SOU'S BraiÉtiÉriaél iteWemg 71 Tel. 539 - Ssesterweg-speor. ST. EfDILION JOH. BQTTINGA. Levering van prima Hoiiandsche-, Duitsche- en Belgische Anthraciei. Gietcckes en Brechcokes voor Centrale verwar mingen. Concurreerende prijzen. Per wagon korting. i. I. SEiïEi» 8 Zi., ütrechlsclis sir. 17, Tel. 145. J. J. POLDERMAN, Voor de reis GEZOKDHEIDSSOHOENEH Kantuor-Baekhandcl et Drultkerij B. Kramer, Per fiesch fl.75, per anker f 72.- VRAAGT Dr. LAHMANN'S Voor Amersfoort alleen verkrijgbaar bij: Langestraat 28 Tel. 59 limiilml 85, lil. 326 f Ml zeer aan te bevelen ORICINEELE Bordeaux, gewas 1917 Accountant en Leeraar M. 0. Boekhouden. Anna Paulowoalaan t. Opmaken van Balansen en verdere Accountantswerkzaamheden. - Telef. 331. »Jz (Brochures vrorilen op aanrruag gaarne verstrekt). Modern Drukwerk Kantoormeubelen Schrijfmachines gemeentewet krocht. in overeenstemming is ge- Voorontwerp van wet tot wijziging der Arbeidswet 1919. De Minister ven Arbeid heeft bij den Hoogen 'Raad van Arbeid aanhangig- gemaakt een voor ontwerp van wet tot 'wijziging der Arbeidswet 1919. Aan de toelichting wordt het volgende ont leend Het ontwerp beoogt allereerst een technische herziening der Arbeidswet tot stand te brengen, teneinde enkele bezwaren te ondervangen en eenige leemten aan te vullen, waarvan, blijkens de met de wet opgedane ervaring, de urgentie niet kan worden ontkend. Van de redenen, die uit dit oogpunt tot de 'indiening dezer voorscellen hebben geleid, tre den er vooral twee op den voorgrond. Nachtarbeid in bakkerijen. In de eerste plaats moet gewezen op het feit, dat artikel 39 der wee op 24 October 1921 expireert. Na dien datum zal, wordt een nadere voorziening niet getroffen, de mogelijkheid dus 2ijn uitgesloten, om aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen een vergunning tot nacht arbeid te verleenen. De minister nu is van meening, dat een ver gunning tot nachtarbeid te verleenen. De minister nu is van meening, dat een daar toe strekkende bevoegdheid ook na 24 October e. k., niet kan worden gemist, omdat zich steeds omstandigheden kunnen voordoen, die het tijde lijk yerrichten van nachtarbeid in broodbakke rijen noodzakelijk maken. Daarnaast heeft de ondervinding aangetoond, dat het modem ingerichte grootbedrijf aan nachtarbeid behoefte heeft, wil economische ex ploitatie der ovens mogelijk zijn. Voorts zijn nog enkele andere belangrijke wij zingen noodig in het gedeelte der wet, dat be trekking heeft op den arbeid in broodbakkerijen. Verlenging en verschuiving van den arbeidstijd. Th de tweede plaats heeft bij het aanhangig fttaken van dit ontwerp de overweging gegolden, dat het stelsel, volgens hetwelk thans vergun ningen tot verlenging of tot verschuiving van den normalen arbeidstijd wordt verleend, nood wendig en spoedig- aanvulling behoeft. En dat wel in dien zin, dat, maken voor een bepaalde groep van ondernemingen dezelfde omstandigheden afwijking van de nonnen der •wet noodzakelijk b.v. St. Nicolaasdrukte in "banketbakkerijen, voorjaarsdrukte in kleeder makerijen, chemische wasscherijen, enz. de mogelijkheid meet worden geopend om de ge legenheid daartoe te bieden, hetzij krachtens een algemeen, in de Staatscourant af te kondigen ministerieel e beschikking, geldend voor alle tot iüie groep behoorende ondernemingen, hetzij in gevolge een algemeene machtiging aan de dis trictshoofden, om aan alle of een aantal onder nemingen dier groep zoodanige