UPS' SAFE-INRICHTING NI Middenstands CreMank „DE EEMLANDER" BUITENLAND. BINNENLAND. iaferdag 3 September 1921 PüllS OER ADVERIENViEH met inbegrip van een EERSTE BLAD. ItfiMlCBI Hl. 4. TELEPH00H Ui. 30) Deposito-Rente: £en jaar vast 5% zes maanden opzegging 4»/2°/o «en dag 3i/8®/0 20e Jaargang No. 55 pti post f 3.—. per week (met trrati» renekenn* tegen osftclukken) f 0J74. aixondcriyke nummers AMERSFOORTSCH OIRECTEUR-UITÊEVERi i. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWA' TEt INT 513 bewijsnummer, elke rcccl meer 0.25, dienstambt dingen en Lictd.uliqhcids-adveitentiën voor de held der prijs Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordcelige bcpalineen voor het advertceren. Eend circulaire. bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden De nieuwe telefoon-installatie. r -In den nacht van Maandag op Dinsdag H.s. wordt de nieuwe telefooncentrale in dienst gesteld. Gebouwd door den Technischen Dienst der telegrafie en telefonie is zij ingerioht volgens een tot nu toe in ons land onbekend systeem van de „Kellogg switchboard and- supple Company" te Chicago (U. S. A.)., welke ook de materialen leverde. Mocht tot heden de toestand ver van ge riefelijk zijn, nu zal Amersfoort in 't bezit zijn van een model-instaUatie. waarbij niet alleen bestaande nadeelen.en gTieven opge heven zijn, doch ook de meest vernuftige vindingen op telefoon-technisch gebied zijn toegepast om aan de strenge eischen van het publiek te kunnen voldoen. Zal echter inderdaad deze centrale tot haar recht komen en een zoo groot mogelijk nut tig effect opleveren, dan is medewerking van Ift publiek noodzakelijk. Niet langer zal het rich mogen tevreden stellen met die opper vlakkige kennis van alles wat telefonie be treft, waardoor deze gehuld is in een geheim zinnig waas van „gelooven en niet begrij pen' veroorzaakt door een absoluut gemis aan belangstelling. Het aandeel dat het publiek zelf heeft in de zorg voor goede verkeersafwikkeling wordt hierdoor onderschat en ontstaan tal van onaangenaamheden waar een installa tie of bediening geen schuld aan heeft; en men nog dan in de oude installatie zou ge mis aan kennis en belangstelling en een niet-stipt opvolgen der voorschriften zich op 'hinderlijke wijze op het publiek zelf wreken. Teneinde ons dus van uw belangstelling te verzekeren noodig ik u uit tot een ken nismaking. Ik zal u een overzicht geven over de geheele inrichting in 't algemeen en van de voordeeien en eigenaardigheden van dit systeem in 't bijzonder. De nieuwe centrale, die zoowel locale als interlocale bediening beide omvat, is onder gebracht op de bovenverdieping van hef. be staande telegraafkantoor. Zij is gescheiden in 3 ruimten I. de z.g. „splitsingzaal". If. krachtinstaliatie met batteriikamer, III. de eigenlijke telefoonzaal. Splitsingzaal. Hier komen binnen alle kabels, locale zoo wel als interlocale, die de verbinding tot stand brengen met de luchtroutes, die op velschillende punten der stad eindigen. Deze kabels zijn gemonteerd op een ijzeren ge stel, de z.g. hoofdverdeeler, waarop aan den eenen kant bliksemafleiders met fiinzekerin- gen zijn aangebracht en op de andere zijde conlactblokken, van waaruit de verbinding met de telefoonzaal tot stand wordt ge bracht. De kabels komende uit den kelder worden aan de zijde der bliksemafleiders bevestigd, terwijl „kruisverbindingsdraden" voor de verbinding met de contactblokken zorgdragen. De hoofdverdeeler dient dus eenvoudig tot rangschikking