UPS' SAFE-I""'" BMiMiiisNiis iz *zz DE EEMLANDER" PlilS OER A07ERTEKÏIEH UEE86HH0UWER EN LAMME ÏÏTj EERSTE BLAD. Verloren staking MIGHT He. 4. ÏElEPilflOH Ho. 301 Deposito-Ranfia: Jen Jaar rast 5®<» es maanden opzegging 4 >/2 0 fifin dag s1-0/» B UITENLANP."" IM MtrgMg No. SO fa port f J.—. P« week (met grata «rtekenn* l^cn omfcclukken) f 0.17». llzondalijko nummer» f OM. AMERSFOORTSCI Zaterdag 2/ Augustus 1921 BUREAU DIRECTEUR-UITGEVERt J. VALKHOFF. ARNHEMSCHE PÓ0RTW4L TEL INT 513. van 1 4 regels 1.05 net inbejjrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dlenstaanbie» dingen en Licldadi^heids-adveitcntien voor de helft der prijs Voor handel en bedrijf bestaan zeer vroordccllge hcpalincen voor het adver'.cctcn licne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden HEVBILEEBINOEM. Wliktlt BOF 1« TEE MOBStirkamBrii PAPEN HOFSTEDE «IS I iTEDE I Na den oorlog beleefden handel en in dustrie een goeden tijd, Groote alom be staande tekorten op bijna elk gebied moes ken worden aangevuld; er was levendige haag naar grondstoffen erv fabrikaten, de (jirijzen bleven rijzen. Maar plotseling kwam er stagnatie. Men kreeg den indruk, dat heel de eeconomische iamenleving, als een pyramide van een blokkendoos, instortte. Dat was in overeen stemming met die theorie, dat de welvaart na den wapenstilstand kunstmatig was en dat de groote crisis spoedig zou komen. Inderdaad zaten we spoedig midden in de crisis? fabrikanten hebben weinig of geen werk, handelaars houden gedwongen va- cantie. De belastingen gaan het beeld1 ver- toonen van verarming der natie. De grondstoffen dalen in prijs. In het bui tenland dalen de loonen. Dóór is reeds een Streven naar evenwicht. Ook bij ons zullen de loonen moeten dalen. Het is jammer, maar het is onvermij delijk. We hebben dit al lang geleden voor speld en we hebben gewaarschuwd tegen ondoordachte stakingen. Indien ooit dan is er nu reden tot overleg tusschen werkgevers en werknemers. Van de leiders der werklieden mag men verwachten, dat zij dit Inzien. Als in een bepaald bedrijf geen winst kan worden ge maakt, indien niet de loonen dalen, dan is die daling noodzakelijk! Anders moet de zaak worden gesloten en staan de arbeiders op de keien. In het gunstigste geval krijgen ze werkloosheids-uiïkeering. Loondalingen zijn dus te wachten en in verband daarmee werkstakingen. De leiders hebben hun menschen niet altijd in de hand en te vreezen is, dat er ook tegen de advie zen der leiders stakingen uitbreken. De leiders dienen het goed te begrijpen: menigen patroon is in dezen tijd een/ sta king zeer welkom. De patroons kunnen het in onze dagen gemakkelijker volhouden dan de werknemers. De leiders behooren daar om hunne verantwoordelijkheid dubbel te be seffen; slechts in die gevallen, waarin over winnen mogelijk Is in verband met den oeco- nomischen toestand, mag tot staking worden geadviseerd. Elke verloren staking beteekent voor den arboider grooter achteruitgang, dan vrijwillig aanvaarde loonsdaling. Een verloren staking beteekent opofferingen zonder resultaat, be teekent, wat wellicht het ergste is, verzwak king van de vak-organisatie. V/ij herhalen: juist in de tegenwoordige tijdsomstandigheden kan men het wapen der werkstaking niet voorzichtig genoeg hantee- Deze overwegingen moesten ons uit de pen, voordat we ons in staa/t voelden iets te zeggen over de verloren staking van het ho tel- en restaurant-personeel. We hebben i\.l. van meet af den indruk gekregen, dat de leiding bij deze staking te kort is geschoten. Indien