^Verscheidene voorstanders van het in de groeve" neergelegde stelsel wijzen er op, dat iet aanvaarden van dat stelsel allerminst be- loeft te leiden tot overnemine daarvan ook bij indere takken van de verzekering, m het bij sonder bij de ongevallen- en invaliditeitsver- tekering. i Naar alle waarschijnlijkheid zal de groote Jrrieerderheid der arbeiders verzekerd worden t>ij bijzondere kassen, zoodf.t de ziekenkassen jfcler Raden van Arbeid weinig krachtig, zoo niet .•vrijwel bloedeloos zullen worden. Onder deze ^omstandigheden zal bet naer de meening de- fcer leden voor de Paden van Arbeid weinig [verschil maken, of zij al don riet bij de uitvoe- 'ring der ziekteverzekering betrokken zullen Avorden. Men vestigt er de aandacht op. dat het zeer bedenkelijk is, zooals de bestrijders vnn de „Proeve" doen, de invoering van de Ziektewct- Taima aan te bevelen op den grond, dat an ders acn de Raden von Arbeid hun bestaans recht komt te ontvallen. Wanneer er niet vol doende werk voor de Raden van Arbeid is, zal men ze moeten inkrimpen of afschaffen. Voorts zijn de voorstanders van het stelsel der „Proeve" van oordeel, dat de medewerking van belanghebbenden bii de uitvoering der ver- jekering in de „Proeve" voldoende tot hoor yècht komt. De vertegenwoordigers van de ge organiseerde arbeiders, welke in het bestuur der ziekteverzekering zitting hebben, kunnen in vol doende mate invloed doen gelden op den gong van zaken en zorg dragen, daf de belangen der betrokken arbeiders niet in het qedrong komen. Opgemerkt wordt, dat d*> ;n de praktijk ge- wenschte decentralisatie ook in het stelsel der „Proeve" behouden is. Wel is het beheer op centralistische leest geschoeid, maar de zieken- gelduitkeerirg geschiedt allerminst centralis tisch, daar de „Proeve" er immers va<n uitgaat, dot het ziekengeld in den regel door den werk gever van den zieken arbeider zal worden uit gekeerd en wel op hetze!tirdsti?. waarop gewoonlijk de uitbetaling ven het loon ge schiedt. Andere leden, die hier aan het woord zijn, merken op, dat de „Proeve" wel verre van het particulier initiatief te dooden het particulier initiatief gelegenheid tot volle ontplooiing geeft. Wat de pos tie der zoogenaamde ongeorgani seerden betreft, verklaren vele leden, te zamen uitmakende een meerderheid in den Raad, dat zij tegen het garantiefonds geen overwegende bedenkingen hebben. De ongeorganiseerden heb ben hun minder gunstige positie aan zich zelf te wijten. Deze leden wijzen er verder op, dat ook thans in de praktijk Slechts met de geor- ganiseerden rekening wordt gehouden. Als verder voordeel van de in de „Proeve" neergelegde regeling wordt nog genoemd het breken met de individueele verzekering, waar van de Ziektewet-TaInia uitgaat. Een voorstander van de „Proeve" maakt nog de opmerking, dat tegen de voorgestelde rege ling als principieel bezwaar kan worden aan gevoerd, dot nu de kos'en van de verzekering geheel voor rekening van de werkgevers komen, het belang der verzekerden bij de geldelijke uit komsten geheel wordt uitgeschakeld. Dit bezwaar zou stellig voor nagenoeg alle werkgevers overwegend zijn, indien er niet het groote voordeel tegenover stond, dat werkgevers en werknemers door dc in de „Proeve" voorge- st -1de regeling vei lost v-orden van alle ambte lijke bemoeiingen en hidden niet de grondige hoop gekoesterd mocht worden, dat de werklie den, niettegenstaande rij geen direct belang hebben bij de uitkomsten der verzekering, toch zullen medewerken aan het voorkomen van mis bruiken en het tegengaan von