jlan verzuim van aangifte, of wel verzoeken om uitstel van betaling van oorlogS winstbelasting. Deze verzoeken diene men ook voor h *t vervolg u\ aan de Koningin of aan den Minister. Ncderl. 3Ïtot bevordering der Tandheelkunde. In de te Maastricht gehouden algemeene vergadering dezer maatschappij is aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, waarbij de 'vergadering haar meening uitspreekt, dat het üiet wcnschelijk is, dat een lid der maatschappij desgevraagd particulier eenig overheidscollege van advies dient, bij het beramen of tot stand 'brengen, wijzigen of reorganiseeren van eenigen wettelijken maatregel of verordening of ecnige instelling op het gebied van tandheelkundig jonderwijs of tandhygiënc, doch, dat het wcn schelijk is, dat dit lid het college verwijze naar jhet hoofdbestuur der Mij. of het bestuur der desbetreffende afdeeling. Benoemd werd tot juridisch adviseur de heer Nord Thomson te Leiden. Het voorstel van de afdeeling Amsterdam in beginsel te besluiten tot het stichten van een fonds voor noodlijdendo tandartsen, hun wedu wen en weezen, werd aangenomenbesloten werd een commissie te benoemen, die dat plan nader zal uitwerken. Verder is aangenomen een voorstel von het hoofdbestuur om in beginsel te besluiten tot het organiseeren van een nationaal congres voor mond- en tandhygiëne omstreeks Paschen 1922. Het congres zal te Amsterdam worden gehou den. De heer Nord wees op de bedenkelijke ver schijnselen in het tandheelkundig leven, n.l het oprichten van allerlei inrichtingen, die niet al leen tegen lager tarieven werken, maar ook op misleidende wijze reclame maken, waartegen men voorloopig geen stelling kon re-men. Dit onderwerp zal in het hoofdbestuur besproken worden. Bij een bespreking van het onderwijspro gramma van de Mij. tot bev. der tandheelkunde, behandelde de heer Sanders de feiten, die aan leiding hebben gegeven tot toestanden, die niet bevorderlijk zijn voor de belangen der Mij. Hij heeft met 7 andere collega's een voorstel inge diend ter benoeming eener speciale commissie, die deze zaak willen bestudeeren en van advies dienen. Volgens hem zal dit voorstel de par tijen tot elkaar brengen. De heer Nord vindt, dot de zaak nog niet in een stadium verkeert om in een algemeene ver gadering behandeld te worden. Het slot van de debatten was, dat aangenomen werd een voorstel, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat een speciale commissie benoemd worde, samengesteld door het hoofd bestuur, in den geest, zooals vervat in het voor stel Sanders c.s. en overeenkomstig de bespre kingen in deze algemeene vergadering. Tot behoud van Delft. Het Bouwkundig Weekblad heeft een geillus- treerd Oude-DelIt-nummer uitgegeven, met ■het doel op te komen voor het behoud van die door de electrische tram bedreigde oude gracht. Men vindt er het oordeel van vele bekende mannen o.w. Breitner, Joseph Cuy- pers, prof. Derkinderen, prof, Roland Holst, mr. O vervoorde, prof. v. d. Steur en vele andeien. Het plan van den aanslag is zoo onge veer bekend. De Haagsch-Delftsohe stoom tram moet worden omgezet in een electri sche beugeltram en deze electrische tram van zwaar Jc-aliber moet natuurlijk precies rijden over het Oude Delft. Op de smalle gracht komen palen en draden; moeten hoo rnen gerooid en gesnoeid worden, zelfs hoorde men van het oude gruwelplan om stukken van het Oude Delft te dempen en een paer van de prachtig gewelfde bruggen weg te breken. Het is niet doenlijk het rechte te weten te komen daar alles tot dusver wordt voor bereid in besloen kringen. Doch vóór het te laat mocht zijn, dient tegen deze onvergeef lijke wandaad te worden gewaarschuwd. Binnen enkele dagen zijn de lijsten