mi's Ërandstoffinhandel iraisciitireg (I Tel. us - noesisfweg-spsr. Levering van prima Hoilandsche-, Dultsche- en Belgische i^nthraclet. Gietcokes en Brechcokes voor Centrale verwarm mingen. Concurreerende prijzen. Per wagon korting. ST.Em ilTOM I. SCKIUHill I In,, «tateliestr. IT, Tel. 145. BE F1BIIEIS-IITMMÏIES. J. J. POLDERMAN, YOGHURT IMEM - EA1EWEG 2 ISsl dasa op Ho. 42 Per flesch fl.75, per anker f72.- SPECIALITEIT P O N N E R.H.W. Sodar Fruit-Soda Ginger-ale. FactoryR.H.W. LEIDEN. Tel. 122. Dagelijks versch VER KRIJGBAAR bij de Melk inrichting Hebt U een Taxi of Auto noodig Fa. VAN NIEUWKERK ELZENAAR, ■bnmwg—i—w— zeer aan te bevelen ORIGINEELS Bordeaux, gewas 1917 TELEPHOON 169 TL18AHKSBWES BSd Accountant ea Lesraar M. 0. Boekhouden. Ansa Paulownaiaan t. Opmaken van Balansen en verdere Accountantswerkzaamheden. - Teief- 331 PJE£TR1SCHE\ VERLECNTiNGS-r APTIKELSN,. TELEFOON 262. met het werk der volkshuisvesting' en het zou me niet verwonderen, als dat U juist aanspraak had gegeven op het zitting- nemen bier. VI is de eerste vrouw die hier zitting neemt Veler oogen zijn o.p U gericht, VI zult een. zware taak hebben. Ik hoop dat VI bij al irw werk steeds het oog zult houden de ibeste eigenschappenUwer sekse en dat steeds bij U zal naar voren treden het spe cifiek vrouwelijke. 3. Benoeming van een Wethouder. Mr. Stadig sprekende namens alle frac ties, wijst er óp, dat een schrijven is ontvan gen van de S. D. A. P.-fractie waarin wórdt rverfelaard dat een hunner de functie zal aan vaarden als toegezegd wordt de meeste ïoyale medewerking bij de uitvoering van be- jpaal'de programpunten. Bij de gehouden be sprekingen: is besloten, dat als een der ge doemde programpunten aan de ord"e zullen "komen dan zullen allen de meest loyale hou ding daartegenover aannemen. De heer Hofland: Wanneer wij na de Aangenomen, gehouden besprekingen besloten hebben een 7Voorstel van B. en W. tot het verlen- functie wel te kunnen» aanvaarden, is het 2en van ziekteverlof aan P. van den Hooff goed het publiek omtrent een en ander in Azn. tot 1 September 1921. ie lichten. Wij hebben den indruk gekregen, Alsvoren. worden verleend, voorzoover de financiën het toelaten. De liberale-raadsfractie schreef dat onze brief ni'et juist weergaf de besprekingen wel ke gehouden zijn. Speciaal is door mij ge vraagd of ik de bekende conclusie mocht trekken en toen 'heeft de heer Boas toege stemd zooals ik zooeven heb uiteengezet. De situatie is nu duidelijk en klaar. Wij voelen de groote verantwoordelijkheid als we één onzer menschen deel laten nemen aan het werk van het college. De heer Boas: In den brief der vrijz. de mocraten- staat ook, dat zij medewerking zul len verleenien voor zoover hun program dat toelaat». Dat is ook -ons standpunt. We zul len als fatsoenlijke menschen medewerken. Wethouder Ruitenberg: De heer Hof land heeft het laatste zinnetje over het hoofd gezien. Daar staat n.l.: voor zoover het niet in strijd is met onze principes. Dit zag in hoofdzaak op de kwestie van eigen be heer. De voorzitter: De keus rs nu zeker voldoende voorbereid. Gekozen wordt de heer J. Hofland met 14 stemmen tegen 1 op mej. Middelburg en 1 blanco. De heer Hofland wil graag d'e benoe ming" aanvaarden. (Gefluit op de publieke tribune). Ik wil graag deel gaan uitmaken van het college van B. en W. omdat ik hoop te kunnen werken in het belang der gemeen te en van mijn partij en omdat uit de stem ming vertrouwen in mijn persoon blijkt Men kent mijn denkbeelden, men weet dat ik als lid van den Raad geen blad voor den mond heb genomen en ik hoop dat ik met dezelfde werklust welke is als lid van den Raad getoond heb in het college van B. en W. te kunnen werken. Ik dank voor het in mij gestelde vertrouwen en zal gaarne de benoeming aanvaarden. 4. Benoeming van een lid voor de Com missie van Bijstand voor de Bedrijven en voor Onderwijs (vacature Mr. A. v. Traa). De heer Leinweber geeft in overwe ging de plaatsvervangende leden te laten opschuiven- en de Raadsleden wat promotie te laten maken. De Voorzitter herinnert er aan, dat •indertijd) de fracties beslo'ten hebben in de Commissie de onevenredigheid door te voe ren. Gekozen wordt in de Commissie voor de Bedrijven de heer Boas en in de Commissie voor Onderwijs mej. Middelburg. 