der draden in de centrale. Vanar de hoofdverdeeler loopen de inter locale draden eerst over een onderzoekings- jefel waar storingen in de liinen naar plaats en aard bepaald kunnen worden. De locale draden komen uit op een tweeden onderzoe kingstafel, waar zij dezelfde beproevingen kunnen ondergaan. De krachtinstallatie met batteriikamer be vindt zich een verdieping hooger. In de bat terijkamer zijn opgesteld twee accubatterijen (1 reserve) elk van ll.cellen met totaalspan ning van 22 V. en capaciteit van 216 A. U. Deze batterij, de z.g. „centrale batterij", ver- Vangt hier de pl.m. 700 locale batterijen, die in het oude systeem (het „locaalbatterij" of inductorsysteem) in de abonné-toestellen gemonteerd waren. Elk dier batterijen bestaat uit twee cellen, zoodat in t oude systeem een geregeld toe zicht en vernieuwing van 1400 cellen noo dig was, thans vervangen door 2 batterijen waarvan de eene geladen wordt wanneer de andere in dienst is. Het laden geschiedt door laadmachines, welke door het stadsnet ge voed worden. Het schakelbord bevat de diverse schake laars voor in bedrijfsstelling der laadmachi nes, batterijen etc. Te telefoonzaal. In de eigenlijke telefoonzaal ziin opgesteld 41e bedieningsposten. Binnenkomende zien iwe aan onze linkerzijde de locale zijde, be staande uit 6 bedieningsplaatsen ter rech terzijde de interlocale tafels met 9 gemon teerde bedieningsplaatsen. Op eventueele uitbreiding is gerekend. Op een punt tus- Schen de locale en interlocale posten, van- Wanruit alle bedieningsplaatsen te overzien zijn, staat een cheftafei, vanwaaruit een chef telefoniste de bediening controleert en zich waar noodig, in een verbinding kan men gen. Nadat we nu een overzicht van de centrale hebben, zullen we de eigenlijke gang van zaken beschouwen. Locaalspreken. Wanneer we nu de locale tafels bekijken en deze vergelijken met de oude. dan treft ons een geheel ander aanzien. Op de tafel zien we behalve de bedieningskoorden en een paar lampen niets, waar in de oude pos ten diverse sleutels zichtbaar zijn. De bedoe ning hiervan is dus reeds geclimineerd. Kwa men in de oude centrale bij een telefoniste slechts en bepaald aantal oproepen aan, nu komt elke abonné met een oproepsignaal bij haar voor. Dit signaal is een kleine lamp die gaat gloeien, zoodra een abonné op komt. Dit veld van signalen met haar bijbe- hoorende stopcontacten (z.g. klinken), het z.g. multipelveld komt 3 maal op de locale zijde voor, zoodat op 3 plaatsen tegelijk de oproep aankomt, en verdere factoren gelijk verondersteld, dus de kans om bediend te worden 3 maal zoo groot is geworden. Er wordt op gewezen dat de oproep aan komt zoodra de telefoon van de haak is ge nomen, dus zonder het draaien aan den in ductor, dat slechts tot groote moeilijkheden aanleiding geeft. Een telefoniste die vrij is stopt nu met een van de haar ten dienste staande bedie ningskoorden, die de eigenlijke doorverbin ding tot stand brengen, in de klink bij de brandende oproeplamp en vraagt 't gewensch te nummer af. Hierbij zal het publiek zich moeten wennen aan een vlugge bediening en slechts 2 maal een kort „welk nummer" vernemen. Is dan nog de opgave niet ge daan, door het talmen van den abonné, b.v. door het nog opzoeken van een nummer in het telefoonboek, dan gaat de telefoniste uit de verbinding. Er zal dan weer tijd ver loren gaan voor een of andere telefoniste de oproep opnieuw beantwoordt. Voor u dus uw telefoon van de haak neemt, moet u zeker