er ooit bij het publiek sympathie voor de stakers waren te kweeken, dan was het nu. Kellners hebben veel bekenden, veel vrienden dikwijls. Enkele restaurants in Am sterdam b.v. waren gedurende de staking absoluut verlaten; de stam-gasten bleven weg om de stakers in hun strijd te helpen. Nu is er o. i. te weinig gedaan om toen de staking eenmaal was uitgebroken de sympathie van het publiek te winnen. De str ooi-bil jetten gaven geen duidelijk beeld van de gerezen strijdvragen. Hier en daar verluidde, dat de staking ging over de af schaffing van de fooien. Maar nergens is be toogd nog minder bewezen dat ver andering in de betaling der kellners nood zakelijk was, nóg weer minder, dat om ver betering te verkrijgen staking noodig was. Men begrijpe ons goed: we zeggen niet, dat verbetering in de belooning der kellners niet noodig was. We constateer en slechts dat de leiders aan het publiek de gegevens hebben onthouden, waarop het zich een imeenlng kon vormen. Die te verstrekken, ■was hun eerste plicht! Bovendien :eene staking van unskilled labourers, of van vaklieden die gemakkelijk ie vervangen zijn. kan slechts succes hebben bij eene uiterst sterke organisatie of bij eene organisatie, die door krachtige rustex-orga- nisaties wordt gesteund. Dit schijnt hier niet het geval te zijn ge weest. Krachtig was de organisatie niet, want een groot aantal der employé's van hotels en restaurants bleef aan het werk. Van steun van andere organisaties is niet gebleken. Dit alles hadden de leiders moeten voor zien; zij hadden moeten bedenken, dat niet iedereen direct een perfect kellner is, maar dat vrijwel iedereen, die onderkruiper wil zijn, in staat is, zoo goed en zoo kwaad als het gaat voor kellner te fungeeren. Dét maakte de positie der stakers al dadelijk zwak. En het gemis aan kracht van de orga nisatie, het gemis aan steun deed de rest, Het komt ons dus voor, dat de leiders in hun taak te kort zijn geschoten, dat zij te zeer dilettantisch zijn opgetreden, dat zij het wapen der slaking onhandig hebben gehan teerd. Bij gebrek aan de noodige gegevens die men ons ten onrechte niet heeft ver schaft kunnen wij niet beoordeelen of de eischen der werknemers onrechtmatig wa ren of billijk. Die vraag is ook niet meer aan de orde. Wel kunnen we ons een oordeel vormen over de houding der werkgevers. We ver klaren onomwonden, dat die weinig sympa thiek was en nog onsympathieker is. Dat w erkgevers niet willen onderhandelen met de door de arbeiders gekozen leiders, dat kan in onzen tijd niet meer door den beugel; dat is een zoo zeer verouderd pa troons-standpunt, dat het ons verbaast, dat nog ééne organisatie van werkgevers het durft in te nemen. En dat de he eren-patroons thans slacht offers maken, dat zij „de belhamels straffen met ze niet meer terug te nemen, dót is na tuurlijk in hooge mate afkeurenswaardig. We zouden werkelijk wat voelen voor eene stakingditmaal van de stamgasten der restaurants en café's, met het doel de uitgestooten kellners weer op hunne plaatsen te brengen. Helaas: de hiervoor noodige or ganisatie ontbreekt Politiek Overzicht. Het antwoord van Sinn-Fein op het aan bod van de Rritsohe regeering is openbaar gemaakt. De Valera verklaart in de nota aan Lloyd George, dat de Dail Eireann een stemmig het aanbod heeft verworpen. De vertegenwoordigers van 'het Iersche volk kunnen zich niet vereenigen met twee eischen, die, naar hij zegt, de Engelsche regeering wensoht op te leggen. In de eer ste plaats verwerpt de Dail Eireann als „fun damenteel onrechtvaardig" het