heeft te beslissen over de vredestaak van het Nederlandsche Roode Kruis. Slechts wanneer het Nederl. Roode Kruis in vol len vredestijd zich kan wijden aan zijn ont plooiing, beschikken kan over voldoende en goe de personeele en materieele hulpkrachten, kan het voor de onverhoopte oorl ^-^aak berekend jzijn. Z. K. H. de Prins verleende hierop het woord aan den secretaris-generaal mr. H. C. Dressel- huys voor het uitbrengen van het verslag over 1920, aan welk verslag wordt ontleend, dat sinds de vorige algemeene vergadering de werk zaamheden van het hoofdbe: zich meeren- deels hebben uitgestrekt over uipverleening aan het buitenland. Er konden nog 6 treinen met levensmiddelen enz. naar Oostenrijk en Hon garije worden uitgerust, met een totaal van 119 wagons. Deze treinen vertegenwoordigden een waarde van ongeveer 904,000.—. Spreker bracht een woord van dank aan de velen, die op welke wijze don ook, den arbeid van het Roode Kruis hebben gesteund en daar door tot een succes maakten. In Nederland zelf waren de werkzaamheden van het Ned. Roode Kruis niet gering. De kringmagozijnvoorraden konden, dank zij den van het departement van oorlog ontvangen steun, nog aanmerkelijk worden uitgebreid. Bij den watersnoodramp te Cuyck en omge ving in bet begin ven 1920 werd aan de cetrof- Voordeeiige aanbieding GRONDBEKLEEDING Prima iTOLTILTTAPÏJT ralni 130 c.5f. breed Id BEIGE. FBAISE do BESIBA klenren per meter A p,. TELOOBS CODTON v. raambekleediog, prachtkwalUctl 185 e.M. br., LILA. ItESID V en FBAISE, per meter AOrf VRAAG NOG HEDEN DE STALEN AAN. fen bevolking door het hoofdtfestuor hulp oer- leend aan de provincie Drente, welke wederom door een veenbrand werd geteisterd. De heer Dresselhuys voegde aan zijn uiteen zetting van hetgeen door het Roode Kruis in het afgeloopen jaar werd verricht, nog de opmer king toe, dat krachtige versterking der binnen- landsche organisatie noodzakelijk is, zulks o.m. te meer omdat het de bedoeling van den minister van oorlog is, om de geheele hulpverleening in evacuatiegebieden in mobilisatietijd, aan het Roede Kruis over te laten. Hierop werd overgegaan tot de vaststelling van de begrooting der vereeniging. De penningmeester van het hoofdbestuur, de heer jhr. A. W. G. van Riemsdijk, bracht ver slag uit. O.m. deelde spreker mede, dat in totaal het Roode Kruis ontving uit Nederland en de koloniën voor hulpverleening in het buitenland een som van ruim 1 milliocn 141 duizend gld. Dit door spreker genoemde totaal bedrag houdt geen verband met de groote -hoeveelhe den van goederen/# levensmiddelen enz. enz. aan het Nederlandsche Roode Kruis voor het buiten land geschonken. Een nauwkeurig ondorzoek naar den stand van de eigen geldmiddelen bracht spoedig aan 't licht, dat de inkomsten der vereeniging niet in overeenstemming waren met de uitgaven en dat zij, op de oude wijze voortgaande, jaarlijks voor een aanmerkelijk tekort zcit'komen te staan. Het Nederlondsche Roode Kruis is van 1867 van boven af van regeeringswege ingesteld. Wij hebben, zeide spreker, verplichtingen tegenover de regeering op ons genomen. Nederland is lid van den Volkenbond en wij zijn het moeten wor den van de Ligue des Sociétés de la Croix-Rou- ge, dat ook wederom zijn verplichtingen mee brengt, kortom toen wij zagen aan de hand van deugdelijke cijfers, dat door het groote jaarlijk- sche tekort het bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis gevaar liep, hebben wij ons tot de Regecring gewend over verhooging der subsidie. Aan spreker valt thans het genoegen te beurt te kunnen mededeelen, dot het voornemen bij de regeering bestaat om de Rijkssubsidie met 20,000.te verlioogen, waartoe de noodige gelden bij suppletoire begrooting over 1921 zul len worden aangevraagd. Nadat de vergadering zich met deze uiteen zetting had vereenigd, werd in de vacature van den e< rsten ondervoorzitte' voorzien door be- noemi -g bij acclamatie van jhr. H. Loudon, voorzluter van het kringbestuur 's Gravenhoge. Voorts werd als gevolg van de tusschen het Oranje- en Roode Kruis gesloten overeenkomst tot lid van het dagelijksch bestuur van het Roo de Kruis benoemd een lid van het dagelijksch bestuur van de Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis". Als zoodanig werd door de vergadering zonder hoofdelijke stemming gekozen de gep. schout-bij-nacht de heer J. J. Rambonnet, on der-voorzitter van het Oranjekruis. Hierop waren aan de orde de voorstellen van het hoofdbestuur, inzake de vredestaak van het Nederlandsche Roode Kruis. Op 5 Mei 1919 werd te Parijs de „Ligue des sociétés de la cecia Rouqe" gesticht met zetel te Geitève. Bijna alle Roode Kruisvereenigingen zijn daarbij aangesloten; ook de Nederlandsche. Doel van de Ligue is bij uitstek de vredestaak, de werkzaamheid in tijd van vrede, door de aan gesloten R.