DE EEMLANDER niet! ÓOUSFRUS PRIIS DESADVERïEnS" met inbegrip van een EERSTE BLAD. Vereeniging Handel en Kijverheid Bet belang van organisatie voor Handel en Nijverheid in de naaste toekomst. FEUILLETON. ^eJSaröang NÓ; 34 ptt 3 maanden voor Amet»» tooct t 2.10, Idem banco port f 3.-. j*r k f«rt gtato wrrekcttog ongelukken) f 0.17», ilioniertljke nummn» AMEBSFOORTSGH DAGBLAD 003. DIRECTEUR-UITGEVERi J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWA" TEL. INT 613. Dinsdag 9 Augustus 192? bewijsnummer, elke tegel meer 0.25, dtenst.um-ic* dingen en Licldadigheids-adveitenticn voor de helft der prijs Voor handel cn bedrijf bestaan zeer vrooidcelige bepalingen voor het advcrtccrcn- licno ciicuiaire, bevittende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden 1001 1021. Nu de Vereeniging Handel en; Nijverheid feestelijk haar 20-jar^ bestaan gaat herden- ten, gevoel ik mij gedrongen eenige rege len te schrijven. Het was in 1901, dat op initiatief van de jSeeren Blom, van Kalken, Hoogstraten, v. H. Meiden en nog enkele anderen een sa- jnenkomst plaats had in hotel Schwemmer, lltr. straat, om te komen tot het oprichten 5fan een vereeniging om de belangen te be hartigen van heeren handelsreizigers en winkeliers. Dadelijk bleek dat er groote be- Jangstelling bestond, en waren een 40 50 leeren ter vergadering aanwezig, die onder Voorloopig presidium van den heer van Kel ken een voorloopig bestuur kozen, dat sta tuten zou ontwerpen/Daarna werd een defi nitief bestuur gekozen, waarin de heer van Kalken tot voorzitter werd benoemd. De vereeniging koos zich bovengenoemde naam •en men toog aan het werk. Niemand ver moedde toen nog dat destijds reeds de kiem gelegd werd, om te komen tot een krach tige winkeliersvereniging. In hetzelfde jaar werd de heer Hoogstraten voorzitter, die het echter maar kort geweest is. 'In het voorjaar 1902 werd de heer van Duinen voorzattter der vereeniging, en on der diens krachtige leiding is heel wat tot stand gekomen. Hij heeft werkelijk zeer veel gedaan voor den. bloei en de groei der ver eeniging H. en N. Om enkele feiten te noe men, is door hem en het bestuur tot stand' gekomen de verbetering der haven, het in formatie- en incasso-wezen, het oprichten en houden van boekhoudcursussen, étalage- wedstrijden, de 9 uur winkelsluiting en nog *tal van andere nuttige zaken. Wie herinnert zich niet het 5-jarig bestaan - vereeniging, gevierd door de leden van *i. en N., toen, in 1906, reeds een sterke -ereeniging van bijna 200 leden. Welke aardige artikelen hebben toen de heer van Duinen en andere toenmalige bestuursleden in de feestgids geschreven, die tintelden van humor en levenskracht. We hadden toen juist de Amersfoortsche kei aan de vergetel heid ontrukt en in triomf gebracht naar het plantsoen, waar ze nog getuigt van jolijt en pret, die toen heerschten in het ontwa kende stedeke Amersfoort. Want Amers foort was en is nog bezig zich uit te brei den-; men begreep de gunstige ligging in >n-trum van het land en zijn schitteren- spoorwegverbindingen. De vérziende blik van den heer v. Duinen was het duide lijk, dat in de allereerste plaats noodig was oen krachtige middenstand. Niet alleen door zijne vele keurige geschriften, maar ook door de gave des woords wist hij den (Middenstand te overtuigen, dat het nood zakelijk was om zich sterk te maken door aaneensluiting. Wie herinnert zich niet den druk op de winkeliers veroorzaakt door den geweldigen oorlog, die om ons heen woed de. Wij moeten toegeven, het was noodig