fraude, daar zon der deze medewerking het voorgestelde stelsel van ziekteverzekering op den duur onhoudbaar zal blijken te zijn. Eenige leden, die aan de regeling van de groeve" niet hunne onverdeelde instemming schenken, verklaren met de „Proeve" te willen medegaan, in het bijzonder, omdat het hun is ge bleken, dat met slecehts enkele uitzonderingen de georganiseerde werkgevers' en werknemers de regeling der „Proeve" voorstaan. Op grond van de hicboven ontwikkelde be schouwingen geeft een groote meerderheid van den Raad (2710) de voorkeur aan regeling vnn de ziekengelduïtkeenng on de in de „Proe ve" ontwikkelde wijze, boven een regeling als is neergelegd in dè Ziektewet-Talma, zooals deze na het aanbrengen der door U. E. overwogen Wijzigingen zal luiden. De Ziektewet Naar de Maas bode verneemt moet het in verband met het advies van den Hoogen Raad van Arbeid in de bedoeling van Minister Aalberse liggen de Ziektewet zoodanig té wijzigen, dat, voor degenen, die er de voorkeur aan geven zich bij de bijzondere ziekenkassen aai) te slui ten, de mogelijkheid daartoe wordt geopend terwijl daarnaast voor degenen, die bij het Rgk verzekerd willen zijn, de gelegenheid tot verzekering bij de ziekenkassen der Ra ti an van Arbeid zal blijven bestaan. Hierbij moet vooral de gedachte hebben voorgezeten, dat, waar het geldt een gewich tige sociale voorzorg, als de Ziekteverzeke ring, niemand verplicht moet worden zich bij particuliere ondernemingen te verzeke ren, welke nimmer denzelfden waarborg bie den als de Rijkskassen. Werkloosheidsverzeke ring. De Minister van Arbeid heeft het volgende bericht aan de besturen der werk- Inozenkassen: In het reglement voor de werkloozenkas van uw vereeniging komt de volgende be paling voor: „Indien 'n lid gedurende drie achtereen volgende kalenderjaren zoodanig bedrag [een uitkeering heeft ontvangen, als over eenkomt met driemaal het bedrag, dat vol gens het reglement der werkloozenkas als jjoarlijksoh maximum bedrag der uitkeering jgeldt, mag hem geen verdere uitkeering iworden verstrekt, voordat hij gedurende [een daarop volgend vol kalenderjaar lid der [kas is geweest en over deze tijdruimte de ^verschuldigde bijdragen volledig heeft be- itaald." Ten einde te voorkomen, dat dit arti- jkel onjuist wordt opgevat, dat het toepasse lijk is op alle zoodanige leden, aan welke in -elk van drie opeenvolgende kalenderjaren lover een zoodanig aantal dagen uitkeering *iit de werkloozenkas is verstrekt, als het fnaximum-aantal dagen bedraagt, waarover j«ij in elk van drie jaren recht op uitkeering jtiebben. :v^Wa^do_uitkeexkigsdiiini_vol£iena re glementen b.v. m 1018, 1019 en 1020 resp. 40.50 en 60 dagen, dan heeft degene die in 1018 over 40, in 1010 over 50 en in 1020 over 60 dagen uitkeering heeft geno ten, in 1021 geen recht op uitkeering. Uitsluitend is dus rekening te houden met het aantal dagen, waarvoor de uitkeering geldt, niet met de ontvangen bedragen. De drooglegging der Zuider zee. Het Eerste Kamerlid de heer A r n t z, heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen ingezonden betreffende den aanplant van het voor de Zuiderzeewer ken ber.oodigd rijshout. I. Is de minister bereid opgaaf te ver strekken van de oppervlakten terrein, die tot dusverre voor bepoting met rijshout ten behoeve van de Zuiderzeewerken werden aangekocht, weer die zijn gelegen, wat ze per hectare hebben gekost, alsmede van hét bedrag, dat voor bewerking en inpofing per hectare werd betaa'd? II. Is de minister van meening, dat de Ne derlandsche Heïde-Maatschappij