principe, dat „de geografische nabuurschap van Ierland een toestand van ondergeschiktheid schept van Ierland's rechten aan de strategische be langen van Engeland, zooals dit ze begrijpt en dat de langdurigheid en hardnekkigheid van de pogingen, die in het verleden zijn aangewend om Ierland te nopen toe te stem men in een vreemde heerschappij, thans het berusten in die overheersching als voor waarde stelt." „Als het recht op onafhankelijkheid van een klein volk verbeurd is, als een krachtiger buur zijn grondgebied begeert voor militair© of andere voordeelen, die het schijnt te be zitten, is er geen vrijheid meer bestaanbaar. Nederland en Denemarken kunnen dienst baar worden gemaakt aan Duitschland, Bel gië aan Duitschland of Frankrijk, Portugal aan Spanje." Ten tweede verklaarde de Dail Eireann, dat het fundamenteel onjuist was „te gewa gen van een terugtrekken van Ierland uit een verbintenis, die het niet aangenomen heeft, of van een belofte van trouw, die het niet op zich 'heeft genomen, na te komen." Vervolgens verklaart de Valera „Wij ver langen ernaar oen eind to/maken aan het contlict tusschen Engeland en Ierland" en hij eindigt met de volgende zinnen, die van groot gewicht zijn en een verlangen naar verdere onderhandelingen uitspreken „Op den grondslag van een ruim toege past principe van een regeering bij toestem ming van de geregeerden kan de vrede wor den verzekerd een vrede, die rechtvaar dig en eervol zal zijn voor allen en vrucht dragend wegens samenwerking, instemming en duurzame vriendschap. Ten einde over een dergelijken vrede te onderhandelen is de Dail Eireann bereid zijn vertegenwoor digers aan te wijzen en, als onze regeering het voorgestelde principe aanvaardt, thun volmacht te verleenen met u te vergaderen en te onderhandelen over de toepassing in •bijzonderheden." In den brief, waarmee hij de Valera beant woordt, zegt Lloyd George, clat de Engelsche regeering ten zeerste door de Valera's brief is teleurgesteld. De Valera, zegt hij, schrijft alsof nooit een ontmoeting heeft plaats ge had, terwijl, sinds zes weken geleden de gedachtewisselingen ziin begonnen, drie maal een onderhoud zonder eenige vooraf gestelde voorwaarden heeft plaats gehad. De gedane voorstellen zijn gebaseerd op een volledige instemmende overweging van de gezichtspunten, die de Vciera heeft la kennen gegeven. De regeering ging tot de uiterste trrens van haar bevoegdheid in haai verlangen om de Britsche en Iersche belan gen met elkaar te verzoenen. De voorstellen gaan veel verder dan alle voorgaande 'en zijn door de heele wereld als royaal erkend. Zelfs in kringen, die sympathie getoond hebben voor de uiterste eischen der Ieren, be schouwt men ze als het uiterste wat het rijk redelijkerwijze kan aanbieden en als het uiterste wat Ierland redelijkerwijze kan eisohen. De Valera's -brief toont hiervoor niet de minste erkentelijkheid en Lloyd George vreest, dat verdere onderhandelingen vol slagen nuttelos zullen zijn, zoolang er geen bepaalde vordering is gemaakt ten opzichte van het aanvaarden vern den grondslag. Bij het beantwoorden van de bewering van de Valera, dat de voorstallen Ierland tot dienst baarheid zouden doemen, merkt Lloyd George op, dat zij het in staat zouden stellen elke spier en zenuw van zijn lichaam te regelen. Het zou, binnen de grenzen van Ierland, vrij zijn op alle terrein van nationale activiteit en uitdrukking en ontwikkeling van de nationaliteit. De Staten van de Amerikaansche Unie, voegt hij eraan toe, genieten, hoewel zij vrij