dat Regeerings-maatregelen genomen wer den om het dreigende spook van honger en ontbering te weerstaan. Wij hebben gevoeld in onze bedrijven, wat het zeggen wil, als de overheid in moet grijpen in wat des winkeliers is. Menige wei felende middenstander is er toen toe over gegaan, zich aan te sluiten bij de vereeni ging Handel en Nijverheid of bij de zuster vereniging „De Hanze", zoodat het leden tal bij beide verenigingen reeds ver over de 300 leden is gestegen. ha aid, hebber? zonneklaar bewezen, dat wij middenstanders nog niet bevreesd behoe ven te zijn. Waar de vroegere minister Posthuma on langs nog in één van zijn talrijke redevoe ringen sprak, dat ten slotte de winkeliers de beste distribuanten zijn, behoeven wij nog niet te vreezen, dat de stand uit de maatschappij zal verdwijnen. De gemeenten in ons vaderland hebben er zelfs het groot ste belang bij, dat er is een prachtig goed georganiseerden Middenstand, omdat door de onderlinge concurrentie in de verschil lende bedrijven de gemeenschap het best wordt bediend. Wanneer straks de vakorga nisatie in het geheele land zal zijn tot stand gekomen, dan eerst kunnen wij zeggen: wij zijn een groot en stap genaderd tot den 'bloei van den Middenstand. Immers in de vakorganisatie kunnen de verschillende be langen besproken worden, mistoestanden worden weggenomen en zal er meer samen- hoorigheid gebracht worden in onze bedrij ven. Ieder weldenkend mensch heeft recht op een behoorlijk bestaan. Zoo kan er ge werkt worden tot bloei en welvaart der maat schappij of is het nog noodig onze winke liers te wijzen op de gevaren, die ons overal bedreigen op het gebied der coöperatie, het optreden zelfs van ambtenaren in Rijksdient die zelf winkeliertje spelen, de Handelska mer, die gesteund door Regeeringsgeld, tracht ons in ons bestaan te nekken, op de Scheepvaart-maatschappijen, die na ons eerst schandelijk hooge vrachten te hebben laten betalen, nu hunne arbeiders in hunne winkels trachten tot zich te trekken, op de Coöperatie der Maatschappij van de H. Spoor, die met haar kapitaal voor een groot deel door den handeldrijvenden midden stand opgebracht, tracht ons in ons bestaan zooveel mogelijk nadeel te bezorgen, door zelf als winkelier op te treden voor haar tal rijk personeel. Ook zonder Tegeeringsbemoeiing en ge meentelijke winkels zal steeds de midden stand een heldenslrijd door te maken heb ben, om voor zich en zijn gezin het* dage- lijksch brood te verdienen. Tot slot spreek ik den wensch uit, dat de Vereeniging H. en N. steeds meer in bloei moge toenemen met hare zustervereenigïng De Hanze, die hetzelfde doel beoogt en dat het ledental zich gestaag moge uitbreiden, om in de tijden dat er tegenspoed komt, sterk te staan. L. HOUBAER, Voorzitter. dioor Mr. J. FRIMA. „Handel" en „Nijverheid", het zijn woor den die elkeen- dagelijks gebruikt. Weinigen echter geven zich er rekenschap van, welke geweldige verschijnselen; in het economisch leven met deze twee korte woorden worden aangeduid. Maar wanneer men daarbij even stil staat, komt men onmiddellijk tot het besef, dat deze begrippen uitdrukken het overgroote ueel der levensbronnen, waar door de maatschappij moet worden gevoed. Geen wonder dat, waar de Maatschappij met den bloei van handel en nijverheid' zoo grootelijks is gebaat, reeds sedert eeuwen de regeeringen van verschillende landen maatregelen namen en regelingen in het leven riepen, die ten doel hadden deze groote factoren der volkswelvaart te bevor deren. iHet is hier niet de plaats deze