r wils OER MïBtniifiN r. ';2 BUITENLAND. FEUILLETON. DE EEMLANDER" "BINNENLAND. 3 Langs den proeten weg >JêO® Jaargang No. 48 per pert f y— per week (met gr*«j eerrekerm» tegen ongelukken) f 0.17*. afzondetlgke nummer» 0.0S. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DIRECTEUR-UITGEVER» J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWU TEL. INT 513. Donderdag Zit Augustus 1921) bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanbio» dingen en Ltctdadigheids-advc<tentiën voor de helft der prijs Voor handel cn bedrijf bestaan zeer woordcclige bepalingen *»oor het advcriecrcn. hene circulaire, bevattende de voorwaaiden, wordt op aanvraag toegezonden- Politiek Overzicht. bevolking van Mesopotamlë hoeft, »ar uit een bericht van de Daily Mail blijkt, nir Feisoel tot koning van Irak gekozen, e „volksstemming", waaraan het eenigen Pjdf geleden genomen besluit der voor- joopige regeering te Bagdad werd onderwor pen, opdat het niet zou lijken, alsctf de ftleuwe heerscher zijn kroon uit Brittannië's panden ontving, is wel zeer onvormelijk ver hopen, maar dat verandert niets aan 't feit, Sdat Eng eland's politiek in 't Midden-Oos- hn een groot succes kan boeken. Nog $an 't einde van 't vorige jaar heeft de op- randige bevolking van 't tweestroomen- nd den Engelschen troepen en nog meer den Engelsohen belastingbetaler heel wat tast en moeite bezorgd. Verstandige poli tiek van Engelsche zijde, die in groote mate rekening hield met de gevoelighe den der Arabieren en hun wenschen voor zichtig en volhardend voor de Engelsche belangen wist te exploiteeren, heeft tot stand weten te brengen, dat zich de stemming thansaten gunste van Engeland heeft ge wijzigd. Men weet op 't Colonial Office oreries, wat men doet, wanneer men thans (n 't Oosten een nieuwe Arabische dynastie grondvest. In Irak Feisoel, in Hedzjas zijn vader Hussein, in Trans-Jordanië Hussein's oudere zoon Abdoellah en al is het ook maar een schijn van macht, die Engeland hun verleent, het purper streelt toch het krachtiger geworden zelfbewustzijn der Ara bieren buitengewoon. De Arabieren worden op deze wijze, wanneer Engeland's reke ning klopt, tot betrouwbare koloniale troe pen in 't Midden-Oosten gemaakt. In mili tair opzicht zou het veilig bezit van Mesopo- tamië voor Engeland's strategische positie een enorme winst zijn, ook het bestuur des rijks zou er groot voordeel bii hebben, daar Irak als hoofdetappe van 't luchtverkeer t^^hen moederland en dominions is uit- can, maar het 'belangrijkst is de poli- ïieke factor: Engeland wordt, door de be schermende hand boven de Arabieren te houden, de heerschende mogendheid in dit deel van Azië. De perspectieven reiken nog verder, wonneer men bedenkt, dat de be gunstiging der Arabieren misschien ook ■een oplossing van het delicate Eo-yptische yiaagstuk mogelijk maakt. De moeilijkheden in Palestina, die uit Engeland's Arabische politiek voortvloeien, schijnen deze bereke ningen van Londen' niet buitengew'oon te hinderen. Een factor, die wel gewicht in de schaal legt, is, dat deze geheele politiek Frankrijk zeer tegenstaat, welks Oostersche politiek door Engeland's actief optreden lam wordt gelegd. Emir Feisoel, eens koning van Syrië en door Frankrijk gedepossedeerd, thans door Engeland tot koning van Irak (gekroond dat is ook een hoofdstuk der Engelsch~Fransch& vriendschap, die nim mer vergaat." Berichten. Parij s, 24 Aug. (B. T. A.) Briand heeft in een schrijven aan den permanenten secre taris van de Académie Fran^aise betreffen de den door de academie geuiten wensch om de Fransche taal als officieel diploma tieke taal te handhaven, verklaard, dat