zijn, niet dergelijke omvangrijke rechten en onze voorstellen gaan verder, want zij noo- aigen Ierland uit zijn plaats in te nemen als deelgenoot in het groote gemeenebest van de volkeren. Wij meenen, dat deze voorstellen volko men uw wensch vervullen, dat het principe van een bestuur bij toestemming van de be stuurden het leidende principe van de rege ling zal zijn. Dat principe is het eerst ont wikkeld in Engeland en is de voornaamste drijfveer van de vertegenwoordigende instel lingen, die dat land voor het eerst heeft in gesteld. Dit is door Engeland over de ge- heele wereld verspreid en het is thans het leven zelf van het Engelsche gemeenebest. Wij konden het Iersche volk niet hebben uitgenoodigd zijn plaats in te nemen in dit gemeenebest volgens eenig ander principe en wij zijn ervan overtuigd, dat wij daardoor het oude misverstand uit den weg kunnen ruimen en een duurzaam deelgenootschap vormen, dat even eervol voor Ierland is als voor de andere volken, die deel uitmaken van het gemeenebest. Maar als gij rede neert, dat de betrekkingen van Ierland tot het Britsche rijk in principe te vergelijken zijn met die van Nederland of België tot het Duitsche rijk, dan acht ik het noodzakelijk te herhalen, dat dit veronderstellingen zijn, die geen Britsche regeering, welke ook haar sa menstelling is, kan aannemen. Wanneer gij eischt, dat Ierland zal worden behandeld als een afzonderlijke souvereine macht, die in geen verband staat tot de kroon en geen ver plichtingen heeft tegenover de zuster-naties van het gemeenebest, dan stelt gij eischen op, die de beroemdste nationale lieden in de Iersche geschiedenis van Grattan tot Par- nell en Redmond, met klem hebben ont kend." Lloyd George haalt gedeelten aan van uitingen van vroegere Iersche leiders om den omvang van hun eischen aan te toonen en verklaart, dat de Engelsche regeering al les heeft aangeboden, wat zij vroegen, en meer. De Engelsche premier vervolgt dan Wij vinden tegenover ons slechts den exor- bitanten eisch, dat wij Ierland zullen erken nen als een vreemde mogendheid. Het is spelen met woerden als men zegt, dat het principe van regeering bij toestemming van de geregeerden dwingt tot de erkenning van dien eisch onzerzijds, of dat wij, als wij ons daartegen verzetten, het 'belang van geogra fische en historische overwegingen over drijven om een recht tot overheersching over het Iersche ras te rechtvaardigen. Er is geen politiek principe, hoe duidelijk het ook zij, dót kan worden toegepast zondc-r verband met de beperkingen, opgelegd door natuurlijke en historische feiten. Die beper kingen zijn even noodzakelijk als het prin cipe zelf is voor het opbouwen van elk vrij volk. Het niet meer rekening houden daar mee zou de ontbinding met zich brengen van alle democratische staten Het is op deze elementaire gronden, dat wij de aandacht hebben gevestigd op het be lang van de nabuurschap van deze twee eilanden en van hun langdurige historische gemeenschap, ondanks het groote verschil van karakter en ras. Wij ge'ooven niet, dat een blijvende verzoening van Groot-Brittan- nië en Ierland ooit kan worden bereikt, zon der erkenning van hun natuurlijken en his torische samenhang, die een volkomen po litieke en economische scheiding voor bei den onuitvoerbaar maakt." Aan het eind van zijn brief merkt Lloyd George op, dat hij reeds had duidelijk ge maakt, dat de regeering geen regeling kon bespreken, die met zich zou brengen een mogelijke weigering door Ierland om de uit- noodiging te aanvaarden voor een vrij. ge