vele maat- In verschillende steden van ons land is de regelen hier de revue te laten passeeren, overheidsbemoeiing in zake de winkelbedrij- hier te spreken over net 18e eeuwsche mer- ven-gekomen tot gemeentelijke winkelbe- cantilisme, dat in de 19e eeuw werd ver rijden. De slechte resultaten daarmede be- drongen door het als reactie daarop in En geland opgekomen systeem van vrijhandel en 'hetgeen daaruit weer is voortgevloeid. Ik wil me hier bepalen tot een onderwerp, dat minder ver van ons afstaat, dat boven dien actueel is en waard door ieder, die maar -eenigszins bij handel of nijverheid is betrokken, nader te#worden bezien, n.l. de nieuwe wet op de kamers van koophandel. De oude Kamers van Koophandel en Fa brieken, zooals de officieele naam luidt, hebben afgedaan. Ze loopen op hun laatste been-en. Weldra zal een koninklijk besluit den datum van inwerking treden der nieuwe wet op d'e Kamers van Koophandel van 1920 vaststellen, en dan zullen alom in den lande de nieuwe kamers moeten worden ge kozen. In menig opzicht zullen de nieuwe kamers van de oude verschillen. De bedoeling is, dat ze zullen worde$? een schakel tusschen de regeering eenerrijds en handel en nijver heid anderzijds. Ook de oude kamers be doelden zoo iets te ziijn. Maar ze beant woordden niet aan dezen eisch, zood'at, toen reeds in het begin van den pas geëindig- den oorlog de regeering maatregelen moest nemen, die diep in het economisch leven ingrepen, slechts van enkele kamers over eenige onderwerpen van de belangrijkste de zer maatregelen advies kon. worden ge vraagd Op deze wijze hebben de gebreken der oude kamers zich duidelijk geopenbaard en heeft men in de nieuwe regeling, zooals de wet van 1920 die geeft, getracht de oorza ken hiervan weg te nemen. Allereerst zal het aantal kamers van koop handel belangrijk kleiner worden; daartegv- over staat eene vergrooting van het gebied', waarvoor de kamers worden ingesteld. Was vroeger elke kamer van koophandel beperkt tot het dikwijls kleine gebied van ééne ge meente, waardoor de 97 oude kamers op geen stukken na het geheele land bestreken, thans is door de nieuwe regeling het land verdeeld in 36 districten, voor elk waarvan een kamer van koophandel wordt in 't leven geroepen. Het is zonder, twijfel een groot voordeel te noemen, dat de werkingssfeer der nieuwe kamers thans niet meer gebonden is aan de grenzen van een gemeente, ma-ar dat men groepen van gemeenten, die een econo misch verband vprijren, voor dit doel ver- cenigd heeft. Zoo kent de nieuwe toestand h.v. een kamer van koophandel voor het Limburgsche niijngebied (zetel te Heerlen), een kamer voor Twente (zetel te Hengelo) en een kamer voor het land van Maas en Waal (zetel te Nijmegen). Amersfoort zal de zetel worden van de kamer van koophandel voor het gebied der Geldersche Vallei, dat zich uitstrekt over de gemeenten: Amersfoort, Soest, Hoogland, Hoevelaken, Stoutenburg, Barneveld, Putten, Nijkerk, Ermelo, Hordei-wijk, Ede, Rhenen, Veenendaol, Renswoude, Amerongen, Leer- sum, Doorn, Driebergen, Rijzenburg, Maarn, hangbroek, Leusden, Scherpenzecl en Wou denberg. De nieuwe kamers verschillen nog 'r\ een ander opzicht belangrijk van de oude: de nieuwe kaïmer zal n.l. uit twee c/fdeeHngen bestaan, waardoor afzonderlijke vertegen woordiging van het groot- en het klein-be- drijf wordt bereikt. In ledental zullen de af- deelingen echter even sterk zijn. Ook de 'bevoegdheden der kamer worden door de nieuwe regeling belangrijk uitge breid. Vroeger konden zij adviezen