Voetballen, Voetbalschoenen, Voetbatpompen, Voetbalshirts, enz. enz. ST. EmiLION sanatocen AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" Fontein Schippers. St. ilicolaas-Cadean^, ¥EDEi4ss :-s 118 Langestraat 1011. VAN BUK Telefoon 70. bij J. A SÜÏH 8 Zn., Otr.str. 17. Tel. 14b ESSENCE'S voor BORSTPLAAT, PtR FLESOHiE 48 Cent. binnenland. fipcemaata KintóMini IffïaziTjE GBÜO^M KLOK" feuilleton!- De roman van een studente. VILTEN KRAAGPANTOFFELS Meublleerlngen' Kunsthandel- Behangerü en Stoffeerderü Langestraat 2<t. Tel. Int. 496. - AMERSFOORT. zeer geschikt. SCHOENEN en SPORTARTIKELEN Per ffiesch f 1.75, per anker ff 72-. DERDE BLAD. A. VAN DE WEG. Langestraat 23. EVSsgaz. „De Dom'*, Bij Zenuwachtigheid neemt Kinder vilten gespsciraenen fcOe Jaargang No. 127 lateraag 26 November 21 ORIGINEELE zeer aan te bevelen Bordeaux, gewas 1917 Gelijk qebleven. Tegen de verkiezingen van 1918 was het reeds duidelijk, dat de toen nog niet geëindigde oorlog de maatschappij zoo zéér had ontwricht, dat het menschdom niet kon doorgaan op de wegen, die het jarenlang had gevolgd. Er was en werd toen nog zooveel kapitaal vernietigd, dat het na den oorlog, als met tot bezinning gekomen was, stellig moést blijken dat volkeren en landen verarmd waren. in dit vooruitzicht riep men om een nieuw politiek beleid en dus om nieuwe politieke partijen. Ze kwamen, maar een was slechts ééne nieuwe partij, die efcn leider had, n.l. de Oeconomische Bond met Treub aan het hoofd. De leidende gedach te sloeg in en het heeft ons genoeg ver baasd, dat Treub met slechts een paér meegesleepte onbekenden naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd Hoe kloek toch ontplooide Treub het nieuwe vaandel: „geen politieke politiek meer, maar oeconomische politiek". Vpor de Nederlanders, die door tal van anti- politiekers worden voorgelicht, was dit een aanlokkelijke leuze. Zelfs de redacteur van de onpolitieke, ja anti-politieke, Haag- sche Post vloog er een oogenbiik in. Eeni- ge duizenden kiezers en kiezeressen even- fens. Das Lied 1st aus! Nu al. De peconomi- iche bond is verdwenen, bij gebrek aan ien weigefundeerd beginsel, en de kleinere 1918-partijen eveneens. Nu zullen er in 1922 wel opnieuw groe pen van belanghebbenden komen, die eigen candidaten stellen en die misschien een vertegenwoordiger van eigen wenschen naar de Kamer zullen zenden, maar het zullen opnieuw mislukte pogingen blijken. Eene politieke partij krijgt slechts be- teekenis als zij van een eigen beginsel uitgaat, krijgt slechts invloed als hare beginselen door breedc massa's worden gedeeld. En nu is het onmogelijk tnet het oog op de inderdaad veranderde om standigheden, nieuwe beginselen op te stellen voor het staatsbeleid. De veran derde toestanden eischen geen andere be ginselen, zij eischen wellicht andere toé- passing van de altijd beleden beginselen. In ons land is er politieke strooming in twee elkaar kruisende richtingen. Er is politieke strooining van uit het vrijzinnig en van uit het clericaal beginsel, er is politieke strooming naar de' democratie en naar het behoud. De ervaring leert ons, dat deze stroo mingen elkaar kruisen en dit is het onge luk voor ons volk. De Heeren van Rechts houden vol, dat het uitgangspunt hoofdzaak is, wij, ter Linkerzijde, houden staande, dat de vraag, waarheen de wetgeving ons moet voeren, beslissend is voor het politiek beleid. Ge volg hiervan is, dat nóch politiek van uit een vast beginsel, nóch politiek met een vast doei mogelijk is. De Nederlandsche politiek hangt al tientallen jaren van com promissen en halfheden aan elkaar. Lange jaren, bij verschillende slembus sen, hebben wij hierop gewezen; het lieeft niet geholpen. Wij zuilen er ook bij de stembus van 1922 op wij en; al weten wij, dat bet ook nu niet zal helpen. De clerus is laai. Eerst als, op welke wijze dan ook, de nu nog Rechtsche kiezers zullen inzien, dat zij om den tuin zijn geleid, eerst als zij zullen hebben begrepen, dat slechts dan een zelfde beginsel politieke