ST. EmiLION bij J. A. SCiTEMMH A Zn., ütr.ïtr. 17. Tel. 145 Per fiesch f 1.75, per anker f 72-- Trffzlnntg-DemocratlscliG bond 'Openingsrede Mr. W. H. M. Werker. De Vrijzinnig-Democratische Bond heeft Za terdag te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden. Aon de openingsrede van den voorzitter mr. L(W. H. M. Werker is het volgende ontleend: Er zijn personen, somwijlen niet de eersten Jde beste, die «de rompen van dezen tijd wijten San hetgeen zij achten te zijn de verwezenlijkte emocratie. De Hoogleeraar Bolland zegt, dat de Christe lijke Regeering veel op haar geweten heeft door 5"rove geldverkwisting en sociale wetten. Hij zegt, dat alles wordt gedaan voor het volk, Vaaronder wordt verstaan „het groote deel der stedelingen, dat zorgeloos leeft van den arbeid Van anderen: „de landarbeiders". Zware worp felingert de Hoogleeraar naar het internationale Jodendom en zijn macht. Hij spreekt„denk 'aan de Joodsche macht met haar ontredde- Vende, ontwrichtende doeleinden". Ook de weten schap, die „leidt aan de onverteerbaarheid van haar eigen rijkdom", moet het ontgelden. En de democratie, die alles wil neerhalen, die wel wetten wil om de rijken te berooven, maar zelf Van wetten niet weien wil, is van dat alles te schuld. Het is begrijpelijk, dat prof. Bolland geen vertrouwen in de toekomst heeft, nu hij de wereld aldus ziet. Nu gaat het erom, dat de democratie de waarborgen die zij heeft verworven, voor de Volksontwikkeling weet te behouden. Welke ver wijten men ook tegen de rechtsche regeering jnoge richten, het is toch onbillijk haar te be lichten van het geven van sociale wetten. Voorwaar, een rede als die van den Leid- schen Hoogleernar is zeer geschikt om in vele Kringen de reeds bestaande neiging tot reactie aan te wakkeren. Die neiging tot reactie is er. Was niet de oprichting van den Vrijheidsbond een uiting daarvan Het programma van de Liberale Unie, dat aan de staatsinmenging zulk een ruime plaats inruimde, wat is er van overgebleven in 'do beginselen van den Vrijheidsbond? Het Vrij-liberalistische individualisme viert in dien bond hoogtij en van de beginselen, waar op eenmaal de Liberale Unie prat ging, en die uiting vonden in de wetten, tot stand gebracht 'door het Ministerie Pierson-Borgesius, het z.g. ■ministerie der sociale rechtvaardigheid, merkt "men weinig meer. Door de verwerkelijking van het vrouwen kiesrecht meenden velen, dat was ingeluid een aera van gelijk recht voor man en vrouw. Doch wat wijst de practijk uit? Dat de directie, die Voor den Staat de Nederlandsche Spoorwegen exploiteert voor vrouwen in haar bedrijf de deuren sluit, omdat het samenzijn der beide Sexen van den arbeid zou afleiden. Welk een oud sprookje. En als er waarheid in stak, dan Jiikt toch het geneesmiddel tegen het euvel Vel van bedenkclijken aard. Want was de vrouw schuld aan den misstand, zoo die er was? En moeten onschuldigen voor de schuldigen boeten met ontzegging van de kans ot> een werk kring, enkel omdat zij vrouwen zijn? Zoo doet de reactie zich alom gevoelen. Zij streeft naar handhaving of waar dit reeds werd gebreideld naar herstel van het kapitoalsoverwicht. Wij Vrijz. Democraten heb ben nimmer gewild eene democratie, die in Stelselmatige eenzijdigheid geen geestelijke grootheid duldt, doch wel hebben wij gewild 'een gelijkmaking van ontwikkelingswaarden, waardoor geestelijke grootheid zich zou kunnen ontplooien. Wij bestrijden niet het kapitaal als productiefactor, doch wij bestrijden het kapi- taals-overwicht, wanneer dit zich doet gelden In den belangenstrijd tusschen dood kapitaal en levenden arbeid. Wij zeggen onze Kamer fractie dank als zit zich daarvan terdege bewust is geweest in het laatste parlementaire zittings jaar. In deze vergadering zal ook aan de orde komen de voorbereiding der verkiezingen in 1022. Men late het hoofd niet hangen omdat de tiitslagen bij een enkele Raadsverkiezing voor onze partij minder bevredigend waren. Het kie zerscorps