van Delfia tot behoud van het stadsschoon op 't Oude Delft door ruim 3000 ingezetenen geteekend. Wees inri-ch ting te Neer- •bosc h. Te- Nijmegen is de 58ste jaarver gadering gehouden van de Vereeniging 'We es inrichting te Neerbosoh, onder presi dium van ds. A. Pij .lacker Hordijk, na wiens openingswoord tot nieuwe leden der ver eeniging werden benoemd de heeren prof. dr. H. Th. Obbink, te Utrecht; ds. H. Jonker, te Middelburg; dr. p. Stegen^a, te Amster dam mr. F. G. van Walsem, te ZeistA. G. J. Wilod Versprille, te Nijmegen; ds. A. J. de Beaufort, te GulpenM. D. Meijneken, te RotterdamJ. van der Schalk, te Rotter dam J. Spreij, te Alphen a. d. RijnW. Hooijkaas, te RotterdamE. C. U. baron Calkoen en mr. H .E. baron van Verwolde, beiden te Gorssel en mr. E. B. E. Brands, op den Wildenborch te Vorden. Als bestuurslid werden herkozen de H.H. P. J. Brunt, te Rietveld bij Woerden en mr. H. Th. 's Jacob, te Huis ter Heide, terwijl in de plaats van cle heeren J. van Zwetwijn en J. M. Voorhoeve, die wegens hoogen leef tijd hadden bedankt, gekozen werden ds. 'J. Ossewaarde, te Nijmegen, en prof dr. H. Th. Obbink, te Utrecht. In hot rapport van de commissie tot het aiczien der administratie werd lof gebracht aan de verdiensten van den overleden ad- iministrateur, den heer A. GeiTetsen. De in komsten overtroffen de uitgaven met 1352.42. Uit het jaarverslag vein den directeur, ds. Schrijver, bleek, dat in het afgeloopen jaar veel werd gevergd van bestuur en directie, doch dat, dank zij veler werken en financiee- len steun, de opleiding en alles wat daarme de in verband staat geregeld kon doorgaan. Voor 306 kinderen uit alle deeien des lands en van verschillende gezindten werd opne ming gevraagd, van wie 64 werden opgeno men, in de eer Me jüeets veeaen die in andere wees-huizen geen plaats konden krij gen. 62 kinderen vertrokken, enkele naar hun familie, een zevental die wegens wange drag verwijderd werden en de overigen we- «tens olaatsirur in een betrekking naar het 'UdpJOM werk dat zij op de Weesinrichting hadden geleerd. Aan het einde van het 'boekjaar ver toefden 497 kinderen in de Weesinrichting. Met groote waardeering wordt in het ver slag den ook het afgeloopen jaar ondervon den steun van heinde en verre vermeld. Nadat enkele zaken, dc stiohting betref fende, waren besproken, werd de vergade ring besloten en deden de leden onder lei ding van den directeur en bestuur een rond gang door het omvangrijke weezendorp. De Kerk van Arkel. Omtrent het verbrande kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Arkel, wordt nog medegedeeld dat dit gebouw in wijden omtrek bekend was om zijn eigenaardigen bouwtrant; het was een van de zeven of ach in ons land voorkomende ectogenen, achthoekige koe pelkerken, gedekt door eenachthoekig lei en dak. De deuren, ramen en banken had den gothische motieven. Het geheel, had geen groote architecto nische waarde, evenmin als er antikwarische of aesthetische beteekenis te hechten was aan een doopvont,, lichtkroon of preek stoel. Het avondmaalzilver, waaronder twee achttiende-eeuwsche wijnkroezen, wordt al tijd in de pastorie of bij den koster be waard. Alleen de mooie torenklok, die door haar sonoor geluid als in alle dorpsgemeenten cachet gaf op den Zondag en bij begrafe nissen was zeer oud. Vóór dit kerkgebouw bevond zich ter zelfder plaatse een kruiskerk, die op haar beurt de opvolgster was van de kapel, die door een onderaardschen gang verbonden moet zijn geweest met het kasteel van Jan van Arkel. Het nu afgebrande gebouw bevatte onge veer 250 zitplaatsen. Al is het gebouw voor eenige jaren hooger verzekerd, toch zal de ze -brandl voor de gemeente een groote schadepost