bcteekenis heeft als het tot een zelfde doel voert, dan kan er sprake zijn van gezonde partij- groepeering. Indien er zich ter Rechterzijde wellicht ook hier of daar een groepje zal vormen, dat niet meer in het coalitie-gareel wil loopen, tie massa Rechts zal ook in 1922 nog trouw het wachtwoord volgen van pastoor en dominee. Ter Linkerzijde is elke poging om de politiek op andere basis te vestigen even eens bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Hier is reeds de politieke doelstelling in hoofdzaak de leidende kracht bij de partij vorming. In zooverre is men er op den goeden weg. Dit immers maakt samen werking op een tijdelijk gemeenschappe lijk program mogelijk. Maar de verbrok keling ter Linkerzijde gaat steeds verder. De vrijzinnigen deden 'n wanhoopsdaad door zich te vereenigen in den „Vrijheids bond"; de Vrijzinnig-Democraten deden terecht hieraan niet mee. De Vrijc-vrij zin- nigen onder Heeres schijnen bezig aan de vorming van een nieuwe partij. Naast de S. D. A. P. en de Comm. Partij is nu de K. A. P. ontstaan. Het is voor den nieuwen kiezer van Links niet gemakkelijk zich te oriënteercu, te meer niet, nu „de groote geesten" altijd nog en altijd weer praten van politiek op gansch nieuwen grondslag. We hebben nu nog ruim een half jaar voor de verkiezingen van 1922; teekenen van leven geven de niéuw-lichters, de groote geesten, nog absoluut niet! Zij zullen ze ook niet geven. Omdat het niét mogelijk is, richtlijnen op te stellen voor het Staatsbeleid, indien men niet uit gaat van een vast beginsel, indien men het oog niet richt op een vast doel. De politicus, die dit wél doet en die dit altijd heeft gedaan, gevoelt dan ook abso luut geen behoefte aan eene herziening van uitgangspunt of doelstelling. Erkend zij, dat bij tal van politieke richtingen wel overdachte doelstelling ontbreekt, dat op portunisme veel voorkomt. Maar wie zich vrij weet van opportunisme, wie vasthoudt aan eigen beginsel, wie zijn doel voor een zeer lang tijdperk had opgesteld, hij be hoeft in den nieuwen tijd nóch zijn begin sel nóch zijn doel te herzien. In die gelukkige omstandigheden ver keert de Vrijzinnig Democratische partij. Zij moge in hare algemeene vergadering van December 1920 de fornuileering van haar program bij de nieuwe omstandig heden hebben aangepast, in wezen is dit program sinds de oprichting der partij in 1901 onveranderd gebleven. Nu het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen is ingevoerd, diende dit kies recht als desideratum uit haar beginsel verklaring te verdwijnen; maar haar demo- cratischen grondslag demonstreert de partij door in die beginselverklaring de „grootst mogelijke openbaarheid van alle regeeringsbeleid, alsmede een onbeperkte verantwoordelijkheid van de overheid te genover de vertegenwoordigende licha men" te eischen. Hoe noodzakelijk deze eischen zijn is wel gebleken, toen de tegenwoordige Re geering, na hare „reconstructie", weiger de aan de Tweede Kamer mede te deelen, wat Rome gekregen heeft in ruil voor zijn goedwilligheid om te berusten in het niet herzien van art. 171 van de Grondwet, toen zij de volksvertegenwoordiging ten aanzien van de „reconstructie" met een kluitje in het riet heeft gestuurd. Wij, vrijzinnig-democraten, zijn er trotsch op, dat we na twintig jaar onver anderd eischen, dat „wetgeving en regee ringsbeleid er op gericht zijn, de maat schappelijke ontwikkelingsvoorwaarden voor allen gelijk te maken": de grootschc verandering in de omstandigheden maakt ook te dien aanzien in ons program geen enkele verandering noodig! Wij kunnen in het kort bestek van éér. artikel niet alles uit het vrijzinnig demo cratisch program citeercn, wat verder ten bewijze kan strekken hiervan, dat onze beginselen en het doel waarnaar wij stre ven in den wervelstorm onzer dagen stevig en solirde zijn gebleken. Bli herhaling zullen wc nog op de de gelijkheid van onze principes, op de zorg vuldigheid, waarmee onze eischen zijn op gesteld, wijzen. Maar reeds nu staat vast, dat