bmifflsmis zï 77t Z tz UPS' SAFE-INRICHTING 17. Middenstands HstW DE EEMLANDER" FilllS DER AuïFüTEHÏIÉn r, TLEESCHHOUWER in LAMME lol IS Til. 6IB- MEUBILEERINGEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. U-itmtm Ut 1. TilM Hl. 3D! Deposito-Rente: Ben jaar vast 5 p maanden opzegging 4 »/2 oea dag 3>/.®/0 Berichten. BINNENLAND. i. - 20© Jaargang'Nö. 28 j*r port f 3.-. P« *«k (met gratis yeneker.Dg ongelukken) f 0.17». akondetlijke nummer» 1 oo». DIRECTEUR-UITGEVERi X VALKHOFF. 8UREAU: ARNHEMSCHE POORTWA' TEL. INT 513. Zaterdag 30 Juli 192T bewijsnummer, elke icgel meer 0.25, dicnstaanbic* dingen en Lictdadigheids-adveitcntiën voor de helft der prijs Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordceiige hepaiinren *»oor het ad verteeren- Ecno circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden STEEDS VOORAAN - staan onze advertenties evenals ons fabrikaat. Politiek Overzicht „Poten, welks economische positie tef\ge- •volge van zijn veroveringszucht en de al- geheele desorganisatie van zijn bestuur en zijn economisch „lichaam" bij den dag er slechter op is geworden, strekt rijn armen naar Opper-Silezië uit, dat Duitsdhe arbeid heeft gemaakt tot wat het thans is. Elk recht miskennend, rijn de Poolsche benden plunderend, moordend en vernielend het rand binnengevallen. En de Poolsche re- yeering heeft deze zucht naar buit van elk afzonderlijk lid dezer benden gebruikt om haar politieke doeleinden te bevorderen. Deze liggen echter dit wordt, jammer genoeg, in 't buitenland nog veel te wei nig beseft veel minder op nationaal dan op economisch gebied. Men hoopt door de rijkdommen van O.S. de staatsfinanciën te saneeren of althans het bankroet, en zoo doende de algeheel© ineenstorting van 't niet levensvatbare staatgebouw nog een tijdtje te verschuiven. Misschien, zoo hoopt men, bestaat dan gelegenheid tot nieuwen roof, of het wonder voltrekt zich, het won der, waarop allen hopen, die niet tot pres te eren m staat rijn." Aldus de aan/hef van een artikel, dat Siegu fried Dyck (Koningsbergen i. Pr.) voor de Frartkf. Ztg. schreef over 't Poolsche rechts begrip en 't uitschudden der Duitschers in de ïfgestane streken. Z.i. bieden het beste be wijs, dat het Poolsche imperialisme niet de nationale ontwikkeling, maar de plundering der onder vreemde heerschappij geraakte Duitschers ten doel heeft, Posen en West- Pruisen. In deze streken zouden de Duitschers zóó volkomen stelselmatig worden geplaagd en gekweld, dat rij besloten het onder Poolsche heerschappij gekomen land te verlaten. Ben Duitscher uit het afgestane gebied ver klaarde aan Siegfried Dyck„Ik heb de Po len nooit gehaat, maar nu hebben rij mij van haat en verachting weten te vervullen. Haat, omdat rij daeglijks onrecht tegenover mij plegen, verachting wegens hun grenzen- looze ploertigheid". De schrijver wijst erop, dat de Polen inderdaad alles hebben gedaan om in de harten der meer dan driehondercl- iuizend Duitschers, die sinds den vrede van Versailles het land hebben verlaten, een haat wakker te roepen, die niet meer kan verdwijnen. Ten bewijze ervan, op welk een oompleete wijze de Polen de van d'en vaderlands oh en grond verdrevenen hebben uitgeschud, zoodat hun weinig meer over bleef dan enkel en alleen het leven, haalt Dyck tallooze voorbeelden aan, waarvan wel een der uitvoerigste, maar geenszins het ergste, dat van een fabrikant uit Thorn is. De schrijver heeft dezen persoon meer dan tien jaren lang als een welvarend man gekend. Het verhaal, dat bedoelde fabri kant aan den