zijn, aangezien de fondsen der gemeente zeer gering zijn en de financieele belangstelling der leden niet groot is. Reizende Blblioth eken. Men schrijft ons: In het aanstaande najaar zullen voor de veertiende maal Reizende Bi bliotheken naar alle oorden van ons land worden gezonden. Deze instelling beoogt, gedurende de wintermaanden, wanneer het werk op het land bijkans stil ligt, en veel tijd thuis wordt doorgebracht, aan de bewo ners van het platteland goede en degelijke lectuur te verschaffen. Elke zending bestaat uit 100 o-f 50 zorgvuldig gekozen boeken, en wel romans, werken voor de jeugd, popu- lair-wetenschappelijke werken en enkele tijd-schriftjaapgangen. De toezendin-g geschiedt geheel kosteloos nadat zich iemand ter plaatse bereid heeft verklaard als boekbeheerder te willen optre den. Van de lezers wordt slechts een flees- geld van 3 cent per boek en per week ge vorderd. Alle plaatsen, waar de gelegenheid tot het verkrijgen van goede lectuur ont breekt, kunnen voor de- vetiging van een Reizende Bibliotheek in aanmerking komen. Bovendien bezit de Vereeniging een uit gebreide vakbibliotheek, die door middel van de boekbeheerders der Reizende Bibli otheken het geheele jaar door aan belang stellenden tegen een klein leesgeld franco per post worden toegezonden. Volkscultuur. Men bericht ons, dat te 's-Gravenhage een N.V. Uitgevers maatschappij „Volkscultuur" zal worden op gericht, ten doel hebbende de exploitatie van goedkoope, nuttige", populair geschre ven lectuur op elk gebied. Er zullen zoowel hier te lande als in Ne- deriandsch-Indië plaatselijke commissies voor Volkscultuur worden gevormd om de algemeene verspreiding der uitgaven te be vorderen. Direcleuren zijn de gep. Eerste-Luit. H. C. C. Cloekener Brousson en R. M. Nato Socrato (voor de Hollandsche en Maleisohe lectirur) en G. J. Graauw te Amsterdam (voor de exploitatie in Nederland door col portage.) GJ u' «leusporen feest De Vlamingen, in Nederland verblij vend, zulleno ok dit jaar de Herdenking van den slag der Gudensporen, die het Nationale feest der Vlamingen is geworden, op luister- li «ke wijze vieren. De inrichtende kring, de Vlaamsohe Vereeniging „Voor Vrij Vlaan deren" uit den Haag, richt daartoe, op Za terdag 9 Juli a.s., te 7 u. 's avonds in de za len van Pulchri Studio, den Haag een groot kunstfeest is. De zanger Caro uit Utrecht, de zangeres mevr. Mien Secrève en de de- riamateurs W. Benoy en Dree Hermans, ver leenden hun medewerking. Verzen, van Albrecht Rodenbach, Julius Vuylsteke, Richard de Cneudt, René de Clercq en Willem Gijsels worden voorgedra gen, en liederen gezongen van Peter Benoit, L. Mcrtelmans, Jef van Hoof, Lieven Du- vosel, J. Buysse H. van Praag. De feestrede wordt gehouden door volks vertegenwoordiger Maes, uit Vlaanderen, de feestdriftige leider van het Gentsche front, terwijl ook toespraken zuilen gehouden wor den door een Noord-Nederlander en een Zuid-Afrikaan. Dit kunstfeest, waarop ook alle belangstel lende Nederlanders en Zuid-Afrikaners wor den uitgenoodigd zal niet a'leen wezen eene onvergetelijke Vlaamsche plechtigheid, maar levens een verbroederingsfeest voor alle leden van den gTooten Dietschen stam. Het bevroren vleeecli t© Amsterdam Toen, voor twee maanden, bij het het opzet ten van de vleeschvoorziening, te Amster dam, de omzet berekend werd op gemiddeld 140 ton, det is 140.000 K. G. in de maand, lachten,zoo lezen wij in de Tel.,de sla- g<ers er om. Zij vonden deze berekening on waarschijnlijk hoog. Het is echter in plaats van 140 ton in de maand. 