hmiispiiis 7^ PRIJS DER AOVPRTEHVIËN DE EEMLANDER" EERSTE BLAD. De Winkels. jgOo'-JBarfeang WÓ 4Q tt po»t f 3.per weck (me» gratis verzekering tgen ongelukken) f 0.17*, afzonderlijke nnmmrr» 0.03. Dinsdag 16 Augustus 192T DIRECTEUR-UITGEVER» J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAC TEL. INT 513. van 1 —4 repel* f l.Of- met inbegrip vaat cta bewijsnummer, elke repel meer t 0.25, dienstranbte» dingen en Licfdadiqhcids-adveitenticn voor de helft der prijs Voor handeJ cn bedrijf bestaan zeer ToordecJige hcpalinqen *oor het adverlecrcn. Een* circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag tocqczondcD. (V ervolg). o. Di. J. SMITS stelt stofzuigers ten toon. ïwee poppen zijn er ijverig mee in de tyeer. H. ZEEDIJK weet een aardig effect te ereiken met schoenen, paars vloei enj lijsterbessen. t WIJNANDA LUyCX étaleert fijn hand- jrerk, borduursels en mooi geslepen fles- chen parfum. DE WINKELVEREENIGING prijst haar nrideniersartikelen. jt P. E. RINTBL toont damesjaponstoffen Ei gordijnen in een rustige étalage. In het eede zijn mantels, in het derde vloer- eeden. f MAG. BORNEO geeft een alleraardigste garem-étalage, gegarneerd met bloeiende' eide. Fa. WOLBERS heeft een bijzonder mooi •ffect bereikt met Perzische tapijten, die een achtergrond vormen voor tallooze sigaren- •n sigarettenmerken. Ook hierbloemen. „SINGER" étaleert naaimachines en de Ittooie resultaten die hierop te bereiken zijn. Bloemen sluiten zich hierbij aan. Fa. J. W. v. ACHTERBBRGH heeft een Opvallend mooie étalage in den vorm van een kunstzinnig interieur. De divanhoek is moot Ooslersoh en de achtergrond is fijn decoratief. MA1SON MODERNE zet haar hoeden trapsgewijs op zwart. Zeer goed. AART VAN VREUNINGEN stelt Amers foort voor in 1925. Dan rijdt een electrische tram, heeft de Langestraat trottoirs en méér verbeteringen. Wel- 200 poppetjes flanee- ren rond. VALKHOFF'S BOEKHANDEL (7. O. de Jong) heeft drie mooie étalages. In de eerste zijn de bekende mooie etsen van Harting geëxposeerd, waarvoor zeldzame boekwerken lokken. Het tweede geeft een mooie uitstalling van de „Alpamy" van postpapier. Het derde een kapitaal doek van Van der Hem en het mooie ontwerp van Willy Sluiter voor een oorkonde den kader landstorm aan te bieden als dank voor het blusschen der bosch- en heidebranden op 22 en 24 Juli j.l. C. DEKKERS vertoont toiletartikelen en pa rfumerieën tusschen groen. J. VAN HAL stalt visch en fruit uit. H. FRANK chocolade en andere con- Hmvptie-artikelen. S. J. ROSIER bukskins en andere stof fen. D. VAN DORSSEN goud en zilver. J. D. VAN GELDER heeft een aardige étalage, voornamelijk van Amersfoortsche kelen. A. J. BOODE vertoont een zeer goede etalage van sigaren en aanverwante arti- Jc elen. Een zeer verkoopkrachtige étalage van (dezelfde artikelen heeft W. Th. VINK. Een zeer goede fruit-collectie stelt J. VAN (VEULEN ten toon. Do Ungerle. In trouwe, geachte Redactie, zoo gevraagd als de uitspraak lijkt, zoo juist is ze ook „le style c'est l'homme, la lingerie c'est la femme". En die uitspraak is waar ge weest voor onze grootmoeder, ze is het nog voor onze vrouw, en ze. zal gelden voor onze dochters. En 't merkwaardigeis, dat ievenzeer als die drie generaties van elkaar verschiilen, evenzeer verschilt ook het type van Lingerie in qualiteit in quantiteit, in vorm en garneering. De zware linnen hem den met hooge hals en borst-sluiting, met 'linnen knoopjes, met split, voorzien van „spinnetje", ze waren de trots van groot moeder. En de stapels in het kabinet, in drukwekkend