binnenland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD „de eemlander" FEUILLETON. Langs den grooten weg. TWEEDE BLAD. buitenland. eoe Jaargang No 86 Donderdag II Augustus !92l VLEES8BH0ÜWER EN L&MME HXVBIIiEGBIKCEN- Wnkel: KOF 10 TEl. 018 Moastsrkamtrn PAPENH0FSTED8 Politiek Overzicht Jfct Imperial War Relief Fund, aW\» een -gram uit Londen van Renter's bizonde- dienst, publiceert een oproep om gelde- :en steun voor de millioenen honigerlij- nden in Rusland. De oproep is in roeren bewoordingen vervatgezegd wordt, dat ramp, die over Rusland gekomen is, al- in mededoogen dient te vereenigen om millioenen lijdende boeren te helpen, fioewel in Rusland zelf een steunverleening is georganiseerd, rijn de middelen daarvan IVtet voldoende. De oproepen uit Rusland rijn buitengewoon dringend. Niemand, die ftvensohlievend is, welke ook rijn meening moge zijn over de jongste gebeurtenissen fn Rusland, zal rijn instinct van sympathie het zwijgen doen opleggen. Het beheer van het fonds in de geteisterde gebieden zal Staan onder toezicht van een gemeenschop- pelijken raad van het Roode Kruis of van een ander internationaal lichaam, dat ondei toezicht van dien raad staat. De oproep is onderteekend door den aartsbisschop van Canterbury, Asquith, Lord Robert Cecil en vele andere vooraanstaande personen. Volgens de Neue Zürcher Zeitung blijkt uit gegevens, die op het Reichsgiesundheit- ambt te Berlijm liggen, dat 24 Russische provincies door de cholera zwaar geteisterd rijm. Dr. Frey, de leider van de medische efdeeling te Berlijn, is van oordeed, dat nog niet be voorzien is of en hoe deze epidemie gestuit kan worden. De Russische beriohten wijzen er op, dal de sovjetregeering niet in staat is deze ziekte tot staan te brengen; slechts kon verlichting worden aangebracht en d'it voornamelijk nog door de buitenland- sche hulpactie. Een enorm bezwaar, is, dat het verkeer zoo goed als is gestremd bij ge brek aan brandstoffen. Groot is ook het ge brek aan doctoren. Het is zeer twijfelachtig volgens dr. Grey, of de cholera tot Rusland beperkt zal blij van reeds werden uit Warschau cholerage vallen gemeld. Niet al-leen cholera, maar ook vlektyphus en pokkongevallen doen zich over de Russische grens voor. In Opper-Si- iezië wordt uit alle macht gewerkt om de uitbreiding dezer ziekten te stuiten, maar zeer optimistisch het de directeur der Ber- tijnsche gezondheidsdienst zich hier niet Over uit. Dat de uitbreiding der epidemie be grijpelijk naiuw samenhamgt met de slechte voeding, tracht nogmaals de Russische schrijver Dnjeprof in rijn boek „De crisis van bet bolsjewisme" aan te toonen. Hij legt vooral den nadruk op het feit, dat ontzag gelijke massa's levensmiddelen, b.v. aard appelen, bij het transport bevroren rijn en dat de geheele levensmiddelenvoorziening -gedesorganiseerd is door de tallooze gede mobiliseerde militairen, die zonder werk in hun dorpen terugkwamen en de voorraden leegplunderden. Volgens het Journal des Débats over weegt men de mogelijkheid, dat heb kabrnet- Maura opnieuw samengesteld wordt uit vooraanstaande politici, zooals Romanones, Ja Cierva en een persoonlijkheid uit de groep Garcia Prie'.o. Het politieke progTam der nieuwe regeering zou bestaan in ver- hooging van de financieele draagkracht van het land en herstel van sociale orde. Wat de Marokkaonsche kwestie betreft, zal Spanje zich de absolute heerschappij in de kuststreek verzekeren en de stellingen, die het bezet houdt, versterken. Het zal trachten vrede in het land te brengen en het te koloniseeren. Berichten. Parijs, 1 O Aug. (B. T. A.) De ministers van financiën der geallieerde landen kwa men heden bijeen ter vaststelling van de