zijn van het door u verlangde nummer I Heeft de telefoniste het verlangde num mer vernomen, dan doet zij niets dan haar 2e koord stoppen in de klink van de ge vraagde abonné, waarna zij automatisch is uitgeschakeld en direct een volgende oproep zal gaan afwerken. Door de uiterst simpele manupulatie met de beide koordden is de verbinding automa tisch tot stand gebracht, wordt automatisch bij de gevraagde abonné gebeld, is de tele foniste automatisch van de lijn afgeschakeld en kan daar op geenerlei manier meer inko men. De oproepende abonné controleert nu zelf of het bellen regelmatig aankomt. Perio- disch (1 sec. wekken en 4 sec. rust) hoort hij telkens wanneer er bellen aankomt een zoemer in z'n telefoon. Deze zoemer houdt op zoodra de opgeroepene aan het toestel verschijnt. Heeft men dus eenige malen, hoogstens 4 maal de zoemer vernomen, dan conclu deert men dat de opgeroepene afwezig is, en hangt nu zoo vlug mogelijk de telefoon weer op den toestel, teneinde de telefoniste de gelegenheid te geven de verbinding weg te nemen. Verdwijnt de zoemer, dan is dus de opge roepen abonné aan den toestel verschenen en kan men spreken. Is het gesprek geëin digd, dan heeft 't weer opleggen van de te lefoon het gevolg dat voor elk een sluit- lamp gaat branden. Ziet de telefoniste deze beide branden, dan neemt zij de verbinding weg. De abonné's moeten echter in staat zijn onmiddellijk weer een nieuwe verbinding aan te vragen, m. a. w. moet het opleggen van de telefoon op den toestel onmiddellijk ver breken tengevolge hebben. Zoodra dan de abonné opnieuw de telefoon opneemt gloeien op de centrale de multipel-oproeplampen. Hieruit volgt dus dat tijdens het gesprek de telefoonhaak nooit mag worden bewogen. Doet men dit en denkt men door oen achte loos heen en weer schudden, het geluid te versterken dan zal men tot z'n eigen nadeel bemerken dat men. onrniddeliik verbroken is, en men dus opnieuw moet aanvragen. Geeft dus nooit van een dergelijk gebeuren de schuld aan eene telefoniste, die primo, van niets afweet en sec. in 9 van de 10 ge vallen een andere is, dan die u eerst be diende. Was de door u gevraagde abonné reeds in gesprek dan zal de telefoniste u zeggen „bezet." Zijt gij echter traag in het weer op de haak leggen der telefoon, door b.v. te willen weten hoe lang. het nog duurt, enz., dan zou dus nadat de telefoniste haar stop uit de klink verwijderde oproeplamp op nieuw branden. Om de hiermee gepaarde vertraging te voorkomen wordt gij verbon den met een z.g. bezetzoemer die met -een periode van 50 X per minuut u waarsóhuwt, uw telefoon terug te leggen. Helpt dit nog niet dan wordt gij verbonden met een z. g. vasthoudlijn, en de telefoniste wacht een voudig tot het opleggen op de telefoon, haar sluitlampen doet branden. Vergeet een abonné geheel, na een ge sprek z'n telefoon op te hangen, dan wordt hij verbonden met de z. g. howler, een steeds sterker wordende toon. die hem waarschuwt en aan het toestel terugroept. Na zijn fout hersteld te hebben is de howler afgeschakeld. Resumeerend hebben we tenopzichte van een locale verbinding de volgende belang rijke voordeeien boven het oude systeem A .Automatisch bellen. 1. Bespaart de telefoniste de tijd van bel len en het opletten op onbeantwoorde op roepen. 2. Dwingt de opgeroepene tot snel ant woorden. 3. Roepende abonné krijgt gelijk met het bellen bij de opgeroepene een zoemen, ten teeken dat de telefoniste haar plicht gedaan heeft. 