140 tor in de week gewerden. Het hoogst bereikte cijfer was tot dusver 160 ton per week. Op het oogeivblik is het verbruik iets min der. Het is nu mid-zorner en de sla-met-ei eren viert hoogtij, ook zijn er veel gezinnen niet vacantie naar buiten. Ook thans be draagt hét verbruik echter gemiddeld 120.000 Kilo, zoodat de geraamde maand- omzet toch altijd nojg ongeveer weekom- zet blijft. Het vkesch is er 's zomers heelemaal niet minder op. De slagers zijn van oordeel, dat het evengoed tegen de warmte kan als versch vleesch, ze'-fs zóu de latente kou, die het door het bevriezen in zich heeft, het lan ger goed doen blijven. Trouwens de zomer hitte is thans niet zoo groot, het duurt twee dagen voor het ontdooid is. Uit een staatje in de Slagerscourant con stateert de Tel. dan nog, dat het wekelijksch vleeschverbruik gestegen is met 70228 K.G. Het is ook zeker, dat het bevroren vleesch prijsregelend werkt. In de tweede week van Mei bedroeg de inkoop van het versche vleesch le kwaliteit 1.10 per pond. En niettegenstaande het nu de weidetijd is en dus de veeprijzen feitelijk zouden moeten stiigen,zoodat dan ook vol gens de meening der vakmenschen de in koopsprijzen van le kwaliteit zonder invloed van buiten 1.40 1.50 zouden bedragen is op hel oogenbhk de prijs van 1-e kwaliteit versch vleesch op het abattoir 1. De boeren hebben reeds minder vee in de vetweide gedaan, wat dan weer de fokke rij en de zuivelbereiding ten goede komt. Misschien is het Argentijnsoh-e vleesch dan nog eens Indirect de oorzaak, dat we weer boter en melk voor normalen prijs kun nen krijgen. Laten we het hopen; het mag welf K)jMLre(<Hng verzekeringsplleht. Aan De Risicobank, orgaan der Centrale Werkgevers Risicobank ontlecnen wij het vol gende „In het vorig nummer van ons maandblad deelden wij mede, dat het wetsontwerp tot her ziening der Ongevallenwet 1901 thans door beide Kamers der Staten-Generoal is aange nomen. Het is inmiddels ook door de Koningin bekrachtigd en als wet van 2 Mei 1921 in het Staatsblad verschenen (Stbl. 700). De wet zal op een nader door de Kroon te bepalen tijdstip in werking treden. Voor de Risicobank zal de uitbreiding van den verzekeringsplicht van groote beteekenis blijken, omdat zonder twijfel een stroom van werkgevers, wier bedrijven thans verzekerings- plichtig worden, zich lot onze organisatie wen den zal, om door haar het risico der verzeke ring te doen dragen. Wij spreken van een stroom van nieuwe ver- zekeringsplichtige werkgevers en inderdaad is daarmede niet te veel gezegd. Verwacht wordt dat meer dan 150.000 arbeiders, die tot nog toe niet onder de ongevallenverzekering vie len, voortaan uit kracht der gewijzigde wet wel verzekerd zullen zijn. Tot nu toe waren immers naast de bedrijven, waarin van een krachtwerktuig werd gebruik gemaakt, slechts die bedrijven verzekerings- plichtig, welke als zoodanig uitdrukkelijk in ar tikel 10 der Ongevallenwet worden genoemd het waren de bedrijven, waarvan de keuze ons steeds wat willekeurig leek. Voor den geheelen handel oestond vcrzekeringsplicht alleen dan, wanneer ten behoeve van het bedrijf van eenig krachtwerktuig werd gebruik gemaakt, of wan neer handel werd gedreven in ontplofbare of vluchtige, licht ontbrandbare stoffen, voorzoo- ver van deze stoffen meer dan een bepaalde hoeveelheid in voorraad werd gehouden. Voor het overige waren bedrijven, uitgeoe fend in kontoicn, magazijnen, winkels, enz. niet verzekeringsplichtig en het zijn vooral deze, die de rijen der verzekeringsplichtige werkge vers belangrijk komen versterken en die zich dan, naar wij meener. te mogen aannemen, ook voor een zeer belangrijk deel zullen wenden tot de Risicobank. Een deel van deze werkgevers kan aanstonds woiden ondergebracht in de eene of andere be staande Risico-vereeniging. Evenwel dienen ook eenige nieuwe Risico- Vercenigingen in het