het ge schikte lichaam is, door welks bemiddeling op de meest economische wijze rijshout in genoegzame hoevee'heid zal worden ver kregen, of zou het niet de voorkeur verdie nen, zich daartoe in verbinding te stellen met vakmenschen, die sedert jaren de cul tuur van rijshout op de daarvoor van nature aangewezen gronden hebben uitgeoefend m. Zou de minister het aan een nader oor deel willen onderwerpen, of het ook raad zaam is, den aankoop en het aanplanten van rijshout te staken, waar er thans reeds teekenen 'bestaan, dat er voor de hoeveel heid rijshout, die op de bestaande Neder landsche grien cl waarden geteeld wordt, vooreerst geen vo'doende afzetgebied meer zal zijn te vinden? Aan de Manndelijksche Mededeelingen Detreffende tie werkzaamheden voor de af sluiting en droogmaking van de Zuiderzee blijkt, dat met de boringen geregeld werd voortgegaan. Veel wind was evenwel oor zaak, dat de werkzaamheden gedurende de maand Juni slechts langzaam vorderden. Van het keilecmveld, aan de oppervlakte van den zeebodem aangetroffen nabij de Friesohe kust, iets ten zuiden van den af sluitdijk, is de grootte thans ongeveer be paald. Gebleken is, dat hieT, op een gemak kelijk exploiteerbaar punt, een belangrijke hoeveelheid keileem aanwezig is. Voor den lateren bouw van het gedeelte van den af sluitdijk, aansluitende a<an de Friesche kust, zal hiervan profijt kunnen worden getrok ken. Met den bouw van een werlchaven aan de oostzijde van Wieringen nabij den oever werd m de maand Juni voor goed begon nen. Aan het ernd van Juni was rond 100.000 M\ grond verwerkt. Het eerste gedeelte ven de noordelijke havendam kwam op enkele punten boven water en met het opslagter rein werden reeds goede vorderingen ge maakt. Een adres van de K. v. K. cn F. te Amsterdam aan do Tweede Kamer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, inzake het wetsontwerp tot ver hooging van het tarief voor invoerrechten. Daaruit blijkt o.m., dat de Kamer v. Kooph. met groot leedwezen van het wetsontwerp ken nis heeft genomen. Reeds meermalen is er van verschillende zijden op gewezen, dat de Nederlandsche han del, scheepvaart en nijverheid in sterke mate in bloei zijn toegenomen. Een verhooging van het bestaande tarief van invoerrechten zou beden kelijke gevolgen na zich kunnen sleepen. JJes te meer is dit te vreezen nu een verhooging ruw weg van 5 pet. op 7 pet. voorgesteld wordt, waarmede voor vele artikelen een sterkere pro tectie zou ontstaan. Men zou meenen, dat na de pogingen van de ministers Pierson, Harte en Kolkman tot her ziening* van het tarief thans voldoende materiaal aanwezig zou zijn om het tarief „technisch" te herzien, zonder dat zulks „veel tijd" behoeft te kosten en de Komer v. Kooph. voorziet, dat met een herziening nog meer tijd zal verstrijken, in dien het onderhavige ontwerp wet zal zijn ge worden, omdat, aangezien het geacht wordt 15,000,000 op te brengen, de drang naar een latere „technische" herziening, minder kraohtig zal zijn. Men zal allicht den eenvoudigen thoris gevolgden weg inslaan en het dan bestaande tarief op gelijke wijze als thans voorgesteld, verhoogen, fabrikaten met 10 pet. of meer be lastende. Aldus zou de bescherming steeds krachtiger en het verouderde tarief steeds slech ter worden. Trouwens, hoewel aangekondigd in afwach ting van een meer technische 'tariefherziening, schijnt de bedoeling van het ontwerp wel dege lijk een aanloop tot bescherming te zijn. Daarop wijst de M. v. T., waarin duidelijk het anti- valutarecht spreektbescherming van onze nij