schrijver deed, komt op het volgende neer 'Het was voor ons Duitschers niet meer >m uit te houden, maar in mijn vaderstad Thorn bezat ik onroerende goederen. Drie huizen behoorden daar aan mij, die ik lang Voor 't begin van den oorlog, in den tijd, dat de zaken bloeiden, had verkregenzij kostten toentertijd driehonderdduizend mark in goud en de waarde ervan nam, tot den Oorlog, jaarlijks toe, temeer daar ik er ook aanzienlijke kosten aan spendeerde. Nadat Thorn door de Polen in bezit was genomen, daalden de 'huizenprijzen snel, al waren ook Schijnbaar de prijzen, die den wegtrekken- 'den Duitschers bij verkoop werden betaald/ {hooger. Maar de Polen weten het zoo aan te leggen ,dat wij, of wij willen-of niet, toch amigreeren moeten, daar wij de terreur, d-e rechtsonzekerheid en de voortdurende be roering tenslotte niet meer kunnen verdra- jgen. Toen mij dan ook drie millioen Pool sche mark, die toen ongeveer een koers- jwaarde van 210.000 Duitsdhe mark had den, voor mijn huizen werden geboden, ver kocht ik ze toch. Nu meende ik, daar ik gestemd had, mijn vaderland ongehinderd !te kunnen verlaten. Maar dat had voeten in de aarde. De emigrant heeft een toestemming tot vertrek noodig en deze verkrijgt hij slechts, wanneer hij aantoont, dat hij ai zijn belastingen heeft betaald. Dat had ik gedaan en ik ging daarom met een goed geweten naar 't belastingkantoor om de veridaring te halen, dat ik geen achterstal lige belasting meer had te betalen. „De kwitantie voor betaalde belastingen"? Ja, die kunnen wij u niet geven. U heeft toch uw huizen verkocht en moet nog belas ting voor waardevermeerdering betalen!" „Belasting voor waardevermeerdering? Ik heb toch mijn huizen, zelfs wanneer ik van de waardevermindering van 't geld in Duitsohland heelemaal niet spreek en het voor verbeteringen uitgegeven geld niet re ken, met verlies verkoohtin plaats van 3.000.000 maar 210.000 mark ontvan gen I" „Daar heb je de Duitschers weer f U weet toch, dat de Poolsche republiek de Poolsche mark met de Duitsdhe gelijk ge steld heeft. U heeft voor 300.000 mark ge kocht en voor drie millioen mark verkocht, dus 2,700.000 mark verdiend. Daarvan moeten als 'belasting op de waardevermeer dering anderhalf millioen mark worden be- taaldl" Deze logica was mij niet recht dui delijk. Maar omdat ik er vanaf wilde zijn en omdat mij ook de Poolsche advocaat, wien ik vroeg, den raad gaf te betalen, omdat ik een proces zoo zeker als twee maal twee vier is zou verliezen, betaalde ik tenslotte. Toen ging ik weer naar 't belastingkantoor om de verklaring, dat ik mijn belastingen had- 'beteald. „De verklaring kan ik u niet ga ven I" snauwde mij de ambtenaar daar toe. „Zekerde 'belasting op de waardevermeer dering hebt u eindelijk betaald, maar inmid dels dat weet u toch heeft de Sejm een wet aangenomen, volgens welke ieder, die uit Polen vertrekt, 50 van zijn vermo gen aan den staat moet betalen („represail- le^wet" noemt men dat in Polen, omdat Duitschland een z.g. „Kapitalfluchtgesetz" heeft). U bezit van den prijs van uw hui zen nog anderhalf millioen en bezit boven dien nog een banktegoed van anderhalf mil lioen (ik had mijn zaak voor dit bedrag ver kocht), dus u moet nog anderhalf millioen vermogensbelasting betalen" Nadat ik had geïnformeerd en vernomen, dat ik te genover den eisch volkomen rechteloos was, betaalde ik. Maar nu was ik met mijn zaken nog niet klaar. Ditmaal ontving men mij als ouwe bekende op 't belastingkantoor al wat vriendelijker. „O, u komt zeker belas tingen betalen?" „Welke