leven te worden geroe pen. De geheele handeldrijvende middenstand, die zich tot nu toe om het bestaan van een Onge vallenwet nog weinig had te bekommeren, wordt verzekeringsplichtig. Het congres van den Nederlondschen Mid denstandsbond aanvaardde reeds in Juli 1920 de conclusies, waartoe de heer V. R. Y. Crcc- sen, directeur der Centrale Werkgevers Risi co-Bank, kwam aan het slot van zijn desbe treffend pree-advies. In de eerste plaats zal nu worden overge gaan tot de stichting van een Risico-Vereeniging voor den Handeldrijvenden Middenstand. Daarnaast zal er plaats zijn voor een Risi co-Vereeniging voor den Geld- en Effecten handel en wellicht voor een Risico-Verceniging voor Kantoren. Zullen wij thans een herhaling zien van wat eerder is geschied Zullen ook nu weer velen beginnen met naar een premie-maatschappij te gaan om ook weer te eindigen met aansluiting bij de Risico-Bank Wij geloovën, dat men zich zoowel moeite als kosten besparen zal door van meet af te kiezen voor het zuiver onderling stelsel, dat is door zich aan te sluiten bij de Centrale Werk gevers-Risico-Bank." De strijd legen de muggen. In Noord-Holland is, zooals men weet, een campagne op touw gezet tegen de malariamug*. Vijfentwintig ploegen zijn in den afgeloopen winter aan het werk geweest zooveel mogelijk om de broedplaatsen dier insecten te vernieti gen. Is nu de malaria in de provincie verdwenen? Geen sprake vonl Dat mocht men ook niet verwachten, aldus betoogt dr. H. Aldenhoff, ge neeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in een artikeltje, waarin hij er op aandringt den strijd tegen de voor de volksgezondheid zoo gevaarlijke beestjes voort te zetten. Wij ontleenen er voorts het volgende aan Waar in het vorige najaar het aantal met malariaporasieten besmette muggen groot werd gevonden, en dus de kans om door een muggesteek te worden besmet toen groot was (het rasultaat van dien «teek in het late na jaar komt herhaaldelijk pos in het voorjaar als een malaria-aanval tot uiting; gedurende den win ter blijft besmetting verborgen, kon reeds wer den voorspeld, dn thet aantal voorjaorsgevallen groot zou zijn. Dit is op vele plaatsen zoo uit gekomen en op grond daarvan heb ik reeds van vele zijden zelfs van geneeskundigen moe ten hooren, dat de campagne niets heeft opgele verd. Deze gevolgtrekking is niet juist en voor barig; de malariagevallen die tot dusver voor komen, berusten voor een goed deel op besmet ting in het vorige najaar. Pas nu zijn de malaria muggen lichting 1921 aanwezig, d. w. z. die, die zijn ontstaan uit eitjes in dit voorjaar gelegd door de wijfjes, die dezen winter den dans zijn ontsprongen; pas in Juli en Augustus krijgen wij den zomertop der malaria, berustend op do aanwezigheid van vele muskieten, die de besmet ting van mensch op mensch overbrengen. Deze gelegenheid tot overbrenging en daarmede het aantal malariagevallen, zal natuurlijk afhangen vn het .anti voor die overbrenging* beschikbare muskieten; zijn er dezen winter vele bevruchte muggen wijf jes gedood en hebben die dus niet ieder haar 200-tal einderen gelegd, dan is het zeer denkbaar, dat het aantal muskieten en daar mede het besmettingsgevaar dezen zomer ge- rinfer is, hetgeen zich dan pas zal moeten uit spreken in een vermindering van het aantal malariagevallen in Juli, Augustus en September, en verlaging van den zomertop. Daarop houde men dus zijn aandacht gespannen. Mocht die verlaging niet intreden, dan vcroordeele men daarom de genomen moatregelen nog niet,, daar het best mogelijk is, dat pas na het dooden van een groot aantal wijfjes gedurende eenige win ters een dergelijke invloed zal hebben, dat de dichtheid van de anopheles zooveel is