4. Voorkomt 90 der klachten over „geen antwoord", nu het publiek de zeker heid heeft, dat van technische zijde alles in orde is. B. Het zonder sleutel inschakelen van de telefoniste op den abonné. 1. Zij is verbonden op 't zelfde oogenblik dat zij haar stop steekt. 2. Zij kon een abonné niet laten wachten of hem uitschakelen, zonder geantwoord te hebben. 3. Zij kan niet anders van de oproepende abonné afgeschakeld worden, dan door zoo vlug mogelijk haar stop te steken in de klink van den opgeroepen abonné. Deze 3 factoren wijzen op tijdsbesparing. C. Geheimhouding. 1. Niet in een gesprek inkomen. 2. Geen gesprek afluisteren. D. Verkeersverdeeling (door het op alle bed. pl. branden der oproeplampen). 1. Snelst mogelijke beantwoording. 2. Gelijk verdeelde belasting der telefo nisten. 3. Geen 2 telefonisten kunnen dezelfde oproep beantwoorden. E. Onmiddellijk verbreken en daardoor nieuwe oproep direct mogelijk. Door slechts éénmaal de telefoonhaak te bewegen, is men direct tot de normale toe stand teruggekeerd en kan dus een aan vraag opnieuw plaats hobben. Dit wat betreft een locale verbinding. Het publiek zal moeten erkennen, dat de afwer king hiervan technisch model is, en hoe met onderdeelen van seconden is gewoekerd om een snelverkeer tot stand te brengen. Aan het publiek moet worden overgelo|en hier inderdaad partij van te trekken. Interlocaal spreken. Tegenover de 6 locale posten zijn op gesteld de interlocale posten, die reeds een geheel ander uiterlijk vertoonen. Behalve de bedieningskoorden, die voor de doorverbin ding zorg dragen, zien we hier diverse sleu tels gemonteerd, weksleutels, spreek- en meeluistersleutel, die dient om afvragen te doen en in een gesprek mee- te luisteren en isolatiesleutels, om de C3ne zijde te isolee- ren, wanneer de telefoniste een mededee- ling wenscht te doen aan de andere zijde. Verder zien we dat het locale multipelveld zich ook voortzet op de interlocale tafels, zoodat een verbinding van buiten met een locale abonné direct kan plaats hebben, zonder daarvoor aparte lijnen te gebruiken. Verder komt voor een multipelveld van alle interlocale lijnen, zoodat ook een inter locale oproep op 4 plaatsen tegelijk aan komt, door middel van een oproeplamp. Te kens komt voor bij iedere lijn een multipel- bezetlamp, die gaat gloeien, zoodra een in terlocale telefoniste een oproep beantwoordt door het steken van het voorste koord in de bijbehoorende klink. De oproeplampen gaan dan uit en de bezetlampen vertellen de an dere telefonisten dat deze lijn bezet is en dus niet gestopt mag worden. In dit geval reserveert zij echter de lijn door hem toch te stoppen, doch in een daar naast aangebrachte klink zoodra de eerste verbinding is weggenomen, is de tweede verbinding automatisch tot stand gebracht. We zullen nu enkele gevallen nagaan. a. Een locale abonné wenscht interlocaal te spreken. Hij neemt dus de telefoon van de haak en vraagt „Rijkstelefoon". De locale telefoniste verbindt hem nu door een aan- vraagdraad met de interlocale telefoniste. Hij wenscht b.v. te spreken met Nijkerk, waarbij deze lijn vrij of bezet zal zijn. In het eerste geval zal Nijkerk direct ge geven kunnen worden, in het tweede geval wordt de lijn gereserveerd. Bij het vrijkomen der lijn wordt hij dan gewaarschuwd. b. Een of ander interlocaal bureel wenscht een locale abonné in Amersfoort. Bij haar lijn gloeien over alle posten de oproeplam pen, die door de vrij zijnde telefoniste ge stopt en dus bezet gemaakt wordt. Daar