de Fransche gezant te Washington de verzeke ring heeft ontvangen, dat de Fransche taal de officieele voertaal op de conferentie zal zijn. Briand schreef verder, dat de regeerimg in geen geval aan een conferentie zou deel nemen, v/aar het Fransch niet als officieele taal toegelaten is. G e n v e, 2 4 A u g. (B. T. A.) De Spaan- sche gezant te Parijs Quinones de Leon heeft, zooals reeds gemeld, ter kennis van ibaron Ishii gebracht, dat hij niet als rappor teur voor den Volkenbondsraad inzake O. S. kan optreden. Met het oog op den zeer be perkten tijd heeft baron Ishii besloten zelf de taak op zich te nemen. Hamburg,-24 Aug. (W. B.). Het eer ste na den oorlog op de „Vulkan"-werf te Bremen voor de Hapag (de Hamburg-Ame- rika-lijn) gebouwde schip van een reeks ge combineerde vracht- en passagiersstoom- sohepen, de Bayem, Is gisteren na een wel geslaagden proeftocht van de haven aan de Weser naar Hamburg door de reederij over genomen. De conferentie van de arbeiders-vertegen woordigers van de verschillende Duitsche plaatsen, waar zich werven bevinden, be sloot tot opzegging van de loonsovereen- komst wegens de duurte. De werfarbëiders verlangen verbetering van de loonen in de zelfde mate als de duurte toeneemt. Een voorstel der communistische vertegenwoor digers uit Bremen om een loonsverhooging van 75 te eischen, werd met een kleine meerderheid verworpen. Bad Ems, 24 Aug. (W. B). B,j het in- en uitvoerbureau alhier zijn groote verdui steringen aan bet licht gekomen. V:er geëm ployeerden aan de kas zijn reeds gearres teerd, een vijfde, die met verlof is, was ver dacht van medeplichtigheid. Het kasboek, dat door de daders in de Lohn was gewor pen, is teruggevonden. Londen, 24 Aug. (N.T.A. Draadloos). Sinn Fein heeft den tekst vastgesteld van zijrn antwoord op de voorstel'en der Engel sche regeering. De hoofd'rekken er van zijn meegedeeld aan de Iersche leiders in En geland. De bladen verzekeren, dat het repu- blikensche beginsel in theorie zal worden gehandhaafd, maar voor praktische doel einden zal men het laten vallen. Een andere en breedere verklaring van de Britsche re geering betreffende den status van Domi nion, die zij aanbied^ zal worden gezocht en' er zullen zekere tegenwerpingen worden ge opperd tegen de Britsche voorstellen. Ook voorstellen met betrekking tot Ulster zullen in het antwoord worden gedaan. Dit laat dus de deur open voor nadere onderhandelin gen. Amendementen op het antwoord zullen morgen worden besproken door het Dail Eelreann in geheime zitcing. Verwacht wrordt, dat het definitieve ontwerp Vrijdag avond gereed zal zijn om het dan aan Lloyd George aan te bieden. Boedapest,. 24 Aug. (B. T. A.) De Engelsche ko^nel Gosset, het hoofd der in- tergeallieerde commissie in Hongarije, heeft aan generaal Soos, die belast is met de leiding der herbezetting van Baranya, een telegram gericht, waarin hij hem ter gele- genheid^van de hereeniging van Baranya met Hongarije de beste wenschen der inter- geallieerde commissie aanbiedt. Generaal Soos heeft telegrafisch zijn dank hiervoor betuigd. Berlijn, 24 Aug. (W. B.). De Berliner Lokal-Anzeiger verneemt van, naar gezegd wordt, gcecl ingelichte zijde, dat een econo mische overeenkomst eergisteren te Londen tussohen de gevolmachtigde der sovjet-re publiek Krassin aan den.eenen en een En gelsche economische groep en de Ameri- kaansche Standard Oil Company aan de an deren kant is gesloten. De voornaamste punten der overeenkomst luiden(I) Aan de Russische regeering wordb een crediet toegestaan van dertig mil'iarden papieren marken(2) Het al-Russische steun-comité neemt deel aan de uitvoering van het eco nomisch