verruiming te iverleenen. Het geldende stelsel, dat ook in de hier be doelde geva'lcn noodig maakt, om aan iedere .onderneming afzonderlijk een vergunning* uit |te reiken, c.q. nadat het districtshoofd voor leder speciaal geval gemachtigd is, is onnoodig omslachtig, leidt voor de belanghebbenden niet Zelden tot groot»tijdverlies en onttrekt cn dit bezwaar weegt niet het minst de arbeids inspectie te zeer aan da: gedeelte van haar taak Jdat op het gebied der arbeidsbeveiligïng ligt. Ibtontwerp wil de mogelykheid openen, dat Arhnid 1 lijke voorschriften, betreffende de regeling van den arbeidsduur wordt afgeweken, indien werk gevers en werknemers hieromtrent tot overeen stemming zijn gekomen. De vraag of het gewenscht is daarbij zoo ver te gaan, dat voor een vergunning, als boven bedoeld, ook regelingen in aanmerking komen, waarbij de gemiddelde arbeidsduur voor een bedrijfstak de wettelijke grenzen overschrijdt, of deze regelingen zich moeten beperken tot een verschuiving van den arbeidstijd, meent de minister in den eerst aangegeven zin te moeten beantwoorden, echter onder deze beperking, dat een jaarmaximum van 2500 uren ongeveer overeenkomende met de op de Internationale Arbeidsconferentie te Washington aangenomen 48-urige arbeidsweek niet wordt overschre den. Voor bedrijven, die ingevolge art. 26 of artikel 27 der Arbeidswet langer dan 45 uur per week mogen werken, kan bedoeld maximum dienovereenkomstig worden verhoogd. De minister is van oordeel, dat deze vrijheid moet worden gelaten allereerst met het oog op de industrieën, die onder buitenlandsche con currentie gebukt gaan. Kunnen werkgevers en arbeiders in een zoodanige industrie het eens worden omtTent de invoering van een gemid deld 48-urige werkweek, dan kon het, naar het gevoelen van den minister, geen bezwaar ontmoeten, dot de regeling, die de bedrijfsge- nooten blijkbaar zelve in het belang van het betrokken bedrijf achten, onder de noodige, door de overheid te stellen waarborgen in de plaats treedt van de voorschriften der wet. Maar ook voor bedrijven, die niet vaor de wereldmarkt werken, kan deze vrijheid ge wenscht zijn en leiden tot overeenkomsten, waarbij zooals thans reeds in verschillende collectieve arbeidscontracten, o. a. in dit voor de typografische vakken, het geval is wordt bepaald in hoever door overwerk de voor die bedrijven geldende normale arbeidsduur kon worden overschreden. Worden voor de laatst bedoelde bedrijven vergunningen verleend tot het toelaten van in gemeen overleg vastgestelde overwerk regelin gen, dan zal, zooals van zelf spreekt, ten aan zien van die bedrijven aan art. 28 eerste lid. of art. 29 der Arbeidswet T9I9 slechts zelden toepassing behoeven te worden gegeven. Dergelijke regelingen bieden voor het be drijfsleven dit voordeel, dat de werkgever, mits blijvende binnen het aantal ovenrren dat vcor een bedrijf wordt toegestaan (ten hoogste 160 per jaar), voor het aanvaarden eener opdracht, die overwerk noodig maakt, niet eerst de dik wijls tijdroovende en daardoor soms te laat ko mende bewilliging van de overheid behoeft te vragen. Op de détails van het ontwerp komen wij nog nader terug. Een «llenatwelgernars-OTitwerp. Men meldt ons uit den Haag Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat reeds bij het ontwerpen van de dienstplichtwet de mogelijkheid van eene regeling voor de ernstige dienstweigeraars door den minister van Oorlog onder de oogen is