en zwaar, ze waren de glorie van 't huis, en heel het huwelijk door, lagen daar als de goud-reserve in de kelders der Nedeilandsche Bank, de linnen-reserves der {huisvrouw. Hoe juist en vol vereering zei ^chiller 't in zijn „Lied von der Glocke Und füllet mit Schatzen die duftenden Laden, :Unl drökt um die schnurrende spindel den Faden, (Und sammelt im reinlich geglatteten Schrein, die Sohimmernde Wolie, den Schneeioh ten Lein. v. Wat 'n" waardeering van de zelf-vervaar- Üiging, van de hoeveelheid, wat 'n eerbied voor de hoedanigheid. En heel lang regeer de het Linnen, als de gematerialiseerde eeuwigheid. Maar ook later, bij de opkomst van de katoen-industrie, was bij- aankoop van on- ^erkleeding de soliditeit de eerste en bijna ieenige eisch. Natuurlijk deed hierin de jhandweverij haar invloed gelden. De we iver was 'n kunstenaar in z'n vak, het ap~ Jirêteeren of sterken van de draden, was pnbekend, erv het weefsel kwam onver- zwaard, maar zwaar uit de handen lyan den werkman. De oudere generatie Jhèrinnert rich zeker, hoe hier in onze stad de hand-weverij bloeide, hoe hier, de door ^et geheele land beroemde Amersfoortsche kepers" geboren werden in de treffende ^variatie van „haar-streep", „twee-streep" en kdrie-streep", 'n verscheidenheid die juist ^Doeide door haar beknoptheid. En 't eerste, flflÜJck -ervaren lnio>onejwnarvu£aciuriar deed, was als hij kepers kocht, te wegen, welke producent de zwaarste stukken aanbood. Maar langzamerhand deed de stoom ook hier groote verandering in ontstaan. De ma chine in z'n wonderbare volmaaktheid maakte het mogelijk dunne en toch sterke draden te spinnen, en deed 'n weefsel ont staan, dat dunner en meer plooibaar, zich leende voor ruimer geknipte modellen, voor volants, zich meer aanpaste aan luchtige garneering, en de type-verandering in al het) linnen-goed, met verrassende snelheid deed ontwikkelen. Tegelijkertijd, in het laatste kwartaal der vorige eeuw, kwam in Duitschland de mas sa-industrie op, van kantjes en bandjes, (UberfeldBarmen), en zoo ging hand-aan- hand met de vooruitgang der fijnenere ka toen-industrie de fabricage van festons, va* lenciennes-kant en borduursels, en werd het mogelijk het moderne genre ondergoed te fabriceeren. Ik behoef hier niet te wijzen op het sta dium, waarin de tegenwoordige lingerie zich bevindt. De zaken in witte confectie hier ter stede étaleeren dagelijks de pro ducten hunner ateliers. Laag-iritgesneden hemden en nachthemden met schouderslui ting, met groote mouwen en zonder mou wen, vloeiend gegarneerd met valenciennes. klöppel of in de betere soorten met hand- werk-broderie, tailles, combinations en on derjurken, pantalons en rokken, ze worden allen aangeboden in telkens afwisselende garneering en modellen. En onweerstaanbaar verovert zich 'n groote plaats in alle kringen en klassen, de moderne, elegante, dunne onderkleeding, met als voornaamste stof-materiaal de fijne madapolam of de soepele batist. Grooter tegenstelling van die bijna niets wegende hedendaagsche Lingerie, met de vroegere Linnen Lijfgoederen is niet mogelijk. „Het onweegbare" is ook hierin 't meest gewaar deerde. En opmerkelijk hoeveel grooter het aantal vrouwen wordt, dat juist als hunne grootmoeders méér waarde hecht aan on dergoed dan aan bovenkleedingmaar de waardeering geldt niet het vele, maar het elegante, niet vóór alles soliede, maar het goed-sluitende en niet-zware. Ontegenzeg gelijk stelt ook de vorm der bovenkleeding z'n eischen aan de onder-kleeding. Of dit 8lles vóór- of achteruitgang is, wie