bewoordingen der conclusies, waartoe de conferentie in haar ritting van 9 Aug. ge komen te. (Men zie ons avondblad van gis teren. Red. U. D.). Berlijn, 10 Aug. (W. B.) Het blad Der Deutsche verneemt uit bevoegde bron, dat de betaling van het eerste milliard gouden marken tot 31 Aug. volgens het Lond'ensohe ultimatum is verzekerd. Brussel, 10 Aug. (B. T. A.). De Soir zegt, dat in het bezette Rijngebied toebe reidselen gemaakt worden voor een alge- meene staking om troepenvervoer naar het Roer-gebied te beletten in geval van ver wikkelingen in zake Opper-Silezië. Er heb ben geheime bijeenkomsten plaats. Berlijn, 10 Aug. (W. B.). De B. Z. am Mittag is voor een maand door de commis sie im het bezette gebied van Dusseldorp, Ruhrort en Duisburg verboden en door het Belgische oppercommando in het district Aken, wegens het afdrukken van het be sluit van generaal Degoutte inzake buiten sporigheden en dronkenschap van de zwarte troepen. P a r ij 9, 10 Aug. (B. T. A.). De Op perste Raad vergaderde van hedenmorgen kwant over elven tot één uur. Brisnd deel de aan d'e leden der conferentie mecke, dat •ten aanzien van Opper-Silezië de deskundi gen niet voor zeven uur 's avonds met hun ■arbeid gereed zouden rijm.. Deze kwestie zou dus pas Donderdag kunnen worden bespro ken. Vervolgens behandelde de conferentie de Oostersche kwestie, met name het vraag stuk der neutraliteit tegenover Grieken en Turken. Na een gedachtenwisseling, waar uit de overeensterrvming der gedelegeerden bleek, werd een motie aangenomen, waarbij de geallieerde regeeringen besloten een houding van strikte neutraliteit te bewaren in den Grieksch-Turkschen oorlog. Zij ver klaren het er ever eens te zijn niet in het conflict tusschenbeide te komen in den vorm van weilken steun ook, hetzij door het zenden van troepen en wapenen, hetzij door credieten, zonder dat hierdoor geraakt «wordt aan de vrijheid van den particulie ren handel. Wat het vraagstuk der bemidde ling betreft, nam de Opperste Raad een re solutie aan, waarin gezegd wordt, dat, zich de mogelijkheid voorbehoudend haar bemid deling aan te bieden de geallieerde regee ringen van oordeel zijn, dat het oogenblik nog niet gekomen is, waarop een optreden van dien aard resultaten zou kunnen ople veren. Daarna behandelde de Raad de kwes tie van de vrijheid der zeeëngtem. Na dis cussie werd besloten, dat een gemeenschao- pelijke stap zal worden gedaan bij de beide oorlogvoerenden om de vrijheid der zeeëng. ten te verzekeren. Londen, 10 Aug. (N. T. A. Draadloos uit Horsea). Het optimisme, dat te Parijs aan den dag treedt- ten opzichte van de kan sen op een schikking der Ooper-Silezische kwestie, komt ook in de Britsche pers tot uiting. Men meent, dat hei-geen gisteren in den Oppersen Raad is voorgevallen, veel -heeft bijgedragen tot de vermindering der internationale spanning. De indruk, dien de rede van Lloyd Geor ge op de leden van den Oppersten Raad ge maakt- heeft, komt tot uiting :n het inter view, dat Briand na afloop van de bespre kingen op dien dag aan de pers toestond. De eerste samenvattingen van de rede van den Engelschen premier inzake het Engel- sche s. and punt had eenige ongerustheid ge wekt bij d'e Parijsche bladen, maar Briand was in staat dien indruk weg te nemen, toen hij zijn onderhoud had met de perscorres pondenten. Hij verklaarde, dat het voor stel van Lloyd George om aan de deskun digen een nieuwe taak toe te vertrouwen het bewijs was van den oprech.en wensch om een billijke oplossing te vinden van het pro bleem. Het voorstel van Lloyd George komt in hoofdzaak hierop neer, dat het vraagstuk door de deskundigen opnieuw dient t'e wor den onderzocht en wel met inachtneming