gezien. Gebleken is toen, dat een afzonderlijke wettelijke regeling noodig was, getlijk ook betoogd dóór den minister in de vergadering van de Tw-eede Kamer der Staten-Gerveraal van 14 Juni j.l., in ver band waarmede dan ook van de zijde der regeering geen bezwaar is gemaakt tegen de motie van het lid dier Kamer, de heer Drion. Thans ligt aan het departement een. ont werp van afzonderlijke wettelijke regeling gereed. H. W. A. Deterriinz. Een der merkwaardigste Nederlanders van onzen' tiijdi herdacht gister den dag, dat hij 25 jaar aan het hoofd staat van een organisatie, die niet slechts de grootste is in Nederland, maar tevens een der grootste van de wereld. Het Vaderland zegt van hem: Een se!(f-made man in de beste beteekenis des woords is de heer H. W. A. Deterding tezamen met den heer van Aalst zijn loop baan aan de Nederlandsche Handel-Maat- schappij van m-eet af aan begonnen, al gaf hij reeds bij zijn intreden, als nummer één geslaagd uit 200 sollicitanten, blijk van buitengewone begaafdheid. Zijn overgaan in 1896 naar de Koninklijke, toen een jon ge maatschappij in zeer moeilijke omstandig heden, was de aanvang van. een carrière, weergaloos in de geschiedenis van den Ne- derlandschen handel, die toch overigens wel namen van den allereersten rang telt. Het kan niet de bedoeling zijn de ge schiedenis der maatschappij, waaraan De- terding's naam onlosmakelijk verbonden is, hier oök maar zelfs te schetsen: in hoofdtrekken is zij trouwens algemeen* 'be kend. Die geschiedenis heeft Deterding in. hoofdzaak zelf gemaakt, al heeft hij en het is niet een zijner minste verdiensten een buitengewoon scherpen kijk gehad in -W U—tml, 1KL-;Jük. 'heeft het geluk hem gediend; doch ook ge luk in zaken is als een vrouw, die veroverd wil worden, en de taaie energie in moeilijke perioden heeft Deterding niet ontbroken. Van een bijna Fransche tournure van geest, intuïtief, scherpzinnig, vol verbeel dingskracht, getemperd door groote werke lijkheidszin, openhartig, eerlijk en op den man af tot in het excessieve, wordt Deter ding, die ondanks zijn grijze haren een bij na iongensachtige opgewektheid en levendi- heid heeft behouden, door zijn medewerkers op de handen gedragen. Scherp steekt, tegen die vereering in eigen kring, de openbare kritiek af op zijn maatschappij, waarbij ook ziin persoon niet steeds onaangetast blijft. Voor zoover die critiek tegen zijn werk, de politiek zijner maatschappij gericht is, is deze zonder twij fel voor een deel te goeder trouw, voort vloeiende uit eerlijk verschil van inzicht. Wij wenschen bij deze gelegenheid eens uit te spreken, dat wij overtuigd zijn, dat de overgroote meerderheid onze landge- nooten met ons veroordeelt, dat men een man als Deterding met onwaardige midde len bestrijdt. Een der onzen. Want ondanks jarenlang verblijf buiten 's lands is deze leider van het internatio naal kapitalisme, waarop sommigen zoo gaarne de fiolen des toorn uitstorten, een Hollander gebleven in merg en been. En gaarne bieden ook wij dezen voor- treffelijken landgenoot onze beste wen schen aan. De N i e u w e C t. zegt in een warm ge stemd artikel dat in ieder ander land een man als Deterding tot eereburger zou zijn benoemd. In Engeland moet hem vroeger reeds een peerage aangeboden zijn, doch Deterding heeft deze verheffing in den Engelschen adelstand afgeslagen, zeggen de Hollander te willen blijven. Het bCad spreekt den wensch uit dat onze regeering