waagt het te zeggen Want ook hierin teekent de geest des tijds zich af; en zij, die in 'n zeker tijdperk leven, hebben de vóór- en na deden te aanvaarden. Zij kunnen bespie gelend daarover, tot gunstige of ongunsti ge conclusies komen. Ten slotte kan nie mand zich onttrekken aan die geest des tijds. Bets y-A n n a. P a r ij s, 13 Aug. (H. R.) De O. R. is hedenmiddag1 bijeengekomen en heeft zijn werkzaamheden beëindigd te 8.15, Betref fende de kwestie der bezettingskosten, was het ooilege van oordeel, dat het hier niet ging om de sterkte van het 'bezettingsleger, maar om de te hooge kosten der verschil lende eenheden op zich zelf en die der bur gerlijke commissies. Deze zullen thans wor den nagegaan door een commissie, die con crete voorstellen zal doen voor 1 Nov. Loucheur zette vervolgens de kweslie der sancties uiteen en herinnerde aan de ver klaring van< 9 Maart, volgens welke Duitsch land zijn verplichtingen betreffende ontwa pening, schadevergoeding en vervolging der oorlogsmisdadigers moest hebben nage leefd om opheffing te verkrijgen van die maatregelen. Spr. woes op de tekortkomin gen wat betreft de ontwapening, met name op de werving voor O. S. en aan de partij dige vonnissen te Leipzig. Inzake de schadeloosstelling somde Lou cheur zekere bezwaren op, door Duitschland opgeworpen om zich te verzetten tegen de volledige naleving van het verdrag. De Fran- sche minister erfcende, dat de Duitsche re geering, die thans eerlijk haar verplichtingen schijnt te willen naleven, een begin van uit voering daaraan heeft gegeven. Daarom stelde hij voor de economische sancties op te heffen, mits Duitschlpnd op 31 Aug. het verschuldigde milliard goudmarken ten volle heeft afbetaald en maatregelen zal treffen, waarover reeds met de Fransche regeering gesproken is om een einde te maken aan de stelselmatige weigering van invoerver gunningen voor geallieerde produkten in de bezette gebieden. Loucheur verzocht ten slotte de handhaving der militaire sancties. (Dan volgt het gedeelte, vanmiddag reeds onder het hoofd „De sancties" opgenomen). Daarop nam de O. R. een resolutie aan betreffende de controlecommissie, die in Duitsdhland werkzaam zijtn, die in functie zul len blijven, terwijl men in overeenstemming met het voorstel van Foch hun geleidelijke inkrimping zal overwegen. De O. R. nam ten slotte op voorstel vans Briand met hartelijke instemming ven alle leden een motie aan, waarbij verklaard wordt, dat bet college bij het einde van zijn werkzaamheden prijs erop stelt opnieuw zijn wil te doen kennen een nauwe overeenstemming tusschen de geal lieerden te handhaven, die men meer dan ooit beschouwt els onmisbaar voor den we- I relavrede. Vervolgens werd de zitting geslo- y P a r ij s, 14 Aug. (B. T. A.) De Itoliaan- sche afgevaardigden vertrokken des avonds om half tien naar Rome. Par ij s, 15 Aug. (B. T. A.) In een inter view met de Petit Parisien verklaarde Bono mi, dat de verwijzing naar den Raad van den Volkenbond geen nederlaag is voor Frankrijk, dat een dubbele concessie kreeg, daar het verdict pas later zal worden gege ven en de kwestie onderworpen zal worden aan een nieuw onderzoek. Bonomi meende, dat men niet moest zeggen, dat reeds van te voren geadviseerd wordt in Britschen geest. Sprekende over den maaltijd van Donder dagavond met de EngeCsche gedelegeerden, zeide Bonomi, dat 'hij geen moeite had Lloyd George, die zeer er'op uit bleek de eenheid der geallieerden te handhaven, te overtuigen, toen hij hem sprak over verwij zing naar den Volkenbond, waarover