verheid als doel, komt hier, nauwelijks verholen, in zicht. Afgescheiden van alle andere overwegingen komt de Kamer v. Kooph. bovendien, in de tegenwoordige, voor de Nederlandsche bedrij ven hoog ernstige tijden een maatregel, die er toe medewerkt, dat de prijzen en loonen in Nederland hocger dan die in het buitenland worden, minder dan ooit toelaatbaar voor. Weinig belastingen zijn denkbaar, die slech ter zouden werken dan de thans voorgestelde, doch méér nog dan in het heffen van belastin gen dient eindelijk het evenwicht tusschen de uitgaven en de inkomsten van den Staat gevon den te worden in bezuiniging. Niet alleen toch zullen de bestaande middelen van nu of zonder eenige twijfel sterk achteruitgaan, maar het ver der opschroeven van de belastingen zou den zwaren economischen strijd, dien wij gedurende jaren te voeren zullen hebben, al te zeer ver ergeren. De Kamer v. Kooph. ziet zich daarom ge dwongen, de Tweede Kamer dringend te ver zoeken aan het wetsontwerp haar goedkeuring te onthouden. Ned erla nd in den Vreemde. De. vereeniging Nederland in den Vreem de heeft haar jaarverslag over 1920 het licht doen zien. Het volgende ontleenen we er aan: „Onze relatiën breidden zich naar vele kan ten uit. Zoowel door de Nederlandsche re geering als door vele landfenooten werden wij leiachtig gesteund. Meer en meer blijkt, dat de vereeniging voorziet in een behoefte, die vooral door de verschillende takken van handel en nijverheid zeer wordt gevoeld, getuice den fermen stun, welken wij van die zijde in steeds stijgende mate mogen ont vangen. Zoo verhoogden b.v verschillende instellingen en ook particulieren hun jaerlijk- sche bijdragen. In 't bijzonder post ons ook een woord van dank aan de verschillende departements-ambtenaren voor hun welwil lend verleende medewerking. Zonder dat al les zouden wij ons werk niet, of slechts op onvoldoende wijze kunnen voortzetten. Het ledental nam zeer toe. Velen uit de kringen van het bankwezen, den handel en de industrie namen de uitnoodiging, als lid tot de vereeniging toe te treden, volgaarne aan, en lieten niet na hun sympathie voor haar streven op daadwerkelijke wijze te too- nen Het aantal leden bedraagt thans ruim 900 en het totaal der ja.arlijksche bijdragen bij na 9000. Van het secretariaat gingen uit ongeveer 5500 stukken benevens 10.000 brochures. Het aantal ingekomen brieven bedraagt on geveer 2400. Op uitvoerige wijze wordt voorts verslag gegeven van de werkzaamheden van de ver tegenwoordigers der vereeniging in den vreemde. Medegedeeld wordt daarbij dat voor belangstellenden steeds lezingen over Nederland en Nederlandsch-Indië met bij- behoorende lantaarnplaatjes verkrijgbaar zijn. Het bestuur spreekt er ten slotte zijn leed wezen over uit, dat zijn leden nog te veel als bedelaars moeten rondgaan, en dat men blijkbaar nog te weinig begrijpt, dat een propaganda als die van de vereeniging, wil zij succes hebben, op groote schaal moet geschieden en dus groote sommen vordert. De jaarverslagen van de verschillende ondercommissies besluiten het verslag. Bezuinigingsactie. De 144ste jaavlijksche algemeene vergadering der Maat schappij von Nijverheid, op 24 en 25 Juni jl. te Haarlem gehouden, heeft met algemeene stem men de volgende motie aangenomen: De vergadering, gezien de onrustbarende stij ging der Staats- en gemeente-uitgaven, blijkende o.a. uit de vergelijkende cijfers, aan bcgrootin- gen van 1914 en 1921 ontleend; gezien tevens de belangrijke verzwaring van den belastingdruk, voornamelijk wat betreft Rijks- en gemeentelijke