is verdubbeld, wijl de vrouwen het actieve kiesrecht hebben verlangd, en blijkbaar zi jn onze beginselen nog niet voldoende doorge- drongen in dit nieuwe deel van het kiezers corps dot het kiesrecht dankt, voor een goed deel mede aan de doorwerking van ons beginsel. Zóó verstaan wij het, dat de teekenen des tijds door ons bezien mogen worden in het licht der Zuivere Rede. Dan zullen wij een belangoloozen strijd voe ren voor ons beginsel, dat nimmer oor kan lee- nen aan reactie, dat ons steeds den weg voor uit wijst; ons beginsel, dat waard is, begrepen te worden in steeds wijder kring. De Zuivere Rede leert ons, dat er is in het maatschappelijk vraagstuk om beurten inwik keling en weder uitwikkeling, maar ieder dezer perioden voegt geestelijke en materieele waar den tot aan de reeds verworvene. Nimmer is de Zuivere Rede indentiek aan reactie. Onverbid delijk wijst zij steeds den weg: voorrritl (Ap plaus). De algemeene beginselen der Indische para graaf werden aldus vastgesteld: Als hoofdbeginsel staat voorop, dat de ver tegenwoordiging van het Indische volk moet Worden opgetrokken op den grondslag van medezeggenschap van alle groepen, die dnor- voor volgens haar ontwikkeling in aanmerking komen. Het streven van het Bestuur zij er dus .vóór alles op gericht deze ontwikkeling met olie kracht te bevorderen. Zoolang en voorzoover de breedere lagen der Indische volken niet in staat zijn zich zelf door middel van een op democratischen gTondslag gekozen vertegenwoordiging een eigen staats- cn bestuursvorm tc geven, belast Nederland zich op grond van de historische ontwikkeling Voor zooveel noodig met de behartiging van de Wangen van het Indische gemeentebestuur en 'ormt Indië een autonoom deel van het Konink rijk der Nederlanden. Het bestuur stelt zich ten doel de rijkdommen van den bodem in het belang van de Indische bevolking zoo spoedig mogelijk tot ontginning te brengen. Het verzet zich daarbij tegen het Optreden van particuliere exploitanten, die de behartiging van de Indische gemeenschaps belangen ondergeschikt pogen te maken aan hun streven om vast te behalen. Tegen elke poging van de particuliere exploitanten en hune organisaties om zeggingschap te verkrij gen over het bestuur blijve dit zijne onafhanke lijkheid nauwegezet handhaven. De vrijzinnig-democratische beginselen vinden ,voor Indië toepassing naar de bijzondere eischen 'door het land gesteld. De geheele Indische paragraaf werd na enkele discussies goedgekeurd, behoudens eenigo re dactie-wijzigingen. Rede mr. Merchant. Vervolgens bssprak mr. H. F. Marchant hét beleid der Kamerfracties, Het is aldus spr. in de tegenwoordige omstandigheden overal misère De soliedste gebouwen vertoonen scheuren. De arbeiders zien de werkloosheid en de loonsver laging tegemoet. De belangstelling voor staat kundige vragen is gering. Toch moet cr nu eenmaal geregeerd worden en men moet niet onverschillig zijn hoe er geregeerd wordt. Toen het Kabinet-Kuyper aan het bewind was was er bezieling. Daarop kwam de inzinking. In het ministerie Heemskerk was Talma nog een krachtig figuur. Vervolgens kwam het kabinet- Cort van der Linden, dat den schoolstrijd en den kiesrechtstrijd beëindigde. Cort van der Linden nam de reohterzijde het bewind over. De positie was nog meer verzwakt sinds het kabinet-Heemskerk. Het nieuwe kabinet wierp zich op de sociale wetten van minister Talma. De band tusschen de partijen in de coalitie is aanmerkelijk verzwakt. In deze combinatie voeren de Roomsch-Kotholieken den boventoon. Dat de beide voorzitters der Kamers en de premier Kat holiek zijn, ergert de orthodoxen zeer. Bij het processie-verbod bleek de verdeeld heid, en met moeite blijft de coalitie in standi Zij regeert, omdat er niets beters is. De electri- seerende macht van de rechterzijde is voorbij Het Kabinet zetelt faute de mieux. Ook daar is dus malaise en verslapping. Het Kabinet-Ruys trad op met een troonrede waarin bezwaarlijk een program te