verdrag(3) De Russische regee ring heeft niet het recht met concurreerende maatschappijen economische verdragen te sluiten zonder toestemming van de Arneri- kaansch-Engelsche groep(4) De Engelsch- Amerikaansche groep ontvangt concessies in het Oeralgebied en petroleumconcessies. Parij s, 2 4 Aug. (H. R.). De Matin pu bliceert een brief, door Lenin aan een vriend in Zwitserland gericht, waarin hij zegt moe te zijn. Hij constateert, dat na drie jaar van verschillende fases de Rus sische revolutie hem alleen heeft aange toond, dat de bolsjewisten een ernstige fout hadden begaan door het ontwikkelen en exploiteeren van den klassegeest. De bolsjewistisch methodes hadden slechts lui heid en onmacht geschapen. Men was het eigenbelang boven het belang van het al gemeen gaan" stellen. Na geconstateerd te hebben, dat de bolsjewistisohe bureaucra tie precies eendere fouten had gemaakt als haar voorgangers, verklaart hij al lang de noodzakelijkheid te hebben ingezien om concessies te doen teneinde te komen tot een compromis, waardoor alleen het revo- lutionnaire Rusland g^red kon worden. De toestond in Astrakan, aldus een be richt uit Helsingfors, wordt in één y/oord wanhopig genoemd. De stad verkeert in een zoo ellendigen toestand, dat het vruchteloos zal zijn, zelfs door olgemeene desinfectie- middelen ook maar eenigszins met succes de cholera en de Aziatische pest, die beide- in de stad woeden, te bestrijden. De plaat selijke raden en overheden, die tegen deze epidemie onmachtig zijn, hebben de raden- regeering voorgesteld debevolking van Astrakan naar Siberië over te brengen en dan de stad in brand te steken. Athene, 24 A u g. (B. T. A.). De Grieksche minister van oorlog heeft om trent het doel van den Griekschen veld tocht in Klein-Azië medegedeeld, dat het plan is naar Angora op te rukken, niet om daar te blijven, maar om te zorgen voor technische waarhorgén tegen den aanval van de rebellen, die zou indruischen tegen de Europeesche besluiten. Hij herinnerde eraan, dat de Grieken door de Turken tot den oorlog zijn gedwongen, die het tractaat van Sèvres niet eerbiedigden en evenmin den wapenstilstand en zeide, dat het .nieu we verdrag rekening moet houden met de offers, die van het Grieksche volk zijn ge vraagd. De minister schatte de sterkte van de nationalisten op 640C0 man en zeide ten .slotte, dat hij meende dat over een maand alles afgeloopen zou zijn. Venizelos, de voormalige premier van Griekenland, zal in begin der volgende maand te Londen in het huwelijk treden met mejuffrouw Schilizz;. De bruid, die een groot fortuin van haar vader geërfd heeft, richtte gedurende den oorlog een hospitaal in in Macedonië en kocht ook een huis te Lon den ten behoeve van het Grieksche gezant schap. De huwelijksreis zal, naar men zegt, gemaakt worden door de Ver. St. en Ca- lifornië en daarna terug door Canada. M e 1 i 11 a, 2 4 Aug. (R.). Spaansche strijdkrachten, ten getale van 10.000 man, •hebben gisteren 8000 opstandelingen ver slagen en vervolgd. Londen, 24 Aug. (N. T. A. Draad loos uit Horsea). Het India-Office heeft een telegram van den onderkoning van Inaië gekregen, waarin staat dat er relletjes heb ben plaats gehad in Malaban, een district van de residentie Madras. Het telegram zegt, dat de troebelen be gonnen toen een district-officier van Mala bar enkele leiders van den Mohamme- daanschen stam, die bekend staan als de Moplah's arresteerde. Een Ertgeisch offi cier en een adjudant-inspecteur van politie zijn, naar men zegt, in de buurt von Calicul gedood en twee politieagenten worden ver* mist. De spoorwegstations te Parapandi en te Kadaloendi zijn aangevallen en