van de volgende -beginselen (1) Elke stem is van gelijke waarde. (2) Het nijverheids- gebied, waarin de Duitsche stemmen to'j de Poolsche staan als 2 tot 1, moet aan Duitsoh- land worden toegewezen. (3) De aangren zende gebieden moeten worden onderzocht om uit te maken, welke gemeenten door le vensbelangen zijn verbonden aan het cen trale industriegebied. Lloyd George gaf in rijn rede al dadelijk openhartig toe, dat Engeland en Italië ten opzichte van de beginselen der te bereiken schikking dezelfde opvattingen koesterden, maar dat Frankrijk daarvan afweek. Hij wensch'.e al het mogelijke te doen om de bestaande gesohilten bij te leggen, maar hij was er van overtuigd, dat het in het belang is van den vrede, dat het vergelijk niet zal worden bereikt ten koste van de meerder heid der bevolking van Silezië en vah de mogendheden, die er ht nauwst bij betrok ken rijn. Silerië, zoo voegde hij er aan toe, was 7O0 jaar lang Duitsch geweest. Het had een bevolking van 5.200.000 zielen, en daar van waren slechts 1.200.000 Polen. Het ge bied van de volksstemming vormde slechts een deel van Silezië, maar zelfs daar waren de stemmen, vóór Duitschland uitgebracht, talrijker dan die op Polen, in een verhouding van 7 tot 4. De Britsche premier eindigde rijn rede niet zonder te spreken over het doel, dat de Fransohen met de regeling nastreven. Hij zeide volkomen het belang te beseffen, dal Frankrijk toekende aan rijn eigen veilig heid, welk belang hij, die tot tweemaal toe een inval in Frankrijk had gezien, volko men begreep, maar Frankrijk zou zijn eigen gevaar vergrooten door den weg in te slaan, dien het inzake Opper-Silezië op wilde. Frankrijk was in dezen oorlog gered door de rechtvaardigheid van zijn taak, waardoor hel- de geallieerden aan rijn zijde had gekre gen, en de wereld zou altijd aan zijn kant staan, indien het onrechtvaardig werd aan gevallen. Luxemburg, 10 A u g. (B. T. A.). Onder voorzitterschap van Lafontaiive is het vredescongres te Luxemburg geopend. De burgemeester van Luxemburg hield een toespraak, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat in Duitschland de democratie diep wor tel zou schieten. Dat zou den aigemeenen vrede bevorderen. Toen een Duitsch gede legeerde een toespeling maakte op het mili tarisme bij de overwinnaars, antwoordde een Fransch gedelegeerde, dat dit militaris me snel verdwijnen zou, wanneer Duitsch land zich -werkelijk aan het vredesverdrag onderwierp. Londen, 10 Au3. (N. T. A. Draadloos uit Horsea). De koning 'heeft heden officieel rijn goedkeuring gehecht aan den „Order in Council" (aigemeenen maatregel van be stuur) waarbij bepaald wordt, dat de oorlog officieel 31 Aug. temiddernacht zal geëin digd zijn. Dit besluit zal algemeen van toe passing rijn behalve ten aanzien van 'het Turksche rijk. Het belang ervan ligt in het feit, dat tal van financieele contracten en transacties, welker nakoming afhankelijk was gemaakt van „het einde van den oor log", thans kunnen worden afgewikkeld. Londen, 10 Aug. (R.). De lord chan cellor heeft bij het geven van een overzicht over den toestand in Ierland, die geleid h'eeft tot de onderhandelingen van thans, gezegd: De voortgang van de maatregelen tot on derdrukking, die door de regeering waren genomen, was, als bekend, zeer teleurstel lend geweest en enkele weken geleden sdheen er geen hoop op een oplossing van de moeilijkheid, behalve door nog krachti ger militaire maatregelen. Toen kwam het bezoek van den koning en daarna bleek dui delijk, dat er in Ierland mannen van .vol doende gezag waren, die in staat en geneigd waren met de regeering te onderhandelen. Als de regeering had geweigerd op onder- handelingan in te gaan, zou