geven aan de regeering en acn provinciale en ge meentebesturen, als ze er om werden ge vraagd; verder bepaalde zich het werk der kamers in hoofdzaak tot he; zenden van adressen en het met meer cf minder klem aandringen op verbetering gelijk elke particulier het ook kan doen Thans zullen de kamers van koophandel ook ongevraagd advies mogen geven aan regeeringslicha- men en verder zullen ze geldmiddelen ter beschikking krijgen, waardoor ze op allerlei wijzer? handel en nijverheid van dienst kun nen zijn koesteren als een kasplant en ie kunt z« weglachen met 'n luchthartig „wie don leeft;' wie dan zorgt". Dat vindt de Hollander on* degelijk. Bijna onfatsoenlijk. Zooiets dóét) men niet, als er reden is tot benauwenis; dan treurt men en zeurt men. dan valt Deze wet noemt met name: het stichten i P^r slot nog méé als 't tenslotte goed gnati en beheeren van inrichtingen ten dienste van handel en nijverheid; het verleenen van subsidies aan instellingen, die een algemeen belang van handel en nijverheid bevorde ren; het zich belasten met het beheer over al of niet door het openbaar gezag in Kèt leven geroepen inrichtingen ten dienste van handel en nijverheid; het afgeven van cer tificaten van oorsprong en andere verkla ringen ten dienste van het handelsverkeer; het legaliseeren van handteekeningen, die in het handelsregister zijn ingeschreven; het heffen van gelden voor het gebruik van bij haar in beheer zijnde inrichtingen; het ver zamelen van statistische gegevens. Uit dit alles blijkt duidelijk de bedoeling van den wetgever een lichaam in/ 'het leyen ta roepen, dat een werkelijke verbindings schakel zal vormen tusschen handel en nij verheid en de verschillende regeeringscolle- ges, een lichaam, dat tevens de voorwaarden in zich vereenigt en over de middelen be schikt, zich krachtig te doen gelden en des noods zelf maatregelen te nemen, die het in 't belang van handel en nijverheid noodig acht. Behoeft het nu nog wel gezegd1 te worden van hoeveel 'belang voor de toekomst de verkiezingen zijn, die voor de samenstelling der nieuwe kamer straks gehouden zulle-n worden? Het zal niet meer zijn eern verkie zing van de soort als vroeger werden ge houden voor de oude kamers, waarbij slechts een zeer gering aantal kiezers van zijn recht gebruik maakte, deels uit sleur, deels omdat men wist, dat d'e kamer van koophandel toch ten slotte een instituut van geringe betee- kenis was. Nu wordt dit anders. Het is voor handel en nijverheid, groot- en kleinbedrijf van 't grootste belang, dat de lieden der kamer van koophandel zijn Daartegen protestveren we. De Middenstand! heeft een Beest geschapen. Een groot feesti 'Niet alleen voor hem zelf, maar voor ieder* een. En ieder, die wat te treuren of te knie»' zen, te zaniken of te lomenteeren heeft; wordt bij deze beleefd maar dringend uitj genoodigd zijn hersenschimmen op te eten* in te zouten of met den asch'boer mee tó geven, omdat 'hij er tóch geen zij bij spint en omdat het niet te pos komt, in een feest- week een ander te ergeren met een zuur, gezicht. Wij zijn er vost van overtuigd, dat er: maar weinigen zullen zijn, die wat te klogenl zullen hebben tijdens de Amersfoortsche WinkelweekRobertus Nurks en Zuurtje Citroen. Maar wij beloven deze lieden, dntf we ze onbarmhartig uitlachen om hun ciigeni 'bestwil. Over de commercie ede beteekenis van het 'Middensüandsfeest hebben we geschreven» en er wordt nog méér over geschreven, brt' daarom laten we hier dit belangrijk thema! liggen en wijden wij d-eze prochtkolom