belastingen? De Poolsche staat heeft mij toch, nadat hij mijn vermogen door de gelijkstelling van de Poolsche en de Duitsche mark reeds tot een gering deel van zijn vroeger© waarde heeft verminderd, behalve de loopende be tastingen, twee derde ontnomen". „Ja de loopende belastingen heeft u betaald, dat 's waar, maar u hebt vergeten, dat de Sejm ondertusschen een wet heeft ge maakt, dat ieder, die het lartd verlaat, de belastingen nog drie jaren lang verder heeft te betalen. De wet op den uiitocht van 't ka- piaal f De Duitschers hebben toch ook een „Kapilatfluchtgesetz" gemaakt, \1 heeft aan belastingen 170.000 mark per jaar te beta len, dat is tezamen 510.000 mark. Wilt u maar betalen?" Protesteeren en tegenspar telen baatte niet. Ook deze halve millioen Poolsche marken moest ik nog neerleggen en lavam daarna, na betaling van de verhui zing en alles wat daaraan vastzit, met om- ende-'bij 900.000 Poolsche 65.000 Duitsohe mark) in Duitschland aan. Dat is alles, wat ik van een vermogen, dat bij 't 9luiten van den vrede nog rond anderhalf millioen Duitsche mark en naderhand ten minste nog altijd zoowat 5 millioen Poolsche mark bedroeg, heb overgehouden. Ik moet nu als oude man, omdat ik natuurlijk van de rente dezer som niet leven kan, weer heel in 't klein opnieuw beginnen, zooals mijn grootvader begon, toen hij zioh in Thorn on afhankelijk maakte. Naar de Amerikaansche minister van oor log meedeelt, bevinden zich in Duitschland 13796 Amerikaansche soldaten. De bezet- tingskosten voor hen bedragen 276,394,192 dollar, waarvan Duitschland 240,744,511 dollar moet betalen. Londen, 29 Juli. (R.). In de Engeb sche antwoordnota op de Fransche nota be treffende Opper-Silezië worden uitvoerig de omstandigheden uiteengezet, die tot den tegenwoordigen toestand hebben geleid. Het antwoord ontzenuwt volkomen de beschul diging, dat Engeland zich tegenover Frank rijk zou stellen en daardoor Duitschlands houding zóu steunen. Verder wijst de nota op hetgeen een bevreemdend optreden van Fransche zijde wordt genoemd, namelijk de poging om te handelen onafhankelijk van den Oppersten Raad, door aan te dringen op het onverwijld aenden van versterkin gen. De nota wijst er op, dat er op deze wijze geen mogelijke basis is, waarop in de toe komst gezamenlijk eenige politiek gevolgd kan worden en dat verdere besprekingen geen enkel goed doeleinde zouden dienen, alvorens Groot Brittannië precies de bedoe lingen van Frankrijk kent. De Engelscbe re geering is zeer verlangend alles te overwe gen om de Fransche regeering tegemoet te komen en er wordt de nadruk op gelegd, dat volgens de te Londen ontvangen rapporten den Franschen troepen in Opper-Silezië .geen gevaar bedreigt, de* zenden VATJl- versterkingen dringend noodzakelijk zou maken. P a r ij s, 29 Ju 1 i. (B. T. A.). In den loop der tweede bijeenkomst van den minister raad op het Blysée deed Briand verslag van het onderhoud, dat hij ïn den voormiddag met den Engelschen gezant had gehad. Ook deelde hij het resultaat mede der besprekin gen van den Britschen ministerraad. Nauw keurig en gedétailleerd zette Briand de ter men uiteen, waarin hij van plan is de Brit- sche regeering te antwoorden. De minis terraad keurde het standpunt van Briand eenstemmig goed. De eerste minister heeft gisto-en in het Lagerhuis de volgende verklaring afgelegd: In sommige organen d-er Iersche en Engel- sche pers zijn berichten verschenen, waarin den koning zekere woorden omtrent de Iersche politiek in den mond gelegd worden. Deze berichten verschenen in