dit hebben be- teekend, dat wij waren genoodzaakt voor on bepaald en tijd onze pogingen op militair en politie-gebied voort te zetten en daarvoor veel meer mannen in dienst te nemen. He laas bestaat de mogelijkheid nog steeds, dat deze wanhopige noodzakelijkheid voor ons in 't vooruitzicht ligt, maar zonder het goed vinden van het volk kan een zoo groote en kostbare poging niet tot in het oneindige worden volgehouden. Het is duidelijk, dot de kracht van Engeland, als deze zonder die te sparen werd volgehouden met de noodzake lijke sterkte en opoffering, een eind kon ma ken aan den opstand in Ierland, maar wie kon zeggen, hoe lang dat zou duren of wat voor kosten aan geld en levens dit zou eischen? Onder deze omstandigheden was hij er van overtuigd, dat het Engelsche par lement en land met overweldigende meer derheid de vrijlating der gevangenen ver langde. Hij zeide nog toen de regcering had besloten, op onderhandelingen in te gaan, was het evenzeer noodzakelijk de hin derpalen voor die onderhandelingen uit den weg te ruimen en daarom besloot rij tot de vrijlatingen om de besprekingen te verge makkelijken. Hij was ervan overtuigd, dat als de voorwaarden zouden zijn openbaar ge maakt, het parlement het met hem eens zou rijn, dat, hoewel de regeering zoover als mo gelijk gegaan was in die richting, die de op rechtheid van Engeland bewees ten aanzien van een werkelijke en blijvende verzoening, die voorwaarden onwrikbaar vasthielden aan de punten, die vereisch-t werden door de vi tale belangen en de veiligheid van Enge land. Londen, 1 0 Aug. (N. T. A. Draadloos uit Horsea). De nationale raad voor de steenkoolindustrie, samengesteld uit verte genwoordigers van de mijneigenaars en van de mijnwerkers-federatie, heeft gisteren be sloten den bekenden accountant Sir William Plender te benoemen tot onafhankelijk voorzitter ingevolge de bepalingen tot bij- legging der laatste staking. De nieuwe voorzitter zal 'heden den raad presideeren. Het zal Plender's taak zijn de verschillen te overbruggen tusschen de van beide zijden aangewezen deskundigen, die verslag had den uit te brengen over de berekening der productiekosten. Weenen, 10 Aug. (W. B.). Volgens de bladen is al een begin gemaakt met de ontruiming van West-^Hongarije. Gp 28 Aug. neemt Oostenrijk het bewind over. Boedapest, 1 OAug. (V. D.). De bla den bespreken de onthullingen omtrent de spionn-age welke bedreven werd door de Tsjechische missie te Boedapest. Er zijn 11 personen .gearresteerd, die met dqn Tsjechrschen gezant in verbinding stonden. Ook werd geconstateerd, dat de eenige da gen geleden gearresteerde journalist Per sian en de partij-secretaris Rejoud in rela ties stonden met 'het Tsjechische gezant schap. De Tsjechische missie neemt een diep stilzwijgen in aoht en vermijdt iedero verklaring. De bladen welke tegen deze spionmage maatregelen eischten, deelen •mede, dat rij inlichtingen hebben ontvangen dat een onderzoek reeds aan den gang is en van net resultaat afhangt welke stappen zul len worden gedaan. Belgrado, 10A u g. (W. B.). De mi nister van binnenlandsche zaken heeft be volen alle ambtenaren en beambten, die in betrekking tot de communistische partij stenden, of nog staan, te ontslaan. De rech ter van instructie heeft van de politieke over heden verlangd, dat alle vroegere commu nistische afgevaardigden worden uitgele verd. B er 1 ijm, 10 Aug. (W. B.). De voorzit ter van het interna'!onale Roode Kruis- comité, Ador, heeft het Roode Kruis uitge- noodigd tot deelneming aan de conferer/ie te Genève op 15 dezer, ter bespreking van de door het internationale Roode Kruis aan Rusland te verleenen hulp. De voorzit'er van het Duitsche Roede