geplun- tip-d, en ook de postkantoren te Kadaloendi en te Tanoer zijn aangevallen. De relletjes dragen echter een zuiver plaatselijk karak ter. Uit niet-officieele 'berichten blijkt, dat de regeering had besloten tot de arrestatie der achterover sloeg, echter zoo, dat hij met zijrt linkervoet in den strop bleef hangen, waar mee het coupé-raam op en neer gesloteft wordt. Zijn verloofde en een heer die in de coui pé zat, hielden zijn voet vast, terwijl de heei Moplehleiders wegens het feit, dat zij een aan dè noodrem trok, die echter brak. Toen tijd geleden een oproerige agitatie hadden riep men uit het couDé-ranm aan do nn^n. gevoerd, waarbij zij hadden getracht te wer ken op godsdienstige fanatisme van hun minder ontwikkelde aanhangers. Panama, 24 Aug. (R.) De minister van oorlog heeft den ambtenaren te Coto gelast te vertrekken voor de aankomst der Costa Ricatroepen, die het bewind in het betwiste gebied zullen overnemen. De dood wordt bericht van generaal Sir Sam Hughes, de vroegere Canadéesche mi nister van militie, die met zooveel succes de Canadeesche strijdkrachten organiseerde, die aan den oorlog deelnamen. Men brengt in herinnering, dat Canada, toen de oorlog begon, een staand leger had van 30,000 man, maar zijn troepenafdeelingen bereik ten ten slotte het aantal van 383,170 man. Verspreide Berichten. Bij de eerste zitting van het internationale astronomencongres te Potsdam onder presi dium van professor Strömgren te Kopenha gen, waren verder aanwezig prof. Kaptein te Groningen, pater Hagen, directeur der Vaticaansche sterrewocht te Rome, de pro fessoren Eddington te Cambridge, Bolin te Stockholm, Zeipel te Upsala, Popoff te Sofia en prof. Einstein als eeregast. De New-York Herald, aldus de New- Yorksche correspondent der Daily Tel., bevat een merkwaardig artikel over den drankhandel van de Britsche provincie Nas sau op de Bahama-eilanden, sedert den tijd dat de Ver. St. zijn „droog gelegd". Ten ge volge der nieuwe industrie, geniet Nassau een ongeëvenaarde welvaart en de bevol king maakt fortuinen. Met schaf, dat weke lijks 10.000 vaten spiritualiën wekelijks van de Bahama-eilanden worden ingevoerd. Het is daar het paradijs voor smokkelaars; groote drankwinkels zijn opgekomen tot ver koop in het groot. De Engelsche autoritei ten vragen niet, waar die drank heen gaat en bemoeien zich alleen met de plaats waarheen de lading geconsigneerd wordt. De kolonie is welvarend en 'bestaat mi van drankverkoop. Pakhuizen verhuren de ruim ten te Nassau tegen grof geld. De bewoners behelpen zich met een paar kamers en ver huren de rest van hun woningen voor op slagruimte van vaten tegen (fabelachtige sommen. De Bahamas zijn het centrum ge worden van avonturiers uit heel de w-ereld. De haven van Nassau ligt vol van allerlei vaartuigen, die den drank vervoeren naar verschillende punten van de kust der Ver. St. Vaten whiskey ter waarde van 3 uit En geland aangevoerd, worden na verdunning met gedistilleerd1 water en goedkoope al cohol verkocht voor 10 en de afnemer in Amerika betaalt 30 tot 40 pond per vat. De .laatste veertien dagen zijn minstens 20.000 vaten rum, jenever en whiskey uit Nassau verzonden naar de Ver. St. In het begin van 1920 was Nassau vrijwel bankroet, thans heeft de regeering door een gering recht op ingevoerde dranken^ een bedrag yan 170.000 geind. Werklieden, die vroeger Wij waren, als ze vier shillings per dag ver dienden. zijn nu niet tevreden als ze niet minstens 5 per week verdienen met het la den van vaten drank in de vaartuigen. Een treindrama. Een sensatio neel drama heeft zich in den trein Brighton Londen afgespeeld. Een zekere James