den vorm van een interview, dat lord Northcliffe in de Ver. St. schijnt te hebben afgelegd en aan zijn bladen in Enigeland schijnt te hebben ge zonden ter publicatie. Het is onmogelijk aJ deze lasterpraatjes te volgen, maar die, wedke ik hier op het oog heb, zijn van zoo'n beslisten aard en zijne zoo berekend om, in geval er geloof aan wordt geslagen, de kan sen op een regeling van het Iersche vraag stuk ernstig te benadeelen, dat 7'jne Ma jesteit mij gemachtigd heeft uit rijn naam in het Lagerhuis de volgende verklaring voor te lezen: „De aandacht van Z. M. den koning is gericht op zekere berichten omtrent een in terview met lord Northoliffe, dat verschenen is in de Daily Mail en overgenomen door de Daily Express en enkele Iersche dagbladen. De verklaringen, waarvan in die berichten melding wordt gemaakt, zijn geheel uit den duim gezogen. Gesprekken, als waarop de berichten zinspelen, hebben niet plaats ge had, noch heeft Z. M. ergens dergelijke op merkingen gemaakt. Z. M. wenscht tevens duidelijk vast te stellen in tegenspraak met wat in het interview te kennen is ge geven dat hij in zijn toespraak tot het parlement van Noord-Ierland' het onveran derlijke constitutioneele gebruik gevolgd heeft omtrent toespraken van den troon in het parlement." Ik hoop, vervolgde Lloyd George, dat deze verklaring eenige uitwerking mag hebben om de gevolgen weg te nemen van de mis dadige boosaardigheid, die met persoonlijke bedoelingen er op uit is tweedracht te zaaien tusschen het Britsche Rijk en de Ver- eerugde Staten en de hoop op vrede in Ier land te verijdelen. (Luide toejuichingenO Sir Donald Maclean, leider der liberale partij, en Thomas, leider der arbeiderspartij, gaven uiting aan hun voldoening over de verklaringen van den koning en den eersten minister. Weenen, 2 9 Juli. (B. T. A.). "Veld- m&arschalk Metzger, voormalig bevelheb ber der Oostenrijksch-Hongaerrsche troepen op het Fransche front, is overleden. Constantinopel, 29 Juli. (B. T. A) Het Grieksche offensief is tot staan ge bracht voor Saidghazi. De slag duurde drie dagen. Ten slotte moesten de Grieken wij ken. Een nota van Angora herhaalt, dat de Grieken 4 a 5000 man verloren, alsmede veel munitie en oorlogstuig. Het aantal ge vangenen gaat de 2500 te boven. De Grieksche strijdkrachten, die streden aan den sporlijn Eski Sjehir—Angora, onder be vel van prins Andreas, moesten wijken. Er had een fel gevecht plaats te Altoentasj, dat eindigde ten voordeele van de Turken. ülcu b::r;e!iie«sler van 100 jaar overieilen. De burgemeester van Cazaux-Debat in Frankrijk is overleden op den hoogen leef tijd van IOC jaren. De maire was deken van de burgemeesters van geheel Frankrijk. Noodweer. Ten gevolge van een orkaan moesten gis teren 50 stoom- en zeilschepen, waaronder 30 Bretonsche visschersvaartuigen, een goed hee^k'v v.r. zoeken in de baai van St. Ives. D: rJ. ->* moest driemaal uitvaren en i Verspreid© Berichten. De droogte in Jliiitschlfturt. De stand van den oogst, die tot dusver gunstig was geweest, is door de aanhouden de droogte zeer nadeelig beïnvloed. Vol gens een mededeeling van 'net rijksvoedings- ministerie zijn in het bizonder Rijnland^ Mecklenburg, Sieeswijk-Holsteirr, de ooste lijke deelen van Pruisen en geheel Zuid- Duitsohland zwaar getroffen. De 'weinige regen van verleden week in Oost-Pruisen en Rijnland was ten eenenmale onvoldoen de. De Tel. meldt nog nader: De gevolgen van de droogte zijn het ge ringst voor 'het broodkoren. Daarvan kan men een goeden oogst verwachten. Daaren tegen staan