de interlocale telefoniste ook het locale multi pelveld voor zich heeft zal zij direct de abon né kunnen geven, wanneer deze vrij is. Is .deze echter locaal in gesprek, dan moet eerst de locale verbinding door haar verbroken worden, door eenvoudig een sleu tel te drukken, na mededeeling gedaan te hebben, dat abonné A interlocaal moet spreken. Abonné B., die dit ook verneemt, legt nu zoo vlug mogelijk zijn telefoon neer. Nadat A interlocaal gesproken heeft, kan hij B opnieuw aanvragen en het afgebro ken gesprek voortzetten. Is de abonné reeds interlocaal in gesprek, dan wordt dit aan het wachtend bureel mee gedeeld en de verbinding kan eerst ge maakt worden na beëindiging van het eer ste. Zooals bekend is, is de normale duur van een interlocaal gesprek 3 minuten. Teneinde de duur geen oogenblik langer te doen du ren, tenzij natuurlijk voor een volgende 3 minuten, is een automatische inrichting aangebracht. Dit is een telefonometer of tijdmeter, die bij het begin van het gesprek wordt ingeschakeld. Na 2 min. 40 sec., dus 20 sec. voor den tijd, gaat een lamp bran den. L>e tereiuaiste komt nu in de verbin ding en waarschuwt de abonné's. Geven zij niet te kennen nog. 3 minuten te willen spre ken, dan zullen zij precies na 3 minuten automatisch verbroken zijn. Is dit echter wel het geval, dan laat de telefoniste de verbinding staan tot 6 mi nuten enz. Door deze inrichting kan dus elke seconde tijd boven de 3 minuten weer benut worden voor een volgende verbinding. De praktijk heeft geleerd, dat hierdoor inderdaad een belangrijk aantal gesprekken per tijdseen heid meer worden tot stand gebracht. Ten slotte bevindt zich op elke tafel een calculagraaf, d. i. een uurwerk dat de juiste duur van het gesprek registreert en een goe de administratie van gesprekkosten met zich brengt. Voor het opgeven van telegrammen vraagt men eenvoudig aan de locale tele foniste „Rijkstelegraaf", die u dan verbindt met een telefoontoestel in het telegraafkan toor. Na dit overzicht zal u gebleken zijn de noodzakelijkheid van goede samenwerking tusschen de technische inrichting eenerzijds, het publiek anderzijds. Houdt u doortoe stipt aan uw voorschriften en vergeet niet dat al leen dan uw eigen belang het meest gebaat is bij een nauwgezette behartiging van 't algemeen bela ng. Ws. Berichten. Londen, 2 Sept. (N. T. A. Draad loos uit Horsea). Het ministerie van oorlog deelt mede, dat er den laatsten tijd eenige onrust onder de Duitsche bevolking van Rosenberg in O.-S. heerschte, in welk dis trict een aanzienlijk burger van Poolsche af komst was vermoord. Er werd gedreigd de gevangenis te bestormen, waar van mede plichtigheid aan de misdaad verdachte lie ten opgesloten zitten. Tevens is door de houding der bevolking de arrestatie van den moordenaar verijdeld. Als gevolg van deze gebeurtenissen is een Britsch bataljon het district Rosenberg binnengerukt en een Ita- liaonsch bataljon te Kreuzberg samenge trokken. Deze troepenverplaatsing was op 23 Aug. voltooid en sindsdien is het onder me dewerking van de plaatselijke Duitsche lei ders rustig gebleven. Offenburg, (Baden) 2 Sept. (W. B.). Het openbaar ministerie te Offenburg deelt over de moordenaar van Erzberger mede, dat gebleken is, dat zij van 21 tol 26 Aug. hebben gelogeerd in het hotel Zum Hirsch te Oppenau, onder de klaarblijkelijk valk sche namen Franz Biese, jur. stud, uit Dus- seldorp, en Knud Berger, phil. stud uit «Jena en dat zij den avond van den 26sten om 6 uur 5 uit