-K. vereenigingen te steunen en te helpen bevorderen. Nederland mag bij deze krachtige internationale samenwerking op huma nitair gebied niet achterblijven, zal zich niet vermogen te onttrekken aan dezen internatio nalen plicht op straffe van in de Internationale Liga van R. K. vereenigingen te worden uitge schakeld. Echter neemt het R. K. in Nederland bij lange niet de plaats in, welke van haar verwacht wordt. Haar ledentalis verTe onvoldoende en bedraagt slechts 0.27 pCt. der bevolking. Als eens 5 pCt. der geheele bevolking lid is neemt zij de plaats in, waar zij behoort. Om in de lijn te blijven, door de reeds ver melde Ligue aangegeven, zij het N. R. K. het lichaam, dat overal helpt, steunt, raad schaft, voortstuwt, de drijvende kracht is. Op het veel omvattende gebied van vredes werk kan het N. R. K. echter slechts dan iets presteeren, wanneer het de al ge ra 2 ene belang stelling in en sympathie voor zijn vredespro- gram kan wekken, over ruime fondsen kan be schikken en zich gerugsteund weet door nage noeg de geheele natie. Hiertoe zijn drie dingen noodig, xi.1. Io. verspreiding van kennis over doel, wezen en vredesprogram van het N. R. K. (propaganda dus); 2o. een algemeene geld inzameling over het geheele land; 3o. ledenwer ving. In een .„programma voor vredeswerk" wordt gezegd, dat de afdeelingen der Vereeniging tei hond nemen dan wel blijven voortzettende opleiding, uit- en toerusting der helpers en help sters; eveneens zooals sommige afdeelingen reeds doen behartigen zij de belangen der onder hun hoede gestelde invalide gewezen mi litairen, die zich met Rijkssubsidie toeleggen op het leeren van een voor hun omstandigheden en capaciteiten geschikt vak, om als bruikbaar lid in de maatschappij terug te keeren. Daarnaast noemt het programma nog het ter hand nemen van wijkverpleging, het verleenen van hulp en steun in den meest ruimen zin oan ontslagen patiënten, de bestrijding der geslachtsziekten, de bevordering der hygiëne door het geven van cursussen, het bieden van steun aan tuberculose bestrijding en de verpleging van zwakzinnigen. In een afzonderlijke bijlage wordt verder de volgende „verdeeling van den arbeid" aangege ven Voor de afdeelingen. 1. Het voeren van propagenda, het werven van leden, het versterken der fondsen, volgens de door het hoofdbestuur aan te geven werk wijze. 2. Opleiden, oefenen, perfestionneeren en op sterkte houden der helpers (leden van de trans portcolonnes). Zij kunnen nuttig en goed werk doen bijmeetings, volksfeesten, wedstrijden, brand, massa» ongevallen (spoorwegrampen), transporten van zieken en gewonden. 3. Geleiden, oefenen, perfectionneeren der helpsters bovenal vorming tot „maatschappe lijke werksters". Zij kunnen nuttig en goed werk doen in poliklinieken en ziekenhuizenwijkver pleging en toepassing van hygiënische maatre gelen werk tot hulp aan ontslagen patiënten zuigelingenverzorging. 4. Het behartigen der belangen van onder hun hoede gestelde militaire invaliden, die een nieuw vak moeten leeren. 5. Wijkverpleging. 6. Hulp aan ontslagen patiënten. 7. Bestrijding van geslachtsziekten, daadwer kelijken en/of door het houden van cursussen over sexueele voorlichting. 8. Hygiëne in het algemeen, woninghygiëne cursussen voor aanstaande moeders en kraam vrouwen zuigelingenverzorging. 9. Steun aan T. B. C.-bestrijding. TO. Verzorging van zwakzinnigen. Voor het hoofdbestuur. T. Het uitwerken en regelen van dé propa ganda en al wat daarmede verband houdt. 2. Helpers. Het hoofdbestuur steunen door subsidie voor de cursussenvoorziening met draagbare verbandtrommeltjes voorziening met dienstkleeding; uit- en toerusting; door het houden eenmaal per jaar van een onderüngen wedstrijd met prijzen. 3. Helpsters. Het hoofdbestuur steunen door ons haar toegang tot de ziekenhuizen te bevor deren (noodig voor haar opleiding), door sub sidie aan de cursussendoor tegemoetkoming in de aanschaffing van dienstkleeding. 