vermin derd, dat de besmettingskans werkelijk zooveel daalt, dat zich dat in een duidelijke verminde ring der malariagevallen uit. Zij, die de zaak in vollen omvang overzien, blijven vertrouwen stellen in de gevolgde me thode. En wat doet nu de malariabestrijding in den zomer? Andere methode van bestrijding verdelging van broedplaatsen, stelselmatige chi- ninebehandeling der bevolking, goasbescher- ming komen als algemeene overheidsbestrij- dingsmiddelen, naar het oordeel der bevoegde deskundigen, voor Noord-Holland niet in aan merking, ook ol niet met het oog op de beschik bare gelden, die naar hun mecning met veel grooter nuttig effect bewaard moeten blijven voor de wintercampagnef wat dan ook de be doeling is. Toch heeft het verdelgen van mug gen ook in den zomer groot nut; vooral in de huizen en in de stallen van huizen, waarin ma larialijders voorkomen, waar dus dc aanwezige muskieten malariaparasietenhoudend bloed zui gen cn dus weer andere personen kunnen be smetten. Kon men alle muskieten in die huizen dooden, dan zouden er geen besmette muskie ten overblijven, duar geen diersoort hier te lan de, voor zoover bekend, voor malaria vatbaar is. Maar dit geregeld dooden van muskieten in den zomer in de huizen en stallen kan niet door de overheid worden ter hand genomen, daar dit te veel geld zou kosten. Maar overi gens moet het geschieden door de bewoners zelf en dat is eigenlijk een kleine moeite. Men vange ze, vooral in de slaapvertrekken en wel tegen het vallen van de schemering op de ra men en later tegen den zolder met een glas, waarin een dot, gedrenkt met petroleum, op een stok, hetgeen de beste methode is. Wil men de muggen buiten zijn woning houden, hetgeen na tuurlijk het meest afdoend is, dan passe men, in de allereerste plaats voor de slaapkamers, praktische gaasbescherming toe, zóó aange bracht, dat ook bij opschuiven van ramen ont staande spleten dicht blijven. Diefstal en heling van auto's en motorr ij wielen. De rechtbank te den Haag heeft uitspraak gedaan in de za ken tegen de personen, die bet-roken waren bij de diefstadden of bij de heling van chas sis, auto's en moterrijwielen, gepleegd in het laatst van het vorige jaar en het begin van dit jaar, ten nadeele van de firma Englebert en Co. Veroordeeld werdende 27-jarige W. L. uit den Haag wegens het geven van gelegen heid tot het wegnemen van 5 motorrijwielen tot 1 j. en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis; de koop man J. J. M. H. uit Roterdam, wegens heling van 21 chassis, 2 motorrijtuigen en 4 motor rijwielen, tot 1 jaar gevangenisstrafden kantoorbediende J. K. uit Rotterdam wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de op brengst van gestolen voorwerpen, tot 9 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaren en onder de bijzondere voorwaarden, dat de beklaagde 1350 aan de firma Bnglebert zal vergoe den de boekhouder E. D. uit den Haag we gens het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van gestolen voorwerpen, tot9 maanden gevangenisstraf, met aftrek de pre ventieve hechtenis; de emballeur D. B. en den cauffeur J. J. A. C, recidivist, beiden uit den Haag, wegens diefstal door 2 of meer vereenigde personen van 2, respectievelijk 4, motorrijwielen, tot ieder 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenisde magazijnbediende E. F. A. F. uit den Haag, wegens het opzettelijk ver- koopen van door misdrijf verkregen motor rijwielen en het opzettelijk voordeel trek ken uit de opbrengst van door misdrijf ver kregen voorwerpen, tot 9 maanden gevanr genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis de reiziger L. Ghr. G. I. uit Rotter dam wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van