gerst en vooral haver er heel slecht voor. Heel ernstig is het met de aardappelen ge steld. Uit bijna alle deelen van het rijk wordt gemeld, dat de aardappelplanten afsterven. De aardappel is door zijn lichte wortels veel spoediger aangetast dan b.v. de suikerbieten. Noodlottig zijn de gevolgen van de droog te op den hooi-oogst. Vele boeren verkoo- pen hifn vee, omdat zij meenen den winter •er niet mee te kunnen doormaken. In Sleeswijk en Rijnland hebben 'de Kamers van landbouw den minister verzocht om ver mindering van het op te brengen quantum hooi. Staking van Belgische textiel arbeiders. Het personeel van 45 textielfabrieken te Gent heeft, volgens de Tel., besloten Maan- ;\f£ote brand. -- brand heeft in het stadje Loeffin- gen (S-rirwarzwald) 50 huizen irn de asch ge legd en gTOote voorraden veevoeder en landbouwmachines vernield. De schade wordt op versoheidene millioenen geraamd. Dc stood In Rusland. Mevrouw Maxim Gorki heeft gisteren voor de Vereeniging van buitenlandsohe journa listen te Berlijn over het noodlijdende Rus land gesproken. Niemand, zeide ze, aldus het verslag der N. R. Gt. had haar op dracht gegeven haar stem te verheffen, na dat de beste mannen van Rusland reeds over het ongeluk van hun land hadden gesproken en nadat Gorki zelf zijn hulpkreet tot de we reld had gericht. Uit brieven en bladen, die mevrouw Gorki uit haar vaderland heeft ontvangen, weet rij dot in Rusland een co mité is tot stand gekomen en dat do beste intellectueele krachten ook zij die het sovjetstelsel bestrijden zich in dienst van dit comité hebben gesteld om den honger te stillen, o. a. de bekende orientalist prof. OMeribourg en tol van andere geleerden, Nekrassoff, gewezen minister van spoorwe gen, Grosdeff. gewezen minister van arbeid enz. Het Roode Kruis zal met dit comité sa menwerken. Het comité heeft volmacht voor het verzamelen en de verdeeling van hulp middelen. Tot dusver was het leven reeds moeilijk in Rusland, maar nu heeft Maxim •Gorki zijn vrouw geschreven dat 20 mil lioen menschen door den honger worden getroffen. Sinds meer dan 8 jaar is het Rus sische volk aan ondervoeding ten prooi. Vier jaar oorlog en vier jaar burgeroorlog heb ben het geleerd de grootste ontberingen te dragen. Thans is er echter geen sprake meer van ontbering en ondervoeding, maar alleen van den volledigen gruwelijken hon ger, van hongerdood, van vreeselijke ziek ten, zooals scheurbuik en hongertyphus, en wie weet of ook niet de pest tot de gevolgen van honger zal -behooren. De droogte is zoo groot, dat de bronnen en stroomen uitdro gen, det bcsschen verbranden en dat de aarde scheurt en de nieuwe oogsit en het gras door de zon is verbrand. Millioenen menschen zullen niets te eten hebben. Rus land is een boerenland. Het was steeds de graanschuur van Europa en is thans aan den honger prijsgegeven. Mevrouw Gorki, die haar toespraak in een- voudigen, maar treffenden toon in het Duitsch hield, herinnerde er verder aan dat reeds vroeger o. a. in 1891, Rusland hon gersnood heeft gekend. Toen heeft Ameri ka de Russische boeren geholpen. Ook 1897 en 1893 waren hengerjaren voor Rusland. Tal van oorzaken gaven hiertoe aanleiding. Het is trouwens niet moeilijk te begrijpen, dat de primitieve vorm van bebouwing van het land met de even primitieve hulpmidde len, die de Russische boer nog heden ten dage gébruikt er niet toe bijdragen steeds een goeden oogst te verzekeren. Door 8 jaar oorlog zijn de toestanden er niet beter op geworden. De oorlog heeft aan Rusland meer dan 10 millioen menschen