bekennen was. Spr. schetste de wederwaardigheden van dit Kabinet, in het bijzonder op het gebied der defensie, waarop geen vast programma bestond. "Wat minister De Vries betreft, ook bij hem heeft elk vast program ontbroken. De naam De Geer is nan bezuiniging ver bonden, speciaal op militair gebied. Daarom is het te betreuren, dat de oorlogsbegrooting van 135 millioen niet met eenige tientallen vermin derd is. De regeering is echter, inzake het mili tair beleid gebonden aan de hooge eischen der anti-revolutionnairen. Er moet voorts gewaakt worden tegen de ex ploitatie van Indië tot schade van het volk van het land. En er moet gewaakt worden tegen de overheersching der exploitanten over de re geering. Voorts moet de staatsrechtelijke rege ling van het rijk van Indië rekening houden met de ontzaglijke snelle evolutie van de bevol king van Indië. In dit opzicht is niets gedaan. Minister De Graaf is een onduidelijk figuur. Iemand, die met misleiding werkt, behoort niet achter de regeeringstafel. (Applaus). Er is geen enkel punt van octueele politiek, waarbij een krachtig geluid gehoord kan wor den. Het is niets anders dan compromis tusschen de rechtsche partijen. Er is geen belangstelling onder het volk. Laat men de belangstelling weer a an wak w ei en door een ieferendum. Voor de kleine fractie der vrijzinnig-democra ten was geen gebrek aan werken. Spr. wees op de actie voor een snelle demobilisatie, op het program der partij in de revolutie-dagen (het initiatief-ontwerp voor vrouwenkiesrecht)^ het onderzoek in zake de crisis-enquête-commissie, de critiek bij crisis-bemoeiingen en de actie te gen de revolutie-wet, waartegen de vrijzinnig- '.'emorraten stelling namen. Wat de bezuiniging betreft, men liet de vrij zinnig-democraten vaak alleen staan. Er mag niet bezuinigd worden, wanneer de ontwikkeling daardoor teruggaat of verwoesting veroorzaakt wordt. Maar de 135 millioen moeten naar bene den. Alle aandrong tot bezuiniging moet in con crete banen geleid worden. Spr. wees vervolgens op de macht van kapi talistische organisaties op het parlement. In direct is deze groot. Het kapitalisme tracht het parlement te breken. Het maakt verschillende zaken klaar voor het parlement. Wij moeten uit op verovering, strijden voor bedrijfsdemocratie, maar vooreerst zijn alle krachten noodig voor verweer. In de beweging j tegen de normalisatie van den arbeidstijd zag Spr. een actie tot verlaging der loonen. Als men het mes zet in de sociale, wetgeving, zal het ge heele gebouw, met moeite tot stand gekomen, ineen storten. Wij moeten ons schrap zetten tegen de actie tot verlenging der arbeidstijden en verlaging der loonen. Wij mogen er niet aan toegeven, omdat alles zoo duur is en de Duit- schcrs concurreeren. Anders houden wij op vrij zinnig-democraten te zijn. In den verkiezingsstrijd heette spr. welkom den Vrijheidsbond (Gelach). De spreker in de Kamer en op vergaderingen is een vrij-liberaal, zoo ook de redacteur van het orgaan en spr. achtte hier een woord van deelneming ten op zichte van zijn vriend Roodhuyzen op zim plaats. De spreker werd langdurig toegejuicht. Over het beleid der Kamerfractie werden en kele opmerkingen gemaakt, welke de Kamer leden Zondagochtend zouden beantwoorden, waarna in huishoudelijke vergadering de verdere punten der agenda behandeld zullen worden. De tweede dag. In de Zondag voortgezette vergadering ver dedigde m r. Marchant het beleid der V. D. Kamerfractie. Komende op de gemeente-financiën betoogde mr. Marchant, hoe het hier een zeer moeilijk onderwerp betreft met verschillende kanten en ten aanzien waarvan de Kamerfractie zooveel mógelijk een lijn trekt. Het behoeft geen nade ren uitleg, dat zulks niet altijd mogelijk is. Zoo is de gedachtengang van den heer Teenstra te verklaren, die spoedig geneigd is te denken, dat men tornt aan de belangen van het platteland. De V. D. kennen, naast de goede eigenschap pen van dezen afgevaardigde, eveneens „les