Kiddell, die zich met zijn verloofde in dien trein b.evond, stond tegen het coupé-raam geleund een appel te eten, toen hij plotse ling het evenwicht verloor en door het raam riep men uit het coupé-raam aan de passa giers van een volgenden coupé, dat zij aai? de noodrem zouden trekken, maar de trein stopte niet. Het meisje voelde intu&schen, dat haar krachten zich meer en meer begaven. In verschillende andere compartimenten werd er op het hulpgeroep aan de noodrem ge» trokken, ipaar zonder succe>. Toen de trein te Sydenham vaart minder- de, sleepte het hoofd van James Kiddell over het perron en de heer, die het meisje ter zijde stond, meende niet beter te kunnen doen dan den voet van den ongelukkiga los te maken en den jongen aldus op het perron te werpen. De trein ging intusschenl verder en de jongen viel op de lijn tusschcni den trein en het perron. Toen men hem uit zijn benorde positie bevrijdde, was de on gelukkige een lijk. De Staatscourant van gister bevai o.m. de volgende Kon. Besluiten aan den kapitein J. W. Butnes van het 3e regiment vesting-artillerie op zijn aan vrage, met de verplichting om op den voet van het bepaalde bij de wet voor het reser ve-personeel der landmacht 1915 ter be schikking te blijven, onder toekenning vart pensioen, eervol uitslag uit den militairen' dienst verleend, en is de kapitein Butnes voornoemd, benoemd bij het reserve-perso neel der landmacht tot reserve-kapitein bij het 3e reg. veld-artillerie in zijn rang en ouderdom van rang over geplaatst bij het wapen der Kon. maréchaus see en wel bij het depot, de eerste luite nant M. Schreuder, van het le reg. veld- art. eervol ontslagen op verzoek.de reserve- eerste-luitenant S. Wijl van het 2de regi ment infanterie op verzoek eervol ontheven van zijn com mando over het landweerdistrict Amsterdam III de reserve-majoor B. Teensma. De Koningin terieg. Het stoomschip „Merope" waarmede H. M. de Koningin en Prinses Juliana een drieweeks ohe reis naar de Noor(9ohe fjor den hebben gemaakt, i9 gistermorgen kwart voor acht, te Amsterdam ^terugge keerd. Het schip meerde aan de Sumatra- kade. Omstreeks half negen verliet H.M. de Koningin het schip. Aan den wal werd zij welkom geheeten door eenige leden van de Directie der Kon. Ned. Stoomboot Mij. On middellijk vertrokken Koningin en Prinses per auto naar Het Loo. De bladen weten nog het volgende te vertellen: Alvorens het schip te verlaten, waarop zij drie genoeglijke vacantie-weken heeft door- gébracht deed de Koningin de bemanning op het voordek aantreden, en dankte zij al len persoonlijk voor hun aandeel in het wel slagen van de reis. Medegedeeld werd voorts dat aan verschillende hoofden van dienst koninklijke onderscheidigen zijn toe gekend. Kapitein ten Klooster is genoemd tot Ridder Te klasse in de huisorde van Oranje; de le machinist, E. Huntling tot Ridder 2e klasse in die orde. Voorts zijn ook onderscheidingen uitgereikt aan den hof meester J. Thijssen en den bootsman G. Molenaar. Naar men verneemt is het weder de eerste veertien dagen tamelijk buiig ge- Liefde is bescherming. Naar het Engelsoh van JEFFERY FARNOL. 