onze partij rechtuit op haar doel blijft afgaan, zonder daarbij te worden beïn vloed door hinnenskatners-gescharrel en compromissen-taktiek. Moge deze waarachtige politiek der Vrijzinnig-Decomrnten der partij de stem men van vele gelijkgezinden bezorgen. Staien-Generaal. OORLOGSBEGROOTING. Voorloopig- Verslucj. AT- gemeune Beschouwingen. Verscheidene leden bepleitten ook thans we« derom op de bekende gronden de algeheele op heffing van leger en vloot. Sommige loden, die zich niet, gelijk de eerst genoemde, op het standpunt van nlgeheele ont wapening stelden, wezen er op, dat niettegen staande, den meermalen, ook van de zijde der regcering, te kennen gegeven wensch tot bezui- °P de militnire uitgaven, van een stre ven in deze richting uit de bcgrooting weinig blijkt. Wil een werkelijke bezuiniging tot stand komen, dan dient een algeheele vereenvoudi ging der legerinrichting te worden aangevat en met krocht te worden doorgezet. In de eerste plaats zou daorbij aan een sterke inkrimping van hot beroepskader moeten worden gedacht. De opleiding zou niet, gelijk thans stoot te ge schieden, moeten worden gewijzigd, doch ge heel stopgezet. Critiek werd geoefend op do in de Memorie van Toelichting ter sprake gebrachte maatrege len betreffende de politietroepen, de aanschaf fing van vliegtuigen en de aanschaffing van modern geschut met toebehooren. Verschillende andere leden, die in deze be grooting het werk zogen van den ambtsvoor ganger van den minister, sproken de verwach ting uit, dot uit de Memorie van Antwoord vnn den ernstigen wil van den minister tot het aan brengen van belangrijke bezuinigingen zou blij ken. De leden bier aan het v/oord, hadden van het optreden van dezen minister groote ver wachtingen. Volgens hen moet echter het eindcijfer der begrooting, 74 mill., belangrijk verminderen, door besparing op de vredesorganisatie. Dezo zal kunnen worden verkregen door: lo. reorga nisatie vnn het departement2o. inkrimping van het beroepspersoneel5o. reorganisatie van de staven, de intendance en den genees kundigen dienst in dier voege, dat in vredes tijd alleen maar kernen aanwezig zijn 4o. ver eenvoudiging van het wapen der genie en van de administratie 5o. algeheele herziening van de wet op het militair onderwijs 6o. verande ring der wijze van aanmaak van kleeding- en uitrusligstukkcn, welke in fabrieken zul moeten plaats vinden, en 7o. groote beperking van het bouwbedrijf door imkrimping van het aantal ingenieurs en opzichters bij de genie. Sommige leden gaven ols hun meaning te kennen, dat van dezen minister evenmin als van ambtsvoorgangers groote bezuinigingen zijn te verwachten. Zij wezen daorbij op het bij de Kamer aanhangige wetsontwerp tot nieuwe regeling van den dienstplicht. Politietroepen. Bij verscheidene leden bestond tegen 's mi nisters voornemen om in de vredesorganisatie een korps politietroepen, op te nemen, ernstig bezwaar. Deze leden hadden gehoopt, dot het Varkensmarkt - Amersfoort*. S|»cclnle nfilcellitg Zenuwen en Lichaam NSatsoti VAN EIMEREN. Coiffeur Po.sllelicur ('oKMcuhc WIJERSSTRAAT 14. Tel. 205 Ilooght Morior'iio Salons voor DAMEScn ME KR KW - Manicure Magazijn van PnrfumurioCn en Toilot-Arlikolon. BADINRICHTING 4 I I f 4 - ««pa Vt I bestaande korps, dot een tijdelijk karakter draagt, langzamerhand zou komen tc verdwij nen. Door het consolidecrcn van het koips pen litietroepen wordt de kans op het bereiken van eenheid in het politiewezen, welke toch zoo get wenscht is, wederom aanmerkelijk verminderd. De leden, hier nan het woord, waren van oor deel, dat het aanbeveling zou verdienen da bestaande militaire politic in de marechaussee op te lossen. Verscheidene andere leden daarentegen wen zen er op, dnt het wapen der marechaussee er» het korps politietroepen een geheel verschil lend karakter drogen. De manschappen der marechaussee zijn rijksveldwachters ifi militaw re uniform, die vnn hel korps politietroepen zijn werkelijk soldoten. Van een gezamenlijk optreden der marechaussee als troep kan