défauts de ses quaïitós." De heer Teenstra be handelt nu eenmaal de zaken anders als iemand die niet in die mate als hij aan het platteland is knocht. Spr. wees vervolgens op de groote verschei denheid der verschillende gemeenten, waardoor het maken eener algemeene regeling noodwen dig bemoeielijkt wordt. Een andere debater antwoordde mr. M. in zake diens aanmerking op het beleid in militaire zaken, dat de V. D. het standpunt innemen, dat de ontwikkeling van onze weermacht moet gaan in de richting van de ontwikkeling van het de mocratisch karakter der weermacht "elf. De weermacht moet het volk zelf zijn en deiKalve dient de oplossing niet alleen gezocht te wor den in de richting verkleining van het contin gent. De grootste foul is volgens mr. M. in het uitgebreide beroepskader gelegen.'Hq be toogde in verbond hiermede, dat men zich geen al te groote zorg dient te maken over het lot van dat deel van het kader, dat dient te worden afgeschaft en wees er o. m. op, hoe deze „be- roepsmenschen" de gave missen, de legerreor- ganisatie van de vooroordeelen te bevrijden. Ook wat de Keer Wijk in de Tweede Kamer in dezen heeft gezegd, opent geen betere vooruit zichten, waar hij daar zit als „belangenvertegen woordiger" werkt zijne houding de versterking van het beroepskader slechts fa de hand. Hierna bestreed mr. Marchant de opmerking, als zou de Kamerfractie te weinig moeite doen, cm het ccr.tn'-fr met do kiezers, met name de ORIGINEELS zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 leiders der vakvereenigingen, te bewaren, om vervolgens te antwoorden op een verwijt, als zouden de V. D. wenschen te bezuinigen op de salarissen der ambteanren. Spr. zeide zulks niet te begrijpen; wel richt zich het verzet der V. D. op de buitengewone verhoogingen, die enkel gelden voor die ambtenaren, die „het dichtst bij het vuur zitten" en welke verhoogingen ver derfelijk werken. Ten slotte besprak mr. M. de quaestie der arbeidswetgeving en zeide o. m. dat „eene her ziening der arbeidswet op de helling staat" en mogelijk zal gemaakt worden bij collectief con- tract van haar bepalingen af te wijken. Hij acht te dit niet zonder gevaar, en betoogde vervol gens, dat geen verbeteringen dezer huidige moeilijkheden zijn te verwachten, dan door te blijven peuteren. De twee groote moeilijkheden van dezen tijd de gevolgen van den wereld oorlog en de Duitsche concurrentie doodt men niet, door een paar uur meer te arbeiden. De hand te slaan aan deze arbeidswetgeving is het laatste wat een vrijz. dem. kan doen; het oogen- blik, verandering in de arbeidswetgeving aan tc brengen, is aangebroken, wanneer de leiders der arbeidersorganisatie den lijd daarvoor rijp ach ten. Spr. besloot met de opmerking, dat de V. D. eiken reactionairen aanslag op de wetgeving dienen tegen te houden, waarna de openbare vergadering in een huishoudelijke overging. T teb'ng maakte en tegen den volgenden Kóbfl^ werd gesmakt. Hij was onmiddellijk dood. Gas bedwelming Op de Plantag^ Muidergracht te Amsterdam is Zondag een dienstbode, tengevolge van gasvergiftiging be4 wusteloos geraakt Zij is naar het Isr. Ziekenhui® vervoerd. Uit het onderzoek bleek het volgcndöj In de keuken bevond zich een geskomfoo^ met een pannetje erop. Nu was het kraantje aan het toestel dicht, doch de muurkraan open? wat steeds gevaarlijk is. In den nacht is dq slang van de buis gegaan en het gas is in d^ keuken ontsnapt. Het meisje, het gas ruikende)? ging uit haar kamer, die aan de keuken grensde* daarheen en viel bewusteloos neer. Zij is nog iyet rrotoord kunnen worder.. 