130 „Peter fluisterde hij. Toen lachte hij plotseling, en liet zijn hand met een stevigen slag Dp mijn schouder vallen. „Kijk eens, menschen", Zei hij, zich tot de menigte richtend, „dit is mijn vriend Peter, een eerlijke, brave kerel, en geen moordenaar, zooals hij jullie zelf zal vertellen hij is mijn vriend en ik sta er met mijn leven borg voor, dat hij de waarheid zeggen zal spreek op, Peter, en zeg him, dat je geen moor denaar bent I" 9 Doch ik schudde het hoofd. .,0, Peter!" fluisterde hij, „spreek dan toch, spreek dan toch „Niet hier, George," antwoordde ik„het zou lot niets dienen bovendien, ik kan niets zeg den om mijn onschuld te bewijzen." „Niets ,Peter „Niets, George. Deze man werd in de Vallei „doodgeschoten ik vond hem dood daar lig gen ik vond het afgeschoten pistool, en die map daar vond mij terwijl ik bij het lijk stond. •Pat is alles." „Peter," zei hij snel en fluisterend, „o Peter l i1- laten we vluchten voor kerels als wij is dat gemakkelijk genoeg „Neen, George," antwoordde ik, „het zou ner- (gens toe dienen. Maar één ding wil ik je vra- umn -r- iü. die mii zooveel hetAc kam dan de meeste anderen geef mij nog* eenmaal de hand George, voor we afscheid van elkaar nemen geef me nog eenmaal je hand hier voor al de menschen, die mij voor een moordenaar houden, en Voor ik had kunnen uitspreken, had hij mijn beide handen gegrepen toen sloeg hij zijn sterken arm beschermend om mij heen. „O, Peterbegon hij met een stem, die wonderlijk beefde, o, Peter, de- man van wien ik meer houd, dan van eenig ander manl denk toch niet, dat ik ooit hun leugens zal gelooven.... maarPeter wij, die zulke vechtkerels zijn laten we ons er doorheen slaan bij God! ik heb zoo'n lust iemand op zijn gezicht te trom melen! Vertrouw op mij, Peter op je vriend ze. zullen als kegels omrollen als kegels..." Op dit oogenblik opende zich de menigte om ons heen weer en een man te paard reed op mij toe, een man wiens k.leednig in wanorde was, als of hij zich haastig had aangekleed. Ruwe handen grepen mij aan; en ik zag hoe George's vuist dreigend werd opgeheven, doch ik greep haar seivig voor zij slaan kon. „Vaarwel" zei ik, „vaarwel, George, en kijk niet zoo treurig, kerel." Doch nu werden wij van elkaar gescheiden, cn ik werd weggetrok ken, en geduwd, door de menigte heen, waaruit de dreigende oogen mij aan alle kanten tegen- vlamden, den ganschen weg langs, tot ik in een lange, slecht verlichte kamer werd gebracht, waar de man zat, die te paard op mij toe was gereden; ik gaf hem mijn pistool, en antwoordde hem zoo goed ik kon op alle vragen, die hij mij deed. Toen hij hiermede klaar was en allerlei pa perassen en papieren vol waren geschreven en ingevuld, werd ik overhandigd aan vier stoer gebouwde kerels, die mij met steviger greep dan bepaald noooig was weer in d^ maanver- lichte straat brachten, waar zich nog altijd een groote menigte bevond, die miidreio-end of. nieuwsgierig in het gelaat staarde, en ons bleei -volgen, terwijl vele anderen uit de vensters en ramen hingen en ons nakeken. Eindelijk kwamen wij aan de trap, die naar het kerkhof voerde, en zoo, langs vele grafstee- nen en versch gedolven graven, bereikten wij den vierkanten kerktoren, waarin ik zonder ver deren vorm van proces werd geduwd en daarna met veel voorzorg van grendels en bouten werd opgesloten, HOOFDSTUK XLIV. Naar BrownstreeL Tegen den avond van den volgenden dog werd de deur van mijn cel geopend, en twee mannen traden binnen. De eerste was een lung individu met lijkkleurig, beenig gelaat cn een melanko- lieke uitdrukking in zijn oogen; ondanks het jaar getijde was hij gehuld in een lange, grove wol len jas, die hem bijna tot de hielen reikte; uit den zak van die jas stak een korte stok of knup pel. Hij kwam naar mij toe met zijn handen in de zakken, en zijn magere kin op de borst en bleef toen op eenigen afstand naar mij staan kijken van onder den rand van zijn eenigszins verweerden hoeddat wil zeggen, hij keek naar mijn voeten, mijn handen cn mijn hals en kin, maar hooger schenen zijn blikken geen en kele maal te gaan. Zijn metgezel, daarentegen, stapte haastig op mij toe, klopte mij kameraadschappelijk op den