heffingen, die noodig wns om de ontvangsten niet al te zeer bij de ge stegen uitgaven te doen achterblijven; in aanmerking nemende, dat met de doorwer king van de huidige malaise niet op een voort gaand accres der bestaande middelen kan wor den gerekend, integendeel naar alle waarschijn lijkheid de opbrengst der belastingen in de naaste toekomst belangrijk zal verminderen, zoo dat de o. m. op de Staatsbegrooting voorko mende tekorten nog grooter zullen worden; spreekt als haar meening uit, dat er een wan verhouding is ontstnan en zich meer en meer verscherpt tusschen belasting en nationaal inko men, die niet alleen besparing en kapitaalvor ming tegenhoudt, maar zelfs een interen van het nationaal vermogen zal veroorzaken, het geen moet leiden tot verminderde bestaansmo gelijkheid en op den duur tot economischen on dergang; dat hierdoor alle klassen der bevolking even zeer getroffen zullen worden en het dus een algemeen landsbelang is dat eon sterke en voortdurende actie worde gevoerd om te gera ken tot een elgemeenen geest van bezuiniging bij overheidslichamen en particulieren; draagt het hoofdbestuur op voor een derge lijke actie de maatregelen te treffen, die daaraan bevorderlijk kunnen zijn. Naar aanleiding daarvan heeft het hoofdbe stuur een Centrale Commissie voor Bezuiniging ingesteld, welke op Vrijdag 15 Juli jl. in het Paviljoen te Haarlem werd geinstalleerd. De Commissie is voorloopig samengesteld uit de heeren: Ir. A. Heldring, Hilversum, voorzitter; K. C. Honig Hzn„ Overveen; J. Kardux, Hilver sum; jhr. J. C. Mollerus, Bloemendaal, terwijl als secretaris zal optreden de heer V. B. Rey- nen, 2e secretaris van de Maatschappij von Nij verheid. De Commissie is gemachtigd zich met des kundige personen aan te vullen. Het correspondentie-adres der Commissie is: Algemeen Secretariaat der Maatschappij van Nijverheid, Paviljoen te Haarlem. Alg. NedL Vakverbond. Ver schenen is het achtste jaarverslag van het Alg. Nederl. Vakverbond (1 Januari—31 Dec. 1920). Hot is een lijvig boekdeel van 191 bladzijden. In een algemeen overzicht wordt eerst gewe zen op de duurte der levensmiddelen en de hoogte der belastingen, wat gestaafd wordt met enkele statistieken. Vei der vindt men er afge drukt de briefwisseling met de regeering betref fende duurtemaatregelen. Het hoofdstuk Sociale wetgeving toont dui delijk zoo wordt gemeld dat het A. N. V. op dit gebied zijn invloed doet gelden om de sociale wetten en hare toepassing voor de ar beiders zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Uit „acties" wordt gememoreerd de verloren staking der transportarbeiders, de uitsluiting in de bouwvakken en de poststaking. Verder wordt gewezen op de actie, gevoerd tegen den kinderbijslag en herinnerd aan het gemeenschappelijk congres van het N. V. V„ A. N. V., en N. A. S. op 16 Januari 1921. Ondanks dit alles en het feit, dat de commis sie van overleg zich qok tegen kinderbijslag ver klaarde, kwam die bijslag er toch, wat vol gens dit jaarverslag aanleiding geeft, weinig meer voor bovengenoemde commissie in haar tegenwoordige vorm te hopen. Het volgende hoofdstuk. Inwendige organisa- toe, handelt over den teiuggang in ledental der velschillende vakcentrales. Het A. N. V. kan „ten minste nog eenigermate tevreden zijn" al is men daar ook niet heelemaal „dankbaar en voldaan." Uit de grafische voorstellingen in dit gedeelte blijkt, dat het _aantal georganiseerden b(j het A. N. V. in 1920 klom von 40,295 (I Januari 1920) tot 51,983 (l"Januari 1921). Eenige vooraanstaande mannén