lijkwaardig en royaal deelgenootschap in het Britsche gemeenebest onder één souverein. „Wij zijn niet geneigd om een oplossing te verhaasten, maar wij moeten er op wijzen, dat een verlenging van den tegenwoordigen stand van zaken gevaarlijk is. Hoewel wij mitsdien alle mogelijke vrirheid van tijd v Ü- len geven, die de zaak van den vrede kan bevorderen, zoo kunnen wij toch niet door gaan met het wisselen van nota's. Het is j absoluut noodzakelijk, dat er een definitieve j én onmiddellijke voortgang wordt gemaakt naar een grondslag, waarop verdere onder-1 handelingen met succes kunnen worden on- j derncmen. Uit uw brief schijnt ongelukki- i gerw i js een dergelijke voortgang niet te blij- I ken. Ik heb in dezen en voorbaande brieven overwegingen doen gelden, die de houding van de regeering moeten duidelijk maken bij alle onerhandelingen, die zij begint. Als gij geneigd zijt te onderzoeken, in hoever deze overwegingen kunnen worden verzoend met het streven, dat gij vertegenwoordigt, zal het ons een genoegen zijn u en uw col lega's te ontmoeten." Berichten. Londen, 26 Aug. (N.T.A. Draadloos). De Amerikaansche schatkist-autoriteiten maken zich ongerust over de kosten van de conferentie te Washington en zijn middelen aan het overwegen tot het bes rijden der uitgaven, die geraamd worden op 2XA mil- lioen dollar. Offenburgim Baden, 2 6 A u g. (W. B.). Het rijksdaglid Erzbergcr is vanmiddag met 12 revolverschoten doorboord nabij Griesbach, waar hij met zijn familie verbleef, vermoord gevonden. Griesbach, 26 Aug. (W. B.). Erz- berger was vanmorgen ongeveer negen uur met het Rijksdaglid Diez van Griesbach naar Alexanderschnnze op weg gegaan. Onder weg moeten zij twee jonge mannen van om streeks 25 jaar zijn tegengekomen, die hen van elkaar hebben gescheiden en vervolgd, waarbij Erzberger met verscheidene scho ten in het hoofd en in de borst is neerge schoten. Diez is eveneens verwond en ligt in het ziekenhuis te Oppenau. Het gerecht heeft zich met politiehonden naar de plaats van ~dc misdaad begeven. Men 'heeft reeds vastgesteld, dat berooving niet 'het doel van den moord is geweest. B er 1 ij n, 2 6 Aug. (W. B.) Bij de rijks- regeering is een telegram ontvangen van de rechtbank te Oberkirch (Baden), volgens hetwelk de moord op Erzberger door een telefonisch bericht van het postkantoor te Griesbach bevestigd wordt. De dader is tot nog toe onbekend. Het ministerie van Baden bevestigt eveneens den aanslag. Volgens deze bevestiging is de afgevaardigde Erz berger door twee jongemannen, die blijkbaar op hem hadden geloerd en zich voor hem plaatsten, aangevallen en door twaalf scho ten in het hoofd gedood. De afgevaardigde Diez, die Erzberger vergezelde, is gekwetst door een kogel aan de hand. De Berlijnsche correspondent van de Tel. seint aan zijn blad: Eindelijk hebben de krachten, die er se dert langen tijd naar streefden, Erzberger uit den weg te ruimen, hun doel bereikt. Erzberger had vele vijanden en slechts weinig vrienden. Het meest tegen hem ver bitterd waren de uiterst rechtsche groepen. Z;j zijn he', die tegen geen enkel middel opzagen om zijn politieke carrière te bre ken. Dat geschiedde onder leiding van hun meest in aanzien zijnden leider. Het was de vroegere 'kanselier dr. Helfferich, die de campagne van laster en leugen tegen Erz berger voerde en daarbij steun vond bij de Pruisische justitie. Hoe zeer men in het conservatieve kamp tegen Erzberger was opgehitst, kan blijken uit het kleine feit, dat de oud-minister zijn telefoonnummer te Berlijn geheim