Kruis, von Winter- feld, heeft de uitnoodiging aanvaard, waar bij ^hij als zijn meening te kennen gaf, dat wegens de ui gebrokfheid van het groot# Russische vraagstuk slechts op breeden in^ ternat ionalen grondslag aan het noodlijden* de Rusland doeltreffende hulp kan wordenl verieend. De reods begonnen hulpactie vstf het Duitsche Roode Kruis op geneeskundig gebied wordt intus9chen voortgezet. Kopenhagen, 9 Aug. (W. B). Uil Riga wordt aan het blad Polltiken berichO dat volgens d'e bolsjewistische bladen del Russische spoorwegen, die 't verkeer onder-: houden met hei' Donetz-gebied en die d^ Oekraïne met Centraal Rusland verbinden* nog slechts voor drie dagen stookmoteriaol hebben. Om een ramp te voorkomen wo/dq alles wat brandbaar is in beslag genomen! en wordt het reeds zoo sterk ingekrompeit spoorwegverkeer nog meer Ingekrompen^ waardoor de toestand in het hongersnood^ gebied nog erger wordt. De steenkoolnw dus'.rie in het Dongebied wordt door do be< perking van het verkeer getroffen, omdafl daardoor ook de aanvoer van levensmidde len voor de mijnwerkers wordt bemoeilijkt*.' Uit be rouwbare bron wordt medegedeeld^ dat tot einde Juli circa 130.000 mensohent' aan cholera waren gestorven. Berlijn, 9 Aug. (W. B.). Volgens hei Berl. Tagebl. is het onjuist, dat Maxim Govkl te Bei lijn is aangekomen. P a r ij s, 10 Aug. (N. T. A.). De Ame- rikaansche gevangenen uit Rusland zijn, naar verluidt, de grens reeds Maandag ge passeerd. Brown en Carell, vertegenwoordi gers van Hoover, zullen er gezamenlijk vooij zorg dragen, d/at de voorraden levensmidde len, die in Oostzeehavens liggen, onmiddel lijk onderweg gaan «naar Rusland. Angora, 9 Aug. (B. T. A.). Het offi- cieele staf bericht luidtDe verkennings troepen blijven actief in den sector van Es- kisjehir. Vliegende colonnes blijven optre den achter het Grioksohe front. Een vijan delijke troep werd aangevallen ten O. van waarbij de Grieken verliezen leden Turksche troepen hebben een convooi mi trailleurs op automobielen aangevallen, het welk zij verliezen toebrachten. Uit Konstantinopel wordt uit Turksche bron gemeld, dat bij Eskisjehir een slag aan den gang is. De Grieken hebben na tal van verkenningen aangevallen. Zij trachten! naar het O. op te rukken, maar een tegen offensief joeg de Grieken op de vlucht, die zich na een gevecht van dertig uren op hun oude stellingen moesten terugtrekken. Par ij s, 1 0 Aug. (N. T. A). De opstand der Rifbewoners tegen Spanje heeft geen; nawerking in de Fransche zone. De stam men, ten Noorden van Taza, hebben er prijs op gesteld den Franschen overheden de be tuiging navhun loyaliteit te geven. Meer Westelijk heeft Abdel Malek een aanval op touw trachten te zetten iegen de posten bij Ouergha, maar hij stuitte op de hardnekkige weigering van de s'ammen, die hem het meest waren toegedaan. In de streek van Ouezzem is een patrouifletocht van eenl klein Fransch detachement voldoende ge weest om de orde Ce herstellen. Parijs, 10 Aug. (B. T. A.). De Matini verneemt uit New York, dal! volgens aldaar ontvangen berichten zich in het munitie-de pót te Hiresjima (Japan) ernstige ontploffin gen hebben voorgedaan. Het aantal doodenl en gewonden moet meer dan 200 bedra gen. De Staatscourant van gisteravond bevat o.rn. de volgende Kon. Besluiten Benoemd tot assistent bij de Veeartsenij- kundige Hoogeschool te Utrecht o. tot assistent aan het Pathologisch In stituut K. Reitsma, veearts te Utrecht; b. tot assistent bij de kliniek voor do verloskunde H. T. v. d. Veen, eveneens veearts te Utrecht. aan Th. H. de Meester, directeur dei Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", te V'lis* singen, verlof verleend tot het aannemen Wie het boek dient, dient den geest Wie den geest dient, dient de wereld. Naar het Engelsoh van JEFFERY FARNOL. 