gekost en een enorme hoeveelheid paarden en vee is ten gronde gegaan. Dit is ook noodlottig voor den Russiscben boer geweest. De oogst is geheel mislukt in de gouver nementen Saratof, Samara, Simbirk, Oefa, Kazan, Astrakan en in het Dongebied. Ge deeltelijk mislukt is de oogst in de gouver nementen Charlcof, Cherson, Koersk, Toela, Tamboff, Woronesj, Pensa, Rjasan, Wjatka en Stawopol. Indien men de kaart van Rus land bekijkt, zal men ontzet staan van het geweldige deel des lands, dat door het on geluk getroffen. Het Russische volk weet te Jijden. Uit de literatuur weet men, dat het tot arbeiden en grootsche dingen staat is onder voorwaarden, die voor andere volke ren -geheel onmogelijk zouden rijn. Hoe groot echter de psychische kracht moge zijn, physisch is het Russische volk geheel ver zwakt. Niet alleen 'het feit, dat millioenen menschen dit jaar zullen moeten honger lij den is erg. Veel erger is dat men voor-den volgenden oogst geen zaad bezit en dat de hongersnood dan nog veel erger zal zijn. Om zich dit en hef volgende jaar te kunnen voeden en zaad voor den volgenden oogst te hebben, heeft Rusland ongeveer 200 mil lioen poed of 3K' ton graan noodig. Mevrouw Gorki doet een beroep op het rnenschelijk medelijden. Men mag niet toe staan, dal millioenen menschen onder ont zettend lijden sterven en dat de wereld rus tig toeziet. Er moet worden geholpen, geen aalmoezen, wezenlijke hulp is noodig. Men moet het Russische volk helpen het] ecor.o sloot mevrouw Gorki, te onderzoeken, opj welke wijze er kan worden geholpen. Spreekster hoopt echter dat de pers haar] stem zal verheffen om het medelijden de» gansche wereld voor het hongerlijdende] Russische volk op te wekken. Niet alleenf in hét belang van Rusland, maar van de'j gansche wereld, van de menschbeid en dor menschlievendheid. Na afloop hebben tal van buitenlandse!»* journalisten mevrouw Gorki vragen gesteld De grootste bezorgdheid van sommige krin-i gen is wel, dat de levensmiddelen en medi-j camenten, die men het Russische volk zal sturen, nnor het roode leger zullen gnanV Mevrouw Gorki en de Russische anti-bolsje wistische journalisten meenden echter, dnf de samenstelling van het Russisch hulpco mité een waarborg oplevert, dot de hulfl aan het juiste adres zal komen. Aan de „Vorwarts" ontleenen wij nog, dal de sovjet-regeering den boeren de verplicht ting opgelegd heeft, steuncomité's te vor« men. Officioele berichten uit Rusland mel den, dat in Juli wolkbreuken in sommige! districten het koren meer kwaad dan goed heeft gedaan. Ook de hooi-oogst i9 mislukt. De insecten-plaag heeft groote verwoestin gen aangericht, vooral in de te veld staand« suikerbieten in de Oekraïne; men rekent! voor heel Rusland op een opbrengst von 71 miHioen poed (1 poed 16 K.G.) suiker bieten, tegen bijv. 117 millioen poed hu 1911. De Voss. Ztg. verneemt uit Praag, dal de sociabsticlve Pravo Lidu een beritht uit Moskou heeft ontvangen, volgens hetwelk het uitvoerend comité der derde internatio nale aan zijn vertrouwensmannen in die landen een geheime circulaire heeft gezon den, waarin zij erkent, dat de Russische sov jet-regeering zich in een hacheliikcn toe stand bevindt. De voedselcrisis neemt da gelijks in omvang toe en de uitgeputte goud voorraad gedoogt rviet in het buitenland le vensmiddelen te koopen. Aan de communis tische partijen van oile landen wordt Inl deze circulaire met nadruk verzocht alles te doen om het sluiten van handelsverdragen met Rusland te begunstigen. Don arbeiders moet worden duidelijk gemaakt, dat