dan ook geen sprake zijn, terwijl dit bij de mili nircr politie wel het geval is. Zoo kon ook de mare chaussee geen mitrailleurs bedienen, hetgeen de militaire politie wel kon. Voorts gaven dö leden, hier aan het woord, als hun meening te kennen, dot de instelling van een vast koips politietroepen den tusschen deze troepen en de marechaussee bestaanden naijver juist zal doen ophouden, omdat hierdoor de voordeelcn, welke de militaire politie thans nog boven da marechaussee heeft, zullen komen te vervallen. En ten slotte vestigden zij er de aandacht op, dat, wil men meer eenheid in het politicwezen brengen, men niet bij de militaire politie moet beginnen, doch bij de mprc.choussee, welke dan met de rijksveldwaeht zou kunnen worden sa mengesmolten en als rijksveldwaeht te paard haar diensten zou hebben te verrichten. In verband met deze laatste opmerking we ven andere zi-de de vraag gesteid, of, nu dt m'li;aire po/ilie tot een vusi koips wordt gt 't Is een treurig verschijnsel, dat het woord „origineel" tegenwoordig een lofspraak is. (Muit.). XATVG3 STRAAT 43 - AMERSFOORT Fet a 'rei i«or: Gonden Tronw- en V°rtovingringen De juiste modellen WIIXKM O HOENHUIZEN. door RUDOLPH STRATZ uit het Duitsch door Mevicuw A. E. NUIJS—POSTHUMUS. 42 ,Nu dan: Blijf eenvoudig, wat je eergis teren om dezen tijd nog waart, de bruid van jje verloofde en zijn aanstaande vrouw. Dan is het althans uiterlijk, alsof er niets ge beurd wasl Je zou je kunnen voorstellen, dat je geheele reis naar Heidelberg en te rug slechts een vreemde, bonte droom is geweest!" „En dat raadt j ij mij?" Ongeloovig sloeg Erna de handen ineen. Meta glimlachte droefgeestig. „Lieve Erna... mij dunkt, ik heb eerlijk Itaar vrijheid gestreefd. Er zijn lange maan den geweest, dat ik hongerig naar bed ben gegaan, omdat ik geen geld hadl Jij bent in weelde opgevoed je weet niet, wat het zeggen wil: vrij te willen zijn en daar bij arm te wezen! Verbrand je schepen niet achter je, Ernal Keer terug tot de welvaart! Je hebt'er behoefte aan!" Erna sprong op. „Waarlijk... wij verdienen ons lot!" bracht zij uit. „Trouwen... trouwen... Daar~too'pt het altijd op uitl Je wordt verliefd op een man en neemt hém en alles is in orde. Weet jij nu ook niets anders? Je bent verliefd, koele blondine! Tot over de ooren! Ik ge loof, als doctor Bonifer verstandig werd, en berouwvol om je hand vroeg, dat je dadelijk ja zou zeggen!" „Ja!" zeide Meta zoo eenvoudig, dat Er na verrast een stap achteruit deed. „Ten eerste houd ik werkelijk vee! van heml" ging zij bedaard voort. „Dat wil ik volstrekt niet ontkennen. En daar dit het geval is, zie ik niet in, waarom ik mij beroo- ven zou van de vele voorrechten, die de vrouw van een rijk man geniet. Wat zou ik heel anders dan nu mijn studie kunnen voort zetten en voltooien; want dan behoefde ik niet meer de helft van den tijd te besteden om mijn brood te verdienen. Denk je dat 't prettig is, jaren lang al die vreemdelingen Duitsch te leeren en hun cahiers na te kij ken? Je kent de menagerie! Vanmiddag om twee uur is zij weer voltallig en ik walg er nu reeds van! Als ik geld had, was ik daar vrij van. En zoo gaat het met jouw ook. En je zult in geen geval willen beweren, dat je je verloofde niet lief hebt!" Erna schudde het hoofd. „Dat is het groote verschil tusschen ons. Gesteld, dat je Bonifer hadt..." „Och... hij komt toch niet! Wees daar maar niet bang voor," zeide Meta droevig glimlachend. „Hij zU bij Dina Spielvogell" „Wie weet! Maar als je hem hadt, kon je hem om den vinger winden! Hij, zoo goed willig en zenuwachtig ,en jij zoo knel en be slist. Dan ben je zeker vrijl Maar ik en John Henry... dat is heel wat anders. Hij is ster ker dan ik. Als hij mij e.nmaal heeft, dan doet hij met mij wat hij wil! Dat weet ik zeker, en daartegen verzet ik mij juist! Ik verkies mij niet door een ander te laten snoeien als een boom in den tuin, zoodat de beste loten en spruiten blindelings wor den afgesneden en op den grond vallen. En al houd ik ook werkelijk veel