zioh door de Djambi-aJfaire niet zal laten weerhouden om den heer Deterding een ver dienden onderscheiding toe te kennen. Aan het Maandblad van het Personeel der Verbonden Petroleummaatschappijen, zijn de volgende bizonderheden over De- terdiixg's loopbaan ontleend „Onze tegenwoordige Directeur-Gene raal werd den 19en April 1866 te Amster dam geboren, waar zijn vader als koopvaar dij-kapitein woonde. Zijn jongensjaren bleef hij in de hoofd stad, waar hij de lagere school en de 3-ja- rige H. B. S. doorliep. Daarna kwam hij bij de Twentsche Bank, om in de effecten-af- deeling eenige ervaring in het Bankwezen op te doen. Zijn hart trok echter naar Indië doch om uitzending in dienst van een bank instelling in aanmerking te komen, moest men zich althans voor de Nederland sche Handel-Maatsohappij aan een exa men onderwerpen en dit scheen niet zoo gemakkelijk te zijn. Niet minder dan 200 sollicitanten zouden zich in 1886 aan gemeld hebben en daarvan was Deterding nummer 1 van de 10 geslaagden. Reeds 6 weken na het examen zat hij aan boord van de mailboot op weg naar Indië, waar hij bij het Agentschap te Medan ge plaatst werd. Hier bracht hij het tot plaats vervanger agent, om daarna aOs agent naar Penang verplaatst te worden. Tien jaren werkte hij voor de factory der Nederlandsche Handel-Maatschappij in In dië toen verzocht Aug. Kessler hem tele grafisch om naar Nederland terug te ko men en als zijn hufrp en steun op htt kan toor van de Koninklijke een plaats in te ne men. En sedert dat jaar 1896 is hij bij voortduring bij de Maatschappij gebleven, waarvan hij reeds 5 jaar later, 25 Januari 1901 nadat in December tevoren de heer Kessler overleden was directeur werd. In de vergadering van 17 December 1902 werd het bestuur opgedragen aan drie di recteuren, H. W A. Deterding, jhr. H. Lou don en nu*. A. Capadost, waarvan de heer Deterding Directeur-Generaal werd en dat tot op heden bleef. Sedert dien tijd heeft hij bijna onafgebroken in Engeland verblijf gehouden. Gistermorgen had de algemeene receptie plaats in het gebouw der Koninklijke, waar de directeuren en commissarissen hun opwachting maalden en den heer Deterding een souvenir werd aangeboden bij monde van mr. A. Capa- dose. De receptiezaal zoowel als de trappen stonden vol groote bloemstukken. O.a. was er één in den vorm van een schip van het perso neel der Kon. Shell Groep. Op de receptie weiden o.a. opgemerkt de minister van L., N. en H., de heer H. A. van IJsselsteyn, de gezant ven Nederland in Roe menië dr. Hendrik Muller, de heer Van Aalst, directeur der Nederl. Handelmaatschappij, voorts de heeren A. koe'vink, directeur van de Twentsche Bank, P. van Wessem, directeur der Amsterdamsche Bank, general Avery D. An drews, vertegenwoordig?, in Amerika van de Kon. Shell Groep, E. Luden, directeur der Pe- tioleum Maatschappij Moesi L Leer, Th. F. A. Delprat, dir. Petr. Mij. Moeara Enim, R. van Lennep, dir. Tarahan. Petr. Maatschappij Cap tain Walter H. Samuel, president of The Shell Transport en Trading Company te Londen, be nevens nog een aantal andere hoofden van han delshuizen, industrieelen enz. Na afloop der receptie werd door directie en commissarissen aan den heer Deterding een innrh nnBrmhndpTTb in hntfil Wi«*fthnwr, Van het Londensche kantoor waren Dinsdag een aantal employés aangekomen, om deel te nemen aan de sportfeesten, ter gelegenheid van ih't jubileum georganiseerd op het terrein vóór het gebouw