5. Benoeming van een lid voor de Com missie van Wetgeving (vacature Mr. A. v. Traa). Gekozen wordt de heer Boas. 6. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van ziekteverlof aan onderwijzend per soneel. Fdat er een zeer groot vertrouwen bestond omtrent de 'besproken vragen. En wij kregen jer een sterken indruk van, omdat de heer .Uorissen de meest loyale medewerking toe legde. Maar ik mag niet nalaten de vraag )te herhalen of de mogelijkheid van uitvoe ring werd erkend van de voorgelegde pun ten. En toen hebben wij onomwonden ver klaard, dat we ons daarover niet konden uit spreken- omdat de voorbereiding en de ver werking meer tijd zal kosten dan de 2 restee- rende jaren. Dat is ook in de partij-organi- jsatie uitgesproken. Wat in het program voor komt zal onze voortdurende aandacht heb ben. eni wanneer de mogelijkheid van ontvoe ring za1 worden aangetoond heeft Mr. Sta- fdig medewerking toegezegd. De vrijz. d'em. fractie heeft geschreven dat de meest loyale medewerking zal moeten worden opgevat jin dezen geest, dat die medewerking zal 8. Voorstel van B. en W. inzake het go- bouw aan de Miereveldstraat, hetwelk voor schoolgebouw is bestemd. De heer Noordewier vindt dit een heel gekke geschiedenis. Het bestuur van Christ. Nat. Onderwijs heeft gevraagd de sohool te bouwen. De nieuwe wet was in 't zicht en 't bestuur wilde eventueele nadee- len voor de Gemeente wel voor haar reke ning nemen. In de vergadering van 7 Aug. '19 is dat -aangenomen. Het gebouw werd bestemd voor Christ. Nat. Onderwijs. Er is zeker geen subsidie gevraagd, zooals de oude wet M toestond. Men had gehoopt de school voor I Jan. '21 te kunnen overdragen. Dot is niet gelukt en nu zitten we onder de nieuwe L. O.-wet. Het schoolbestuur zegt nu, kijk eens, wij kunnen van het ge meentebestuur een school krijgen als we aan zekere voorwaarden voldoen. B. en W. ELECTRISCHE MEUBELFABRIEK AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN. Fabriek Aldsflondes trial 105-105 1-107. Vinksl-Magazijalingesliail 84 Iel. 521-543 l uW VRAAGT PRIJSOPGAAF ïj stellen nu voor het besluit van 9 Aug. '19 in trekken en de transactie niet na te komen. Wij meenen echter dat besloten is dat de eventueele financieele nadeelen welke uit die transactie konden voortvloeien, door het schoolbestuur zouden worden gedragen. Die transactie moet worden nagekomen. Als we de school voor het openhaar onderwijs had den gebouwd, hadden we 30.000 subsi die gekt eg en van het Rijk en hadden we nu gebouwd, dan hadden we van de lagere bouwkosten geprofiteerd. We hebben dus in ic-der geval een financieele strop van een 25000. Wij zijn niet tegen intrekking van het eenmaal genomen besluit, maar slechts in zooverre de financieele nadeelen komen voor het schoolbestuur. De Voorzitter. De heer Noordewier heeft er op gewezen dat Ged. Staten het be sluit niet hebben goedgekeurd, omdat we open kaart hebben gespeeld. Ged. Staten hebben er op gewezen, dat we aldus subsi die verleenden aan het bijzonder onderwijs. Hadden we een openbare school gebouwd, dan hadden we de sohool moeten voorzien van onderwijzers enz. en dan zouden we de school nu moeten overdragen. Welk finan cieel nadeel er in zit voor de gemeente kan ik nog niet inzien. Wat het tijdstip van bou wen aangaat, daar zit altijd risico in en daar uit mag men niet distilleeren, dat er nadeel is geleden. De heer Noordewier vindt het heel goed dat open kaart is gespeeld. Wanneer we de sohool voor openbaar onderwijs had den gebouwd, hadden we subsidie gekregen en een voordeel gehad van 30000. Er is een financieel nadeel geleden door de transactie en er is besloten dat dat nadeel zou worden bekostigd door het schoolbe stuur. Dat is volstrekt geen onbillijkheid. DeVobrzitter. Als 'wede school voor openbaar onderwijs hadden gebouwd en bet schoolbestuur nu was gekomen, zoodat de school voor het Da