aan' de zonnige zij van het feest, dat voor élk' 'toegankelijk is, dat elk wat wils is, dat goed en gezond is. Steekt Uw vlag uit f Steekt asjeblief Uw vlag uitf De Lorvgestraat is opzettelijk zoo nauw en met zulke mooie bochten ge- 'bcvrwd, om de vlaggen een goede kans te 'jt en. De Krommestraat, de» Utrechtsche- en de Arnhemsche straat van 't zelfde. Gaat de straat op f Trekt Uw Zondagsche •bloesjes aan en zet uw nieuwste hoed -op. Loopt de straat op en beziet de etalages. Een voor een. Aan elk dezer is moeite be steed, in elk dezer iets merkwaardigs of iets "schoons te zien. Vele houden verrassingen! 'in. Ga kijken f Luister naar de muziek. Zing mee f En als ge het niet volgen kunt, zing dan op eigen houtje, desnoods van Beppie mannen van durf en initiatief, die weten wat Beppie of Hittepetit f Leef en wees gelukkig, het belangrijke deel van ons volk, dat zij dg omstandigheden werken ditmaal méé. vertegenwoordigen, van hen verwacht en van hen eischen mag. In verband hiermee is het van belang in 't kort na te gaan 'hoe de regeling der ver kiezing van leden voor de nieuwe kamers van koophandel zal zijn. Hierop kom ik in een volgend artikel terug. iert feest om Uwzelfswil. Morgen komen! de herauten en blazen de mare door de 'hiöht •Het spel gaat beginnen F «.Het Spel gant beginnen!" Thans mogen de winkelgordijnen worden opgetrokken en de feestetalages bezien. In dolle flonkering hier, in voorname kleur- schakeering daar, onverwacht origineel of mooier dan iemand dacht moeten zij din gen, de Amersfoortsche uitstallingen nanr de uitgeloofde prijzen. En één van deze prij zen wordt toegekend door het publiek. Dat is de voornaamste, want vox populi heeft 'immer gezag, al zong zij dwars tegen des kundige stemmen in I Nu komen weer de 'blijde dagen van mu ziek en zang, driekleur en feestornaat, nu 'heersche de lach en de onbezorgdheid, die elk menschenkind noodig heeft op deze we reld. Zoo vaak komen wij vreugde te kort in lichtloos piekeren, rekenen en narekenen, vergetend, dat één boterham minder een ramp kan zijn of een peulschil, él naar we 't opvatten. En onze levensdagen snellen elkander na, terwijl we zuchten en prakkU zeeren over echte en ingebeelde misère en kwaaltjes, zoodat we oud en sullig worden vóór onzen tijd. Zóó gaat het meestal. Maar 't kan ook anders. Verdriet en zorg kun ja Ws* Het di'ogfttenvak. Hoelong bestaat het drogistenvak ol, heeft men ons meermolen gevroogd. Het ontwoord is zeer moeilijk te geven, duur vroeger don 1539 geen bewijzen of schrifturen te vinden zijn, dio de meening kunnen doen ontstaan, dat het dro- gistvuk reeds vóór den genoemdon tijd uitge oefend werd. De nuum drogist zelf is niet zoo moeilijk to onderkennen. Sinds 1539 ontmoet men in vcr- s hillende bepalingen dien nuam, en wordt te vens te kennen gegeven in welke artikelen hij mocht handelen. Men denke zich den drogist van heden niet den man met dezelfde bevoegdheden als zijn collega van een 300 jaar terug. Was de drogist van 300 juar terug meer d« man, die zich bewoog op het gebied der droge rijen, kruiden, mengsels en verschillende prepa raten die hij zelf bereiden moest, de drogist van heden wordt het veel gemakkelijker gemaakt in de uitoefening van zijn vok, door het verschaf fen van de verschillende preparaten door de fabrikanten. Daarbij was de drogist van voorheen een wet tig toegelaten handelaar, die zich had te onder werpen aan voorschriften, uitsluitend bestemd voor de drogisten, in welke voorschriften op straffe van zoo en zoo veel hem verbodei) w*»rd die en die artikelen te verkoopen. Een winkel week verhaal door W. W. W. •Ruzie en gezanik al wékenlang. Jasper's /irouw was dóór d'r zenuwen. Jasper's zoon <iep de deur uit. Jasper zelf zag wit van de hoofdpijn. Ruzie en gezanik. Nu om de melk die zuur was geworden, dan omdat er geen rijst in huis was, daarna omdat de vlie gen zoo vervelend waren, omdat de singel zoo naar rook. t Was warm. 