der Koninklijke Den Engelsche gasten was dien middag een autotocht door de stad en naar Scheveningen aangeboden. Zij zijn allen lid van de Lensbuxy-clob te Londen, de Hollanders van de A. S. V. Onder den auto tocht werd in Boschhek de thé gebruikt, terwijl na afloop een diner in Riche plaats had. Dinsdagavond werden zwemwedstrijden gehou den in de Regentes, bijgewoond door de ge heel e directie. De sportfeesten, waai bij het ging om ver scheidene personeele prijzen, benevens den De Kok-wisselbeker hadden, begunstigd door heer lijk weer en prettig verloop. Een 2-dekker van de K. L. M. strooide van morgen boven het spcitterrein biljetten uit, waaropHulde aan Sir Henry Deterding. Gisteravond is do feestviering van de „Koninklijke "voortgezet in het Théa'ne des Ambassadeurs te Scheveningen. Er werden versaheidene redevoeringen gebon den. Mr. A. Capedose sprak namens com missarissen. De spieker legde ten slotte nadruk op de nationale beteekenis van den arbeid van den heer Deerding. Hij hoopte, dat de heer Deterding zou voongaan op zijn weg, en gesteund door de genegenheid en het vertrouwen van hen, die rijn arbeid hebben leeren waardeeren als strekkende tot nut en roem, niet si echts van enkelen, maar van het gansche Nederland sche Volk. Namens de directeuren sprak de heer H. Colijn, die in het bijzonder stil stond bij de internationale beteekenis van 's heeren De- terding's arbeid. Hij schetste uitvoerig diens grootsche levenswerk, de wordingsgeschiedenis der koninklijke en het aandeel daarin van den met zoo vèr-zjenden iblik begaafden heer Deterding. Gaarne aldus d*e heer Colijn zouden wij op dezen dag een oftficieele erkenning van die verdienste hebben gezien. Het lei den eener nationale onderneming, die gij foefej uitgebouwd tot de grootste in Neder land, de grootste m Europa en een der «lier- grootste in de wereld, schijnt echter in Ne derland minder te worden gewaardeerd, dan het gedurende 40 jaren getrouwelijk stoloen van een kachel in een ambtelijk gebouw. Spir. uitte den wensch, dab D. nog vele jaren zijn krachten aan zijn zoo grootsdh le venswerk zal kunnen wijden. Voor wat hem zelf betreft, komt aan onzen tegenwoordigen vorm van samenwerking binnen afzienba- ren tijd een einde, maar juist daarom wensoht hij openlijk uit de spreken; hoe hij D. heeft leeren waardeeren om zijn hooge gaven van hart en verstand. „Gij zijt een Nederlander zooals de beste uit de 17e tw" riep hij hem toe om dan voort te gaan: nu is het ook voor den oningewijde zich)-baar, dat aan den politieken hemel wol ken beginnen op te komen, die moeilijke tij den voorspellen. Onmiskenbaar is 'bij som mige vo'lken een streven merkbaar om terug te keeren tot de nationale protectie, die ook nu noodlottige gevolgen zaïl moeten hebben. De „Koninklijke" veriangti geen protec tie zij staat er in beginsel vierkant tegen over; maar wanneer de concurrenten de macht van den Staat inroepen, den is het duidelijk dat aan D.'s doorzicht en geest kracht! nieuwe eischen gesteld zullen wor den. Temeer, omdat in het eigen land de waardeermg voor uwe grootsche schepping eer schijnt af te nemen dan dat rij toe neemt. Spr. wil niet gewagen van den schaamte- looien laster, dit nu en dan vernomen werd en waartegen men niei opkomt, maar wees op de kortzichtigheid die, zich hi/lend in het kleed van den Staatsman of in de toga van den hoogleeraar, in den Moei van een maat schappij als de onze eerder een gevaar voor