118 En zie daar lag Prue geknield voor het aambeeld, het gelaat in haar handen verbor gen, in gebed verzonken. Doch plotseling, als- t>f ze zijn nabijheid voelde, hief zo het hoofd Pmhoog, en zag hem, en sprong toen met een luiden kreet van blijdschap overeind. En terwijl pij daar zoo stond, ging George naar haar toe, knieide voor haar neGr, en den zoom van haar jkleed grijpend, kuste hij dien. „O, mijn liefste mijn I" zei hij. „O mijn liefste Prue ik ben hiet waardig ik verdiep, niet Dooh zij ham zijr groot hoofd in haar handen en drukte hot tegen haar boezem. £n ovei haar gelaat kwam een wonderlijke glans van groot en heerlijk geluk, toen de prachtige armen van den man om haar heen Werden geslagen. Toen keerde ik mij om, en liet beiden in hun paradijs alleen. HOOFDSTUK XXXVI. In de keuken van „De Stier." Ik vond den ouden man, zich koesterend in ijdó zon, in het portiek voor de jjejjjeijg,. terwitL SöLph riin ontblit wachtte, i-.- „Peter," zei hij, „ik heb het tegenwoordig soms versohrikkelijk koud. Het komt dan zoo opeens tegen me opkruipen, ook al zit ik vlak voor een heerlijk knappend vuurtje, of in de lekkere, warme zon, zooals nu dan komt er een kou over me, die tot in mijn hart doordringt ik noem het kerkhofrillingen, Peter ja, kerkhofrillingen. Ze pakken me bij mijn hart Peterdaaraan kun je zien, dat ik heel oud be gin te worden. Peter, heel oud en versleten." „Maar je bent nog wonderlijk flink voor je leeftijd, oudje I" zei ik, de verschrompelde hand in de mijne nemend„en nog heel opgewekt, en sterk „Zoo sterk als een stier, Peter," stemde hij dadelijk toe, „maar, ook een stier wordt oud en takelt af, en die kerkhof rillingen aan mijn hart beginnen al vaker en vaker te komen. Ik heb dan een gevoel of de Engel des Doods haar handen uitstrekt cn mij aanraakt heel even, met haar vinger, en dan zegt„hier is een arm, oud, afgeweikt wezen, dat ik weldra zal komen opvragen." Wel, ik ben gereed; alleen die jong zijn, en de dwazen zijn bang om te sterven. Driemaal twintig jaren en tien, zegt de Bijbel, maar ik ben vele en vele jaren ouder dan dit. Neen, ik zal niet bang zijn om te antwoor den, als ik geroepen word. Peter „Hier ben ik. Heer I" zal ik zeggenJHier ben ik, uw arme oude dienstknecht" maar, o Peter als ik er zeker van kon zijn, dat die oude roestige kram vóór mij werd weggeno men, dan eerst zou ik werkelijk met vreugde he,engaan me: vreugde, maar kijk, daar komt die oude dwaas Amos groote goedheid wat een afgeleefde, oude dwaas is dat toch en Job, en Dutton, om mij te tergen, Peter, ik voel het in mijn binnenste. Geef mij de snuif doos eens aan, Peter, en dan zal je zien hoe ik *V^Jbnal6kiflt*n vet aeef I" „Gaffer," begon de oude Amos, terwijl hij ons met zijn gewonen grijns groette, „wij zouden je graag wat willen vragen wij zouden graag van je willen weten, waar Zwarte George is, dien je bent gaan holen, c-n dien je ons terug zoudt brengen zooals je zelf hebt gezegd." „Ja," bevestigde Job, „dat waren je ^igen woordenje zoudt hem gaan halen en terug brengen „Maar je hebt hem niet teruggebracht, ten minste niet in je wagen" ging de oude Amos vooit, „Dutton hier, James Dutton, heeft je zien terugkomen, maar Zwarte George was niet bij je in den wagen. Spreek, Dutton, leunde jij niet over je voordeur teen Gaffer voorbijkwam, en heb jij toen ook iets ven Zwarte George ge zien 2" „Wel ik wil niemand beleedigen en ik hoop dat niemand het mij kwalijk nemen zal begon Dutton, als gewoonlijk zich het zweet van het voorhoofd wisscncnd van ver legenheid en angst maar ik ja ik heb Gaffer