van hem, dan is het toch heel anders dan bij jou. Er komt Ontvangen Groote coüectie In alle prijzen en kwaliteit. Aanbevelend, J. GROOTENDORST te veel boosheid en spijt en droefheid bij, omdat hij het beste in mij niet ziet en niet zien wil. Juist omdat ik hem liefheb, wil ik niet als een ongehoorzaam klein kind door hem bij de hand weer naar huis gebracht worden. Dat is hem en mij onwaardig!" „Maar waarvan wil je dan leven, Erna?" Erna staarde voor zich uit. „Ja, als ik dat maar wist! Nu anderen leven immers ook! Ik zou moeten zien, waar iets te verdienen is! ik zou om raad moe ten vragen! Niet aan jou, en de kleine tand arts kan mij at even weinig helpen ais jij! Dat is ook heel natuurlijk. Julli ezit zelf veel tc veel midden in den strijd om het bestaan. D ior de zorg voor den dag van morgen ver lies je het overzicht. Zoo zal het mij ook gaan. Maar juist daarom moet ik een vriend en raadgever hebben, die boven al die din gen staat. Wat hij mij zegt, zal ik doen!" „Maar je kent hier immers niemand!" „O jawel, ik heb hier een vriend, ik ben nu hpel blijde, dat ik eergisteren dadelijk mijn brief bij professor Von Arras heb af gegeven, en daardoor den geheeien Zondag irl zijn gezelschap kon doorbrengen. Hij heeft mij de hand gedrukt en gezegd: „Op onze goede vriendschap". Dat is bij een man als hij geen ijdel woord. Dat is nu een steun voor mij in het leven. Wanneer en om welke reden ik maar wil, is hij voor mij te spre ken, dat heeft hij uitdrukkelijk gezegd. Daarom ga ik nu naar hem toe. Dat is toch heel eenvoudig en natuurlijk!" „En wil je werkelijk den professor ver tellen. dat je verloving verbroken is?" „Wel neen! Geen woord er van!" Erna was nu volkomen bedaard en koel. -„Dat is niet noodig! Dat moet ik met mijzelf uitma ken! En ik voel al duidelijker en duidelijker: Ik zal en moet hier blijven, ondanks zijn verzet. Neen wat ik mijnheer Von Arras te zeggen heb, is eenvoudig dit: Professor gisteren h^b ik de ongelukstijding ont vangen, dat mijn geheele vermogen ver loren heb. Wat moet ik nu beginnen om mij boven water te houden? Hedenmiddag moet ik een besluit nemen, of ik genadebrood zal eten bij bloedverwanten, of dat ik mij zelf standig zal maken..." „Nu en dan?" „Dan zal hij mij raad gevenI Een man als hij, met zijn connecties! Voor hem is het niet moeilijk mii te helDen. Ik wil immers graag werken! Men behoeft mij slechts werk te bezorgen. Dat kan hij zeker wel!" „Misschien wel!" zeide Meta, koeler dan Erna lief was. „Ja jij natuurlijk!" sprak zij, met den deurknop in de hand. „Jij vertrouwt op nie mand ter wereld..." „O jawel! Op mijzelf! Dat moest jij ook doen, als je dan'toch den strijd met het le ven wilt aanvaarden. Geloof mij, het is be ter. Men bespaart zich menige teleurstelling. Maar misschien tref jij het beter dan ik. Ga je geluk maar beproeven bij den professor. Het is werkelijk het eenige wat je voorloo pig kunt doen!" Erna ging. Eerst toen zij reeds een paar straten ver was, viel haar opeens in, dat het eigenlijk nog te vroeg was voor een bezoek. Pas even negen uur. Op dien tijd kon zij haar beschermer nog niet lastig vallen. Zij moest minstens nog een uur wachten Maar waar? Naar hiiis terug wilde zij niet. Zij was een weinig boos op de 1:. :1e vriendin met haar harde, koude levens heid. Het beste zou zijn, een poos doelloos rond te drentelen, waar haar voeten ar dragen wilden. Alles was haar onverschi" g. Langzaam voortloopend, hoorde zij vit een klein, koket, in ontspruitend groev :c- huld huisje een droomerig klavicrspcl n las op het bordje aan de huisdeur den naam Dina Spielvogel. Hier woonde dus de ver lokkende schoone. Als zij haar eens ging opzoeken, om den tijd door te komen0 Zij was uitgenoodigd en ontvangen zou zij ze ker worden. Zij zag de schaduw der slanke vrouw des huizes, die blijkbaar alleen uit verveling een paar akkoorden op de pi a no had tangeslagen, langs de gordijnen sciiui- I ven. rWordt vervolgd.) I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1921 | | pagina 9