uit de neu trale vakbeweging moesten, om verschillende redenen, zich in den loop van het jaar terug trokken. Hun wordt dank en hulde gebracht voor alies, wat ze voor het vakverbond hebben gedaan. Behalve een lijst van de aangesloten organi saties (32) vindt men ook nog een opgave van de organen der verschillende vereenigingen, die maandelijks ten getale van 161,000 exemplaren verspreid worden. Uit het verslag uit het congres wordt aange stipt de rede van den heer Snel, lid van den Hoogen Raad van Arbeid, over samenstelling, doel en werkwijze van dezen Raad. Ook wordt nog gewezen op het belang van plaatselijke be stuurdersbonden. Een eerste poging óm tot internationale ver- bindinig te komen, werd verijdeld, zoo wordt vereder gemeld, door het uitbrengen van een eigenaardig verslag op de bekende internationa le conferentie te Amsterdam door de daartoe benoemdec ommissie. Dat het A. N. V. het hier bij niet liet, blijkt uit de reis van enkele be stuursleden naar Berlijn, ten einde persoonlijk contact te zoeken, wat dan ook verkregen werd. Voorts vindt men nog een kort overzicht von het werk der verschillende aangesloten organi saties, van het C. N. O. P. (Comité neutraal overheidspersoneel) en van verscliillende com missies, waarin het A. N. V. vertegenwoordigd heeft. Het financiëel overzicht over 1920 wijst een nadeelig saldo aan van 1436.51; de begroo ting over 1921 sluit met een bedrag van f 25,600. De arbeidswet enhietwinkel- personeel. He<t Algemeen Nederlandsch Vakverbond heeft het volgend sohrijven ge richt aan den Minister van Arbeid: Excellentie, Niettegenstaande er blijkbaar aanleiding is geweest, o<m reeds thans voorstellen tot wijziging van de Arbeidswetl919 in behan deling te nemen, waarop wij nader terug zullen komen, veroorloven wij ons om de wenschen van de bij ons Verbond aange sloten organisaties van Kantoor- en Win kelpersoneel onder de aendacht van uwe Excellentie te brengen. Nu deze arbeiders ten opzidhte van de werktijden nog rechteloos zijn, terwijl zij zien dat anderen wel door wettelijke rege lingen tegen overmatigen arbeidsduur wor den beschermd, spreekt het wel van zelf dat ook deze nvenschen aanspraak maken op, en verlangend uitzien naar een wette lijke regeling hunner werktijden* Wij kennen wel de bzwaren, welke hier tegen van werkgeverszijde zijn geuit, doch meenen dat die geen aanleiding mogen zijn tot eene vertraging der invoering, omdat deze bezwaren het gevolg zijn van uitslui tend commercieele overwegingen, terwijl ze bovendien nog eenszins juist zijn gebleken. Waar de regeling uniform wordt voor alle winkels en kantoren, waarin personeel werk zaam is, kan worden vastgesteld dat er geen bevoorrechting plaats heeft. Wij wenschen voorts Uwe Excellentie mede te deelen, dat van ons de invoering van de arbeidswet 1919 in de allereerste plaats beteekende het scheppen van de mogelijkheid om de arbei ders moreel te verheffen. Hun gelegenheid te bieden voor ontwikkeling en verheffing uit den allendaagschen sleur van arbeid. En hierop heeft toch zeker het kantoor- en winkelpersoneel evenveel aanspraak als de arbeiders waarop de arbeidswet wel toepas selijk is. In verband hiermede veroorloven wij ons Uwe Excellentie bovendien nog te doen weten, dat speciaal onder dit perso neel behoefte gevoeld wordt, om deel te ne men aan cursussen op verschillend gebied, of zich verder te ontwikkelen op avondscho len e. d. Als dus voor bepaalde categorieën de urgentie van een wettelijke regeling vast staat is het wél in de eerste plaats voor deze groepen. Waar