Oppenau met een kaartje 4de klasse naar Offenburg zijn veriTokken. Brussel, 2 Sept. (B. T. A.). Bij het werken aan den spoorweg bij Zillebeeke speren had een gi'anaatijontploLing plaats. Drie arbeiders zijn gedood en vier ernstig gewond. Parijs, 2 Sept. (H. R.). De minis'er van landbouw heeft aan den ministerraad meegedeeld, dat de grasoogst ongeveer 87 millioen centenaar zou bedfagen, w.O. 2 millioen uit Elzas Lotharingen, hetgeen neerkomt op een gemiddelde opbrengst van 40 centenaar per H.A., hetgeen nog nooit verkregen was. Londen, 2 Sept. (R.) Lloyd George heeft het Iersche antwoord, dat hem gisteren in Schotland, waar hij op 't oogenblik ver toeft, ter hand werd gesteld, naar Londen doorgezonden om het te doen circuleeren onder de leden van het kabinet. In verband met d'en ernst dier aangelegenheid zal Lloyd George tegen Woensdagochtend a.s. te In- verness een kabinetsraad bijeenroepen. Ver der zal de premier een bezoek brengen aan den koning, die nabij Inverness vertoeft. Londen, 2 Sept. (N. T. A. Draad loos uit Horsea). Een merkwaardige toe stand is ontstaan in de Londensche. ge meente Poplar, waar de gemeenteraad, voornamelijk als protest tegen de onge lijkheid der plaatselijke belastingen in het metropolitaansche geBied, geweigerd heeft belastingen te heffen om de uitgaven te be strijden van twee centrale overheidslicha men als den Londenschen gTaafschaps- raad en den metropolitaanschen raad voor krankzinnigen verpleging. Deze twee over heden begonnen daarop een rechtsgeding te voeren tegen den raad en er werden rechterlijke bevelschriften uitgevaardigd om den raad te gelasten de belastingen te heffen tot kwijting van zijn verplichtingen. De raad van Poplar weigerde hieraan ge volg te geven en daarop werden mandaten tot inhechtenisneming tegen sommige raadsleden gisterenavond door den Sheriff en zijn beambten uitgevoerd. Acht van de dertig leden werden in hechtenis genomen. Er werd geen poging gedaan den Sheriff en zijn beambten te hinderen. Poplar is een arm distiict met weinig belastbare waarden in vergelijking met sommige andere borou.hs en het ver zet van de gemeente tegen de ongelijkheid van belastingvoet heeft veel sympathie bij het publiek gewekt. Aan den anderen kant houdt men staande, dat Poplar 2ijn plaatse lijke aangelegenheden op verkwistende wij ze bestierd heeft en zelf tot oó zekere hoog te verantwoordelijk is vóór de hooge las» ten. Londen, 2 Sept. (N. T. A. Draad- uit Horsea). Vergeleken met de vorige we. kelijkscho opgaaf is het aantal werkloozert opnieuw met 60.708 verminderd Stockholm, 2 Sept (N. T. A. Draadloos). De sprekende film, een uitvin ding van den Zweedsohen ingenieur Berg. land, is nu zoover voltooid en verbeterd, dat ze voor practisch gebruik geschikt is. De urt. vinding overtrof de verwachtingen bij eenl proef, die er mee in het openbaar genonvert werd. B e r 1 ij n, 2 S e p t. (N. T. A. Draadloo^, De New-York Herald meldt, dat op print George van Servië, een ouderen broeder van koning Alexander, op weg naar Karls bad, den eersten Sept. geprobeerd is een aanslag te plegen. De Zuid-Slavische daden is gearresteerd. Prins George, tot 1913 Ser vische kroonprins, maar daarna van den troon vervallen verklaard, werd den laatsten tijd sinds een bedenkelijke ziekte van ko ning Alexander, weer met betrekking tot het vraagstuk der troonopvolging genoemd. G e n v e, 2 Sept. (B. T. A.) De leden van het internationale Roode Kruis-comité zouden van oordeel zijn, dat dr. Nansen