427' STAAtSLOTifltTT. .Vijfde Klasse. Dertiende Lij8Tc Trekking van 10 October. Ne«lcrl»n<lache Roode Kruis. In de week van 2 tot en met 8 October is bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's Gravenhage aan giften in gekomen een bedrag van 1292,75, met be stemming voorFrankrijk 685, Rusland ƒ363 Oostenrijk 80, Stiermarken ƒ25, Op- pau 95,25, Rusthuis der "Wilhelminavereeni- ging 114.50, benevens talrijke Oostenrijksche en Hongaarsche coupons. IVaterschapsbeiualinsen. Dertig jaar geleden werd te Nieuwkoop de windbemaling afgeschaft en vervangen door stoombcmaling. Daarvoor werden toen vier ke tels geplaatst met 2 compound machines, rr.et directe koppeling van de pompen. Iedere machine verbruikte per uur 300 K.G. kolen cn verplaatste ongeveer 116 M3. water. Toen nu onlangs 2 ketels versleten bleken, heeft men een zuiggasinstallntie geplaatst. Bij de proefbe- maling bleek het kolenverbruik slechts 10? K.G. per uur tc zijn, de waterverplaatsing 135 M*. (De polder is 5.80 u 6 Meter diep). De nieuwe in stallatie heeft dezer dagen proef gedraaid en zeer goed voldaan; als een bijzonderheid mag wel vermeld worden dat de opstelling der machines geschiedde door eigen personeel van den polder, dat in twee maanden tijds met het werk gereed was. Laag water. Door den lagen water stand van de Maas zijn de putten te St. Pieter uitgedroogd en zitten de bewoners zonder drink water. Enkele malen per dag wordt nu uit Maas tricht drinkwater met een wagen rondgebracht. De ingetrokken zeelieden- ijralilicalics. Een druk bezochte vergadering van zee lieden, opgeroepen door de Zeeliedenvereeniging Eendracht te Rotterdam, heeft een motie aange nomen, waarin in scherpe bewoordingen over den maatregel der Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid tot het inhouden van de gratifi catiën van het mindere scheepspersoneel, afkeu ring wordt uitgesproken, en waarin geëischt wordt, dat de Scheepvaartvereenigingen op htm eens genomen besluit zullen terugkomen, en den bijslag op het loon in de monsterrol zullen la ten opnemen, zoodat een tremmer 139, een matroos 145 en een stoker 150 per maand aan gage zullen genieten. Het Amsterdainsche havenbedrijf Men meldt ons uit Amsterdam: De toestand in de haven is weer normaal. De stakers hebben overal het werk hervat. De staking bij de firma Palthe. De staking bij de firma Palthe te Almelo be hoort tot het verleden. Donderdagavond werd door de stakers en de firma geconfereerd. Het ontslag der twee arbeiders werd ingetrokken. De arbeiders hebben hierop den arbeid hervat. De brand in den Wijuhnlatoren. De Hooge Raad heeft niet ontvankelijk ver klaard de aanvrage om revisie van H. H. van K. betreffende zijne veroordeelïng door het ge rechtshof te Arnhem tot 8 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting te Zutfen, waardoor de Wijnhuistoren aldaar werd aangetast. Het spoor wegongelnk bij Weesp. Voor de Amsterdamsche rechtbank zullen op 26 October en volgende dagen pleidooien wor den gehouden inzake de spoorwegramp bij Weesp. Het lid der Tweede Kamer, de heer Wijn koop, heeft den minister van Waterstaat inlich tingen verzocht over het gerucht, dat de hoofd oorzaken van het op 13 September 1918 ge beurde spoorwegongeluk door het herstel van het dijkprofiel in zijn ouden vorm niet alleen niet zijn weggenomen, maar dat zelfs het nieuwe deel in zeker opzicht in nog slechter conditie verkeert dan het oude. Het wegbrengen van schepen. Voor de zesde kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan de 40-jarige gezagvoerder J. B., beklaagd, dat hij, in ver- eeniging met een of meer leden der bemanning, op 14 Maart 1919 in de Noordzee den Neder- landschen vrachtlogger Aeolus, waarvan de reeder te Hilversum woonde, tot zinken heeft gebracht, door in het schip een of meer gaten te boren, waardoor het zeewater binnentrad. Het O.M. eichte twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van 2 maanden voorloopige hech tenis. Hierna hebben terechtgestaan de stuurman J. B. en de lichtmatroos E. P., eveneens in ver band met het doen zinken van de Aeolus. De De tweede beklaagde ontkende. Vermoedelijk is hij niet beloond. Het O. M. eischte tegen J. B. 1 jaar gevange nisstraf, met aftrek van 5 maanden voorloopige hechtenis, en tegen E. P. 6 maanden gevange nisstraf. Op verzoek van den verdediger, mr. F. Pau-, wels, is bekl. E. P. uit de voorloopige hechte-' nis ontslagen. Hetzelfde is, op verzoek van mr. J. de Vrieze, geschied ten aanzien van A. W. S., die met denf 1000, .No. 467, 1545, 30öo, G630, 10883," reederszoon F. G. J. baron S. tot E. terechtijf Keeft gestaan wegens het uitlokken van het misdrijf. Uitspraak 21 dezer. 