hij van te voren gelegenheid had gehad Briand en Loucheur te spreken. Door aldus te handelen bewezen wij een grooten dienst aan de En tente, die uit de conferentie minstens even krachtig te voorschijn komt als vroeger en die ik nog steviger zou willen zien. De Italiaansche premier verklaarde voorts dat men de werking van den O. R. nog moest verbeteren, met name om de kwestie snel af te doen en de verwijzing naar com missies te voorkomen. Hij wees nadrukkelijk op de noodzakelijkheid de banden tusschen de Entente, vooral tusschen Frankrijk en Italië, steviger aan te halen. Ten slotte sprak -bij als zijn meening uit, dat het debat over O. S. heeft aangetoond, dat heel veel moeilijkheden in O. S. zouden zijn te ver mijden, als alle gedelegeerden de onderha vige kwestie objectlief en zonder vooringe nomenheid onderzochten. Volgens een Orienttelegram uit Beu'ihen, wekte de beslissing van den Op persten Raad groote ontevredenheid onder de Poolsohe bevolking in Opper-Silezië, die een billijke en spoedige beslissing ver wachtte. De gevolgen van de nieuwe ver- traging in de beslissing kunnen ernstig zijn, zegt het persbureau, dat gewaagt van een nieuwe geheime Duitsche organisatie, de Oderschutz, die zou zijn ontdekt door de in tergeallieerde commissie en welker leden als landbouwers zijn vermomd. De organi satie zou uit 5 bataljons bestaan, die de Poo'sche bevolking alsmede de intergealli- eerde troepen aanvallen. Een redacteur van de Gazette de Liège die een onderzoek naar de toestan den in Opper-Silezië heeft ingesteld, heeft, volgens de Tel., een onderhoud gehad met generaal Lerond. De generaal zeide o.m. het volgende: „Wij zijn in Opper-Silezië ge komen om er een rechtvaardig bewind toe te passen, omdat de Entente van meening was, dat Duitschland dit niet deed. Toen ik hier aankwam, is mij dan ook gebleken, dat de Duitsohers met alle te hunner beschik king staande machtsmiddelen de Opper-Si- leziëers onderdrukten. Ook thans nog gaan rij hiermede voort, in weerwil van al onze pogingen. Vooral in de groote landbouw districten brengen zij dit onderdrukkingsstel sel in praktijk, want zij beschikken daar over Dui.sche troepenafdeelingen, die door de groote landeigenaars zijn aangevoerd uit Midden-Duitschland of uit Neder-Sfezië." Deze uitweiding veroorloofde ons, dé meening van den generaal te vragen met be trekking tot de aanwezigheid van Duitsche en Poolsche „gewapende benden" in het volksstemmingsgebied. „Het staat vast, dat de Duilschers hier nog steeds gewapende benden vormen, die som mige sUeken terroriseeren en dan verdwij nen. Naar mijn meening," aldus de gene- r3! 3 V1 T'TV /"l.r 1 <-■1.2. 1 beidsters een onderwerp der besprekingen uitmaken. Zoo zal Zuster Heidema, afgevaardigde door het Christelijk nationaal Vakverbond in Nederland en een afgevaardigde van het Italiaansch Christelijk Vakverbond een inleiding geven over „Moederschaps- zorg". Het vraagstuk van de „Huisindustrie" zal behandeld worden door mejuffrouw Dan- guy, van het Fransch Vakverbond en dooi mevrouw SchmidSchriber, die het Zwit- srsch Vakverbond zal vertegenwoordigen. Als inleidsters over het vraagstuk van den „Loonarbeid der gehuwde vrouwen" zullen optreden mejuffrouw Hutten, afge vaardigd door het Bureau voor R. K. Vak organisatie in Nederland, en waarschijnlijk ook mejuffroirw Visrthmann, vertegenwoor digster van het Duitsch Christelijk Vakver bond. Door mejuffrouw Decaux uit Frankrijk zal een inleiding worden gehouden over den „Engelschen Zaterdag voor de arbeidsters". Mejuffrouw Cappe uit