door misdrijf verkre gen goederen, eveneens tot 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis (deze beklaagde werd van één hem ten laste gelegd geval van opzettelijk voordeel trekken vrijgesproken. School- en Kerknieuws. Donderdag werd op eenigszins feestelijke wij ze het zestigjarig bestaan herdacht van de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen aan de Camperstraat te Amsterdam. In den morgen vereenigde zich een aantal genoodigden in de school. Er waren, behalve een aantal autori teiten, o.w. dc minister van arbeid, de heer Aol- berse, een 130-tal oud-leerlingen. De directeur der school, dr. R. Th. J. Mëurer, hield een feestrede, waarin hij allereerst een h'storisch overzicht gaf van de opleiding voor vroedvrouwen vóór 1861 en ging vervolgens de geschiedenis van de school na. Dr. De Meu- rer stond daarna lang* stil bij de thans gevolgde opleidingsmethode en besloot zijn rede aldust „Zoonis nu de opleiding der vroedvrouw bij ons is geregeld, staat Nederland m dat opzicht aan den spits, en moet het Nederiandsche volk, voor wie een ontwikkelde en goed onderlegde vioedvrouwcnstand, van het grootste gewicht- is, dankbaar zijn aan de bestuurders, die niei hebben geschroomd ter bereiking van dat doel groote sommen ter beschikking te stellen. Dat Nederland zich daarop mag beroemen, is vooijj een niet gering deel aan minister Aalbersc té' danken. In uwe tegenwoordigheid bij deze her denking, aldus richtte spreker zich tot den minister meen ik te mogen zien een bewijs' van de groote belangstelling, die gij gevoel^ voor d#» vroedvrouwen, wier ontwikkeling en', toewijding recht geven op de waardeering* van) het publiek, en waarvan naar mijne mecning,' bij de verwezenlijking van uw socioal-hygiëniv schc plan en, met vrucht kan worden gebruik gemaakt. Br ben er zeker van, in den geest van de vroedvrouwen in Nederland, waarvan en ter herdenking van het jubileum harer kweek school, een honderdtol hier aanwezig is, te han delen, wanneer ik u hartelijk dank zeg voor. dit blijk van waardeering. Na de rede van ds. Meurer, hield de minister van arbeid, de heer P. J. M. Aalberse, een toe spraak, waarin hij allereerst namens de regeer ring zijne gelukwenschen uitte met dit feest. Spreker stelde er prijs op te verklaren, dat hij hoofdzakelijk hier was gekomen om duidelijk te maken, ook naar buiten, de groote belangstel ling, welke de regeering koestert voor de vroed vrouwen en voor hare opleiding. Hij betreurde het, dat bij een groot deel van het Nederiandsche volk de stand der vroed vrouwen niet begrepen en niet meer gewaar deerd wordt, omdat hieraan is toe te schrijven dat het aantal vroedvrouwen zoo klein is. Gaar ne zou spreker daarom van deskundigen willen vernemen, wat van de zijde der regeering gedaan zou kunnen worden, om dit vooroordeel van het publiek weg te nemen. Spreker heeft reeds eenige heeren uit dezen kring bij zich gehad, en die wijten de weinige belangstelling aan de slechte salarieering; daar om heeft spreker onmiddellijk overleg gepleegd met den minister van binnenlandsche zaken, ten einde een betere regeling van de gemeenten te verkrijgen inzake de bezoldiging der vroedvrou wen. Overigens was spreker van oordeel, dat het publiek niet voldogide kennis heeft van de mooie cn sociaal nuttige taak der vroedvrouw en dit nog wel, i u wij aan den spits staan in Europa, wa de opleiding betreft. Wij zijn op dit gebied een voorbeeld voor anderen en van gan- scher harte heeft spreker dan ook de uitbreiding voor het derde leerjaar gesteund, omdat daar door meer nog dan voorheen de vroedvrouw in staat gesteld zal worden haar taak naar be- hooren te vervullen, vooral ook de taak der