4. Het aanwerven van een korps van 100 re serve-verpleegsters, steeds gereed om binnen 2 maal 24 uren te zijn ter plaatse waar zij ver langd worden. Van secundair belang zijn te beschouwen het beter uit- en toerusten der Kringmagazijnen; het bouwen en in gebruik stellen van een ambulance spoorwegwagen. De heer mr. H. C. Dresselhuys gaf nog een korte toelichting op deze voorstellen van het hoofdbestuur, waarop debat volgde. Ten slotte werd het hoofdbestuur gemachtigd de ontworpen vredestaak te trachten te verwe zenlijken en daarvopr propaganda te voeren. Op voorstel van het kringbestuur in Drente werd besloten een onderzeok in te stellen naar de werkzaamheden der kringen, in het bijzonder of die beantwoordt aan de verwachting, bij de instelling gekoesterd, en in verband hiermede, naar het recht. Een voorstel der afd. Assen om de opleiding tot Roode Kruis-hclpster af te schaffen en te vervangen door een volledige opleiding tot Roode Kriris-verpleegster van een beperkt aan tal vrouwen, werd na debat ingetrokken. Aangehouden werd een voorstel der afdeeling Leerdam tot wijziging van art, 10 der statuten in dien zin, dat ontheffing off redasseering der door de afdeelingen af te dragen gelden mo gelijk is. Na rondvraag werd 'de vergadering 'door Z» K. H. den Prins gesloten,, M e 1 k v 0 o rz i en in g van den Haag. In de Maandag gehouden verga* dering van den Bond van Melkveehouders! in Zuid-Holland, Kring Den Haag, W8arinj 17 afdeelingen vertegenwoordigd waren, ia kenbaar gemaakt, dat het plan om tot zelf detailleeren van de melk over te gaan, in de ghouden afdeelingsvergaderingen met sym« pathie is begroet. Voor de verdere voorbereiding is een commissie benoemd, die zich in contact zal stellen met de reflectanten die zich aan< meldden voor een detailhandel om met dit uitgangspunt meerdere slijterijen in t0 stellen. Van meerdere afdeelingen werd het voor* stel ingediend om een stamkapitaal te vor* men door een heffing van b.v. 5.— pef koe, teneinde te komen tot stichting van een inrichtingsgebouw in Den Haag. Aangezien door den Haagschen Mello* handel de wensch was kenbaar gemaakt om de onderhandeling nog verder voort te zetw ten, werd de ingestelde commissie ook daar toe machtiging verleend. Met algemeene stemmen werd besloten dat het beter was, de zelf-detailleering suo cessieveliik te doen aanvangen. Gebouw Postchèque- en Girodienst. Ingediend is een wetsont werp tot verklaring van 't algemeen nut dc onteigening ten behoeve van de uitbreiding van het gebouw van het bestuur van den postchèque- en girodienst. Aan de Memorie van Toelichting wordt o. a. ontleend, dat bij de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag van. de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betref fende de begrooting voor 1920 (na de ver werping van het voorstel, om agentschap pen voor de uitvoering van den post chèque- en girodienst in te stellen), is me degedeeld, dat tot een belangrijke uitbrei ding van het directiegebouw zou moetea worden overgegaan, waartoe afzonderlijke voorstellen zouden gedaan worden. In af wachting daarvan werd 70.000 aange vraagd om in de dadelijke behoefte aan 1c- caliteit te voorzien door een tijdelijk hulp gebouw op de binnenplaats te stichten. Dit hulpgebouw, aanbesteed voor 59.500, is inmiddels opgeleverd met in begrip van meer werk voor f 59.723,30 en begin April in gebruik genomen. Het aantal rekeninghouders, thans circa: 38.000 bedragend, neemt sterk toe, zoo dat gerekend naar den tegenwoordigen gang van zaken (gemiddeld pl.m. 1500 pei maand meer), binnen twee jaar da 70.000 80.000 zullen zijn bereikt. Er moet daarom steeds in de naaste toe komst tot uitbreiding der localiteiten wop den overgegaan, welke niet anders mogelijk is dan door aangrenzende perceelen in ei gendom te verkrijgen, waartoe onteigening onvermijdelijk is. De onteigening wordt tot het Hoogstnood zakelijke beperkt, in verband met de moge lijkheid van invoering eener andere Inrich ting en werkwijze van den postchèque- en girodienst, welke van invloed zou zijn op den omvang van de administratie bij de di rectie. - Belastingbetalers en KaïW, delsfaculteit De afd. Amsterdam van den Nederlandschen Bond van Belast tingbetalers heeft een adres aan de ledei van 't College van Gedeputeerde Staten dei Provincie Noord-Holland gezonden, waarfr wordt verzocht het daarheen te leiden, da het besluit van den Amsterdamschen Ge} meenteraad van 10 Juni betreffende de in) stelling van een handelsfaculteit niet £a worden goedgekeurd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 6