't Was vrees el ijk warm en dan kunnen veel 'humeuren spoken. Maar 0 fiöch de warmte, noch de zure melk <die twee centen was opgeslagen, noch 't gebrek aan rijst, de vliegen of de Jeeggeloopen singel weren oorzaak. Die zat dieper. Veel dieper. Jasper Kikkerling was middenstander. Hij dee in Wascana's en Napoleon J. A. D„ in irTurmac en Tabina cigaretten, in B. Z. K. en iri R. K. Premier. iHij had sigarenpijpjes van echt barnsteen en kal. iné, droogtrommels en in griezelige poppetjes met lucifers voor haren. Hij verkocht Ed. Lauiens en Vafiadis, Caravopoulo, Nestor Gianaclis en Vonapar- topoulo Of beverhij verkocht ze niet. Voila ♦out f Dóar steekten de vliegen, dat was de melk, de warmte, de singel ^aak van den heer Kikkerling ging ftiet. En toch: een best huis op eer. nettel «jCÊftcLfip.ed in d€Ly^rl_en jpriroa waar. JJ7661> 1 om kon dat niet evengoed marcheeren als de eerste de beste zaak in een achteraf- straat met oorlogsgoed? Als je spullen goed zijn en als de stand goed is, dan móét een sigarenzaak toch gedijen? De halve menschheid rookt. En als we nog even wachten, rookt de heele menschheid. Maar Kikkerling verkocht niet. Daar moet U niet om lachen, want dat is heel treurig. Ieder een probeert aan de kost te komen. De een schrijft testamenten, de ander fokt pluimvee, een derde loopt op z'n hoofd in het circus Taravelli, of maaikt liedjes over z'n verdriet of over z'n liefde. En daarvan leven we. Kikkerling had sigaren. Dat is toch beter dan pluimvee-fokker., op je hoofd loopen of liedjes maken over je misère. Tenminste dat vond Kikkerling. Misschien zou hij meer succes hebben gehad met iets anders," want met z'n sigaren ging het niet. De eenigste afnemer was z'n zoon. En die betaalde niet. Dat gaf leelijke driftbuien. Want Kikkerling rookte zelf niet en de jongen moest maar ergens anders koopen. Ergens anders. Daar kocht iedereen. Netjes stonden in z'n étalage: een doosje Player, een doosje Cra ven A en een doosje Three Castles. Keurig netjes op een velletje vloeipapier. En er hing een bordje in: „Huifkar sigaren zijn de beste". Ofschoon Jasper Kikkerling niet rookte, had hij toch wèl verstand van het vak. Er was een» iemand gekomen om assortiment-cases en de heer Kikkerling had direct geweten, wat 'de klant bedoelde Dat bewijst toch, dat hij er verstand van had f Maar hij had ze niet in voorraad. „Die dingen raak ie ommers niet kwijt!" zei Jas per. „U kan ze beter los koopen". Maar de klant kocht ze niet los en vertrok. Jasper kreeg het benauwd. Achtereenvolgens ver schenen in z'n brievenbus: Waarschuwing Aanmaning Dwangbevel. Een fraaie serie En toen Jasper las van: Heb ik, Deur waarder, domicilie verkrijgende te Amers foort en reden doende en begrijpende ge sommeerd in Naam der Koningin brak het angstzweet hem uil Mot je adverteerenf zei z'n vrouu\ Heb ik gedaan f zei Jasper. Daar weet ik alles van f Twintig centen de regel en 'dan nog een advertentie van niks l Da's nooit meerf Probeer 't nog eensf zei z'n vrouw. Let jij maar op je huishouden, zei de heer Kikkerling, je melk staat over te koken f Kikkerling was een ijverig man. Hij pro beerde een opruiming, elk doosje 3 cent goedkooper. Dat hielp geen lor. 