zui- gg 1 ingenbestrijding, welke spreker met gerust heid ook aan de vroedvrouwen durft toe te vertrouwen. Spreker eindigde met den wensen uit te spre ken, dat uit alle rangen en standen jonge vrou wen gevonden zullen worden, om tot vroed vrouw opgeleid te worden, opdut ook in de toe komst vanuit deze schoot een zegen moge uit gaan voor het Nederiandsche volk (toejuichin gen). De wethouder voor de openbare gezondheid, dr. I. H. J. Vos, paarde namens het gemeente bestuur van Amsterdam zijne gelukwenschen aan die door minister Aalberse geuit. Het verheugde spreker, dat er een steeds betere en vruchtdragende samenwerking is ge komen tusschen deze school en het gemeente bestuur, hetgeen te danken is aan het feit, dat gezamenlijk ter bestrijding van de zuigelingen sterfte een consultatiebureau in deze Rijks kweekschool is gevestigd. Nadat vervolgens dr. De Snoo uit Rotterdam in een korte toespraak directie en bestuur had geluk gewenscht en mevr. De Graaf, een oud vroedvrouw, getuigd had, dat de woorden van waardeering hier door den minister gesproken, diepen indruk hebben gemaakt op de vroed vrouwen, die gewoonlijk niet overstelpt worden met waardeerende woorden en spreekster van deze gelegenheid gebruik had gemaakt den be voegde autoriteiten er op attent te maken, dat de „economische en rechtspositie" van de vroedvrouw dringend verbetering vereischt, eprak voorzitter van de commissie van toe zicht en beheer, dr. L. C. van der Meulen, een slotwoord, waarin hij de sprekers dankte voor dc hartelijke gelukwenschen geuit en bovendien de vele schenkers van bloemen, waarmede het kleine school lokaal rijkelijk gevuld was voor hunne schoone gaven. Een der vroedvrouwen overhandigde daarop in kostelijke bewoordingen, onder groote hila riteit alle bouquetjes aan hen, voor wie ze be- hestemd waren en hierbij mag niet onvermeld blijven, dut een van de prachtige bloemstukken voorstelde een ooievaar met een klein poppetje in theeroosjes er aan hangende. De officieele plechtigheid was hiermede ge ëindigd en de genoodigden, onder wie o.m. opt gemerkt werden behalve minister Aalberse en wethouder Vos, de heeren mr. L. Lietaert Peer- bol te, directeur-generaal der afdeeling volks gezondheid van het departement van arbeid, dr. J. Kuiper, directeur van het Wilhelminagast- huis, dr. L. Heyermans, directeur van den ge neeskundigen dienst, dr. A. H. M. J. von Rooy, hoogleeraar in de verloskunde cn de leer der vTouwenzicktten te Amsterdam en dr. C. F. Schreve, secretaris van den Geneeskundigen Kring, begaven zich daarna naar de binnenplaats waar de leerlingen lichamelijke oefeningen ver toonden. 's Middags werd in intiemen kring feest ge vierd. R. K. Kerk. Derde Ord e-C o n g r e s. Te 's-Hertogenbosch is Woensdag naar aanlei ding van het 7e eeuwfeest der Derde Orde van den H. Franciscus, een Nationaal Congres ge houden waaraan duizenden deelnamen. In op tocht trok de groote stoet naar de Kathedrale Kerk, waar de Bisschop Mgr. Diepen om half 12 eene gelezen H. Mis opdroeg en Dr. Jos. Krijn uit Valkenburg een rede hield over de Derde Orde en den Vrede. In vier paral lel vergaderingen spreken om 3 uur. Mr. Dr. J. v. Best uit Eindhoven. Jhr. Mr. C. van Nispen tot Sevcnaer uit Den Haag, Pater, Dalmatius van der Geest uit Nijmegen en T4gr. C. C. Prinsen uit Den Bosch over den strijd te gen de geldzucht, tegen den onleschbaren dorst naar genietingen, de plichten der vrouw en do De^-^e 0:4a als behoedmiddel tegen het zeden- bedrijf der tijden. Het Congres wordt besloten met een Pontiff caal Lof, waaronder Pastoor A. Vermeulen Si J. int den Haag spreekt over de Derde Qrde ei de Mariavereermg*.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 6