moes', houden, om te,voorkomen, dat hij aanhou dend opgebeld werd door leiden, die hem op de grofste wijze beschimpten. Zelfs onder zijn eigen partijgenooten had Erzberger vele tegenstanders. Het was hoofdzakelijk onder zijn leiding, dat het Duitsche centrum zich democratiseerde en dat de katholieken in Duitschland nauw met de socialisten samenwerkten. Dat kon niet geschieden zonder dat een aantal oude cen trumleiders, die in vroeger jaren het a's hun voornaamste taak hadden beschouwd „hof- fahig" te zijn, op zij werden gezet. Deze onttroonde grootheden bleven in den boezem van de partij tegen Erzberger in!rigeeren. Zij steunden ook herhaaldelijk Helfferich bij diens lastercampagne. Toen deze tot niets had geleid, boden zij Erzber ger een aanzienlijk bedrag in geld aan, vol doende om hem een leven zonder mate rieel e zorgen te waarborgen, op vooi waarde dat de oud-minister eenige jaren naar het buitenland zou gaan. Ma3r Ezberger was er de man niet naar om zich vrijwillig in ballingschap te bege ven. Hij bereidde zijn terugkeer op het poli tiek tooneel voor en slechts deze moord heeft kunnen verhinderen, dat hij openlijk het gezag uitoefende, dat hij inderdaad reeds in handen had. Want de tegenwoordi ge regeering is weinig anders dan een Erz- berger-regeering. Bijna alle posten in het kabinet zijn door vrienden of leerlingen van Erzberger bezet. Dat geldt in'het bijzonder voor den rijkskanselier dr. Wirth. De dood van Erzberger beteekent een grcot verlies vcor Duitschland. Hij was een der weinige werkelijke staatslieden, die het Duitsche rijk tijdens den oorlog en in de jaren daarna heeft gehad. Bijna alle groote fouten, door welke het oude régime te gron de is gegaan de inval in België, de weige ring om over vrede te onderhandelen toen het neg tijd was, de duikbootoorlog, had hij onmiddel'iik als zoodanig gequalificeerd, en dikwijls heeft hij beproefd, deze fouten te verhinderen. Toen tenslotte de groote catastrophe kwam en bijna niemand den moed had de consequenties uit de Duitsche nederlaag te trekken, was Erzberger bereid, odium te dragen, om te redden wat nog te reddert viel. Reeds daardoor alleen zal hij te allei^ tijde worden gerekend tot de mannen, dit zich voor Duitschland verdienstelijk hebbel gemaakt. Toch is het juist het feit, dat Euberge» het gewaagd heeft, naar Compiègne te gaen, dat zijn tegenstanders het felst te;en hem heeft verbitterd. Zelfs op het oogenblik nog is in Duitschland in breede kringen de niee< ning verbreid, dat men liever had moeten volhouden, dan de zware voorwaarden der Entente accepteeren en men verwijt Erz berger, lat hij dot niet gedaan heeft. Men schrijft, door de insinuates dei rechtsche partijen misleid, zijn houding ann de meest baatzuchtige motieven toe. Nog- kort geleden stelde mij een on.wikkeld Duit- soher de vraag„Hoeveel geld denkt gij dal Erzberger voor zijn handteekening onder het wapenstilstondsverdrag heeft ontvan gen?" De wijze, waarop Erzberger met zijn te- genstanders afrekende, deed de verbitte ring tegen hem nog toenemen. lederen aan- vak beantwoordde hij met een tegenoffen sief op de rechtsche kopstukken. „Was ik of Ludendorff he:, die den tocht nuar Com- piègne als een noodzakelijkheid beschouw de?" was steeds zijn repliek in den Rijks dag, als men hem de onderteekening van het wapenstilstondverdrag verweet. Een en kelen keer was hij wat uitvoeriger, en dan voegde hij er aan toe„Is misschien Thien verantwoordelijk voor de vredesvoorwaar den, die Bismarck hein deed enderteeke* nen B e r 1 ij n, 