nu reeds geruimen tijd ge leden het voor-ontwerp voor een algemee- nen maatregel van bestuur, als wordt ver- eischt voor de toepassing van dit deel der arbeidswet 1919, gereed kwam, veroorloven wij ons de vrijheid bij Uwe Excellentie be leefd aan te dringen op bespoediging van de invoering van dezen algemeenen maatregel van bestuur. De el ectrificatle der Gooi- sche tram. In het voorjaar heeft de mi nister van Waterstaat, naar aanleiding van desbetreffende vragen, gesteld door 'het Eer ste Kamerlid den heer Henri Polaik, een commissie benoemd om na te gaan in hoe verre de ontworpen plannen tot electrifka- tie van de Gooische tram, het natuurschoon dreigen te benadeelen. Het Hbld. verneemt thans dat de meerder heid dezer commissie de geuite bezwaren te gen de geprojecteerde lijnen, voor zoover 't bedreiging van het natuurschoon betreftr niet van groote beteekenis acht. Door de meerderheid der commissie zal daarom aan den minister van Waterstaat worden meegedeeld, dat door de ui'/voering van het geprojecteerde plan het natuur schoon van het Gooische landschap niet in die mate wordt aangetast, dat veTanderin- gen van beteekenis in het ontwerp moeten worden aangebracht. Aangaande de route der geëlectrificeerde tram, verneemt het blad nog het volgende: Van het Gooische tramstation aan tie Weesperpoort zal de trambaan gaan voorbij den Omwol, onder de spoorlijn door, dan tot aan de zuidzijde der gemeente Diemen en zoo, in rechte richting, naar de zuidpunt van de kom van Minden. Bij dat punt buigt het tramspoor om en gaat, wederom in rech te lijn, voorbij Naarden naar Bussum. Nu zal, op dit gedeelte, eenige wijziging moeten plaats hebben. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de trambaan van Muiden naar Bussum aan te leggen en dan zoo, dot Naarden vrij dicht wordt 'benaderd. Van dat plan moei worden aigenèpekea. '9 Rijks Waterstaat heeft het aanbod van eenige kweekers geaccepteerd en hunne terreinert aangekocht, met het doel die te gebruiken bij de reeds ter hand genomen verbreeding van den rijksstraatweg van Amsterdam naar Amersfoort. In verband nu met da eischen der inundatie, waardoor het rijden; op een verhoogde baan op dat punt door het ministerie van Oorlog niet kon worden toe-* gestaan, moet de baan op dit gedeelte dichw ter bij Bussum worden gelegd, d.i. verdeil van Naarden verwijderd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Van Bussum zal de lijnt in rechte linie gaan naar de noordzijde van den Tafelberg, ongeveer ter hoogte van hef punt waar de vestiging der provinciale wa terleiding wordt geacht. Een tweede, aan de lijn Amsterdam—Bussum parallel loopen- de lijn gaat van de Hakkelaarsbrug naar het westelijk gedeelte der bebouwde kom van Bussum en van daar naar de Schutlershei- de bij Hilversum. De bestaande lijn Hilver sum, Laren, Blaricum, Huizen, Bussum, krijgt een gewijzigde richting van de Valke- veenschelaan tot aan het station Naaiden- Bussumdeze trambaan zal „stadsüjn" blij ven, de groote verbinding van het Gooi met Amsterdam wordt electrisch spoor. Muider- berg blijft met een zijlijntje aan het. nieuwe net verbonden, Weesp blijft er buiten, om dat dit een goede spoorwegverbinding met Amsterdam heeft. Door den minister van Waterstaat zal worden bepaald waar, buuen de hoofdplaatsen, de stations zullen komen, Oef eningstocht voor het Binnenscheepvaartonde r w ij s. Met steun der regeering zal ook dit jaar door de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart een oefe- ningstocht worden gehouden voor directeu ren en