't Scheen dat de menscnen met plezier ergens anders drie cent méér betaalden. En toen eens een jonkie een doosje Red Fox kocht, kreeg de heer Kikkerling van politiezijde een ern stig standje. Dat moest hij laten, of een be keuring zou volgen. Kinderen beneden de zestien mögen geen rookwaar koopen. Een kort poosje was 't goed gegaan. Jas per bleef stiekem open na 't sluitingsuur. Toen volgde de bekeuring. Daar zat drie keer z'n netto winst in. Nu brak hem het angstzweet uit. En toen ze zeiden dat 't huis van Dubois tegenover hem verbouwd zou worden tot een sigarenmagazijn, begon hijte huilen. Dat was- een dramatisch oogenblik. Want Kikkerling had geworsteld naar z'n beste weten. Maar hij wist niet zoo heel veel. Hij was zuinig geweest tot in het akelige toe. Hij had gëen vleesch ge geten, ging niet naar de bioscoop, liep al diie jaar in hetzelfde pak, leerde zichzelf scheren. Wat nu? Kikkerling was niet aangesloten bij eenigen Middenstandsbond. „Ik nietf" zei hij. Vijftien gulden contri butie, jullie lijken net gek. Waar moet ik het vandaan halen? Wat heb ik er aan? Dat ze me m'n laatste vrijheid nog verbieden f Als 't bestuur het in z'n hoofd haalt een winkel week te houden, dan komt er nog wat bij die vijftien gulden!Dat is goed voor groote zaken! zei hij. Dat is goed om kleine zaken groot te maken was het antwoord. Jasper lachte bitter. In een clubje zitten met z'n concurren ten Uit menschlievendheid Ik rrietr En daai-bij bleef het. verzon de zoon wet nieuws. Waarom kon „magazijn Sumatra" (zoo heette de af faire) zich niet interesseeien voor de sport? Uitslagen publiceeren en entree-kaartjes verkoopen voor zwem- en voetbal-wedstrij den? Daar wou Kikkerling niets van weten. Ik niet f zei hij. Tien jaar geleden heb ik zoowat gedaan met de Amersfoortsche croquetclub. Toen was d'r zoo'n ballencom- missaris, die rookte een rekening bijeen van. hier tol de Kamperbinnenpoort 23.75. Daar heb ik. nooit een cent van ge zien Ja, Jasper was een ongelukkig mensch. 'Met veel droevige ervaringerv. Eens had hij een vlammetje bezeten. Dat had brand gegeven. Nu dee hij 't zonder vlammetje. En zonder' klanten. En vnm z'n kinderen géén plezier. Hij dwong ze niet om in de zaak te helpen (er was ook nrks helpen), maar ze waren uithuizig als land- v loopers. Jan keek enkel naar de meisjes en Tina naar de jongens. En een mond opzet ten tegen Moe f Op een avond speelde een sarcastischo grijns om z'n lippen. Zie je welHij had ze wel in de gaten gehadZe kwamen niet voor niks zoo dikwijls vragen, of hij geen! Bondslid worden wou. Nu las hij in he| Dagblad „WINKELWEEK. „Men neemt zich voor een winkelweek te houden van 1017 Augustus en heeft een volledig programma ontworpen." Daar kwam de aap uit de mouw! Grc0i6, drukte in de Langestraat en -voor de rest/ geen nieuws. Allemaal vriendjes en poppe- kast! De kranten mochten schrijven v n jury-buiten-de-stad en al die flauwe onzin' meer, dacht je, dat Kikkerling 'het geloefde? Ik niet f En ze kwamen nog eens om dien eer -q* men kerel in dat mooie pand, omdat ieder een moet meedoen voor het heil van :\3m stad, maar Kikkerling wou en zou clleaj tegen den Middenstand kampen en zoo lang; hij nog één doosje Ascot had liggen, hij zich niet gewonnen. Toen z'n vrouw hem voorstelde agent te worden van een levei s.* verzekering voor de bijverdienste, kreeg hij haast een stuip van drift. Ik niet!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1