den Sta et ziet dan een voordeel en een eer. Doelend op het oproepen van ban en ach. terban in de agiatie tegen een organisatie, aan welke men niets ergers verwijten kan dan dat rij een der voornaamste bronnen is vast het volksinkomen. U beangstigt dit niet evenmin als uw medewerkers. Wij hebben de rustige zekerheid^ dat wij arbeiden op soliede grondslagen. Trouw blijvend aan uw beginselen, zullen de nuchtere onweerlegbare feilen op den duur alle agitatie als kaf voor den wind doen verstuiven. Wij zijn aldus besloot de heer Colijn dankbaar een Nederlander gelijk gij rijt *e hebben leeren kennen; dankbaar dat wij eerst onder en later met u hebben mogen werken, en dat wij ean onze waardeering voor u geen betere ukdrukkinig kunnen ge- ven dan door het woord, eenmaal gebezigd van een beroemd Nederlander: „Een man singulier in alles! De heer v. d. Broek sprak namens het per soneel den heer Deterding toe. Hij herin nerde aan het in dienst treden van den toen nog jeugdigen heer Deterding op 13 u 1896. Een inspectiereis naar de installaties in Britsch Indië volgde, waarna de heer De terding in November 1897 den directeur, den heer Kessler, verving, die voor een balf jaar naar Indië ging. De maatschappij was toen nog klein. Maar er moest hard gewerkt worden. In 1901 werd de heer Deterding tot direc teur hirnemd. Reeds in 1902 kwantdfLfusi.8. met de Shell tot stand en toen deed al spoé^ dig het gerucht de ronde zeide spr. dat gij ons zoudt gaan verlaten om voortaait in Londen te gaan werken. Dit was een groo. te slag. Al is de maatschappij onder de leiding] n 1 cr Deterding uitgegroeid tot een geweldig sterken boom, welks vertakkingen' zich over de geheele aarde uitbreid, en al iar het personeel van circa 25 man bij zijn aan vaarding van de leiding aangegloeid tot} re. ds 9500 leden van het Voorzienings* fonds op ultimo 1920, toch is dezelfde hu«4 mane patroon gebleven. Spr. deelde mede, dat het personeel den jubileerende directeur-generaal een sopve- nir wenschte aan te bieden, dat voor hemt eenige persoonlijke waarde zou hebben. Ini overleg met de Directie was besloten tof het samenstellen van een gedenkboek overs de geschiedenis der maatschappij. Daarmee zal ongeveer een jaar heengaan. Thans koni alleen worden aangeboden den titel, de in houdsopgave en de thans uitgesproken re-" devoeringen, alles vervat in een band. De spreker bes-loot met -een driewerf' Xang leve Deterdingf Lang leve de Konink lijke!" De aanwezigen stemden luide daar mede in. De heer Det-erding dankte bewogen voor de vele oprechte hulde-betuigingen, hem 'bij dit jubileum ten deel gevallen. Aan het eind van zijn redevoering deelt hij mede, dat door hem heden aan den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is kennis gegeven van zijn besluit om aan het Nederlandsche volk bij deze gelegenheid de bekende schilderij het Straatje" van Vermeer, dat op het punt stond, voor ons land verloren te gaan, ten geschenke aan te bieden ter plaatsing in het Rijksmuseum. Deze mededeeling werd door de aanwezh gen met levendigen bijval begroet. Men bleef in intiemen kring nog tot laat in den nacht bijeen. Station foor Maalderij en Bakicei'9 te Wagentugen. Versohenen is het verslag van bovengenoemd Station, loopende over het vereeitigingsjaar t' Mei 1920 tot 1 Mei 1921, waaraan is ont* leend: Hulde wordt gebracht aan den overleden voorzitter, wijlen den heer dr. J. Roeters van Lennep, die 14 jaar lang de