België zal spreken over „Ons standpunt ten opzichte van de Internationale Arbeidsters - Conferentie," uitgeschreven door de Neutrale vrouwen beweging. raai, „zijn drievierden der leden van deze benden, naar Duitschland teruggekeerd. Wat betreft de Polen, zooals gij hen ten onrechte noemt, dit zijn Opper-Silezische aanhangers van Poien. Zij hebben zich steeds lofwaa-dig gedragen- Onge/wijfeld hebben rij tijdens de ongeregeldheden hun woede den vri/jn loop ge'aten, doch men heeft nimmer kunnen bewijzen, dat zij wreedneden. '.ouden hebben begaan van den aard, zooals a d'.e bekend zijn." Uit Le-ipzig wordt gemeld: De actie van beschuldiging tegen de medeplichtigen aan de Kapp-putsch, met name tegen den vroe- geren commissaris van politie Von Jagow, is bij het rijksgerechtshof ingediend. Door den president van de vacantiekamer van het rijksgerechtshof zou aan de beklaagden ken nis zijn gegeven van de tegen hen inge diende beschuldiging om hen in staat te stellen hunnerzijds een verklaring in te die nen. Zoodra deze is ontvangen, zal het rijks- gerechtshof beslissen over het begin van het eigenlijke proces en daarna direct den datum der eerste zitting vaststellen. Op de door hei Internationaal Christelijk Vakverbond uitgeschreven Internationale Conferentie der Christelijke Arbeidsters, die op 12 en 13 September a.s. te Brussel zal plaats vinden, zullen verschillende vraagstukken betreffende den vrouwenar beid en de vrouwenvakbeweging behandeld worden. Mejuffrouw Baers, afgevaardigde van het Belgisch Christen Vakverbond, zal een overzicht uitbrengen over den stand der Christelijke vrouwenbeweging en van cie andere vrouwenorganisaties uit den arbei dersstand. Verder zullen de internationale conven ties betreffende de bescheimngi der av- Het fiancieele blad Die Börse publi ceert een openi blrief aan Avenol als ver tegenwoordiger van de hulpacttie van den Volkenbond voor Oostenrijk, waarin ge zegd word't, dat, indien de Entente haar be loften met betrekking tot de crediethulp niet nakom!', zij met do credieten slechts de be grafeniskosten kan bestrijden van de armen van Oostenrijk. Spoedige hulp kan het s -zog krach tiger maken. Oostenrijk k niet1 meer wachten. De teneergeslagenheid bedreigt het zwakke herstel-werk. Indien Avenol gaat de brief verder nog iet's van Oosten rijk wil zien terechtkomen, dan moet hij spoedig hulp bieden alvorens heel 'het eco nomische leven verstikt. Naar Poolsohe bladen melden, worden in Lithauen 'hoe langer hoe meer vrijcorp sen gevormd om een oorlog tegen Polen te organiseeren. Deze vrijscharen hebben pas minutie ontvangen: 'IOO patronen en 2 handgranaten per man. Een 'bende overviel in de streek van Wilna 2 Poolsche dorpen, die geplunderd werden en uit welke door de Lithauers 3 personen werden medege voerd. Een stem nit Rusland. Dimitry Mereschkowsky, de bekende Rus sische romanschrijver en essayist, richt een open brief aan Gerhart Hauptmann, in ver band met de Russische gebeurtenissen. Hij begint aldus: „Groote Dichter van het Duitsche volk, Gerhart Hauptmann l Toen ik uw antwoord op den oproep van Maxim Gorki las, voelde ik behoefte u te schrijven. U zeide, dat de kreet van de millioenen Russen, die den hongerdood sterven, door Duitschlan en de heele wereld verstaan zal worden, niet alleen met het oog, maar ook met het hart." Tot uw hart richt ik mij, Gerhart Haupt mann hoe kondt u gelooven aan de op rechtheid van Gorki Rusland wordt op 't oogenblik van de gansche menschheid door denzelfden afgrond gescheiden, die deze wereld van