Costaplein voor bijzonder onderwijs was bestemd, hadden we, toah dezelfde kosten gehad. De heer Hofland. Wanneer wordt overeen gekomen, dat een der partijen het risico op zich neemt doet die partij dat omdat ze er belang bij heeft. En nu doet het er niets toe of later die partij zou komen met de vraag een school te bouwen. Het schoolbestuur had er toen belang bij, dat de school daar zoo gauw mogelijk zou komen. Zoo moet men de zaak zien en niet anders. Niet te gengesproken is, dat de Gemeente nadeel lijdt en dan is bet bestuur voor Christ. Nat. Onderwijs moreel gebonden de nadeelen te vergoeden. De heer Noordewier wijst er op, dat wanneer nu gebouwd was toch geprofiteerd zou zijn van de lagere bouwkosten. De Voorzitter vraagt of de Raad er mee accoord kan gaan dat ingetrokken wordt het raadsbesluit van 21 Dec. 1919, terwijl B. en W. nader zullen antwoorden op de vraag van den heer Noordewier. Aldus besloten. 9. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een hooiberg nabij de Coninckstraat van de firma Kleber en van Wamelen voor 300.—. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot overname van verschillende eigendommen in verband met de verbetering van de Utrechtsche straat. De heer Leinweber heeft met genoe gen gezien, dat verschillende stoepen wor den overgenomen, daar nu wel spoedig zal worden begonnen met verbetering der Utr. straat. Wethouder Ruitenberg wijst er op, dat er altijd nog eigenaars zijn die het eigen belang stellen boven het gemeenschappelijk belang. B. en W. hopen echter hen spoedig te overtuigen van het groote belang om de Utr. straat te asphalteeren. Dit zal natuur lijk nog door den Raad moeten worden be sloten. Het voorstel wordt aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan den Soesterweg aan de Woningbouwvereeniging „Goed wonen". Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. een crcdiet te verleenen voor het leggen van buizen voor gas en water ten behoeve van den woning bouw „Goed wonen". Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging van het grondvoorschot voor woning bouw in bet Soesterkwartier, Aangenomen. 14. Afwijzend advies van B. en W. op het voorstel van de Gezondheidscommissie inzake onbewoonbaarverklaring van het Liefdehuis in de Muurhuizen. De heer Voskuilen vindt den tijd te kort om een dossier over deze zaak goed door te zien. Spr. heert het rapport van den Directeur van het Bouw- en Woningtoe- zioht doorgezien en meent dat dat rapport een aanklacht is tegen het gesticht. We moeten niet vergeten dat het hier het belang geldt van vele ouden, die daar hun laatsten dag afwachten. Daarom, stelt spr. voor uit den'Raad een commissie te benoemen om aan de hand van 'het rapport de toestanden aan het gestioht na te gaan. De Voorzitter. De Raad is volkomen „bevoegd1 ..^cen- dergelijke commissie te .bfc. noemen. Wordt anders besloten dan zijn B. en W. van plan een aanschrijving tot verbetering te doen. De beer Voskuilen. Dan stel ik voor zoo'n commissie te benoemen. Wethouder J orissen. Het loopt er niet over dat men niet wil. Door den oorlog kon het Bestuur geen nieuw gestichf bouwen en nu wil men graag de gevraagde verbeterin gen aanbrengen. Kwestie van onwil is er in 't geheel niet De zaak loopt hier over dat wet telijk geen onbewoonbaarverklaring kan worden uitgesproken, daar verbeteringen kunnen worden aangebracht. De heer Boas. De hoofdzaak is toch dat verbeteringen worden aangebracht en voor al daar het brandgevaar zoo groot is, is het wenschelijk het voorstel aan te nemen, maar zoo spoedig mogelijk de verbeteringen aan te brengen. De heer Voskuilen wijst er op, dat de Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht tot de conclusie komt, dat na alle aange brachte verbeteringen-het gesticht als ver- plegingshuis toch oncomfortabel moet wor den geacht. Het dossier is veel te uitge breid om dat na het ontvangen der agenda door te werken en daarom moeten we een commissie hebben, die een rapport kan uit brengen omtren den toestand van het Lief dehuis. De Voorzitter. Ik hoop toch toch dat ook dit vaststaat, dat B. en W. ook verbe tering willen en dat we niet krijgen den toestand dat eenige jaren het bordje „on bewoonbaar verklaard" er aanhangt. Het voorstel-Voskuilen wordt z.h.st. aan genomen, De Voorzitter wijst ak leden der commis sie aan de 'heeren Noordman, Qvereem en Van Wijngaarden. Het punt wordt aangehouden. 