leeraren der bij het Onderwijsfonds van genoemde vereeniging aangesloten schippersvakscholen. De tocht, die dit jaar voor het eerst met een eigen schip plaats vindt, zal naar wij vernemen aanvan gen op 1 Aug. a.s. en duren tot 7 Aug. Het vaarp'an is als voltg vastgesteld: Amster darn-Gouda-Rotterdam-Dordrecht-Zierikzee- Veere - Middelburg - Vlissingen- Terneuzen- Batih (Belgische grens) -Wem e 1 d inge-H el'l e- voetshds-Kanaal van Voorne-Rotterdam. In verschillende p'aatsen, waar sohippers- vaksdholen der vereeniging gevestigd zijn, en door de gemeente gesubsidieerd worden, zal het schip der vereeniging ter bezichti ging van de autoriteiten worden gesteld. De tocht heeft (Maats onder leiding van den heer G. de Jong, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoer ders 'bij de Binnenscheep va ort. Aan boord wordt aan de directeuren en leeraren der schippersvakscholen practisch binnen- scheepvaartonderwijs gegeven onder leiding van den heer T. P. Keijzer, directeur vani de Schippersvaiksohool te Amsterdam. Schoolreis jesendevaluta. Twee klassen van de M. U. L. O. te Lochem maakten gedurende 19 en 20 Juli een schoolreisje via Beuthen naar Osnabriick, waar gelogeerd werd en van waaruit het Teutoburgerwoud werd bezocht. De kosten bedragen 5 6 per kind, waarbij er ech ter op wordt gerekend, dat iedere jeugdige deelnemer in rugzak of tasohje een Flinke voorraad proviand met zich neemt. Voor al len de eerste „buiten!andsche reis", en zoo als de ouderen destijds hun „Voyage h Paw ris" leerden, hebben deze jongeren een be scheiden „Reise nach Osnabrück" bestu deerd I (Hbld.). Italiaanse hve fantasie. De Tijd schrijft: Men zendt ons een gekleurde plaat toe valt •het Milaneesche blad „La Domeniica def Corriere", voorstellende eenige bootjes mef deftige dames en heeren erin, een watertje doorvarende onder een hoog houten brug getje, terwijl het eerste bootje de Neder landsche vlag voert en langs den wallekanl veelkleurig gekleede boeren en boerinne tjes staan met Hollandsche kappen en mut sen op en in juichende houding. En-daaron der kan men deze toelichting lezen: „Eem ongewoon koninklijk bezoek. De koningint van Holland doet met den prins-gemaal er* prinses Juliana in een boot een lange reia door de provinciën van haar rijk. De koninklijke stoet beweegt zich dooj lange schilderachtige kanalen langs welke* oevers de bevoQking samenstroomt om haafl koningin te begroeten. Die „koningin" op de plaat precies een atelier-meisje gelijw kende met laag uitgesneden blouse! ïs blijkbaar m gezelschap van koning Georgai van Engeland en niet van prins Hendrik. De* actieve redactie van de „Domenica" heeff blijkbaar zoo iets vernomen van het jongste koninklijk bezoek aan Gitehoorn en om het feit voor de lezers des te pikanter te maken, het watertochtje door dit inderdaad sChilderJ achtige dorpje gemaakt tot een „lungo viagw: gio attraverso le provincie del suo regno'? het staat er liefst in het meervoud: door de* provinciën van haar koninkrijk! Verteldej dezer dagen de „Illustrated London News niet, dat de heer Eijken, de Laga-roeier etf overwinnaar der Diamond Sciills, studeni was te Delft in Denemarken? Russische diamanten. De f&! nancieele correspondent van de Daily Teü te Parijs meldt, dat de totale stagnatie in deif diamanthandel voor een niet gering gedeeltq te wijten is aan het feit, dat zooveel gestoM Russische diamanten op de marlet wórdenl- gebracht. Het schijnt, dat die steenen vankeÜjk over Reval en Stockholm hun

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 6