2 6 Aug. (W. B.) Na vier da gen onderhandelens, hebben de besprekin gen tusschen de rijksregeering en de onder handelingscommissie der beambten en werk lieden haar beslag gekregen. De betrokken vakvereenigingen hebben hun ofdeeling^n te Berlijn ontboden. De leden der commissie verklaarden zich algemeen bereid bij de leden van hun vakvereenigingen aan te drin gen op het aannemen van de overeenkomst. De werkgeversbond van de Saksische houtindustrie heeft tot de uitsluiting van de houtarbeiders op 27 Aug. voor geheel Sak sen besloten, als op dat tijdstip de gedeelte lijke staking niet geëindigd en de arbeid hervat is. Als de onderhandelingen tusschen de bonden niet tot een overeenkomst moch ten leiden, zullen op 27 Augustus 30.000 houtarbeiders in Saksen uitgesloten zijn. In Koningsbergen wordt door de haven arbeiders gestaakt. Londen, 2 6 A u g. (R In de slotzitting van de Dail Eireann vandaag te Dublin is de Valera -herkozen tot president van de Iersche republiek en is het ministerie in zijn geheel herbenoemd. Het voorstel om een leening van 20 millioen dollar in Amerika en een half millioen pond sterling in Ierland aan te gaan, is aangenomen. Kopenhagen, 26 Aug. (N. T. A. Draadloos). De directeur van liet Arbeids bureau heeft een bijeenkomst tot stond ge bracht tusschen vertegenwoordigers van de Deensche reedersvereeniging en de ver schillende zeeliedenorganisaties, in verbond met het voorstel der reeders, d-at de loonen met 20 pet. zouden woiden verlaagd, in de hopp, dat enkele schepen, die tegenwoordig zijn opgelegd, weer in dienst kunnen wor den gebracht. De reeders verklaarden de te genvoorstellen van den machtnistenbond niet te kunnen aanvaarden omtrent een ge wijzigde loonsverlaging en voegden er bij, dat zij geen waarborg konden geven, dot de 50 pet. van de opgelegde schepen weer te water zou worden gelaten. Evenmin konden zij ingaan op de wenschen der zeelieden om de in Januari afloopende overeenkomsten to verlengen. De direoteur van het Arbeidsbureau stel de voor, dat onmiddellijk nieuwe onderhan delingen zouden worden geopend. De ree- dersvertegenwoordigers konden hierop niet Ingaan, alvorens hun organisatie te hebben geraadpleegd. Boedapest, 2 6 Aug. (NV. B). Vol gens het Korr. Bnr. is de oud-nremier Alexander Wekerle vanavond 73 iaar oud gestorven. Belgrado, 2 5 Aug. (B. T A.). De ontruiming van Baranya, die op 19 dezer begon, wordt voortgezet. Twee strooken ziin thans ontruimd. Bij de ontruiming van de tweede strook zouden ongeregeldheden zijn voorgevallen tusschen katholieken en niet-katholieken, waaromtrent een rapport is uitgebracht aan de regeering en aan _e militaire missie der geallieerden. Kopenhagen, 26Aug. (\vB.). Aan Eerlingske Tidende wordt uit Helsinafors ge seind, dat het Russische gezondh iidscomité een rapport over de uitbreiding der cholera in Rusland in den tijd van 1 Jan. tot 1 vermoedelijk Aug. het cijfer is bii t sei nen verminkt) heelt openbaar gemaakt. Vol gens dit verslag werden in genoemd tijdsbe stek 78011 choleragevallen bekend. Het ergst woedt de epidemie in Saratoï. Oeïa, Astrakan en in Zaryzyn. Londen, 26 Aug. (N. T. A. Draad- loos). De internationale commissie, door den Oppersten Raad benoemd teneinde de vraag te besludeeren hoe zoo spoedig mogelijk hulp kan worden verleend aan de door hon gersnood geteisterde streken van Rusland, zal Dinsdag haar eerste vergadering te - a- rijs houden. De Engelsche delegatie zal Zon-, dag van Londen daarheen vertrekken.,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1