belangen van het Station heeft behartigd en den voornaamsteil stoot tot de oprichting heeft gegeven. Het aantal monsters in private contróle on derzocht, bedroeg 545 tegen 720 in het vorige jaar. Het aantal monsters van de aangesloten bedrijven steeg van 2937 tot 3122. Nagenoeg 800 monsters graan, bloem en mëel zijn onder zocht ten behoeve van de controle op de ver werking der Regeeringstarwe en andere grond stoffen. Dit getal is aanmerkelijk lager dan hef vorige jaar, pl.m. 3500, in verband met de be ëindiging van de verstrekking van graan en meel door de Regeering. Totaal bedroeg het aantal monsters 4848 (vorige jaar 7190). Van de«ze waren van gebuild brood 1367, bloem en meel (ongebuild) 1230 monsters enz. Het totale aan tal scheikundige bepalingen dat uitgevoerd is, bedraagt plm. 12600, vorige jaar 19050. Hef aantal aangesloten bakkerijen en broodfabrie ken bedroeg op 1 Mei j.1. 106, of 3 meer dani het jaar te voren. De algemeen heerschende man laise houdt krachtige uitbreiding tegen. In den loop van het jaar is in plaatsen waarf een keuringsdienst werkzaam is, een enquête gehouden naar de samenstelling van melkbrood. Hierbij is gebleken, dat meermalen brood onder dezen naam verkocht wordt en ook tegen den' prijs van melkbrood wordt betaald, zonder de zen naam te verdienen. Een zaak welke ook de aandacht verdient, is het vaak bovenmatig groof gebruik van zeep en potasch in beschuit. De rei- niging voor roggebrood blijkt vaak te wenscheri over te laten. Zand en diverse onkruiden zijn in een hoeveelheid, veel grooter dan toelaatbaar; is, aangetroffen. De onderzoekingen in de laboratoria leverdeiï o. a. de volgende bijzonderheden op: Herhaal*? delijk werden restanten regeeringsbloem onder zocht, ongeschikt voor menschelijke voeding; sterk bezet met mijten en meelwormen en vaali verzuurd. Bloem, geleverd als Zeeuwsche tar webloem bestond uit tarwebloem, maïsmeel, ta- piocomeel en gerslebloem. Rijstebloem (strooi- meel) bevatte 3 pet. krijt. In monsters water, tej onderzoek naar de geschiktheid voor gebruik in de bakkerij, werden rottingsbacteriën aange troffen. Talrijke monsters Qhineesche bloem werden onderzocht. Nimmer werd knjt of iets dergelijks aangetroffen (wat van andere zijda beweerd was). Het diostatisch vermogen in dez*. bloem was uitermate laag. Melkbrood is aange troffen, waarvan bij onderzoek bleek, dat in he( geheel geen melk bij de bereiding was go* brrrikt. De cursussen voor vakonderwijs zijn ge^ volgd door 20 leerlingen, 15 voor de efdeelmg) bakkers en 5 voor de afdeeling molenaars eri grutters. Van de schenking der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, welke rente moet dien rven minder bedeelde leerlingen der afdeeling bakkerij te steunen, genieten 2 leerlingen eeri) uitkeering van 500. In Februari 1920 vingetf een 40-tal cursussen door de bakkerij-leerarei( te geven aan. De resultaten er van kunnen zeeij gunstig genoemd worden. Ruim 400 deernen mers, bakkerspatroons of zoons die de zaalqj drijven, hadden zich opgegeven. Vier cursus* sen rijn mislukt, Alkmaar, Dortbecht; ooge* veen en Roermond. Nieuwe cursussen O50) njit begonnen. In den zomer van 1920 is een ean*, vang gemaakt met het geven van patroonsleenj gangen door den leeraarmolenaar van het btaj tion. Er rijn er 4 fregeven, te to»»». worden, Winterswijk en Gronmgen. Ook dei« cursussen hlek«n_zeer gewaardeerd worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2