hcri duidelijk gezien maar ik neem de vrijheid op te merken, dat ik njet over mijn vooideur leunde maa; op mijn schóp tenminste „Ja, ja maar je hebt niets van Zwarte George gezien, is 't wel vroeg de oude Amos, „om zoo te zeggen, geen schaduw von hem, spreek ronduit Dutton." .Wel, als je 't me dan zoo vraagt en als ik zoo vrij mag zijn te antwoorden neen, ofschoon wat die schaduw betreft dat zou ik niet zoo heel zeker durven zeggen, want daar was ik niet dichtbij genoeg voor /rJe riet, Gaffer," viel de oude Amos hier in, „als je Zwarte George werkelijk met je mee J>adt frahr-Qcht =- en io hadt xrezegd, dat je dat doen zou cn nu vragen wij maar w is Zwaï te George „Ja waar is hij?" herhaalde Job grijnzend. De oude man wist blijkbaar niet goed, wat te antwoorden, en trachtte zijn verlegenheid te verbergen door een snuifje te nemen. „rioa weten we nu of hij niet wegteert in een of ander -donker hol, met kettingen oon zijn bcenen en met een ijzeren dwangbuis aan, en Hier zweeg de oude Amos plotseling, cn staarde met wijd open mond naar de smidse- deur, waar Zwarte George, met Prue aan zijn onn, te voorschijn kwam. Ook de oude man keek met groote verbazing naar het tweetal, terwijl dit den weg overstak, doch hij wist die meesterlijk te verbergen, zoodat geen der an deren bemerkte, hoe verrast ook hij was. „Peter," zei hij, opstaand, „Peter, beste jon gen, ;k dacht al dat George heelemaal niet meer zou komen ontbijten. Ik heb gewacht en ge wacht, en ik heb een hor.ger als een leeuw of een tijger maar nu is hij er gelukkig toch eindelijk, cn kunnen we gaan eten." Nadat hij dit had gezegd, keerde hij zijn verbaasde plaag geesten den rug toe, en ging mij voor naar de keuken van dc herberg. En daar waren de v/itgemutste dienstmaag den en dienden een ontbijt op als alleen Prue's keuken kon opdisschen. En aanstonds kwam aaar ook Prue zelf, met George onmiddellijk echter haar, een weinig verlegen en beschaamd, tot de oude man op hem toeslrompelde en hem welkom heette. Daarop kwam ook de goede Simon, een en al verbaring, doch eveneens mc-t een hartelijke begroeting. En verder last, not least waren daar de verweerde hartsvangers aan den muur, en de koperen laarzeknecht, en de blinkende potten en pannen Klinkend en glanzend cn schitterend ook hun hartelijke» groet. Maar zij konden niet gissen, hoe het kwam* dat in Prue's oogen zulk een verlegen gelul glansdeof waarom de blos op haar wangeit kwam cn verdweenzijn konden weinig ver moeden woarom dio goudblonde reus zoo licht daarheen stapte, en zijn hoofd zoo fier omhoog hield weinig droomden zij van hetgeen daar, zoo kort geleden tusschen die beiden was ge beurd want hadden zij het geweten, ongetwij feld, zij alle, zonder uitzondering, zouden zich op dat krullende, goudblonde hoofd hebben geworpen om het te begraven onder hun blini kende, schitterende joloerschheid. En welk een maal was het I Met die fleuriger witgemutste meisjes, die onze wenschen voori kwamen vóór ze nog waren uitgesproken, en met Prue, de zorgzame, lettend of wij alles wel goed cn van olies bediend werden, en weiger rend zelf zich bij ons neer te zetten, tot Geor ge's lange arm zacht en teer, voor zulk eenf sterken geweldigen arm haar naast ricW trok I Ja, inderdaad, dat was een heerlijk maal erïj hoe grinnikte telkens de oude man, terwijl hij: mij met den eenen olboog in de zijde stootte^ en George met de andere, om dan nog hardeif te grinniken, tot hij gierde, en hoe hij gierdet tot hij bijna scheen te zullen stikken en wij al len angstig opstonden om dan verontwaar-, digd te vragen, woarom men hem niet „rustig}) zijn pleiziertje liet I" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 5