15. Afwijzend advies van B. en W. op Het verzoek van E. Bouman om ontheffing van de verordening houdende eischen voor drankloc aliteiten. De heer Leinweber. Het betreft hier weer een ideine gelegenheid en het gevolg is natuurlijk een afwijzend advies. Kleine gelegenheden moeten er ook zijn, de ge wone werkman moet gelegenheid hebben iets te gebruiken. De Voorzitter. De vrordening schrijft voor 40 M3 en de beer Leinweber moet dus een voorstel tot wijziging der ver ordening doen. De heer Boas. Voldoet de gelegenheid aan de eischen der Drankwet? De V o o r z i 11 e r. De vloer-oppervlakte is 29 M3 en dat is voor B. en W. het voor naamste tot afwijzing. Het afwijzend advies wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Leinweber tegen. 16. Voorstel van B. en W. om aan J. v. Hamersveld ontheffing te verleenen van de gemeentelijke verordening op de drankloca- liteiten. De heer Leinweber verwacht dat de geheelonthouders wel voor dit punt zullen stemmen, maar dat rijn namaak-geheelont- houders. Het doet hem leed dat zelfs zijn partijgenoot Ruitenberg voor het verleenen van dit verlof is. Bij de aanvragen van het Militair Tehuis en van den heer Vonk stem de de heer R. ook tegen. Spreker kan zich niet voorstellen hoe B. en W. zoo ingenomen zijn met de inrichting van den heer Hamersveld. Het is hem be kend dat de Burgemeester met den heer Beltman en wethouder Ruitenberg de in richting van den heer Hamersveld hebben bezocht. (Gelach). Het plan was daar een muur te plaatsen, maar daar was de heer Hamersveld niet van gediend want hij inoest er voor betalen. De sociaal-democraten kunnen -er moeilijk voorstemmen, want ik lees de Toorts, en de Amerf. correspondent is lid van den Raad. De heer Rekké. Hoe weet Je dat? De heer Leinweber. In de Toorts dan staat dat het drankkapitaal nog te veel be schermd wordt door de wet Nu is het wel aardig dat het een lunchroom is, maar het is feitelijk een verkapt café, want de heer Hamersveld is zoo dim geweest zijn ver gunning te laten overschijven ook voor dat lokaal. Spr. is tegen ontheffing, omdat de heer Hamersveld geen ontheffing vraagt. Ook te gen den tweeden uitgang heeft hij bezwa ren. In ieder geval moet de vergunning wor den verleend tot wederopzegging. Wethouder Ruitenberg heeft indertijd tegen de verordening van het Militair Te huis gestemd en zou het thans nog doen. Maar hij heeft gelukkig ook nog een onder scheidingsvermogen -en zou het toejuichen als op alle hoeken van de stad een derge lijke lunohroom was. De heer Leinweber kan wel spijkers op laag water zoeken maar spr. weet heel goed hoe zij de zaken moet beoordeelen. De Voorzitter verklaart, dat toen bij met den heer Ruitenberg en den Directeur van Openb. Werken is gesignaleerd zij bij de gelegenheid van den heer Hamersveld zijn geweest. Ze zijn er niet in geweest en er is niets kwaads gebeurd. De heer R ekké verklaart dat 3e S.D.A.P. fractie tegen zal stemmen omdat ze in deze De Voorzitter. De grootste wreeS heid dus ook, als het maar enkele c.M| scheelt. Wethouder Ruiten Berg merkt nog ojft dot de hoogte gelijk is gebleven, alleen door een uitbouw is de gemiddelde hoogteï 9 c.M. verminderd. Het advies van B. en W. wordt aangend^ men met 8 tegen 7 stemmen, die der scA ciaal-democraten en van den heer Lein* weber. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de beffing der Inkom!) stenbelasting in verband met de wijzigingi van de Gemeentewet van 30 December' 1920. De heer Leinweber. Ik hoop dit er bete# af te brengen. B. en W. vinden het een heeJ eenvoudige zaak, maar dat is ze niet. ftj- ben oud ambtenaar en meen dat in dezej zaak met beleid moet worden behandeld^ En het beleid van B. en W. is hierin niet, goed. We moeten eerst ontheffing aan vragen dan kunnen we de kat eens uit dert boom kijken en zien hoe het in andere ge meenten gaat. B. en W. willen nu een aanslag voor 10 maanden. Hoe zal dat gaan bij 12 plus 4 maanden of voor 16 maanden in eens. De vrees dat het Rijk geringer belasting- vlak bestrijkt is wel degelijk juist. Als lid de# commissie voor reclame weet ik, dat veel menschen bij het Rijk lager zijn aangesla gen dan bij de Gemeente. Of op de ambtenaren zal kunnen wordeijj bespaard is te betwijfelen evenals ol het Rijk de voorschotten wel zal geven. Het werk zal aan een andere afdeeling kunnen worden opgedragen. Hier hebbert, we dus een afdeeling waarop bezuinigd kan worden. B. en W. willen nu een aanslag voor 10 maanden. Hoe zal dat gaan 'bij 12 plus 4 maanden of voor 16 maanden in eens. De vrees, dat het rijk geringer belasting- vlak bestrijkt is wei degelijk juist. Als lij der Commissie voor reclame weet ik, dal veel menschen bij het rijk lager zijn aange slagen dan bij de gemeente. Of op de ambtenaren zal kunnen wordeil bespaard is te betwijfelen evenals of hef rijk de voorschotten wed zal govern. Het werk zal aan een andere afdeelind kunnen worden opgedragen. Hier hebberi we dus een afdeeling waarop bezuinigd koA worden. Dat op het bureau van den gemeente-crtl vanger 'bezuinigd zal kunnen worden is n'rfl juist. Nu is de gelegenheid niet goed, moa zal' dit wel worden als het minder druk wordt B. en W. zullen later met belastingvoor stellen komen. Dat is heel politiek. Als di< eenmaal aangenomen is komen later de. voorstellen. De heer Hofland weet niet of het wei recht is, dat aan dit voorstel is vastgemaakt dat het kohier zal gelden voor 16 maanden. Zooals dit stuk i9 geredigeerd is het vrij aanlokkelijk. worden verschillende voort deelen opgenoemd. Zijn niet te ontken nen. Maar het groote nadeel is, dat we minj der zelfstandig worden in het voeren van' onze gemeentepolitiek. We boeten immerS een deel van onze zelfstandigheid in. Het 'belastingvlak van de gemeente breid! zich aanmerkelijk uit. Ik weet niet hoe hej met het rijk is, maar ik betaal 'bij het rijk 'heel wat minder dan bij de gemeente, waar uit ik besluit, dat de gemeente beter he< belasthvgcijfer weet te vinden dan het rijk. Voor mij staait het nog niet vast of het bete# zou zijn het voorstel van B. en W. aan ta nemen dan wel dat wij de inning aan on a zelf houden. Wanneer we het vermenigvufdigingscfjtet vaststellen zit daaraan dan onverbrekelijk' vast, dat we dit voor 16 maanden vaststeht leri? Kan later over deze zeer principieel* zaak nog worden beslist? Daarom vroeg ïW in zeer kort bestek deze zaak te onderzoek ken in de afdeelingen. De heer Boas ziet in het voorstel van Bi en W. zulke groote voordeejen dat het niet anders dan in het belang van de gemeente zal zijn. Maar een groot bezwaar is, dat merf de 4 maanden van 1922 betrekt in den aan slag van '21'. Dat zou een groote onbillijkheid zijn, ooi voor die 4 maanden moet een nieuw kohier worden vastgesteld. Spr. gelooft trouwens dat het ook niet in overeenstemming mei de wet is en naar hij gehoord heeft zuUert ■belanghebbenden in hooger beroep gaan.;: De voorzitter wijst er op, dat d< rijks-inkomstenbelasting anders geschoeid s dan die der gemeente. Iets anders rs ne* of het belastingvlak -bij het rijk kleiner ij En dat is niet gebleken. Als Amersfoort het voorbeeld ven veel andere gemeenten volgt zullen veel goede ambtenaren van de gak meente overgaan na-ar het rijk er» zal over tal' van- goede Ikradhten besdhikken oirf -het belastingvlak te bereiken. Een kohier voor 4 maanden Is zeer moeït lijk. Dat zal evenveel tijd kosten alsvoorf, een geheel kohier. Het personeel zaJ fosj* dienst moeten blijven voor de controle terj wijl het anders reeds vroeger kan overga* bij 'het rijk. Theoretisch is het niet ju*, dat de ge meente over '22 belasttng gaat heffen neet, den toestand van 1920, maar de reclames rullen dan. eventueele "bezweten zeer goe<j iractie tegen zal stemmen ornaat ze in. suiieii D fca. dei .zaken een conseauant,sftefldpwnt.JtöB&SFPk-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2