het ver- leenen van flinke credieten aan Rusland ook: weer groote Russische bestellingen voor de bultenlandsche industrie mogelijk maakt, waardoor ook de werkloosheid in de wester- sche landen weer zal verbeteren. Bovendien zullen handelsbetrekkingen met de wester- sche landen de communistische propaganda bevorderen. Bovendien verneemt de Tefiegraphen- Union uit Praag dat een aantal leiders van' de Russische sociaalrevolutionnairen uit Praag vertrokken zijn om aan de Russische grens den mogelijken val van het bolsjewis tische regiem af te wachten. De berooving in den sneltrein. De Fransche bladen houden zich natuur lijk om het hardst bezig met den aanslag op d'en sneltrein ParijsMarseille, waarover wij dezer dagen bijzonderheden meedeelden. Heel veel nieuws is er evenwel nog niet te vertellen en dus houden zij zich vooral op met beschouwingen. Zoo bijvoorbeeld Loui3 Forest, die in de „Figaro" uiteenzet, dat iedereen weet hoe hij in de plaats der aan gevallen reizigers zou gehandeld hebben. Maar wat weten zij ervan? Het is een kwestie van tegenwoordigheid van geest en zelfs van pantalon, want iemand in zijn hemd is niet zoo moedig als iemand die zijn beenen be dekt heeft. Critiek is makkelijk en verdedi ging is moeilijk. In een slaapwagen komt het er bovendien vooral op aan, om op het juiste oogenMik wakker te worden. De bekende advocaat, mr. De Moro Giaf- feri, verdediger van Bolo Pasja en Lan- dru, wil dat men kapitein Maurel vervolgt, omdat hij geen tegenstand had geboden. Verder verlangt hij dat luitenant Corabellf, die zich wel verzette, posthurum gedecoreerd zal worden. Als nu de boeven gearresteerd! worden, zullen zij natuurlijk de Moro Gtaf fen als Verdediger nemen. Volgens zijn ge woonte zal die, om zijn cliënten te redden, hun slachtoffers aanvaMen. Hij zal aantoo- nen dat de flinke jonge man ongelijk had:. „Hij heeft zich willen onderscheiden, heerenf Niet zijn als de anderen! Hij is het slacht offer van rich zelff" Ontroerd zal de juryj de roovers en moordenaars vrijspreken Clément Vautel in de „Journal" ziet de zaak weer in een ander licht. Dit avontuur, zal zeer geschikt op de aanstaande confe rentie te Washington verteld worden en eert bekwaam spreker zal er de volgende mo raal uit kunnen trekken: „Dat zijn dus de gevolgen der ontwape ning, die, wat rrien ook doet, nooit algemeen^ zal kitnnen wezen. Altijd zuillen er bandieten! zijn, volken of particulieren, die de half- slapenden zullen overvallen met d. a kreet:. I „Handen hoo-gl En uw portefeuille h'.er ge-y I ven!" dag aanstaande het werk neer te leggen, mische leven te herstellen, het graan geven daar geen overeenstemming kon worden be- voor de voeding en voor den toekomenden reikt aangaande de loonsverlaging. De werk- oogst, het locomotieven en landbouwmechi- gevers willen n.l. het loon met 15 centimes nes leveren. Voorts moet el het mogelijke per uur verlagen, terwijl de werknemers nietworden gedaan om de door den oorlog en meer dan 10 centimes willen afstaan. Door j den burgeroorlog verwoeste fabrieken weer deze staking zullen ongeveer 20,000 arbei-1 op te bouwen. ders w'erWonx worden. Het Js de taak van deskundigen, aldus be- Uit de Pers. lïo oplosslug »hq de kabluetscrisU, i Dc Nederlander (c.h.) vraagt: „is J er een crisis geweest Een minister is heengegaan, niet lang, nadat een artikel verworpen was om ie- denen die met eenig beginsel in verben^ stonden, en evenmin met zijn algemeen beleid Een onder, om dat hjr geen kanl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1