schouder en bekeek mij met een stralenden, goedkeurenden blik. „De hemel beware me, Jeremias!" zei hij tot zijn somberen gezel, „de hemel beware me, is het niet jammer van zoo'n pracht van een kerel zoo flink op zijn beenen en zoo recht van lijf en ledenik wed dat hij vast de vijf «otrt izpc K-xiit --dal; die er nu zoo aan moet gelooven maar maak je niet ongerust, mijn waarde heer 't is niks al een kleine kriebeling aan je luchtpijp en 't is voorbij waarach tig, en heel gauw voorbij ookl Je ziet-wat bleek om je neus, vriendlief, maar enfin, dat is eigenlijk ook wel te begrijpen 't is niet meer dan natuurlijk Toen hij dit had gezegd, haalde hij uit een zijner zakken iets glinsterends te voorschijn. „En hoe is 't met een algemeenen staut van je gezondheid gesteld, vriendje?" ging hij minzaam voort, „behoorlijk, naar ik hoop, behoorlijk?" En terwijl hij dit ze-, had hij met een handige beweging iets om mijn polsen geslagen, zóó snel, dat ik bij de aonrak van het koude staal een onwillekeurige Lv\.' jing van verzet maakte. „Kijk", zei hij, terwijl hij m.'j weer vriendelijk op den schouder klopt:, doek. 1 •gelijk een scher pen blik wierp naar ^de i;a: -koeien om mijn polsen, „kijk nu is rde ik hoop, dat ze je gemakkelijk zi'.f 1 tot mijn ge noegen, dat je iemand beiu, dingen neemt zooals ze zijn --- en zooiun oei doet ben ik jc vriend ik heel Bob en ik ben een vroo- lijke1) kerel von nature groote goedheid v/at heb ik al een kerels raar zien doen, als zij die ijzerljes zagen maar jij neemt 't anders en verstandiger op jij bent van een ander slag van mijn slag zou ik zoo denken wat zeg jij er van Jeremias?" „Zijn oogen bevallen me niet!" bromde deze. „Zouden we hem nu maar niet liever wegbren gen?" „En waar brengen jullie mc heen?" vroeg ik. „Nu je het vraagt, mijn jongen, wil ik je wel zeggen, dat we je zullen brengen naar een plcots waar er heer goed op jc gepast wordt, waar jö goed eten krijgt en waar je recht zal worden gedaan laat dat maar aan ons over. Ofschoon ik eerlijk moet bekennen, dat het^miij spijt, dat ik ie uit zoo'n. zinrleli'ke omgevin<r als hier. .wesr moet nemen,zoo netjes en luohtigis het niet, Jeremias?" „Zeker cn zoo'n prachtig gezicht op de graf- steenen!" bromde Jeremias, die ons naar buien voorging. In de 3traat stond een rijtuig, bespan nen met vier paarden, en omringd door een drin gende, joelende menigte, mannen, vrouwen en kinderen, die, toen ze mij zagen tusschen mijn bewakers, vergaten te dringen en te joelen, en mij aun bleven staren met open oogen en mon den, totdat ik in het rijtuig verdwenen was. „Voorwoartsl" bromde Jeremias, de deur met een slag toeslaond. „Hei!" brulde opeens een stem, en een groot, goudblond hoofd werd door het raampje gesto ken, en een hand reikte nuar mij en grehp de mijne. „Een pijpje tabak, Peter van mij; een flesch rum de beste, die Simon heeft van Simon; en een paar broodjes met kippenvlcesch, van mijn Prue." Terwijl hij mij dit toeriep, reikte liij mij al deze dingen door het raampje toe. „En ik moest je zeggen, Peter, dat './e allen in :;edao!uen bij je zijn altijd en altijd.... en ik moest ;-c ook zeggen, dat Prue moer don ooit voor je bidt enach God!" hij brak zijn zin af en de tra nen rolden hem over de wangen, „er was nog zooveel meer. Peter, moor ik ben het allemaal vergeten, alleen dit nog, dat Simon cn ik eer% advocaat voor je zullen nemen eno kerel. Peter, spreek één woord en ik haal je hier itt een oogenblik uiten we zullen samen vlucht ten Terwijl ik het hoofd ontkennend schudde, knalde de zweep van den postillon en zetten de paarden aan. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1