11 f --Broekhuis in hooger beroep.' Naar een der Rotterdamsche berichtgevers ver neemt is Broekhuys in hooger beroep gegaan van het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij hij tot twee jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. De zaak—Dnym. Men meldt ons uit Weenen: De vader van Duym heeft thans 120,000 ge boden om een vergelijk te treffen in het faillisse- ment-Duym. Groote smokkel-aflaire. Men meldt ons uit Weenen: Een frauduleuze uitvoer van 21 wagons hui den, bestemd voor Hollandsche firma's, is ont dekt en verhinderd. Noodlottige burentwist. In het ziekenhuis te Culenborg is overleden de los- werkman van H. aldaar, die op 30 September bij een onderlinge burentwist door zijn buurman van Z. met een mes in den rug gestoken was. Het Schotensche raadslid Blom is te 's Gravenhage op last van de poli tie te Schoten gearresteerd in verband met door hem gepleegde frauduleuze handelingen. De gezondheidstoestand van den arrestant, die nog dienzelfden dag naar Schoten werd overgebracht, was echter van dien aard, dat ge neeskundige hulp door de politie moest worden ingeroepen. Dr. Lindenbergh van Schoten en oen zenuw arts achtlen opneming in een ziekenhuis nood zakelijk. De heer Blom is vervolgens naar het Gasthuis te Haarlem overgebracht. Een mishandeld raadslid. De heer H. G. Rodijk, die in den gemeenteraad van Apeldoorn op meer politietoezicht en betere ver lichting van het station had aangedrongen, was reeds meermalen daarvoor gehoond en gesard. Vrijdagavond geschiedde dit weer, toen hij met het raadslid W. Volgers in de nabijheid van dat plein wandelde. Een zekere Van Beek stelde den heer Rodijk aan zijn kornuiten voor met de woorden Mag ik u ons raadslid, de man voor politietoezicht en licht, voorstellen De heer Rodijk noeme zijn adres, wnor hij te spreken was, waarop Van Beek naar hem toe snelde, hem met een hard voorwerp een bloeden de wond aan het hoofd toebracht en daarna den hoed afnam, met de woorden Mijn naam is Van Beek ik heb er twee jaar voor over. De Teylerzaak. Zaterdagmorgen zijn voor de civiele kamer van de Haarlemsche recht bank in een buitengewone zitting de pleidooien gehouden in de bekende Teylerzaak. Nakomelingen van Brand een der familiele den van Teylervan der Hulst, hadden een vordering tegen de directeuren van Teyler's Stichting ingediend, om uitkeering der erfenis te verkrijgen. Er was veel belangstelling, de ge reserveerde tribune was geheel bezet, meest met personen die zich rfgenaam meenen. Er was geëischt de uitbetnling van 5 millioen gulden of zooveel minder als de rechtbank zou bepalen. Voor de eischers trad op mr. Wierinx uit Den Haag. Hij betoogde breedvoerig, dot de eischers rechthebbenden op de erfenis zijn en dat de directeuren verplicht zijn om rekening en verantwoording van hun beheer af te leggen. Voor de gedaagde directeuren trad op jhr. mr. F. W. van Styrum te Haarlem, die uitvoe rig pleitte tot afwijzing van de eischen. Zaterdag is tegen Teyler's Stichting nog een vordering ingesteld door eenige Van Oorde's, familie van den heer J. J. van Oorde te Haar lem, een van de directeuren der stichting. Een groep personen heeft zich vereenigd voor deze actie, welke staat onder de algemeene leiding van mr. J. Vijn, advocaat te Amsterdam, die door anderen wordt bijgestaan. De groote meer derheid van hen, die geoordeeld worden tot ge lijke vordering gerechtigd te zijn, als de Van Öorde's (de afkomelingen en rechtverkrijgen den van Isaak Brand, den eenigen in leven zijn- den vollen neef in den eersten graad van Tey* ler-^van der Hulst bij diens overlijden) hebben zich contrectueel daarbij aangesloten on de