het hiernamaals gescheiden houdt. «Alles wat thans in Rusland plaats grijpt, is zoo ontzettend, dat gij buitenlan ders, die in het hiernamaals niet geweest zijt, het noch begrijpen, noch u indenken kunt. Daardoor verklaar ik het, dat een groot hartenkenner als gij het niet hebt begrepen, dat Gorki geen vriend, maar een vijand, een heimelijke, sluwe, huichelachtige, maar de ergste vijand van het Russische volk is. Hebt gij dan de woorden uit zijn hymne aan „den grootsten, planetairen held der menschheid", Lenin vergeten „Er was een oogenblik, waarop het natuurlijke medelij den met het Russische volk mij dwong, het Bolsjewisme bijna voor een misdaad te hou den. Maar thans, nu ik zie, dat dit volk het veel beter bestaat geduldig te lijden, dan bewust en eerlijk te arbeiden, prijs ik weer den heiligen waanzin van de moedigen" d. w. z. den moord van het Russische volk. Wanneer heeft hij gelogen, toen of nu? En kan men een mensch gr' ven, die zóó liegt Om u evenwel den toestand duidelijk te maken, moet ik eenigszins in de historie te ruggaan. De zin van wat thans in Rusland géfeeuvt is zoo onmetelijk, dat het zich in geen ukelen politieken, historischen, socia len ot zedelijken norm onder laat brengen. Orn dozen zin te vatten, heeft men een an deren, grooteren maatstaf noodig, nl. een religieuze. Gaan wij wellicht daarom zoo zinloos te gronde, wijl wij den diepsten re ligieuzen zin van wat plaats grijpt, het gods dienstige steunpunt, de hemelsche vast heid verloren hebben Zoolang wij deze niet gevonden hebben, zullen wij niet gered worden. Doch aleer men aan den religieuzen zin der gebeurtenissen denkt, moet men den- slechts over den rand héén. Ja, men' ka* ons door niets meer verschrikkenhel vreeselijkste hebben wij al achter ons. Reeds den eersten dag der „Octoberrevolutie" wis* ten wij alles wat komen zoud. w. z. wijl wisten het natuurlijk niet, moor wij voeW den het als de lost van een berg maar hoer donker het gevoel ook was, geen grom vorif! deze zwaarte ging voor ons verloren del ziel mat ze met dezelfde nauwkeurighekl waarmee de bascule het gewicht meet, daé op de schaal gelegd wordt. Wat de Russische moordenaars zijn be gonnen, hebben de anderen voltooid. Lenin heeft het Russische volk de strop om den/ hals gelegd en de andere volken hebben! haar toegehaald. „Kain, waar is uw broeder Abel?" „Ik weet het niet. Ben ik mijns broeders hoeder?" Wanneer men thans nog de vraag over Rusland aldus beantwoordt, don zal men- ze wel spoedig wiet meer aldus beant woorden. Niet 'het eene of het andere volk, maar alle volkeren en de geheele menschheid toonden rich in de Russische tragedie gewe- renloos dat is het vreeselijkste. Men moet ook nog een andere waarheid vaststellen: vóórdat men de macht der Ra den te gronde heeft gericht, Icon metn do millioenen rampzaligen evenmin 'helpen als een gehangene, voordat zijn hals bevrijd iS uit de strop. Men kan slechts rijn fotsoenl bewaren. Toen de gekruisigde van ihet kruis af riep: „Mij dorst", drenkten de soldaten een/ spons met edik, en hielden die hem voor. Men moet zijn fatsoen bewaren, men wil den spons met edik aanreiken. Gorki zal komen, eenige srhaaml'elooze tranen vergie ten, eenige planetaire platheden zeggen, en deze tranen en platheden worden de wereld in de bioscoop getoond. Alles zal gebeuren, om de waarheid te verbergen. Maar het is te laat: dewaarheidloat zich niet meer verbergen. Do waarheid iz, dat niet alleen deze millioenerv den hongerdood sterven, maar het geheele •Russische volk met- hen. Ja, het geheele. Er