de opdïacht, die hij heeft gekregen, heeft overschreden, door met de sovjet-regeering te onderhandelen op een basis, die tot dus ver onaanvaardbaar werd geacht. Charleston (Virginia), 1 Sept. (R.) Het vechten in de mijnstreek duurt voort, niettegenstaande de proclamatie van Har ding, waarbij aan de rustverstoorders wordt bevolen tegen 1 Sept. naar huis terug te keeren. Generaal Bendholz, de militaire commandant van het district, heeft te mid dernacht een telegram gezonden naar het ministerie van oorlog, waarin hij aandringt op het onmiddellijk. 7,endein van bondstroe- pen naar het district, daar de mijnwerkers niet willen gehoorzamen aan de proclamatie van den president. Washington, 2 Sept. (R.) De re geering heeft besloten troepen uit Ohio en New Jersey terstond naar West-Virginia te zenden. De afkondiging van een presiden- tieele proclamatie, waarbij de krijgswet voor het district der relletjes wordt afgekondigd, is uitgesteld. H. M. de Koningin wordt a.s. Maandag van het Loo te 's-Gravenhage verwacht, met het oog op de opening van de Internationale Pluimvee-tentoonstelling. Koninginnedag te Bingen. Een lezer deelt on<s mede, dat te Bingen aam den Rijn op hoogst gezellige wijze den ver jaardag onzer Koningin is gevierd. Br werd een telegram aan de Koningin gezonden, waarop een telegrafische dankbetuiging is terugontvangen. Curiositeitshalve zij nog gemeld, dat de in Bingen vertoevende Ne derlanders per omroeper tot de viering van dit feest waren opgeroepen. Koninginnedag te Bentheim. Door de talrijke Hollandsche gasten is met groote geestdrift de verjaardag van H.M. in het Kurhaus te Bentheim gevierd. De heer mr. P. Conimck Westenberg, president van de rechtbank te Amsterdam,hield de feestrede. Na de hartelijke gloedvolle woor den zongen allen staande, onder muziekbe geleiding het Oude Wilhelmus en het Wien Neerlandsoh Bloed en werd een telegram van gedukwenschen aan H.M. verzonden. De Britsche gezant. Volgens de „Journal des Débats" zal de Britsche gezant te 's Gravenhage, sir Ronald Graham, be noemd worden tot ambassadeur te Rome. Nederlandse h-B e 1 g i s c h o pas-faciliteiten. Men bevestigt de aan het ministerie van buitenlandsche zaken de een dezer dagen van de pers verstrekte mededeeling nopens de tot standkoming eener regeling met België, krachtens welke Nederlanders, die zich voor niet langer dan drie achtereenvolgende maanden naar Bel gië begeven, rnet ingang van 15 Sept. a.s. geen Belgisch visum meer behoeven, dochi in België zullen worden toegelaten op het enkele ver.oon van hun paspoort. Het zelfde geldt mutates mutandis voor Belgen, die zich naar Nederland begeven. Het vestingstelsel. De minis:er van Oorlog heeft, ter voldoening aan art. 6 der wet van 18 April 1874 tot regeling eni voliooiing van het vestingstelsel, aan oen voorzitter der Tweede Kamer doen toeko men een afschrift van het door hem aan H. M. de Koningin aangeboden Algemeen' Verslag nopens de werken, welke voor de voltooiing van het vestingstelsel tot stond gekomen of in uitvoering zijn. Commandant 2de regiment veld- artillerie. Naar wij vernemen, is de kolonel A. G. Maris, commandant van het 2e reg« veld-artillerie, te 's-Gravenhage, eervol ge pensioneerd en is hem tege'ijkertijd de ti tulaire rang van generaal-majoor verleend, Voorts is benoemd tot kolonel, de luite nant-kolonel P. J. van der Meer, comman dant van het le reg. vesting-artillerie, t0 Utrecht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 1