be hartiging van hun aanspraken aan de groep van den heer Vijn toevertrouwd. Als procureur van eischers treedt op de heer mr. A. Bruch, te Haarlem. Internationale Politie-O r g a- n i s a t i e. In een dezer dagen te Brussel gehouden bijeenkomst van vertegenwoordiger van politiebonden uit België, Frankrijk, Enge land en Nederland is in beginsel besloten tot de stichting van een internationale politie-or- ganisatie. Voor dit doel zullen binnenkort ook besprekingen gevoerd worden met den Duit- schen politiebond. Het plan bestaat, het vol gende voorjaar in Nederland bijeen te komen voor de definitieve stichting van de politie-in- ternationale.(N- R* Ct.) Door de tram overreden. Zondag middag is in de Raadhuisstraat te Amsterdam een vierjarig meisje onder de trom geraakt en kort daarna overleden. en 011 Door een auto overreden. Te Schoten is de 82-jarige man Schoo, aldaar woonachtig, door een auto overreden en ge dood. Motorongeluk Zaterdagnamiddag Is de aannemer H. Brink, uit Muntendam, te Leeu warden, waar hij woningen bouwt, met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden. Doordat de motor doorwerkte en 't voorwiel onbruik baar was geworden, schoof het motorrijwiel eerste beklaagde kreeg van den gezagvoerder een nieuwe boor, ten einde daarmede in bet achterschip gaten te boren. Hij deed wat hem gevraagd was, en ontving later t 150 helop- nog een paar meter verder, sloeg toen Jing, - Jldan kop, waarbij de berijder eveneens een bei. 11051, 12973,16129,16GJ2,17K-«1. 400, No. 1608, 2447, 3389,4295,13825, 15486. 200, No. 8552, 9801, 11976, 13016,' j 16615, 21280. 1/ 100, No. 1390, 2345, 6892, 8751,9265,, 14094, 17198, 17765, 20012. JPltlJZEN VAN 70. f 6 3027 6005 8323 11847 13822 17053 19441) V' 160 3277 61U0 8374 11023 13S39 17000 10104 153 3289 6265 8443 12013 13954 17180 19483 157 8617 6349 8622 12032 14086 17566 19590! 374 3680 6355 8812 12073 14118 17729 19591 I i 438 3691 6377 8850 12134 14287 17768 1076» 485 8713 6-142 8913 12164 14498 17882 19913 496 3925 6564 9187 12218 14676 17917 19996 662 3969 6706 9221 12311 14702 17989 20005 620 4085 6729 9246 12352 14739 18202 20044 676 4114 6S94 9281 12498 14784 18263 20119. 729 4157 6912 9323 12633 11902 18407 20223 912 4267 6913 9553 12690 14950 18439 20806 975 4341 6934 9596 12716 14951 18190 20S19 1207 4346 7209 9863 12724 15059 18676 20S311 1310 4433 7234 9886 12829 16135 18598 20973 1372 4469 7272 10135 12867 151ÜS 18604 21050' 1721 4585 7305 10328 32879 15462 1860S 21063 1723 4607 7311 10343 12995 15623 18672 21153 1734 4656 7375 10-153 32916 159.50 18089 21225 1745 48.37 7489 10021 12955 15993 16792 21429 1837 5002 7627 106S6 1.9005 15996 18845 21720 1868 5019 7656 10756 1.3078 16017 18907 2179S' 1901 5054 7676 11099 13130 1 0197 39001 223.52 1903 5129 7703 11157 13248 16353 19003 22373 1990 5205 7791 11287 13410 16379 19046 22425 2031 6230 7860 11451 13189 16699 19062 22519 2175 6119 8009 11515 1.3570 167.30 19118 22573' 2520 5536 8027 11538 13.591 16R61 19176 22583' 2753 5588 8033 116.31 13733 169(4 19190 22681 2925 5937 8160 116S2 13757 17003 19198 22753 2905 69.53 8311 11749 13774 17029 19276 22854 2990 5981 NIETEN. 25 3484 6453 9406 12939 15417 1S12S 2045C 76 35S6 6463 9411 12984 15443 18138 204.57 154 3596 6602 9119 12935 15114 18241 20583 224 3597 6595 9173 12987 15468 18247 20595 238 3081 6610 9489 13011 1501X1 18258 206U3 244 3707 6668 9580 130.33 15555 18267 20632 260 3715 6691 9019 13070 16585 18290 20048 296 3716 6708 96.56 13112 15604 18312 20723 324 3730 6730 9091 13155 15680 18358 20712 858 3815 6759 9906 13163 15710 18366 20827 384 3843 6778 9910 13177 15746 18370 20S57 898 3852 6794 10041 13212 16774 18337 20898 447 3866 6817 10125 13221 15783 18398 20S4S '481 3881 6828 10161 13294 15821 18457 20897 508 3902 6844 10207 13329 15S19 18158 210ft' 621 3938 6881 10225 13347 15S59 18460 210*A 626 3991 6888 102 J 1334S 15863 18476 21061 899 4004 6891 10233 13404 15871 184S1 21074 671 4014 6899 