wordt een misdaad gepleegd, zoools er •sedert den aanvang der wereld niet ge pleegd is; een troepje misdadigers ver moordt een groot volk, en alle andere vol keren wasschen zich de handen of helpen de moordenaars. Op 't o ogenblik wordt tusschen het Russi sche volk en zijn moordienaars gekozen. „Wie wilt gij, dat ik loslaat?" En zij ant woordden: „Laat Barobas los. Kruist Jezus. Zijn bloed kome over oris en over onze kin deren". Zooals ze gesproken hebben, zoo zal het ook gebeuren. Men kan van ontzetting het verstand ver liezen; wij verliezen ook allen h'et verstond. Zoolang wij het echter nog niet verloren hebben, zoolang nog een vonkje bewustzijns in ons gloort, moeten wij helder inzien, wat wij dikwijls veel te donker vermoeden, moe ten wij ons herinneren, \tfat wij vaak ver- geteuu men kan het slachtoffer niet redden voordlat men den moordenaar den dolk uit de handen heeft gerukt. De honger echter is de dolk in handen van de bolsjewisten. Zij gebruiken den hongersnood zooals de moor denaar den dolk. Zij houden zich louter door den 'honger staande. Zij moorden, schenden en heerschen door den honger. Zij geven 'nun eigen menschen te eten en laten alle anderen aan de grens van den hongerdood, leiden hen door middel van den honger, zooals men een os met een ijzeren ring leidt, die men het beest door den neus ge boord heeft - dat is het heele geheim van hun macht, en het is zoo eenvoudig! Daarom zullen zij den honger als het werktuig van hun macht nooit loslaten. En nog één ding mag men niet vergeten: de onverlaten blij ven onverlaten tot het eind; om aan hun. beterschap, aan hun „evolutie" te kunnen gelooven, moet men werkelijk krankzinnig worden, zooals gansch Europa krankzinnig geworden is. Ziet gij, Gerhart Hauptmann, achter de schaamtelooze tranen en de „planetaire platheden van Gorki den rustigen en listi- gen lach van Lenien? Met millioenen te gronde gerichten heeft hij geen medelijden gehad, hij zal het ook met dezen met hebben. De eenige vraag is, of hij hun on dergang noodig heeft. Klaorblijkebjk heeft hij thans het dreigement van den vreesehj- ken ondergang noodig als een werktuig vnnl dwang, tegen de wereld .gericht: „Probeer» u zich eens te vermeten, den hongerigenf geen brood te geven." Hij heeft een arigel uitgeworpen, en kijkt toe of er een viscti aan bijt. Hij weet, dat als men iets geelt, zij 't nog zoo weinig, het hem juist voldoend de is om zijn eigen menschen te voeden, en over de anderen door middel van den. honger te blijven heenschen, de os t» leij den aan den ijzeren ring. Ook de Hes" baren hem weinig zorg hij beloot» alles wat men wil'hij schuwt geen Puf"" ties, men kan ze immers toch nret nako- Wanneer echter dit spel niet gelukt, heeM hij nog een ander bij de haiild, nl om he« hongerende Rusland tegen het verzadigd» ken aan nun eenvoudige, zakelijke betee- Europa aan tehitsen„Overwin of verhol»» er".' Dat is eohter al de laatste troef. I Laat ons evenwel niet vergeten, dat he{ kenis. Allereerst deze waarheid de onder gang van deze millioenen verschrikt ons niet meer, evenmin als ai 't overige, dat in Rusland was en is. Ons Russen, kan men op 't oogenblik door niets meer verschrik- ken. De kelk is vol tot aan den rand; wat van het Beest en zijn rijk werd verduisterd men er ook aan toevoegt, het stroomt Voor Rusland is de vijfde schaal <le laag de laatste is 1 Niet tevergeefo wordt het Rijli van het Beest verduisterd. En de vijfde» engel goot zijn^ schaal urt over den trooij

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1