10243 13106 15832 18493 210SS 698 4033 6904 10260 13433 15390 18499 21104 710 4031 6938 10295 13476 15935 18518 2114» 782 4067 6974 10322 13481 16024 18561 21'66 800 4110 7025 10328 13509 16029 18569 21114 888 4120 7043 10391 13517 16059 18698 21116 902 4145 7090 10597 13519 16075 18602 21116 915 4303 7098 106-15 13661 16106 18614 21196 938 4392 7147 10673 1363S 16125 1S676 2120ÏJ 977 4401 7148 10725 13657 16116 18761 21243 1022 4443 7174 10755 13674 16171 18770 21248 1031 4473 7250 10772 13687 16177 18776 21278 1018 4548 7403 10830 13692 16216 18781 2132V 1051 4586 7449 11017 13719 16222 18810 2132» 1077 4593 7470 11073 13808 16271 18824 2132» 1184 4594 7522 11103 13836 16316 18897 213J1 1192 4615 7546 11123 13977 16383 18937 21379 1209 4692 7591 11151 13980 16409 18951 21-12(1 1214 4693 7595 11150 1403-4 16480 18992 2144» 1275 4740 7743 11220 14098 16532 19019 21538 1329 4780 7782 11302 14112 10545 19045 21534. 1361 4803 7840 11304 14134 16Ö24 19066 21658; 1445 4819 7861 11371 14139 1C657 19063 21569 1461 4922 7944 11418 14147 16095 19115 21671} 1492 4926 7968 11420 14170 16706 19125 21679 1520 4957 7979 11479 141S3 16703 19350 21609 1629 5063 8003 11-509 14197 16791 19365 216211 1607 6072 8012 11518 14201 16SU 19369 21628 1600 6096 8067 11536 14204 16322 19391 2166? 1662 5156 8124 11582 14240 16847 19405 21669 1725 6162 8139 11599 14250 16S58 19163 217-13 1727 5199 8162 11632 14274 1GS99 19515 217-51'. 1736 6203 82-14 11708 14278 16952 19566 2176(1 1764 6267 8309 11718 14299 16965 19399 21760 1817 6252 8325 11776 14302 10977 19597 2179# 1869 6293 8351 11780 14361 170O6 19637 21800 2020 6387 8361 11829 14452 17032 19639 21817 2050 63S9 8381 11830 14496 17056 19646 21833 2181 6439 8388 11974 14573 17065 19667 21849 2261 6617 8393 12005 14524 17092 19639 21891' 2312 6563 8456 12021 14593 17097 19670 21900 2378 6677 8465 12031 14594 17191 19697 21961 2379 5678 8609 12106 14610 17194 19778 2200Ï 2381 6694 86S5 12197 14619 17255 19777 2205Ï 2410 6702 8586 12241 14646 17290 19792 22057 2449 5S03 859S 12305 14735 17299 19816 22123 2636 6810 8604 12361 14743 17319 19861 22138 2646 5890 8649 12381 14746 17428 19901 2214Q 2570 6948 865S 12386 14751 17443 19914 22250 2696 C072 8686 12398 14768 17478 19938 22336 2611 6080 8694 12113 14786 17490 19964 22SM 2682 6087 8695 12432 14842 17672 19999 22376 2686 0099 8763 12435 14932 17582 20008 22380 2697 6110 8817. 12459 14933 17596 20018 22380 2754 6111 8839 12500 14982 17037 20032 224 73 2832 6116 8863 12503 15021 17651 20049 22494 2844 6124 8859 12577 16092 17704 20056 22600 2946 0166 8905 12683 15103 17719 20083 2261J 2949 616-1 8922 12651 16149 17723 20U94 22661 2960 6178 9008 12695 15150 17730 20104 22748 8033 0192 9016 12720 15169 17752 20132 22783- 8127 6197 9025 12741 15170 17769 20163 2277a, 8140 6199 9031 12754 15176 17820 20162 Ï280Ï 8147 63UÖ 9041 12765 15193 17821 20170 22808' 8176 6313 9066 12786 15233 17830 20193 22896 8262 6316 9079 12801 16241 17892 20202 229031 8263 6372 9169 12824 15297 17927 20237 22914 8306 0384 9212 12S51 16321 17972 20263 22963 8374 6430 9217 12894 15349 17999 20296 8416 6445 9235 12930 16372 18016 20312 8446 6446 9329 12938 15377 1S076 20420 In de vorige lijst stond i 2226, m. o. 18757, b. e. 18767.; 21581 m. e. 21688,' 427ste Staatsloterij, Vijfde of laatste klase. j Vierde of laatste week. Trekking van 10 Oct. 1921 (1000 loten). Ten kantore van den collecteuh A. C. R. 1 Leinweber te Amersfoort (Breestroat 26) zijn aa: de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van 70.no. 9555. n Zonder prijs zijn uitgetrokken nos. 444J|£ 8922, 19845, 19851 en 19901. Gelukskantoor. S. J. Cohen, Frans Halsstraat 36, Uitgeloot 10 October met 100« «S, 9265 Met 70— nos. 3, 5. 29, 53, 99, 150, 15Sg 157, 15623, 16353,16379. Nieten nos. 25, 32, 56, 65, 7692 97,JMJ '4898, 4822, 4946, 5803, 1810, 11479, 15604£ 16125, 16216, 16222, 16271. 16383, 16480j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 2